TWEEDE BLAD Het Zwaneneiland DranScmisbruik en Levenskunst- FEUILLETON. Wat de Pers zegt BUITENLAND ONS VROOLIJK HOEKJE Kerk en School DINSDAG 21 SEPTEMBER 1920. 20 ,1..J DE ACHTUREN-WERKDAG EN HET IIGOGER LEVEN VAN DEN ABBEiDEIÏ ix. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Overduidelijk blijkt, zoowel uit wat we tin ons been zien gebeuren als uit. de dag- Waden, dat in al de provinciën van ons (and bet drankmisbruik op ergerlijke wijze is toegenomen sinds bet einde van den oor log. Hierbij doet zich het verschijnsel voor, dat bet drankgebruik zich hoe langer hoe meer verplaatst. Ter wille van het goede voorbeeld hebben ■vele ambtenaren, kooplieden, fabrikanten, onderwijzers, leeraren zich voorgenomen geen sterken drank meer te gebruiken. An deren maken een uiterst matig gebruik ervan, omdat zii eene uitgaaf voor sterken drank beschouwen als-een weelde-uitgaaf, die zii in dezen duren tiid kunnen achter wege laten. Ook onder de handarbeiders ziin er bon derden. die zichzelf het gebruik van sterken drank gqheel hebben ontzegd. Het zijn' mee-stal de beste vaklieden, de mannen die vooruit willen, degenen die prachtig zorgen voor de belangen van hun gezin. Maar tien. tallen handarbeiders zijn sinds enkele jaren erger dan ooit te voren verslaafd geraakt aan den alcohol en bedrinken zich gedurende enkele dagen van de week. waarop zij meer dier dan menscli ziin. Sinds het einde vati 1918 is aan de meeste arbeiders vrijaf gegeven op Zater dagmiddag en dit heeft velen in de verlei ding gebracht, om nog meer te drinken dan vroeger. Het is zóó erg geworden, dat de Minister van Arbeid gemeend heeft een onderzoek te moeten instellen naar het verband tus schen de vermeerdering van bet drankmis bruik en de invoering van den vrijen Zater dagmiddag. Spoedig zullen de resultaten van dit on derzoek bekend worden. Nu reeds kunnen wij zeggen, dat zii geen vleiend getuigenis zullen afleggen voor de eigenschappen van een zeker veelbeklaagd en veel klagend volksdeel! Iedereen kan gevallen van schandelijk drankmisbruik in ziin omgeving aanwijzen. Zoo wordt in de „Bossche Courant" liet •volgende recente geval verteld „Op een der Zaterdagsvoinden van dezen nazomer'logeerde ik in een dorp der baronie van Breda. Tegen middernacht werd mijn gastheer gewaarschuwd, dat er twee mannen vóór de deur ziin er woning lagen. Ik ging mede, om te zien wat er gebeurd was. Wii vreesden voor een ongeluk. Languit tegen den vochtigen grond, als varkens in hun drek, lagen daar twee jonge kerels. Zij lagen er als liiken. Toen zii het licht van een. lantaarn zagen, verroerden zii zich nauwelijks. Een van de /twee stamelde, dat het morgen was en hij /wil-de opstaan. Maar opstaan kon hiï niet. Bij een poging om op de been te komen, sloeg hij wederom neer op den grond als een stuk lood. Walgelijk rook ziin adem. De ander verroerde zich niet eens, zelfs niet toen hy werd aangeraakt. Er werd politie geroepen. De politiemannen sehudëien de twee dronkaards wakker uit hun roes en hielpen hen op. Het was voor vier volwassenen moeilijk, om de jongens op de been te honden. Eindelijk gelukte het, eruit te krijgen wie tij waren en waar zii' woonden. Zii lieten zich meezeulen. twee broers van omstreeks twintig jaar. wankelend en bevend als versleten menschen. Onderweg vertelde de jongste wat de oor zaak dezer vuile dronkenschap was: -We hebben een goeie weck gemaakt; we hebben veul verdiend, zei bij. En zoo brachten wii in den killen, donke ren nacht de twee jongens, ..die veul ver diend hadden" bii hunne angatig-wachtende moeder. Hadden wii hen niet opgeraapt, dan zou den zij waarschijnlijk tot :s ochtends op den vochtigen grond gelegen hebben en er xheumatiek of longontsteking hebben op- geloopen Dit geschiedenisje is er een'uit velé. Ze spelen zich zóó elke week met tien tallen af. Menig arbeider, vooral menig ongetrouwd arbeider, die „een goede week gemaakt" heeft, acht het een soort plicht,- 's Zaterdags en 's Zondags een groot deel zijner verdien sten, in den vorm van jenever, bier en bran dewijn. door zijn keelgat te jagen. iVrij naar het I'ransch van H. üuauit Laat ons zonden dralen een be sluit nemen. Ziehier mijn gevoelen. Uw pupil heeft een zwakke, zeer zwak ke gezondheid en wellicht js de dag niet ver meer af. dat zij de Meclenburgsche lucht niet meer zal kunnen verdragen en gjj haar naar Hyeios of naar Nizza zult moeten brengen. Welnu! verbaast het uur van dit vertrek. Vraag onder het een of ander voorwendsel aan dokter Savarus, dat hij een reisje met haar naar 't Zuiden van Frankrijk of in het Noor den van Italië voorschrijft. Maak in het ge heim alle toebereidselen voor de reis, draag zorg, dat Herman en Wilhelmina geen gelegen heid hebben afscheid van elkaar te nemen, en dat niemand te weten komt, op welke plaat sen gij u op uw reis ophoudt. Zijn zij eenmaal van elkaar gescheiden, dan zullen zij spoedi" zij tot u, hij lot mij, terugkeeren. Hij, omdat hij weet, dat uw pupil een uiterst zwakke borst heeft en hij uit haar vertrek zal aflei- A1 het verdiende weekgeld moet binnen acht dagen op. Wie het niet. opmaakt aan sterken drank, vergooit het dikwijls aan sigaretten en siga ren van de duurste merken, aan minder waardige vermakelijkheden, aan waarde- looze pruilen. Hoeveel mist de nieuwe maatschappij, die wij thans zien groeien, in vergelijking met de oudere, die ten onder ging en waarop zooveel gescholden i» Zij mist vooral de levenskunst. De „goede week" niet „veel geld-ver- dienste" wordt door honderden en honder den arbeiders besloten met een dronken dag. Geen van ben begrijpt, dat hij met al die gewonnen gelden bez'g is. zijn levensgeluk moedwilig kapot te slaan. Er is jarenlang geroepen, dat het prole tariaat recht had cp een in en sch waardig bestaan, op een beter leven. Maar hebben wii niet te vaak vergeten, dat met geld alleen nog geen menschwaar- dig bestaan te maken is? Wij verheugen ons allen erover, dat de kans op levensgemakken voor duizenden on tienduizenden aanmerkelijk verhoogd is. Is het dan niet ellendig, dat zooveel man nen, op den drempel van een nieuw bestaan, zich zelf en hun stand onteeren door geld ver kwisting en licliaamsondermijning? Bij liet eeuwfeest van den grooten Katho lieken werker Dr. Jos Atberdingk Thijm zijn verschillende bijzonderheden omtrent zijne levenswijze bekend gemaakt, lin daaruit bleek, dat deze man die ook getracht heeft, den Amsterdamschen handarbeiders wat meer levenskunst te leeren bijna geen kwartier van zijn streng in getogen en toeli blij en vrcoiijk leven weggooide. Ook in zijn vrije uren deed hy zijn arbeid, den arbeid, die'hem lief was, voor letteren en kunsten. Zooals deze groote Nederlander en voor beeldige katholiek-van-de-daad hebben dui zenden en tienduizenden der Nederla.nds.ehe burgerij zichzelf een ware levensvreugde verschaft in matigheid en soberheid. Waarom zouden de arbeiders niet het zelfde kunnen doen. nu zij gelukkig! - in betere levensomstandigheden komen te verkeeren De besten onder hen doen immers reeds zóó de typografen door zich toe te leggen op de beoefening der vakstudie: de timmerlieden dooi met hun kinderen iets moois te vervaardigen voor hun eigen huishonden de ververs door een frissehe kleur te bren gen in kamers en gang; de lederbewerkers door kleine gebruiks voorwerpen to maken voor hunne vrouwen en kinderen tientallen van hen en va.n andere vakken door aandachtig een courant, een tiidschrift, een boek te lezen en aldus mede te leven met de stille denkers der mensebbeia. Dat is levenskunst] Ons volk moet leeren minder te praten, minder te drinken en meer t©, denken. In het „Liturgisch '.Tijdschrift'' wordt de aandacht gevestigd op het „kloeke woord" door L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, blij kens de Notulen, in de zomerzitting van de Staten van Gelderland gesproken. Het ging over de arbeidsvoorwaarden van het personeel in dienst der Provincie. De Katholieke afgevaardigde sprak daarover als volgt: „Wanneer de mensch gedurende 8 uren is bezig geweest met de zorg voor zijn materieel bestaan, dan mogen de overige uren wel wor den besteed aan de godsdienstige en zedelij ke belangen van hem. en zijn gezin. De mensch heeft een hooger doel dan het wroeten in de aarde of het bedienen der ma chine. Zeker, wij weten het, als straf voor de zonde, moet de mensch in het zweet des aanschijns zijn brood verdienen, maar toch, we zijn geschapen om Hem te diienen, in dit leven en Hem hiernamaals na dit kort stondige leven eeuwig te aanschouwen. Daarvoor zijn wij op de wereld; dit alleen geeft waarde aan het leven. Wij moeten dus in de eerste plaats den tijd hebben om God onze hulde en dank te brengen. En dan ziet spreker als gevolg van den 8-urigen werk dag de Roomsche arbeiders dagelijks tegen woordig zijn bij het hoogheilig offer der Mis en dagelijks aanzitten aan de Tafel des Hee- ren, waardoor een stroom van genade en ze gen over hen en de wereld zal neerdalen en waardoor zij inniger met God en de Heilige Kerk verbonden zullen worden en behoed zul len blijven voor de verderfelijke leerstellin gen van dezen tijd, terwijl de vrede Gods hun deel zal worden en de sociale kwestie want deze is in zijn diepsten grond een godsdien- stig-zedelijke kwestie een goed stuk na dien, dat baar toestand hopeloos is-; zij, om dat gij haar zeggen zult, dat Herman enrslig ziek is en gij haar aan het verstand zult brengen, dat zij hem wellicht niet meer zal terugzien". Onder het uitspreken dezer .woorden sid derde zij als stolde haar bloed in de aderen, De ectio van haar eigen woorden joeg haar in haar binn.en.ste vrees aan. Weldra ecnler her nam zij öiet gedwongen vroolijkheid: „Op deze wijze te werk gaande, benadee- len wij niemand. Wij treden alleen op voor onze rechten, die lhans ernstig bedreigd zijn. Wat dunkt u daarvan, majoor?" j j Aurelia en Ornulf waren zóózeer onder den indruk van hun gesprek, dal zij niet de geringste verwondering toonden, dat zij heiden zoo goed op de hoogte waren. Zij kon den aldus denken, omdat dokter Savarus, die moeilijk een geheim voor zich kon houden, reeds de kwaal die Herman en Wilhelmina ondermijnde wereldkundig had gemaakt. „Ik bewonder uw b eleid, lieve mevrouw,, en ik er mij ten volle mede verceniging©n". „Hebt gij geen enkele tegenwerping te ma ken'/" „Geen enkele, alleen moet jk u zoggen, dat ik aam .een der hoofdpunten reeds uitvoering der tot haar oplossing zal worden gebracht. Denk voorts aan de opvoeding der kinderen, hoeveel huisvaders en huismoeders missen den tijd zich te bemoeien met de opvoeding hun ner kinderen, terwijl toch de ouders en deze alleen den plicht hebben hunne kinderen op te voeden voor God. Onze geest zweeft naar omhoog; elk on zer' heeft in zich den drang naar kennis, naar wetenschap. Ook onze arbeiders moeten aan dien drang kunnen voldoen. Zij moeten in staat zijn zich tc ontwikkelen door het bijwo nen van cursussen, hetlezen van goede boe ken en van een goed dagblad". Het tijdschrift verwijst ook naar het werken der parochiale afdeelingen" der arbeidersorga nisaties in den Bosch die werken op het gere geld bijwonen der H. Mis door de arbeiders. Daar dezeen den achturendag heeft zijn zij in derdaad over het algemeen heel goed in staat dit te doen. Zij hebben 's avonds geen werk meer, zooals zoovelen, en niets weerhoudt hen tijdig uit de veeren te zijn. De vredesconferentie te Riga. Het Letscho Persbureau bericht: Maandag hieiden de delegatie-presidenten Comski en Joffe een conferentie. Heden, Dinsdag, z.al da eerste, voltallige bijeen komst te Riga plaats vinden. De regeering van Let1 md ontving een telegram van graat' Sapieha, meldende dat de Fonische regeermg voornemens is. Lithauen uit te ncodjiren de onderhandelingen, die 14 dezer te Kalvaria zijn begonnen, naar Kiga te verplaatsen. Het volgende antwoord werd van de Lithausehe re gee ring ontvangen:. „Ofschoon de legoering van Lithauen het voorstel van Letland in beginsel aan neemt, zal zij eerst zoowel den uitslag van do onderhandelingen, die te Kalvaria zijn begonnen, als ne beslissing ran den Vol kenbond afwachten. Van bet front. Het Pooische legcrberieht Van 18 Sept. luidt Onze detachementen liebeu hij de ach tervolging van don vijand de S try pa gefor ceerd en den vijandelijken tegenstand gebro ken. Zii naderen de Sereth, na de ver meestering van Ucoszow, Binale en Olesko, en de bezetting van de Styr en de Stochod. Onze achtervolging duurt voort. Een draadloos telegram, bevattende het Russische legcrberieht van 17 Sept. zegt: Westelijk van Grodno en Wolbowysk ge vechten van plaatselijke beteekenis. 0nzo troepen trekken met. succes vooruit in de* richting naar Kobe, in d-m sector Kowel en Loezk wordt hardnekkig gevochten. Door den sterken vijaudelijken druk moesten on ze troepen in den sector Lemberg teruggaan tot de lini© StanisiawKolovvskiBelka- rnin. Kiimfoort, In den sector Obrechnow miesten onze troepen teruggaan tot den spoorlijn Solnjewke-Siiezi. Het Pooische persbureau van heden meldt, dat de Poolsch-Oekrajiensche strijdkrachten den algemeenen opmarsch in Wolhynië voort zetten. »De Russische troep en zijn opnieuw verslagen en trekken over de fi'elreeJe iinie terug*. DE FRESIDENTSCRISIS IN FRANKRIJK. De gezondhciusiücstancl van Deschanel is sinds twee dagen verbeterd. Aan het einde van de week zal hij Rambouillet verlaten en zich naar Bretagne begeven, waar hij den win ter zal doorbrengen. Zijn gezin blijft te Pa rijs. Millerand blijft van oordeel dat hij op zijn post van minister-president moet volhar den en dat men in den persoon van Jonnart een waardigen president zal vinden. Het „Journal des Debats'' is het hiermede geheel eens. Het blad betoogt, dat het koele verstand van Millerand volkomen juist heeft onderschei den wat de politieke toestand van Frankrijk eischt. Tot dusver, zoo gaat het blad voort, heeft men tegenover het standpunt van Mil lerand geen argumenten gesteld, doch slechts ovaties en men schijnt van plan hem er nog meer te bereiden. Dit beroep op het sentiment is een zonderlinge politieke' methode, wanneer het een figuur als Millerand betreft een zulke duidelijke nationale belangen. Het blad eindigt met de opmerking, dat het tusschen het genoegen Millerand op 'het Ely- sée te zien' en hem zijn huidige taak te zien voortzetten, gekozen heeft en het eens is met den premier. Het onderhoud tusschen Millerand en De. schanel was zeer bewogen, schrijft de „Matin". Paul Deschanel is volkomen in het bezit van zijn verstandelijke vermogens, zoodat de daar omtrent in omloop gebrachte geruchten onjuist zijn. Zijn geest is even helder en scherp als im mer. Zijn herinneringsvermogen is volkomen normaal, alleen heeft hij zijn zenuwen niet meer heb gegeven: WiRhlmina kent den ziekelij- kea toestand van Herman volkomen." „Uitstekend! dat is dus in ,orde". „Maar daan schiet mij iets te binnen, dat niet. weet, dat hij u beloofd heeft u te huwen. Zou ik het haar mededeelen?" „Bravo! dat is ton uitmuntend idee. Er be staat ggen beter middel om een jong mensch in die achting te doen dalen van een jo^g meis je, dat op weg is, verliefd op hem te worden." Aurelia on de majoor bezegelden hun ver bond in,.; eg,-, krachtigen handdruk. Laatstge noemde ging eenige ©ogenblikken daarna naast -jUfPupil z;nen. „Naar h.et schijnt, hebt gij gewalst', zeide haar- „Hadt eeu pretliS danser?" wilhelmina antwoordde meteen bevestigend hoofdknikje. „"Was het niet Herman IWrangel f' hernam hij kalm en zonder ditmaal een antwoord af wachten ging hij voort, „een charmante jongen; het is vreeselijk jammer dat het mei zijn hart niet richtig is. Maar 't is waar ook, kent gij 't nieuwtje reeds, hij gaat trouwen, en wel met mevrouw Freisburg, de vrouw van den fijns ten smaak, de koningin va)n alle fee feesten et Muritz, de meest aanbiddïngswaar dige weduwe van de beide Mecklenöurgen ïeegn zijn gewoonte geraakte hij onder het uitspieken dezer woorden in geesidriit, terwijl in z'jn macht. Hij verkeert voortdurend onder1 den invloed van vrees en angst, welken hij niet kan onderdrukken. Hij is onderhevig aan cri ses, welke zijn omgeving verontrusten. Hij is bang om uit te gaan, om in contact te komen roet de buitenwereld. De geneesheeren verlan gen volstrekte rust, maar hoe is dat mogelijk voor een staatshoofd, dat honderd handteeke- ningen moet zetten per dag en op de hoogte wil blijven van hetgeen er omgaat in de we reld. Deschanel betoonde zich tegenover Millerand, dien hij te bed ontving, zeer hartelijk. Met groote belangstelling luisterde hij naar diens verslag van zijn reis door Rijnland en naar Savoye, waarna hij den premier mededeeling deed van zijn onherroepelijk besluit om zijn hoog ambt neer te leggen. Hij verklaarde, dat naar zijn meening, dat ambt, vooral in deze tij den, den geheelen mensch eischt van den func- tionnaris. En daartoe voelde hij zich thans niet in staat. Daarmede was z.i. zijn plicht aange duid: hij moet het hoogste ambt van de re geering opgeven. Zie verder onder de Telegrammen. DE TOESTAND IN IERLAND. De Lord-Mayor van Cork. Dg toestand van den Lord Mayor van Cork was Zondagmiddag onveranderd. Hij is zeer zwak, doch bij zijn bewustzijn. Een offieieele verklaring, heden uitgege ven, zegt omtrent de benandeling van den Lord-Mayor van Cork: „Van den aan vang aan zijn hem alle voorrechten toege kend van een politiek gevangene. Nooit is hem bevolen gevangenis-kleeding te dragen. Dcor voedsel te weigeren, bracht hij zich zelf in zulk een zwakken toestand, dat hij in een hospitaal-vertrek in bed blijft eh den best rnogelijken medischen bijstand geniet. Hij wordt verpleegd door twee bekwame verpleegsters, die dag en nacht bij hem zijn en alles doen om Rem goed te helpen. Uitmuntend voedsel staat steeds naast zijn bed en de verpleegsters hebben alles gedaan om hem over te Ra- len daarvan te gebruiken." Nieuwe overvallen. Van een te Abbeyfeale in het graaf schap Limmerick in hinderlaag liggende pel bic-patrouille werden een politie-agent gedood en twee gewond. De politie omringde heden een aantal mannen, die te Enniskerry in de Wiek- land-bergen bezig waren met militaire oe feningen. Er ontstond een gevecht, waar bij een der Sinn Feiners werd gedood en een aantal gewond. Veertig werden met hun wapens gevangen genomen. Uit Dublin wordt d.d. 19 dezer gemeld: De militairen hebben vandaag in de ber gen van Dublin .een zeer succesrijken slag geslagen. Om ongeveer 11 uur arriveerde een groep van 8b soldaten in burgerklee- ding i.i motcrlorries in de plaats, genaamd Kilmashogue. Zij verlieten het dorp in verschillende richtingen en omsingelden een plek waar ongeveer 100 Sinn Femsche vrijwilligers bezig waren met militaire oeleningen en zich in het werpen van bommen te bekwamen. De bomoefeningen waren in vollen gang toen de militairen, ddie in groepjes genaderd waren, plotse ling van de vrijwilligers eischt en, zich. over te geven. De bommenwerpers wa ren-totaal verrast, toen zij zich omringd zagen dcor naar het scheen 30 burgers met geweien en revolvers. Zes-en-dertig hunner gaven zich over en werden ge vangen genomen, doch enkelen der an deren negeerden het bevel om zich over tc geven en openden vuur op de soldaten. De soldaten beantwoordden het vuur, met het gevolg, dat één man dcod ter aarde stortte en een tweede ernstig gewond werd. Daar de militairen reeds 86 man gevangen hadden, deden zij geen poging om ook de anderen te arresteeren, die terugtrokken, hun gewonden kameraad medenemend. De gevangenen werden naar Saint Golumba's College gebracht, dat on geveer een mijl van het tooneel ligt, en later vandaar naar Dublin. Onder hen, die gevangen zijn genomen, bevindt zich, naar gemeld wordt, een hooggeplaatst officier van het Iersche republikeinscRe leger. Een hoeveelheid .vuurwapens, bommen en ont ploffingsmiddelen werd in beslag geno men. Officieel wordt uit Cappamore in Lim merick gemeld, dat Vrijdagnacht een bur ger een poging deed om een officier dood te schieten, die een detachement van het eerst© Lancashire-regiment commandeer de Het revolverschot ginjr niet af: de man schoot daarop op den officier toe en sloeg hem met de revolver op het hoofd. De of ficier greep den burger aan. die echter wist te ontsnappen. BULGARIJE EN- DE KLEINE ENTENTE. De correspondent van de .Temps" te So fia bericht, dat de pers het er over eens is dat er geenerlei beletsel is voor de toetre ding van Bulgarije tot de kleine Entente. Bulgarije, dat bewijzen van oprechtheid en goeden wil Heeft gegeven om het vre desverdrag na te leven en om weer goede Wilhelmina hem verwilderd en ongeloovig aanzag. „Gelooft gij mij niet? iedereen weet hel nochtans. Is KR niet zoo, dokter?" zeidemj, terwijl hij zich tot Savarus wendde, die in dé salon op en neer liep. De Mecklenburgsche Hippocrates kwam naar den majoor toe; hij vroeg waarover hij het had, ter-wijl hij intusschen den pols van het jonge meisje tusschen zijn Lange knokkigë vingers nam. „Ik vertelde aan Wilhelmina het voorgeno men huwelijk tusschen Herman Wrongel en Aurelia Friesburg, en ofschoon ik ntet be grijp waarom, schijnt mijn lieve pupil daar geen geloof aan te hechten." „Wel, mil zij dat niet gelooven?" hernaal- die de dokter, terwijl zijn scherpe grijze oog: jes zich beurtelings op het rustige, koude gelaat van majoor Ornulf en op de ontroerde en angstige gelaatstrekken van Wilhelmina vestigde. „Heeft onze lieve vriendin dan gel dige redenen om aan de juistheid van dat be richt te twijfelen?" „Geen enkele reden," stamelde .Wilhelmina blozendi, „Zoo, zoo," ging Savarus yoart; „hoe komt het dan, dal zij dit nieuwtje zoo ongelooflijk of 'althans zoo onwaarschijnlijk vindt? Heeft iemand haar dan liet tegendeel gezegd?*' DAT GEEFT VERSCHIL. „Je moest je schamen," zei de onderwijze res tot 't kleine meisje, dat klaarblijkelijk eenige dagen vergeten had zich te wasschen. „kijk eens naar je broertje, hoe netjes die er uit ziet 1" 't Kleine ding haalde haar neus op. „Zal wel uitkomen," zei ze, „hij is ook ja rig DE WIJDE HEIDE. „Is u ooit buiten geweest, op de wijde heide, waar de aarde den hemel schijnt te raken Hebt u ooit den woest en zeewolf hooren blaffen tegen het maanlicht en 't schuimende wit van de koppen der golven omnoog zien spatte Hebt u ooit den nacht in de open lucht doorgebracht, den Kouden sneeuwnacht, op de wijde heide Neen Nou, ik ook niet. betrekkingen aan te knoopen met de buren, kan plaats nemen te midden van de ge allieerden van de kleine Entente en zal den invloed daarvan doen toenemen. GEMENGDE SUiTENL. BERICHTEN. Een kindermoordenares. Dezer dagen arresteerde de politie in Kopenhagen Dagmar Overby, een gehuwde vrouw, die eerst bii haar arrestatie bekende dat zij 11 kinderen, die zii had aangeno men. had vermoord, "lhans verklaart zij, dat zij in al deze gevallen daarvoor geld had ontvangen. Wanneer zij geld ontving als de kinderen aan haar werden toever trouwd, vermoorde zii hen onverwijld, doch anders wachtte zii daarmede tot het tijdstip dat zij het geld kreeg. Haar werk zaamheid als pleegmoeder begon in 1909 en voor zoover bekend, heeft zii de zorg gehad voor meer dan 100 kinderen. In de meeste gevallen, verklaarde zii. maakte zü met de moeders de atspraak. dat deze haar kinderen nooit zouden terugzien. Gedelegeerden van de syndicaten der Fransche dokwerkers, inscrits maritimes. trampersoneel enz., hebben op een congres de extremistische politiek verworpen en een. motie aangenomen, waarin zii verklaren aanhangers te ziin van de Amsterdamsche Internationale. Men wenschte verder niet de syndicalistische actie ondergeschikt te maken aan de politiek der socialisten, zelfs niet indien de richtlijnen werden aan gegeven door Moskou. In Weenen zün honderd en vijftig ar beiders, die in de stedelijke meelpakhuizen werkten, gevangen genomen, omdat -zü maandenlang reeds, eiken dag ieder een twintig kilo meel adden gestolen. Zij sneden de zakken open en lieten het meel loopen in de wüde hamsterzakken van hun broek. Nu willen alle collega's in de stedelijke pakhuizen staken, indien de dieven niet on middellijk worden vrijgelaten! Een offieieele mededeeling meldt, dat er te Finme vier gevallen van builenpest zün. geconstateerd in het ziekenhuis. De autori teiten. hebben de noodige maatregelen ge nomen. Het scheepsverkeer is tot het hoogst noodzakelijke beperkt. D'Annunzio bezocht de zieken en sprak hun moed in. Een buskruitfabriek op vjjf K. M. van de stad Mantua is in de lucht gevlogen. Er vielen zeven dooden en verschillende gewon den. Talrijke huizen zijn ingestort. De heer Guestres is een slimme Pary- zenaar, die graag wat verdient. En het daarbij niet al te nauw neemt met zün consciëntie. Hü verdiende, tot eergisteren, 50 fr. per da,g met het inleveren bü de politie van rat tenstaarten (waarop, zooals men weet, in verband met het algemeene offensief tegen de Parü'sche ratten, oen premie is gesteld), tot dat bleek, dat deze staarten geen echte staarten waren, doch kunstig nagemaakte en dat Guestres den dood van geen enkele rat op het geweten heeft. DE HOOGEErw. PATER L. THEISSr LING ZIEK. Vrüdagavond is in het St. Franciscus- Gasthuis te Rotterdam ter verpleging opge nomen de HoogEerw. Pater Ludovicus Theissling, magister-generaal der Domini caner-orde, die od een doorreis te.Rotter- dam vertoefde Hoewel de H. E. Pater aan. hooge koorts leed, was de toestand weer veel beter, zoodat een bevredigend verloop te verwachten is. DEKEN VAN DAM. Onder dit opschrift schrijft de „Msb.": „Door Z.D.H. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot Deken van 's Gra,- venhage de ZeerEerw. heer H. A. Th. van Dam, in plaats van den HoogEerw, heer Mgr. Wlijtenburg, wien om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend is. In Deken van Dam ontvangt Den Haag „Neen," antwoordde zij verbleekeade, yk ontken niels, ik betwijfel het slechts." „Uw pols is hedenavond wel wat onrustig, lief kind. Ik vrees, dat gij niet goed gehan deld hebt, mijn feeslje met uw tegenwoordig heid, die ik overigens zeer waardeer, te ver- eereu. Morgenochtend zal ik eens koinen z en of gij u ook wel gevoelt." „Opperbest, dokter, want ik zou zeer gaarne eens in vertrouwen met u spreken." „Maar," hernam de majoor, „gij zijt nog steeds de bevestiging schuldig van het be richt," j x „Stelt gij daar zooveel prijs op?' merkte Savarus, wien dit aandringen verwonderde, op. „Mtelnu, ik zal aan uw wensch voldoen. Het is volkomen waar en geheel Müritz weet het reeds sedert een maand, dat Herman en mevrouw Friesburg met elkaar verloofd zijn eu dat de huwelijksplechtigheid weldra zal voltrokken worden." WUhelmina's borst hijgde naar adem; haar oogeu gloeiden, als ging zij in tranen uit barsten. „"Weet mevrouw Freubrug dan niet," lis pelde zij, „dat mijnheer Herman een. toe; i {Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5