EERSTE BLAD 1 Hondenbelasting 1920. BIN IN ENLAND WOEHSDftfi3 OCTOBER 1920 No 1325a PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTÏÊN 35 CENTS PER REGEL SI} CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. D.t nummer bestaat uit 2 bladen UAViU DE VALSCHE PH0FEET, Het COMMUNISTISCHE DRIEMANSCHAP EN DE WAARHEID. De arbeiders worden twaalf uur per dag in de fabrieken gehouden, maar er wordt nauwelijks een uur gewerkt. Ze verknoeien hun tijd met vergaderingen houden, ruzie maken, spelen en liet ver- koopen van grondstoffen die ze "ter be werking krijgen. Ze hebben een loon van 2500 tot 7500 roebels per week, maar dat lijkt meer dan het is, wanneer men maar even bedenkt, dat brood 3500 roe bel per kiiogramk osfc, vleesch '4000, sui ker 20,000, boter 17,500 roebel. Een franc heeft ongeveer een waarde van 300 roebel. De hier heet in 't kort geschetste ar beidstoestanden zijn alleen reeds voldoen de, om een spoedige ineenstorting van het bolsjewistisch stfellsel in Rusland te veroorzaken. FEMINISTISCH GEREL. De Fransche 1; nJgsgevangenen, die Le- mn-Marat, tegen vvii en dunk," onder den druk van net ultimatum der Regeering te Parijs naai' kuis lieeft moeten sturen, hebben een vreemdsoortig boekje open gedaan over de arbeidstoestanden in Sov. jet-Rusland, welker heerlijkheden door lipt driemanschap Wijnkoop-Kruyt-Van Leu ven op de communistische vergaderingen ia 't laatst van Sept. te Amsterdam en Rotterdam gehouden, zoo geestdriftig wer den bezongen. In Rusland, zoo verklaren die Fran schen, zijn er maar drie manieren om aan den kost te komen, n.l. door voedsel te stelen, door op stukloon te werken .en door te requireeren. De arbeiders moe ten zich aan de beide eerste methoden houden' om in het leven te blijven en de machthebbers met kun aanhang 'passen Ü,e derde methode toe. Binneniandsch Nieuws. De staking aan het Post- en Tele graafkantoor te Amsterdam. Er werd uit,de aanwezigen een voorloo- pig Comité van tegen geziasloon gevormd. Het bericlit in dezen vorm, is naar aan de „N. Crt." gemeld wordt, niet juist. De aangelegenheid is echter nog niet in een stadium, dat er verder openbaarheid aan. kan worden gegeven. Er was dan ook besloten tot volstrekte geheimhou ding, een afspraak, welke blijkbaar niet algemeen is nagekomen. De dames hebben klaarblijkelijk 't haar opgelegde geheim niet kunnen bewaren. HET KONINKLIJjKj BEZOEiK AAN FRIESLAND. Nader meldt de „N. R. Crt." dat de Koningin en Prins Hendrik Donderdag a.s. met den morgensneltrein te Wolvega aankomen. Met de auto wordt gereden over 01de- lamer, Munnekeburen, Scherpenzeel en Schoterzijl naar de stroomsluis te Lem mer. Vandaar wordt gewandeld langs de visschershaven, de schutsluis en de bin nenhaven tot Truitjezijl, alwaar de hooge bezoekers weder in de auto zulLen plaats nemen en rijden naar het stoomgemaal. Na bezichtiging van het gemaal wordt gedejeuneerd in de opzichterswoning. Om ongeveer 2 uur vertrekken H. M. en de Prins met de auto over Tacozijl, Bonder Nijemirdum, Oudemirdum, Rijs, Galama dammen, Koudum en het Workumer Nieuwiand naar Workum, alwaar plaats wordt genomen in den sneltrein, die 3.31 uit Stavoren vertrekt en 4.26 te Leeuwar den komt. Van het station te Leeuwarden zulLen de hooge bezoekers zich per auto bege ven naar de woning van den commissaris der Koningin langs den Stationsweg, den Wardumerdijk en de St. Jacobstraat. Vrijdag 8 October vóór 12 uur zal een bezoek wordlen gebracht aan de Middel bare Technische Schpol en het koelpak- huis van den Zuivelexport aan de Harlin- ger vaart. .TEGEN DEN LANDBOUWRAAD. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering' van den. Landbouw en Vee teelt in Zeeland heeft den Minister van Landbouw geadviseerd niet over te gaan tot instelling van een Landbouwraad1. HET VRAAGSTUK DER WINKEL SLUITING. D© heer Schaper, lid der Tweede Ka mer, heeft op 15 September de volgende vragen ingediend: 1. Is de Minister van plan zijn belofte gedaan in zijn schrijven van 12 Augus tus 1919 aan het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandscben Bond van Handels;- en Kantoorbedienden, waarin zijn Excellentie zich gaarne bereid" ver klaarde, „over een ontwerp op de win kelsluiting (dezen) bond te hooren,ge stand te doen? 2. Waaraan is het toe tö schrijven, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken Mei .1920 in de Memorie van Toelichting op het ontwerp-Zondagswet mededeelde, dat een regeling der winkelsluiting- spoe dig is te wachten, terwijl genoemd bondsi- bestuur tot heden nimmer daarover is geraadpleegd? Be Minister heeft op 4 October geant woord. Het antwoord op de eerste vraag is bevestigend. Wat de tweede vraag betreft, kan wor den medegedeeld, dar ?ver .het wetsont werp in zake de winkelsluiting eerst het advies is ingewonnen van den Midden- stands raad. Dit advies werd onlangs ont vangen en is thans in overweging. Raad pleging van den Algemeenen Nederland;- schen Bond Van. Handel - en Kantoorbe dienden ter zake zal thans binnen niet te langen tijd kunnen plaats vinden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR ai AA SLEM EN AGENTSCHAPPEN t Burgemeester en Wethouders van HAARLEM brengen ter kennis van houders van Honden: lo. dat de vanwege het gemeentebestuur uit gereikte hondenpenning door den hond op zicht bare wijze aan den halsband moet worden ge dragen; 2o. dal honden, die op straat losloopen zon der te zijn voorzien van een belastingpenning, worden opgevangen en, indien zij binnen 3X^4 uur na de opvanging niet worden opgevraagd, worden afgemaakt; 3o. dat zij, die nog geen aanslagbiljet heb ben ontvangen, hiervan onverwijld kennis be- hooren te geven aan het bureau controle ge nieentebelaslingen, Koningstraat No. 2; 4o. dat bij verzuim van het doen van aan gif te en voorts bij elke overtreding inzake de .verordening op de hondenbelasting, vervolging zal worden ingesteld. (10808) Met een zekerheid van visie als ware hij een der groote profeten uit het Oude Verbond, ja, de Koninklijke Profeet zelf, heelt David Wijn koop in het laatst van September, toen hij te Amsterdam over Sovjet-Rusland schetterde, de pompeuze verklaring afgelegd; „Sovjet-Rusland is onvernietigbaarl Dat zeg ik u nuchter, zon der overdrijving." Jammer voor David en zijn geestverwanten, is gr alle kans, dat hij een valsch profeet blijkt te wezen. En zulks al heel kort na die met zoo veel zelfbewustheid op het podium uitgegalmde voorspelling. Voor Sovjet-Rusland beginnen de zaken er leelijk uit te zien. De grond begint in Rusland zelf, aan de voeten van Leuin, Trotzky en de andere bolsjewistische machthebbers te ont zinken. Ze zijn at begonnen met bakzeil te halen voor de Fransche Regeering. Deze had een kras ultimatum naar Moskou gezonden, om onverwijld de Franschen die nog in Rusland gevangen gehouden worden vrij le laten. An ders zouden de Fransche oorlogsschepen in de Zwarte Zee onverwijld tot maatregelen van ge weid moeten overgaan. Wel protesteerde de Sovjet-regeering voor de leus tegen het Fran Sche ultimatum, maar klaarblijkelijk durfde zij het niet te trotseeren en liet de Franschen naar huis gaan. Een maand of 4 geleden zou zij het ultima turn aan haar bolsjewistische laars gelapt heb ben. Toen joegen haar legers de Poolsclie troe pen voor zich uit en rukten op Warschau aan Sindsdien zijn de bordjes verhangen. Steeds meer en meer blijkt, dat de roode Russische legermacht leelijk in 't gedrang raakt on niet bij machte is, om het hoofd te bieden aan den Rus Wrange! en den Pool Pilsoedski, Dat klopt geheel met het bericht van den „Times"-correspondent te Stockholm, die meldt dat de bolsjewistische legers, die op beide fronten, in Polen en in de Krim, terugtrekken, gedemoraliseerd zijn en onvoldoende voedsel krijgen. Bij verschillende legerkorpsen wordt honger geleden. De Sovjet-regcering heeft nu, ten einde raad, een bevel uitgevaardigd, dat iedere Rus zijn overtollige kleeding aan het leger moet afstaan, ten einde dc soldalen te red den van den dood door bevriezing. Pogingen van Trotzky om nieuwe troepen te recruteeren, lijden schipbreuk. Het kan niet anders, of het crediet van de Sovjet raakt bij zulk een neteligen toestand uit geput. De voorraad graan van Noord-Rusland is zoo goed als op en uit de Oekraine is niet veël meer te verwachten. In de uitgestorven sleden branden geen fabrieksvuren meer en weldra zal de ontzettende Russische winter de van alle brandslof verstoken en slecht gevoede Russen op het lijf vallen. Volgens een bericht van Zaterdag j.l., dus van zeer recenten datum uit Stockholm, worden zoowel de boeren als dc arbeiders in de steden oproerig. Te Moskou en Petrograd dreigen de arbeiders in de fabrieken met staking en plun dering. Alles wijst er in Rusland op, dat de afreke ning met de roode heeren niet lang meer op zich zal laten wachten en dat dus de blaaska- kerige voorspelling van David Wijnkoop. Sovjet Rusland is onvernietigbaar, binnen zeer afzien- baren tijd te schande zal gemaakt worden. Er bestaat in ons land een Vereeniging van Staatsburgeressen. Die Vereeniging heeft onlangs voorstellen aan de Regeering gedaan betreffende „moder ne" huwelijkswetgeving. In die voorstellen wordt niet alleen gewezen op verkeerdheden, die ook o.i. ons huwelijks goederenrecht aankleven, maar levens wordt er het christelijk huwelijk in zijn wezen in aan getast. Die oolijke Staatsburgeressen, onnoodig te zeggen, dat elk positief christendom haar vreemd is willen van het huwelijk een soort vennootschap maken zonder directeur, maar onder directe controle van het openbaar gezag. De „Msb." had zich verstout tegen dit laatste bedenkingen in te brengen. Maar o wee, daar krijgt liet blad in de „Evo lutie", het orgaan der feministe W. Drucker, den wind van voren: De Maasbode, in deze de tolk van velen, al hoewel toegevende, dat de gemeenschap van goederen als huwelijksstelsel slechts in naam beslaat, is tot het diepst der ziel beleedigd over den opzet van het voorstel. Daarbij toch wordt de vrouw niet onder, maar naast den man ge steld. Lèse majestél Het Christendom wordt daarmede den rug gekeerd bedoeld wordt hier natuurlijk het Paulianisme. tiod zelf heeft den man aangewezen als hoofd van liet gezin. Pardon, zoo is liet niet. De schryver van den Bijbel heeft het aldus verordonneerd, maar deze was een man, geen god. Natuurlijk als argu mentatie de Paradijsvloek. Maar gaat het nu heusch aan, voor verstandige menschen, deze van vrouwenhaat getuigende scheppingsmylhe ten basis te stellen aan de vereeniging van man en vrouw? De Maasbode weet toch met ons, dat de wereld wel een dagje langer bestaat dan de Genesis vertelt. Vooral de Raad voor Gezinsaangelegenheden is haar een ergernis. Hoe nu, de man zou niet meer vertegenwoor digen het gezag, de wijsheid, de godheid! Waar moet het heen met het gezinsleven, zoo de wil van den man voor de vrouw niet meer is de wet van Perzen en Meden! Uit dit gerei wij kunnen voor bovenstaand fraais geen passender woord vinden blijkt, lo. zoo'n hopelooze begripsverwarring in 't al gemeen, 2o zoo'n absoluut gemis aan de meest elementaire begrippen omtrent het christelijk huwelijk (wat drommel verstaat ge toch onder „Paulianisme" lieve mejuffrouw Drucker?) dat wij er maar van afzien, nader met de schrijf ster door een polemiekje kennis te maken en haar eenvoudig in den waan zullen laten dat „de schrijver van den Bijbel het aldus veror donneerd heeft." GIFTEN. Wij ontvingen nog voor Pastoor Graber te Berlijn: van N. N. le Ovcrveen f 2.50. Omtrent de reeds gisteren in een groot deel on zer oplage gemelde staking van het personeel van Post- en Telegrafie in de hoofdstad, valt nog het volgende te melden: Te ruim 1 uur verliet het geheele middelbaar personeel der seinzalen, tezamen ongeveer 300 man, het gebouw om buiten te demonstreeren. Kantoorbedienden, telegrafisten enz. sloten zich bij de door den Centralen Ambtenaarsbond ge proclameerde staking aan. Ook het personeel der derde stadsbestelling, welke tegen 3 uur moest uitgaan kwam niet op. Het getal stakende bestellers bedroeg circa 250. Op het aanneemkanloor der Rijkslelegraaf nam men wel telegrammen in ontvangst, doch het lijdingbord bevatte de mededeeling: „wegens omstandigheden gesloten." De plm. 10 telegrafisten, die op de seinzaal achtergebleven waren, konden natuurlijk slechts een zeer beperkt aantal telegrammen overseinen. Bovendien kwam ook uit andere plaatsen be richt van staking. Zoo nam het kantoor Utrecht b.v. reeds te half twee geen telegrammen meer aan. In de kringen van het postpersoneel verwachtte men, dat ook de Centrale Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel hedenmiddag nog de staking zou proclameeren. Nader kunnen wij nog mededeelen: Bij informatie bij den directeur van bet Post kantoor bleek, dat aan het Bureel-aankomst geen stakers zijn; bij de Expeditie (Bureel ver trek) staakt 200 man. Van het personeel der 3e bestelling was slechts c.a. 80 man opgekomen, met wie geen bestelling kon geschieden, zoodat ook deze naar huis werden gezonden. Op de af- dceling Postspaarbank en Postwissels is bel per soneel aan den arbeid gebleven. Aan het bureel kwitanties aan den Nieuwendijk was liet lagere personeel echter in staking gegaan In het algemeen kan gezegd dat door deze staking in den Postdienst groote stagnatie is out De directeur van het telegraafkantoor deelde nog mede, dat het lagere personeel der seinzalen bijna geheel was weggcloopen. Na de eerste consternatie kon men spoedig een groot deel van het werk weder opnemen door personeel der afdeclingen administratie en secre tarie, welke stopgezet werden, aan de toestel len te plaatsen. Ook het opnemen van telegrammen per tele foon werd stopgezet, zoodat hier eveneens per soneel vrij kwam, dat dc toestellen kon bedie nen. Op de koopmans- en effectenbeurs was het bestellend personeel eveneens weggeloopen. Piccolo's der Vereeniging voor den Effecten handel, alsmede een bestuurslid, brachten tele grammen rond. De Rijkstelefoon werkte normaal. Naar de Directeur van het hoofdkantoor mee deelde, lag het postbedrijf Dinsdag vanaf 4 uur geheel stil. liet lichten der brievenbussen werd omstreeks 5 uur gestaakt. Er waren toen nog werkwillige chauffeurs, die echter bij hun ronde werden ge molesteerd en daardoor niet meer durfden uit rijden. De lichting der bussen van het hoofdpost kantoor werd zoo goed mogelijk bijgehouden doch de expeditie naar buiten hokte, toen later ook een ander gedeelte der chauffeurs zich bij dc stakers aansloot. Na de eerste bestelling werden geen post stukken meer bezorgd. Dc Christelijke en Ka tholieke bestellers waren opgekomen, doch durfden niet uitgaan uit vrees voor molest. Op het Telegraafkantoor. Onder de bestellers van het Rijkstelegraaf kantoor had «1e staking zich in den namiddag uitgebreid, terwijl ook een aantal telegrafisten wegbleef uit vrees voor molest. Voor Amsterdam ontvangen telegrammen kon den niet worden bezorgd en evenmin per post verzonden. Ook het wegseinen van aangeboden telegrammen ondervond door reeds ingetreden achterstand en het in den avond nog toegeno men tekort aan telegrafisten een groote vertra ging. Eigenlijk kon van een dienst niet meer gesproken worden. In de omgeving van het hoofdpostkantoor hecrschte den geheelen avond buitengewoon groote drukte. Stakers en staaksters, alsmede een groot aantal nieuwsgierigen bewogen zich rond het gebouw, waarvoor een aanzienlijke po litiemacht was samengetrokken. In het IJ-paviljoen werden gisteravond een tweetal buitengewoon druk-bezochte vergaderin gen gehouden van onaflmnkelijk-, neutraal- en modern georganiseerd post- en telegraafperso neel. Na heftige en opgewonden besprekingen, waarbij bleek, dat een zeer sterke minderheid voor voortzetting der staking was, werd bij stemming met handopsteken het advies der be sturen aangenomen, om Woensdagmorgen weer den arbeid te hervatten. Een deputatie uil de 3 besturen, aangevuld met enkele vrouwen van post- en telcgraafbe- amblen zal Woensdag bij den Minister van Bin- nenlandschc Zaken, om een audiëntie verzoeken en daar als eisch stellen, dat een salarisverhoo- ging wordt toegekend, ingaande I Januari 1920 van 12 pet., welk percentage aldus is samen gesteld: 7 pet. voor bijdrage aan het weduwen- en weezenfonds tot een maximum van f210 en 5 pet. op alle salarissen. Na afloop der vergadering bleek nog de grootste verwarring te bestaan. Voorstanders van doorstaken beschouwden het door de besturen geïnterpreteerde resultaat dei- stemming bij handopsteken als onjuist. De bestuurders der neutrale en moderne or ganisaties beriepen z.ich bij hun conclusie, dat deze stemming tot opheffing der staking had besloten op het oordeel van de bestuurders der onafhankelijke organisatie. De nachtploegen gingen niet aan den arbeid. In een vergadering in t gebouw Odeon bleek, dat de staking spontaan was uilgebroken zon der voorkennis der organisaties. In deze ver gadering namen besturen van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en den Centralen Bond van Posterijen-, Telefoon- en Telegraaf-personeel de leiding op zich. De besluren verklaarden hier nog geen definitief advies te kunnen geven. Be sloten werd echter, dat men in den namiddag en des avonds nog niet aan het werk zou gaan. De mededeeling van een kennisgeving van den directeur van het postkantoor, dat degenen, die zich te vijf uur niet weer voor den dienst zou den hebben aangemeld, zich als ontslagen kon den beschouwen, bracht in het genomen besluit geen verandering. Ook het personeel van de pakketpost, welke aan de Warmoesstraat is ondergebracht, legde in den loop van den middag den- arbeid neer. Ook in café de Ruyter werd gistermiddag een stakersvergadering gehouden. Terwijl de stakers zich in optocht hierheen begaven kwam men in botsing met de politie. De demonstranten waren n.l. over het Stationsplein getrokken, waar zij het personeel van het spoorwegpostkantoor wilden overhalen zich bij hen aan te sluiten. Een detachement politie was inmiddels aange rukt en een der agenten vroeg aan het voorste gelid van den stoet, wie de leiding had. Toen de heer Schilp, bestuurder der Federatie van personeel in openbaren dienst zich als zoodanig bekend maakte, zeide de agent: Dan moet ik u arresteeren. Er bleek echter evenwel een misverstand in het spel te zijn en tot de arrestatie werd dan ook niet overgegaan. De polilie verspreidde daarop de betoogers met sabel en gummistok. De houding der R.K. cn Christe lijke beambten. Maandagavond kwamen de R.K. Bond van P. en T. personeel „St. Gabriel" en de Christe lijke bond „Door plicht lot recht" in een ge combineerde spoedvergadering bijeen, om hun houding in het conflict te bepalen. De vergadering stond onder leiding van den heer G. van Lingen, voorzitter van het comité van actie en voorlichting. In een andere zaal werd een parallel-vergade ring gehouden onder leiding van den heer C. N. Smit. Er heerschte een zeer geprikkelde stemming. Zeer velen verlangden het woord en spoor den, als ze het verkregen, tot staking aan. De besturen adviseerden de leden, om, wat ze ook zouden besluiten, het belang van land en volk en ook eigen belangen niet uit het oog te verliezen. Tijdens de vergadering kwam het bericht in, dat de andere bonden besloten hadden de sta king wederom Woensdag op te heffen. Van bestuurszijde werd hierop medegedeeld, dat het bestuur geheel onafhankelijk van dit verloop der zaak van plan was geweest, om te advisecren heden het werk niet te hervatten, maar meer op grond van de overweging, dat de dienst in de gegeven omstandigheden toch onmogelijk gaande zou zijn te houden. Naar aanleiding van bet juist ingekomen be richt, moest het advies echter luiden opheffing der staking, tenzij het personeel der andere organisaties ondanks het nu genomen besluit 't werk niet mocht hervatten. Het resultaat der vergadering was de aanneming met nagenoeg algemeene stemmen eener motie, waarin men de houding der regeering tegenover het P. en T.-personeel gispt, verantwoordelijk stelt voor alles, wat tengevolge van de slechte belooning dezen dag gebeurt en dringend voorziening eischt. Tegen het bestuursadvies lot opheffing der staking, werd geen oppositie gevoerd. Heden, Woensdagmorgen, is de staking van het P. en T. personeel opgeheven. Van af 5 uur zijn de eerste ploegen post- en telegraafbeamb- ten weer aan 't werk gegaan en kon de Post en Telegraafdienst weer hervat worden. Om 8 uur ontbrak niemand, allen waren opgekomen. Ook te Rotterdam en 's-Gravenhage, waar men staakte, werden gisteravond woelige verga deringen van het Post- en Telegraafpersoneel gehouden. Inmiddels is men ook daar hedenmorgen weer aan het werk gegaan. ACTIE TjEÖEN GEZIN&LOON. De „Standaard" lrad gemeld: Op uitnoo- diging van de Ned. Unie voor Vrouwen- belangen kwamen een. viertal vereenigin- gen op 29 Sept. bijeen teneinde te over leggen hoe liet verder doorvoeren van ge- zinsloon kan worden tegengehouden. DE WEELDEBELASTING. De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom, Breda, Dongen, Eindhoven, Helmond, 's-Herlogcnbosch, Loon-op-Zand, Oosterhout, Roosendaal, Tilburg eu Waalwijk, hebben gezamenlijk den minister van Financiën verzocht, het voorontwerp van wet tot heffing van een weeldebelasting terug te nemen en een nieuw ontwerp in te dienen. Zij geven te kennen, dat zij zich onder de be staande tijdsomstandigheden met het beginsel van een weeldebelasting wel kunnen vereenigen, doch van oordeel zijn, dat dit beginsel geen juiste toepassing vindt door het heffen van lasting van verschillende der m e lJ K ou'-- werp behoorende tabel vermelde artikelen. Ook kunnen genoemde Kamers zich in geenen deele vereenigen met de uitvoering en de con trole op de naleving van de wet, die h. i. zeer omslachtig en in de practijk vrijwel onuitvoer baar zal blijken. Voorts oordeelen de Kamers o. m. dat het te heffen belasting-percentage zeer willekeurig is gekozen. CONGRES EN TENTOONSTELLING R. K. JEUGDORGANISATIE. Naar het „Hgz." verneemt, wil de interdio cesane jeugdcommissie, die door het Doorl. Episcopaat van Nederland belast is met de lei ding der R.K. Jeugdorganisatie in haar gehee len omvang, een tentoonstelling en congres or- ganiseeren van alles wat in Nederland geschiedt in het belang der R.K. jeugd boven den leer plichtigen leeftijd. Door liet Doorl. Episcopaat werd reeds d< goedkeuring verleend om dit plan uit te vo« ren. Hel plan is, zoo mogelijk in Augustus 1921 le 's Gravenhage een congres te houden met tentoonstelling voor het R.K. jeugdwerk ia it*- derland in den wijdsten zin des woord». Aan de medewerkende organisaties wordt zooveel mogelijk zelfstandigheid gelaten bij het bepalen eu regelen, van datgene, wat zij, ieder voor zich noodzakelijk achten. Om dit te bereiken wordt uit de ter vergade ring aanwezige afgevaardigden geconstitueerd een commissie van uilvoering, welke zich zelve een voorzitter enz. kiest. Uit deze commissie van uilvoering worden aangewezen de personen ,die zich belasten met de vorming der diverse subcomité's en aan die subcomité's leiding geven. Subcomité's worden gevormd: 1. Voor de financiën. 2. Voor de regeling ter plaatse. 3. Voor de tentoonstelling. 4. Voor de vrije jeugdvorming der jongens. 5. Voor de vrije jeugdvorming der meisjes. 6. Voor de lichamelijke opvoeding (sport). 7. Voor het werk onder geestelijk of licha melijk afwijkende jeugd (krankzinnigen, maat schappelijk ongeschikten, doofstommen, blinden vacantie-koloniën. event, klinieken, sanatoria). 9. Voor het werk onder de verwaarloosde en misdadige jeugd. 10. Voor het dag-school onderwijs, middel baar, M.U.L.O., kweekschool, internaten. 11. Voor het huishoudonderwijs. 12. Voor het jeugdwerk met bepaald gods dienstig, zedelijk, of maatschappelijk doel (Eei cn Deugd, drankbestrijding, vakorganisatie.) De Interdiocesane Jeugdcommissie hoopt reeds op 14 October a.s. afgevaardigden van de betrokken organisaties en instellingen ter vergadering tc roepen, om de noodige comité en subcomité's te vormen. UITVOERING VAN DE WARENWET- In een Maaudag 27 September te 's-Hage ge houden vergadering op initiatief van het Ver< bond van Nederlandsche fabrikantenvereeni gingen bijeengeroepen, is besloten, dat het Ver bond de eventueele oprichting van een particu liere controle-organisatie in verband met dt, uitvoering der Warenwet zal voorbereiden. De volgende veieenigingen hebben voorloo- pig hun medewerking toegezegd; Ver. van Fa brikanten van Levensmiddelen in glas en blik; Bond van Nederlandsche Brouwerijen; Neder landsche Brouwersbond; Vereeniging van Fa brikanten van Gecondenseerde melk; NederL Vereeniging van Fruitverwerkers; Ned. Bond van Cichorei- en Peekoffiefabrikanten; Vereen, van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten; Ver. van Sapfabrikanten; Bond van Distillateurs en Likeurstokers; Bond van Mosterdfabrikanten; Bond van Ned. Azijnfabrikanten. Een commissie van bijstand is gevormd, be staande uit de heeren: L. A. J. de Bont, V er. v. Suiker- en Choc: fabr.; H. W. D. Hellebre- kers, Bond v. Dist. en Lik.; mr. E. Hoogenstrae- ten, Ver. v. Fabr. v. Lev. in glas en blik; dr. P. Hoyer, Bond van Ned. Brouwerijen; J. Zwaar demaker Czn., Ned. Ver. v. Fruitverwerkers. Edo Fimmen te Weenen. Ec'.o Fimmen, df don Quichot van den mislukten boycot, neemt volgens den Weenschen correspondent der „N. R. Crt." deel aan den verkiezingsveldtocht !e Weenen en houdt er toespraken. Hij wekt dc socialisten op om eendrachtig op te treden en zegt, dat alleen het socialisme Oostenrijk redden kan. li. J. M. Blouijous. -Tot lid der Eerste Ka mer is gekozen de heer li. J. M. Blomjous, in dustrieel te Tilburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1