Stadsnieuws DE MELKPRIJS. De Leening van acht miiitoen. \boKl van den staat toestond om persoonlijk in-1 Iloed uit te oefenen op de leiding der buiten- Vndsche aangelegenheden. PARIJS, 22 September. Léon Bourgeois heeft *en brief aan Doumcrgue gericht, waarin hij verklaart een candidatuur van het president schap te weigeren, om lid van den Volkenbond te kunnen blijven. DE TOESTAND IN KLEIN" AZIë. KONSTANTINOPEL, 21 September. Be richten uit Anatolië wijzen er op, dat de toe stand in het door de opstandelingen bezette ge bied gevaarlijk begint te worden voor de christenen. EEN NIEUW BELGISCH MINISTERIE. BRUSSEL, 22 September. Er wordt medege deeld, dat het gchcele kabinet zijn ontslag zal indienen aan den Kouing, zoodra deze in Bel gië is teruggekeerd. De persoon, die zal worden belast met de vorming van een nieuw kabinet, zou reeds zijn vastgesteld. Men noemt de namen van Renkin en Paul Hijmans. DE DBEIGENDE MIJNWERKERS- STAKING. LONDEN, 23 Sept. Lloyd George heeft voor gesteld, dat de mijnwerkers en de mijneige naars het eens zouden worden over een stelsel waarbij hoogerc loonen zouden afhankelijk zijn van een vermeerdering der productie. Hij gaf in overweging, dat er een productie-minimum zou worden vastgesteld en dat alle meerdere productie extra-betaling zou meebrengen. Dit minimum zou dan lager worden gesteld dan de huidige productie, zoodat er een onmiddellijke kxmsverhooging uit zou voortvloeien. PRIJSVERLAGING LONDEN, 23 Sept. Een firma te Mandiester in den Amerikaanschen staat Newhampshire, die 10.000 werklieden in dienst heeft en wekelijks vier milüoen yards katoenen goederen fabri ceert, heeft een prijsverlaging van een derde aangekondigd ten einde den verkoop te bevor deren GEMEENTERAAD Vervolg). Na heropening der openbare raadsvergadering werd een raadsbesluit goedgekeurd, waarbij besloten werd een geldleeaing aan te gaan groot 8 millioen gulden. Het raadsbesluit luidt De Raad besloot ten laste der gemeente Haarlem aan te gaan een leen irg tot een De- drag van acht millioen gulden 8.000.000.- nominaal kapitaal, rente zeven procent (7% in het jaar, verdeeld in obligatiën van 1.000 De aflossing op deze leening zal aanvan gen in 1921 en zal van jaar tot jaar bedragen in de jaren 1921 tot en met 1950 jaar lijks ten minste 200.000.- 6.000.000.- in de jaren 1951 tot en met i960 jaarlijks ten minste 127.000.- 1.270.000.- in de jaren 1961 tot en met 1994 ïaar lijks ten minste 21.000.- 714.000.- en in het jaar 1995 ten hoogste ƒ16.000.- De aflossing geschiedt door j aarlij ksche uitloting a pari. De gemeente benoudt zich de bevoegd heid voor om deze leening te allen tijde ge heel of gedeeltelijk a pari af te loossen, zich evenwel verbindende om vóór het jaar 1926 geen grooter bedrag extra af te lossen dan van 2.000.000.- B'ij de in dit artikel bedoelde gedeeltelijke aflossing, worden de af te lossen obligatiën eveneens door middel van ui Go ting aangewezen. Ds hser PEPER maakte een opmerking over het feit dat dit voorstel niet op de gewone wijze was behandeld en aan de raadsleden in een raads- st ikje was overgedaan. Aan den heer Cohen werd eervol onts.ag verleend als leeraar in aardrijkskunde aan de le H. B. S. met 5-j. cursus. Voorgesteld wordt 't over 1920 aan de ver- eeniging Zuigelingenzorg te Haarlem toegekend subsidie 1750 mot 1100 te verhoogen. Goed gekeurd. B. en W. stellen voor het bij besluit van 28 Mei 1919, beschikbaar gestelde bedrag van f 19.500.voor den aanleg van een speelterrein ten noorden van het terrein aan de Kleveilaan, bestemd voor de oprichting van een bad- en zwem inrichting, welke bedrag bij besluit van 17 Decem ber 1919 is verhoogd met 6.C00. alsnog te ver hoogen met 3,050. De heer ROEST maakt aanmerking dat de zaak 100 lang duurde en dat de heer Melissen de zaak reeds uitgevoerd heeft, voordat het crediet werd VOr 16611(1 De heer SLINGENBERG erkent dat de zaak lang -getraineerd heeft. Dat lag aan de aannemers, die gerechtelijk vervolgd en gedaagd is pf11 hrNelissen werd toen opgedragen 't werk at te doen om E. D. O. te helpen. De Raad besloot daartoe. De heer Nelissen is daarna voortgegaan. Formeel was dat niet in orde, doch 't gebeurde aldus om de zaak te bespoedigen. B. en W. meenden te hande len in den geest van den raad. Het voorstel werd goedgekeurd. Algemean-e politic-verordening. De rechtsgeleerde commissie biedt den raad ter vaststelling aan een verordening tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Mede in verband met de handhaving van de bepalingen van het motor- en rijwielreglement, waarop de commissaris van politie de aandacht vestigde, wordt voorgesteld om in art. 13 te lezen „de kom der gemeente omvat de gehecle gemeente".-{Thans zegt het artikel uit welk gedeelte de kom der ge meente bestaat). Verder wordt voorgesteld om art. 12 dat ee beschrijving bevat van de afdeelingen waarin de gemeente wordt verdeeld eenigszins te veranderen en wel door de verouderde indeeling aan te vullen met de namen van nieuwe straten en wegen.I Eindelijk om art. 73 aangaande de verlichting van voertuigen te doen vervallen, daar deze materie thans in het motor- en rijwielreglement is geregeld Na eenige toelichtingen van den heer v. Toulon V. d. Koog goedgekeurd. De heer GROEN EN Daal vraagt een goed overzicht der alg. Politieverordening. Dat laat nog wel wat te wenschen over. De VOORZITTER zegt dat daaraan gewerkt wordt. Tarief verpleging Gasthuis. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een herziening van het tarief van verpleegkosten in het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis en van bijdragen in die kosten voor hen die in dat gast huis worden opgenomen. De heer WOLZAK vraagt aanhouding van de behandeling van dit voorstel. Naar de meening van spreker is geeen rekening gehouden met een in 1914 aangenomen bepaling inzake bijdrage der gemeente in de verpleegkosten. Het is wensche- lijk dat regenten het tarief nog eens onder de oogen zien. De heer BOMANS geeft te kennen dat B. en W. daartegen geen bezwaar hebbeq. Presentiegelden vóór co mm i S'ri e -Vergade r ingen Bij besluit van de vergadering van 30 Juni 1920 werd eene le suppletoirs begrooting dienst 1920 vastgesteld tot regeling van de uitgaven voor pre sentiegelden der leden van den Raad vcor het bij wonen' van vergaderingen van eene Commissie, bedoeld in de artt. 54 en 57 der Gemeentewet. Blijkens schrijven van den Voorzitter van Ged: Staten dd. 12 Augustus 1920, zou de goedkeuring van dit besluit bezwaren ondervinden in verband met 't Koninklijk besluit van 14 Januari 1920 no. 26, hetwelk beoaalt, dat voor andere vergaderingen dan die van den Raad geen presentiegeld aan raadsleden mag worden toegekend. Hoewel B. en W. zich overigens daarmede niet kunnen veresnigen, meenen zij toch tegen eene zoodanige recente beslissing niet te moeten ingaan. Met het oog op het bijzondere karakter van deze aangelegenheid achten zij het evenwel beter dat de Raad zelf beslisse, of hij op zijn besluit van 30 Juni 1920 no. 10 al of niet zal terugkomen. De heer PEPER heeft wel eens gehoord van een Duitsoh spreekwoordBescheidenheid is eine gute zier, maar je komt er niet ver mee. Spr. is communist en dus niet bescheiden. Hij zal dan de koe bij de horens pakken. Spr. is er voor dat de Raad zijn besluit zal handhaven en niet uit den we- za! gaan voor de meening van een hoogere autoriteit. De heer V. D. KAMP is het eens met den heer Peper. B. en W. ook. Daarom wil ook deze spr. niet wijken. Het besluit, waarop Gedep. Staten zich steunen, is een beslissing der regeering op een besluit van Gedep. Staten van Friesland en spr. meent dat de regeering van opinie zal veranderen, als ook andere colleges als hun meening uitspre ken dat er wel presentiegeld moet worden gegeven. Spr. meent dat, toon men goedvond presentiegeld voor raadsvergaderingen te geven, consequent ook presentiegeld moest geven voor commissie vergaderingen. De heer DE BRAAL liet zich in denzelfden geest uit. De heer BOMANS is het eens met deze raads leden. B. en W. ook. Intusschen weten B. en W. ook dat, als dit raadsbesluit blijft gehandhaafd, het vrij zeker van hoogerhand zal worden vernie tigd. Spr. vindt dit dan nutteloos werk. Besloten werd dat een beslissing van hoogerhand op dit raadsbesluit zal worden uitgelokt. Het raadsbesluit bleef gehandhaafd.. Salarissen onderwijspersoneel. B. en W. stellen voor, het besluit tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs, teneinde aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen, zoodanig te wijzigen, dat een verandering wordt aangebracht inzake de regeling van de wijze van berekening der bezoldiging van tijdelijk onder wijzend personeel. Voorgesteld wordt, deze wijze van berekening uit de verordening te laten vervallen. De heer ROEST vraagt of reeds uitbetalingen zijn geschied op den door den Raad goedgekeurde basis en zoo ja of deze gelden zullen moeten terugbetaald worden. De heer BRUCH antwoordt dat hem niet bekend is dat reeds salarissen op dien grond zijn uitbetaald Mocht dat wel het geval zijn, dan zal gelegenheid worden gegeven een en ander terug te betalen in dragelijke paiementen. De heer ROEST merkt op dat de wethouder dat had kunnen voorkomen door gehoor te geven aan den wenk die spr. bij de behandeling van dit voorstel heeft gegeven evenals de heeren Boes en Peper. De heer BRUCH had die opmerking verwacht. „Zie Je wel, dat ik gelijk heb," zegt ook een der twee partijen dikwijls ais man en vrouw twisten. „Ja," zegt de ander dan dikwijls, „maar je krijgt het niet." Zoo ook is het met spr. bet geval. Spr. handhaaft zijn opvatting, maar Ged. Staten zeggen je hebt en krijgt geen gelijk. Dat wil niet zeggen dat zij gelijk hebben. Spr. acht het college van Ged. Staten, hoe respectabel ook in deze samenstelling, niet zooveel meer geschikt tot interpretatie der wet, als het college van B. en W. Maar om de zaak te bespoedigen legt spr. en leggen B. en W. zich er bij neer. Het voorstel werd goedgekeurd. Procedure. Ged. Staten deelden den Raad mede dat er be zwaar is om goed te keuren het raadsbesluit inzake het voeren van procedures tot ontruiming van aan de gemeente bêhoorende perceelen, voor zoover het betrekking heeft op procedures tot ontbinding van de overeenkomst, krachtens welke het te ont ruimen perceel wordt gebruikt. B. en W. stellen naar aanleiding daarvan voor het besluit te wijzi gen. De Raad stelde indertijd een suppletoire begroo ting vast tot regeling van de uitgaven voor presen tiegelden voor Raadsleden voor 't bijwonen der vergaderingen van een commissie, bedoeld in artt. 54 en 57 der Gemeentewet. Daar Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld dat goedkeuring van dit besluit bezwaren zou ondervinden in verband met een Kon. besluit dat bepaalt dat voor andere vergaderingen dan die van den Raad geen Presentiegeld aan raadsleden mag worden toegekend, wenschen 3. en W. den Raad in de gelegenheid te stellen of hij al dan niet op zijn besluit zal terugkomen. Goedgekeurd. Lesuren Rector Gymnasium. B. en W. stellen voor, het reglement voor het gymnasium zóó te wijzigen, dat de rector verplicht is, tot een maximum var> 12 uur per week onder wijs te geven in plaats van 16 uur. Goedgekeurd. Wijziging verordening winkels! uiting. B. en W. stellen voor vast te stellen de volgen de verordening tot wijziging van de verordening op de Winkelsluiting Artikel 1. Art. 1 wordt gelezen als volgt: Het is verboden een winkel (inbegrepen bar bierswinkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben le op alle dagen der week, behalve den Zater dag, vóór des voormiddags 4 uur en na des na middags 7% uur 2e op den Zaterdag vóór des voormiddags 4 en na des namiddags 10 uur. Het vorenstaande is niet van toepassing op: a. den avond onmiddellijk voorafgaande aan den Hemelvaartsdag b. het tijdperk, strekkende van 25 November tot «en met 6 December c. het tijdperk, strekkende van 17 tot en met 24 December d. den Oudejaarsavond e. den Vrijdagavond en Zaterdagochtend on middellijk voorafgaande aan den len Pinkster dag. Art. 2. Aan art. 4 wordt als tweede alinea toe gevoegd Het publiek dat in barbierswinkels en kap perssalons aanwezig is op het in art. 1 vastge stelde sluitingsuur mag gedurende een half uur na dat sluitingsuur nog bediend worden. Artikel 3. Art. 6 wordt vervangen door een nieuw art. 6, luidende Voor zoover zulks bij deze verordening niet uitdrukkelijk is toegestaan, is het verboden op de uren en dagen, gedurende welke het volgens art. 1, 1 bis en 1 ter is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben, zich in een win kel te doen bedienen. Artikel 4. In art. 8 vervalt: le het bepaalde sub b en c 2e de tweede alinea 3e de laatste alinea. Verder stellen B. en W. voor in te trekken de verordening tot tijdelijke wijziging van de ver ordening op de winkelsluiting, vastgesteld bij Raadsbesluit van 22 Augustus 1917 no. 28. r De heer M1ZERUS doet een voorstel het sluitingsuur van half 8 te wijzigen in 8 uur. De heer BRUCH zegt dat dit niet gaat, nu de Raad eenmaal besluit genomen heeft om de slui ting op half 8 te stellen. De Raad maakt eerst het beginsel uit en dan stelt de rechtskundige commis sie de verordening samen. Dat is zoo de werkwijze van den raad. Er is nu niets meer aan te verande ren. De verordening werd aangenomen. Er werd hoofdelijke stemming gevraagd. Tegen stemden de heeren v. d. Berg, Bomans, Peper, v. Toulon v. d. Koog, Klein, Jonckbloedt, Boes en Mizerus. i 11 He belasting-aftrek. Naar aanleiding van het voorstel van de "raads leden Reinalda en Pappe den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud voor de Plaatselijke Dir. Bel. naar het i nkomen te bepalen op 600 indien de belastingplichtige ongehuwdi is en op 800, indien de belastingplichtige gehuwd is, brengen B. en W. praeadv es uit. B. en W, zetten uiteen, dat de belastingvermin dering in onze gemeente volstrekt niet onbelang rijk is en dat bij de verhooging van aftrek, zooa wordt voorgesteld, verloren gaat 3.924.200 belastbaar inkomen, terwijl aan belasting 243.294 minder zal worden opgebracht. B. en W. geven ten slotte den Raad in ernstige overweging geen verandering in de thans geldende aftrekregeüng aan te brengen, daar het huns in ziens in verband met de nadeelige financieele gevolgen niet verdedigbaar is met aftrek hooger te gaan. De heer REINALDA vroeg de behandeling van dit voorstel uit te stellen om de zaak nader te bestu- deeren in verband met het antwoord van minis ter Ruijs op vragen van den heer Vliegen in de Eerste Kamer. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, aan C. L. de Liefde te Zandvoort, in koop af te staan tegen den prijs van 15.per M een gedeelte grond, gelegen aan de Hertog- S -.at. Goedgekeurd. -ien voorstel om voor 11.000.een perceel te verkoopen aan de Jordensstraat. Wordt eveneens goedgekeurd. Benoemingen. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan ue 2e H. B. S. werd benoemd de heer H. Schuitmaker, te Haarlemtot leeraar in boekhouden aan de H. B. S. 3-j. cursus, de heer A. Corver, te Amster dam tot leeraar in natuurkunde en scheikunde aan de Meisjesschool voor M. O. den heer B. Wigersma tot tijdelijke leeraren aan de Avond school voor handelsonderwijs de heeren B. de Boer, P. van Gijn' mej. M. Schuit en H. j. Sarink. tot leeraar aan de gemeentelijke cursus tot opleiding van hoofdonderwijzer (essen) de heeren M. van Wamelen, te Leiden, W. H. Korenstra te Haarlem en L. v. d. Have, te Haarlemtot tijdelijk leeraar in aardrijkskunde aan deze school den heer H. A. van Meeterentot hoofd van school no. 6 den heer P. Bakker te Aalsmeer; tot onderwijzer- aan de school voor M.U.L.O. den heer J. J. Klimbie tot onderwijzer aan schoo U.L.O. D. mej. W. L. E. Salomons te Haarlem en mej. G. Popma, te Alk maar. Rondvraag. De heer Kingma vraagt of B. en W. bekend is dat sinds Mei in de Smedestraat een huis leeg staat. En zoo ja, waarom dat zoo is. De VOORZITTER zal de volgende vergadering deze vraag beantwoorden. De heer GROENENDAAL vraagt hoe het staat met de uitvoering der verordening op de reclame borden. Het schijnt dat die nu pas wordt uitge voerd, hoewel daarmede in Juli 1919 moest zijn begonnen. Spr. vraagt of het niet wenscheljjk is die verordening nu nog eens aan de beslissing van den Raad te onderwerpen. Er zijn eenige onbillijk heden in, die w®l verandering behoeven volgens spr. De voorzitter merkt op dat juist de burgemees- ter zich speciaal met de uitvoering van deze veror dening belast heeft. Hij stelt voor de beantwoor ding van de vraag aan te houden tot de volgende vergadering. Hierna sluiting. Onder de mededeelingen was o. m. net volgende Een schrijven van de Afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond, waarbij de aandacht wordt ge vestigd óp de mogelijkheid, dat vele leden van voornoemde organisatie in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1 januari 1920 3° April 1921 zijn aangeslagen naar hun inkomen over het jaar 1920 inplaats van over 1919, eP waarbij verzocht wordt te bevorderen, dat m dat ge val de hun inziens onbillijke belastingaan slagen overeenkomstig de bepalingen der belastingverordeningen zullen worden her- Een verzoekschrift van de firma G. Boon te Amsterdam, om haar in de gelegenheid te stellen prijsopgave te doen van de te bou wen bad- en zweminrichting efl aar 111 elk geval bestek en teekening toe te zenden. Worden gesteld in handen van B. en W. om prae-advies Een verzoekschrift van het Bestuur der St. Toseph's Gezellen Vereenigmg om het subsidie over 1919 te willen verhoogen met een bedrag van 825.-—. Een verzoekschrift van net Bestuur van den Nederlandschen R. K. Volksbond, Afd. Haarlem, om aan de gezinnen, die daar/oor het meest in aanmerking komen, wederom een toeslag op de brandstoffen te verieenen. Een verzoekschrift van het Bestuur der Coöperatieve Woningvereenigmg „Onder Dak" om een bouwvoorschot van 357-000. en éene bijdrage ineens h fonds perdu van 320.000.voor den bouw van 52 midden standswoningen aan en nabij de Kleverlaan. Een verzoekschrift van E>- Koel, 0m te worden aangesteld als makelaar m hypothe- Een verzoekschrift van de W°ninghouw- vereeniging „Rosehaghe" om «et terrein langs den Zijlweg, tusschen de LjJdcrdijk- straat en den Spoordijk, alsnog op erfpachts- voorvvaarden aan haar af te staan voor den bouw van een nader te bepalen aantal mid denstandswoningen en niet goed te^ keuren, dat dit terrein in handen van particulieren wordt gegeven, en, zoo dit laatste reeds heeft plaats gehad, of nog mocht plaats hebben, de schade wegens reeds verricnte werkzaam heden geleden, volledig voor rekening der Gemeente te nemen. Door B. en W. is aan J- vcrzijlbergen, gewezen hoofdfitter Dij de gemeentelijke duin waterleiding te rekenen vanaf 1 J anuari 1920 aanvullings-pensioen verleend ten bedrage van 289.per jaar en eene verhooging van dit pensioen is toegekend ten bedrage van 243.—per jaar. Aan bezoekers van perceel Kruisstraat 45 waarin gevestigd zijn de bureaux van den Burgerlijken Stand, de Bevolking en van het Bouw- en Woningtoezicht, zal in de vestibule van dat perceel gelegenheid worden gegeven 'tot plaatsing hunner rijwielen, doch alleen in het daarvoor bestemde rek. Het ligt in het voornemen van B. 01 W. om het Hoofd der Herhalingsschool No. 3 te machtigen om, bij wijze van proef, voor den cursus 19201921, in afwijking van het bepaalde in de „Regeling- van het onderwijs aan de Herhalingsschool No. 3" ie. bij het onderwijs in liet lijn teekenen en houtarbeid aan jongens, en in het koken en naaien aan meisjes, de klassen in tweeën te splitsen, bij welk onderwijs de klassen dus een maximum aantal van S leerlingen zullen tellen (in plaats van 16), en ne. a in plaats van 1% uur les in de Nedcr- lansdche taal, aan de meisjes 2 uur en aan de jongens 2% uur onderwijs per week in dit vak te doen geven. h aan de meisjes, in plaats van 1 uur, een h lf uur zingen per week te ga en en he f[ j angonderwijs voor de meisjes gedeeltelijk en voor de jongens geheel op den ontspan ningsavond te geven. (d. i. op Woensdag.) Door B. en W. zijn de navolgende leeraren (es) tijdelijk aan de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus en daaraan verbonden Hoogere Handelsschool met 2 jarigen cursus werkzaam gesteld, teneinde in een geregelden gang van het onderwijs aan die scnool te voorzien ie. de neer J. N. Mazee, voer 74 wekelijk- sche lesurenen 2e. Mej. M. Vrijdag voor 8 wekelijksche lesuren, heiden in de Hoogduitsche taal, totdat in de vacature (ontstaan door het ver trek van den heer J. W. van Cittert) zal zijn voorzien, waarvoor reeds de noodige maat regelen genomen zijn 3e. de heer P. C. de Jong voor 14 weke lijksche lesuren in de wiskundeen 4e. den heer Danser, voor 16 Wekelijksche lesuren in de natuurlijke historie. Door de Commissie van Bijstand inzake beheer der gemeentebedrijven zijn benoemd ie. Tot leden der sub-commissie van bij stand in het beheer der Gemeente Licht fabrieken de heeren J. H. Visser, W. J. B. van Liemt, A. G. Boes en H. A. Roest. 2e. Tot leden der Sub-commissie - van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis: de heeren H. van den Berg, W. A. J. van de Kamp en K. J. Dijk. 3e. Tot leden der Sub-commissie van hij stand in het beheer der Gemeente-Reiniging de heeren W. A. J. van de Kamp, M. de Braai en W. J. B. van Liemt. 4e. Tot leden van bijstand in het beheer der Gemeentelijke Duinwaterleidingde heeren J. K. Visser, H. van den Berg, M. de Braai en K. J. Dijk. Er zijn de laatste weken al heel wat be richten de wereld ingestuurd over» den melkprijs, die met October zal moeten be taald moeten worden. Berichten over de oorzaak der hooge melkprijzen en raadge vingen om den melkprijs le drukken, doch wij twijfelen er aan of er velen onder onze lezers zijn die nu eigenlijk begrijpen wat er precies aan de hand is. Wel zal den meesten duidelijk geworden zijn. dat met October de melkprijzen nog hooger zullen worden. Men spreekt zelfs van 25 en 26 cent, ja misschien nog meer, per liter melk, die je in den goeden, ouden tijd kocht voor 6 en 7 cent. Wij hebben een ter zake deskundige ge vraagd wat er nu eigenlijk aan de hand is met de melkprijzen en al wat ons melkverbruikers. boven het hoofd hangt. En hij stond ons welwillend te woord. Wat is de oorzaak der hooge melk prijzen? vroegen wij onzen zegsman. En onze zegsman vertelde ons dat. naar zijn meening, de hooge melkprijzen ver oorzaakt worden in hoodzaak door de hoo ge boter- en kaasprijzen. die de veehou ders kunnen maken. En hij legde dat zeer bevattelijk uit, De melk kan de veehouder verkoopen als consumptiemelk. dus om te verbruiken, of wel hij kan er boter en kaas van maken en deze aan de markt brengen. Gerekend wordt dat men vijf liter melk nooddg heeft om 1 pond kaas te maken. Wanneer «u de kaas b.v. f 65 per 50 K.G. kost. dan komt dit dus overeen met een prijs van 13 cent per liter melk. Dat wil zeggen dat wanneer een boer minstens 13 cent per liter melk krijgt, hij er geen voordeel van heeft om zijn* melk tot kaas te 'bereiden. Maar wanneer de literprijs lager dan 13 cent wordt, dan rijst bij hem de vraag of hij niet voordeeligeri kaas kan maken, de melkprijs dus te laag, dan leveren veehouders jyeen melk. maar maken er kaas van Is de melkprijs hoog genoeg, dan le veren zii melk. want het kaasmaken brengt toch geen voordeel Nu is de kaasprijs door de groote vraag iu het buitenland denk maar eens aan den voedselnood in vele landen vanaf dit voorjaar opgeloopen van f 65 per 50 K.G. tot 91 en 92 per K.G. Dat wil dus zeggen dat de boeren 18 en 19 eent per liter melk moeten maken, anders is het kaas maken vooordeeliger en wórdt er ook kaas gemaakt. In Haarlem hebben de melkleveranciers met de organisaties van veehouders van Augustus tot 30 September -en melkprys gecontracteerd van 15 cent pfti liter franco stad. Tot 5 September werd dan ook de melk (gepasteuriseerd) geleverd voor 20 cent per liter. En na dien tiid voor 21 cent. Op het eerste gezicht lijkt zoo'n winstmar ge van 5 a 6 cent zeer hoog. doch onze zegsman verzekerde ons dat. met de genwoordige hooge kosten van kolen. nen, en andere exploitatiekosten, een winst marge van 51/2 cent maar krap aan de onk-oslen dekt. De genoemde prijs van 21 cent geldt echter maar tot 1 October. Tot dien datum leveren de veehouders nog voor 16 cent per liter franco stad. m«ar na dien da tum zal de prijs veel hooger worden Voor eerst is do melkproductie in den winter, doordat de dieren oP stal staan, duurder, maar gezien ook d® huidige kaasprijzen van ƒ91 en f 92, (die nog oploopen) zzul- len de 'boeren wel 19 a 20 ct. franco sta V1Door do regeering is regeeringsmelk aangeboden voor I9y2 cent franco Haar lem. Wat <ic boeren zullen vragen is nog niet bekend. De volgende week wordt daarover geconfereerd. Hun prijs zal \v> niet lager zijn dan de prijs door de re geering geboden. Veronderstel dus dat de melk aan de leveranciers 20 a 21 cent gaat kosten, dan moet van de verbruikers een prijs gevraagd worden van 25 a 26 cent. een prijs exor bitant hoog en dien de verbruikers zeker niet zonder gemopper betalen zullen. t Nu is het natuurlijk mogelijk dat de regeering op dezen hoogen melkprijs toe slag geeft. De prijs van 25, 26 cent zou dan met het bedrag van dien tres lag kun nen dalen. Maar men voelt dat zoo'n toe slag van een. twee. drie. vier centen opéén liter melk dadelijk millioenen guldens gaat vorderen. Verleden jaar gaf de re geering ook toeslag- en wei 2V-i cent per liter, H-v kostte millioenen. Maar dat geld kr«eg o< minister terug doordat hij van en priVoer van kaas en boter rechten hief. Dat biaoht hem ook millioenen in het iaadje. waarmede hij den toeslag op de melk betaalde. Dit jaar heeft hij die rechten op den kaas- en boteruitvoer niet geheven. Hij was er mede begonnen, maar in de Tweede Kamer is hem duidelijk gemaakt, met de heeren Weitkamp en Braat aan het hoofd, dat hü het recht niet had die belasting te heffen, aldus onze zegsman. De minister staakte dan ook die heffingen. Het gevolg is echter dat hü nu geen fondsen heeft om melktoeslag te betalen. Wat de regeering nu doen zal is nog niet bekend. Wij wach ten af. Onze zegsman was allerminst goed te spreken over de gevolgde gedragslijn van. den minister inzake de zuivelproducten. Er zat geen lijn in ziia politiek, Iedereen begrijpt na het bovenstaande, dat de eenige manier om de melkprijzen naar om laag te brengen en laag te houden was, de boter- en kaasprijzen drukken. Maar hoe? Dat was de groote moeilijkheid, voor den minister en voor alle stuurlui aan den wal. Den uitvoer verbieden? Dat zou een ra dicaal middel zijn geweest. Maar dat kan de minister niet omdat de regeering ver plicht is boter en kaas aan het buitenland te leveren, ingevolge de coedietovereen- komst en ook omdat ons land daarvoor weder kolen en andere grondstoffen in de plaats krijgt. Tenslotte laten wij hier nog volgen een mededeeling, die van de züde der melkver- koopers wordt verstrekt: Voor een goede melkvoorzienmg ig het noodig, dat de veehouder, die züne melk voor consumptie aflevert, voor ziin waar een hoogeren prijs maakt dan wanneer hij deze melk verwerkt tot kaas of ze als voe- dergebraikende. doet strekken ter bevorde ring van de verkrijging van kalfs- of var- kensvleesch of fokvee* Vooral do hooge kaasprijzen zijn oorzaak vnn do hooge zg. „straatprijzen" van de melk en ook nu nog loopen de kaasprijzen op. De bezadigde leiders van de veehouders hebben een prijs gevraagd zóó. dat de straatpriis in de steden zal moeten zijn 25 cent, mogelijk in een enkele stad 26 cent. Maar of deze leiders hunne plannen kun nen doorzetten, zal afhangen van de prij zen, die de boeren maken voor de kaas. Waar deze nog steeds oploopen He Gouda waren deze Donderdag tot f 91. te Utrecht tot f 92, ondershands wordt reeds voor f 100 van de boerderij gekocht en in het voorjaar was de prijs pl m. f 55) is er eeni sterke vrees bij de melkverkoopers in de steden, dat het bij deze 25 a 26 ct met zal 'blijven. Verleden ïaar trad een kaas- maakverbod in werking; dit ïaar nieH het uitvoerrecht 00 kaas is belachelnk laa„ en trouwens, als de geruchten iuist znn wat waarschijnlijk het geval is is de tot nu. toe gemaakte volvette kaas reeds zoo goe als geheel het land uit. De hceculatieve handel is dus zeer aangewakkerd c« de kans op zeer hooge prijzen van de keas £rDe melkverkoopers hebben zichjreedsriot den Minister gewend met verzoek ener2 in te grijpen in kaashandel en kaaspro- wijzende. dat een ï>il~ s^W^Tve^kfSte'melk" de ontevreden heid bij het melkgebruikend publiek zou verminderen. De gemeenteraad besloot gisteren tot het aangaan van een geldleening. groot acht Soen gulden. tegen 7 procent rente 3 Dat beteekent dus voor de gemeen le ecu meerdere uitgave in de eerste jaren aan wii even mededeelen. dat onder de leemng van 8.000.000 is begrepen voor uitgaven- welke als productief kunnen wor^n echouwd 800.000 voor -t gfrbearpt, f 1.100.000 voor het electiiciteitsDedrijf en, 76000 voor de waterleiding, totaal vcor de bedrijven dus een bedrag van J Van dit- bedrag komt dus rente en a.toeamg ten\.lle m gemeentekas terug In de rente en aflossingen wordt mort» bijgedragen door gelden op hypothecair ver band voor een bedrag van 2.Ü-E.OOO. De 7 xente komt hiervan niet geheel terug in de gemeentekas, doch wel voor een groot deel. Noor het grondbedrin is be stemd 1323000. Ook lnervan mag een loonend bedrag .worden terugverwacht, Dit maakt een bedrag van f 8.241.000 Ten slotte wordt aan de Middelbare Technische school als bouwvoorschot ver leend een bedrag van S40000, waarvan rente en aflossing ook in de gemeentekas zal terugvloeien. Totaal aldus een bedrag van 6.781.000. waarvan voor een goed deel rente en aflossing terugvloeien m de gemeentekas. Garnizoensberichtcw. De sergeant J. H. Luikman van «et 10e Regment Infanterie is van gedetacheerd bi) het" Leger in Nederlandsch Indië tenigge- kCüd' De milicien-korporaal TP. W. Moens ;van het 10e Regiment Infanterie heelt met goed gevolg examen afgelegd voor den Tan» van milicien-sergeant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2