Indrukken van den dag BINNENLAND Orde en Arbeid. •ZAT.R Ai» 9 OCTOBER i9 gO 44ste JAARGANG No 1525V DE ABOWNEMENTSPRU a BEDRAAGT VOOK HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ V00RUIT1ETALING f-3.57V, NAS8AULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het geillustreerd Zondagsblad n acht bladzijden. EERSTE BLAD 103 LESSEN UIT DE POSTSTAKING. De laatste dagen, waarin aan heel de we" reld moest worden rondgeseind, dat ook in het schijnbaar zoo rustige en ordelievende Nederland een deel der Rijksambtenaren en beambten hun plicht verzaakte en tot staking overging, hebben ons veel geleerd, al kan de inhoud dier lessen dan ook niet nieuw en on verwacht genoemd worden. Laten wij de gebeurtenissen even bekijken en er onze conclusies uit trekken. Het gistte reeds lang onder het personeel bij de posterijen en telegrafie. Dat is niet te ver wonderen ,want bij de snelle en talrijke salaris- verhoogingen van werknemers in de particu liere bedrijven, provinciale en gemeentelijke ambtenaren en beambten, raakten de mannen van de post achter, een verklaarbare vertra ging voor wie weet, welk een ingewikkeld machaniek in het werk moet worden gesteld en voor hoeveel millioenen dekking moet wor den gezocht, eer een zoo omvangrijk lichaam als het staatsbedrijf der posterijen en telegrafie eijn loonschaal kan veranderen., Begrijpelijk is het niettemin, dat de betrok kenen bij het bedrijf dagelijks hun achterstand voelden en ongeduldig werden. Maar dit juist is het stadium, waarin een ambtenaar op den proef wordt gesteld. Wij behoeven niet uit te wijden over de onmogelijkheid om aan ambte naren in Overheidsdienst het stakingsrecht toe te kennen. Wie'zit te vrachten op een te legram over den toestand van een ernstige ziekewie zijn ouderdomsrente aan het post kantoor niet kan krijgen uitbetaaldwie zijn zaken, voortvloeiend uit de Ongevallenwet, niet aan het postkantoor kan regelen om maa. iets aan te stippen gevoelt direct, dat een staking bij een publieken dienst heel wat anders is als een particulier arbeidscon flict. Verzaken de ambtenaren hun plicht, dan valt het staatsmechaniek uiteen. Daarom is de eed van trouw van den ambtenaar van zoo veel gewichtdaarom is het zoo diep te betreu ren, wanneer ambtenaren en beambten in het uur der beproeving dien eed verzaken. Maar onze vermaterialiseerde tijd bezit nu eenmaal geen martelaarsbloed meer. Wie der tig gulden loon heeft en er niet van kan komen, gooit zijn werk neer, wanneer hem geen vijf gulden meer gegeven wordt, ook al helpt hij met die daad een geheele samenleving in de war sturen. Die plichtsverzaking is het beden- kelijkste van de gehouden staking van het post-personeel, erger dan alle schade, welke uit de stopzetting van het bedrijf zal voort vloeien. En het verloop der beweging nu ge durende eenige dagen, verergert zoo mogelijk nog het geval. In Amsterdam gooien op een hulppostkantoor plotseling eenige beambten het werk neer, zonder overleg met hun bestuur. Anderen sluiten zich aande beweging grijpt om zich heen en het bestuur der neutrale vereeniging leidt niet, maar volgt. Overijld, zonder zich te bedenken of de gevolgen te overzien, staakt men. Zóó dwaas is de bewe- ging, dat „Het Volk," welk socialistisch or gaan de daad der staking natuurlijk moet toejuichen, toch de beweging als dwaas en overijld veroordeelt, omdat zoo'n staking niet gewonnen worden kan. Een regeering imm rs, die voor muitende ambtenaren uit den weg zou gaan, zou zich zelf onmogelijk maken. Die bezinning schijnt ook wel tot de meerder heid der postbeambten te zijn doorgedrongen en daarom nam men zijn baat tot een ander, misschien nog gevaarlijker maar laffer middel dan de staking het lijdelijk verzet en trachtte aldus den dienst te ontwrichten. En zóó zeer was de geest onder het personeel vergiftigd, dat ambtenaren aan hun hoogsten chef, den Mi nister, een telegram zonden, waarin zij de Re geering van ernstige plichtsverzaking beschul digden, maar vergaten da. zij zelf de grootste plichtsverzakers waren idun voornemen tot ontwrichting van den dienst door lijdelijk ver zet, desnoods met lamleggen van heel het post en teiegraafverkeer. De geest is vergiftigd. Dit is op al de verga deringen der laatste dagen gebleken en wi; spreken hier nu voornamelijk van de groote stedenAmsterdam, Den Haag en Rotterdam. Er was een commissie van Overleg en het besluit, waartoe de meerderheid dier commissie kwam, was de indirecte aanleiding tot de mui terij. Hoe ondemocratischWat baat overleg, wanneer men zich niet bij de resultaten van dat zelf gewilde overleg neerlegt En gesteld, leo M-?a.raa' van ZU^ een commissie van over- naar een te voldoen, dan zoeke men toch liikheid eisc'lt immers eer- j goede trouw. Maar de geest is verbitterd. Helaas hebben vooral in Amsterdam een bedenkeinl fï Katholieke postmannen getoond, dat alfi organisatievorm niets baat, wannee'r de begin selen alleen maar in den naam der vereeniging en niet in het hart der leden geschreven staan. Het is een groote teleurstelling, dat wij er uit onze rijen zien overloopen of zich met moeite binnen de perken laten houden, wanneer de leiders stevig aan de beginselen vast houden. Het is geen kunst om organisatieman en christelijk georganiseerd te zijn, zoolang er feen vuiltje aan de lucht is. De kracht van ien overtuiging blijkt slechts in uren van be proeving. En helaas is die vuurproef door ve len niet doorstaan. Des te meer hulde aan de 1 leiders, die voet bij stuk hielden en aan de man- Aanbevelendi, WAK DAM. CHOCOLADE van verbittering in hun naaste omgeving te temperen, opdat de plichtverzakers spoedig tot bezinning komen. Want, zooals te verwachten was, zijn de sta kers hedenmorgen wel met hangende pootjes terug gekeerd, gezien de dwaasheid van hun overijlde daad en heeft het Bestuur van den Centralen Bond zijn instructies tot plegen van lijdelijk verzet ingetrokken. Maar daarmee is de geest zelf niet plotseling gewijzigd. Een geest van plichtsverzaking en muiterij heeft zich onder een uitgebreid ambtenaars corps geopenbaard. Verzachtende omstandig heden mogen wij vinden in het feit, dat de Regeeringsadviseurs wel wat lang getalmd heb ben om een noodzakelijke loonsverhooging tot stand te doen komen. Maar dat neemt niet weg, dat dézer dagen gebleken is, dat de Nederland- sche Staat niet op al zijn ambtenaren vertrou wen kan. Die indruk dient zoo spoedig mogelijk te worden weggenomen en daartoe kunnen voor namelijk de goede, ordelievende elementen meewerken, door in hun omgeving bij iedere passende gelegenheid met kracht en met ernst hun beginselen te propageeren. üijmegem Overhesrl i k Volle Melk reep Fiets reep Amandelreep Chocolat fin Binnenlandsch Nieuws. Do kredietovereenkomst met Duitsch- land. De lieer van Lanschot, lid der Eerste Kamer, heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Landbouw, inzak® het tusschen .Nederland, en Huitschland gesloten ver drag nopens de verleening van erediet en den uitvoer van steenkolen de voL- gende vragen gesteld: I. ks liet op 11 Mei 1920 te 's Graven- hage tusschen Nederland en Duitschjand gefloten .verdrag nopens de verleening van erediet cn den uitvoer van steenkolen reeds dpor de Duitsche en Mederlandsche Regeer ing geratificeerd 1L Zoo niet, 'is het juist dat Duitsch- land bezwaren maakt om verplichtingen, die uit het tractaat voortvloeien, na te komen? HL Zelfs indien Duitseliland bereid zou zijn die verplichtingen na te komen, zijn er dan geen moeilijkheden van andere zijde te verwachten, waardoor het trac- taat niet ten voile zal kunnen worden uitgevoerd? IV. Geeft een en ander geen aanleiding oin indien nog geen ratificatie heelt plaats gehad daar toe niet over te gaan? üe staking aan het Post- en Tele graafkantoor te Amsterdam. HE STRAFVERVOLGING INGESTELD. .Öen, vooral in de kleine steden die achter "hen 358 bis van ten hoogste een J-aar, in geval Van bleven staan. Mcgen zij helpeimg£ïï 358,ar ho<f£ v J Aangezien het oogmerk (de staking) is bereikt 0e staking opgeheven. DE DIENST OPGEZEGD. Naar wij vernemen is aan een aantal ambtenaren der P. en. T. allen onderteeke naars van de onder de leden van d.eu Centralen Bond voo-r Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel verspreide aansporing tot en handleiding voor het plegen van lijdelijk verzet, door den Minister van Waterstaat de dienst opgezegd. De namen dezer onderteekenaars zijn: Freen, Sipman, Beverloo, van der Baan, van Giessel, Boos en van der Jagt, uitma kende het bestuur van den C. B. P. T. T Verzilvering van suikerbons. Naar het Haagsch Correspondentiebureau met zekerheid verneemt, zal de N. U. M. voorb aan, slechts suikerbons verzilveren, die haar door grossiers en winkeliers worden angeboden. Mochten buitendien instellin gen zich willen belasten met het verzil veren van bons ten behoeve van derden, dan zal hun dit door de N. U. M., op door haar te stellen voorwaarden, kun nen worden toegestaan. In het bijzonder dient de aandacht er op gevestigd, dat geen suikerbons voor verzilvering door de N. U. M. in aanmer king komen, die nog niet door den Mi nister van L. N. en H. geldig zijn ver klaard. De Rijkssfnikerkaart. In het tijd va® van 'Maandag 11 October tot en met Zon dag 17 October zullen de bons no. 53 en 54 van de Rijkssuikerkaart jeldig zijn. ZOETWATERVISOH IN DE ZUIDERZEE Op het Pampus en in de Zuiderzee wordt vaak veel jonge snoekbaars, kar per enz. gevangen. De Neder 1. Heide- Mij. stelt thans pogingen in het werk, om de ze pootvisch over te brengen naar do binnenwateren, .tot verbetering van den vischstand. Verkeer en Posterijen „Wel moet altijd nog het Neutraal Vak verbond wo-rden verwaarloosd, omdat van dien kant nog steeds geen gedetailleerde cijfers worden gegeven, doch dat is de kLeinste groep die tot nu toe weinig in vloed uitoefent. Van de 4 vakcentralen, the de Neder landsche vakbeweging uitmaken, was over de eerste helft van dit jaar de beweging in het ledencijfer aldus: l Jan. 1 Juli Verlies Winst N. V. V. 259.739 248,938 10,771 R. K. Vakb, 149.050 155,204 6,154 O. N. V. 70.262 76,115 5,853 N. A. S. 48.764 46,980 1,784 Totaal 527.815 527,267 12,555 12.007 Het totaalcijfer is op 1 Juli iets lager dan het per 1 Januari was. In het eerste kwartaal is het met ruim 10 duizend gestegen en in het tweede kwartaal wederom met ruim IO1/3 duizend gedaald. Het meest opmerkelijke is wel, dat het verlies aLleen voor rekening van de beide socialistische ya-kcentralen komt en dat hun achteruitgang van 12555 leden ge compenseerd, wordt door een bijna even URANT BUREAUX: ÜW ADRES V03R Heeren- en Jongenskleeding is en blijft het welbekende Amster- danische Se Hands kleeding magazijn alleen gevestigd i BARREV0ETESTRAAT 15 te Haarlem, DE TOESTAND. Gisteren was hel aantal stakers niet toegeno men, maar ook niet verminderd. De modern, neutraal en christelijk georganiseerden, die Donderdag den binnendienst hebben verricht, waren ook heden aanwezig, de buitendienst ligt stil, aanmeldingen daarvoor blijven daarom zon der effect. Om het hoofdkantoor staat nog steeds een menigte nieuwsgierigen, voor wie niets te zien valt, want daarbuiten gebeurt niets. Politie houdt de wegen voor het verkeer vrij. Stakend post- of telegraafpersoneel was in den omtrek van het kantoor zoo goed als niet te zien. Hier en daar een enkeling, die in een groepje belangstellenden den toestand besprak en den nood van het per soneel schetste. MOLESTATIE VAN WERKWILLIGEN. Vrijdagmorgen in de vroegte toen een drietal werkwilligen die des nachts gewerkt hadden, op weg naar hun woningen waren, zijn zij op de Leliegracht door een clubje, dat hen blijkbaar achtervolgd had gemolesteerd. Zij werden met ledige flesschen gegooid en de achtervolgers zon den hen te lijf zijn gegaan als de politie hen niet te .rechter tijd had ontzet, 't Is gebleken, dat de aanranders geen post- of telegraaf-bcamb- ten waren. De drie beambten hadden geweigerd door de politie begeleid te worden. De commissaris van politie in de Eeiste Sectie, waaronder het hoofdpostkantoor ressor teert, heeft van de justitie de opdracht gekregen tegen de stakers een gerechtelijke instructie te openen. Dit is geschied op grond van de artikelen Wetboek van Strafrecht 358bis, 358ter en 358- quater. Het eerste artikel stelt strafbaar „den amb tenaar, -«lie, met Eet oogmerk om de uitoefening van een openbaren dienst stremming te veroor zaken of te doen voortduren, nalaat, of, op wet tig gegeven last weigert, werkzaamheden te ver richten, waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijn dienstbetrekking heeft verbon den". De hoogste straf, die opgelegd kan wor den is gevangenisstraf van zes maanden of geld boete van 300." Art. 358ter luidt: „Indien twee of meer per sonen, ten gevolge van samenspanning, het mis drijf plegen in het vorig artikel omschreven, worden de schuldigen, zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaren." Art. 358quater luidt: „Indien het oogmerk, bij art. 358bis omschreven, wordt bereikt, wordt ge vangenisstraf opgelegd: in het geval van art. Minister en de directeur-generaal overtuigd wa ren van den ernst van den toestand en van de werkelijke ellende van hel personeel, antwoord de hij: „Ik geloof dat deze beweging van het perso neel indruk maakte op de regeering en haar te •lenken zal geven. Maar ik geloof niet, dat men weet, hoe slecht de toestanden in de gezinnen der lagere ambtenaren zijn. Althans men is in Den Haag van meening, dat de thans toegezegde verbeleringen van salaris enz.wel voldoende zijn. De rcgcering leeft nog in den tijd van voor den oorlog. De Regeering zal m.i. liever vallen dan toegeven aan de eischen der organisaties." Over de eventueele strafmaatregelen, te nemen ten opzichte van hen, die den dienst weigeren, zijn geen bepaalde besprekingen gehouden. Wèl moet hij nauwkeurig aanteekening houden van alles wat gebeurt. DE HOUDING VAN HET PERSONEEL. De hoofdbestuurder van den beambtenbond te Rotterdam, de heer Disselkoen, heeft Vrijdag middag in den ingang van het postkantoor, den directeur, den heer Rink, toegesproken. Hij deel de mede, dat er in weerwil van de beweging in Amsterdam, niet gestaakt zou worden. Wie zich niet aan het bestuursadvies hield, zou builen het organisatorisch verband gezet worden. Alleen in den namiddag deed zich een inci dentje voor met den bestellersploeg van 3 uur. Daaronder waren eenigen weigerachtig in dienst le gaan, doch op vermaan van den secretaris der aldeeling van den C. N. A. B-, zijn vrijwel allen aan den arbeid gegaan. Eenigen hebben ge tracht, onder leiding van een communist, een sta kingscomité te vormen, hetgeen niet gelukte. Voorts beeft zelfs het vernemen van het afstem men van de interpellatie in de Kamer, niet tot de stakingsdaad geleid. In de conferentie, Vrijdagmorgen gehouden cioor besturen der vakcentralen en ambtenaars bonden, is besloten een audiëntie aan te vragen bij den minister-president. Verwacht werd, dat de drie voorzitters, de hee ren Dekker, Lansink en Stenhuis, zouden worden toegelaten. Zekerheid hieromtrent kon men ons nog niet verschaffen. TE LEEUWARDEN. In een le Leeuwarden gehouden vergadering van de plaatselijke at'deeling van den Centralen bond van Nederlandsch Post- Telegraaf en Te- kunnen dus de. stakers ..iet een jaar en de leiders met vier jaar gestraft worden. Zooals men weet is ten opzichte van misdrijven, waarlegen een strafmaat van vier jaren is bedreigd, voorloopige hechtenis toegestaan, waaruit volgt, dat de lei ders of aanleggers onmiddellijk gearresteerd wor den. OP HET POSTKANTOOR. In het kantoor was de toestand vrijwel onver anderd. Men zeide daar, dat het aantal, dat werkt, nog hetzelfde is van Donderdag; echter werd de mogelijkheid niet uitgesloten geacl.t, dat in den loop van den oag het aantal stakers zou toenemen. De bijkantoren werden onder politietoezicht voorzien van de benoodigde waarden, zoodat deze weer geregeld het publiek daarvan kunnen voorzien. Alle bijkantoren waren gisteren open gesteld. Het afhalen van correspondentie. In de hal was het een ongewone durkte. Behalve de gewone file's voor de loketten had zich een lange rij opgesteld voor den toegang naar de administratie-lokaliteiten, waar gelegenheid werd gegeven voor het afhalen van correspondentie. Al spoedig bleek deze gelegenheid weer onvol doende, zoodat daarvoor de beide kiosken in gebruik werden genomen. Daarin is een beambte gezeten met de brieven voor zich, die met lui der stem de adressen afleest. DE UITBETALING DER LOONEN. Vrijdag, is uitbetalingsdag. Het loon wordt administratief genoten per drie kalendermaan den, maar wordt aan het lagere personeel per week uitbetaald. Deze betaling draagt den admi agi ifoonpersoneel, is een motie aangenomen, waar- mslralieven naam van „voorschot op net sa W' /Ia «TAn/toriA>im/« m Al '1 a mAnotA «ta^a Itt* a a J! ris Aan hen die zich voor liet ontvangen va hun loon aanmelddei werd een verklaring ter onderteekening vooi.t 'gd van den volgenden inhoud: .eze „Voorschot op sul ji kau alleen worden ver strekt aan ambtenaren, die verklaren elke actie tegen den geregelden dienst te zullen nalaten.' Wie weigert deze verklaring te onderteekenen, krijgt zijn loon niet uitbetaald. De bedoeling van dezen maatregel is den sta kers nogmaals de gelegenheid te geven den dienst te hervatten. In het Centraal Station. In het Centraal Station waren alle postvroegtreinen vertrokken met de daarvoor aangewezen postconducteurs. Niet een van dezen mankeerde. Aan het spoorwegpostkantoor No. 1 is nage noeg het geheele personeel aan den arbeid ge gaan. üe pakketpost. Bij den dienst van den pak- kelpost is het personeel voltallig opgekomen, be halve bij de afdeeling van den dienst in het staion. Daar bleef men weg. Ver koerierposl. Verschillende groole zaken- lichamen hebben den maatregel genomen, om voor hun postverbinding met het buitenland de brieven per koerier over de grenzen te zenden. IN HET TELEGRAAFKANTOOR. Daar was de toestand wat gunstiger dan Don derdag, hoewel de directeur beducht was, dat zich minder personeel voor den dienst zou aan melden. De achterstand in de buitenlandsche telegram men is goeddeels ingehaald; in den loop van den dag zou dan ook de gelegenheid om telegrammen aan te bieden voor Engeland, Frankrijk en Bel gië weer opengesteld kunnen worden. Van de binnenlandsche telegrammen is een groot deel verwerkt. Met de Hughe toestellen was men zoo goed als bij, alleen op de Morse-toe stellen was nog een groote achterstand. Vrijdag ochtend werd een twintigtal ambtenaren uit Den Haag verwacht, die zouden komen helpen om ook dezen achterstand in te halen. De bestelling van telegrammen vindt geregeld voortgang, dank zij de daarvoor aan particuliere zijde aangeboden hulp. TELEGRAMMEN NAAR HET BUITENLAND. In het aanneemkantoor van den Telegraaf dienst is de volgende bekendmaking op het bord geschreven: „Telegrammen voor en over Duitseliland wor den geweigerd." „Telegrammen voor en over Engeland, België en Frankrijk worden ter verzending aangenomen voor risico van den afzender." TE BOTTERDAM. De Regeering en de staking. In een onderhoud met het blad „Voorwaarts", deelde de directeur van liet Postkantoor, de heer D. Rink mede, dat hij Woensdag nog een onder houd had met den Minister van Waterstaat en den directeur-generaal in Den Haag. Hem is toen gebleken, dat de regeering niet van plan is eenige wijziging te brengen in de tot dusverre gevolgde gedragslijn. Zoolang de omstandigheden zoo blijven, nl. de totaal onzekere toestand in het bedrijf, zal de Regeering niet anders doen dan vasthouden aan wat zij, eenmaal meent le moeten doen. Daarom wilde de regeering de afgevaardigden van de or ganisaties ook niet ontvangen. Eerst moet het be drijf normaal in gang zijn en moet de absolute zekerheid bestaan, dat niet op een of ander oogenblik de dienst geweigerd wordt. Op een vraag of het zijn indruk was, dat dc dj de vergadering met de meeste verontwaardi ging te kennen geeft, geen genoegen te nemen met de voorstellen der commissie van georgani seerd overleg in ambtenaarszaken. Bij de volks vertegenwoordiging werd er op aangedrongen, alles in bet werk le stellen om in den fmanci- eelen toestand der ambtenaren verbetering te brengen door alsnog een uitkeering ineens met oen minimum van f 200 te bewerkstelligen. De motie werd ter kennis gebracht van den iijdelijken voorzitter van den ministerraad, den Minister van Waterstaat, den directeur-generaal der posterijen en telegrafie en van de volksver tegenwoordiging. Voor het voeren van verdere actie zullen dc instructies van het bondsbestuur worden afge wacht Minister Ruys de Beerenbrouck, ontving Vrij dagmiddag een deputatie uit de niet-confessio- neele vakcentrales, de heeren Stenhuis, voorzitter N. V. V., Lansink, voorzitter N. A. S. en Dekker, voorzitter A. N. V., nadat zij hadden verklaard, op de huidige staking van het post- en telegraaf personeel tot nogtoe direct noch indirect eenigen invloed te hebben gehad. De deputatie deelde inede, dat de ambtenaren-organisaties bij haar aangesloten, voor de opheffing van de staking van het post- en telegraafpersoneel waren ge stemd en meenden dat, werd daartoe besloten, er voor de regeering aanleiding zou bestaan om ha re maatregelen tegenover hen, die bij de staking waren betrokken, ongedaan te maken. Na de slaking zouden dan de wenschen der ambtenaren door de besturen op normale wijze ter kennis van de regeering gebracht kunnen worden. Een der leden van de deputatie ging nog verder en meende voldoende toezeggingen van de regeering als voorwaarde voor de opheffing van de staking te moeten stellen. De Minister stelde in zijn antwoord voorop, dat de regeering de huidige staking als absoluut onwettig en ontoelaatbaar beschouwde en dan cok niet bereid was in eenige onderhandeling met de stakers te treden. Uit dit standpunt volgt dat geen enkele toezegging kan gedaan worden, vóórdat het werk zal zijn hervat. Als de toestand weer normaal zal zijn, is de regeering bereid op normale wijze de wenschen van de ambtenaren onder de oogen te zien. De deputatie verklaarde, al plaatste zij zich theoretisch en principieel op een ander stand punt, dezen gedachtengang te kunnen begrijpen en in het bijzonder te beseffen dat niet aan stonds toezeggingen over nieuwe traktementsrege lingen kunnen gedaan worden. Intusschen ver zocht zij om maatregelen als b.v. ontslag van en kele leiders of overplaatsing in te trekken, indien de ambtenaren llians de staking opheffen. De Minister verklaarde in een dergelijke uil- wisseling niet te kunnen treden, omdat gelijk reeds volgt uit hetgeen hij vroeger had gezegd, geen sprake is van twee gelijkwaardige partijen. »e Centrale Bond van Nederlandsen Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel, die 11000 le den omvat, deelt mede, dat in verband met de gehouden conferentie tusschen den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad en de voorzit ters der Vakcentrales (A. N. V., N. V. V. en N. A. S.), door het bestuur van den C. B. P. T. T. aan alle afdeelingen schriftelijk opdracht is ge geven voor een normale dienstuitvoering als voorheen zorg te dragen. Men seint ons uil Amsterdam: Na de conferentie, die gisteren tusschen de be sturen der Vakcentralen werd gehouden, werden de leden der verschillende organisaties bijcet geroepen. De vergadering besloot het advies van het Hoofdbestuur der Vakcentralen te volgen. Zoowel de syndicalistische als de neutrale en moderne vereeniging besloten tot opheffing der slaking. Al de organisaties hebben dus de staking op geheven. Uitvoer van papier. Vanaf 12 October is de uitvoer van papier weer toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hieronder niet valt oud papier en papierafval, zoodat de uitvoer hiervan nog steeds verboden blijft GIFTEN. Blijkens in dit nummer opgenomen adverten tie vraegt de St. Gerardus Maj. kerk van Ne derland, te Burgeroostveld in de Drentsche ve nen, bijdragen voor de noodige uitbreiding Verschillende Gerardus-vereerders zullen ongo- twijfeld in deze dagen daaraan willen voldoen. VERVOER VAN KLOMPEN. Door de Nederlandsche spoorwegen is hel volgende bepaald: Aangezien bij het vervoei van klompen het losraken der risten en bijge volg het zoekraken der klompen moet worden toegeschreven aan de omstandigheden, dat le veel paren klompen in één rist worden samen gebonden, mogen dergelijke zendingen bij be vrachting volgens het werkelijk gewicht, voor taan alleen ten vervoer worden aangenomen, wanneer elke rist afzonderlijk niet meer dan 10 paar plompen bevat, terwijl de klompen op voldoend stevige wijze tot een rist moeten zijn samengebonden. Staking te Rotterdam. Vrijdagmorgen is te Rotterdam een staking van steenlossers uitge broken. De oorzaak moet liggen in 't minder goed verdeelen derploegen. De staking omvat honderd man. Het werk aan de losplaatsen Ad miraliteitskade, Oostzeedijk, Rijnhaven, Span- gensche polder en Rottekade ligt stil. De Invaliditeitswet. Het aantal verplicht verzekerden krachtens de Invaliditeitswet was op 1 September 1.872.640. DE NEDERLANDSCHE VAKBEWEGING IN HET EERSTE HALFJAAR 1920 Nu ook het Christelijk Vakverbond zijn ledencijfer van 1 Juli j.L hoeft gepubli ceerd, ia voor de eerste helft van dit jaar een overzichtelijke vergelijking te maken omtrent groei en verlies van de verschillende vakcentralen in Nederland, schrijft de „Volkskrant":

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1