ElElilTiEïras EERSTE BLAD" In en om Haarlem. Kunst en Kennis 2ie' «i 1 BINNENLAND Wandel en Nijverheid Gemengd Nieuw Kerk en School Sport en Spel Telegrammen PONOEIHIA6 SS SEPTEMBER 192C 44ste JAARGANS Mo 15289 DE ASSMEMEdtTSPrnjS BEÖHAftüT V09R HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN I PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KfêART. EU V00RUITBETALIN8 f 3.57'/, NASSAULAAH 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Teneinde de advertsntiën met de vereischte zo rg te kunnen zeiten worden H.H. Adver teerders beleefd verzocht, hunne voor de Zaterdagsche Courant bestemde adver tsntiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. NA ZATERDAGMORGEN 9 UUR, kunnen voor het Zaierdagnummer geen adver- tontiën MEER WORDEN AANGENOMEN. UIT DEN GEMEENTERAAD. een bedrag van f 5.137,218 is te voegen wegens uitgaven ten laste van Hoofdstuk VI, welke weliswaar in het wetsont werp tot vaststelling van de definitieve begrooting zijn begrepen, doch zijn aan gemerkt als posten, welke, bij een nor malen gang van zaken, suppletoir zouden zijn aangevraagd. Het totaal der uitga ven wordt d|an f 450.713.015.!37y2 tegen f 401.000.371.72 aan geraamde ontvang sten, latende mitsdien, een tekort op den gewonen dienst van f 49.712.643.05y». Sedert de vaststelling van de oorspron kelijke begrooting zijn verschillende hoofdstukken verhoogd; te zamen met f 98.346.850.33. Voorts zijn nog aanhangig 12 wetsontwerpen, houdende suppletoire f aanvragen tot verhooging te zaïnen van f 180.011.755.33. In dit totaal is f 110.242.COO begrepen aan crisisuitgaven en f 900.000 aan bui- te-ngewone uitgaven, zooda-t het bedrag van f 68.869,755.33 komt ten laste van den gewonen dienst. Het- is duidelijk, da,t laatstgenoemd bedrag voor verreweg het. grootste deel niet zal worden gedekt door overschotten op de aanvankelijke ramin gen. Te verwachten zou dan ook zijn, -dat het oorspronkelijk geraamde tekort v'a,n f 49.712.643.95y2 "uit hoofde van sup pletoire aanvragen, ten minste tot rond f 118.000.000 zou stijgen, ware het niet, dat de opbrengst der middelen de raming belangrijk zal overtreffen. In de eerste acht maanden van 't kopende jaar werd uit da (middelen AF rond f 77.37p.COO meer ontvangen dan 8 twaalfde van de raming. Gelet op dit cijfer en aannemende, dat in het verd.ere deel van dit jaar een belangrijke tegenhang in de opbrengst der middelen niat zaL intreden, meent de Mi nister van Financiën te mogen ver trouwen, dat de resultaten van den ge wonen dienst van 1920 belangrijk gunsti ger zullen zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. H. van Ëmpel, en den inspecteur, den heer B. van Loo, een nachtelijken tocht ondernomen door donker Amsterdam. In een daarna gehouden conferentie van ver schillende autoriteiten zijn maatregelen besproken om het bedrijf der talrijke ver dachte huizen in de omgeving van War moesstraat en Oudekerksplein tegen te gaan en te trachten paal en perk te stel ten aan de hand over hand toenemende beroovingen. Vcor verschillende bekende nachthui zen en gevaarlijke hoLen waren Woensdag avond als uitvloeisel der gehouden be sprekingen dubbelposten geplaatst. Tegen het binnengaan der huizen werd gewaar schuwd, terwijl op bekende souteneurs werd geloerd. Aan d eze maatregelen paarde zich ook een cordaat optreden tegen de asphalt- deernen van het Damrak. Ofschoon lijet den vrouwen verboden, is zich daar op te houden, worden er toch voortdurend nog aangetroffen die het vooral op de hier verkeerende vreemdelingen hebben gemunt. Woensdagavond laat vond de politie aanleiding een zeer ongunstig bekend staand vrouwspersoon te arresteeren en naar het bureau St. Pietershal over te brengen. De overbrenging ging echter met de grootste moeiLijkheden gepaard. De vrouw stelde zich aan als een bezetene, sloeg, trapte en beet, terwijl zij met krij- schencl geluid het geheele Damrak van Centraal Station tot den Dam beheerschte, de agenten voor „moordenaars en dieven" uitmakend! Deer het talrijk samengestroomde pu bliek werd gelukkig geen poging gedaan de vrouw te ontzetten. EEN ONGEWENSCüT'E GAST WEER TERUG. In tegenstelling met een vorig bericht, dat de Communist Sneevliet op weg naar Japan zou zijn, verneemt de „Tel." dat Geven wij thans een uiteensetting der -r-li sedert Maand,ag in ons land be cijfer® van het dienstjaar 1921, dan zien vindt. Binnenlandsch Nieuws. 's LANDS FINANCIëN. In de thans verschenen nota, ter bege leiding van de ontwerp-Staatsbegronting, de z.g. miUiioenen-not,a, heeft de Minister van Financiën zich van een bepaald oor deel over den finaneieöelen toestand van het Rijk onthouden. Volgens de thans bekende gegevens overschrijdt: het overschot op den gewor n'en dienst het daarvoor ten vorige jare genoemd bedrag van f 34.340.513.164 met f 1.385.234. 16i/2. Terwijl de uitgaven f 166.082.60y2 meer bedroegen dan werd verwacht, brachten de middelen 1.551.416,77 meer op. Het overschot op de ontvangsten is in hoofdzaak te danken aan de h oogere opbrengst der inkomsten belasting- en aan de stijging van de ont vangsten der Staatsmijnen. Wat het loo pende dienstjaar 1920 bet- 1 1 1 Zij aangeiteekend, dat de oorspron kelijke beg-coo^ing. van uitgaven een eind- cijter aanwees van f 574,530,429.67y2. waaronder f 84,912,977 aan buitengewor ne uitgaven en f 44.041.650 aan crisisuit gaven. De gewone uitgaven, afgezien van de crisis, waren mitsdien in de aanvan kelijke begreoting geraamd wij dat de uitgaven in totaal geraamd worden f 79(7,313,553,7,3, waarvan buiten- weion f 184.508.888. Blijft f_ 612.805.165,73 Hoewel het derhalve nog niet mogeLijk is gebleken voor 1921 met het instituut der crisis,-uitgaven geheel te breken, valt toch, blijkens vorenstaande cijfers, een aanmerkelijke vermindering te constatee- ren. Bit klemt te meer wanneer men in aanmerking neemt, dat, afgescheiden van een derde uitkeering aan de gemeente» uit de opbrengst der oiorlogswinstbeLas- ting, waarvoor gerekend wordt op een bedrag van f 20.000.000 bij suppletoire begrooting ten Laste van het jaar 1921 naar verwacht mag worden geen sommen van groote beteekenis voor den crisis dienst zuLlen aangevraagd behoeven te worden. Door het beloop der crisisuitgaven ad f 11.156.200 in mindering te brengen van tic hiervoren genoemde som van f 612.805.165.73 vindt men voor de gewo ne uitg. f 601.648.955.73 tegen voor 1920 f 445.o75.802,87^ dus meer VOor 1921 f 156.073.163.051/2- Met betrekking tot de_ crisis uitgaven moge nog het volgende dienen; De ned. zoutindustrie Gedurende de maand Augustus leverde da Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo (gemeente Lonneker) 2435 ton zout af- OPBRENGST DER LIMBURG SOflE [MIJNEN. Door de gezamenlijke Limburgsche mij nen werd in Augustus 362.312 ton steen kolen geproduceerd. In Juli 1.1. -was de productie 363.452 ton. UIT DE ONVEILIGE HOOFDSTAJD. Een van de avonden dezer week heeft de hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, de heer A. J. Marcuss-e, verge zeld van den commissaris, den heerG. „.5 ENSCIl AND AAL TE ARNHEM. De recherche te Arnhem heeft een ze:- densehandaal ontdekt, waarin een aanbal personen uit deu gegoeden middenstand betrokken zijn. Een inspecteur had de zer dagen gehoord dat in een perceel in eeu der groote winkelstraten mannen samen kwamen met minderjarige jongens die suilt aan misdrijf tegen de zeden zou den schuldig maken. Een 17-jarige jon gen die in het huis was gebracht en daar begreep met welke bedoelingen, heeft ruchtbaarheid aan de zaak gegeven met het gevolg dat de recherche een 12-tal personen kon arresteeren die allen be kend hebben. In het bedoelde huis werden de con necties aangeknoopt, het feitelijke mis drijf werd in een ander huis in Arnhem gepleegd, Het bleek dat het al meer dan e-en jaar gaande was. Vijf der aange houdenen, meerderjarigen, personen uit Utrecht Den Haag en Arnhem, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW De politie te Kerkrade heeft een zeke ren W. v. II. aangehouden, ter zake van bedreiging van zijn echtgenoote, met een revolver. Beide echtelieden werden op 't poLitiobureau ontboden. Tijdens he-t ver hoor trok van H. plotseling een mes en bracht daarmede zijn vrouw een stoot toe, gericht op haai' borst, die echiter op een beenen knoop van haar blouse afschamp te, en daardoor slechts een kleine won de veroorzaakte, anders was de vrouw waarschijnlijk levensgevaarlijk verwond. De dader werd t erstond overmand en we gens poging tot moord opgesloten. Kone berichten VROUWELIJKE STUDENTEN. Uit de redeveeringen bij overdracht der rectoraten aan onze Universiteiten blijkt, dat hett o-taal aantal ingeschrevene stu denten m. en vr. samen bedroeg (de ge tallen tusschen haakjes geven de aantal len vrouwelijke studenten aan): Amsterdam 1332 Groningen 771 Utrecht 1620 Delft 2127 Leiden, 1432 Totaal 7282 (1254) Door het aantal vt. studenten van het totaal af te trekken, vindt men dat er 6028 mannelijke zijn, zoodat dus het aan tal vrouwelijke ruim een vijfde van dat der mannelijke studenten is. Voor de drie eerstgenoemde hooge- scholen is het totale aantal studenten resp.- 60, 40 en 167 meer dan het vorige jaar, dus in totaal 267 meer. UWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: De burgemeester met verlof; de oudste Wet houder, mr. Heerkens Thijssen op reis in En geland. Dus achter de groene tafel mr. Slingen- berg als voorzitter, geflankeerd door mr. Bo- mans en den secretaris. Ook mr. Brudh was op zijn post. We kregen echter weinig gelegenheid ons aan dit ongewone tafrce-1 te vergapen. Mr. Slingen berg opende de zitting om ze meteen weer te sluiten. Het eerste punt der agenda was n.l. het aangaan van een geldleening. En de heeren zijn gewoon zich omtrent zulke belangrijke zaken aan de letter van de wet te houden, dat n.l. over ge meentelijke uitgaven in openbare zitting moet worden beslist. De beraadslagingen eohter schij nen in 't geheim te geschieden en de tegenwoor dige moeilijkheden, welke de gemeenten bij het sluiten van leeningen ondervinden, maken het volharden bij deze gewoonte maar al te ge wlensdht. Na een uur werden wij weer toegelaten en onthaald op een conceptbesluit, opgesteld doo B. en W, en bij monde van den secretaris den Raad aaigeboden. Hieruit bleek wat de raads leden in de geheime zitting natuurlijk' reeds lang vernomen hadden dat de gemeente Haarlem een geldleening van acht millioen gul den wilde aangaan, rentende zeven procent, af losbaar in 75 jaren, waarvan twee millioen voor 1926, tegen een koers door B. en W. te bepalen De heer PEPER vond het geen manier van doen om zulke gewichtige dingen zoo maar van e.en velletje papier voor te lezen en daar dan den Raad cxver te laten beslissen. Een al te naïve op meriting; want de spreker zelf weet wel beter Evenmin als de gemeente van te voren van de daken gaat verkondigen: ik ben van plan dit of dat huis, dit of dat stuk grond te koopen, even min én nog veel minder kan het dagelijksch be stuur eener gemeente in de couranten laten zetten, dat het van plan is den Raad voor t stellen om een geldleening van eenitge millioenen aan te gaan onder bepaalde voorwaarden. M heeft bij zulk' een financieele operatie nog zoo iets als een bankier of bankiersconsortorium noodig. En als de heer Feper eens bij den Wet houder van financiën gaat informeeren wan neer hij 't tenminste niet weet welk 'n moei te het tegenwoordig kost om de gelidwereld voor een leening van 8 millioen te interesseeren, dan zal hij een volgenden keer niet meer zulke dwa ze eischen stellen. Of het moest er hem om te doen zijn de gemeentelijke geldmiddelen expres selijk in de war te sturen. De gemeente Haarlem gaat dus op de publieke markt acht millioen gul-den vragen tegen zeven procent. De koers van uitgifte zal naar we late: vernamen k pari zijn. Aan rente, aflossing en provisie komt dat dus de gemeente jaaiiijksch Op gemiddeld zeven ton te staan. En de burge rij schrikt met hevigen schrik, denkend aan de pas ontvangen belastingbiljetten. Voor die bezorgdheid is reden. Een zoo groot bedrag leenen tegen zeven procent is inderdaad een drukkende last op zich nemen. Alvorens wij echter de juiste beteekenis van dit leeningsbe sluit ontleden, een enkel woord over het besluit ze-lf. Het is reeds een succes voor Haarlem en in het bijzonder voor onzen Wethouder van Financiën, dat een bankinstelling van naam de leening heeft geaccepteerd. Lijkt zeven procent hoog, men bedenke, dat de 7-pr-ocentsleening in Dordrecht mislukte en tal van gemeenten in ons land in het geheel geen geld, laat staan tegen dit percentage kunnen krijgen. Wordt dus de Haar lemscbe leening geplaatst wij hebben raden om aan te nemen, dat zulks het geval zal zijn dan mag Haarlem trotsch zijn op zijn cre- dietwaardigheid en tevens blij zijn, het geld nu nog binnen te hebben. In financieele kringen verwacht men n.l. binnen afzienlbaren tijd geen daling van den rentestand. Het is bij deze gelegenheid misschien wel eens goed er op te wijzen, dat het geld, hetwelk de gemeente vraagt, niet zoo inproductief belegd wordt, als menigeen wel denkt. „Allemaal weg gesmeten geld aan bureaucratie en loonsvenhoo- gingen", wordt wel eens gedacht. Wij kregen inzage van een staat, waarop de acht millioen reeds voorshands goeddeels wa ren verdeeld. Bijna twee millioen is bestemd voor de bedrijven, de lichtfabrieken, en de wa terleiding. Deze betalen aan de gemeente een zelfde rente als waartegen geleend wordt De electriciteitsfabriek b.v. moet voor de gekóchte nieuwe turbine over het volle kapitaal zeven proóent rente betalen enz. Dan wordt er f 2.64.200 uitgetrokken voor gelden onder hy pothecair verband (voor middenstandswoning- bouiw). De gemeente krijgt hiervan procent rente terug en zal voor de toekomstige bijdragen we! meer gaan vragen. Dan wordt er dertien ton gestoken in het grondbedrijf; een half mil lioen bouwvoorschot aan de middelbaar techni sche school, w aarvoor rente wordt betaald. van anderen wel zóó, dat rente en aflossing verzekerd zijn. Niettemin blijft het opstapelen van schulden altijd een ding, dat tot nadenken stemt, vooral, wanneer de rentevoet zoo hoog wordt opge voerd en het krijgen van geld met zooveel moei lijkheden gepaard gaat. De gemeentelijke huis houding moet er noodzakelijk duurder op wor- en en de nieuwe schuldbekentenis, welke de Raad gisterenmiddag geteek'end heeft, mag dan ook wel alle betrokkenen tot voorzichtigheid stemmen. Overigens valt er van deze zitting al heel wei nig te memoreeren. De eenige voordracht, welke een langdurig debat had kunnen uitlokken, was het voorstel der sodaal-democratische raadsfractie om de belastingverordening op het stiuk van aftrek voor noodzakelijk levensonder- boud, te wijzigen. B. en W. schreven echter bij dit voorstel een advies, waardoor er van heel den opzet weinig overbleef. Zij verwezen n.m. naar een gewijzigde meening van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in verband bracht met het aantal kinderen van een gezin. De heer Reinalda deelde mede, dit besluit van den mi nister nog eens te willen bestudeeren en ver zocht in verband daarmee aanhouding van het voorstel tot een volgende vergadering, wat hem natuurlijk van harte werd toegestaan. Nog andere punten moesten worden uitge steld bij afwezigheid van den burgemeester en den oudsten wethouder. Zoo werd den Raad, overeenkomstig een belofte in de vorige zitting gedaan, een nieuw tarief van verplegingskos- ten v-oor het Groote Gasthuis aangeboden. -Nu deed zich echter het eigenaardige geval voor, dat de heer Wolzak, een der regenten van het gasthuis, met een oogenschijnlijk juist bezwaar tegen de voordracht kwam Mr. Bomanse die „den pijnlijken last" o-p ziah had genomen, om de voordracht namens mr. Heerkens Thijssen te verdedigen, gaf met eenige guitigheid te ken nen, dat hij liever zijn vingers niet wilde bran den, nu een regent beizwaar maakte tegen een voorstel, hetwelk B. en W. op verzoek van re genten in den Raad brachten. Het wend niet duidelijk, of dat „op verzoek van regenten" wel geheel en al juist was. Men vond het 't veiligst maar te wachten tot mr. Thijssen terug was. Een eigenaardige discussie ontspon zich nog bij de voordracht om een vroeger genomen be sluit terug te nemen, waarbij bepaald werd-, dat de Raadsleden presentiegeld zouden genieten voor het bijlwonen van commissievergaderingen. Onder de leus; „in de wet staat niet, dat het niet mag" waagde de Raad -het er op. Maar Ge deputeerde Staten van Friesland wisten een soortgelijk besluit van een gemeenteraad, die het er ook op gewaagd had, te doen verwer pen. B. en W, adviseerden nu den Raad om zich aan geen échec bloot te stellen en het vroeger genomen besluit terug te nemen. Daar was de heef Peper niet mee content. „Besdheidentheit ist eine Zier", wat in het Hol- landsc'h beteekentbescheidenheid is een lief dier, zei onze communist. Maar met die deugd kwam je niet verder. De Raad van Haarlem moest op zijn stuk blijven staan en het besluit handhaven. De heeren v. d. Kamp en de Braai vielen hem bij. We werden plotseling allemaal communist, wat den voorzitter er toe bracht te -eggennu, laten we 'het er dan ook maar op wagen. Men behoeft geen profeet te zijn, om te voor spellen, dat er niets van terecht komt. Degenen, die misschien al hebben gepiekerd, over de vraag, waarom de winkels nog niet om 'half adht didht gaan, terwijl de Raad toch hier toe heeft besloten, zij meegedeeld, dat nu eerst gisterenmiddag pas een besluit is genomen, waarbij de redactie van de wijzigingen in twee de lezing definitief is goedgekeurd en dat dus nu eerst het raadsbeslut zijn gewonen weg gaat. Er waren nog acht tegenstemmers en wij hebben roo'n stil vermoeden, dat die minderheid op den duur gelijk zal krijgen. Bij de rondvraag werd tweemaal verwezen naar een volgende zitting, wanneer de burge meester weer zal aanwezig zijn. Dies zullen wij wachten tot het antwoord op de vragen gegeven s. Al-les bijeen een kalme zitting, welke aan mr Slingenberg weinig moeite heeft veroorzaakt. De dieven lieten een breekijzer en een regen jas achter. Dinsdagavond is te Middelburg een groote brand uitgebroken in de lichtdrukkerij van Gebr. Van Straten, in de Wagenaarstraat. Het kolossale pand stond in lichtelaaie en ging zoo goed als geheel verloren, De „Maas en Wafer'1 deelt mede, dat de Rijkstuchtschool te Nijmegen thans 28 verpleeg den telt. Met hun verzorging zijn belast.... 32 beambten. OPGRAVINGEN TE ALPHUN a RI.IN Bjj de uitgravingen voor het maken van. de fundamenten voor de nieutv te bouwen kerk en toren der Ned. Herv. Gemeente tr Alphen a/Rijn. werd voor de wetenschap een merkwaardige ontdekking c-edaaa. Vcor dit werk moest 320 Meter grond uitgegra ven worden. Op 185 Meter bevond zich eer zware kleilaag, waarin een groot aantal ruwe palen, welke blijkbaar niet tot den bouw van de in 1916 afgebrande kerk be hoorden. In en vooral o-p aaze kleilaag be vinden zich fragmenten uit het Romeinsekt. tijdperk. Tal van geschiedschrijvers wijzen Alpihen aan als een legerplaats der Romei nen, doch men was het er tot heden nof niet over eens of Alphen zoo'n eastrum is geweest. Doch nu na een bezoek van Prof. Dr._J.-H. Ilolwerda, daar ter plaatse, is alle twijfel opgeheven. Het oog van den kenner ontdekte nier, alleen de voorwerpen in de klei uit dien tijd, maar ook de overblijfselen van ver brande leemhutten. De voorwerpen aldaar gavo-nden en welke nog worden ontdekt zullen gedeponeerd worden in het Rijksmu seum van Oudbeden te Leiden. Met betrekking tot de crisisuitgaven zij opgemerkt, dat deze nog tot een gezamen lijk bedrag van f 11.156.200 in de ont- wei'p-bogrooting voorkomen. In de aan vankelijke begrooting van 1920 was uit dezen hoofde in totaal een som van f 44,041,650 opgenomen, terwijl bij sup pletoire begroetingen nog zeer belang- i ijke bedragen, w.-fke tot dusver een to taal van f 110.242.000 bereikten, ten las- .te van den crisisdienst van het loo pende jaar zijn gebracht. De tekorten op de crisisdiensten van 1914 '°t en met 1919 bedroegen f 1.260.627.258.62. Tot dekking van de tekorten op den crisisdienst is tot dusver uit de leening verkregen in totaal i L344-3IO.OCO. Het tekort op den crisisdienst van 1920 wordt geraam/d op f 29.644.181. intusschen zullen n°£> verdere aanvragen tot bestrijding van de crisisuitgaven voorkomen, zoover thans ieder bekend is op f 17.090.000, be uovens f 20.000.000, voor een derde uitkeering uit de O. W. belasting. 4u totaal wordt het tekort op den crisisdienst geraamd op f 77.890.3t- Bet is blijkens mededeeling den Minister van Landbouw nog niet mogelijk betrouwbare gege vens te versohaffen omtrent nog in 1921 noodza kelijke crisisuitgaven. Als vaststaande meent de Minister van Fi nanciën echter, dat van verdere maatregelen 'ot dekking van de crisisuitgaven geen sprake zal behoeven te zijn. In de Staatsmijn Hendrik bij Brunssum, is aan twee mijnwerkers een ongeluk overkomen. Een van hen is aan de bekomen verwondingen overleden. De andere moest, zwaar gewond, in het ziekenhuis worden opgenomen. Te Nieuwe Pekela hervatten Woensdag on geveer 400 stakende aardappelrooiers tegen verhoogd loon het werk. Amsterdam en omgeving werden Woens dagmorgen omstreeks zes uur gewekt door een paar harde donderslagen. De bliksem vergde helaas een menschenleven; op den Hamweg werd een melkrijder, zekere F. uit Oos-tzaan, van den bok geslagen en even later dood op genomen. Zekere J. G., te Oudenbosch is in de ri vier de Mark gevallen en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. De oppassende man laat een we duwe en 7 kinderen achter. Het wordt in de grensplaatsen onrustba rend met veediefstallen. Wederom toch zijn Maandagnacht uit een weiland van den land bouwer Sohieven te Drem.pt (Geld.) twee koeien gestolen. De dieven hebben er dezen keer de beste uitgezocht. Een auto, waarin eenige Haagsche heeren, overreed Maandag onder Weert (Limb.) twee kinderen. Dinsdag is een dier kinderen, een jon getje van 10 jaren, overleden; het andere kind bekwam geen letsel. Volgens een door de politie ingesteld onderzoek is het ongeval niet toe te schrijven aan de schuld van den chauffeur of diens medereizigers. De stoomwassdherij van den heer Preller, te Ugcihelen bij Apeldoorn, is Maandagavond tengevolge van zaagselbroei geheel afgebrand. Niets kon worden gered en de wasch van een 60-tal klanten verbrandde mede. Nader wordt gemeld, dat bij den inbraak n den Mi-ddenstandsbank' te Sittard, vermist v/orden 400.000 marken, ioo.ooo kronen en 9.000 gulden,. (280, (202) (370/ (114, (288) De Nederlandsche elftal-commissie. Naar de „N. R. Ort." verneemt, is da Nederlandsche elftal commissie Zaterdag avond herbenoemd; behalve de beer J. J. v. d. Berg, de, in verband met zijn lunette van directeur van Het Stadion, niet me-ei voor een herbenoeming in aanmerking kon komen. MILLERAND CANDIDAAT. PARIJS, 22 September. Om half vijf werd de voorloopige uitslag van het voorcongres in het Senaatspaleis in het Kamergebouw bekend. Mil- lerand haalde 528, Péret 156, Bourgeois 115 stem-men. Isu de beide iaatsten een candidatuur hebben afgewezen, draagt dit het karakter van een protestbetooging tegen Millerand's progran uiteenzetting. Het is best mogelijk, dat, nu de personenkwestie van de baan schijnt, nationale overwegingen van buitenlandsche politiek mor gen de eenstemmigheid op Millerand zuilen hel pen herstellen. PARIJS, 22 September. In den kabinetsraad, sohrijft de „Temps" heeft Millerand aan zijr medewerkers uiteengezet, in welke ontroerende bewoordingen Paul Deschanel hem had verzocht om aan alle leden van het kabinet zijn af. scbeidsgroet over te brengen, alsook de uitdruk king van zijn levendige dankbaarheid. Daarna heeft de voorzitter van den minis terraad medegedeeld, dat hij zich candi-daa. stelde voor het presidentschap van de republiek'. ervoigens heeft hij zich er toe genoopt ge-, voeld om zich uit te spreken over de verklaring oie hij omangs heeft afgelegd en er de bewoor dingen van te verduidelijken. Millerand is van meening, dat, indien de huidige grondwet, zoo al-s hij meent, enkele wijzigingen moet onder gaan, dit in elk geval pas later kan plaats vin den, als de omstandigheden het vergunnen en de uitvoering van het vredesverdrag en de reor. ganisatie van ons land voltooid zullen zijn. De voorzitter van den ministerraad meent," dat het voorshands mogelijk is, door een betere in. terpertatie of adaptatie van den tekst der grond wet, aan den president van de republiek de middelen te geven, om meer daadwerkelijk in te grijpen in de leiding van de buitenlandsche po. litiek en de continuiteit daarvan te verzekeren. In 't bijzonder, zoo gaat de „Temps" voort, heeft hij gezegd, dat de bewoordingen van art, 8 van de grondwet, volgens hetwelk de presiden. van de republiek onderhandelt over de verdra gen en ze bekrachtigt, of wel niet de minsts waarde hadden, of integendeel beteekenden, da' het hoofd van den Staat, een actief aandeel kon nemen aan de onderhandelingen. Wat hem be. treft neigde hij naar deze tweede opvatting en hi, e^-ent, dat aldus opgevat, de irrondwet aan hef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1