BERICHTEN ÜIT ONZE VORIGE OPLAAG R. K. ONTWIKKELINGSAVONDEN, DE TOESTAND BIJ DE POSTERIJEN TE HAARLEM daar is..,.,." DE TOESTAND TE AMSTERDAM. EEN STAKINGSBUREAU. Den Vincentius-bibliotheken ook dit jaar Wederom: good luckl jUmmWBE—BMJiB. PJ- <W.OTW»Mi.llJWIHWM WJMIM Donderdagavond had in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo" de opening plaats van de R. K. ontwikkelings-avonden met een propaganda-rede van den heer Mr. L. G. Kortenhorst. Deze vergadering is een sue- ces geworden. Do zs^l was goed bezetivir. Kortenhorst hield een kostelijke rede en het aantal deelnemers is gisteravond met spron gen omhoog gegaan. Van de aanwezigen vermclcien wij Mgr. G. H. F. Stoffels, deken van Haarlempastoor Reijnenberg, rector Borsboim en vele an dere eerwaarde heeren geestelijken de hee- ren van Liemt en Klein, leden van den Haar- lemschen GemeenteraadDr. Droog, net- houder der Ge eente Heemstede oen heer van Kessel, lid van den Gemeenteraad van Bloemendaal; den lieer Michielsen, voorzit ter van den Raad van Arbeid te Haarlem en vele andere notabelen. Bij ontstentenis, wegens uitstedigr.eid, van den voorzitter der K. S. A., den heer Mr. Hagemeijer, presideerde de secretaris, de heer A. G. Th. De Neijn van Koogwerff de vergadering en heette (ie aanwezigen nel- kom, na de bi;eenkomst met o.en Chrism- Üjken groet te hebben geopend. De voorzit ter zeide verheugd te zijn, ondanks de te leurstelling, dat de voorzitter riet aanwezig kon zijn, Te vergadering te mogen openen, omdat de opkomst zoo groot is en ornaat het doel zoo prijzensv airdig is. Hij ceelde mede dat de K. S. A. o.eze reeks or.tvvikkelings- avonden organiseerde als proef om te zien Df het volgend jaar misschien tot een uit gebreider plan kan worden overgegaan. Hij zette kortelings het doel der R. K. ont wikkelings-avonden uiteen, die beoogen te zijn geen ontspannings-avonden, maar ont wikkelings-avonden, lessen, waar men als act ware komt zitten op schoolbanken, waar men leest, aanteekemngen maakt, het geleerde vastlegt om er daarna op voort te bouwen. Zij duren één uur, van 8 tot 9 uur, dat is dus niet te lang. Nog wees hij op de superioriteit van R. K. ontwikkelings avonden boven de neutrale volksuniversi teiten voor katholieken en sprak de beste wenschen uit voor het succes van dezen avond Daarna stelde hij de vergadering Mr. -Kor tenhorst voor, dien hij dankte voor zijn bereidwilligheid de openingsrede te willen houden, waarop deze begaafde spr., onder applaus, den katheder besteeg. Rede van Mr. Kortenhorst. De heer Kortenhorst begon met 't woord van Henri Hermans als motto van zijn rede voering te kiezenEen dom volk is voor het christendom verloren." Koevelen, zoo vroeg spr. hebben al niet, zooals zoo dikwijls in den loop der eeuwen geschied is, hoevelen hebben al niet, toen het christendom en de Paus niet in staat bleken den grooten oor logsgruwel te keeren, voorspeld., dat het met 't christendom en in 't bijzonder met het katholicisme gedaan zou zijn binnen korten tijd Er is niets van die voorspelling terecht gekomen. En toen de menschenstrijd gedaan was, is er een strijd ontstaan der geesten en meer dan ooit wordt die geestesstrijd een strijd vanvoor of tegen Christus, een strijd ook tegen de gevestigde instellingen. Maar ook wij katholieken hebben niet stil gezeten, aldus spr.wij begrijpen dat ook in den strijd der geesten het eenige middel is de aanval! En ook in Nederland hebben de R. K. niet stil gestaan, maar zijn onversaagd de stormloop begonnen. Wij hebben begrepen, dat het niet voldoende is, onze katholiciteit uit te leven in onze kerk, maar dat wij, in processie, den Christus moeten uitdragen in het volle licht der openbaarheid. Te lang heb ben wij ons in onze bescheidenheid opgeslo ten. Thans dient het masker te worden afge rukt en moeten wij het schoone katholieke leven toonen naar buiten Mr. Kortenhorst wees er dan met groote voldoening op dat, na vele jaren van onder drukking, de R. K. tot ontwikkeling naar buiten komen en in dit verband memoreert hij dat juist gisteren de Eerste Ka er met algemeene stemmen de onderwijswet aannam waarnaar wij jarenlang hakend hebben uitge zien, de wet die de verbreking beteekent uit de kluisters, waarin ons onderwijs zoo lang gevangen werd gehouden (applaus). Hij wees op den schoonen opbloei van ons katholiek leven in Nederland en hoe wij thans een Rechtsch kabinet hebben onder een Room- schen minister-president, gevormd door., een Roomsche prelaat 1 (applaus). Het zijn ïchoone dagen voor de R. K. en spr. ver trouwt en ziet aankomen dat 1922 niet alleen ten bestendiging van onze christelijke regee- jring zal brengen, maar dat zij steviger ge grondvest op 'n sterker vertegenwoordiging DonnerwetterDriemaal wierp ik den man tel over hem en dan stootte ik de speer er in Bn trok ze er uit en het dier viel en de toeschouwers juichten..Dat noem ik gevaar'! ,..Men wierp mij hoeden toe en sigaren en druiven en „En toen zij niets meer te gooien had den haalde iemand een pistool te voor- sehijn en loste een schot..." onderbrak hem iroog de aanhanger van Logertiso. Deze uitlating werkte als een koud bad op het ijdele enthousiasme van den stierenvech ter en wekte algemeen gelach op. Verontwaardigd deed Despendicios zijn kalfsoogen rollen en zich tot Gabriel, den ten- gersten onder hen, wendend, zeide hij tot hem met een genaar als: „Nu, je kan je tes tament wel maken": „Zeg mij eens, mijn jongen, heb ik iets bij zonders in mijn gezient, of kom ik je telachg- ijjk voor f' Het lachen verstierf op Gabriel's lippen, het bleed drong in zijn gelaat en mechanisch wendde hij zijn oogen naar Garcia, maar on gelukkigerwijs was deze juist twee stappen van daar in gesprek met een kellner en zoo antwoordde de arme jongen stotterend: „Lieve vriendik! allemaal lachen ze tochl zal worden en dat zoodoende de christelijke beginselen, veel meer dan tot nu toe, in onze samenleving zullen ingroeien. En als wij denken aan den opbloei van ons katholiek leven, aldus spr., dan denken wij ook aan den bloei der K. S. A. en aan heel ons R. K. vereenigingsleven; hoe in de broei kast van den oorlog mannen en vrouwen van alle rang en stand zich in vereenigingen heb ben geschaard rond den kruisboom. Zeg ik te veel, aldus de redenaar, wanneer ik spreek van een opbloeiend katholiek leven, van een offensief over het heele terrein Maar als wij trotsch zijn op onzen voor uitgang, dan toch sluiten wij onze oogen niet voor de tekortkoi ingen in onze kringen en zoo wijst spr. op het gemis aan een voldoerd aantal goede leiders, begaafd met geest en gezond verstand en inzicht. En wanneer onze tegenstanders ons daarom trent verwijten doen, dan nemen wij die aan, maar voegen er tevens aan toe dat de oor zaak voor een goed deel ook ligt aan de ja renlange, stelselmatige achteruitzetting der katholieken. Het gaat beter, maar het ge beurt nog vaak dat wij verongelijkt worden. Of werd niet een R. K. dokter uit deze stad geweerd van een professorsstoel, hoewel nem die krachtens zijn kunde toek am. Het onrecht is nu hersteld en hij staat nu no. 1 op de voordracht (applaus). Stelsel matig werden onze knappe mannen geweerd. Al hebben onze tegenstanders ons te verwij ten dat wij ook nu met onze volksuniversi teiten weer achteraan komen, wij weten toch ook dat wij in staat zijn onze fouten te her stellen en zijn niet blind voor onze tekort komingen. Wij zijn in liet offensief, aldus spr. wij moeten zorgen niet te worden teruggedron gen in onze loopgraven Onze jositie in Nederland legt ons ver plichtingen op. Wij moeten die - etenthousias 1 e nako en. Maar enthousiasme alleen kan ons niet helpen. Wij moeten werken aan de verdieping van het eigen ik, aan de_ ont wikkeling van ons zeiven, aan de opleiding van onze leiders. Een dapper leger kan niet overwinnen zonder goede leiders, /.ie maar naar Polen. Goede leiders hebben wij van noode. De Christelijke beginselen kunnen niet geleerd worden ais niet de leiders zelf die eerst geleerd hebben. Laten wij aldus spr., het tekort aan lei ders in alle onderdeden van de katholieke actie, erkennen. Zeker, wij mogen trotsch zijn op onze politieke leiders, maar voor spr. is het niet zeker dat wij ook daar het aller beste gegeven hebben wat wij kunnen ge ven. Ook in andere regionen is dat zoo. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat wij op lijs ten van namen voor commissies en andere instellingen bijna tevergeefs een naam zoe ken, die zich tevens meiden naam van R. K. tooit. Op dertig namen vinden wij ei§ dikwijls maar één. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat men in plaatsen, waar men recht heeft op wethouderszetels, tevergeefs zoekt naar een geschikt man. In Haarlem voelt men dat zoo niet, want daar waren die mannen wel te vinden. W ij moeten menschen hebben o de opengevallen en open te val len plaatsen te bezetten. Ook op sociaal ge bied mogen wij niet tevreden zijn met mid delmatigheden, maar moeten er flinke man nen zijn om onze mooie idealen uit te zet en. Niets is treuriger, niets ontmoedigender dan te zien hoe in commissies en dergelijke onze idealen op stumperige wijze worden voorgedragen en het groote woord blijft aan anderen. En welk een beschamenden indruk maakt het niet als menschen met fortuin met een mond vol tanden staan wan neer men hen vraagtwat willen jelui toch met al die R. K. vereenigingen en instellin gen, en zij daarop niets weten te antwoorden dan dat de geestelijkheid dat zoo giaag ziet Of dat een arbeider niet weet te antwoorden °p opwerpingen tegen ons H. Geloof?. Nu het gaat om: wie niet met Mij is, is tegen Mij, heeft niemand het recht nog langer dom te zijn Zooals het christendom in de middeleeuwen door de kloosterscholen de beschaving uitdroeg, zoo ook moet nu onze geestelijke meerwaarde haar invloed op de wereld krijgen. De heer Kortenhorst wees er dan op hoe de eerbied voor de geestelijke ontwikkeling, voor geestesarbeid tegenwoordig in 't ge drang komt. De materialistische tijd heeft gemaakt at aan geestelijke ontwikkeling niet meer de zoo noodige aandacht wordt geschonken dat spierkracht alleen nuttig wordt geoor deeld voor de maatschappij dat men naar boks- en worstelwedstrijden stroomen volks ziet gaan, terwijl een zaal maar half vol is, wanneer over geestelijke ontwikkeling wordt gesproken, (applaus). Het is, volgens spr., niet te verwonderen dat in geheel het land een drang komt naar R. K. ontwikkeling. Spr. wijst op het gelukkig initiatief van Am sterdam en andere plaatsen, om een R. K. Volksuniversiteit op te richtenhij brengt hulde aan de menschen, die, ondanks hun veel vuldigen arbeid, die eigenlijk een 48-urigen arbeidsdag noodig maakt, voor hen, zich beschikbaar stellen om de lessen te geven. Thans komt ook Haarlem met R. K. ontwik kelingsavonden en spr. brengt daarvoor hulde aan de K. S. A., die het initiatief nam. (applaus). Het is, volgens spr., te begrijpen en te verontschuldigen, dat niet allen de noo dige ontwikkeling bezitten. Er was een tijd, dat men, vanaf de schoolbanken onmiddellijk aan zwaren arbeid moest gaan, en men geen tijd had voor verdere ontwikkeling. Dat mo tief bestaat niet meer, nu de 8 urige arbeids dag van min. Aalberse gekomen is, „Acht uren werken, acht uren rusten en acht uren mensch zijn," moet nu werkelijkheid worden. Het doel van de R. K. Volksuniversiteit onderschreef spr. met een definitie van prof. v. Aken, als het ontwikkelen van Gods beeld, op de gevoelige plaat. Het doel is niet een schijn van profane wetenschap te geven, maar menschen te vormen die Gods beeld nabijkomen. Spr. vond het programma van de Haarlemsche ontwikkelingsavonden in dit opzicht heerlijk gestoffeerd. Achtereenvolgen ging spr. de verschillende onderwerpen na, waarover cursussen zullen worden gegeven de historie en beginselen der vakbeweging, sociale wetgeving liturgie apologie alge- meene gezondheidsleer en kerkelijke geschie denis. En dat alles door knappe menschen behandeld. Spr. wekte op zijn schroom te overwinnen en zich op te geven voor de cur sussen. Hierna werd gepauzeerd. In de pauze be stond gelegenheid zich op te geven voor de R. K. ontwikkelingsavonden. Na de pauze zette spr. het karakter der volksuniversiteit uiteen. Hij wees er op dat het instituut volksuniversiteit niet nieuw is en wijdde uit over het Engelsche stelsel en het Scandinavische stelsel, van volksuniver siteiten. De Engelsche volksuniversiteiten zijn een verlengstuk van de universiteiten en worden dan ook gegeven door professoren. In het Scandinavische stelsel, gehuldigd in Denemarken, Zweden en Duitsehland, hebben de volksuniversiteiten een reügieusen onder grond. In Denemarken werd üe eerste opge richt rond 1840 vooral voor de boeren en de hooge vlucht van den landbouw en veeteelt in dat land o.m., brengt spr. op de credit zijde der volksuniversiteiten. Thans zijn er nog meer dan honderd. De bedoeling van het Scandinavische stelsel is niet zoozeer de we tenschap zelf te bevorderen, maar de ont- ikkeling van den leerling, met liet doel den persoon van den leerling omhoog te brengen. Het Engelsche stelsel kweekt maar halve wetenschap, die echter slechter is clan alge- heele onbekendheid. In Nederland heeft het Engelsche systeem op de neutrale volks universiteiten aanstekelijk gewerkt. De R. K. volksuniversiteiten willen het Scandinavische stelsel en dat is een der redenen, vooral de bovengenoemde, dat tot oprichting van R. K. volksuniversiteiten is overgegaan. Doel daar van is de algemeene wetenschap te bevorde ren en geen halve geleerden te kweeken, die denken dat zij groote geleerden zijn. Spr. vertrouwt dat de R. K. volksuniversiteiten in Nederland, op gelukkig i dtiatief der K. S. A. begonnen, zich zullen ontwikkelen. Wen- schelijk acht spr. het dat dan een centraal lichaam worde opgericht, .van waaruit lei ding zal uitgaan. Dat zal liet instituut bevor deren. Niet uitgesloten acht spr. dat wij ook hier op het voorbeeld van Denemarken inter naten krijgen, waar de toekomstige leiders gedurende eenige maanden doorkneed wor den in alles wat de Roomsche wetenschap betreft. Onr ogelijk Wie had eenige jaren geleden de retraite mogelijk geacht in Neder land En zouden de rijke vakoj-ganisaties geen gelden over hebben 01 de jeugdige lei ders te laten leeren in die internaten en de kosten b.v. betalen uit het stakingsfonds Kunnen zij beter belegging voor dat kapitaal wenschen Dat geldt ook voor onze vrouwen. Onze opkomende R. K. vrouv. enbc eging moet hare eigen leidsters krijgen en de mannen moeten daarbij pos op liet tweede plan ko men. (applaus) Na eenige nuttige wenken te hebben ge geven voor het volgen der cursussen, tot trouwe bijwoning te hebben aangespoord en opgewekt te hebben propagandisten te zijn voor de R. K. ontwikkelingsavonden, op dat het volgend jaar, evenals te Amsterdam, de toeloop ook hier overstelpend zij, eindig de spr. zijn rede met den kreet „Christus vincit, CbristusAregnat, Chris tus imperat I Christus overwinne, Christus regeere, Christus heersche Warm en langdurig applaus bewees den heer Kortenhorst dat zijn optreden in Haar lem als spreker zeer gewaardeerd wordt. Mgr. Stoffels sprak het slotwoord. Iiij dankte allereerst Mr. Kortenhorst voor zijn schitterende rede. Als wij allen, aldus Mgr. slechts dit eene woord mee naar huis nemen „een dom volk is de ondergang van het christendom", dan is het succes verzekerd. Mgr. mist onder de aan ezigen nog velen, die hij zeker gehoopt had te zien, maar hij vertrouwt dat de aanwezige propagandis ten zullen zijn voor deze goede zaak, die hij met warmte aanbeval. De heer De Neijn van Hoogwerff sloot dan de geanimeerde vergadering met een kort, hartelijk dankwoord en den Christelijken groet. Er valt over den toestand te Haarlem niets anders te vermelden, dan dat de dienst normaal functioneert en de telegrafist-staker de Kadt nog steeds in zijn isolement staat. De man is voorzitter van de syndicalistische organisatie, welke hij onlangs heeft opgericht. Gisterenavond werd in het Communistengebouw aan de Krom me Elleboogsteeg, een vergadering gehouden, waar een honderdtal beambten tegenwoordig wa ren en waar de Kadt weer aanspoorde tot het neerleggen van het werk. Er werd zelfs stem ming gehouden, vóór of tegen staking. Met het povere resultaat, dat slechts 4 of 5 stemmen vóór staking werden uitgebracht. In Haarlem schijnt men al bitter weinig voor staking te voe len. Vanuit Amsterdam zijn gisterenmorgen maar 2 postzakken aangekomen. In één zat niets dan een ambtsbrief; in de andere één aangeteekende brief. Donderdagavond had hier ter stede een confe rentie plaats tussclien den directeur van 't post kantoor, den directeur van het Telegraafkantoor den inspecteur van Noord-Holland en den hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie, ter bespreking van den toestand. De dienst verloopt normaal. De bestellingen gingen heden op tijd uit. Wij meenen een staaltje van lijdelijk verzet te hebben opgemerkt, dat eenvoudig belachelijk is. Door een brievenbesteller of hulpbesteller werd in een der wijken dezer stad huis aan huis gebeld en gewacht tot volk voorkwam om dan den brief te overhandigen. Model dienst doeu dus,, hoewel wij niet gelooven dat er gewacht moet worden tot de bewoners voorkomen. Wij vreezen echter, dat de besteller zelf er meer last van heeft dan de bevolking. Immers hoe langer zijn bestelling duurt, hoe later hij naar huis gaat. Wie zou meer beet genomen zijn met dat lijdelijk verzet: het publiek bf de man? De directeur-generaal soms? De voorzitter van de afdeeling Haar lem en omstreken van „Sint' Petras" ver zekerde ons nog eens dat de leden dezer afdeeling :hun plicht zullen dpen. iWel wees hij er ons op echter, dat de billijkheid en rechtmatigheid der loonactie als zoo danig ook door „Sint Petras" volkomen onderschreven is. Met de aangewende middelen Sper hen, die staken willen of lijdelijk verzet willen plegen, zijn de R. K. het echter niet eens. En in dat opzicht zullen de li. K. Postmannen hun plicht als over heidspersoneel weten te doen, waarbij Öe voorzitter wees op de encycliek ilerum Novarum, waarin die plichten omschre ven staan. Deer de afd. Haar lem van „Sint Petrus" is in het gebouw „Sint Bavo" een perma nent bureau gevestigd, waar de R- K. postbeambten en ambtenaren zoo noodig of gewenseht inlichtingen kunnen ver krijgen. 1 LOTERIJ DER VEREEN1GING TOT BEVOR DERING DER BIJENTEELT AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Het bestuur der vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt, ontving dezer dagen van B. en W. van Haarlem toestemming om de trekking der verloting, waarvan het eventueel batig saldo bestemd is voor het St. Nicolaasfeest der Haar lemsche schoolkinderen, uit te stellen tot 30 No vember a.s. Zulks werd verzocht met het oog op den ge ringen verkoop. EEN VERKIEZING VÖOE DiE KA,ME® VAN KOOPHANDEL. B. en W. van Haarlem maken bekend dat op Dinsdag den 9 November 1920, eene verkiezing (periodieke) zaL plaats hebben .vart 4 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze ge meente, waartos door kiesgerechtigden voor die Kamer stembriefjes kunnen wor den ingeleverd ten Raadhuize, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Volgens rooster treden af de heeren H. Fikkert, A. de Clereq, Th. S. J. Janzen en H. J. Geyl Jczn. Naar wij vernemen wenscht de lieer Geyl niet meer voor een benoeming in anmerking te komen met het oog op zijn gevorderden leeftijd. De heeren de Olercq en Janzen heb- bben nog geen beslissing genomen. STAKING BIJ DE FIRMA STORK. Bij de firma Stork op het Spaarne is onder het vrouwelijk personeel een staking uitgebroken. Een GO-lal personen heeft het werk neerge legd. De oorzaak is, ontslag- en loonen-kwestie. Nader vernemen wij, dat door de firma Stork reeds geruimen tijd onderhandelingen werden ge voerd met den Federatieven bond in de Klee ding industrie inzake een nieuwe loonregeling. deze weder op Gabriel en allen schreeuw den luid, terwijl de een den ander over stemde. „Spelen willen wij', spelen", brulde Garcia, toen de vreugde haar hoogtepunt bereikt had.... „Mijne heeren, waar kun nen wij' een spelletje doen?" Zij: 'hielden allen haastig bie|raad; de tabaksbuidel van Despendicios deed zoo dikwijls de rondte als onder da roodhui den de vredespijp. „In het huis van Dona Joaquina", riep een zware stem, Gabriel vroeg Garcia zacht, wie die dame was. Deze weifelde een oogenblik en zeide dan eenvoudig: „Het is een weduwe, die gezelschappen geeft.Je zal ziten, hoe vroolijk het „Laten Wij! gaan", riep Gabriel. Hij stond het eerst op', als onder den invloed van den wijn en opwinding, wierp ©en vijfhalerstuk' op tafel, cm het gelag te be talen en wendde zich mompelend naar de deur: „Ik ga..,, ik ga... eu wanneer het een vroolijk gezelschap is, wil ik meer gaan, at moest ik mij ook den geheelen a®*nd vervelen, O, mgn moest mij geep pn Daar men niet tot overeenstemming koa komen, heeft de federatie Dinsdagmiddag om ii uur de staking geproclameerd, waarna van dé 80 vrouwen en meisjes een 60 't werk hebben neergelegd. Door het stakende personeel wordt geregeld bij de fabriek gepost. Van werknemerszijde werd ons nog bericht, dat niet 20 (zooals de informatie's van de firma luidde) doch slechts nog 17 Meisjes aan deö arbeid zijn. Onder deze is ook 't hooger perso neel begrepen als directrice, coupeuse en contro- Ieuses, zoodat in yergelijkging met het atelier- personeel maar drie modelwerksters en drie meisjes aan den arbeid zijn, waarbij niet uit 't oog mag worden verloren, dat de modelwerk sters, daarvoor schriftelijke toestemming hebben ontvangen van den federatieven bond in de kleeding industrie, die in deze staking de leiding heeft, aangezien htm arbeid, niet rechtstreeks tot die van de staaksters behoord. Zoodra den controleuses of (en) aan de model- 1 werksters arbeid wordt opgedragen die tot de werkzaamheden van de in staking zijnde meis jes behoord, dan zal, met goedkeuring van den modernen bond, zulks worden geweigerd met aanvaarding van de daaraan verbonden gevolgen. R. K. VOLKSBOND. 1 Woensdagavond had een vergadering! plaats van den Ned. R.K. Volksbond afd, Haarlem. Nadat de voorzitter de matig bezette vergadering met den Christelijken groet had geopend, las de secretaris de notp-- len der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter o.a. mede* dat de Jaarfeesten van den Volksbond. 17 October zuilen aanvangen. Verder, dat een schrijven van melkbeR zorgers .was binnengekomen, om den le den te verzoeken 't bezorgen op Zondagj tegen te gaan. Eveneens deed de voorzitter een opj- wekking hoor en om zich aLsaog op te ge ven ,voor de R.K. 011 twikke 1 ingaavond©n. Daarna heette hij de Mandolineclub „Saucta Lucia", die voor ons nog onzïchtr baar was, welkom en verzocht deze om' de vergadering op enkele nummertjes te vergasten. 't Scherm ging nu op en weldra kon den (we genieten van 't heerlijke spel van „Sancta Lucia" dat bij 't eind van ieder nummer een welverdiend applaus! in .ontvangst had te nemen. De vice-voorzitter, de heer H. !A. Vu-: Linck, kreeg hierna het woord en gaf, in wel gekozen bewoordingen, een keu rig verslag van den 1.1. gehouden Ka tholiekendag te Leiden. Een dankbaar applaus dank tobden heer Vulinck voor z'n mooi overzicht waarna de voorzitter eveneens een woord van; hartelijken dank tot den vice-voorzitter richtte. 1 Nadat de Mandolineclub nog enkele nummertjes ten gehoorp had gebracht, werd door de vergadering „Aan U, o j Koning der Eeuwen" gezongen en daarna,' eloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. NIEUW KRANKZINNIGENGESTICHT GEWENSCHT. In een adres aan de Provinciale Staten van Noord-Holland geeft het bestuur der Nederland- sche Vereeniging van Geslichtsartsen te kennen, dat het in hooge mate betreurt, dat het voorstel van Gedeputeerde Staten, om over te gaan tot den bouw van een 3e provinciaal krankzinnigen gesticht in de commissie van onderzoek veel te genkanting heeft ondervonden, voornamelijk op grond van financieele overwegingen. Sedert de mededeeling van Ged. Staten in Februari j.l. dat een zeer groot aantal Noord-HoIIandsche krankzinnigen in afgelegen gestichten verpleegd moet worden is zoo zegt het bestuur voor noemd het gebrek aan verpleegruimte nog weer toegenomen, zoodat eerlang opnieuw een overplaatsing op groote schaal noodig is. Het bestuur dringt er nu bij de Prov. Staten met kiem op aan, bedoeld voorstel, desnoods ^enigszins gewijzigd, aan te nemen. Volgens mededeeiing van den heer KincroA, den directeur van het Telegraafkantoor, is do toestand nog onveranderd. Wat de verzending der telegrammen betrof, kan de verzending naar Engeland vrij wel geschie den; naar Duitsehland laat dit echter veel ts wenschen over. Het werk wordt verricht dooï enkele werkwilligen en particulieren van buiten,'* die zich daarvoor vrijwillig hebben opgegeven. De hulp van burgerwachten is echter niet inge roepen; wel hebben enkele studenten bestellers-' diensten verricht om de noodzakelijkste teler grammen te bezorgen. AMSTERDAM. De neutrale Bond C. B. v. P. T. T. heeft hedenmorgen een stakingsbureau gevestigd aan het Damrak te Amsterdam. Naar het bestuur mededeelde, hebben reeds 100 beambten, georganiseerd in den R.K. en Christelijken Bond, zich opgegeven als lid van den Neut-: Zen Bond. kelen kear meer voor ©en zwakkeling Louden..... voor een..." En van woede blevien hem de woorden in de keel steken, en can de gewichtige in nerlijke stern bot zwijgen te brengen, acid© bij: tpt zó-baelfMag men dan niet mpt menschen van lagen stand omgaan, zon der God te beleedigen [Het gezelschap begaf zich pp weg1, trad verschillende winkels binnen en ging er mder uit, terwijl zij de straat met hun ge schreeuw vervulde en aan reeds gesloten deuren klopte. Eindelijk hielden zij in ©en kleine slop stil voor ten vervallen huisje, welke traditioneel Sevilliaansch voorhuis mei can smerig rood en wit gestreept gordijn verborgen was. De deur opende zicü vanzelf, een oude haalde liet gordijn op en zeide met zachte sle.11: „Komt binnen, kinderen! En zij traden binr.eu, allen!.. Alien be halve Galvjei's engelbewaarder, die, bet ge laat met zijn Heugels Midckkeud, aan de deur bleef slaan, 1 (Wordt ver volgoj j{ -v" -r s Despendicios trok zijn hoed in bet gelaat, legde 'zijn elleboog op de tafel en een hand in de heup, keek Gabriel strak aan en zeidf tot hem, naar rechts en liuks kijkend: „Al lachen allen, dun verlang ik toch, dat je ernstig blijft!.. Begrepen?" Gabriel's verwarring was tot het uiterste gestegen ©n zonder te weten, wat hij ant woorden of doen moest, richtte hij een smee kenden blik tot zijn vriend en riep angstig: „GarciaGarcia Maar nog voor deze hein te hulp kon ko men, veranderde Despendicios zijn toon en zijn gebaar, legde Gabriel een hand op het hoofd en zeide miet teedere stem én wonderlijke oogenverdraaing „Ach, lieve mama., schrik u maar niet. Niemand zal uw kind iets doen!" Gabriel was in zijn stoel teruggezonken. Hij werd bleek als wasdan rood als een garnaalPlotseling sprong hij op, hoog op gericht als een wild dier, en wierp den stie renvechter den kop in het gezicht, die hij voor zich had staan; „Canaille!" schreeuwde hij, „wat denkt je wel?" En zijn lippendie reine lippen, die zoo dikwijls tot Maria, de Onbevlekte, gebeden hadden, werden voor de eerste maai bezoe deld met ten onrein .woord Daarop volgde een oogenblik van algemeene verwarring. Garcia schoot dadelijk toe; eenige studetnlen hielden Gabriel tegen, die, snui vend van woede, zich op een stoel liet vallen en kop en schotel tegen de marmeren tafel smeetDenpendicios bleef als vastgenageld op zijn stoel zitten, bleek als een stervende. Het tam was in een leeuw veranderd en de kievit toonde de klauwen en den snavel van een adelaar. „Ach, het was maar een grap!" zeide hij, Gabriel de hand toestekend. Deze stiet ham echter woedend met de vuist terug. Toen schreeuwde - Garcia: „Gabriel! DonnerwetterH©t is toch niets. Sapper loot! Wij zijn alle vriendenHel, kellner! Breng glazen, Manzanilla en koek. Dat is een veront waar di ging, di© met wijn. weggesppeld kan worden. He, kerels. Komt, laat ons spelen, drinken, vroolijk aijin» 1 b i Langzamerhand weid Gabriel kalmer. De kellner bracht pasteitjes, glazen', Manzanilla en allen deden alle moeit© den beleedigde te kalmperen, dié wijd dronk, zop dikwijls men hem inschonk. Het vuur van 'den wijn herstelde den vrede; Gabriel «tronk pp. D^pendicios en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 12