<r Amsterdamsche Beurs. Uit den Omtrek Stadsnieuws Luchtverkeer Verkeer en Posterijen f: STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Telegrafisch Weerbericht DE ST. VNCENTIUS-TEfSTOüN- STELLING. 'jarkl tasscuen de staten noodzakelijk In alle be langrijke centra van diplomatiek verkeer en in- tternationale informatie eene vertegenwoordiging le onderhouden. Als een zoodanig centrum is in toenemende mate het Vaticaan te beschouwen. Argentinië, Beieren, België, Bolivia, Brazilië, Chili, Columbia, Costa-Rica, San Domingo, Duitschland, Nicaragua, Oostenrijk, Peru, Po len, Portugal, Rusland, Servië en Spanje zijn daar door vaste zendingen vertegenwoordigd. Gedurende den oorlog heeft ook Groot-Brittan- £ië wederom een gezantschap bij het Vaticaan ingesteld en de Fransche regeering heeft een crediet aangevraagd voor herstel van hare am bassade. Onder deze omstandigheden zoude het jmraadzaam en schadelijk zijn, wanneer de Ne- jderlandsche diplomatie zch uit dezen kring te rugtrok en moet derhalve van opheffing der mending worden afgezien. Het bijzondere ka rakter daarvan in verband met de oorspronke lijke beweegredenen komt dan intusschen te vervallen. GIFTEN. Wij ontvingen nog van pastoor Graber te Berlijn twee coupons ad 40 M. elk, van 4 pCt hypotheek pandbrieven. Wij ontvingen nog voor Pastoor Graber: iTer eere van den H. Antonius, voor een zieke t I-SO. EEN NIEUWE „FOKKER." Maandag j.l. zijn proeven genomen met een nieuw ontworpen ééndekker van de Fokker-fabriek, bestemd voor de Kon. Ned. .Ver. voor Luchtvaart. De heer Plesman maakte een toch Am «terdamDen Haag mede. De proefvlucht slaagde uitnemend. Het toestel zal in dienst gesteld worden op de luchtlijn Ne ierLandEngeland. BURGERLIJK LUCHTVERKEER. Voor het verleenen van douane-facilitei ten op de militaire luchtvaartterreinen is ten behoeve van het burgerlijk luchtver keer, de volgende voorloopige regeling ge troffen Op het luchtvaartterrein Schiphol bij Amsterdam (voor Iandvliegtuigen 1 en het luchtvaartterrein Schellingwoude bij Am- iterdam (voor watervliegtuigen), welke luchtvaartterreinen voor het burgerlijk luchtverkeer met vliegtuigen' zijn openge steld, zullen douane-faciliteiten worden ver leend voor geregeld luchtverkeer. Vliegtui gen. waarvan de aankomst niet tijdig te voren bekend is. zullen niet dadelijk kuaaen worden bediend. Vliegtuigen, welke uit het buitenland in een der militaire vliegkampen Soesterberg (voor landvliegtuigen) en de Mok oip Texel (voor watervliegtuigen) aankomen, zullen daar als regel geen douane-faciliteiten kun nen verkrijgen en zullen worden verwezen naar Schiphol of Schellingwoude, tenzij vooraf voor het aandoen der eerstgenoemde luchtvaartterreinen toestemming is verkre gen, in welk geval door den commandant van deze terreinen tijdig bericht zal worden gezonden aan den betrokken douane-autori teit. Do luchtvaarteerreinen Gilze-RijenVeere en Souberg zijn niet opengesteld voor het burgerlijk luchtverkeer. In het vliegkamp de Kooy, dat openge steld is voor het burgerlijk, doch niet voor het internationaal luchtverkeer, worden geen douane-faciliteiten verleend. EEN NOODLANDING VAN HET POSTVLIEGTUIG. Het postvliegtuig naar Londen. Dins dagmorgen te Amsterdam op Schiphol opp-e stegen, heeft hij Cadzand een noodlanding gemaakt. De vlieger en de beide nassagiers zijn ongedeerd. De post is met den trein van negen uur via Vlissingen naar Amsterdam verzonden. fcJOMMBSSIE VOOR DE LUCHTVAART". Naar .vernomen wordt zal in het begin dezer week een commissie, bestaande uit de heeren: Dr. C'aiinegieter, directeur Yan het Koninklijk Nederiandsch Meteorolog. Instituut te De Bilt; kapitein der genie, G. M. Claus, chef van den radio-telegra- fischen dionst van de Luchtvaart-afd. te Soesterberg; Ir. A. H. de Voogt c.i., Ir der .telegrafie te Utrecht, zich naar Enge land begeven, teneinde in opdracht va,n den Minister van Waterstaat, aldaar de verschillende inrichtingen op radio-tele grafisch en telefonisch en op meteoror logisch gebied ten behoeve van de lucht vaart te bezoeken eu zich op de hoogte te stelten van de werking der betreffende organisatie aldaar. Het doeL van deze opdracht is om eene goede (Samenwerking te bevorderen tus schen de Nederlandsche en de Britsche or- ganisatie, izoowel met het oog op de thans bestaande, als ten aanzien van het te verwachten luchtverkeer met Neder land in het algemeen, dus ook in geval yan gebruik van watervliegtuigen, i PREMIESTELSEL BIJ p. t. t. Naar het „N. v. d. D." verneemt, was de meerderheid van de Commissie van Over leg in zake P.T.T., blijkens de besprekin gen in de jongste vergadering, tegen de instelling van een premiestelsel bij den Telegraafdienst. De bezwaren waren min der van principieelen aard dan wel van praetischen; aangezien men de mo gelijkheid van een goede toepassing in twijfel trok. De Directeur-Generaal heeft het denk beeld van de her-invoering van een pre mie-stelsel nog niet losgelaten. Hij is voor nemens nader te onderzoeken of het ook mogelijk is een dergelijk stelsel voor den postdienst in t© voeren. .Ycor het cogenblik is deze gansche kwestie dus terug in heit stadium van na- ijere pverweging en nader onderzoek, WEBKOOP GESTAAKT. t De verkoop van buitenlandsohe en kolo niale frankeerzegels op <£e postkantoren is ^eetaakt. JJtfing van 21 Sept. Geopend om 3 uur. De Voorzitter de heer FOCK. roept den leden het welkom toe. In de eerste helft der parlementaire periode heeft de Kamer, zegt sipr. hard gewerkt. Het laat zich even wel aanzien, dat in de tweede helft niet min der hard gewerkt zal moeten worden. De ondervinding leert, dat het 3de 4de jaar eener parlementaire periode ge woonlijk het drukst zijn. De Kamer doet wat z-ü kan. Zii legt zich vrijwillig beper king en kortheid op. Spr. is overtuigd dat de Kamer daarmede zal voortgaan. Met den wensch dat het nieuwe zittingsjaar vruchtbaar moge zijn in daden in het belang van land en volk, opent hij de vergadering. (Applaus). De MINISTER VAN FINANCIEN biedt de Staatsbegrooting aan. Overgegaan wordt tot het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Eerste op de nominatie wordt de heer Fock', bij eerste stemming met 60 van de 82 geldige stemmen. (De heer Schaper krijgt 19 stemmen). Tweede wordt de heer Kooien, bij eerste stem ming, met 58 van de 78 stemmen. De heer Schaper krijgt wederom 19 stemmen. Derde wordt de heer de Monté Verloren, bij eerste stemming met 40 van de 78 stemmen. De heer Schaper krijgt 20 stemmen. De heer Visser van IJzendoorn 7. De voordracht zal aan de Koningin worden aangeboden door den tijdelijken voorzitter en de heeren Beumer, Decker, Oud, van den Tem pel, Heemskerk, Schokking, van Dijk, en van Rappard. Besloten wordt tot toelating van den heer Drion. De heer WE1TKAMF vraagt verlof voor een interpellatie van de zuivelpolitiek aan den Mi nister van Landbouw. De heer SANNES vraagt verlof tot een in terpellatie over de brood- en melkprijzen. Op deze verzoeken zal Donderdag worden be slist. De Kamer vergadert dan om 1 uur. De vergadering wordt te 3 uur gesloten. De Beurs opende heden iets vaster. Staatsfondsen. 5 Nederland 87K. Culturen. Koloniale Bank 315. Indische Barrff 276. Vorstenlanden 330. H. V. A 851, Industrieele waarden. Insulinde olie 185. Oliewaarden. Koninklijke 840. Consols 324 Orion 84. Tabakken. Besoeki 172H. Rotterdam We- H 325H. Rubbers. Amsterdam Rubber 226 Deli Batavia 187. Nederl. Rubber 129. Rott. Tapa- noeli 145. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 396. Hol). Boot 179- Kon. Holl. Lloyd 162. Japan- lijn 261 Vk. Paketvaart 209X Scheepvaart Unie 235Marine 32. Amerikaansche waarden. Hide and Lea- tehr 93. Steel 116H. Smelting 81, Anaconda 138. Cigar 81. Atchison Topeka 106. Voting Rails 37%. Denver 7, Southern Pacific 124. Union Pacific 159. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 22 September 1920 Hoogste barometerstand: 774.4 m.M., Herno- sand. Laagste barometerstand: 749.3 m.M. Seydis- fjord. Verwachting, van den avond van 22 tot den avond van 23 September: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; nevelig tot zwaar of halfbewolkt; weinig of geen regen in het Noorden; in het Zuiden waarschijnlijk' nog regen. Zelfde temperatuur. SCHOTEN. Zaterdagavond werd door de muziekvereeniging „De Postharmonie1' een se renade gebracht aan den heer Huët, wonende aan de Cronjéstraat, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest. De serenade duurde van half neg?n tot half tien en bracht heel wat volk op de been. AGENDA e 23 SEPT. Sociëteit „Sint Bavo". Half 8 uur. Feest- vergadering Bakkers. 8 uur Bestuur Spoor en Tram. 8 uur R.-K. Ambtenaren. St. Vincentiusgebouw Zoetestraat 11. Van 15 en van 710 uur. St. Vincentius-Lo- terij met tentoonstelling. Groote kerk. 23 uur. Orgelbespeling door den heer Louis Robert Stadsschouwburg. 8 uur. N.V. Het Hof- stadtooneel. De Goal. Sint Martha-vereeniging. Kleine Houtweg 13. Van 34 uur. Betrekkingbureau. „De Kroon". 8 uur. N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis'' Sint Elisabeth-vereeniging Jansstraat 49. Van 12 uur. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der Sint E'lisabeths- Vereeniging. N.V. A. van der Laan en Co's Modemaga zijnen, Barteljorisstraat. Half 4. Thee mode-revue. Bisschoppelijk Museum. Eiken werkdag geopend. Wiat was het gisterenavond weer druk op deze tentoonstelling! Geregeld door stroomden bezoekers de zaal binnen en de kleine bloemenverkoopsterties, die de men seden al bij: den ingang bestormen, had den soms handen te kort. allen te deaoree- ren. Er heerschte (natuurlijk, zouden wij haast zeggen) wederom een gezellige stemming en het vroolij'ke strijkje verhoogde die nog. Dat tombola, sjoelbak, grabbelton, enz. het drek hadden, och, moeten wii het nog wel schrijven? Ook boven werden goede zaken gemaakt en was de drukte soms in overeenhtemming mei het lawaai. En dat wil wat zeggen! Die gestadige menschen- toeloop deed ons goed. Meer bezoekers toch beleekent meer geld en daar is het toch eigenlijk om begonnen, want meer geld stélt de St. Vincentius-verceniging in staat, méér nooden te lenigen, méér tra nen te drogen Laten allen, die de tentoonstelling nog niet. bezochten, dit verzuim inhalen. Ze zullen zieh hun tocht naar de Zoetestraat' niet beklagen. Ook hedenavond! is dé tentoonstelling van 710 uur geopend. Mr. L. J. v. Toulon v. d Koog Naar wij vernemen, heeft de heer Mr. L. J. v. Toulon v. d. Koog een villa gekocht te Vogelenzang en zal hij deze 't volgende jaar betrekken. Mr. Toulon v. d. Koog zal dus metter woon Haarlem verlaten, en alsdian ontslag nemen als lid van den Haarlemsehen ge meenteraad. Unmiqp de Rajrft i Do opvolger van Mr. v. Toulon v. d Koog De opvolger, als lid van den gemeenteraad, van den heer Mr. van Toulon v, d. Koog, is de heer Visser 't Hooft. Jaarboekje ,H. V. V. Verschenen is 't jaarboekje 1920 van de Haailemsche Handelsschool Vereeniging. Een aardig boekske van 60 bladzijden druks waarin 't wel en wee van een jaar van de H. H. V. is neergepend op geestige en ook op zakelijke wijze. Theei-Mcdorrevue. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag- wordt in de magazijnen der N. V. A. van der Laan en Co. aan de Barteljorisstraat een thee-mode-revue gehouden, zooals wij reeds mededeelden. Hiermede komt Haarlem ook jn dit op zicht. de grootere steden dus op zijde stre ven. Het nieuwste op het gebied van wan- deleostuums. mantels en avondtoiletten zal worden vertoond. Ook zullen de nieuwste modellen hoeden gedragen worden. Verver- schingen zullen worden rondgediend en een strijkje zal de gezelligheid verhoogen. Wij twijfelen er niet aan of het streven van de firma v. d. Laan zal worden ge waardeerd. Het is jammer dat nog steeds de Bartel jorisstraat niet in orde is. Dat1 zal een groote belemmering zijn voor hen. die per rijtuig of automobiel de show willen bezoe ken Dat heeft wel tijd gekost- Op 17 Au gustus richtte de firma een schrijven aan B en W. om hun te verzoeken met den datum dezer revue rekening te houden. Er wierd echter in 't geheel geen antwoord ontvangen. GEMEENTERAAD. Hedenmiddagvergaderde de gemeenteraad. Voorzitter der -vergadering was de heer Mr. M. Slingenberg. Onmiddellijk na opening der vergadering, ging de Raa^f in geheime zitting over. (De vergadering duurt voort). Verduisterd. Door een loopknecht van een firma uit de Zijlstraat is f 39.77 verduisterd. Een rijwiel. Bij een rijwielhandelaar alhier werd doore en Amsterdammer een rijwiel te koop aangeboden, dat te Amsterdam ont vreemd was. Procesi-verbaal is opgemaakt. Rijks Tuinbouwcturtfnssen. De vereeniging van oud-leerlingen hoopt morgen een excursie te maken naar Lei den. Een bezoek zal gebracht worden aan de Hortus en de Dahlia-tentoonsteLlirjg, enz. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 22 Sept. J. G. de Vos en M. Kok E. Haamans en A. H. Bor M. J. M. Biema'ns en P. H. v. Leen J. A. W Pompe en A v d Veen Gvd Heide en M. C. -de Lange P. Daim en T. Dragtsma W. F. Bloem en G N Koelemijer J de Vos en E Berendrecbt J. v. d. Putten en H. J Bogaards H Kneynsberg en C. C. Drogtrop A W Captijn en J. v Roon. Getrouwd: 22 Sept. P. v Heerden en L A Stevens Cv. Kortenhof en B. A. Boef K de Nijs en C L. Buis J. A. Roelofs en J. A. Wubbe P. Klooster en L J. v. d. Weijden J. Campfens en A. J M Knol Geboren: 22 Sept. zoon van W. H. v. d Meer Tibboel Overleden: 21 Sept. G. Lienekamp, 76 jaar, Glasblazerstraat. J. C. Bon, 23 ïaar; Kleine Houtstraat. J. Nodelijk, 67 Jaar> Gasthuis- vest. 1 Programma. van de Orgelbespeling in de Groote of Sint Ba- vokerk te Haarlem op Donderdag 23 eptember des middags van 2 tot 3 uur door den heer Louis Robert. ent, 1 Praeludium et Fuga e kl. t., J- b. a™. 2 Trois Pièces, Louis Marchand (1669-1732); a, Basse de Trompette; b. Récit;; 3- *a°gue. 3. Andante con moto, A. P. F Bocly. 4- onate op. 13, M H van 't Kruijs; Allegro vivace; Ada gio; Intermezzo (Andante); Allegro. 5. Piece No. 6, A. I-'erilbou; 6. Tempo de Menuetto, Alex. Guilmant, WAAR GAAN WIJ HEEN „Het Sehomvtooneel". Jetje Gebert. Tooneelspel in 6 b-'drijven door G. Herman. Je gaat maar rustig in je leu~ nen en zoo blijf je zitten, al de vijf bedrij ven. zonder één keer in spanning naar voren te rekken of geschokt te worden door felle ontroering, 't Is of je kalmpjes 'n mooien, fijn geschreven roman zit te lezen, die je niet bijzonder treft door pak kende tafereelen, scherpe conflicten, doch die je aandacht toch voortdurend blijft boeien, omdat de verschillende karakters zoo zuiver geteekend en echt menschelijk gekleurd ziin. Zonder moeite legt het onberispelijk spel van ,,Het Sehouwtooneel" beslag op je aandacht en hat houdt deze vast, Uren achtereen, door die lange reeks van mooie tooneeltjes, die je zit te beschouwen zooals je kijkt met genietend oog naar heel mooie oude prenten, 't Is zoo gemakkelijk je in te laven in de gemoedelijke atmosfeer van den „goeden ouden tijd>" ook al sta je als modernen meusch daar ver vandaan, 'n Be wijs. dat de regie van Adr. v. d. Horst in de perfectie was. Jetje Gebert zelf Ls 'n vrii gewoon figuur- tje.ln 't eerste bedrijf vindt je. ze biima niet. ferug in 'den grooten kring der familie Gebert-Jaeoby, waarvan alle leden op hun beurt even uw aandacht pakken. Aan bet slot zie je ze nog even verliefd worden op den litterator Köszlin, 'n s.ympathiaken jongeman. Die twee gaan van elkander houden, maar Jetje is afhankelijk van haar oom en tante en dezen willen haar uithuwe lijken aan hun neef Julius Jaeoby. 't Zijn wel twee zeer verschillende figuren, de idealistische schrijver en de zotte koop man. die niet in 't minst bij de fijngevoe lige .Jet past. Toch zal zij met hem trou wen. omdat ze niet opgewassen is tegen den drang van haar familie. Zij is hun dankbaarheid verschuldigd, nu wordt haar d.e rekening aangeboden en zij betaalt rnet haar eigen persoon. Wel vindt zij steun bij haar „tweeden vader" Jason Gebert, maar deze filosofische man is niet sterk genoeg om het geluk van het meisje te kunnen redden. Dan is het bruiloft en weer komt 't uit, hoe ruw. hoe plat de Joodsche familie Jaeoby is. En dón voelt Jetje, dat zii 't niet zal kunnen dragen en ze vlucht naar den goeden Jason, die wel wat laat ziin nichtje uit de handen der gevoedlooze handelslui redt. Het gebeuren 13 ontroerend, genoeg, maar speelt zich niet af op den hel belich ten voorgrond, zoodat je .voortdurend oóg hebt voor 't bijkomstige. En dit is, dooi de knappe teekening zeer interessant etn wordt 't nog méér, omdat er zoo'n prachi- tig spel wordt gegeven en de misei-en- scène zoo bijzonder goed verzorgd, is. Het buitentooneeltje in het tweede en derdte bedrijf is zeer mooi, maar fijner nog is het tooneel in het vierde bedrijf, de bal- conkamer van Jason GGebert. Ge meent dan ieder oogenblik 'n fijn genrestukje te zien. Salomon .Gebert, Jetjes koppige oom;, werd door Ko van Dijk ferm uitgebeeld. Zuiver vooral was de creatie Jason Gebert van Jan Musch alleen was 't een en kelen keer moeilijk hem te, verstaan. In Eli en zijn vrouw Mientje M, v. iWar- melo en Greta Lobo|Braakensiek vonden we 'n kostelijk oud stelletje, waai*r naast het onsmakelijke, door Job, Kaart Jr. knap gegeven type yan den ouden Napbtali, scherp afstak, Stioe van der Gaaer maakte van Jetje 'n lieve figuur, 't zachte, onderworpen meisje, ontroerend in baar droeve gelaten heid. Verrassend echt was haar tante Riekje, door mevr. Wilh. v. d. Horst—v. d. Lugt Mêleert met veel kleur uitgebeeld. Paul Karsten als Ferdinand Gebert. Frits Bouwmeester als dr. Köszlin, Pierre Mols als Julius Jaeoby waren eveneens uitmun tend. Was het spel en de regie zeer mooi, ook aan de verdere aankleeding- was bijzonde re zorg besteed en de fraaie costumes werden door de dames met veel elegance ge dragen De schouwburg was bii lange niet gevuld en todi maakt dit bekoorlijke stuk in de uitnemende vertolking van het Sehouwtooneel het kijken en luisteren tot een waar genot. De Weeldebelasting. Men verzocht ons het volgende te melden: Op Donderdag 14 October '20. zal Mr. J. Belinfa.nte van VGravenhage voor de leden der Haarlemsche Handelsvereoniging en genoodigden optreden als spreker over het wetsontwerp weeldebelasting. Het Baarsje. Het visclicollege „Het Baarsje" uit Schoten; hield Zondag eveneens een wed strijd in de Leidsche Vaart en aan dezen wedstrijd .waren een groot aantal huishou delijke artikelen verbonden. Alle vri se hers hebben tenslotte een prijs gewon nen. Iuditstrje-Cen'trurn te Spaarndam. Door de N. V. Industrieterrein „Spaarndam", gevestigd te Amsterdam, uW. Kapelsteeg 1, wordt in breede kringen nu \Wspreid, een over druk uit het tijdschrift „De Aarde en Haar Vol ken", van 15 Juni 1920 van het artikel, geti teld: „Een nieuw-industrïe-centrum te Spaarn dam", Een schetskaartje en een situatie-kaartje verduidelijken de bedoeling. Brnk rjjwiel- en Motorverkeer. Te Schcvcnmgen wordt een wegencongres gehouden, gelijk reeds gemeld is. Daaraan is een tentoonstelling verbonden, waar o.a. inge zonden door het Ministerie van Waterstaat. Zoo is er een kaartje, dat met speciale kleuren aangeeft het gemiddelde aantal rijwielen, dat per dag op een aantal hoofdwegen van ons land ver keert. Het meest intense rijwiclverkeer bleek er in den tijd, dat de kaart werd samengesteld te be staan op het weggedeelte Den Haag—Rijswijk (gemiddeld 2535 rijwielen per dag). Dan volgt een gedeelte van den weg HaarlemLeiden en ook de richting UtrechtAmersfoort heeft blij kens de kaart een zeer sterk rijwielverkcer. Omtrent het motorverkeer op de rijkswegen in 1916 verschaft een andere kaart inlichting. Het drukst was dat op den weg van Haarlem in de richting van Leiden, tusschen Den Haag en Rijswijk en van Utrecht in de richting van Amersfoort (alle drie deze trajecten 160330 motoren per dag). Blocmbollenhandelaren. Wij lezen in het „LVwcckersblad" De Bond van Bloembcllenhandelaren heeft in de vergadering van 12 September een voorste: aangenomen, om alle bindende h»"''ingen Be treffende de prijzen buiten werking te stellen. Een belangrijk deel der leden had voorwaar delijk bedankt; zij wenschten als handelaar niet langer- in het knellende juk van minimumprij zen omsloten te zijn, anderen de gelegenheid ge vende, dit uit te buiten en met de beste orders heen te gaan. Riiksbloembollenschool. Bij het op 17 en 18 September gehouden toe latingsexamen aan de Riiksbloembollenschool te Lisse zijn geslaagd: 1. K. Bakker, te Voorschoten; 2. G. F. Eronkhorst te Heemstede; 3. S. G. Buschman te Lisse; 4. P. Goemans te Hillegom; 5. G. Klein Kranenburg te Leiden; 6. J. A. Koning te Heemstede; 7. G. van Parijs te Lisse; 8. A. Pliilippo te Sasscnheim; 9. C. Vafkering te Lim- men; 10. F. A. Veldhuijzen van Zanten te Hil legom; 11. R. J. Veldhuijzen van Zanten te Hil legom; 12. W. G. van der Werff te Hillegom: 1.3. C. van Zijverden te Qv.esveen- >an dez« candidatën sfaagden voor ae toe»*-'- ting tot de Engcische lessen, de «o.'s a, 3, fc t 6, 7, 8, i? en 13. Voor de toelating tot de Duitsche lessen, dé No. 2, 6, 7, 8 11 en 13; no. 5 voorw. Voor de toelating tot de Fransche lessen de no's 1, 2, 4, 6, 11 en 13. Verder slaagde ais toehoorder voor de En- gelsche lessen J. C. van Klaveren, te Lisse. Na gehouden her-examen werden nog tot de 2e klasse bevorderd: H. J. Gerritsen te Hille gom, tevens voor Duitsch en Zweedach; J. H. Holtrust te Katwijk aan Zee; Th. P. Jockheerj te Hillegom; L. N. den Older te Leiden en Chr* Verdcgaal te Sassenheim; en voor de En- gelsche lessen nog J. A. K. van Lierop, te Hillegom. De leerling B, Marinkelle te Hillegom, dief aan het eindexamen niet had kunnen deelnemen, slaagde alsnog voor het einddiploma. DE CODRO-KWESTIE. 1 De verkooping der fabrieksgebouwen van dé N.V. Vennootschap „Codro" zal 13 October a.s. plaats yinden, ter plaatse, dus te Noordwijker- hout. Zooals onze lezers weten, is door „Codro"* een proces begonnen tegen den Staat der Ne derlanden, waartoe aanleiding was, de omstan digheid, dat de tegenwoordige Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, weigert de financiede verplichtingen na te komen, die zijn voorganger, Minister Po3thuma aanvaard had, volgens de eischeres. Het einde van dit proces is voorloopig nog niet te zien. In Januari werd de dagvaarding tegen den Staat uitgebracht. De procureur van eischeres verzocht daarna Inzage van het ad vies van den landsadvocaat. Dat werd aan v an- keiijk geweigerd en pas in Juli j,I. toegestaan. Zulk een loop van zaken bevordert echter de spoedige afdoening van het proces begrijpelijker wijs niet. Nederlandsch Fabrikant. (Vervolg.) Na het noenmaal, hetwelk in de tuInzaai van Brinkman genuttigd werd en waarbij geen redevoeringen werden gehouden, be gaven de deelnemers zich naar de tentoon stellingszaal van het gebouw van Haar lem's Dagblad, om de keuze-tentoonstelling van Nederlandsch Fabrikaat te bezichtigen en tevens om getuige te zijn van een huldi ging. De heer Weijburg nam als voorzitter van het tentoonstellings-comité het woord en vroeg voor eenige oogenblikken de aandacht der bezoekers, die toevallig in nogal groot aantal aanwezig waren. Hij richtte zich het eerst tot den algemeenen voorzitter van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, den heer, jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude, en releveerde hoe de afdeeling Haarlem voor het organiseeren der tentoonstelling een tijd perk gekozen had, dat samenviel met de algemeene vergadering, waardoor een goede gelegenheid werd verkregen om bij het eerste lustrum den voorzitter te huldigen voor diens arbeid en steun in het belang van onze land- genooten in het algemeen en van onze nij verheid in het bijzonder. Spr. noemde het een gelukkige gedachte van den heer Van Lidth de Jeude om de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" te stichten. Immers, zei spr., als wij nagaan den grooten bloei dezer vereeniging in het klein aantal jaren, sedert de oprichting, dan ligt daarin wel het bewijs van het groote nut van dit insti tuut voor geheel ons volk, omdat een krach tige nijverheid van zoo onberekenbaar be lang is voor een klein land als het onze. Verder constateerde de hesr Weijburg met genoegen, dat de tentoonstelling een groot succes ishet bezoek overtreft de verwachtingen. Ten slotte overhandigde spr. aan den voorzitter een krans namens de inzenders als een blijk van waardeering voor diens initiatief en arbdd en wenschte hem toe. een reeks van jaren en gezondheid, ten ein de den verderen groei en bloei der Vereeni ging te kunnen gadeslaan. Toen het applaus bedaard was, sprak de heer Weijburg den secretaris der Vereeni ging, den heer H. F. R. Snoek, toe en bracht hem hulde voor diens omvangrijken arbeid in het belang der Vereeniging. Spr. en het bestuur weten, dat de heer Snoek zich met hart en ziel aan zijn taak wijdt. Ook aan den heer Snoek werd daarop namens de inzen ders een krans overhandigd, hetgeen even eens met de beste wenschen vergezeld ging. De heeren jhr. Van Lidth de Jeude en Snoek betuigden hun dank voor de hun ge brachte hulde en beide heeren brachten op geestige wijze in het midden, hoe deze kran sen de eerste zijn, waarmede zij Waren ge lauwerd. Hiermede was de huldiging ten einde, en begaf het gezelschap zich wedefom naar de tuinzaal, waar reeds tal van dames en heeren genoodigden wachtten. Het bestuur der a "deeling Haarlem toch had de goede gedachte gehad om de jaarvergadering te besluiten met het aanbieden van een Neder- landschen Kunstnamiddag. Deze werd ge opend door het hoofdbestuurslid den heer K. E. Oudendijk, die in herinnering bracht, welk een uitstekende verstandhouding er bestaat tusschen het Algemeen Nederlandsen Verbond en de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Verder legde spr. verband tus schen de liefde voor de kunst en die voor de nijverheid en beriep zich hiervoor op Pet gieter en Alberdingk Thijm. Ook de vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat houdt de beginselen der ideeele kunst hoog, hetgeen aller instemming geniet. Thans vergastte de heer G. H. Goossens, die over een fraai stemgeluid beschikt, de aanwezigen op een keur van oud- en nieuw- Nederlandsche liederen, die hij met vaardige hand op de luit begeleidde. Mevrouw Mies G. Zwierzina, leerares in de voordrachtskunst, vertolkte tal van ge dichten van verschillende Nederlandsche dichters, die eveneens met onverdeelde aandacht werden gevolgd. Beide kunstenaars verwierven veel bijval en werden door den heer Van Lidth de Jeude in warm gestelde bewoordingen voor hun kunst gehuldigd. Een slotwoord gesproken door den heer <J. C„ Peereboom besloot dezen goed go- geslaagden kunst.-iaribidag,waarmde ook deze jaarvergadering wedor tot hot verleden be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2