OERDE'BLAD h.K. Ontwikkelings-avonden. Kunst en Kennis. Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Vragenbus Soort en Spel. ,u Rechtzaken VRUDAG I OCTOBER 1920. Met opzet vermijden wij het woord „R.-K. '(Volksuniversiteit" te gebruiken, een naam, die, maar ons werd medegedeeld, in. sommige krin gen een onaangename en absoluut onjuiste be- tcekenis dreigt te verkrijgen. O.i. ten onrechte, maar wij zullen ons houden kan den titel „R.-K. Ontwikkelingsavonden", die '■de bedoeling van de instelling juist weergeeft, Uoch in onze stad en omgeving nog èl te on bekend is, Wat willen, wat doen de R.-K. Ontwikikc- lingsavonden, die dezen winter op initiatief 'der K. S. A. hier ter stede zullen worden ge geven? Die vraag beantwoorden is dunkt ons tevens het bewijs leveren van de gegrondheid 'der verwachtingen, die de organisators er van hebben. Kortweg omschreven is bet doel der „R.-K. Ontwikkelingsavonden'': aan de Katholieken 1 allen Katholieken van allen rang en stand in Haarlem en omgeving die daarin belang stel len, kennis bij te brengen op degelijk katholiek- wetenschappelijken grondslag omtrent onbekende of niet voldoende bekende wetenschappen, een helder inzicht te geven in dat onbekende, den jweg te wijzen en leiding te geven aan hen, die zich dieper in het door hen gekozen vak willen (bekwamen. Niet derhalve het bijbrengen van wat Room- 6che bagage op de levensreis, maar wetenschap op allerlei gebied, op Roomschen grondslag. Niet alleen studie in godsdienstwetenschap, maar studie ook in opvoedkunde, staathuishoud kunde, sociale wetenschappen, gezondheidsleer, sterrenkunde, natuurkunde, kunst. Iedereen vui le dit lijstje voor zich zelf maar aari. Bij do bcoordeelinjj van het programma, dat de K. S. A. voor den a.s. winter samenstelde ■voor de R.-K. Ontwikkelingsavonden, neme men in aanmerking, dat het dit eerste jaar nog slechts een proef geldt, zooals die verleden jaar in Amsterdam volkomen slaagde, en dat het in de bedoeling ligt, bij welslagen van de proef, het volgende jaar de cursussen met andere en meerdere vakken uit te breiden, naar den Iwensch der cursisten en naar gebleken behoefte. De vakken, waarin nu cursus zal worden ge geven, werden op verzoek der organisaties zel ve op de agenda geplaatst. Men ziet hieruit dat de R. K. oniwikkelings- 'avonden iets zijn voor iederen Katholiek, van iwel'ken rang of welke ontwikkeling ook. Want wie zou durven beweren dat hij van alle takken van wetenschap voldoende op de hoogte is? Wat (weet b.v. dikwijls de rijke bankier al moge hij nog zulk goed onderwijs hebben -genoten, nog af van laat ons zeggen sterrenkunde, of om gekeerd, de werkman van het geldwezen. Wij willen maar zeggen dat iedereen wel een onderwerp heeft, waarin hij niet thuis is en (waarvan hij toch wel op de hoogte zou willen komen. De curussen zijn dus iets voor iedereen Waar<ag die meerdere kennis?, Om velerlei redenen. „Kennis is macht*' is een welbekend spreek woord, maar helaas zijn er zoo weinigen die er practisch de waarde van begrijpen. In meerdere ontwikkeling ligt de sleutel tot meerdere wel- ivaart. Direct en indirect. Wie over kennis be schikt heeft meer kans zich een betere levenspo sitie te scheppen dan wie ze niet heeft. De indus trie en handel varen ook daar het beste, waar :de kennis' het grootst is en het zelfstandig han delen van allen, die daaraan medewerken, helpt tot het hooger opvoeren en ontwikkelen van han del en nijverheid. De wetenschap, de. ontwikkeling, in al hare •vertrekkingen, heeft verder de bijzondere gaive en de middelen, de roeping ook om het leven schooner te maken, ons te verheffen boven) de (ellende en droefheid van ons bestaan. Kennis [Verheugt 's menschen hjart, brengt zon- ineiseh ijn in 't leven. Wat 'n bron van da gelijks terugkeerend genot we noemen maar een voorbeeld is b.v. een meer dan oppervlakkige kennis der natuurkun de, die in de gelegenheid stelt 't groeien en bloeien der natuur te volgen: in de lente, .wanneer de knoppen uitbotten, in den zomer bij het ■Vruchten dragen, in den herfst bij 't verwelken en i;n den wint'er bij de voorbereiding tot het nieuwe te leven. ,Te weten hoe en waarom dat alles ,op die manier en geen anderé in z'n iwerk gaat. Ofwel wat 'trt bron van beko ring is, een dieperen kijk in de sterren kunde, zoodat des avonds en overdag de zon, do maan, de sterren, het heele hjeelal begintt e spreken en te jubelen. Ofwel de liturgie, die dubbel plechtig en innig devoot op alle dagen des jaars tot' ons hart spreekt, als men ze verstaat. Ofwel do geschiedenis, die ons de juiste plek aanwijst, waarop wij in der eeuwen looj) op aarde loven, ,Wat 'n gelukkig man, die Van clat alles een meer dan gewone keunis heeft en in staat is zich van velerlei dingen goede rekenschap, te geVen 1 Het leven wordt zooveel mooier voor hem, die beschikt over een flinke dosis algemeone ontwikkeling. [Vooral voor den Katholiek, omdat "die wetenschap op voert tot God, den Maker van alle schoons'. (Maar voor den Katholiek moet dan ook Van den beginne af aan de juiste weg, fle Katholieke weg in die wetenschappen gewezen worden. Dat gebeupt in de Êj. (K. .pntwikkelingsavonden. Nog een motief: De meerdere kennis' en ontwikkeling, die de R. K. ontwikkelingsavonden zul len brengen verstrekt aan hen, die in jde buitenposten der Voorste loopgraven Bijn geplaatst de wapens om zich zelf en fcun geloof te Verdedigen tegen het ruwe (Wapen Van het ongeloof en het venijhige, diop-kwetsend wapen Van den spot, zoo- 6ls mr. van Best eens van de B. K, Lees taal getuigde. 1 I •Ten slotte maar daarmede zijn de argumenten nog lang niet uitgeput is het .vergaren van kennis een der meest bobele, manieren om den meerderen vrijen lijd, die Voor velen uit den verkorten ar- «föidatiid on den. when iZaterdaoamidldnaz (voortvloeit, waarlijk productief te maken' voor lichaam en ziel, een heilzaam mid del ook tegen het bioscoopgevaar, het toe nemend alcoholverbruik enz. In dit vluchtig, kort overzicht van de werkzaamheid der „R. K. ontwikkeLingsi- avonden" is dan toch wel zeker besloten dunkt oms het bewijs van hunne voortreffelijkheid. Voortreffelijkheid van opzet, van doel en van inrichting. Zoo slaat dit Roomsch werk als een fundamenteels pijler onder het Katholiek- wete schappelijk even der Roomsche Haarlemmers en is van onberekenbaar be lang voer ons tegenwoordig en toekomstig gés la 'hl. Da rom zij opgewekt tot steun, steun vooral door deelname, opdat wij in Haar lem een Roomsche kern krijgen, die voelt voer uitingen van kunst en wetenschap, stevig bespijkerd staat tegen opwerpin gen van welke zijde, die ook komen. Een kern bestaande uit menschen van allen rang en stand. Voor hen, die ziih opgewekt gevoelen tot deelname, worden even de vakken gememoreerd, waarin dezen winter wordt gedoe- eerd: Historie en beginselen der vakbewe ging, door O. J. Kuiper; Liturgie, door rector W. van Adrichem; sociale wetge ving, dooi'. Mr. J. B. Bom ana; Kerkelijke Geschiedenis, docr pastoor Reijnenberg; Staathuishoudkunde, docr rector J. O. AaL- berse; Apologie, door kapelaan ,W. M. Bosch; Algemeene Gezondheidsleer, door Dr. D. A. M. Droog DE HEILIGE LANDSTICHTING. Op de Staatsbegrootimg komf voor een post van 1000 gulden voor de Heilige Land stichting. Het .,Vad." betwijfelde dezer dagen of de post wel behoort onder ..Wetenschap en Kunst", waaronder ze door de regeeiing is gerangschikt. 't Is interessant, dat nu een niet-katho- liek baron van Vredenburch het in het „Vad." voor de Heilige Landstichting opneemt. Hij schrijft: ,,In de toelichting vestigt de minister er de aandacht op, dat oa. bedoeld wordt de exploitatie van teen Bijbelsch Openhichtr Museum, waar men de bezoekers op aan- schouwelijke wijze wil brengen in de sfeer van het oude Oosten, ten einde hen te on- derriditen omtrent het ontstaan van het Christendom. Kort geleden de stichtinfg, welke nog maar in haar begin is, bezocht hebbende, kan ik inderdaad, als niet-Roomsche. ge tuigen, dat hier veel geboden wordt en nog meer zal geboden worden, dat voor het aanschouwelijk onderwijs in de geschiedenis voor een ieder van groote waarde zal zijn. De stichting' zelf, eenmaal te bekronen met den bouw eener prachtige basiliek met' kapellen, voorstellende de verbroedering der Christel, naties i® natuurlijk een zui ver Roomsche schepping, maai* in alge meen cultureel opzicht heeft de zorgvul dige nabootsing van de talnike typische gebouwen uit de eei'sto periode onzer jaar telling evenals die van de Catacomben te Valkenburg een bijzondere beteekenis. Wanneer men dan nog van den rondlei- denden geestelijke voor ons gezelschap was het Rector Suys in eigen persoon, die zelf in Palestina geweest is de uitleg ging en verklaring hoort van zeden, ge- briken enz., - dan beginnen deze getrouwe nabootsingen van een huis te Nazareth, een stal in de rotsen, een rotsgraf met wientelende steen, een Jeruzalemsche muur poort enz., voor den bezoeker te leven. Zoo belooft dit openlucht-museum, waaraan een nog klein binnen-museum met Oostersehe kamer verbonden is, een zeer belangwek kende bezienswaardigheid te worden En dan is de aangevraagde subsidie wel te verdedigen.'' Uit Boek en Blad. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week de volgende: PLATEN: De Opening der Staten-Generaal. Troebelen in Ierland (2 foto's). De ex- kroonprins in de bioscoop. Een prachtige zeil- kiek'.Motorrijden met hindernissen. Vrij metselarij (2 foto's). Indrukwekkende bloe menhulde aan H. M. de Koningin (2 foto's). De dorpsbruid, naar een sdhilderij van Greuze. Nederlandsche pelgrims in Lourdes (3 foto's). De nieuwe President van Frankrijk. Larnl- stormpropaganda, -Van de ontzettende aard beving in Italië. De kinderen van Eduard IV, naar een schilderij van Delaroche. Een honderdjarige. De reis om de wereld, (2 foto's). Rebus. TEKST: Qp Akk'enman's hoeve; door Marie Gijzen Ode aan een rustend metselaar; door Max. Vrijmetselarij; door A. Smits Govert- sen. De luchtkoning; door Toon Handel. - Een trek uit de loterij; door J. A. H. Bij onze kunstplaten. Een reis Otfn de wereld in 52 dagen. Ónze rebussen. Wat je al niet leest. INVOER VAN SPEELGOED IN DE VEREENIGDE STATEN. De heer Mr. D. H. Andreae. Nederlandscïi' Uandelsattachó te Washington, deelt in „Handelsberichten" van '12 Augustus j.l. mede. dat de invoer van speelgoed in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika normaal 75 miilioén' dollar 'a jaars beloopt, waarvan poppen 60 vertegenwoordigen. Deze werden vroeger uit Duilschland ge ïmporteerd, wat thans uitgesloten schijnt, althans in voldoende hoeveelheden. D© Japansche poppen zijn leeliik en het Ameri- kaanseho produet heeft ook niet de kwali teiten, die <ïe markt vraagt. Poppen moeten hebben beweegbare ledematen en zoo moge lijk beweegbare 00gen. in ieder geval glazen oogen, en in veel gevallen echt haar. De verscheidenheid moet groot zijn; ze kun nen Worden geleverd gekleed of ongekleed, maar het lichaam moet zijn wat men noemt „composite body". Poppen, die voor den oorlog .werden geïmporteerd en waarvan de prijs Ö.D0 dollar bedroeg, koeten nu 10.00 dollar. Er bestaat verder een absoluut, gebrek aan „stuffed animals". Aan dit artikel is inderdaad het meeste gebrek. De invoer uit Engeland heeft geen succes, omdat de dieren niet op dieren gelijken. Verder is er een groote behoefte aan „glass tree ornament," zijnde kerstboomver sieringen, soldaatjes, houten dorpen, en bovendien poppenservies.!es, wat ook een arti kel is, dat veel gaat. In „mechanical toys" welke in Amerika inderdaad van uitstekend maaksel zijn. heeft men niet een vijftigste van de vroegere hoeveelheid. Voor .Neder land zou zeker op dit gebied wel een markt ziin te veroveren. De Redactie van „Handelsberichten" teekent bij deze mededeelingen aan dat Ne derlandsche fabrikanten van speelgoed, die zich voor afzet van hunne artikelen in de Vereenigde Staten interesseeren in overwe ging woTdt gegeven, catalogi en Terder reclame-materiaal aan Afdeelang Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te doen toekomen. UIT TROEBELE BRON. In het voorjaar overleed te Rotterdam mej. Van Leeuwen, een bekende «slaap ster". die haar geheimzinnige helderziend heid in dienst stelde van de lijdende menschheid De juffrouw was buitenge woon in trek. De roep, die van haar uit ging. werd nog verhoogd door de bijkom stige omstandigheid, dat ze van een zeeT rechtzinnig-gosdienstige overtuiging was. Toen het testament der clair-voyante geopend werd. vertelt het „Hbld.". bleek dat ze een heele reeks legaten had vermaakt aan kerkelijke scholen en andere instellin gen. Die legaten varieerden tusschen de duizend en vijfduizend gulden. De rest van haar vermogen kwam aan de Gereformeer de kerk. Dezer dagen heeft die kerk dat bedrag, dat 30.060 gulden groot was, aan vaard. De desbetreffende reglementsbepa ling. die het mogelijk maakt erfenissen en schenkingen uit troebele bron te weigeren, schiint buiten werking ie zijn gesteld, om dat 't in het onderhavige geval niet moge lijk was aan de rechthebbenden de gelden, die de juffrouw hun nit den zak had ge klopt, weer te geven. GEVOLGEN VAN WINKELSLUITING. In navolging v; n een sigarenwinkelier hebben ongeveer vijftig neringdoenden te Apeldoorn, waaronder een pianohandelaar tnanufaeturiers en horlogemakers gezamen lijk bij B. en W. verzoeken ingediend, ter verkrijging van verlof voor den veikoop van alcoholvrijen drank. De bedoeling is, zoodoende te ontkomen aan de gevolgen der verordening op de winkelsluiting, die o.m voorschrijft, dat alle zaken na 8 nur des avonds en Zondags den gehelen dag geslo ten moeten ziin met uitzonlering voor zoo ver het den Zondag betreft van banket bakkers en sigarenwinkels, welke dan tot 2 uur namiddags geopend mogen blijven. Men hoopt zoodoende te bereiken, dat de winkelsluiting, waarvan tal van nering doenden nadeelige gevolgen ondervinden opnieuw in den gemeenteraad zal worden te berde gebracht. GEVAARLIJKE HGLLANDSCHE KAAS? Groote opschudding is hier gewekt door een gebeurtenis in den gemeentelijken kin dertuin. zoo schrijft de correspondent te Weenen aan de „N. R. Crt.": Na kaas gegeten te hebben, ziin 61 kin deren tusschen de twee en rijf jaar plotse ling ziek geworden. Hevige symptomen van buikloop hebben zich voorgedaan. Een ver- eeniging voor eerste hulpbetoon heeft dade- liik hulp verleend. De kaas bleek Hollamdsche kaas te zijn, afkomstig van Hollandsche „liebesgaben" en was verstrekt door de Holiandsche kin- d'erhulpafdeeling. De kaas was zeer hard en had een sterken reuk. Een onderzoek, door de autoriteiten ingesteld, maakte uit, dat de kaas verschrikkelijke gif-atomen voor kindergestellen bevatte. Het sensationeel© bericht verbreidde zich snel door de stad. Bii den kindertuin had den heftige tafereelen plaats. De ouders bestormden het lokaal daar. Et gingen ge ruchten. dat de kinderen gestorven waren. Een oude vrouw, een grootmoeder, die haar kind kwam halen, stierf bii het vernemen van dat gerucht, hetwelk geheel onwaar bleek. Waarschijnlijk zijn alle kinderen reeds buiten gevaar, nadat de geneesheeren maag uitspoelingen toegepast hebben. De ochtendbladen hebben kolommen vol over het geval. DE ERGERLIJKE KINDERVER WAAR - LOOZING. Die 19-jarige jongen, die het slachtoffer is geworden van die afschuwelijke ver- waar! oozing, waarover wij het een en an der mededeelden, is Woensdag door de politie in het Gasthuis ge h por cl kunnen worden. De jongen, djie zeer zwak is, herriep zij'n verklaring, als zot^zijn moe dei", vrouw Pietersen, hem mishandeld hebben. [Wel echter hi e ld hij vol, dat zijn moeder hem acht jaar in een donkere alooof had opgesloten gehouden en dus van zijn vrijheid beroofd had. Moest de vrouw boodschappen doen, dan wercL de dieur pp s lot gedaan. Slechts eenmaal is de jongen op straat geweest'. Zijn moe- dier nam hem toen mede naar de loting. Hij' lootte echter vrij; was: dit niet het geval geweest, dan z,ou hij misschien uit deze gevangenis bevrijd zijn geworden. Do jongen beeft meegedeeld, dat zijn 18- jai'ige stiefzuster, thans dienstbode in Baarn, ook opgesloten lieeft gezeten ge durende drie jaar. Een der andere doch ters yan het echtpaar, waarvan de man niets jt© Vertellen had, zou haar destijds bevrijd hebben. De jongen kreeg gewoon lijk niet eerder, dan om vier uur 's mid dags eten, gewoonlijk een stuk brood en nooit warm eten. De buren herinneren zicli den jongen,'toen hij ach|t jaar was, op straat gezien tie hebben, daarna werd gezegd, dat hij ziek was. Vrouw Pie terse is wegens wederrechte lijke .vriihpidsberoovine in arrest gesteld.' STAKING |OP EEN 'AARDAPREL- MARKT. 1 i 1 [Wjoelnsdagmorgen is. op. de aardappel- markt te Amsterdam een staking onder de aardappellossers uitgebroken. Maandag a.s. treedt een nieuw regle ment op de markt in werking, waaraan de werklieden aangesloten bij de Aard- appelwerkersvereeniging „Ons Belang", zich' niet willen onderwerpen. Naar aan leiding daarvan hebben zij bet werk neer gelegd. De staking omvat ongeveer hon derd man. De Christelijke en Katholieke arbeiders nemen er niet aan deel. Tusschen de patroons en vertegenwoor digers van de aardappelwerkersvereeni- ging „Ons Belang" is een conferentie ge houden, welke evenwel niet tot oplossing van het conflict heeft' geleid. [Woensdag is geen aardappelmarkt ge houden, 1 Korte Berichten Te Vlaardingen is Woensdagnacht af gebrand de kuiperij en het badhuis van den heer K. Nieuwstraten. Een 10.000 verschil lende kisten en 120 ion makreel en haring verbrandden. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Dinsdag hebben zich te Rotterdam een aantal gevallen van vergiftiging voor gedaan. In de Generaal van der Heyden- straat zijn in het gezin Van Oosterom de vrouw en twee kinderen ziek geworden en op een hofje aan den Goudschen rijweg 't gezin van Nederhand en dat van Jansen en een kostganger. Allen hadden rookvleesch gegeten, gele verd: door een slager in de Generaal v d. Heydenstraat. Het.vleesch is daar in beslag genomen en aan het abattoir voor d© consumptie afge keurd. Woensdagmiddag 2 uur is op den Haarlemmerweg nabij den Uitweg een 7- jarig jongetje onder een auto geraakt en gedood Het kind zat achterop een wagen, sprong er af en werd; door de aio gegre pen. Voor zoover kon worden nagegaan treft den chauffeur geen schuld. Dinsdagmorgen is de landbouwsehuur toebehoorende aan de gebrs. Witvoet te Ap pelscha (Fr.) een prooi der vlammen ge worden. Groote hoeyeelhedenn granen en hooi 7'in verbrand. Een en ander was slechts laag verzekerd. Vermoedelijke oor zaak is hooibroei. Te Azewijnr. (Geld.) is des nachts in gebroken in het Hulppostkantoor. De brandkast werd opengebroken en daaruit is een bedrag aan geld gestolen. Ondanks een onderzoek met speurhonden heeft men geen daders ontdekt. Een 14-jarige jongen die bij het Wes telijk viaduct te Amsterdam zich vermaak te met stekeltjes vangen, is daarbij in het water gevallen en verdronken. Zijn lijk werd door de politie opgehaald Vr. 1. Bestaat er te Haarlem een Co mité dat zieh belast met het opzenden van kloeren enz. voor volwassen perso nen in geteisterd Oostenrijk of Hongarije? 2. Zoo ja, aan welk adres kan men dan genoemde kleedingstukken doen toeko men? 3. Bestaat te Haarlem een dergelijk comité niet, wellicht kunt u mij dan een a res in een andere stad ojxgeven? Antw. Wendt u tot den neer P. J, van K ess el, Jansweg 38, Haarlem. Vr. Wanneer is de eerste ploeg der lichting 1917 onder de wapenen gekomen? Antev. In het tijdvak 1620 Dec. 1916, van de infanterie, met uitzondering van hen die. i:i het bezit waren van een di ploma van voorgeoefendheid. Deze zijn 2 maanden later ingelijfd. Vr. Mijn dochter heeft een regenmantel die nu water doorLaat. Kunt u mij ook zeg gen wat ik daaraan doen moet? 2. Ik heb een schilderij met bol glas. Nu is er aan den achterkant schimmel op het glas gekomen. Kunt u mij ook. zeg- gen hoe ik dat kan verwijderen? Antw. Een gummi-regenmantel maakt' u waterdicht door hem twee nachjten in een oplossing van chloroform en rubber te zetten. 2. II zult het glas moeten ver wijderen. Kunt u het zelf niet, laat het dan docr een lijstenmaker doen. Vr. van G. S. te Z.-S Antw. Uw moeder komt in aanmerking voor Ouderdomsrente, als zij minder dan f 1200 inkomen heeft per jaar en niet in de vermogensbelasting is aangeslagen. In d,e woonplaats van. uw moeder is een tusschenpersoon, die deze zaken, behan delt. Laat zij zich tot hem wenden. Het adres Van dien persoon kan zij te weten komen aan het postkantoor aldaar, Vr. van M. M. te H. Antw. Wij begrijpen uw vraag niet. Wil haar herh,alen. Vr. van A. B. te H. Antw. Wij zouden beginnen met een brief te schrijven aan de Directie den S.S. en, als het moet, een audiëntie aan vragen; Helpt dat niet', dan zouden wij een'advocaat in den arm nemen of ons wenden tot het R.K. Bureau voor Ar beidsrecht dat eiken Dinsdagavond om half negen zitting houdt in het gebouw „Sint .Eavo" aan de Smedestraat. VOETBAL. D. H. V. B. fc Overzicht. A.S. 'Zondag begint de competitie Voor de afdeolingen van Haarlem en Omstre ken. Voorspellen is voor de eerste maal na tuurlijk onmogelijk, ofschoon we wel al geneigd, zijn te zeggen, dat 'tl [Wiesten I de meeste kansen voor de eerste plaats heeft. Immers Zondag j.l. speelden de twee sterkste elftallen tegen elkaar en hier won 't [Westen met 5—01 1 Voor Zondag is dan voor de tweede klasse vastgesteld: S. D. O,. 2H. B G 4, GeeL Zwart 1—Concordia 1; D, V. O, I— N. V. O. 2. Voer de derde klasse N. V. Ö.3—Geel Zwart 2, Concordia 2—Zwaluwen 2t (Ees ten 2—II, B. ft LVoor dei Vierde klasseS. D. S." T-3 Zilk 2; Zwaluwen 3Geel iWit I. Landbouw en Visscherij (TUINBOUWTENTOONSTELLING TE UTRECHT. Het welslagen dezer tentoonstelling moet .verzekerd zijn, in weerwil van het feit, dat er geen enkele prijsvraag is uit geschreven. De leden der Utrechtsche Bloemisten- patroonsvereen. en die van de Utrechtsche Veilingsvereeniging mochten inzenden wat geschikt was om te laten zien. De dame3 bezoeksters krijgen een biljet en moe ten daarop. noteeren aan welke groep zij den eersten prijs willen geven. De tentoonstelling wordt Dinsdag 5 Oc tober te 2 uur geopend. Er komen inzen dingen van Hortensias, Asparagus, Orchi deeën, Dahlia's, collectie heesters, takken, vroegbloeiende chrysanthemums, Oranje appeltjes, Bouvardias. De expositie duurti drie dagen. De Commissie voor de tentoonstelling bestaat uit de heeren: G. Lodder, voor zitter; H. Nijland, secretaris en L. T>ü-k- se, penningmeester. iVRIJE VERZENDING VAN OESTERS- De Minister van L, N. 01 H heeft de verzend ine van oesters van af heden vrij gegeven LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. De Ehy to pathologische dienst te W age- niiiKen schrijft in ziin berichten: Het tijdstip, waarop de lijmbanden om de stammen der vruchtboomen moeten worden aangelegd, ia weer daar. Zooals bekend is worden deze banden aangelegd om te voor komen, dat de vrouwelijke wintervlinders, die nu te voorschijn komen en die. door ge mis aan vleugels, tegen de stammen der boomen moeten opklimmen, haar eieren aan de takjes kunnen leggen. De rups, die uit de door de vlinder gelegde eitjes komt, is de z.g.n. trefcmade. een kleine, groene spanrups. die vroeg in het voorjaar aan de knoppen van allerlei vruchtboomen vreet en later zoowel de bladeren als de bloemen en de vruchten aanitast. Vooral de bloemen en bladeren van appelboomen en de blade ren en vruchten van kejg^bogipeiLJEordeu in zeer sterke^SRue aangesast en daar cï5 tyéSmadèTïn zeer groot aantal op de boomen. kan voorkomen, kan de door baar aange richte schade zeer groot zijn. Nu is de eenvoudigste en meest doeltref fende bestrijding van de irtkmadte in boom gaarden die met liimbanden. Om den stam, op ongeveer 1 M. boven den grond, wordt dan een pl.m. 8 c.M. breede band perka- mentpapier (liefst groen van' kiepr) gebon den met twee touwtjes en daarop wordt een laagje z.g.n. rupsenlijm gesmeerd, d.i. een praeparaat.dat zeer ]ang(verscheidene maan den) taai kleverig blijft. Het is noodzake lijk, dat deze Him lang kleverig blijft, omdat de vrouwelijke vlinders van af het begin van October (na de eerste nachtvorsten meestal) tot in December of Januari te voorschijn kunnen komen. Lijm van goede kwaliteit kan zoo langen rijd haar kleef- kracht behouden. Het is noodig, dat alle boomen in een boomgaard van lijmbanden worden voorzien; opdat de vlinders geen gelegenheid Hébben, haar eieren te leggen. In boomgaarden met onderbeplanting (b.v. Kruisbessen) moeten de struiken der onderbeplanting waarop uit den aard der zaak geen liimbanden gebruikt kunnen worden, in den winter met een 8% carbolineumoplossing worden behandeld. Voor stamboomen (ook z.g.n. struikvormen) is het aanleggen van lijmbanden de beste be s Lr d in gs w iize. Inlichtingen over de wijze, waarop da banden moeten worden aangelegd, zoomede adressen waar goede rupsenlijm te verkrij gen is, worden verstrekt door den Phytopu- thologischen Dienst te (Vageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde technische ambtenaren en controleurs van dien Dienst. EEN NATUURGENEESKUNDIG® VOOR HET KANTONGERECHT. Voor het kantongerecht te Amsterdam, diende de zaak tegen den natuur-genees- kundige H. J. Eilers nit Oegstgeest. die in verzet was gekomen tegen een vonnis, waar bij hij bij verstek veroordeeld was tot twee maanden hechtenis, wegens 't onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Beklaagde maakte bezw;aar tegen de hem opgelegde straf. Overigens bekende hij, dat hij in het voorjaar in hotel ..Centraal" aan het Damrak. Amsterdam, personen te gen longtuberculose in behandeling had genomen tegen betaling naar draagkracht, Als getuige werd o.m. gehoord de heer Co- hen. Inspecteur van Politie aan het Bureau Warmoesstraat. Deze deelde mede, dat hij uit een advertentie in de „Amsielgids" ken nis genomen had, dat beklaagde in hote'l „Centraal'' zijn praktijk uitoefende. Hij had daar oen onderzoek ingesteld en beklaag de bezig gevonden, terwijl hii een patient behandelde met de stethoscoop. Het instru ment. benevens eenige doosjes met pillen* werden in beslag genomen. Twee juffrouwen gewezen patiënten, ver klaarden als getuigen, dat zii veel baat gevonden hadden bii de behandeling, die bekl haar had doen ondergaan. Het O. M. verwonderde het, dat bekl. in verzet was gekomen, temeer, daar hii reeds voor hetzelfde feit herhaalde malen veroor deeld was. Een geldboete was thans zeker niet op haar plaats, doch bekl. moet een gevoeliger straf ondergaan. Met klem leg de spr, er den nadruk op. dat bekl. boven dien de brutaliteit had gehad een. open brief aan hem te sturen waarin er op aan gedrongen werd zijn zaak zoo spoedig mo gelijk in behandeling te nemen, daar hij wel wat anders te doen had en vele lijdend menschen OP hem wachtten, teneinde door hem geholpen te worden. iDeswege persisteerde de ambtenaar bij zijn reeds eerder genomn requisitoir en eisehte tegen hem een hechtenisstraf van twee maanden. Uitspraak over 14 dagen, m 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 13