BIRSIT ENGELL Groote Propaganda-Vergadering Vrijwilligen Landstorm te Krommenie MODES Barteljorissir. 6 Teief. 2145 Haarlem Amsterdamsche Bank! UITGIFTE van - f 10 MILLIOEN NOMINAAL] NIEUWE AANDEELEN - ibA Sport en Spel Nieuws uit Haarlem. Een enkele iiederenavond Als Gij R.K. Verenigingsgebouw De Heer J. A. DE LOBEL De noodzakelijkheid van een krachiigen Vrijwilligen Landstorm Telegrammen op Vrijdag, 8 October 1920 >1 INGEZONDEN Schouwburg Jansweg Vrijdag 8 Oct. 8 uur op IVSaandag II ©efoises* a.s« fles aw©tncfs f© Tz as ais» ïn lief redieijg AMSTERDAMSCHE BAN Korte Berichten Voor den inhoud dezerrubriok stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Concertbur. Hans Augustin voor den Spreker s ongesteld zijt, neem dan 's mor- 'gens, 's middags en des avonds "een weinig van de van ouds •beroemde geneeskrachtige Worieiboer's Krui den of één a twee «Wortelboer's Pillen Betere en goedkoopere huis middelen bestaan er niet. Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zul len ook U helpen. De Wortelboer's Kruiden en Wortelboer's Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken den eet lust op, bevorderen de spijs vertering, regelen den stoel- gang, zuiveren het bloed, maag eln ingewanden enz. 1 Wortelboer's Kruiden 60 ct. per pakje, Wortelboer's Pillen 60 ct. per doos, drie doozen |f 1.70. Overal verkrijgbaar of] direct van Jacoba Maria Wortelboer, te Oude Pe- kela. Zending geschiedt franco P. entvangst van het bedrag Onderwerp s Dsze vergadering is foegajakeSajk voor alle 08D£LIEVENDE naaoBien en vrouwen boven 16 jaar. PLAfèï8£LSJEC£ COMMISS8E, LUC)YD GEORGE EN DE CONFERENTIE ,TE GENEVE. -'■f' Directeuren berichten, dat eene inschrijving op 50.0ÖIÏ aandeeien, elk groot f 200.— nominaal zal zijn opengesteld f van 9 uur des voormiddags tot 4 uur des namiddags ten kantore van de AMSTERDAMSCHE DANK; en de bijkantoren: Damrak no. 95/9Ö, Sarphatistraatno. 29/3jj en Van Baerlestraat no. 58 te Amsterdam; ten kantore van de Bijbank te Rotterdam; bij de Bijkantoren te Almelo, Amersfoort, Arnhem, Borgeri op Zoom, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede] 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Lel« den, Maastricht, Schiedam, Tilburg, Utrecht en Ztriphen,; de Kelmondsche Bank te Helmond. de lieerlener Bank te Heerlen, de ten Cate, Fennema Alma's Bankje öneek, r de S. D. Lankhuvzen Co's Bank te Raamsdonksvéér.1 de kantoren van het Noordhollandsch LandbouwcrediCt Alkmaar, Deift en Hoorn, de Oosterhoutsciie Bank te Oosterhouf, de Limburgsche Handelsbank te Sittard. de Bank van Hafïmans Steegh te Venlo, op den voet en de voorwaarden van een bericht d.d, 1 Ocfob 1920, dat bii bovengenoemde kantoren verkrijgbaar gesteld is, I October 1920. AMSTERDAM, gok de daders zijn vau de inbraak met dieislat, de/er dagen in de Buiten-Socieleit te Deventer gepleegd, althans verschillende voorwerpen, van die inbraak afkomstig, werden op hen ge vonden. Zij zullen thans nog gehoord moeten worden Ie Zwolle, Hattem, Terwolde, Bathmen, Wier- den, Brunnnen en Lichtenvoorde, waar zij ook hun slag hebben geslagen. OPLICHTING TE ROTTERDAM. Het was aan de centrale recherche te Rotter dam bekend geworden, dat er sedert cenigen tijd een combinatie bestond van scheepsruimer» en zeelieden, welke voorgaf aan vreemdelingen, die niet in het bezit van de benoodigde paspoor ten of papieren waren, bemiddeling te verleenen om het toch mogelijk te maken ons land te kunnen verlaten. Uit een door de recherche ingesteld onder zoek is gebleken, dat de menschen, die van de diensten van de combinatie gebruik wenscliten Ie maken, eerst bedragen van f 150 tot f 500 moesten betalen. In ruil daarvoor zou dan ge zorgd worden dat zij opgenomen werden onder het personeel aan boord van vertrekkende sche' pen. Wanneer het geld gestort was, hoorde mer echter niets meer van de zaak. Thans zijn als verdacht van oplichting aange houden en in het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld de zeeman S. V. W., wonende aan den Schiedamschen dijk, de runner M. E. en de machinist II. J., beiden verblijf houdende op Katendrecht. De politie meent voor één geval voldoende aan wijzigingen te hebben, om met succes tot vervolging over te kunnen gaan. ZELDZAAM STRAATTOONEEL. Het tooneel is de hoofdweg van het Noorder plantsoen te Groningen, op Donderdagmiddag 4 uur, vertelt de ,,N. Prov. Gron. Crt. ,»Hij een deftig heer, roode schoenen, waarbo f -,ii wijd uithangt zijn licht flanellen broek met omslagen. Keurig colbertje en lichte flambard. Zij, een elegant, tenger en klein dametje, zeer chique ge kleed, zooal niet mooier. Met zomerboa, voile, mantel van de nieuwste snit, achter een kinder wagen, waarin een mondain gekleed kindje. Hij en zij: stomdronken, en nu en dan zoo door hun hakkelend Nederlandsch enkele woor den in het Engelsch latende vloeien. De slingerende gang, zoowel van den heer als de dame, waarvan het kindje in den wagen de dupe wordt, trekt de aandacht der voorbijgan gers. 't Vreemde doen en spreken, houdt ze staande Een oploop ontslaat. De heer richt zich tot de omslanders, met een stortvloed van achterbuurt- zwoorden, die zijn heer-zijn verraden. Dan neemt het chique heertje het kindje uit den wagen en springt er mee rond. Het elegante dametje wordt ook vroolijk, harstochtelijk vroolijk. Eerst een dansje en dan vliegt ze op de omstanders toe en omhelst enkele mannen. De oploop wordt grooter. Een agent verschijnt ten tooneele: „Mijnheer, u wordt verzocht door te loopen, 't wordt hier een menschenoploop.' „Wat wou jij? Houd, smeerlap, ongeluk," en weer een stortvloed van liefelijkheden. „Zal ik je een Engelsche opstopper geven, hè?" klinkt het van de lippen van den beschonkene." ,,'k Zal jou Ieeren," aldus de agent. „Hadt je dat kind niet op je arm, dan zon 'k je anders krijgen." En hij verdwijnt. Plots werpt zich een armoedig vrouwtje in den kring. Een vloek, „zijn dat nu mijn kinde ren?" Zij tracht haar zoon het kind af te nemen, maar krijgt een draai om d'r ooren, dat zij suizebolt. Zij geeft het niet op. En bij de tweede poging gelukt het haar het kindje te bemachtigen, legt het schreiend in den wagen en verdwijnt er mee. 'Moeders, medelijden krijgend met het kleine .wicht in den wagen, beginnen bedreigingen te uiten aan het adres van de springende en krank zinnig doende „heer" en „dame". De politie-agent heeft inmiddels telefonisch om assistentie gevraagd. Vier agenten komen aanloopen in stevigen gang van af het Noorder- hulpbureau. Een van nen werpt zich' op de vrouw, die de agentenziende aankomen, hoed 'en boa heeft afgeworpen en zich met een "hoede- speld gewapend tegenover de politie stelt. Zjj moet het onderspit delven. Valt en schopt en bjjt de agenten, van wie een in het gezicht bloedend verwond raakt. Ten slotte gelukt het, haar en haar woeden den en de politie scheldenden echtgenoot, zwaar te boeien en in optocht gaat het den hoofdweg af naar de Noorderhulpbureau. De omstanders zijn het voor één keer met de politie eens. Slechts een, die te laat op het tooneel van den strijd is gekomen om het rechte te weten, wordt door de boeien, "die het elegante, zich verzettende dametje knellen, tot medelijden bewogen en van tusschen zijn tanden sist het den agenten tegemoet „honden." Een der agenten springt op hem toe. „Mee naar het bureau, om je daar te verantwoorden," klinkt het. En ook no. 3 gaat mee. EEN OPLICHTER GEARRESTEERD. De recherche te 's-Gravenhage heeft aange houden den 62-jarigen P. J. v. E., die verdacht wordt zich op groote schaal aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. De aangehoudene is een goede bekende van politie en justitie. Reeds eenige malen onder ging hij wegens oplichting gevangenisstraf. Nadat hij onlangs uit de gevangenis was ont slagen, nam hij zijn intrek in een der groote hotels in Den Haag en toen men hem daar de deur uitzette ging hij naar een nog deftiger hotel. Ook daar kwam niet van belalen. Thans is v. E. aangehouden en in voorloopig arrest gesteld onder verdenking, door het doen van allerlei bedriegelijke voorgevens, boerderijen óp Texel te hebben gekocht. Ook zou hij ge tracht hebben, zich uitgevend voor candidaat- uotaris, geld te leenen. Ontsporing ?be Utrecht. Woensdags avond ontspoorden op het OentiraaL-sta tion te Utrecht twee goederenwagens, die vervolgens tegen het seinhuis aanreden en dit vrijwel vernielden. iTwee arbeiders in het seinhuis werden licht gewond, De 19-jarige W. W., kantoorbediende bij de posterijen te Apeldoorn, wordt sedert Vrijdag j.l. vermist. Hij is, nadat hij de afscheidsrecep tie van den vorigen postdirecteur had bijge- woond, niet in het ouderlijk huis teruggekeerd. Nasporingen in de omgeving van Nieuw-Millin- gen, waar hij het laatst gezien is, bleven zonder resultaat. De politie te Tubbergen (O.) heeft Dinsdag in beslag genomen een groot aantal opgezette dieren en andere voorwerpen, dezer dagen ge stolen uit het jachthuis te Diepenveen, van mr. A. Capadose, te 's-Gravenhage en in Tubbergen van de hand gedaan door twee personen, den Nederlander J., en een nog onbekenden Duit- scher, die vermoedelijk over de grens zijn ge vlucht. Zij hebben blijkbaar samengewerkt met de Duilsche gebroeders B., die Zaterdag te Win terswijk gearresteerd werden. Een werkman van de Centrale Noord der gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam, is bij het verrichten van cenigen arbeid in de hoogspanningsafdeeling met den kabel in aan raking gekomen en op slag gedood. De man was een zekere taak opgedragen. Toen hij deze ver richt had, ging hij tot anderen arbeid over. Hij nam daartoe de beveiligingsrekken weg, waarna zijn lichaam in aanraking kwam met den gela den kabel. De gemeentelijke geneeskundige dienst werd onmiddellijk gewaarschuwd en stelde nog een uur lang pogingen in het werk om door toe passing van de kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. Hel baatte echter niet. De landbouwer A. Willems te Rheeveld (Drente) kreeg zulk een trap van een paard tegen den bink, dat hij aan de gevolgen is overleden. Aan den Houlkoopersburgwal le Amster dam, is Woensdag een oude vrouw doodgebloed gevonden. De vrouw. ïeedl aan apWadenJ ver moedelijk U by het wasschen een der spataderen opengegaan'. Zij beeft nog getracht met doeken het bloeden te stelpen, maar is daarin niet ge slaagd. Flauw, door bloedverlies is zij op den vloer van haar kamer ineengezakt. Daar werd zij doodgevonden door de politie, 'die door de buren gewaarschuwd was, dat het anders zoo kwieke vrouwtje zich den geheelen ochtend niet had vertoond. De politie vond het lijk op de mat midden op den vloer. Rondom in de kamer was de vloer besmeurd met bloedvlekken en lagen met bloed doorweekte doeken. De 16-jarige W. Wittendorp te Barger Oos terveen (Drente) is in het water geraakt en verdronken. V DE R.K. VROUWENBOND, Geachte Redacteur. Reeds 26 jaren lezeres van onze Nieuwe Haarlemsche, kom ik voor het eerst ,en plaats je voor eenige regelen vragen. Alle leden van den Katholieken .Vrouwenbond lezen natuurlijk trouw, ons plaatselijk dagblad en zoo komt on derstaande het beste tot zijn recht. De rede door mej. Peeters uitgesproken op de vergade ring van 30 September en zoo uitvoerig in uw blad afgedrukt, nog eens over lezende, gaf mij aanleiding tot het volgende schrijven: Ons ideaal, alle Kath. vrouwen in eenen bond, zal wel eene illusie blijven als door het bestuur, steeds vooral het oog wordt gericht, naar de hoogere standen, die op, een enkele uitzondering na, niets voelen voor eene veree- niging waar ook minder bedeelden in aardsche goederen in vergadering en bestuur samen moe ten komen. Of dit nu een blijk is van ontwik keling? Het is de vraag of de dames, nu wel zooveel meer weten van godsdienst, staathuis houding enz., als menig ontwikkelde arbeiders vrouw. die door medeleven met den reeds jaren in vak- en standsorganisatie lid zijnden man, van verschillende zaken op de hoogte is geko men. Hel is dus zeker een verkeerd inzicht van het bestuur en getuigt niet van ruime op vatting, als herhaalde malen door de leden voorgedragen candidaten, door hel bestuur worden genegeerd, door een dame daartegen over te stellen. De woorden door de Presidente gesproken: „Op de thee komen en intiemen om gang zoeken, behoeven de dames niet te vree-' zen!" zijn hier zeker ook wel op zijn plaats. In de hoogste colleges, wordt tegenwoordig prijs gesteld om ook de arbeiders te iiooren, en bedrijfsraad en commissie van overleg, klinkt niemand die een beetje op de hoogte is vreemd in de ooren. Laten de dames, die vooraan staan iii den Kath. Vrouwenbond daaraan een voor beeld nemen.Laat ons die teekenen des tijds, niet over het hoofd zien. De Bond zal er wel bij varen. Wordt er op deze manier voortge gaan, dan scheidt op den duur eene groote groep zich af en 't zal de vraag zijn welk deel de grootste levenskracht bezill Veel beter is het echter ons nauw en aaneen te sluiten, en samen te blijven werken. Wij zullen daar allen voordeel van hebben, maar dan ook vrouwen van verschillenden stand in het bestuur. Er zal dan wederzijds, veeel misverstand worden uit den weg geruimd, dat door verkeerd begrijpen en onbekendheid ontslaat. Met dank voor de plaatsing A. van IC. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen op te nemen in uw veelgelezen blad, bij voor baat mijn hartelijke dank. Bij het nalezen van de N. H. Crt. van giste ren, trof mij liet ingezonden stuk van een Ka tholiek uit Zandvoort. In principe kqjj ik niet anders dan den geachlen inzender gelijk geven, maar hoewel ik vermoed, dat de inzender spe ciaal het oog heeft op de R.K. Dansclub uit Zandvoort, kan ik als secretaris van dc liier in Haariem bestaande R.K. club, niet nalaten even de redenen op te noemen, waarom men tot stichting van de club is overgegaan, en waar om men nu ook op Zondagavond eene les heeft georganiseerd. Het is een bekend feit, dat het meerendeel der leerlingen van verschillende heeren dans- onderwijzers R.-ICatholieken zijn. Al die R.K, nu werden voorheen verspreid tusschen anders denkenden, en in z.g. neutrale gezelschappen. Gemengde verkeeringen e.d. waren hiervan het gevolg. Door het oprichten nu van de thans bestaande R.K. Dansclub hier in Haarlem, die haar uiterste best doet, om alle R.K. jongelui in hare club te organiseeren, is zulks grooten- deels ondervangen. Nu had men alleen nog maar een leerlingenles. Er waren echter nog zeer veel R.K. die reeds dansen konden, dus voor een leerlingles niet veel gevoelden en zich bij een neutraal gezelschap aanslolen, om op die manier de verdere lessen te volgen. Het Bestuur van onze R.K. Dansclub hier in Haarlem heeft ook dit kwaad direct ingezien en heeft hare uiterste best gedaan, om op een avond in de week de meergevorderden te veree nigen, maar er was helaas geen geschikte zaal in de week meer te vinden. Alleen den Zondag avond kon men voor dit doel productief ma ken. Nu stel ik deze vraag: wat is beter? De R.K. jongelui (die in ieder geval toch willen dansen) maar vereenigd te laten in neutrale gezelschappen, en daarvoor dc groote kans te laten loopen van een gemengde verkeering, of die zelfde jongelui te vereenigen in een club di, omdat zij door de week geen zaal kunnen krijgen, eene les organiseeren, waarbij alleen uitsluitend R.K. jongelui worden toegelaten, welke ook weder les krijgen van een R.K. dansonderwijzer. Ik hoop hiermede den gcaclilen inzender uit Zandvoort en de verdere R.K. die aan onze les op Zondagavond aanstoot hebben genomen vol doende te hebben ingelicht en verblijf, hoog achtend, De Secretaris van „Ouderling Genoegen." STAND 3 OCTOBER 1920 der gehouden Kegelwedstrijden Ier gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Haarlemsche Ke gelclub „S. S. S." op de banen van Hotel Café- Restaurant „Vreeburg" te Bioemendaal. Koningswedstrijd. 1. G. Lembeck 62, 2. Bre mer 60, 3. H. Vcrdel 59. Personeele wedstrijd. 1. Corn. Cassee, 43, 2. J. Haakman 39 (8.5), 3. Paulus 39 (7.5), 4. Honnebier 39 (5.5), 5. Bremer 38 (9.6), 6. P. Jansen 37 (9.7), 7. H. Franken 37 (7.7), 8. H. Tonino 36 (8.6). Consolatie Personeel. F. Beccari 29 (4.4). Vrije baan (Ileeren). 1. E. Martens 41-34, 2. O. v. Maanen 10-40-36-35, 3. Maaswinkel 40, 4. Walther 39-38, 5. Lembeck 38-36-35-34-33, 6. Pijpers 38-36-35-34, 7. Tonino 38, 8. Boersema 87-38-32, 9. Adr. Cassée 37-35-35-33, 10. Meijer 37, 11. Cor. Cassee 36-36-35-34, 12. v. Daalen 36-35-33, 13. A. M. Jouslra 36-35, 14. H. J. Lohmaim 36-34-33-32, 15. H. Loomans 36-3-1, 16. M. Henneman 35-34-34, 17. Leijenhorst 35 -34, 18. Ellinckhuizen 34-34, 19. A. Lubbers 34-34, 20. Post 34-33. Dagprijs October. D. Waller 39. Vrije baan (Dames). 1. Mej. de Kruyff 33-28, 2. Mevr. Meijer 32-28, 3. Mej. Frantzen 31-23, 4. Mej. v. d. Ham 30-28, 5. Mevr. Cassee 29. Zaterdag en Zondag a.s. voortzetting der wed strijden alsmede aanvang Parenwedstrijd (heer en dante) en Zondag Eerewedstrijd van 1 5 FAILLISSEMENTEN. Gisteren werden iu slaat van faillissement ver klaard: I. C. de Vries, wonende te Vclsen, Koningsweg, R. C. Mr. E. J. Dorliout Mee.,Curator Mr. A. W. Hellema; 2. J. C. Wolff, wonende te Velsen en aldaar handelende onder den naam J. C. Kaarten a fl,—f 1,50, f2,— f 2,50, (Abonné's Conc. Hans, Augustin 20 red.) pl. rech ten, dagelijks van 10—4 aan den Schouwburg. on ge zijl spoedig weer genezen. Maison W. 0. v. d. Laan ■j Wolrr Co., R. C. Mr. E. J. Dorhout Mees, Cu rator Mr. F. van der Gooi; 3. de H.V. onder de, firma Homburg en Kramer, gevestigd en kan toor houdende te IJmuiden, gemeente Velsen, waarvan de leden zijn Govert Homburg, mees ter timmerman en Willem Kramer, meester smid, beiden wonende te IJmuiden, gemeente Velsen. R. C. Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator: Mr. M. Slingenberg. 4. De vennootschap van Koophandel, onder de firma „Noord-Holland- sche Tabakshandel Maatschappij", gevestigd le Beverwijk, van welke vennootschap hoofdelijk en voor het geheel aansprakelijk lid is de heer II. Akse, tabakshandelaar, wonende te Bever wijk. R. C.: Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator: Mr. F. Heemskerk. 5. A. Kruyt Azn., wonende le Zaandam, Kallegat No. 28. R. C.: Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator: Mr. A. Bruch. 6. W. Lenselink, rijwielhandelaar le Zaandam. R. C.: Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator: Mr. H. Tuy- melaar. HEEMSTEDE. Door de politie alhier is op gespoord G. J. G. M. v. G. als verdacht van dief stal van f 10 uit een woning alhier, v G. had het geld reeds verteerd. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Peeperkoorn, Kogelstraat 1, een gouden damesring. E. Haijer, Westerhoul- straat5, een rijwielpomp. Bureau van polilie Raadhuis, een sleutel van een klok, J. Sant- son, Raadhuisstraat 38, een hond (Dobbermann pincher) BRUSSEL, 5 Oct. Nopens de a.s. ont moeting van Delacroix met LLoyd George te Lonaen vernemen wij uit goede bron dat Laatstgenoemde niet meegaat met het voorstel 'om üe Duitschers t'e doen hoor ren clpor de commissie van herstel en aldus .voor de conferentie te Genéve een nieuwe procedure in de plaat3 te stellen. ZWEEDSCHE BLADEN OPGEHEVEN. KEULEN, 6 Oct. Aan de „Köln. Ztg." wordt gemeld, dat „SlockhoLms Dagblad" binnenkort zal ophouden te verschijnen wegens de hooge papierprijzen en ar- beidsloonen. Aan de geheele redactie en het drukkerijpersoneel is de dienst reeds opgezegd. Het StockhoLmsche blad „Af- ton Tidningen" heeft reeds met ingang] van 1 October om dezelfde redenen op gehouden te bestaan. DE ONAFHANKELIJKEN (EN MOSfKlOU. BERLIJN, 5 Oct. De redactie van de „Freiheit" heeft czich, het misnoegen der onafhankelijke partijleiders op den hals gehaald. De perscommissie heeft besloten, de huidige redactie aan den diijk te zet ten. 1 f De Rijksdagafgevaardigde AderhoLd te Hannover-Hainholz, ©en tegenstander der, Moskousche voorwaarden, is uit de U. Sk P. D. ijl Hannover gezet. DE WAPENSTILSTAND. LONDEN, 6 Oct. Een radiogram uit Moskou bevestigt, dat de Russisch-Poolsche wapenstil stand gisteravond te Riga is geteekend. EEN NIEUW SUCCES VAN WRANGEL. KONSTANTINOPEL, 5 Oct, Volgens het laaU ste officieele communiqué van Wrangel hebben de Zuid-Russische troepen Marioepol, het Do- netz-bekken cn Joesofka bezet. Zij maakten meer dan 10.000 gevangenen en veroverden een enormen buit. ALGEMEENE STAKING IN PORTUGAL? MADRID, 6 Oct. Volgens berichten van de Portugeesche grens zou in heel Portugal de al- gemeene staking zijn uitgebroken. DE MIJNBOUW IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 6 Oct. Het bedrijf sradencongrM heeft heden een motie aangenomen, waarin niet de socialisatie van de kolenmijnen alleen, maar van den geheelen mijnbouw wordt geëischt. -A ISiAdrtL^.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6