Handel en Nijverheid Stadsnieuws INGEZONDEN büitenlandsche metaaxbewee- JLEBS HIER AAN HET .WEEK- TR0U MOET BLIJCKEN- Voor den inhoud dezerrubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 30 Sept. 1920 Mijnheer de Eedacteur, Verzoeke beleefd onderstaande te wilLen taatsen. K. Bond van Post- Telegraaf- en Tele foonpersoneel „St. Petrus" Het verslag van de vergadering van iWoensdagavond zooals het staat in het blad van 30 September is geheel onjuist. Een der leden wenschte dat de afdeeling zou overgaan tot lijdelijk verzet, wat een andere vorm is van sabotage. Natuurlijk mag en kan een Boomsch Katholieke vereeniging zulks niet doen. omdat zulks een schending zou zijn van onzen ambts eed en wij door staking of lijdelijk ver zet het algemeen welzijn zouden schaden, wat Rjnrecht in strijd is met de encycliek „Rerum Novarum". De voorzitter ontraadde zulks dan ook. Nu moge hij zich eenigszins onduidelijk hebben uitgedrukt. Maar na hetgeen de le secretaris verder ten duidelijkste zei- de en zona's verder uit de woorden van het bestuur en nog beter van den Gees telijk-Adviseur ten duidelijkste b'eek, wa het bestuur ten stelligste hier tegen. Zoo als ook uit liet aannemen van de motie, waarin van Ljdelijk verzet geen sprake is, met bijna algemeene stemmen, bleek, was ook de vergadering er geenszins voor. In het kort, de vergadering en dus zeker het bestuur, was tien stelligste tegen het plegen van lijdelijk verzet om princi- pieele redenen op de eerste plaats en om tactische redenen op de tweede plaats. Namens het bestuur. DE SECRETARIS. Naschrift der Redactie: Onze ver;.Lig- gever houdt de juistheid van het- door inzender geciteerde verslag voi en ver wijst daarvoor, naai- het verslag in de Stads-Edit ie .van de O. H. Crt., dat niet verschilt in beteekenis met dit verslag. Intusschen bestaat er bij ons natuurlijk niet het allerminste bezwaar om de door den secretaris gegeven lezing en verdui delijking .te plaatsen Mijnheer de Haofdredacleur, Zoudt U zoo welwillend willen zijn onder staand stukje in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat hartelijk dank. In verband met het ingezonden stuk van eenige trouwe bezoekers van de voetbalwed strijden van de H. F. C. „Haarlem'' in de naar aanleiding daarvoor door het Bestuur van die vereeniging aan de Redactie gegeven inlichtingen, zou ik gaarne het volgende wil len opmerken. Mi. staat het vast, dat de toegangsprijzen te hoog zijn. had men vroeger voor f0,50 (toeslag voor belasting buiten beschouwing gelaten) een zitplaats en voor h ,25 een staan plaats, verkrijgbaar aan de loketten, be houdens dan de wedstrijden tegen H. F. C ,- thans n oet men daarvoor des Zondags aan het terrein respf1,25 en fo>75 betalen. Dit valt niet weg te praten en is een wantoestand. Ook de z. g. gereserveerc e staantribune is een onring en'iets van den laatsten tijd, alsof men daar beter staat dan b. v. langs het ter rein. Velen zullen het met mij eens zijn, dat men daar op die tribune een van c e slechtste plaatsen van het geheele terrein heeft. Bij de meestal heerschende westenwinden, cikwijls gepaard gaande met regen, kan men het <j aar voor zijn f0,75 (bq voorverkoop) uitbesteden. Wat uien voorverkoop betreft, deze zou vol gens het Bestuur voornamelijk zijn ingesteld om den ontzaglijken toeloop tegen te gaan Pus in het belang van het publiek Maar waarom dan aan het terrein de prijzen ver hoogd Als men niet vooruit wil kocpen, met risico van wege eventueel slecht weder, dan moet men des Zondags aan bet terrein maar wat geduld hebben, 'l evens verplicht te wor den meer te betalen is onbillijk, Zoo zijn er dus verschillende grieven, waar- lan door het Bestuur van „Haarlem" zal dienen te worden tegemoetgekomen. Verdere schrijverij in de courant lijkt mij echter onjuist. Er zullen zich eenige personen dienen te verstaan, die dan tezamen een conferentie bij het Haarlemsbestuur moeten aanvragen. Genoemd Bestuur zal dan zeker bereid zijn eens te praten, vermoedelijk wel met goed gevolg. Hoogachtend. J. W. Ides. Z. B. Spaarne 128. Naar de bescheiden meening Van het? Tegen de motorrijders, 'me zonder num- bestuur moeten eerst dan buitenlandeche arbeiders in de metaalindustrie te werk gesteld worden als de Hohandsohe werk lieden daarin plaats gevonden hebben. In Verband met het bovenstaand, deelde het „Hbld." mede, Ü.at er in ons land gebrek is aan goedgeschoolde metaalbewerkers en met de regeering is de regeling getroffen dat onze landin- dustrieelen hier arbeiders uit het buiten land te werk mogen stellen wanneer aan de directie der Arbeidsbeurs in het ray on, wordt aangetoond, dat de arbeiders die verlangd worden, hier niet te krij'gen zijn. .Op deze wijze is nu ook een klein aantal Duitsehe en Oostenrijksche goed geschoolde metaalbewerkers tewerk ge steld op "Werkspoor met een totaal per soneel van ruim twee duizend man, veer tig. De landelijke federatie van metaalbe werkers heeft zich met een adres gewend tot den minister van Arbeid waarin er op .wordt gewezen, dat door Nederiandeche metaal-industrieeien ju de Hongaarsche en Duitsehe pers per advertentiën vak lieden met name: ketelmakers, locomotief- en scheepsbouwers worden gevraagd, bui ten bemiddeling der arbeidsbeurzen om. Ook werd vernomen, dat reeds een dui zendtal büitenlandsche vakgenooten zul len worden aangenomen en waarvan reeds een gedeelte moet zijn ondergebracht op de Nederlandsehe Scheepsbouw-Mij. en .Werkspoor" te Amsterdam en zeer. waar schijnlijk dit voorbeeld, door anderen zal worden gevolgd. Gelet op het feit, dat hier in Holland nog een niet onbeduidend aantal metaal bewerkers werkloos zijn, waaronder ook goede vaklieden, die om futiliteiten z.g. principieele redenen, ontslagen zijn, brengt het bestuur van de federatie dit onder de aandacht van den minister en geeft in overweging het aanwerven van büitenlandsche metaalbewerkers tegen te gaan, daar buiten voornoemd aantal toch al in verschillende metaalbedrijven een overwegend aantal Duitsehe arbeiders werkzaam gesteld zijn en de Hollandache arbeiders op straat staan en door middelen der werkloozenkas'sen in hun levensonder houd .voorzien. AGENDA 2 OCTOBER. Sociëteit ,.Sf. Bavo" Gewone zittingen 7 uur. Inschrijving K.S.A. van half 8 tot half 9 uur. Eouwvakbond en Spaar kas van 4half 6 uur. Stadsschouwburg.8 u. Het Schouw tooneel: .Vadertje Langbeen. Pater Ludolphn3 Bosee- Bij de familie hier ter stede is van Mgr. Timmer beiiuht iugekouien dat de WelEerw. Pater Eudolphus Bosse met zijn reisgenooten in goeden weistand den 21sten Augustus te Luaufue (Euid-Ofiavi, China) den bisschopszetel van Mgr., is aangeicomen. .Pater Busse vertrok 29 April uit Haarlem en 12 Juni uit Marseille, v.aar hij geruimen tijd was opgehouden door de zeeliedenstaking. Die csane landbouw-ün kil1 go Donderdag 30 September j.l. hield bovenge noemde Lanubouwongevallen- en Ziekteverzekc- rir.gs-Maatschappij van den L. T. B., hare jaar vergadering in het gebouw „St. Bavo'' alhier. Dc voorzitter, de heer N. Dekker, van Obdam, opende om elf uur de goedbezochte vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen en afhan deling van verschillende mcdedeclingen, bracht de directeur, de heer Nico van Ommen te Lei den, het jaa. ver. ig uit over het boekjaar 1919 1920. Hieruit bleek, dat het verzekerd bedrag netto was vooruitgegaan met f 1.101.596.82. De netto premieopbrengst ging vooruit met f20831,50 (het vorig jaar met f23383.51.) In totaai kwamen 882 gevallen voor rekening der verzekering. Het boekjaar sloot met een voordeelig saido van f6355.141 welk bedrag ge heel aan de reserve kon worden toegevoegd. Het uitvoerig rapport van den accountant luidde ten sictte: „Het is ons aangeffSïkn, naar aanleiding der controle tè kunnen verklaren dat wij niets da lof hebben voor de ordelijke, overzichtelijke en nauwkeurige uitvoering der administratie". Met algemcene stemmen werd de balans, ver lies- eu winstrekening goedgekeurd. Herkozen werden tot leden van den Raad van Toezicht de heeren P. 1 Jan te Nieuwer Amstel en D. Kaay tc Gouda. Gekozen werden tot afgevaardigden naar de aigemeene vergadering der Bóeren-herverzeke ring de heeren J. F. H, Laoiit te Wognum en A. Veerkam te Poeldijk. Gekozen werd tot afgevaardigde naar de aige meene vergadering van den L. T. B., de heer Jac. Boeknest te Bovenkarspel. Als nieuw lid is aan de finantiecle commissie voor het volgend boekjaar toegevoegd de heer J. C. A. Lippens te Nootdorp. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering met den Christelijken Groet. Garni/oensherichten. Voor het volgen van een instructie cur sus aan de stormsehool te Waalsdorp, die van 4 tot 16 October a.s. wordt erehouden, zijn van het 10e Regiment Infanterie aan gewezen de le luienant A. C. v. Keulen en de sergeant J Fopma. De sergeant ft J. J. v. d. Akker van het 7e Regiment Infanterie is in de positie gelijkgesteld van milicien-sergeant en ingedeeld bij het 10e Regiment Inïailte- rie. Zaterdag a.s zullen de bii het 10e Regiment Infanterie benoemde 2e luiile- nants H. Kromhout, J. M. H. van Aan holt en H. Onderstal om 11.45 uur vm. worden heëedigd en in functie gesteld. De sergeanten J. H, Hartman, J. F. Kuiper R. Ros, H. Sioers en C. J. Vogelsang, van het Instructie Bataljon, zijn met ingang van I Oc tober a.s. overgeplaatst bij het 10e Regiment In fanterie en toegelaten als leerling van den Hoofd cursus. Haarlemsche Handetechoolvereeniging. Het bestuur der H V. V. is als volgt samengesteld: J. H. Textor. voorzitter. J. Hoogearspel, secretaris. P. Galiart. pen- •ningmeester; D. A. Braakenburg J. Clau sing. C. L. Dumont, Mej. A. A. Wervel man en mej. L. Schipper, commissarissen. Het bestucr van „A. J." is als volgt sa mengesteld: J. C. J. Bnrkens. praeses, J. C. Bonricius, vicarus. H. .1 Daam. ab-actis I, H. Pliester. quaestor, C. Rinnerts Ab- actis II. Het bestuur van de Meisjes H. B. S, ver eeniging „Avadien" is als volgt samenge steld: B Koopman, presidente. R. Fraind, vice-presidente, N, Binger. le siecrelarsse, L Wentholt. 2e secretaresse. D. v. d. Est, penningmeesteresse. De H. V. V. geeft op Zaterdag 2 Oct. a.s. in 't Brongebouw haar iaarlijksche Intro ductieavond''. „Bipperda". Dë „Staats Crt." bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap „Ripperd,a" tot exploitatie van ondercleelen, betreffen de het bouwvak, te Haarlem. .VAN ons KANTONGERECHT. De zaken, de "Woensdagmorgen voor het Kantongerecht werden behandeld, betrof fen voor heit meerendeel verzuimen om zegels te plakken en motorrijders, die zon der nummerbewijs hadden gereden. De be klaagden in eerstgenoemde zaken wisten zich bijna allen op geen andere wiize te ver. ontschuldigen dan te zeggen: „ik heb 't ver. geten". De eisch tegen hen was 5 bcete, subs. 5 dagen hechtenis. merbewije hadden gereden, werd 6 boete subs. 2 dagen hechtenis geëischt. Nadat een groot aantal van deze zaakjes was behancüeld, had zich een slager uit Beverwijk te verantwoorden terzake het in bezat hebben van ongekeurd vleesch. dat een on a an gen amen en abnormalen geur ver spreidde. De eisch was 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Een caféhouder uit Schoten ontving in den regel zijn vergunning, om op Zondag tot 12 nur te mogen tappen, te laat. Een Zondag in Augustus was hii eveneens nog niet in 't bezit van een vergunning. De caféhouder zou het er maar op wagen, maar juist dezen keer was de vergunning hem onthouden. De eisch was 5. subs. 5 dagen hech tenis. Dan had zich nog te verantwoorden T. v. W., uit Spaarndam, die op 31 Juli in ver boden water in de Mooie Nel gevischt zou hebben, zonder vischaete. De bekl. evenwel beweerde niet in de Mooie Nel gevischt te hebben, doch in het daaraan grenzende water, waarvoor hij wel een vischaete in zijn bezit heeft. De eifech was 2 boete. subs. 1 dag hech tenis. Tenslotte hadden zich te verantwoorden eenige heeren en jongedames, die in de duinen op verboden terrein gewandeld had den. Tegen meerderjarigen was de eisch l boete, subs 1 dag hechtenis en tegen de minderjarigen 1 boete. 6ubs. 1 weck tucht school. Personalia. Benoemd zijn iot klerken arm de Pro vinciale Grif lie van Noordkoliand de hee ren J. Snijders, tot dusver werkzaam bij den Raad Van Arbeid te Alkmaar en J. Th. Kunnen te Den Helder. WAAR GAAN WIJ HEEN Volksconcerten. Het Conccvtbu'rca 1 Max Tak en Cö. be richt ons, cat liet bureau aangemoedigd docr het groote succes zijner volkscon certen ju fc-alvatori te Amsterdam vorige winter, beslóten heeft ook dit jaar zijne concci'.en te geven, bovendien het ter rein zijner werkzaamheden uit te breiden tot de a u aero g cote steden van ons land. Zoo zal bij wijze van proef op Donderdag 7 üctooer a.s. onder auspiciën van be verige. o;md toneertburea 1 een concert pla_i,s iieoben in de concertzaal „de Ver- eenigi ig' te geven don' den heer Alexan der &eh mul Ier met een programma uitslui tend bestaande uit werken van Paganini, waaronder het concert in D. groote terts en Hexendaus. De toegangsprijs voor dit concert is be paald oj) S O.öü, waaronder begrepen is sted. belasting en programma. Het ligt in de bedoeling van het Con certbureau Max Tak en Co. wanneer dit concert voldoende belangstelling geniet, deze winter de concerten in 8a! vat or i te Amsteraam, geregeld te herhalen in de concertzaal de Vereeniging te Haarlem o.a. een zestal concerten van uitsluitend werken van Beethoven ter herdenking van diens löOsten geboortedag, voor wet te concerten onderhandeld wordt met de eerste solisten vau ons land 'en dezen winter hier te lande vertoevende büiten landsche solisten. Tweede V'clksxnc.rt Haar lems Muziekkorps. Woensdag 29 September, een der mooiste dagen van 1920, een der schoonste avonden die ons dit jaar toevielen, kwam men in de concertzaal ivisteren naar dirigent Gerharz en zijn orkest. De zaai was degelijk bezet en raen heeft den populairen orkestleider zeer opval lend gehuldigd. Het was 11a afloop van dit tweede volks concert, dat we ce recensie in handen kwam, die ik naar aanleiding zijner proefuirectie schreef. Met een zekere schadenfreude herlas ik, w at ik destijds schreef, en waarvan ik geen regel, geen woord behoef terug te nemen. In tegendeel, 'k heb thans 't volste recht, er nog iets aan toe te voegen Gerharz is behalve dirigent een uitstekend organisator. Hij pakt aan. Kij vraagt niet zal *t gaan Hij zegt Het moet gan. ion 't gaat. Ook daar om is hij voor het Haarlemsch orkestde rechte man op de rechte plaats. Niet enkel dus uit muzikaal oogpunt. Want niet daarvan daarv an alleen hangt de groei en bloei van ons orkest af. Ik hoop dit gezegde later toe te lichten. ITansche opera muziek gal liet progran - ma. Een vervolg op het vorige concert. Ger harz tracht niet, de geheimen der crkesttaal tot het eigendom van den oningewijde te ma ken aan de hand van allerlei „Führer," inlei dingen, voorlichtingen, zooals men meerma len ziet doen, maar waarvan de meesten niet veel meer meenemen aan de programma's en, als 't heel mooi is, 'n regel of wat, aantee- keningen. De orkesttaai is een taal op zich zelf, een vreemde taal die aangeleerd moet-wcroen. En er zijn doeltreffender middelen 0111 een taal te leeren, dan te luisteren naar een vertolking in die taal van het een ol ander letterkundig product. De omgangstaal staart recht op t doel af. Gerharz kiest-de muziek in haar meest zinnelijken vormopera - fragmenten, en volgens een stijgende lijn. Ook voor de meer ingewijden is hier veel te leeren en te genieten, zoo ze zich slechts zonder vooringenomenheid willen zetten tot luisteren. Door zijn prachtige routine heeft hij de causerie, ('t verklarende woord niet noodig Bij hem zijn verklaring en uitvoering één. De melodische lijn, de klankkleur, de ont wikkeling de motieven, alles wordt aan schouwelijk door zijn overduidelijke directie. Men ziet hem zelden een oog in de partituur slaan. Bij hen geldt het niet, het hoofd in de partiturr, maar de partituur in 't hoofd. Nu maar veel komen luisteren, geen volks concert overslaan, vooral 't begin niet, en Gerharz bewerkt uw muzikale opvoeding, voert U in den korst mogelijken tijd tot de grootmeesters der kunst. Men kon reeds van minder - ingewijden de opm erking hooren,hoe goed het orkest klinkt ia het half - sterk. Want hij weet blaas - en strijkstrument tot een prachtige harmonie te' Vereenigen. De techniek der blaasinstrumenten heeft dezen derigent. geen geheimen. Daarom kon men ook zeggen, dat de Harmonie concer ten voor Haarlem zijn behouden gebleven. Nu op dit tweede volksconcert voor 't eerst de beide nieuwe trompetten, twee prachtin- strumenten, werden gebruikt, kan men zich een voorstelling maken, hoe aanmerkelijk beter binnen kort het klankgehalte van ons orkest zal zijn. Nu een Mozart - symphonie Esdur, een Beethoven No 3 of 8, een Handel - orstorium, een Bach - Cantate We wekken ten slotte het publiek gaarne op, on zich door het lidn aatschap den „Con- certvereeniging Haarl. Muziekkorps" tegen een bespottelijk - geringe contributie de ge legenheid te verschaffen, de komende leden concerten van n eet of aan te kunnen bijwo nen. Dat ir en binnenkort n oge zeggenniet slechts 't getal bezoekers der volksconcerte, n aar óók het Ledental der concertvereeni- ging is verdubbelf a. s. Zondagn iddag wordt Grieg's „Peer Gynt" Suite uitgevoerd. We herinneren.^er aan, dat ze cok tot uitvoering kwam toen de heer Gerharz hier voor 't eerxt, op zijn proefconcert, met het Haarlen.sch orkest werkte. G. "K. Zooals we eenigen tijd geleden meedeelden heeft de gemeente Haarlem het sociëteitsgebouw van „Trou" aan de Groote Markt aangekocht. In lang vervlogen eeuwen was dit tot aan de Anegang toe een deel der Groote Markt. Vele Haarlemmers zullen zioh het vroeger gebouw van „Trou" herinneren (waarvan het archief eenige goede afbeeldingen bewaart). Ook dat is gesloopt terwills van een breederen toegang Markt-Houtstraat. In 1836 werd het aanmerkelijk vergroot en kreeg toen de huidige proporties. Laten we even er tusschenin zeggen, dat de Socië teit „Trou moet blijken" ons herinert aan de in 1567 opgerichte Rederijkerskamer van dien naam. Groot was de plaats, die de Rederijkers of retrosijns in-het volksleven innamen en dat wel eeuwen lang en daarom blijven wij er even bij stilstaan. Menig woelig tooneel heeft zich op de Groote Markt afge speeld. Zoo werd o.a. in Augustus 1606 op deze plaats een „Lantsheerlick Juweel" (d.i. een con cours tusschen de onderscheidene Rederijkers kamers van dien tijd) gehouden. Deze Rederijkers werden in genoemd jaar, op last van dé Stedelijke Regeering door. de oudste kamer alhier n.l. die der Peükanisten (waaraan nog de pelikanen op den dakrand van „Trou" hernineren) onder de zin spreuk „Trou moet Blijcken" uitgenoodigd om in feestgewaad en versierd met de blazoenen hun ner kamers zich op 16 Augustus hier te bevin den en door het vertoonen van klucht- en schouw spelen, het houden van voordrachten, het zingen van liederen en het afsteken van vuurwerken, in het openbaar van hunne bekwaamheden te doen blijken. Geen wonder dus, dat zioh bij die plechtig heid, waarbij het zeker aan geen „recreatye zou ontbreken, een aanzienlijke menigte, zoo van hier als elders, binnen Haarlem's veste was saamge stroomd. Onze geschiedschrijver Cornelis de Ko ning (begin 19e eeuw) zegt o.a.De Groote Markt was het tooneel, waarop de spelen zouden gegeven worden. Voor het Raadhuis waren gouden en zil veren sieraden of prijzen in kasten opgehangen, waarmede de overwinnaars zouden bekroond wor den. Acht dagen achter elkaar vierde men er op echt oud-Hollandsche wijze feest. Zoo'n feest was na de tournooien noe niet binnen Haarlem's muren gevierd. Van den opgewekten geest wist men een dank baar gebruik te maken. De toeschouwers zoowe1 ais de" deelnemers aan de spelen gaven een zekere som geld. Al dat geld bij wijze van loterij geheven, diende voor een liefdadige instelling. Daarmee legde men den grond voor het voormalige „Oude Mannenhuis" in de Groote Houtstraat. Halverwege de Kleine Houtstraat vindt ge aan de Oostzijde een eigenaardig oud geveltje dat blijkens opschrift café is. In het midden is 'n deur ter weerszijden een raam met kleine rui ten. Boven de deur vindt ge een geverfden gevel steen met het devies „Trou moet blijcken". Dit huis diende tot sociëteit of vereenigingsplaats van de Pelicanisten. Voor het eerst vindt men melding van hen gemaakt in 1503. We zagen reeds, dat ze zioh een gedenksteen stichtten in het Const hoo- nende Juweel bij de loflycke stadt Haerlem, ten verzoeke van Trou moet blijcken in 't licht gebrach in 12 spelen van sinne, zoowel intreen, refereijnen en liedekens, in redenrijck ghestelt, naer de caerte van 't speel-korencken. Tot Zwol, bij Zacharias Heyns 1607. In den gevelsteen ziet ge het bekende symbool der oud-Hollandsche trouw. Toen was men nog eenvoudig genoeg om te gelooven, dat „de Pelicaan voedt met zijn bloed het jonge ge broed."' Zooals u ziet, bracht de moeder Pelikaan zich een vond toe nabij de krop om met het uit druipend bloed haar jongen te voeden. Natuurlijk gelooft niemand nu de overlevering meer. Maar toen in 1608 de aloude.Retorijkkamer haar blazoen „Trou moet blijcken" hier in den gevel deed plaat sen. was men overtuigd, dat het zoo was. In de historiebladen vinden we menigen wed strijd vermeld, waarin „Trou" deelnam of die door „Trou was uitgeschreven. Menig prijs werd be paald, terwijl de blazoenen der Rederijkerskamers, die in 't zooeven genoemde „Lantjuweel" mee dongen, nog worden bewaard. De kamer der Peli kanisten was een 'vrije d. w. z. stond onder bescher ming der Regeering, werd door de rsgeering en de andere vrije kamers erkend. Die erkenning was gemakkelijk te verkrijgen. De plechtigheid, die daarbij werd in acht genomen, droeg den naam van „gebaptiseerd en aangenomen te zijn als,vrije kamer." Ze waren aan bijzondere voorschriften en wetten onderworpen, terwijl de leden onderscheiden waren in kloofden en Gemeene Kamerbroeders." Die hoofden voerden den titel van Keizer, Prins, Deken, Factor, Raad, Vinder én Vendrig. De laatst'e was noodig om bij samen komsten met ontrold vaandel en slaande trom op te trekken. De Factor was de bekwaamste dichter uit de Broederschap. Hij had de feesten te regelen, en verdeelde de rollen,, had een voor naam aandeel in de te maken stukken. Hoewel een vrije kamer en dus erkend, bleven de kastij dingen der magistraat niet weg. Hendrik Adriaansz de Factor werd om een gedicht vervaardigd 1566 „de Echo", 24 Juni 1568 op de St. Janspoort ter dood gebracht. Dat kunnen we ten stadhuize ook zien uit een origineelen brief van den 20sten Sept. 1567 verzon den door Graaf van Bossu aan de Burgemeesters van Haarlem. De stadhouder heeft n.l. vernomen, dat de Rector van de groote schole (gymnasium) weigert de instructie van den bisschop van Haar lem op te volgen, zeggende niet van dezen af te hangen. Nog in October 1610 verwierf „Trou" op een concours Boussu te Antwerpen als prijs een zilveren pen. Dan leest men niet meer van wed strijden en komt de kamer niet meer in 't openbaar op. Wat van de beoefening der dichtkunst bleef waren de jaardichten. Daarmee treedt nog altijd de Factor in 't Nieuwjaar op. Enkele der oude namen bleven, maar zoo ieder weet is „Trou" niets meer dan een sociëteit van vermaak- i R.K. VROUWENBOND. Donderdagavond vergaderde in „St. Bavo" de R.-K. Vrouwenbond, afd. Haarlem. De opkomst der leden was schitterend. De groote zaal was|) bijna geheel bezet. C>ok dé Geestelijk: Adviseur! de ZeerEerwl. heer rector J. H. W, Borsboomji was aanwezig. Om even acht uur opende de pre-*5, sidente, mej. P'eeters, de vergadering met den/ Christelijken groet. Hierna gaf het dameskoor! ,Ave Maria", onder directie van mej. Elz<£,. Wille en onder begeleiding van mej. Annie Bcm narius, op de bekende fraaie wijze eenige liede-i ren ten gehoore. Alsnu betrad mej, Peeters liet? podium. Zij herinnerde er in haar openingswoord aan, dat dit de eerste vergadering in het win-F ter jaargetijde was. „Voor de aarde is het wiu- ter,'' zoo zeide spr., „maar niet voor ons. Voor) ons, die werken op Gods akker, wordt het zo- mer. N Als de aarde zich ter ruste legt en de natutiiji inslaapt, dan ontwaken wij vrouwen, en ik' kom u wakker roepen tot heerlijken, zegenrijken at> beid. j' Uwe tegenwoordigheid hier zegt mij, dat ve-t len onder u het reeds gevoeld hebben, dat defl arbeidstijd is aangebroken; ik dank u daarvoor^ en ik roep u een heel hartelijk welkom toe. Wij gaan nn afschudden de loomheid van defj rust, en ons omkleeden met de wapenrusting van den arbeid: heilig, onbluschbaar vuur voorj den arbeid; volharding en Godsvertrouwen bijf? den arbeid; innigen dank aSn God na den ar-« beid." Komende tot de bespreking, hoe het vrucht-r baarst gewerkt zou kunnen worden, zeide spr./ dat het beslist noodzakelijk was, om alles te ver.? richten in vereeniging met God. „God immers,''j zoo zeide spr., „moet de eerste, de laatste, da[ voornaamste, de eenigste, de almachtige vennootf; zijn in onze arbeidsorganisatie. Jezus met zijrf goddelijk menschenhart moet alle waardigheden irij ons bestuur bekleeden. Hij moet zijn: President) Secretaris en Penningmeester; maar bovenaf moet Hij zijn de almachtige Propagandist. Zijné dierbaar bloed spreekt met duizend tongen! Hij( en Plij alleen kan met Zijn genade de harten), zoeken en doen ontgloeien voor onzen, dat is/ voor Zijnen arbeid: „Zonder Mij kunt gij niets"* Wij zijn altijd maar ellendige, zwakke werk-/ tuigen; maar als God niet, hoog boven alles uit-t, stekend, aan onze bestuurstafel zit, dan kunnen/ wij wel bij den aanvang reeds den hamer als onnut speeltuig uit onze hand wegleggen. Godi is de orde zelf; zonder Hem is slechts wanorde,, We willen dus werken met God; daarom zul.! len we beginnen met ons zelf te verbeteren, cn; betere menschen trachten te worden.'' Daarna had de spr, het over de ziel der vrouwfl en zeide o.m. „De ziel van de vrouw is de ziel van de So-» ciale Actie. Er is wellicht geen diepere waar heid. Zooals onze ziel is, zóó zal ons werk zijn, De grond moet bewerkt worden, om goedo vruchten voort te brengen. De ziel van de vrouw moet heilig zijn, door1*! ploegd en bezaaid en bevrucht en besproeid doorf Gods liefde en genade, kan zij en zal zij f maar dan ook alleen vruchten voortbrengen! in socialen arbeid; vruchten, gekweekt en tot', rijpheid gebracht door zelfverloochening, offers en naastenliefde." - Dan richtte spr. een oproep tot alle vrouwen^ om zich te doordringen van de gedachte, dat reeds spoedig haar hulp zal gevraagd worden ia lands bestuur en opdat zij zich laten onderwin zen om dan te kunnen geven, wat van haar ver-< wacht wordt. „Maar," zoo vervolgde spr. „dat is niet genoeg; de heele toekomst hangt niet al leen van de verkiezingen in 1922 af. Wij moeten allereerst vrouwen hebben die* willen, die 't goede willen; vrouwen, die me£ meedoen met de groote hoop, vrouwen die do afschuwelijke kleedij van heden verafschuwen;i die spaarzaam zijn; die haar genoegen vinden in; den huiselijken kring; die hare kinderen voori) God leeren leven; die ze opvoeden vooral dooflj het alvermogende goede voorbeeld; vrouwen dié' in alle opzichten als Katholieke vrouwen levert.' Als ge zóó leeft, kan uw invloed moeilijk! overschat worden. Katholieke vrouwen, gij zult dan eerbied afdwingen ook in de meest bedor-i ven kringen der maatschappij. Zooals in de eer ste eeuwen van het Christendom de heidenen,' tot den waren God kwamen door het hooge,' vlekkelooze gedrag der Christenen, zóó ook zult gij het nieuwe heidendom in onzen tijd vernie tigen door uwe heerlijke liefde voor God en de) naasten, die zich openbaart in uwe werken. Als we zóó leven, dan mogen we ook verwach ten, dat God onze actie aan de stembus zal ze genen in 1922. Maar we moeten er voor wérken,,, er ons voor gévend; want weet wel, als we dan. verliezen dan is de ramp" voor Nederland niet té overzien. Dan zal rood hoogtij vieren en wilt gc weten, wat dat zeggen wil: kijkt dan naafl Rusland. Wij zullen verliezen, als wij vrouwen vooral, niet vurig en met volharding bidden. O, er moet zooveel gebeden worden, als we door ons levens gedrag niet den zegen van God afsmeeken oveti onze R.-K. Vrouwenbeweging en R.-K. Socia le Actie''. In een beroep op de hoogere standen, zeidei spr.: „En als ik nu de zaal eens rondzie en! tracht te onderscheiden, welke standen van derf r.-K. Vrouwenbond hier tegenwoordig zijn, dart zou ik tot het besluit kunnen komen, dat dó hoogere standen, ook' die van de intellectueel, meer ontwikkelde, van wie ook in den Vrou wenbond de leiding zal moeten uitgaan, niet op genomen zijn in deze R.-K. organisatie. Helaas,; de zéér, zéér weinige aanwezigen hier uit dezef standen, is een verschijnsel, d£t ons bij elke ver gadering weer met droefheid vervult! Juist daarom, omdat de R.-K. Vrouwenbond bedoeltf alle vrouwen te omvatten; hij wil de vrouwen uit verschillende standen tot elkander brengen, om elkanders lief en leed te leeren kennen en' mee te leven; om vreugde te deelen, om zorgen te verlichten, ook dikwijls tranen te drogen, Begrepen de vrouwen uit dezen stand toch, wat hier bedoeld wordt, begrepen zij hoeveel vreugde en blijheid voor haar in deze echt-Roomsche sa-, menwerking verborgen ligt! Heusch, we vragen' ze er niet bij, om het verschil van stand weg te doezelen en op te heffen; het gaat er ook niet; om, op thee visite te komen bij elkaar en in- tiemen omgang aan te knoopenl Neen, we wil len ze zoo graag tot de onzen rekenen, omdat het noodzakelijk is, dat nu vooral alle standen! van elkaar leeren ,in deze ontredderde wereld, en dat kan alleen als de standen elkaar leeren kennen en waardeeren. Wij vragen uwen arbeid voor God en de Naas ten. vrouwen uit de, betere standen! Als yvd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10