EERSTE BLAD J, BUITENLAND BINNENLAND SIPKES' f JAMFABRIEK. Orde en Arbeid. Kerk en School 1 BAANDAG 4 OCTOBER IS20 44ste JAARGANG No 15953 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» PE8 KWARTAAL i 3J5 PER WEEK-Vu-"' fO-25 FSftRCO PER POST PER KWART. BIJ VQGRÜITBETALBS9 f 3.57% BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 ER 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE ENGELSGHE KOLEN CRISIS. Da EngeLsche mijnwerkera hebben be sloten de termijnbepaling der staking uit te stellen tot 16 October. De mijnwerkers zullen over bet nieuwe voorstel der mijn eigenaars stemmen op 11 October. De stembiljetten moeten op 13 October zijn teruggezonden. De conferentie der mijn werkers-afgevaardigden zal worden gehou den op 14 October. Naar aanleiding van de bijeenkomst van de regeering, de mijneigenaars en de mijn werkers van Zaterdag hebben de mijn eigenaars een gewijzigd voorstel gedaan, Ben verhooging van 1 shiLiing per dag is aangeboden op een grondslag van 240 miljoen ton, iuplaats van 242 miljoen en een verhooging van 2 shilling op een grondslag van 24ö miljoen in plaats van 250 miljoen ton. De mijneigenaars heb ben hiermee opnieuw een stap gedaan van toenadering in het verschil tusscliien hun aanbod en den eisch dei' mijnwerkers, dat nu nog slechts 6 miljoen ton bedraagt Hun aanbod be tee kent het toekennen van een yerbooging van 2 shilling op de op' brengst van het eerste kwartaal van dit jaar, welke 248 miljoen ton bedroeg. Sindsdien is de opbrengst echter vermin derd en de mijnwerkers eiscben thans een verhooging van 2 shilling op den grond slag van die verminderde opbrengst. De mijneigenaars verzekeren echter, dat hun aanbod den mijnwerkers in staat stelt de twee shilling te verkrijgen zonder dat de opbrengst fejtmyTjk verhoogd wordt. Het besluit van -rs mijnwerker&alge- vaardigdeu om de aa'n'kondiging der sta' king opnieuw 11 dagttn uit te stellen en een nieuwe stemming ,->i-'er de leden te houden, is genomen met «-j meerderheid ssan 534000 tegen 40100U &M*unen. Het is van oeiang üeze cijfers te verge lijken met die van nog slechts een week geleden, toen Smillie voorstelde een nieu we stemming to houden over de vraag Of de looneisch aan een onafhankelijk scheidsgerecht- zou worden onderworpen Daar waren 645.ÜU0 stemmen tegen en 360.000 voor. De gematigden zijn dus in stemmentat van 360.000 tot 534.000 o, 174.UOO vooruitgegaan, terwijl de onver- zettelijken 144.000 stemmen verloren heb ben. De bladen uiten hun tevredenheid over den keer, d ien de zaken genomen hebben, en achten het gevaar voor' staking gewe ken. De „Times" zegt: De jongste omme keer* in dit verschil is een beter voortee- ken van standvastiger en vredelievender verhoudingen iu de mijnindustrie, waar- ,van het economisch herstel van het land afhangt, dan welke gebeurtenis in de Laat ste jaren ook. Hebben de mijnwerkers van hun kant het pad der rede betreden, de mijneigenaars van hun zijd© zijn hun op verschillende wijze tegemoet getreden. Meer dan 1500 mijnwerkers in Glamor ganshire h ebben gestaakt ais protest tegen den iangzainen voortgang der onderhande lingen te Londen. ÜE PuOLSCH RUSSISCHE 008LÖG. De vredesonderhandelingen. GEMENGDE fiUITENL BERICHTEN» ZELFS HET „VADERLAND" TE KRAS. Nederland en België Binneniandsch Nieuws. DUURTEBUSLAG RIJKSPERSONEEIÏ. Zaterdag verleende de Minister-presi dent audiëntie aan de vertegenwoordigers van het Christelijk en Roomsch-Katko- liek georganiseerd Overheidspersoneel, ter bespreking van de noodzakelijkheid van een d.uurtebijslag aan het Rijkspersoneel. Na langdurige besprekingen over de wenschen van bovengenoemde organisa ties!,. t.w.: f 150 voor ongehuwd/en, f 200 Voor gehuwden en daarmede gelijkgesteL- |den, beinevansi f 25 voor elk kind beneden den 18-jarigen Leeftijd, (welke wenschen ook in de d.d. 29 September gehouden vergadering yan de Oentra-le Commissie voor georganiseerd overleg verdedigd, wer den) deeide de Minister mede, dat de Regeering bereid is een redelijk voorstel van de Centrale Commissie die heden we der vergaderen zal, in overweging te ne men. ALG. NED. KATHOLIEKENDAG. Naar het,Oentr." verneemt, is het niet waarschijnlijk, dat reeds het volgende jaar de .tweede algemeen© Nederlandsche Ka tholiekendag zal gehouden worden, maar zou eerder het jaar 1922 daarvoor in aan merking komen, DE KONINGIN NAAR FRIESLAND, H, M. de Koningin zaL Donderdag a,s. het groote stoomgemaal bij De Lemmer bezichtigen. H. M, reist per trein tot het station .Wclvega en gaat verder per auto over Munnekeburen naar De Lemmer. Van daar gaat het naar Leeuwarden waar H. M, .overnacht. Verkeer en Posterijen GOEDERENVERVOER NAAR FRANK RIJK. Eigen vruchtenkweekerijen. j DE HAVENSTAKING TE AMSTERDAM OPGEHEVEN. INGEZONDEN Voor don \n houd dezsrrubriek stelt de Redactli z ch Riet aansprakelijk. De poppen tentoonstelling van Let Oomi# t voor Gele bee. De welsprekende Missie-ij veraar, Pat« V an der Geest O. P spoorde een tiental ck gen geleden zijn Mannen - Congregatie aaz te zorgen dat iedere vrouw, bij deze manner thuis, een pop zou zenden naar het bekende adres voor de poppen ten toonstelling voor Celebesnaar mevr. W. van der Waarden Van Haaren, Bijleveldsingel i, Nijmegen. Onze katholieke vrouw en moesten allen deze aansporing hooren en opvolgen 1 Al was het maar om den naam der Katholieke vrou wen van Nederland eer aan te doen. Deze tentoonstelling toch is heelemaaJ vrouwenwerk. Ze is opgezet,, de tentoonstel ling en de verloting, door vrouwen voor vrouwen. En wel door en voor katholieke vrouwen. Ze zal dus een bewijs worden van wat de katholieke vrouwen in Nederland kun nen tot stand brengen. Er zal uit moeten blij ken, dat de offervaardigheid onzer vrouwen groot is en ook haar handigheid om met be scheiden middelen een aantrekkelijke pop klaar te krijgen. In hoofdzaak is het deelnemen aan de tentoonstelling een liefdewerk. Wat evenwel niet zeggen wil, dat de ongeveer twee hon derd prijzen, die voor de bekroningen beschik baar zijn, te versmaden zouden zijn. Er zijn zelfs zilveren kandelaars onder de prijzen, dia allemaal door mannen zijn gegeven. Zorgt dan, dat de tentoonstelling flink voor den dag komt, katholieke vrouwen en meis- ies zorgt dat de katholieke vrouwen van Nederiandjjer trotsch op kunnen zijnweest nu weer eens milddadig ditmaal voor da dood - arme apostolische prefectuur van Cele bes, maar ook om te toonen, wat wij katholie ke vrouwen kunnen klaarspelen, en stuurt ieder een pop naar Bijleveldsingel i, te Nij megen. vervolgens koopt U zooveel loten als O. L, negertje, matroosje of Teddy Laten we allemaal zorgen dat de mannen zeggen i wat hebben wij, katholiek en i toch finke vrouwen 1 Mevr. J. R. van der Lans, Secretaresse van. het Comité voor Celebes. De Poolsohe afgevaardigde te Kigu, Jof'fe, heeft aan Donisky, den leider der Poolsche delegatie op de conferende van Riga, een brief gericht, waarin hij deze om uitlegging vraagt naar aanleiding van het vertragen door de Poolsche gedelegeerden der ouderhandelingen. Joffe stelde de Polen verantwoordelijk voor het voortduren der vijandelijkheden. Domsky heeft geantwoord, dat alleen de Russen aan deza vertraging schuldig zijn, om dat zij hun aanvankelijke voorwaarden hebben gewijzigd. De ouderhandelingen zullen vermoe delijk binnen een tweetal dagen worden her vat Ten gevolge van de jongste Poolsche over winningen is echter een verandering van de openbare meeuing te Warschau te voorzien, waardoor de conferentie van Riga ernstig zou kunnen worden bedreigd. De laatste dagen heeft de Poolsche minis terraad vergaderd om den stand van de onder handelingen te Riga ie hespreken. Tevens wil de men instructies voor de Poolsche delegatie ontwerpen. Deze instructies zouden dan onmid dellijk ter goedkeuring aan den Raad voor de Landsverdediging worden voorgelegd. Intusschen schijnt 't op een deel van het front reeds tot een wapenstilstand te zijn ge komen, blijkens onderstaand telegram uit War schau van a dezer: Het Poolsche stafbericht van 1 dezer meldt: Ten Noordoosten van Grod no hebben onze afdeelingen zonder met den vijand in aanraking te komen de stellingen langs de Ula bezet. De vervolging v*n de bij de Lida verstrooide vijandelijke divisie wordt op voor ons gunstige wijze voortgf»z^t Den 29en September rukte de legergroep van ko lonel Deba Biernachis is op lot Nowo Grodek. Het aantal gevangenen tusschen 20 en 30 Sep tember bedroeg 25.000 de buit 100 kanonnen. By Baranowitsjt maakten afdeelingen uit Po sen 1000 gevangenen en veroverden 36 machi negeweren. Ten Zuiden van de Pripet is de toestand onveranderd. In de streek van Soewaikl en Seiny rijn de gevechten, volgens wederzljdsche overeenkomst Opgeschort. DE ARBEIDSONLUSTEN IN ITALIë. Naar de Information uit Rome verneemt, dreigt er een nieuwe crisis, verwekt doop den gesagyoêüJer Giulietti, leider der. zeelieden, die door de lossing van schepera ta verhinderen door schepen in beslag te nemen, het verkeer van da groote Italiaanscha havens, vooral van Genua, hebben afgeleid. Het voor Zwitserland bestemde verkeer gaat, in plaats van naar Genua gelijk vroeger, thans naar Marseille. De groote reederijen mijden de Italiaanscha havens. De Italiaansche regeering besloot aan die wandaden een einde te maken. De laatste daarvan was de overmeestering van het Russisch schip Rodosto door 300 bootwerkers, die de machines uiteen namen. Zestig hunner hebben zich gerechtelijk te verantwoorden. Giulietti, door de parlementaire onschendbaarheid gedekt, vroeg te vergeefs hun vrijlating. Daarop verklaarde hjj, dat de bezet ting van de Rodosto, die de tsarenvlag voerde, op Lenin's last geschied was, Malatesta had een onderhoud met Giulietti. Men vreest een alge- meene staking van de zeelieden. Aan de Telegrafen-Union wordt gemeld: On der het personeel van de Italiaansche banken is een beweging gaande, die ten doel heeft aan het personeel der banken het toezicht op het bedrijf der banken te verzekeren. Een Havasbericht meldde dato 2 October uit Rome: Te Grosotto doorkruiste een groep werklieden de straten onder het zingen van anarchistische liederen. De politie kwam tusschenbeide, .waar bij eenige spoorwegarbeiders werden gearres teerd. De betoogers begaven rich naar de ka zerne, en eisch ten de vrijlating van hun mak kers. De politie maakte toen gebruik van de wapens, waarbij een arbeider werd gedood. Er werd toen een plaatselijke staking van 24 uren afgekondigd. De treinen uit Rome moesten wor den opgehouden of teruggezonden. DE SMOKKELHANDEL AAN DE NEDER- LANDSCHE GRENS. Wolft seinde Zaterdagavond uit Berlijn: Vanwege het Pruisisch ministerie deelt men mede, dat er in den laatslen tijd bij den opper- president te Mtinster besprekingen hebben plaats gehad tusschen de rijks- en staatsministe- ries en de provinciale overheid nopens de be strijding van den smokkelhandel op de Neder- landsche grens. Men was algemeen van meening, dat de toestand in Westfalen en Hannover met terdaad verbeterd is, sinds men daar met be hulp van da veiligheidspolitie krachtig heeft in gegrepen, doch dat men niettemin moet uitzien naar verbetering van do bevolking van de douane-grens. Daartoe kan o.a. een andere op lossing van het inkwartieringsvraagstuk dei- douanebeambten meewerken, daar de bevolking klaagt over de thans plaats hebbende gedwon gen Inkwartiering. De vertegenwoordiger van h«t ministerie van financiën heeft beloofd, dat vaste gebouwen voor deze beambten zullen worden opgericht. Voorts achtte men het instellen van een dienst tot het opvangen van de smokkelaars achter de grens en een nauwlettend toezicht op de spocvr- wegkruispunten noodzakelijk. Overwinningsfeesten te Athene. De feeste lijk heden, welke te Athene gehouden worden om de overwinning der geallieerden te vieren, ein digden gisteren met een groot feestmaal, aange boden door 2 duizend burgemeesters uit alle deelen van Griekenland, gegeven ter eere van Venizelos. Aan het einde van het feestmaal bood de burgemeseter van Athene Venizelos. namens alle Grieksche gemeenten, een gouden kroon van lauertakken aan, als een eerebowijs van de natie voor het groote werk door zijn genie en verdiende vaderlandsliefde verricht. In hare villa te Schikoren, bij Lyck, is de sociaal-democratische Rijksdag-afgevaardigde en lid van den gemeenteraad mevrouw Therese Eschholz, vermoord gevonden. Zij schijnt door hare medebewoonster, eene ontoerekenbare ge wezen onderwijzeres, door bijlslagen vermoord te zijn, waarna deze het bed met petroleum be goten en in brand gestoken heeft. Sedert geruimen tijd werd de posttrein, die 's nachts van Wanne in de richting Gelsen- kirchen vertrekt, beroofd zonder dat men de daders kon ontdekken. Nu vond men dezer dagen 's morgens een werkman zwaar gewond aau den spoordijk liggen, 't geen tot de ontdek king leidde, dat deze met een medeplichtige, 's avonds als de trein by het station nog lang zaam reed, op de treeplank van den postwagen sprong, daaruit pakketten roofde eu er weer afsprong. Hierbij is bedoelde werkman vei- ongeiukt en heeft hij den heelen nacht bewuste loos buiten gelegen. In beider woning zijn groote hoeveelheden gestolen goederen gevonden. De Deutsche Tageszeitung bevat in facsi mile het couvert van een pan rijkspresident Ebert gerichten brief, die met de vermelding ge adresseerde onbekend bij den afzender is terug gekomen! In het Roerbekken zijn thans de eerste adresseerde onbekende bij den afzender is terug Amerikaansche kolen aangekomen. Ze zijn be stemd voor de Ijzergieterij Gute Hoffnung, te Oberhausen. Ook de gieterijen van August Thys- sen betrekken hun steenkool uit Amerika, die op ongeveer 2000 M. per ton komi Te Berlijn heeft het kantoorpersoneel bij de groote bladen gestaakt, tengevolge waarvan de expeditie van de dagbladen te Berlijn erg veel heeft geleden. Haast nergens waren op straat dagbladen te koop. De staking zal slechts "lu" durea- Het stakende personeel elscht 20 leonsverhooging. De „Vorwfirts", de „Freiheit en de „Rote Fahne" hebben de eischen reeds ingewilligd. Uit Cairo werd Vrijdag gemeld: Min of meer onrustbarende aardschokken, vergezeld van gerommel, die verscheiden seconden duurden, hebben des ochtends om 4.20 uur plaats gegre pen. i Telegrammen, dezer dagen met eenige da gen vertraging uit Portugal aangekomen, melden e«a staking van het .spoorwegpersoneel dat het mobilisatiebeslult thuis kreeg, maar niet met de regeering wil ondehandelen, zoolang dat besluit niet is ingetrokken. De bootwerkers slaken even eens, omdat de bemanningen der oorlogsschepen koopvaarders laden en lossen. De Chineesche regeering gebruikt ongeveer een millioen lieden, die met hongersnood be dreigd zijn, voor den aanleg van wegen in de provincie Tsjili. Voorgesteld wordt dat de be- groote kosten voor dit werk, ongeveer 200.000 dollar, opgebracht zullen worden door nieuwe belastingen en verhoogdt post- en telegraafta- rieven. Uit wraak over den moord op twee politie agenten te Clare is er in de hoofdstraat te Cork in het wilde weg geschoten. Er volgde daarop een gevecht, waarbij een politieagent ge dood is en verscheidene burgers zijn gewond. De „Rzeez Pospolita" meldt, dat een regi ment Donsche kozakken met wapens en al naar de Polen is overgeloopen, nadat twee commu nistische commissarissen, die aan de brigade wa len toegevoegd, vermoord waren. De Spaansche koning heeft het besluit tot ontbinding der Cortes geteekend. Te Barcelona is een bom op de tramrails geplaatst, toen de laatste tram binnenkwam. Door de ontploffing werd één persoon gedood. Enkele dagen geleden, dreven wij lichtelijk den spot met d8 overdreven bewondering, die een deel der. yrijzinnige en neutrale pers voor den Indiscben wysgeer en dichter. Dr, Rabin- dralh Tagore, aan den dag legt. Hy wordt door honderden uit liet Neder landsche, intellect dat zich sterk verlicht waant als een moderne heilige gevierd. Men kan het bewijs daarvan lezen in de „N, R. Ct." „Ook in 's-Gravenhage was èr zóó groote be langstelling voor den Hindoe-dichter, in wien velen een modernen Heilige schynen te zien, dat vele lieden geen toegang tot de saai der Theo- sophische Vereeniging in de De Ruyterstraat konden krijgen. In de zaal zaten vooral vele dames; onder het mannelijk deel van het pu bliek (dat verre in de minderheid was) bemerk te men ettelijke personen, die Javaansch of Ciiineesch bloed in de aderen hadden. Wat zelts ia geen kerk bij het binueutreden van den predikant geschiedt Iaat staan bij het optre den in het publiek van bekende dichters wat eigenlijk alleen bij hei binnenschrijden van de Koningin in d« Ridderzaal gebruikelijk is, schijnt ten opzichte v*i Tagore een onmid dellijk aanvaarde „convention"; de gansche gemeente (in dit verband mag men inderdaad van gemeente spreken) verheft zich zoodra hy de zaal binnenkomt en herbaalt deze eerbie dige beweging als Tagore met de statige waardigheid welke, hem kenmerkt opstaat en heengaat." Dit staaltje van naar afgodische vereering zweemenden humbug Is zelfs het vrijzinnige „Vad." te kras, dat zeer ontstemd, er tegen foetert; „De profeet uit Indfë heeft, dunkt ons, niets gezegd, wat niet reeds eeuwen geleden de pro feet uit Nazareth verkondigde, als den weg tot het ware levensgeluk: zelfverloochening en naastenliefde. Het is op zich zelf een verblijdend verschijn sel, dat men blijkbaar van den Indischen pro feet de oude waarheid zoo gaarne hooren wil. Dat dit echter niet tot teleurstelling leiden mo ge 1 Tagore blijft aan den bespiegelenden kant en dat schijnt ta lokken. Maar ook hij zal moe ten erkennen, dat de bespiegeling zonder de daad geen waarde heeft. Het ware wel zoo be langwekkend geweest, als hij ons had duidelijk gemaakt, waarom de christelijke daad in het Westen zooveel moeilijker is dan in het Oosten. Anders zal z(jn sympathieke, rustige verscho ning niet meer blijken te zijn dan een Fata Morgana." Als men weet, dat de vereerders van Tagore, Thecsofisten, Christian-scientisten en dergelijke moderne „isten" zijn, welke dien man een schier afgodische eer bewijzen, dan weet men genoeg. Het zijn die lieden van het intellect, die soms zoo roerend over het christendom weten te pra len en te schrijven, niaar niet gelooven aan Christus, den God-Mensch als Zoon van God den Vader. Ze belijden en beoefenen een soort mystiek Christendom, waarin geen plaats is voor den Verlosser der wereld. Die dr. Tagore 'a voor, hen een mode heilige. Het volgend Jaar dwepen ze misschien weer met een ander, uit China of Japan bijv. EEN VERDEDIGEND VERBOND). Uit Brussel wordt door Havas geseind, dat de „Nation Beige" Inzake een verdedigend verbond tusschen België en Nederland ver klaart te kunnen mededeelen, dat van he den af deze kwestie officieel aan de orde is gesteld. Het zou niet alleen betrekking heb ben op de Wielingen of de Schelde, maar op het geheels grondgebied van beide landen. Bevestiging van dit bericht uit vertrouw baarder bron dan de „Nation Beige" hebben wij nog nergens aangetroffen, zoodat het raad zaam is, vooralsnog geen geloof er aan te hechteen. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE SIGARENINDUSTRIE. De besturen van de aangesloten sigareafa- brikantenvereenigingen in Nederland hebben den leden meegedeeld, dat door sommige fa brikanten, en ook door vele arbeiders het col lectief arbeidscontract niet getrouw wordt uit gevoerd, waardoor de algemeene slapte in het bedrijf belangrijk wordt vergroot, en de toe standen vertroebeld worden. In een vergade ring van de hoofdbesturen van alle Nederl. fa brikanten- en arbeiders-organisaties in de si- garennijverheid Is nu besloten, stipte uitvoe ring aan het contract te geven en met alle ten dienste staande middelen, den contractanten, hetzy individueel of collectief te dwingen, hun verplichtingen na te komen. Streng zal tegen contractbreuk worden op getreden. Overtredingen, die bekend mochten worden, dienen aan het technisch bureau te «orden op- gegeven; de plaatselijke comité s gevormd Uit werkgevers en werknemers, tot het opsporen van en optreden tegen overtredingen, zullen worden uitgebreid. Gepensionneerden. De Ned. Bond van Ge- pensionneerden zal een adres aan regeering en Staten-Generaal richten om er op te wijzen, dat de 40 pet. verhooging van het pensioen niet voldoende is tot bestrijding der duurte, zoodat tijdelijke duurtebyslagen den nood zullen moeten helpen lenigen. DUITSCHE GEWEREN EN KANONNEN IN ONS LAND. In buitenlandsche bladen kwamen berichten voor over in Nederland aanwezige Duitsche ge weren. Het „Hbl." herinnert er nu aan dat zich In ons land nog veel Duitsch oorlogsmateriaal be vindt, opgeborgen in opslagplaatsen te Creva- coeur, 's Hertogenbosch, enz. Dat de aandacht in da Ententelanden voort durend gevestigd blijft op dit feit, blijkt o.m. uit een bericht, dezer dagen in de Engelsche „Daily Chron." vermeld. Daarin werd meege deeld, dat de Raad van Ambassadeurs zich had bezig gehouden met de kwestie van vier vuur monden, welke de Duitschers bij hun terugtocht in ons land hebben achtergelaten. Sinds Augu»- tus 1019 is van gedachten gewisseld over het lot van deze kanonnen, en de daarover volge schreven documenten vormen een lijvig boek deel. Volgens het Engelsche blad zouden de Duit schers de kanonnen uit Nederland moeten ha len, om ze daarna uit te leveren aan generaal Noilet op last van de ontwapeningscommissie, die ze daarna naar België zal zenden. De aanwezigheid van deze stukken geschut in ons land is wellicht niet van algemeene be kendheid, hoewel in Baarle-Nassau grens, waar ze bewaard worden, iedere straatjongen er van op de hoogte is. Het betreft hier vier groote, geheel nieuwe vuurmonden van 28 c.M., met bijbehoorende onderdeden. Zij zijn geplaatst op lorries en waren door de Duitschers bestemd voor de verdediging van de Belgische kust. Zij staan thans op enkele meters van de Bel gische grens, in een douane-loods. Vroeger werden zij bewaakt door de grenswacht; na de opheffing daarvan heeft de douane een en an der onder haar berusting gekregen. De Fransche spoorwegen vestigen er de aan dacht op, dat tengevolge van het ontbreken der facturen bij den invoer van zendingen In Frankrijk vedvuldig moeilijkheden ontstaan. Opgemerkt wordt, dat, indien geen factuur kan worden overgelegd, genoegen genomen wordt met 'n door 't Fransche consulaat of de plaat selijke autoriteiten gewaarmerkt uittreksel uit de boeken of andere bescheiden, aangaande e soort en hoeveelheid der goederen, naam, woon plaats en beroep van den ve(k°°Pe^* Uit deze stukken moet blijken, dat de ver- kooper gevestigd is In het land van herkomst der goederen en dat de verkoop inderdaad in dat land plaats vond. De factuur behoeft niet te worden bijgevoegd, indien eene verklaring van den verkooper de zending vergezelt, dat deze in Frankrijk geves tigd is, dan wel aldaar een depot heeft en de verkoop zal worden ingeboekt overeenkomstig artikel 66 van de (Fransche) wet van 25 Juni 1920, In de Zaterdagochtend gehouden vergadering vau stakende bootwerkers is besloten de staking in de haven op te heffen, en heden, Maandag hel werk te hervatten. Over de vergadering der stakers in „Hand werkers Vriendenkring," onder leiding van het bestuur der Plaatselijke Federatie van Trans portarbeiders, kan het volgende gemeld wor den: De voorzitter, de heer C. Posthuma, gaf een overzicht van den stand van zaken. Hij behan delde achtereenvolgens de door de Plaatselijke Federatie van Transportarbeiders met de Scheepvaart Vereeniging „Noord" gevoerde cor respondentie en Ket door de Scheepvaart-Ver- eeniging aan de havenarbeiders gerichte mani fest. In verband met de mededeeling van de Sclieepvaartvereeniging n.l. dat geen onderhoud kan worden toegestaan, zoolang op het jongste schrijven der Scheepvaartvereeniging aan het bestuur der Nederl. Federatie van Transport arbeiders geen antwoord was ingekomen, merk te de voorzitter op, dat dit geen plaatselijke, doch een landelijke aangelegenheid is, die door het hoofdbestuur van de Transportarbeiders- federatie moest behandeld worden. Bedoeld schrijven komt op het door de federatie te hou den congres in behandeling. Verschillende stakers Voerden het woord cn adviseerden de staking op te heffen en Maan dagmorgen den arbeid weer te hervatten, daar men van oordeel was, dat het terrorisme van de werkgevers, zoomede de armoede van het havenproletariaat door deze staking duidelijk en voldoende is gedemonstreerd. In dezen geest werd een besluit genomen. Het bestuur der Plaatselijke Fed. van Trans portarbeiders nam op zich, naar aanleiding van de stating en daarmede in verband uitgegeven circulaire van de werkgevers in den loop van d» volgende week een manifest te verspreiden. Nadat het besluit tot opheffing van de staking was genomen, werd door den voorzitter der Ned. Fed. vau Transportarbeiders, den heer F. Bouwman, te Rotterdam, het woord gevoerd. DE STAKING OP DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENMARKT, De staking der aardappeiiossers te Amsterdam duurt voort. De patroons hebben Vrijdagmorgen 't lossingswerk zelf ter band genomen en bijge staan door een aantal familieleden hebben zij zich goed van hun taak gekweten. De postende stakers werden door de politie op een afstand gehouden. Ongeregeldheden kwa men niet voor. NAAR DE MISSIE. Dinsdag vertrokken van SL Agatha, drie der eerste Kruisheer Missionarissen naar de eerste Missie in Belg. Congo: de E.E. P.P. W. Kraan, uit Gouda, M. Kijzers uit St. Agatha, Fr. Bles sing uit Amsterdam. tv tv L A IVino.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1