VERZOEK AAN Hl ASTER1EE8BEIS. EERSTE BLAD In en om Haarlem BINNENLAND OOflBERDftG 7 OCTOBER 192IT 44ste JAARGANG No 15256 P£R KWARTAAL .1 3.25 f»ER WEEK V T- f 0.25 Franco per post per kwart, bij vooruitbetaling f 3.577? BUREAUX: MASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EM 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Teneinde de adverientiën met de Yereischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adver teerders beieefd verzocht, hunne voor de Zaterdagsche Courant bestemde adver- tentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. NA ZATERDAGMORGEN 9 UUR, kunnen voor het Zaterdagnummer geen adver- tentiën MEER WORDEN AANGENOMEN. Uit den Gemeenteraad. UIT HET HEERLIJKE SOVJET-RUSLAND. Binnenlandsch Nieuws. DE ACTIE VAN HET PERSONEEL DER P. en T, Hernieuwde staking van het Post- en Telegraafpersoneel. De R. K. en Christelijke organisaties der P. en T. staken niet. MINISTER 'BUYS HOUDT VOET BIJ STUK. TEGENSPRAAK. Volgjems ,een circulaire door den Minis), her van L, N. en. H, tot de burgemeesters gericht, is het maken, van kaas, met In), gang yan 1 November a.s. verboden, OPENING (VAN HET CAlECHUME- NAAT „DE BUJE BOODSCHAP" TE '&HAGE. Dit Catechumenaat gevestigd aan dp Elandstraat 128 he 'sHage, is gistermidn dag plechtig geopend. De feestelijk mei palmen en bloemen versierde zaal wak geheel met belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ZeerEerw. pater B. von Bönninghauseft S.J., pastoor der parochie van O. L. IV» Onbevlekt Ontvangen; wethouder A. O. A., van Vuuren; dr. O, J. Vinkestcijn en dr. Sicking. De presidente der St. Reinilda-stisliting dit is de naam van het liefdewerk, freule Mathilde van Lennep, bracht 111 een ope-. ningswoord hulde aan het plaatselijk co mité voor zijn goede zorgen om dit huis in orde te maken. Zij heette vervolgens welkom de overste van huize SBethanie, te Bloemendaal, mej. Maria Albem, de hoofd-catechisten, de catechisten, de heli pers en helpsters en aLlen, die gekomen waren om deze plechtigheid bij te wa nen. De heer Van Vuuren schetste het schoo- ne werk, een instelling die beoogt de verbreiding van het ware geLoof onder de maatschappelijk meest misdeelden, heh brengen van het geluk van het Katho licisme onder de laagste klassen der maat schappij. Het is dus een catechumenaah in den echten zin. Het liefdewerk van het catechumenaat volgt tegenwoordig da gebruikelijke Mis ia-methode, het werken onder de kinderen. UWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDSMöT ViiOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN r -Ut: Wie wel eens door de Brabautsche Lang straat heeft gereisd en zich geërgerd heeft aan den boemeltrein, die om de vijf minuten bij .een of ander lcelijk leerlooiersdorp stopt, kan zich ongeveer onze stemming voorstellen bij de behandeling van de raadsagenda van gisteren. Het begon al dadelijk te hokken bij de in gekomen stukken, waarover anders niemand een woord in het midden brengt. En zoo suk keiden wij van half twee tot half zeven langs een twaalftal onbelangrijke agendapunten, zon der eenige geestelijke verkwikking in de saaie debatten. Door de slagvaardigheid van Wethouder Bo- mans werden dreigende discussies van einde- loozen duur over benoemiDgs- en promotierecht van den Raad en aanvallen op de, Commissie van Overleg gesmoord in „voorstellen te zijner lijd in te dienen" en een motie, welke aan het eind der agenda zou worden beliandeld maar „wegens het vergevorderd uur" tot een volgen de vergadering verschoven werd. Met een licht applaus werd den stadstuin- meester Springer wegens 05-jarigen leeftijd e yol ontslag verleend en dan begon een aa. op wethouder Slingenberg, dien de Raad ven den geheelen middag niet met rust zou laten. De Wethouder van Openbare Werken schijnt zich het misnoegen van de commissie van bij stand in hel heheei van zijn departement op den hals te hebben gehaald, doordat hjj voor klei nere zaken de heeren in het geheel niet hoort en hun grootera zaken juist meedeelt op een moment, dat er toch weinig of niets aan te ver anderen is. Hierop kwamen althans de telkens herhaalde klachten van de heeren Jonckbloedt, van Liemt. Mizérus en van dor Kamp neer. Wanneer deze grieven niet hadden bestaan, ge- looven wij niet, dat deze practische menschen den Raad met kleinigheden als het verhuren van een pakhuis aan de Jacobijnestraat een half uur lang hadden opgehouden. Nu werd er een formeel steekspel tusschen den wethouder en Jen heer Jonckbloedt, (den laatste gesteun 1 door de heeren van Liemt en Hagemeijer) ge houden over de vraag of een gemeenteperceeltje .voor vier of vijf gulden per week moest wor den verhuurd; kwamen er zelfs twee hcusche voorstellen, die verworpen werden. Al even weinig belangwekkend was een de batje over den aankoop van een nieuwen mo tor voor den gemeentelijken veerpont. Het scheepje is indertijd 2de hands gekocht en nu gaan we er een nieuwen motor voor koopen. Moeten wij nu over eenigen tijd bij den motor weer een nieuw schip koopen, vroegen de hee ren de Rraal en Groenendaal ondeugend. Dit zelfde heb ik mij ook aanvankelijk afgevraagd, zei mr. Heerkens Thijssen, (die de vergade ring, bij afwezigheid van den burgemeester ste vig leidde). Maar volgens deskundig advies be staat daan oor geen vrees. Bovendien is de ver vanging van den pont door een vasten brug toch maar een kwestie van een paar jaar. Men had bij den veerpont gemeend op mr. Slingenberg te mikken, maar de zaak behoorde niet tot zijn dientt. Bij een volgend punt was men gelukkiger. Voorgesteld werd grond aan te koopen in den Romolenpolder, wat den heer Koppen aanlei ding gaf om de oude klacht te herhalen, dat de arbeiders steeds maar door naai den Amster- dainschcn polder gedreven worden. Wanneer de heer Koppen de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" goed las, zou hij weten, dat wij reeds maanden geleden in onze uitvoerige publicatie over het verkeerswezen in en om Haarlem er op gewezen hebben, dat men met het slaan van een tunnel onder het emplace ment der H. IJ. S. M. achter de nieuwe Sint Bavo, uitstekende gelegenheid zou krijgen voor arbeiderswoningbouw in de richting van de duinstreek naar Bloemendaal: lucht en ruimte! Mr. Slingenberg wist voor den grondaan- koop, welke de Raad thans bezig hield, een gotde verklaring te geven. De grond is het ei- j 0Di. der familie Enschedé. De werklieden ez irma ebben een bouwvereeniging „de (Voorzorg genaamd en de eigenares zou den grond gaarne voor de-* werklieden bestemmen Zulk een servituut echter vastleggen in het koopcontract willen B. en W. niet. Wet natuur lijk voldoen aan de aanvraag van „de Voor zorg" om een deel van dien grond in erfpacht te mogen ontvangen. Wanneer er hier dus nog fneer arbeiderswoningen komen, is dit niet de schuld van B. en W. Voor zulk een klacht is trouwens geen reden, omdat het plan bestaat de •Zomervaart te normaliseeren en aan de kade komen dan middenstandswoningen. De midden standers zullen daar dan ook de door den heer Koppen beschreven malaria moeten ondergaan, Svas de weinig bemoedigende voorspelling van 'den Wethouder. Maar de heer Klein zei, dat reeds lang pogingen in deze richting w«ren ge daan, niet in malariaverspreiding natuurlijk, maar tot bevordering van middenstandswoning- houw aan de Zomervaart. Zoo lang de gemeen te daat echter niet opschiet, komt er niets van. Bij een volgend agendapunt dreigde de gehee- le vergadering vast te loopen. De voorzitter stelde aan de orde verhooging van het crediet en rijksvoorschot voor den bouw van 89 ge meentewoningen aan de Slachthuisstraat. In het raadsstukja was het bedrag der ver hooging echter niet ingevuld. En mr. Slingen berg deelde dit nu nog even mee: bijna 215.000 gulden moest het bedragen. Niemand in den Raad vroeg het woord en de hamer viel. Het volgende punt was reeds aan de orde, toen de heer Groenendael het woord vroeg over de verhooging van f 216.000. Daar was de voor zitter natuurlijk niet voor te vinden, doch toen de heer Groenendael uitlegde, dat hij wat lang werk had gehad om f 215.000 door 89 te deelen, liet de voorzitter zich vermurwen om het wis kundig raadslid nog een opmerking te laten ma ken. En deze Was niet minder dan de vraag naar een geheel nieuw stelsel van arbeiderswo ningbouw door middel van bouwgilden met uit schakeling van aannemers. Toen mr. Slingenberg liet merken, dat h)j weinig voor het Amsler- damsche plan voelde, rees de heer Reinalda op als een vertoornde god en stak een speech af over woningpolitiek, alsof wij midden in de be grooting zaten. Natuurlijk kon de voorzitter een dergelijken uitloop niet dulden. En nu werd het een hopeloos debat over wat formeel juist was en wat in 't belang der zaak moest worden toe gelaten. Mr. Heerkens Thijssen maakte er geluk kig 'n einde aan door de vraag in stemming te brengen, of de voordracht in eerste instantie was aangenomen of niet. En de meerderheid van den Raad stelde zich gelukkig op formeel stand punt. Mr. Slingenberg had toen nog een troostprijs voor de minderheid, door n.l. te zeggen: kom met uw bemerkingen over bouwgilden en derge lijke dan maar hij het volgende agendapunt. Bijna was toen „Huis ter Cleeff" het slacht offer van die oplossing geworden. Maar het bleek, dat de heele opzet van den heer Groe nendael slechts een storm in een glas water was. Eindelijk stopten we aan een belangrijk punt: het voorstel van de heeren Reinalda en Poppe, om de belastingverordening in dezen geest te wij zigen, dat voor aftrek van noodzakelijk levens onderhoud in plaats van f 500 en f 000 voor ongehuwden en gehuwden, respectievelijk f 600 en f 800 zou worden toegestaan. Wij zullen den lieer Reinalda niet volgen in zijn uitvoerig betoog om, deze zaak te verdedi gen; het waren alle fraaie zinnen, die even goed bij een ander onderwerp te pas konden worden gebracht. Interessanter is, om even de punten van verschil en overeenkomst tusschen hem en Wethouder Bomans na te gaan. Uit de discussie bleek wel, dat beiden overtuigd zijn van de onjuiste omschrijving, waarmede men zijn bedoeling uitdrukt, wanneer men van „nood zakelijk levensonderhoud" spreekt. Daarmee is niet bedoeld liet bedrag, noodig voor een gezin om van te leven; want vroeger was deze aftrek voor plattelands-gemeenten we! op f 200 bepaald. Men bedoelt er mee de paupers buiten de belaslingverordening te sluilen, die men anders in den vorm van bedeeling weer zou moeten teruggeven, wat men hun aan be lastinggeld afnam, zei mr. Bomans en dat be streed hem den heer Reinalda niet. Wèl natuurlijk de heer Peper, die aan de let terlijke beteekenis van het begrip vasthield en daarom „consequent" voorstelde den aftrek op f 1400 voor ongehuwden en f 2000 voor gehuw den te bepalen! Maar zijn voorstel vond geen steun en zal in de gemeentelijke annalen bij de vele communis tische rariteiten, welke de Haarlemsche bolsje wist in zijn kortstondig raadslidmaatschap al geproduceerd heeft, worden opgeborgen. Wanneer nu vaststaat, dat aftrek voor „nood zakelijk levensonderhoud" een valsch begrip is, moet dit middel zóó worden aangewend, dat er voor de belastingbetalende burgers, voornamelijk de minst draagkrachtigen, zooveel mogelijk voor deel uit wordt gehaald, zonder dat de gemeen te er nadeelen van ondervindt. Aldus was ongeveer de gedachtengang van Mr. Bomans. Nu is het fatale In den wettelijk toegestanen aftrek voor „noodzakelijk levensonderhoud", dat hot bedrag voor allen gelijk moet zijn. Staat de gemeentelijke wetgever dus aan een arbeider met 'n jaarlijksch inkomen van f 1200 een aftrek van f 800 toe voor „noodzakelijk levensonder houd", dan moet hetzelfde voorrecht ook gege ven worden aan menschen met een inkomen van f 100.000 of f 200.000 per jaar. Wanneer dus de heer Reinala zijn voorstel als de betrach ting van de sociale rechtvaardigheid aandiende, had de heer Peper wel gelijk, om dit een frase een mooi gebaar te noemen. Immers f 800 dekt voor een gezin tegenwoordig evenmin het begrip „noodzakelijk levensonderhoud" als f 600 en het heeft altijd iets ridicuuls, dat men automa tisch met het belastbaar inkomen van den werk man. ook dat van den millionair ontlast. Laten wy 't dan liever op een accoordje gooien, zei mr. Bomans: gij neemt uw voorstel terug, en ik beloof u het percentage van de in komstenbelasting tot de hoogst toelaatbare grens °p te voeren en daardoor de progressie zóó te regelen, dat de lagere inkomens meer worden on ast. Dit geeft dan ook het voordeel, zei mr. Bomans, dat de gemeentekas geen schade van 'n paar millioen lijdt, zooals bij aanneming van 't voorstel-Reinalda 't geval zou zijn. Door het opvoeren van het percentage haal ik dan van de hoogere inkomens terug, wat ik op de lagere toegeef, zei de Wethouder. Daarop kwam een repliek, die wij verwacht hadden. De Wethouder had n.m. tegen het voorstel-Reinalda aangevoerd, dat het belasting geld, hetwelk van de lagere inkomens minder zou geheven worden, op de hoogere zou moe ten worden verhaald. Daarmee jaagt gij de rijke menschen weg, zei de Wethouder en hij wees op den uittocht van een half millioen kapitaal uit Haarlem in de eerste helft van 1920. Maar zeiden natuurlijk de heeren Poppe en Reinalda die boeman, welke gij tegen ons voorstel op roept, schuilt evengoed achter het uwe. Immers, bij opvoering van het percentage moeten toch ook de hoogste inkomens het loodje leggen. Tot zoover was het debat overzichtelijk. Maar toen de heeren elkaar gingen betwisten, wie wel het meest de lagere inkomens onilasten zou, was de duidelijkheid zoek. Als ecnig argument had een becijfering van het stelsel van den Wet houder naast dat van den heer Reinalda kun nen dienen. En wij begrijpen niet, dat de socia- lislen wanneer zij zoo overtuigd waren van do voortreffelijkheid van hun eigen vinding geen uitstel vroegen der behandeling, totdat de zaak door belastingspecialitciteu tot in onderdee- len was uitgerekend. Nu maakte de heer van de Kamp (die altijd voor den derde speelt in het spreekwoord van de twee vechtende hon den) van de strubbeling gebruik, om een motie in te dienen, waarbij de Raad kennis nemend van het plan van B. en W., om de belasting- verordening in dier voege te wijzigen, dat de progressieve schaal ten gunste der minst draag krachtigen verandert en meer belasting uit ka pitaal dan uit arbeid wordt gehaald, overging tot de orde van den dag. Dit was dus een motie van orde en als zoo danig schoof zij al het andere van de baan. Toch bleef men nog over het voorstel-Reinalda en het compromis van mr. Bomans doorpraten. Bij de stemming over het voorstel-van de Kamp bleek, dat de Raad de motie verkeerd had opgevat, want allen, ook de socialisten, slemden vóór, waarna ook nog het voorstel- Reinalda in stemming werd gebracht en verwor pen met 17 tegen 18 stemmen, terwijl het bij aanneming van de motie-van de Kamp reeds vanzelf vervallen was. Wij kregen tenslotte nog een aanval van de commissie voor Openbare Werken tegen mr. Slingenberg over den voorgestelden verkoop van grond aan den Kinderhuissingel ten behoeve van een nieuw Gouvernementsgebouw. De grond heeft de gemeente f 17 per M2 ge kost en wij gaan hem aan het Rijk voor den zelfden prijs verkoopen. Wij moeten minstens f 21 vragen, meende de heer Groenendael. Maar mr. Slingenberg plaatste de opzienb.-i rende waarschuwing, dat er in „allerhoogste kringen" neiging bestaat om den zetel van het Provinciaal bestuur naar elders te verplaatsen. en mr. Bruch maakte nog de schalksche opmer king, dat de sociaal-democ aten altijd zoo tegen opdrijving van grondprijzen zijn, maar nu de eene gemeenschap (Haarlem) tegenover de an dere (het Rijk) voor slimmen koopman wilden laten spelen. Toen zakte het verzet en de grond werd ver kocht. Wegens het vergevorderde uur werd van de rondvraag afgezien. Het was inmiddels ook half zeven geworden! Door de Communisten hier te lande wordt erg verlangd naar de heerlijke toestanden, die in Rusland lieerschen, en de heeren Wijnkoop c.s. hebben heel wat moeite, om onder hun volgelin gen hier te lande het verlangen naar een Sovjet regeering te onderdrukken, omdat zulks voor- loopig nog niet gaat. Het zou intusschen niet kwaad zijn, als men vooral ten plattenlande er op rekent, omdat in het bestaansleven van den boer, eenige verande ringen zullen moeten komen, als de bolsjewisti sche heilstaat in Nederland gevestigd is. Hoe dan sommige veranderingen in het be staansleven van een boer zullen moeten komen, leert de volgende historie, schrijft de „Tijd": Moejik Piet Seherine, in het dorpje Lizieva heeft 10 kippen, waarvan er waarschijnlijk één met leggen is opgehouden, weshalve het diertje den weg van elke kip dient op te gaan. Geen kip echter gaat in Sovjet-Rusland haar eigen weg zonder goedkeuring van de Sovjet en dus had Piet Seherine aan te vragen, of hij haar uit den toom mocht verwijderen. En zie hier het antwoord, dat hij kreeg van het uit voerend comité in het arrondissement van Karna: Uitvoerend Comité van de Sovjet van Llzleva. Autorisatie De burger van het dorp Lizieva, Piet Seheri ne, wordt bij deze gemachtigd, één van de 10 kippen, In zijn bezit, te slachten en op te eten. S. LOTZ, President. LEPICHINE, Secretaris. Zoo'n decreet is wel geschikt, om de mannen en vrouwen van Wijnkoop te doen watertan den, zelfs zonder gebraden kip. NIET DOOR DEN MINISTER ONTVANGEN. Naar de „N. Ct" verneemt, werd ook een depu tatie uit de R. K. ambtenarenorganisatie, welke gisterochtend verzocht bij den tijdelijken voor zitter van den ministerraad te worden toege laten en voorzien was van. een schriftelijke aan beveling van de R. K. Kamerleden, niet door den minister ontvangen. DE KATHOLIEKE POSTMANNEN TE 's-HAGE Woensdag t* 11K uur vergaderde te 's-Hage de afdeeling der R. K. Vereeniging van Post- en Telegraafpersoneel „St. Petras" in het R. K. Vereenigingsgebouw „Veritas", onder leiding van haar voorzitter den heer Ooms, die na een kort openingswoord het woord gaf aan den heer Per rijn, lid van het hoofdbestuur^ Deze stelde voorop dat denood van het per soneel inderdaad hoog is gestegen. Evenwel moe ten de Katholieken vasthouden aan hun princi pieel optreden, dat zij tot dusver hebben volge houden, ook aan hun voldoen aan het verbod tot samenwerking met de neutrale organisatie. Spr. betoogde onder luid applaus der vergade ring, dat de katholieke postmannen aan hun eed moeten getrouw blijven en hun plicht doen der vergadering zouden afwachten en dat l-.et regeering leering zal trekken uit het gebeurde en spoed zal maken met afdoende verbetering in de nooden van het personeel. Het advies van den heer Perrijn aan de ter vergadering aanwezigen, die om 11 of 12 uur in dienst moesten zijn, om zich naar het post kantoor te begeven, werd begroet met geroep: „neen, neen". Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat de betrokkenen het einde der vergadering zullen afwachten en dat het bestuur van hun aanwezigheid ter vergadering mededeeling zal doen aan den directeur. Enkele aanwezigen verklaarden, dat zij niet aan het werk zullen kunnen gaan als er een menigte staat om hen te weerhouden. De heer Perrijn, de debaters beantwoordende, zeide, dat het bestuur garandeert dat voldoende maatregelen zullen worden genomen ter bescher ming der werkwilligen. Spr. adviseerde, om door het verrichten van overwerk, waar dit mogelijk is, de regeering in deze moeilijke omstandigheden te steunen, Joch dit werd met protesten begroet. De vergadering werd te halftwee gesloten. Ter verantwoording geroepen. Naar de „Msb." verneemt, is den ambtenaren der poste rijen en telegrafie, die op sommige kantoren den dienst zonder vergunning hebben neergelegd, of zonder vergunning den dienst niet op volgens dienstrooster vasfgeslelden tijd hebben aange vangen, opgedragen zich ter zake te verantwoor den. Een dienstorder van den directeur-generaal. Naar wij vernemen is de navolgende dienstorder voor het personeel bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en de Telefonie door den directeur-generaal uitgevaardigd: „In verband met de gevallen van ernstige plichtsverzaking, die zich dezer dagen op som mige kanioren hebben voorgedaan, zie ik mij verplicht ter kennis te brengen van het perso neel, dal aan hen die zich alsnog schuldig maken aan opzettelijk dienslverzuim, de ver dere deelneming aan den dienst zal worden onlzegd, toldat inzake hunne hervatting van den dienst door mij zal worden beslist." Internationale solidariteit Naar men mededeelt, zouden de telegraafbeambten van Duitschlund, Frankrijk en Engeland den Hol- landschen stakenden ambtenaren hebben toege zegd geen enkel hun aangeboden telegram te verwerken, teneinde den strijd niet te breken. Gisteravond werd in het IJ-paviljoen te Am sterdam door de deputatie uit de poslbonden, verslag uitgebracht over haar tocht naar Den Haag, voor de gecombineerde ledenvergaderin gen van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, den Bond van P. T. T.-personeel, Federatie van Overheidspersoneel, en Bond van Lager perso neel, die strikt huishoudelijk .was. De stampvolle vergadering, die geleid werd door den heer Van der Jagt, hoorde met stij gende verontwaardiging de reeds gepubliceerde feiten aan. Door de gecombineerde besturen werd gead viseerd, nog niet in staking te gaan, maar eerst overleg te plegen met de groote vakcen- tralen en Kamerfracties. Er heerschte echter onder de aanwezigen zulk een strijdlustige stemming, dat weldra bleek, dat het bestuursvoorstel geen meerderheid zou behalen. Nadat er twee uur lang was gediscussieerd, werd ten slotte om 12 uur middernacht tot stemming overgegaan. Met verpletterende meer derheid, er bleken slechts 3 personen tegen te zijn, werd besloten onmiddellijk in staking te gaan. Ter vergadering werd nog medegedeeld, dat de heer Roos, bestuurslid van den C. B. van P. T. T., wegens zijn activiteit betoond bij de laatste staking, door den directeur-generaal der Posterijen met ingang van heden voor straf was overgeplaatst naar Leeuwarden. De verga dering besloot niet aan het werk te gaan vóór deze overplaatsing was ingetrokken. De thans uitgebroken staking zal geen de monstratieve staking zijn, maar een staking voor de inwilliging der gestelde eischen. Na afloop der vergadering waren de aanwe zigen zoo geestdriftig, dat verschillende be stuurders op de schouders werden geheschen en rondgedragen. Direct na afloop vertrok een stakingscommis- sie per auto naar Haarlem, Den Haag en Rot terdam om daar het stakingsparool te versprei den. Het stakingscomité zal zijn zetel kiezen in „Odeon", waar hedenochtend de stakers zich zouden melden. riv-w», Een groote massa stakers trok na de. vergade ring naar het Postkantoor, om de ploegen die aan het .werk .waren gebleven, tot de sta in® over te halen. n Er was een groote politiemacht op den N. Z. Voorburgwal aanwezig. Naar de „Tel." verneemt zou de heer Roos hebben verklaard, dat hij „niet naar Leeuwar den zal gaan." In de Koopmansbeurs te Amsterdam vergader de Woensdagavond opnieuw het postpersoneel, georganiseerd in den R.-K. Bond „St. Gabriël", en den Christelijken Bond „Door plicht tot Recht". De vergadering werd geleid door den heer G. van Lingen. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Moonen, bondsambtenaar van den R.-K. Bond. Het advies van het bestuur aldus spr., luidt: „Doet uw plicht en blijft aan liet werk." Vervolgens gaf hij een korte en zakelijke uit eenzetting van het bezoek der Christelijke en Katholieke besturen des morgens bij de regee- ring gebracht, waar er bij Minister de Vries en den secretaris-generaal in buitengewonen dienst mr. Kan uitdrukkelijk op gewezen werd, dat in den nood der Rijksambtenaren ten spoedigst* moet worden voorzien. De regeering wil echter niet onderhandelen voordat de dienst goed functionneert. Zij zal ter dege rekening houden met de wenschen van de R.-K. en Christelijke organisaties. De heer Padding, vrijgestelde van den Chr. Bond, wees de leden op hun Christenplicht, die zij door staking schandelijk zouden overtreden omdat ze daardoor hun eed verbreken, de be langen van de gansche gemeenschap in gevaar brengen. Tevens wees hij er op, dat de regeering niet zwichten zal voor de dreigende vuist. Doet zij dit wel, dan stelt zij haar positie in gevaar. Nogmaals werd door verschillende sprekers de nood van het postpersoneel naar voren ge bracht, maar tenslotte werd het advies van hei bestuur om het werk te blijven vervullen, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Nadat gisteren de deputatie van verschillen de ambtenarenvereenigingen uitgezonden oro niet de regeering te onderhandelen, tot tweemaal toe tevergeefs aan den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad heeft verzocht toegelaten tt worden en door de Kamerleden, de heeren Troelstra, v. d. Tempel, Van Stapele en mej. Suze Groeneweg getracht is deze deputatie voov den minister te brengen, hetgeen evenwel geen resultaat had, werd door het hoofdbestuur van de gezamenlijke vereenigingen beslolen tot een samenkomst in het Volksgebouw om zijn houding te bepalen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. Benoemd tot burgemeester van Delft is, Mr, G. van Baren, advocaat en procureur te Schie dam, lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland en Wethouder van de gemeente Schi» dam. De heer Van Baren is 38 jaar. R.-K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier heeft herbenoemd tot voorzitter van het R.-K. Juvenaat in het bi»-, dom Haarlem den Hoogeerw. heer Mgr. W. van Slee, rector St. Antoniushoeve te Voorburg. DE VRIJZINNIGE FUSIE-PLANNEN. In verband met de ongesteldheid van mr. Trcub, is de algemeene vergadering van den Economischen Bond, welke 16 dezer te Utrecht zou worden gehouden, ter behandeling der fu, sie-voorstellen, tot nader te bepalen datum uit gesteld. De „Tel." meldt omtrent den stand van de onderhandelingen over de fusie of samenwer* king, dat het hoofdbestuur van de Liharle Unie zich schriftelijk heeft gewend tot de hoofdbe-- sturen van den Economischen Bond, den Bond van Vrije Liberalen en den Vrijz.-Dem. Bond, ten einde deze uit te noodigen deel te nemen aan een in October te 's-Gravenhage te houden ver gadering, waar de mogelijkheid zal besproken worden „eener samenwerking van alle vooruit- strevend-vrijzinnigen in den lande." Niet uitgenoodigd zijn de Neutrale Partij, Middenstandspartij enz., omdat wordt aangeno* men, dat deze feitelijk deel zijn gaan uitmaken van den Economischen Bond. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de directie van de Holland-Amerika-Lijn verklaart, dat haar van het bericht in „Het Volk", over vergiftiging en strefgevallen aan boord van de „Nieuw Am sterdam" absoluut niets bekend is. HET MAKEN VAN KAAS VERBODEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1