f 3,5» KMMENS f 3,50 -CACAO W. H. KL O ES Hodellen 1. MIDDELDORP 1IM - RUMOESSTMiT jPSalverstraafc J. E. A. KAUB L. Heerenvest 114-128, Haarlem. Nieuws uit Haarlem. Th. G. VEEN, Mr. Wagenmaker. Spaarnwouderstraat 89. Een eerste klas „u. -70 product! it" Zendt Uw Wasch Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting Scheepmakersdijk 32, Haarlem Herfst Accountantskantoor v»W. Roodenburg AMSTERDAM HAARLEM Uit den Omtrek Sport en Spel Goedkooper dan bij andere wagenmakers IN DIVERSE KLEUREN EN MODELLEN AMSTERDAM. „HAERLEM" OP. KBSTV.OHT, Aan den oproep van het Bestuur tot feeh wandeling op het oude Buiten gaven 'een. 50-tal leden met hun dames gehoor. .Velen waren met de tram Van 't Verwulft gekomen, Velen ook hadden gewandeld1, Zij hebhen zich de moeite niet beklaagd:, maar Volop genoten, 't Ging door de op rijlaan naar het rosarium achter de etlal- len steeds in de nabijheid Van. den yij- Ver over de weide duin op, duin af, langs leuke slingerpaadjes, terwijl telkens een bank of stoel uitnoodigde eVen 't schoione uitzicht te genieten. Dan weer over rus tieke bruggetjes pnder den wonderboom door. Deze boom mist djen kruin, terwijl een tak zich kolossaal heeft ontwikkeld1. Ook werd in de overplaats: de kweekèrij bezocht, de talrijke rijpende tomaten en druiven met bewondering gadegeslagen en leen verlangende blik geworpen naar de fraaie cyclamens en crysanthemums. Volle 2 uur duurde de wandeling, waar bij ook een ommetocht om het hoeren- J huisiweajdgemaakt, welks afbouw met den dociel van wijlen den heer Borski werd gestaakt. iWellicht had Vóór bjot mid,- delpunt .van zulk een oud en deftig bui tengoed wat grootischer indrukwekkender aanleg meer in de verwachting gelegen. Twee rechte lindenlanen sluiten een tamelijk smallen hertenkamp in, waar door seen klein waterwerk is gegraven en ;aan het einde ligt het geel gepleister de moderne huis met zijn prachtige mar meren Dorische zuilen. De indruk, d;ien het hoofdgebouw niet maakt, wordt teweeg gebracht door het statige fbreede poorthuis, met de steenen brug 'en het koepeltorentje op het dak en met de prachtige linden, 'die het over schaduwen. Sinds ongeveer 1750 heeft de echt aristocratische hpofdtocgang van Elswout wel zijn meeste sieraden van beelden en lofwerk verloren, evenals de ronde Vensters Van den gevel en de rijke palen voor 'de brug, terwijl ook het fraaie koepeltorentje door een veel eenvoudiger werd .vervangen, maar nog altijd drukt de poert een eigenaardigen stempel op, het vorstelijk landgoed. i GEMEENTEZAKEN. i .B en ,W. stellen voor met ingang yan 15 December 1920 het pakhuis, staande aan de Jacobijnestraat No. 33, voortaan te verhuren tegen f 4 per week. B. en ,W. stellen voor aan te kop pen ;ecn 10 P.K. Pontmotor, te plaatjsen op jde groote pont in het Noiorden-Spaar- ne, en daarvoor f 6000 ter beschikking te stellen. B. en f. stellen voor aan den heer Dr. E. L. Elte, leeraar aan de 3-j. !H,B,St, te verhuren perceel Rijksstraatweg 171, Schoten, tegen f 600 per jaar. De heer L. A. Springer verzoekt tegen .1 Januari 1921, eervol ontslag a.ls adviseur voor den Hout en de plantsoenen der gemeente Haarlem, wegens het berei,- ken van den 65-jarigen leeftijd. B. en W. stellen voor aan te kooi- pen ten behoeve der gemeente voor de ^om van f 72100 perceeen land in dep Romolenpolder. B. en .W. stellen voor aan A, Buis man ,te Amsterdam in koop af te staan voor f 5 per M.2 een stuk grond groet ongeveer 50 M2, gelegen achter perceel Saenredamstraat No, 112. HONDENBELASTING 1920. B. on W. van Haarlem brengen fcer ken nis van houders van honden: lo. dat de vanwege [het Gemeentebestuur uitgereikte hondenpenning door den hond op zicht bare wijze aan den halsband moet wor den gedragen; 2o. dat honden, die op straat Losloopen zonder te zijn Voorzien van een belasting- penning worden- opgevangen en, indien zij binnen 3 maal 24 uur na de opvan ging niet worden opgevraagd, worden af gemaakt; 3o. dat zij, die nog geen aanslagbil jet hebben ontvangen hiervan onverwijld kennis behooren te geven aan het bureau controle Gemeentebelastingen, Koning straat .2; 4o. dat bij verzuim van het doen van aangifte en voorts bij elke overtreding inzake de verordening op de hondenbe lasting vervolging' zal worden ingesteld. „TROH MOET, BLIJCKEN." Rectificatie. Het' oudste verenigingsge bouw van Trou was een herberg tot dezen, zomer. De gevel is in Oud-Holandeclicn geest gerestaureerd, de beschreVm gevel steen. bleef behouden. Nu is er eeli meubelzaak in gevestigd!. OPLEIDING TOT, VERZORGER BIJ DEN RI JKSpOSTDiUIV ÈNDIENST. De Burgemeester van Haarlem vestigt de aandacht van liefhebbers van postdui ven, die het volgend jaar bij de Militie moeten worden ingelijfd, op de mogelijk heid om te worden opgeleid en aange steld tot verzorger bij den Rijkspostdui- vendienst. MILITIE. Dienstplichtigen bij de militie kunnen tot een beperkt1 aantal worden toegela ten tot de opleiding tot milicien-simildi- bankwerker bij de oefenings-houwitser- compagnie en tot hoefsmid bij de infan terie. Voor de opleiding tot smid-bankwer ker kunnen alleen in aanmerking komen miliciens, die zijn ingedeeld bij de voor- jaarsploeg .van de oefeniugs-houwitser- compagnie, behoorende tot het' 3de Regi ment .Vestingartillerie. Voor de opleiding tot hoefsmid bij de infanterie kunnen alleen in aanmerking komen miliciens, die zijn ingedeeld bij de voorjaarspioeg van een der regimen- tea infanterie. Voor de HaarLemscke rechtbank had' zich1 Maandag te verantwoorden zekere N. S. 37 jaar, fabrieksarbeider, te _Wpr- mer. Bekl. had in April van dit jaar een schuldbekentenis gestolen groot' f 1000, [bfij de papierfabriek v. Gelder te. [Wjormer, alwaar h,ij in dienst was en waar de stukken machinaal vernietigd worden. In Jui had hij zich op dezelfde .wijze eenige Braziliaansche bankbiljetten toe geëigend ter waarde van 500 Mill Reis (ongeveer f 1300 nom.) Het O. M. eisckte een gevangenisstraf voor den tijd1 van 6 maanden. [Mr. Hoog pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Alle voorkomende werkzaam- heden zeer billijk. (van C. KAMPHUYS' Fabr. Zaandam.) naar de (O PG RICHT 1847) Heldere wasch,. Neemt proef Tarief op aanvraag gratis verkrijgbaar. t J**iX /[Us /blauwe ZIET ETALAGE! Lid v/h. Ned. instil, v. Acc. Oud Rijksaccountant. KEIZERSGRACHT 170, Telef. Centrum 4204. SAHTP00RTERSTR 49. Telef. 3604 J PROF. TREUB'S OPVOLGER. Aan het „Nieuws van den Dag" ontleenen We het volgende: Eindelijk is de voordracht van Curatoren der Amsterdamsche Universiteit verschenen tot aan beveling van een opvolger voor wijlen Prof. Hec tor Treub, als hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekte. Er is over deze voordracht heel wat te doen geweest. De geneeskundige faculteit der Univer siteit had hij Curatoren aanbevolen de doctoren K. de Snoo, te Rotterdam en J. L. B. Engelbard te Utrecht, beiden leerlingen van prof. Kouwer, te Utrecht. Treub zelf achtte zijn leerlingen dr. A. H. M. J. van Rooy en dr. L. F. Driessen, de incest aangewezenen om hem op te volgen en be val nog op zijn sterfbed deze beide gynaecologen dringend aan. Waarom de faculteit den wenk van prof. Treub niet heeft gevolgd, is een ge heim, dat zich misschien laat verklaren, door de persoonlijke verhoudingen van vroeger. Het is ons bekend, dat de aanbeveling van de faculteit is opgemaakt tegen den wil van een sterke min derheid. Alle vier candidalen, die in aanmerking kwa men, slaan in medische kringen bekend als uit nemende gynaecologen. De voorkeur van wijlen prof. Treub voor dr. van Rooy, steunde in de eerste plaats hierop, dat deze candidaat boven dien een bijzondere geschiktheid heeft getoond als docent. Daarbij komt een tweede_ reden, waarom Treub bij voorkeur een leerling van zich als zijn opvolger wenschle en niet een leerling van prof. Kouwer, al erkende hij ten volle diens gynaecologische bekwaamheid: Treub wenschte zijn traditie voortgezet te zien, waardoor de Am sterdamsche Universiteit is geworden de voor naamste kweekplaats van artsen, die levens goe de verloskundigen zijn. Prof. Kouwer, zoo zeide men ons in medische kringen, maakt weinig werk van het gynaecologische onderwijs aan art sen; hij acht de verloskunde een vak dat ge specialiseerd moet blijven. Treub erkende zeer zeker de groole waarde van een specialistische behandeling in gecompliceerde gevallen, maar stelde zich daarnaast op het standpunt, dat ook de gewone arts een goed verloskundige moet zijn, opdat hem de handen hem niet verkeerd zullen staan, wanneer zich bij een verlossing een niet voorziene complicatie voordoet en de tijd ontbreekt om specialistische hulp in te roepen. Naar dezen grondregel had hij zijn gynaecolo gisch onderwijs aan de Amsterdamsche Univer siteit ingericht. Het ligt niet op onzen weg, de waarde van de verschillende standpunten van beide hoogleera ren te toetsen. Maar wel achten wij het ge- wenschf, dat de opvatting van wijlen Treub blijft voortleven aan de Amsterdamsche school. Daar- om zijn wij verheugd over de voordracht van Curatoren, waarop dr. van Rooy, Treub's can didaat als eerste is geplaatst. De aanwijzing van dr. De Snoo als tweede candidaat, doet denken aan een compromis; zij doet in elk geval récht Wedervaren aan de erkende bekwaamheid van dezen candidaat der faculteit. B. en W. verzoken gelden ter hunner beschikking te stellen voor den aankoop der pol derlasten van de gronden gelegen ten noorden van de Zomervaart, en wel een bedrag van f 1110 voor aankoop van gronden en verdere buitengewone uitgaven ten behoeve van het grondbedrijf, der begrooting voor 1920. B. en W. verzoeken machtiging om de huur van het pakhuis staande aan de Jacobijne straat no. 33, met inachtneming van de bepa lingen van de bestaande huurovereenkomst op te zeggen tegen 15 December 1920, en behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, B. en W. te mach tigen om genoemd pakhuis met ingang van 15 December 1920 te verhuren voor een huurprijs van f 4 per week. j B. en W. stellen den Raap .voor f 6000 ter hunner beschikking te stellen voor den aan koop van een 10 P.K. Pentamotor te plaat sen op de groote pont in het Noorderspaarne en voor de uitvoering van eenige daarmede verband houdende werkzaamheden. - B. en W. verzoeken den Raad machtiging o'm, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, het per ceel staande aan den Rijksstraatweg no. 171, te verhuren tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 600, (watergeld niet inbegrepen) of zoo veel minder als ingevolge de, Huurcommiewet zal worden bepaald. B. en W. verzoeken den Raad hun vrij stelling te verleenen van het bepaalde bij art. 10, 2a, der Bouwverordening ten behoeve van eenige der 89 woningen, te bouwen aan de Slachthuisstraat en aanliggende projectiestraten. UITBREIDINGSPLAN Het ontwerp-uitbreidingsplan voor de gronden gelegen len zuiden van de Rustenburgerlaan, ten noorden van de grens der gemeenten Haarlem en Heemstede, ten oosten van den Kleinen Hout weg en ten westen van het Zuider Buiten Spaarne, geeft aan, dat in dit stratenplan de Kamperlaan, de Twijnderslaan en de Rusten burgerlaan zijn vcrbreèd. De tusschengelegen gronden zijn door secundaire straten ter breedte van 15 en 16 meter verdeeld in voor bebouwing geschikte terreinen. De te verbroeden Rustenburgerlaan zal met den 20 meter breeden daarop aansluitenden ge- projecteerden verkeersweg door middel van de over het Zuider Buiten Spaarpe geprojecteerde brug een toekomstige verbinding vormen voor het groote verkeer.- Langs het Zuider Builen Spaarne is een weg geprojecteerd, die, voerende van de ontworpen Spaarne-brug en aansluitende aan het uitbrei dingsplan der gemeente Heemstede, een directe verbinding kan vormen met die gemeente. Tegenover de Maria-slichting in de Kamper laan is een plein ter grootte van ongeveer 2500 vierk. Meter in het plan opgenomen. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Haarlem brengt bierbij Ier kennis van belanghebbendeo, dat van 1 Oc tober 1920 af op de omslagen, waarin aan den Minister van Oorlog worden toegezonden ver zoekschriften, bezwaarschriften of andere be scheiden betreffende vergoeding wegens kost winnerschap van dienstplichtigen van de militie te land. van de landweer of van den landstorm behalve het gebruikelijke adres nog als bijzon dere adresaanduiding moet worden geplaatst: Plein no. 28. Het adres op bedoelde omslagen dient der halve na 30 September 1920 te luiden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te 's Gravenliage (Plein no. 28) Vermelde bijzondere adresaanduiding behoort niet geplaatst te worden op de omslagen, waar bij aan genoemden Minister worden gezonden bescheiden betreffende vergoeding wegens kost winnerschap van bij de landmacht als vrijwil liger onder de wapenen zijnde militairen, zooals vrijwilligers in reserve, postduivenverzorgers, hoefsmeden der infanterie, vrijwilligers van de exploitatie-compagnie van het regiment genie troepen, vrijwilligers, belioorende tot het reser ve-personeel van den militairen telegraafdienst, tot de landweer of tot den landstorm. Te hun ner aanzien behoort bet adres dus enkel te luiden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te 's Gravenliage. Verzoekschriften enz. betreffende vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen der zeemilitie, welke bestemd zijn voor den Minister van Marine, behooren te dragen het gebruikelijke adres: Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine te 's Gravenhage. STATUTEN. De Staatscourant bevat de statuten .van Oscar Smit's Bank, alhier. PERSONALIA. Bij beschikking van den Minister van L. N. en H. zijn, voor het tijdvak van 1 October 1920 tot 1 October 1921, aan de Rijkstuinbouw- winterschool te Lisse wederom benoemd: tot leeraar G. van der Laan, en tot lecraares me juffrouw A. Leyh, beiden alhier. VAN ONZE RECHTBANK. BLOEMENDAAL. Men verzocht ons opname van het volgende: Woensdag ondernamen de leerlingen der beide 4de klassen der Meisjes school voor Middelbaar Onderwijs, directrice Mej. Farret, onder leiding van eenige docenten een reisje per fiets naar Velsen en IJmuiden. In Velsen werden, onder voorlichting van den directeur, ingenieur Gonnermann, de zuurstoffa- briek en de wellerij der N.V. Plaatwellerij, be zichtigd. Behalve vloeibare zuurstof, bereid uit de lucht, kon men ook het in Nederland qenigc procédé van wellen met de watergasvlam aan schouwen. In den namiddag had de heer K. H. Tussenius, directeur der N.V. Vereenigde Ijsfa brieken te IJmuiden, de vriendelijkheid het ge zelschap door de uitnemend ingerichte ijsfabrie ken „Noordpool" en „IJmuiden" rond te leiden, waarbij de machines in volle werking werden getoond. In de laatste jaren werden reeds her haaldelijk dergelijke bezoeken afgelegd, zoodat de in de lessen behandelde theorie aan de prac- lische toepassingen kon worden getoetst. Dat de% welwillendheid der fabrieksdirecties op zeer hoo- gen prijs wordt gesteld, behoeft geen nader be toog. HEEMSTEDE. Witte Kruis. Dezer dagen vergaderde de Afd. Heemstede van „Het Witte Kruis", onder voorzitterschap van den heer Jhr. J. P. W. van Doorn. Naar aanleiding van de notulen werden door den .voorzitter eenige mcdedeelingen gedaan over de Malaria bestrijding in N.-H. Tot leden van de Commis sie voor het nazien van de rekening van 'den penningmeester werden gekozen mevr. De Voogt en de heeren A. A. Swolfs en J. Moole- naar. De agenda voor de Alg. Vergadering lokte weinig bespreking uit Besloten werd het voortel van het Hoofdbestuur, om het uittrek sel uit de jaarverslagen der afdeeling voort aan achterwege te laten te steunen. Van de verslagen der Zusterafdeelingen neemt bijna niemand nota; dat der eigen afdeeling wordt soms nog even doorgezien. Bij voldoende deelneming zal het bestuur trachten ook dezen winter een cursus te orga- niseeren, zoo mogelijk een in verbandleer en een spreker uit te. noodigen over een of ander belangwekkend onderwerp. Als afgevaardigde naar de algeineene verga dering zal optreden de heer C. J. TH. Leisti- kow en als diens plaatsvervanger de heer H. J. A. Bron. H. D. V. S.—H. F. C. 1—0. Het gaat de Haarlemmers voorloopig in de overgangs-competitie nog niet voor den wind. Werd verleden week gelijk gespeeld, gisteren werd zelfs verloren. Laat ons onmiddellijk ver klaren dat een nederlaag geenszins verdiend was. Als ruim- twee uur scheidsrechter Duif doet beginnen is vrij veel publiek aanwezig. Het H. F. .-elftal zag er ditmaal aldus uit; E. Kaars Sijpesteijn, B. Verfeij, W. Cohen Tervaart, W. Reijdon, J. .Verweij, J. Lamp, H. Seignette, A. van Bcekum, G. Daniels, E. Reijdon, Sigmond< Beide partijen beginnen met een vurig enthou siast spel en al dadelijk blijkt dat de krachten al heel weinig verschillen. De. scheidsrechter bleek bijzonder streng op buitenspel le letten, want tot vervelens toe werd het spel terecht of ten onrechte onderbroken. H. F. C. krijgt het eerst een hoekschop te nemen. De bal wordt goed voor doel geplaatst, doch overgeschoten. Dan gaat de Schiedamsche voorhoede er van door, doch B. Verweij, die een prachtige par tij speelde, onderbreekt den aanval. By beide partijen spelen in de voorhoede eenige zeer jeugdige spelers, die veel voor de toekomst beloven. Het spel blijft vrij gelijk od- gaan. Enkele goede schoten, worden door dè. respectievelijke doelverdedigers keurig gestopt. Als rust eindelijk aanbreekt is de stand nog steeds 00. Vry spoedig wordt wederom begonnen. Hoe wel er uiterst fair en vriendschappelijk gespeeld werd, moest na rust voortdurend voor directe ongevalletjes gestopt worden. Aan beide zijden zag men ten slotte dan ook hinkende men- schen. Het begin was voor H. F. C. en de. Schiedamsche achterhoede kreeg volop werk. Langzamerhand echter kwam ook H. D. S. V.: weer goed op dreef. Hare voorhoede zag kans enkele gemakkelijke kanseq te missen. .Wij dachten op een gegeven oogenblik Daniels voor H. F. C. te zien doelpunten, doch vlak voor doel faalde zijn schot. Nadat Sijpesteijn vallende op schitterende wij ze een schot had weten te stoppen, kreeg H.- D. V. S. een hoekschop te nemen. De bal werd hoog voor doel geplaatst en op eenigszins ge lukkige wijze door een Schiedammer ingekopt 1—0. Geenszins ontmoedigd werkte H. F. C. en thousiast verder. Aanval op aanval werd onder nomen, maar de Schiedamsche achterhoede, was zeer goed op dreef. Dè uitvallen van H. D. S. ,V. bleven uiterst gevaarlijk, maar vooral Ben Verweij was voor hen een groot struikel blok. De tijd verstreek al meer en meer en het spel der Haarlemmers begon een eenigszins ze nuwachtig karakter te krijgen. Sigmond ging linksbinnen spelen, maar dit baatte al evenmin. Het publiek bleef H. D. .S V. luide aanmoe digen en dit bleek te helpen, want zij kwam de laatste minuten nog even gevaarlijk opzetten. Er kwan in den stand echter geen verandering meer, zoodat ten slotte H, D. S. V. eenigszins geflatteerd won. Het spel van H. F. C. was geenszins slecht. De jongere krachten komen er al meer en meei in. Nu een volgenden keer dan ook winnenl as! Gelithogr. Gewone 1/10 Kilo f 0.36 bus f2.50 l.35 'l f 0.75 f 0.32 van - ffiO f60 *4 Houthandel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7