De kleine Pilatus iej. F. k. M. Peelers m de B.-K Vr. ouwenbond. BUITENLAND" Kunst en Kennis. Handel en Nijverheid Orde en Arbeid. ONS VROOLIJK HOEKJE FEUILLETON. WOENSDAG 6 OCÏÖBEB 1920. DE P00LSCH RUSSISCHE OORLOG. INEENSTORTING VAN HET BOLSJEWISME? GEEN UITVOERVERGUNNINGEN VOOR AARUAPPPELEN. Uit Brussel wordt gemeld: De Centrale Economische Commissie maakt bekend, dat de minister voor de voedselvoorziening dit jaar geen enkele Vergunning ,voor den uitvoer van aardap pelen zal verleen en. DE TOESTAND IN IERLAND. Aanvallen op Sinn Fein. De Maandag geopende zitting van het rondreizend Sinn Eeingerecht in het graaf schap Meath werd djoor militairen en po litie gestoord. De namen van alle aanwe zigen werden opgenomen, en alle docu menten alsmede de copy van twee aanwe zige journalisten in beslag genomen, doch met de beloften dat zij na onderzoek jn het militaire hoofdkwartier zouden; wor den teruggegeven. Gi,sberen verraste een patrouille van 30 soldaten in de nabijheid van Cork zestig burgers die in een hinderlaag lagen. De burgers vluchtten, een doode. en eenige militaire uitrustingstukken achterlatend. Gewapende* militairen en politie deden gisteren een aanval op verschillende za- kengebouwen in Ballingare. Twee win kels werden volkomen vernield. SEniEHGOE 8UITEKL. BERICHTEN, STAKING BIJ DE NEDERLANDSCHE TRAM? De Ned. Ver. voor Spoor- en Tramweg personeel meldt: Zondag 3 October is door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel te Drachten (Fr.) opnieuw vergaderd met 't personeel der Ned. Tram. Aigemeen was. het personeel van gevoelen dat de door de Directie gedane toezegging inzake de invoering van een nieuwe loonregeling, uiterlijk per 1 Januari a.s. als te vaag moet worden aangemerkt wijl nog niet' be kend gemaakt kon worden, welke bedra gen deze loonregeling zal inhouden. De vergadering besloot eenstemmig heb be sluit tot de staking, op 19 September ge nomen, te handhaven en dit besluit aan een referendum te onderwerpen. Door het Honfdheshr-r der Ned. Ver. is'bepaald dat het !\.'..r©.-.cum a.s. Vrijdag zal aan vangen, terwijl, voor dien tijd getracht zal worden alsnog zekerheid te krijgen in zake den inhoud der nieuwe loonregeling en van de door de Directie der N.T.M. in uitzicht gestelde uitkeering ineens. NIEUWE LOONREGELING- VOOR DE TEXTIELARBEIDERS. Na langdurige correspondentie en een daarop volgende 'bespreking tusschen de besturen .der arbeidersorganisaties en de Enschedé;che Jabrikantenvereeniging zijn, naar de „Tel." meldt, de volgende riclit- loonen vastgesteld (per week van 48 uur) Mengkamer f 21.50—27, duivelsarbei- derfsl f 28, voorslijpers f 29, stripperp f 28 ver dee Is toeten i' 28, f 20, drolsters f 23 f 18, f 19.50, 1' 18, drossers f 23, azetters f 26, afdraaiers f 28, spinners f 35, 32, aanlappens f 27, 23, opstekers f 7 tot f 15, chapoimers f 18. f 21 en f 8 tot f .15,; speelsters f 17.50, f 18, f 18.50, scheersters f 20.50, f 22.50, f 21.50 en f 22,50, haspeiters f 17,50, sterkers f 34 32, aandraaisterts! f 18.50, inrijgsters f 18.50 aanhangsters f 411, wevers f 2830, sjouwers (uurloon) f 21.50, idem stukloon f 24, ververs uurloon f 25, stukloon f 27, kalanderijarbeiders uurloon f 24, stukloon f 27, pakknechten f26 f23, vouwaters f 16 f 18, opmakend f 24,. f 2,7, siukkenkeurders f 26, f 28. Voorts werd een hulpenrege ling vastgesteld. Verder werd door de fabrikantenver- een igitig toezegging; gedaan van doorbeta ling van de algemeen erkende Chr. feest dagen en het betalen van 25 pCt. extra voor overuren. In door de organisaties te beleggen ver gaderingen, zal dit nieuwe loontarief, dat door de fabrikantenvereeniging oorspron kelijk voor alle categorieën een gulden per week werd voorgesteld, aan het oor deel der arbeiders worden ondierworpen. WOORDEN-STEEKSPEL. Zij :„Wat Was je Weer rumoerig toen je thuis kwam Hij :„Och vrouw, dat Was 't vallen van den nacht." Zij:„Nee,dat was het aanbreken van dendagj me STAATSLOTERIJ. „Hallo, Garcia!" zeide Gabriël eindelijk mei een lachje, terwijl hij zich uit diens omarming die hem dreigde ie Verdrukken, zocht te bevrijden. Maar Garcia dacht aan dat: „Ik bemin jou, zooals jij mij" drukle Gabr,iêl met groote vreugde nog vaster, gaf hem een slag in den rug en gebreeuwd eluidj „Wat voor een verrassiwig, jongen! Maar wanneer ben je dan gekomen?" „Sedert liet begin van deze maand ben ik in Sevilla," verklaarde Gabriël, Garcia beide banden op de schouders leggend, om te zien, of net hem gelukte, zich gedeeité- lijk los te maken. -„En wat wil je dan in Sevilla doen?" „Examen afleggen," antwoordde Gabriël. „Ik heb privatim thuis gestudeerd en kom, om in Mei de colleges tot het examen te volgen." 1 „Heel mooi, kerel!.., Donnerwetter, Ga briël, wat doel het mij pieizier, je te zien; Maar .waar hebt je dan uitgehangen, dat men je tot nu toe niet te zien kreeg?" „In de universiteit, op wandelingen, thuis, op, straat en Gabriël wilde er heel onschuldig bijvoegen in de kerk, maar een onnverwachte hoestaan- val sneed hem het woord of en licht blo zend vroeg hij: „Maar, is er, morgen dan gen stierenge vecht?" vroeg Gabriel. „Waar leel je dan eigenlijk, man? Lagar- tyo en Frascuelo vechten en de stieren zijn uit Sallelte. Kom, laten .wij naar [Tabladas gaan..;.." En bij deze woorden trekt hij Gabriel, ondanks diens verzet, mee naar bet plein van San Francisco. „Ik kan niet, manik kan nietzeidal Gabriel, zich vrij makend,, ik moet ptudee- ren...." „Loop toch heen met je boeken! Er heb ben reeds genoeg Justianen en Tribonianfia gestudeerd, om hun naasten te kwellen. M aar- om zijn zij niet aan de pokken omgekomen, toen zij klein waren... Kom kerel, Ja we paan, Om acht uur zijn wij teruS- Gabriel was bet eindelijk gehikt zich \an ziin vriend los ie rukken; op het punt om weg te gonn, zeide hij, vuurrood in het g(, laat en bijna met tranen in da oogen: „ik kan niet, man, jk kan niet. Ik zeg j« dat ik niet kan!" „Maar kerel!" riep Garcia uit en hield hem bij zijn jas vast. „Ben je bang, dat een boos* wicht je meelokken zal... of hebt je er iets tegen met mij mee te gaan?" „Neen, neen," riep. Gabriel steeds angstig uit. „Wanneer je dat zoo opvat, dwing je ma juist met je mee te gaan." „Natuurlijk vat ik dat zoo op. Wanneer men een vriend zoo verloochent, jongen, dan moet er toch een reden .voor zijn.'' 4 {Wordt vervolgd.) II (Slot). Toen presidente Peelers met jeugdige kracht tie vorige week haar gehoor van vierhonderd Roomsche vrouwen de Haariemsche zaler zijn voor den Vrouwenbond maar nauwelijks groot genoeg en meermalen te klein be heerschte, kwamen heel wat mannen eens om den hoek der zaaldeur kijken, verbaasd zeker over zulk een opkomst in een vergadering. Wij mannen kunnen zeker aan den Vrouwen Rond een voorbeeld nemen. En de wakkere presidente maakt in woord en daad ons mannen beschaamd.... Met de Kathoiiek-Sociale-Aetie samen orga niseert de Vrouwenbond dezen winter cursus sen in sociale wetgeving, vakvereeniging, kerk geschiedenis, algemecne gezondheidsleer, litur gie, staathuishoudkunde en apologie. He, lie, nu zijn we er zeker, vraagt ge. Zeker we zijn er, aan den voet van de. eerste bladzijde. Het werkprogramma teit er vier. Zelfstandig organiseert de Vrouwenbond niet niinder dan acht cursussen, die we natuurlijk niet anders dan in vogelvlucht de revue kun nen doen passcercn. Daar staan cursussen in knippen en naaien en in verstellen, Practisch nietwaar, en heel noodig ook! Een cursus in sociale economie voor de meer ontwikkelde vrouwen; niet minder dan vier Oudersavonden, waarop mejuffrouw Peelers zelve en de welbekende schoolman Moerel uit Oudewater over de opvoeding der kinderen .Voor moeders èn vaders zullen spreken. Drie conferenties door niemand minder dan het Kamerlid Hermans over de voor fabriek- arbeidslers (en arbeidersl) zoo diep-actueele kwestie: Hoe besteed ik mijn tijd en mijn geld Veel vrije tijd en veel geld maar van welker gebruik dan ook rekenschap zal gegeven moeten .worden, ook en niet het minst door de jon geren! Er worden vijftien ontwikkelingsavonden ge organiseerd voor de verschillende standen een taak op zichzélf voor de dames-besiuurs- leden! Eindelijk een Moedercursus, een waarlijk niet overbodige cursus voor clubleidsters, en Cen cursus voor dienstmeisjes (eenvoudig reke nen, Hollandsche taal, huishoudboekje in orde houden, brieven schrijven). Er behoort de moed en voortvarendheid van presidente Peeters toe, om zulk een werkpro gramma de stad in te durven zenden. God moge haar werk en dat van hare lielp- jslcrs zegenen. Want het is noodig. Hoog noodig, omdat positieve ontwikkeling der Roomsche vrouw voor de goede vervulling Rarer maatschappelijke plichten en voor de ver- t Standige uitoefening van haar politieke en an dere rechten meer en meer onontbeerlijk wordt, i jHoog noodig, omdat meer dan ooit we vrou- t.wen en Roomsche moeders moeten hebben, die door diep geloof,' door een duidelijke kennis en vervullen van haar plichten steunpilaren, ja de groote kracht moeten zijn van ons door zoo veel gevaren bedreigde Roomsche gezinsleven. Hoog noodig ten slotte is al die bemoeienis .voor het welzijn onzer Roomsche vrouwen en ineisjes, omdat we aarzelen niet het hier te peggen ook voor de vrouw telkens krach tiger en gevaarlijker de lokstem klinkt der so- 'ciaal-democratie, voor wie hét toch zoo gemak kelijk is haar evangelie der ontevredenheid te prediken onder de onontwikkelden vooral. Roomsche vrouwen van Haarlem, werkt taede aan de ontwikkeling uwer medezusters en helpt den Vrouwenbond zijn schoone banier te plaatsen op ieder gebied van godsdienstige, so- \ciale, politieke en charitatieve werkzaamheid! I De onderhandelingen, De „Deutsche Allg. Zlg." vernam gisteren uit Riga: De partijen hebben de vredesonderhandelin gen in geheime zitting hervat. Op de concrete Russische voorstellen voor voorloopige vrede hebben de Polen met een algemeene verkla ring geantwoord. Het Poolsche voorstel, onmid dellijk met commissievergaderingen te beginnen, hebben de Russen aangenomen. Beide partijen *ijn heden zeer optimistisch gestemd ten aanzien .van een spoedige overeenstemming- Het heet dat de Russen den eisch omtrent de zelfstandig heid van Oost-Galicië hebben laten vallen. De commissievergaderingen werden tot laat in den hachl voortgezet. Daar het resultaat der beraad slagingen geheim gehouden wordt, de inlich tingsdienst partijdig werkt en de officieele me- dedeelingen reeds bekende feiten mededeelen, die dikwijls nog eerst een geheelen dag worden ach tergehouden, sluit de objectieve berichtgeving op groote moeilijkheden. De geruchten omtrent een ministercrisis te Warschau worden sterker. Mi nister Sapieha gaat niet naar Riga. liet Poolsche Telegraafagentschap uit War schau meldt, dat Prins Sapieha tot vertegenwoor digers der pers heeft verklaard niet te gelooven dat de voorwaarden der Sovjets definitief zijn, daar anders hel resultaat der conferentie in gevaar zou worden gebracht. Onder de niet te aanvaarden voorwaarden dient de kwestie van Oost-Galicië te worden genoemd, welke in geen geval kan worden besproken, daar dit gebied nimmer aan Rusland toebehoorde. De minister verklaarde nog dat de Poolsche regeering er geen belang bij heeft om het gewicht van Wrangei's regeering en leger te ontkennen, doch zij staat er in geen enkel verband mede Dc Poolsche troepen hebben evenwel het recht Litausch gebied te betreden, waar zich bolsjewis tische troepen bevinden, daar de tegenwoordig heid dezer troepen een schending van Litauen beteekent. Een hedenmorgen uit Riga ontvangen tele gram meldt intusschen DAT EEN VOORLOO PIGE VREDE TUSSCHEN POLEN EN SOVJET RUSLAND GISTERENMIDDAG GETEEKEND IS. De Parijsche bladen staan vol berichten over verzet tegen het bolsjewisme in Rusland, vooral te Moskou en St. Petersburg. De zeelieden van Kroonstad zouden met de arbeiders de Foeti- lof-fabrieken bezet hebhen. De roode troepen versterkt door 4600 Chineezen, verstikten de muiterij na bloedige straatgevechten, waarbij 400 slachtoffers vielen. 54 matrozen en arbei ders, die in verzet waren gekomen, werden ter dood veroordeeld. De Eclair en de Republique Fran?aise meenen, dat de instorting van hel bolsjewisme op handen is. De Eclair raadt de Entente aan maatregelen te nemen met 't oog daaop. Want Duitschland zit niet stil. De Re publique Fran^aise verwacht daarna groote begeerte naar orde en standvastigheid en Frankrijk zal dan de vruchten van zijn moedi ge hardnekkigheid plukken. Ook de Times verneemt dat in Engeland een menigte inlichtingen zijn ontvangen, die in den laatsten tijd verzameld zijn op grond van ver klaringen vtrijgsgevangenen, uit de Sovjet- legers. E.'e .•-!iC!;liugen leveren het doorslaande bewijs dat oe roode legers onmiddellijk gevaar loopen, om weg te smelten en de burgerlijke be volking met de grootste moeite in bedwang wordt gehouden. DE DUITSCHE ONAFHANKELIJKEN EN MOSKOU. Op liet oogenblik wordt in Duitschland onder de socialisten een stemming gehouden over de bekende 21 voorwaarden van Lenin, de bolsje wistische geloofsbelijdenis, welke men moet aanvaarden om tot dc 3de Internationale te mogen toetreden. In de 18 districten van Berlijn werden in hei geheel Uitgebracht 29.119 stemmen, waarvan 15.533 vóór de voorwaarden van Moskou en 13.580 er tegen. Er zijn dus gekozen 12 gedele geerden vóór en 11 tegen Moskou. In een hoofdartikel schrijft de „Freiheit" naar aanleiding hiervan; „Terwijl hel resultaat der stemming, wat de opkomst der kiezers be treft, alle verwachtingen heeft vervuld, verdient ook het zakelijk resultaat alle aandacht. In de districtsvergaderingen, welke in de achilien districten der stad Berlijn gehouden werden, was op een enkele na een meerderheid voor de Moskousche voorwaarden verkregen, in een groot aantal districten zelfs cen meerderheid van 8 a 9 tienden. Dientengevolge ontstond de meening, dat de partijgenooten van Berlijn in overgroote meerderheid vóór het aannemen der voorwaarden waren. Het thans volledig beken de resultaat der stemming te Berlijn toont ech ter aan, dat deze opvatting onjuist was. De „Vorvvarts" schijft hieromtrent: De voor loopige uitslag van de stemming der U. S. P. D. maakt den indruk, die natuurlijk door de verdere uitslagen nog veranderen kan, dat de partij in twee ongeveer even sterke helften ver deeld is. In sommige groote steden heeft de richting vóór Moskou, in andere die tegen Moskou de overwinning behaald, maar bijna al tijd op een bijna even Sterke tegenpartij. De sterfte in Rusland. Volgens dc op gaven van het gezondheidscommissariaat heeft, zegt het Tijdschrift voor Geneeskunde, het sterf tecijfer van de bevolking van St. Petersburg, per 1000 inwoners, in de jaren 1911 tot 1919 be dragen resp. 21.5, 23.1, 22.2, 23.2, 32.o, 25.7, 43.0 en 74.9. Het laatste cijfer is vermoedelijk nog veel te laag, want als grondslag van het bevol kingscijfer werd in 1919 genomen het aantal levensmiddelenkaarten (979280), maar dit over treft het aantal inwoners misschien met 2530 pCt., zoodat het werkelijke sterftecijfer 100 per duizend zou bedragen. In het jaar 1848 (cholera) bedroeg hel 66 per duizend. De geboortecijfers bedroegen in de jaren 1911 tot 1919 resp. 29.4, 2S.0, 27.5, 26.2, 22.8, 19.4, 15.2, 15.0, 13.0. In 1919 zijn dus bijna 6 maal zooveel menschen ge storven dan geboren. De broeder van den Tsaar. ln de „Figaro" verzekert de Russische schrijver Breschko B'reschkovsky, dat de grootvorst Michel Alexan- droviisj, broeder van eten Tsaar en eventucele troonopvolger, Indertijd mei behulp van admi raal Koltsjak er in geslaagd is te ontkomen naar Siam, waar hij thans in veiligheid de ontwikke ling der gebeurtenissen aiwacht. De kolenproduciie in Duitschland. Het rijksbureau voor statistiek publiceert in den ,3eicbsanzeiger" den maandelijkschen staat van de kolenproductie in het Duitsche rijk. Volgens deze opgaven werd van Januari lot Augustus in Duitschland, behalve 't Saargebied en den Paltz, geproduceerd 84.178.261 Ion steenkolen, tegen 07.796.871 ton in 1919; 71.089.795 ton bruin kolen, tegen 60.226.855 ton in 1919; 16.083.133 ton cokes, tegen 13.281.517 ton in 1919; 3.109.664 ton steenkolenbriketten, legen 2.567.272 Ion in 1919; 15.445.812 l#n bruinkolenbriketten tegen 12.681.067 ton in 1919. De kolenproductie is dus niet onaanzienlijk hooger dan verleden jaar. Van het Saargebied en den Paltz zijn de gegevens helaas niet bekend. Uit Cairo wordt aan de „Morningpost" ge seind, dat daar in den ochtend van 1 October een heftige aardbeving plaats had, die zich door drie sshokken in den tijd van 25 seconden ken baar maakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch onder de bevolking brak een paniek uil: de inlandsche bevolking vluchtte met zooveel bagage als zij mee kon dragen, naar het open veld. Deze aardbeving was de heftigste sedert het Observatorium te Cairo in 1903 werd geopend. Aan dc „Times" werd Zaterdag uit Cal cutta geseind, dat ernstige onlusten waren uitge broken onder de arbeiders op drie thee-planta ges in Assam. Ongeveer 7000 hunner eiscliteu hooger loon en toen dit geweigerd was, werden vijf Europeanen in een gevecht ernstig gewond. Op een der plantages werd een „bungalow" aan gevallen en vernield. Een assistent, twee politie beambten en de commissaris van politie werden duchtig afgeranseld. Alle Indische beambten, die blijkbaar geweten hadden dat er iets broeide, waren gevlucht. Militaire politie werd naar Assam gezonden en vijftig der'aanstichters wer den gevangen genomen. De koelies zijn nog niet teruggekeerd en deel den mede, dat de onlusten zich uitbreiden. Het ernstige van de zaak is dat deze oproerige be weging reeds 22 September begonnen was en 't eerst begin Ooctoher geoorloofd was nieuws uit Assam te berichten. Mevrouw Olga Kertnsky, de echtgenoote van den ex-Russischen premier, die sedert haai man uit Bolsjewistisch Rusland ontsnapte, zich daar schuil hield, is er eveneens in geslaagd met groote moeilijkheden uil Rusland te ontkomen en bevindt zich thans met haar twee kinderen te Londen, aldus meldt de „Morningpost." Volgens officieele cijfers waren er op 15 September in België 85 gemeenten, die door de veepest waren aangetast, terwijl er 222 pesthaar den werden uitgeroeid en 1842 beesten afge maakt. De vereeniging van winkelbedienden te Londen is opnieuw een agitatie begonnen voor loonsverhooging. Zij zullen 25 meer vragen, op grond dat zij beter gekleed moeten zijn dan andere arbeiders, en kleeding op het heden- daagsche budget een belangrijke factor is. De groothandelaars in eieren te Londen hebben bericht ontvangen dat het eerste stoom schip met verschc eieren uit Marokko, op weg is naar Londen. Het schip bevat 2% millioen eieren en meer schepen met dergelijke lading worden binnen veertien dagen tegemoet gezien. Deze nieuwe onderneming zal vermoedelijk ten gevolge hebben dat men te Londen in de komen de maanden eieren zal kunnen koopen tegen bil lijke prijzen. DE TOESTAND VAN WILLEM MENGEL BERG. Bij het bestuur der N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam, is bericht ontvangen, dat de toe stand van Willem Mengelberg hem nog niet veroorlooft naar Nederland terug te keeren. Als vaststaande mag dus wel worden aangenomen, dal het begin November worden zal, voor hij de leiding der concerten zal kunnen hervatten. Inmiddels neemt het bestuur maatregelen om voor de concerten in de loopende maand die leiding aan alleszins bevoegde krachten toe te vertrouwen. Zoodra mogelijk zullen die maat regelen worden gepubliceerd. Verzending van oesters. Vanwege de Fede ratieve Middenstandscrisis-commissie wordt me degedeeld, dat de Minister van Landbouw aan die commissie heeft medegedeeld, dat hij aan de directies der spoorwegen bericht heeft gezon den, betreffende de opheffing der beperkende maatregelen inzake het vervoer van oesters. DE ACTIE DER CACAO EN CHOCOLADE BEWERKERS. Hel hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf, besprak in haar Dins dag gehouden vergadering den stand der loon- aetie in de cacao- en chocoladebedrijven. Ter tafel lagen verzoeken van meerdere afdeelingen, om wegens de afwijzende houding van de fa- hrikanlen-vereenigingen zoowel aan de Zaan streek als elders, tot weigering van het verrich ten van overwerk te mogen overgaan. Het Bondsbestuur overwoog de wenschelijk- heid daarvan, doch meende dat daartoe nog niet moest worden besloten, omdat een inmiddels ontvangen brief van den Voorzitter der Vereeni ging van Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten nog den weg openlaat tot het plegen van over leg omtrent de ingediende voorstellen. In spoedige afwachting van de nadere over wegingen der fabrikanlen-Vereeniging zal den betrokken afdeelingen daarom worden geadvi seerd aan hun voornemen geen uitvoering te geven. Vijfde Klasse. Negende Lijst. Trekking van 5 October. 1000, No. 3736, 5263, 14611, 16801. 337 4932 431 4949 483 5412 528 5554 1135 5581 1270 5626 1417 6668 1493 5708 1544 5750 1629 5783 1674 5793 1743 5967 2093 6100 2191 6144 2516 6209 400, No. 3320, 7667, 11090, 12007. 200, No. 10767, 20747. 100, No. 1149, 3922, 3172, 4508,6546, 9023, 10260, 12401,13764,16311, 16782, 19254, 20310, 21253. PRIJZEN VAN 70. 7793 11699 14267 16256 18363 20426 7924 11771 14288 16338 18412 20838 8241 12033 14453 16363 18465 20990 8334 12099 14506 16466 18476 21044 8389 12126 14519 16520 18586 21090 8403 12176 14579 16559 18719 21111 8468 12314 14706 16634 18732 21114 8519 12332 14769 16728 18747 21140 8535 12558 14960 16741 18762 21180 8633 12685 16000 16916 18802 21211 8705 12861 15085 16918 18806 21250 8803 12877 15098 16949 18851 21399 9057 13095 15257 17017 18862 21406 9222 13119 15267 17036 18984 21701' 9634 13188 15274 17189 19120 21787 2540 6221 10033 13210 15282 17300 19247 21806 2833 6309 10203 13434 15553 17379 19279 21842 2918 6854 10264 13445 15588 17419 19325 21879 2961 6883 10342 13506 15612 17458 19363 22015 3126 6968 10421 13543 15682 17555 19521 22156 3257 7133 10437 13613 15760 17576 19575 22312 3297 7245 10535 13632 15797 17632 19748 22399 3355 7334 10804 13644 15S62 17728 19853 22450 3483 7375 11027 13838 15979 17786 19874 22517 3799 7394 11045 13881 15998 17881 19891 22559 3923 7440 11146 13969 16102 18088 19911 22636 3983 7552 11261 14022 16109 18112 20100 22S03 3988 7553 11271 14088 16129 18130 20115 22S66 4325 7693 11273 14162 16140 18173 20203 22873 4661 7737 11523 14231 16146 18186 20323 22879 4846 7750 11632 14238 16217 18240 NIETEN. I 42 3199 6748 9948 132S6 15965 18161 20710 43 3237 6942 10031 13293 15987 18169 20734 65 32.51 6952 10049 13324 16000 18187 20774 130 3311 6983 10050 13406 16021 18192 20780 221 3328 7008 10091 13412 16098 18235 20826 223 3354 7079 10218 13420 16130 18299 20354 245 3454 7081 10221 13436 16137 18320 20863 893 3471 7086 10333 13451 16176 18332 20869 562 3509 7131 10408 13464 16181 18336 20902 555 3648 7143 10412 13603 16203 18453 20922 601 3587 7179 10517 13523 16205 18482 20937 605 3701 7233 10698 13547 16210 18626 20938 633 3719 7236 10602 13616 16228 1870C 20" 42 660 8821 7312 10664 13635 16240 18740 20963 664 3825 7365 10705 13650 16247 18741 21000 693 3873 7373 10719 13661 16253 18881 21034 698 3885 7483 10833 13675 16266 18918 21072 712 3928 7496 10842 13686 16349 18922 21091 738 3945 7508 10851 13724 16409 18943 21107 786 3964 7514 10876 13726 16444 18966 21138 798 4097 7637 10887 13744 16450 18976 21171 809 4122 7659 10917 13829 16513 19001 21227 817 4143 7669 10947 13846 16545 19037 21258 948 4171 7712 10954 13869 16556 19047 21836 1014 4240 7720 10985 13907 16658 19065 21359 1078 4287 7828 11042 14006 16685 19072 21394 1084 4297 7836 11187 14060 16713 19101 21429 1131 4366 7838 11210 14090 16745 19126 21489 1141 4371 7900 11288 14094 16752 19134 21527 1153 4396 7922 11293 14160 16776 19159 21531 1157 4398 8013 11299 14244 16792 19234 21553 1166 4425 8055 11304 14266 16800 19237 21530 1171 4450 8060 11353 14273 16865 19267 21587 1182 4536 8082 11388 14279 16959 19311 21590 1206 4632 8125 11416 14293 16974 19329 21609 1212 4655 8137 11450 14300 17008 19345 21664 1231 4667 8149 11460 14318 17028 19357 216SQ 1239 4739 8220 11520 14342 17056 19359 21634 1284 4769 8226 11530 14354 17069 19365 21705 1306 4796 8306 11536 14379 17201 19382 21732 1323 4813 8315 11543 14469 17217 19402 21767. 1386 4821 8368 11662 14515 17253 19434 21812 1448 4844 8399 11673 14602 17254 19457 21846 1478 4892 8404 11677 14603 17268 19481 21909 1502 4903 8443 11729 14693 17334 19520 21950 1516 4950 8495 11751 14757 17348 19579 21979 1521 4972 8541 11855 14773 17375 19585 22001 1537 4982 8576 11898 14790 17382 19674 22056 1563 5010 8611 11955 14822 17384 19705 22069 1587 5055 8645 12030 14890 17391 19729 22076 1605 6139 8710 12060 14910 17398 19790 22279 1631 5147 8742 12078 14985 17405 19814 22233 1655 5194 8749 12082 14998 1740» 19839 22292 1659 5223 8798 12083 15013 17414 19851 22320 1678 5276 8853 12092 15025 17420 19893 22406 1680 5355 8893 12185 150S7 17432 19940 22434 1785 5363 8904 12224 15106 17435 19969 22445 1815 6396 8921 12302 15124 17438 19982 22448 1939 5483 8973 12322 15181 17440 20001 22459 1964 5591 8979 12371 15211 17442 20008 224SO 1992 5596 9011 12373 15214 17450 20017 22513 2039 6601 9048 12398 15225 17489 20037 22571. 2054 5608 9087 12410 15347 17493 20060 22591 2079 5615 6092 12444 15355 17577 20074 22638 2095 5669 9100 12476 15414 17598 20101 22639 2147 5749 9153 12487 15416 17599 20126 22659 2204 5893 9270 2492 15468 17&X) 20217 22664. 2326 5947 9311 12678 15481 17634 20251 226/0 2404 6962 9396 12683 15528 17663 20324 2268Q 2435 5964 9417 12690 15589 17684 20328 22688 2443 5973 9439 12759 15599 17689 20340 22/12 2508 5978 9493 12778 15600 17693 20341 22724 2518 5985 9535 12835 15617 17719 20365 22753 2594 6054 9632 12865 15634 17731 20367 22805 2669 6064 9641 12894 15646 17744 20398 22811 2677 6079 9695 12918 15661 17752 20399 2284S> 2761 6166 9718 12936 15698 17791 20421 2284/ 2794 6171 9743 12982 16783 17796 20464 22859 2817 6189 9768 12996 16799 17808 20472 22876 ,2847 6246 9769 13061 16820 17925 20488 22890 i2848 6277 9770 13116 15863 17965 20489 22901 2866 6462 9775 13118 15867 17972 20524 22915 8017 6475 9845 13202 15869 17977 20553 22925 3021 6476 9846 13214 15877 17987 20587 22943 3095 6484 9848 13234 15902 17999 20643 22953 3104 6519 9883 13236 15919 18000 20647 2298S 3112 6609 9929 13249 15944 18034 20672 3143 6670 9933 13276 15949 18087 20686 31616733 In de vorige li.ist stond: 7700, m. 7760; m. at 13874. Novelle van P. Louis Coloma. tnnr"^1113®1 reeds had hij geschenken A i- in 7«if?°fder' zusters, zijn grootmoe- r, ja zelfs voor de dienstmeisjes uitgezocht afgekeurd en weder gekoxC!, 0p dien avond vond hij echiei in het hoekvenster van de .Galiegastraat eindelijk een voorwerp, dat hem uitroepon van bewondering en verrukking ont lokte. Het was een beweegbare j»p, aie dé schrikgestalte van den zwarten man voorstel- jfe, .waarmede de kleine kinderen dikwijls hang gemaakt worden; het was een op een stoel zittende oude man met vreeselijk ge dicht, reusachtige brillennglazen en een on- Gelijke borstkas; tusschen zijn uiteenge- spreide beenen hield hij cen zak vol bruine en blende kinderen, die hij door een ver borgen mechanisme met een reuzenvork op- Wipte, waarop hij zijn mond reusachtig opende Vn idten een na den ander verslond. GabriëJ schudde eiken keer van bet lachen, wanneer ®en bolwangige 'knaap in den muil van -de pop verdween. Bij de gedachte aan het reus achtige genoegen, dal dit wonderwerk Louis zijn jongsten breeder, verschaften zou, be sloot hij den winkel binnen te treden, dat speelgoed, tegen eiken prijs, al mocht die nog zoo hoog zijn, te koopen. Maar op hetzelfde oogenblik .werd een hand op zijn schouder gelegd en een blijde en Iegelijk ruwe slem riep tusschen twee onvervalsehle vloeken „Sapperloot, Gabriel!... jij in Sevilla?" Gabriël draaide zich om, rood als een klaproos, met samengetrokken wenkbrauwen en geopende mand en zag naast zich hal hool'd van eenn hem omarmend jangmensch, met cen bakkebaard, een naar achteren ge schoven hoed, waaronder zijn gefriseerd haar f V0OI"schijn kwam en een sigaret tusschen zisemwT" °-p' !:eL gezicht scheen hij een zich als eenZIJni' hl kleeding deed hij ®legant heer kennen en zijn geheel© opdeden was dat van sommige stu denten, die Zien aan de universiteit 'laten inschrijven en de college's slechts zelden bezoeken. i „Ga je niet op de universiteit? I'k heb je daar, nooit gezien., „Bij 'de laatste studen tenopstootjes .was ik in Januari daar, twee dagen lang -om te zien of ik den professor, die mij tweemaal had laten vollen, geen slag in zijn gezient kon geven." Gabriël zclte zijn pogen .wijd open pu beperkte zich lot de woordenn: „Wat zegt je daar?"..,. „Ja, zoo ben ik...... In geld verdienen is mij menigeen voor, maar in brutaliteit krijgt mij niemand er onder, ©n wie het doet, dien komt het duur te staanSapperloot, men moet weten te leven, en hier gaat het iemand goed, wanneer men het verstaat! Je zal zien", voegde hij ©r aan toe, terwijl hij hem in zijn ribben stootte, „ja zat wel zien, iioe ik je op de hoogte brengen za'f en hoe je je vermaakt wanneer je met drie ot viér oude studenten in aanraking komt. Wat ga je nu doen, kerel?"- i Gabriel werd vuurrood, keek overal rond, als wilde hij op de vlucht gaan en zeide- „NietsHet is tijd voor mij voor de universiteit.^.." Laat de boeken toch met rust! antwoord de" Garcia, den arm om zijn hals leggend.... „Kom mede naai; Tabladas, dan gaan weeens zien naar de stieren voor morgen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5