Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Vragenbus KERK BERICHTEN TELEGRAMMEN. Stadsnieuws1* ®Sfoten vooruitgang er beide confesslo;- <&Bele vakcentralen. Deze -verschuiving ia niet zonder be,- ïteekeni». I i (Per 1 Januari hadden de beide socia- tische vakcentralen 308.503 leden, tegen «119.312 leden Van de beide christelijke rcentralen. ^iPer 1 'Juli was dat 295.948 tegen 31.3,19. De socialistische voorsprong is van T191 pp •64.629 leden gedaald, 'Als hier dan nog wordt aangemerkt, at het N. V. V, de Federatie Tan Trans- irbeiders (verwijt haai ledental belang- irqk hooger te puttLiceeren dan het inder- Jaad js, en het bouwvak conflict in de heide socialistische organisaties wellicht jat niet onbelangrijke verliezen zal leiden, js te verwachten, dat voor hen hpt Bede halfjaar (nog slechter zal zijn dan et eerste. I i 1 i I I De oorzaken behoeven thans geen be spreking. Ze zijn bekend. ,We constateer Iran voor dezen keer de feiten." UITLOTINGENi BBÜNSWIJKSCHE 30 THALEE-LOTEN Trekking van 30 September. Hoofdprijzen: ,90.000 M. Ser, 5427 no. 3; M. S. 1227 no, 37; 4200 M. S #27 no '20; 3080 M. S. 618 no. 18; elk 600 M. B. 636 no. 14; S, .3130 no. 5; S 8897 no. 37; S. .4360 no. 69 S. 6856 no 12; S. 6922 no. 48; S. 7556 no, 32; 8 7955 po. SO; S. 8802 no. 66; S. 0830 no 11 elk 210 M. S. 1565 no, 44; S. 6300 no no. 35; S. 4126 no. 64; 4360 no 37; a 5529 no. 13; S, 8866 no 49, De overige nos. met M. 93. Korte Berichten Te Vlaardingen is .Vrijdagmorgen: A. van der Bie, oud B9 jaar, wonende al daar, in diö .Vuleaanhaven van een kraam gevallen en verdronken. Hij laat 'n vrouw met een kind achter. .Te Neede (Geld.) heeft een bewonde raar van Lenin zijn dochter bij den Bur gerlijken Stand doen inschrijven onder den naam van Lenania. In de Zuiderzee, ten N.W. van Har derwijk, tusschen de Knar en Üe Kam- perkoera bevindt zich onder water (een wrak, waaraan reeds menig visscher zijn kuilne-tten vernield of verloren heeft. De plaats is niet nauwkeurig bekend. Daarom verzoekt de Visscherij-inspectie den .vissckers bij ontdekking een boei op het wrak t)e plaatsen, en laarvan onmid dellijk telegrafisch bericht te zenden aan den inspecteur in het 2de en 3de district. Vrijdagmorgen kwam de majoor poe,» negracht van het dertiende regiment in fanterie he paard de Maastrichter Brug straat ingereden en reed tegen n Vracht auto in. Het paard viel sn de auto ging over het paard heen. Aanstonds moest het paard worden af gemaakt. -De majoor bekwam geen letsel.. Te Makkum (Fr.) 'is het 8-jarig doch tertje van G. Kooij onder een wagen met ardappeleoa 'geraakt en onmiddellijk ge dood, Het lijk van den te Apeldoorn ver misten kantoorbediende bij de Post en Tel., d en 19-jarigen ,W. iW., die aan zwaar moedigheid lijdende was, is in het Apel- doomschDierensche Kanaal gevonden. Te Culemborg is aangehouden zekere J. V. K. wonende te Meppel, die zich te Zutphen aan diefstal van een belangrijke partij militaire goederen had schuldig ge maakt. Hij is gevankelijk naar Zutphen över- gebraeht ,en ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Vr. Ik heb een regenjas van binnen met gummi beplakt, welke bij het dra gen .ondanks droog weder toch van bin nen nat wordt, (ik vermeed dat hetyan het tramspireeren komt) terwijl er transj- Jpireergaatjes inzitten. 'Wat is daaraan te doen? Antw. Heel weinig. Laat uw kleerma ker er nog wat luchtgaatjes in maken. Dat zal wel helpen. Vr. Mijn erfpachtshuurcontract is met October aan het einde en dit is door den Notaris geschreven. Dit heeft mij 18 gulden gekost, en dat is mij wat veel. Mag ,ik nu zelf zoo een stuk schrijven op het daartoe behoorend zegel, en liet la ten registreeren, en op welk zegel moet ik djt doen? Moet ik het zelf op het re gistratiekantoor brengen? Antw. Het is verreweg het beste en het verstandigste het stuk door een notaris te laten opmaken. Vooral een erfpachts contract, waaraan in den regel nog wel wat vast zit. Maar u moogt het zelf ook doen en dan laten registreeren. Om het zegel te berekenen moeten wij weten voor hoe lang de huur wordt aangegaan. Men zal echter aan het registratiekantoor wel kunnen inlichten. U. behoeft daar niet zelf heen te gaan. Vr. Hoe kan ik een lichten vilten hoed schoonmaken? Antw. Probeer u het eens met een lap je in benzine gedoopt, BENNEBR0EK. NOORDWIJKERHOUT. MAANDAG De H.H. -nissen te 7 en 8 uur DINSDAG, Woensdag, Donderdag en Vrij dag de H.H. Missen te 7 8 en 8% um. ZATERDAG (6 uur bij de Eerw. Zusters) 7 en 8 uur H.H. Missen. 4 8 uur gelegen heid om te biechten. 6y2 uur Lof ter eere van Maria. VOGELENZANG. ZONDAG half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis half 2 catechismus, half 3 Vespers. MAANDAG en DINSDAG half 8 en 8 uur WOENSDAG half 9 en 9 uur voor Gertruda Vromesteijn. Om 9 uur gezongen jaargetij. Donderdag en volgende dagen om half 8 en 8 uur .Woensdag en Zaterdag om half 12 cate chismus. RINNEGOM. ZONDAG 7 uur de H. Mis v. P. Leek M. Groen 9% Hoogmis v.d. par. 1 uur kate- chismus, 2 uur Vesper met rozenh. en ge beden. MAANDAG 7 uur v. A- Tervoort-Admi raal. lid v. h. Gen. v. h. H. Hart. DINSDAG 7 uur J. Orij. WOENSDAG 7 uur M. Noort-Cornelisse, 2 uur recollectie v. oud-retraitanten. DONDERDAG 7 uur Cornelis Apeldoorn, 6y2 Lof met rozenh. en gebeden. VRIJDAG 7 uur A. Straathof-Noort, 4 7 uur biechthooren. ZATERDAG 7 uur t. e. v. d. H. Gerardus Maj. 3 8 uur biechth. A. s. Zondag 7 uur A. v. Veen en M. Bra kenhof. HEEMSKERK. ZONDAG de H. H. Missen te 7, 8% en 10 uur de Hoogmis, 1% cat- 2% vergad III orde met Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden; te 6% H. Familie. MAANDAG de H.H. Missen te 7% en 8 u. overige dagen te 7, 7% en 8 uur. DONDERDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur en te 9 uur H. Mis voor Bruidegom en Bruid, s avonds te 6% Lof ter eere van Allerh. Sacrament des Altaars met Rozen hoedje en voorgeschreven gebeden. ZATERDAGmiddag van 4 uur af gel. om te biechten en te 6% Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden. In deze week cat. als naar gewoonte en biecht hooren voor de 5e en 6e klasse. SCHOTEN. ZONDAG Half 8 de Vroegmis. Om 10 uur de Hoogmis. Om 12 uur catechismus.Om half 5 vergadering v. h. St. Aloysiuspatro- naat. Om half 7 Lof met predicatie en Octo- beroefeningen. Gedurende de week eiken avond om 7 uur Lof met voorgeschreven oefeningen. MAANDAG om 7% uur gezongen Jaar getijde voor Joanna Rengs, echtgenoote van Antonius Faas. DINSDAG. Half 8 gezongen St. Antonius- mis. ZATERDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten en 's avonds om half 8 Lof met voorgeschreven Octoberoefeningen. HAARLEMMERMEER (a. d. Lijnden.) ZONDAG 7 uur Maria Schonigt, 9% Cate chismus, 10 uur Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. 3 uur Lof met Rozenhoedje tot intentie van Z. H. den Paus. MAANDAG; 8 uur Adrianus Vermeulen. DINSDAG 8 uur gezongen H. Mis ter eere v.d. H. Antonius tot zekere intentie. WOENSDAG 8 uur gezongen Jaargetijde voor Helena Schönhage. DONDERDAG 8 uur Joa; Marga. v. Rijn- Pijlman. VRIJDAG 8 uur Jacobus Bus. ZATERDAG 8 uur Joanna Meijer. ZONDAG 7 uur Maria Breedijk-Stroomer. 10 uur Parochie. Ernstige Spoorwegramp, 23. dooden en vele gewonden VENETIë, 9 October. Gisternacht is Ie sneltrein naar Bologna op den .trein van Milaan ges too ten, die wegens, machine defect ibij de brug van Lugano tot (stilstand was gebracht. Er zijn 23 iooden en yele gewonden. j - YAN ONZE RECHTBANK UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 7 Oct J. K. te Leiderdorp, diefstal, 6 maanden tuchtschool; P. N. J. Z., te Zandvoort, overtreding art. 239 W. V. S., voorw. gev. straf met 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar; J. J. H. fabrieksarbeider te Haarlem, diefstal, zonder toepassing Van eenige straf ter beschikking van de Regeering gesteld; W. C. M. V. H., dienstbode, zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij verstek; diefstal, 1 maand gevangenisstraf; G. T., hvr. J. P. S. te Haarlem, bij verstek, heling, 1 maand ge vangenisstraf; F. D. delcknecht, te Haarlem, diefstal, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar; J. A. S. opkooper te Haarlem, heling, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar; S- O. timmerman te Haarlem, IIP. v. M. tim merman te Schoten, l ij verstek, liet voort gezet misdrijf van diefsta door 2 vereenigde personen, ieder voorw. gev. straf van 1 maand met eeji proeftijd van 3 jaar; J. N. los werk man te Haarlem, wederspannigheid, geld boete van 20.- subs, xo dagen hechtenis; A. G. winkelier te Haarlem, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf; F. I., hvr. te Haar. lem, diefstal en valschheid in geschrifte, 3 maanden gevangenisstraf; P. v. W., kruier te Haarlem, bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, voorw. gev. straf van 14 dagen met een proeftijd van jaar; B. P., hvr. te Spaarndam, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf; I: L. P. schilder te Zandvoort bij verstek, II: K. P. visscher te Zandvoort, bij verstek, mishandeling, ieder 1 maand gevangenisstraf; J. P. varensgezel, te Vel- seroord, verstek vonnis bekrachtigd; A. W. P, groentenzouter te Beverwijk, geldboete van 5.- subs. 1 dag hechtenis. JUBILEUM. Men schrijft ons Heden herdacht de heer A. G. van Dam den dag waarop hij voor 12% jaar in dienst trad als Chef der Van Dijk's Koek en Be schuitfabriek te Schoten. Na per atax van zijn woning gehaald te zijn, werd hij op het kantoor der Vennoot schap door de Directie toegesproken en werd hem een gouden horlogeoverhandigd, terwijl hem namens fabriek- en kantoorpersoneel en vertegenwoordigers een gouden horloge ketting werd aangeboden. De jubilaris bracht den dag verder m huiselijken kring door. GEVONDEN VOORWERPEN. Koek, Kenaupark 24, boekje muziek J. v. Kuijk, Santpoorterstr.6, das; Gr. v Waveren, Zuid Polderstr. 6, dasspeld G. Meijer' Vooruitgangstr. 51, EtuiM. P. de Ridder, Brouwersstr. 124, handschoen P. Schutte, Zoetestr. 19, portemonnaie; J Hamans, Dr. Begijnhof 2 boven, pakje wasch- goed; Geels, Kinderhuisstr. 5 rd., sleutel;. H. J. de Wit, Schoterweg 63, sjaal; Gemeen te Reiniging, hond (Setter). Terug te bekomen bij: R. Snoek, Olie slagerslaan 56, rijwielband; O. Vos, H. v. Alphenstraat 24, broche; N. R. A. Teeuwen, Schoterweg 34, broche; P. G. Key Schoterweg 60 rood, agenda; O. v. Bilderbeek v. Beereusteynsti ait 20, Cein tuur (groen); J. H. Koster, Brouwers vaart 14, ceintuur (blauw); G. v. Dok- kum, Boelstraat 46, dameshorloge; ;W. V. Lnide Frans Halsstraat 63ood, hond; H. v. d. Vecht Lcidschestraat 22, hals band; A. Rab Iordensstraat 64, heeren- hovloge; E. v. d. Sluijs, Groote Markt 30, kindermanteltje; M. FaberDamaststr. 29, me»; M. Smit Leidschestraat 128, oor bel; A. do Jong Letterstraat 35, Schoten, postduif; jQuaries Y, üffobd Floraplein 4, paraplu ieH, Soelaard, KL Houtstraat/ 53 portemonnaie; Bureau v, politie Smeden straat, ringetje en sleutels; Th. Gas ander Groote; Houtstraat 152, ring; E. Verwaal Langendij k»fcraat 25, Slangetje (fietsp pomp); B. Rijsdijk, Gortesteeg 5 boven* taschje; B. Verhulp. Korte Zijlstraat 7, kinder-tasch je. Terug te bekomen gij: A. Bouman, .Waldeck Pyrmonstraat 39, brons beeldje. C. Krnyff, Celebesstraat 16, Schoten, duif. E. Everts, Voor* zorgstraat 43B., das, J. W. Okhuisen, Regulier, straat 38, muts (wollen), M. J. Zitman,, Har. menjansweg 63, manchetknoop. J. A. Hos, W, Geldeloozepad 20, muts, Politiebureau, Smede. straat, portemonnaie, Spruit, Begijnhof 5, por. temonnaie. T. ,v. Schagen, A'damvaart 60, pet: W. Harwijne, Nieuwe Kruisstraat 24, roede* S. Nolen,, Plein 7, sleutel. C. J. Kroon, sierspeld, M. Burgerhout,, Gen. de Wetstraat 24 zw., sleu. tel. L. Wolf, Zuid Polderstraat la, food,, vinger» hoed, PERSONALIA. De heer G. M. W. Margadant, leeraar aan de Hoogere Handelsschool alhier, is be noemd tot 2en penningmeester der Vereeni- gingen van Leeraren in de Handelsweten schappen. Benoemd tot tijdelijk bewaarder in de Strafgevangenis alhier, de heeren J. Kappers te Enschedé en H. J. Westerveld te Heem stede. ALEXANDER SCHMULLER. Paganini-avotid. Paganini was geen componistPaganini had niets te openbaren, niets te zeggen, hij moet fantastisch viocl -gespeeld hebben maar zijn muziek is laf, zonder inhovd, slecht gecomponeerd en om inferieure redenen opgeschreven. Schmuller kan Paganini's fan- tasme onmogelijk terugv inden in deze noten massa, die niets karakteristieks heeft, dan de onzinnige karakteristiek der virtuositeit. Als 't waar was dat de virtuoos Paganini her leefd was in den virtuoos Schmvller, dan zou het één keertje de moeite waard zijn, het teekenachtige figuurtje van Schmvller gade te slaan, maar het is niet waar. Het meest-aannemelijke motief voor een Paga- nini-Schmuller-avond bestaat niet. Het is zelfs treurig dat Schmuller zijn energie ver bruikt voor 't studeeren van deze opzichtige moppen-muziek, dat hij zijn ziel knoeierig verkreukelt in deze ordinaire klanken. Met al dit grof gedoe, dat de pretentie van verfij ning heeft, verlaagt hij zijn talent, doodt hij zijn gave. Hij kan onmogelijk een behoorlijk respect hebben voor meesters als Roussel en Debussy, die oneindig fantastischer en geni aler zijn dan honderd Paganini's. hij bederft zich zelf en aoet onberekenbare schade aan den smaak van 't pvbliek. Hij staat gruwelijk te pleiten voor 't irtuosendom, dat er slecnts is om uit te roeien. Weet hij dat niet Weet hij dat waarachtig niet Laat hij dan weten, dat hij nu veel lager staat dan de onhandige dilettant, die zijn hart laat warmen door een sonate, terwijl hij fouten speelt! Als Schmul ler niet begaafd was, maar uitsluitend virtuo siteit bezat, zou men zoo'n circus-program ma achteloos voorbij gaan; maar Schmuller heeft wel degelijk iets, wat artisten bezitten. En daarom is hij schuldig aan het leelijke van dezen Paganini-ayond. Hij voelt dus niets voor de schoonheid, hij heeft geen res pect voor de kunst, niet voor zichzelf, niet voor de artisten, niet voor ernstige menschen. Iedere seconde van een Paganini-avond is te veel. Ik heb 't twee nummers kunnen uithoudenConcert in D majeur en Hexen- dans. Toen had ik geen geduld meer. Wan neer bij één van deze beide werken was ge bleken dat het beroemde capricieuse fantas- me van Paganini in Schmuller's spelen her leefde, dan zou ik stellig tot het eind geble- vn zijn en opgelet hebben. Maar Schmuller heeft in de werken niets karakteristieks als kunstenaar gegevenhij heeft slechts zijn toeren op 't gespannen koord vertoond, en niemand in de zaal zal 't hem nadoen. Dit is een circus-succes. Het zij hem gegund. Een artist staat evenwel door andere dingen boven 't publiek. H F A „SINT RAPHAEL". Men schrijft ons Heden vergadering van werkplaatsperso- neel waarbij tegenwoordig was de beer v. Leur, lid van den loonraad voor spoorweg- personeel. Te ongeveer kwart voor 8 opende de voor zitter de vergadering. Na voorlezing der notulen was het woord aan den heer Leur. Spreker gaf een overzicht van het werk van den loonraad. In hoofdzaak memoreerde hy wat voor het werkplaatspersoneel van be lang was. In een vergadering van den loon raad werd een subcommissie benoemd ter indeeling van de schalen. In de eerste veiga- dering werden vastgesteld 7 schalen welke indeeling zeer veel overeenkomst had met die van Sint Raphael. Verzocht werd in een volgende vergadering de meening der liootd besturen mede te deelen. In de volgende ver gadering verklaarde de heer Joustra namens N.V., dat zij er mede accoord ging. Hun ont- werp was er een van drie schalen. Nu was het noodig dat de organisaties nieuwe loonindee- lingen zonden. Op 6 Augustus zond de N.V. liet hare in voor de werkplaatsen en wel de volgende loonen - - - - -- 87 ent. leeftijd 27 Schaal 1 II Maximum III IV V VI VII 9g Het oude ontwerp was ingediend in Maart. Daarin was het maximum 90 cent plus 4-- toelage voor den minsten arbeider. Een ver- mindering dus van 3 cent plus f 4.- toelage Voor de ambtenaren werd het beter. Het. maximum werd gebracht van 3600.- per jaar op 6000.-. Ziedaar dus het optreden van de N. V. voor den arbeider. Spreker beantwoordde nog verschillende vragen en eindigde met de mededeeling, dat de heer van Oostveen en spreker een brochure zouden samen stellen aan de hand van de notulen van den loonraad, waarin uiteenge zet zal worden het werken van Sint Raphael voor het personeel der Spoorwegen. C naer applaus sloot de voorzitter de druk bezoch te vergadering. NEDERLANDSCH FABRIKAAT, In de aflevering van t> October treffen wü o.a. aan: het verslag van de algemeens vergadering der Vereeniging, 21 September j.1, te Haarlem gehouden. In een bijdrage, verlucht met verschillende afbeeldingen, wordt een beschrijving gegeven yan de Nederlandsche kunstweefschool te VGravenhage en omtrent hetgeen daar .wordt Vervaardigd. Verder treffen wij aan het eerste gedeelte van •en overzicht omtrent de Nijverheid te Haarlem '•n wordt in deze aflevering uiteengezet hoe het .er in dat opzicht vroeger te Haarlem uitzag. De rubriek „Vag alles wat", bevat weer, als Meeds verschillende korte belangwekkends mede delingen, ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DIEMEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, te J2 uur is te Diemen bij de zgn. Duivendrechtsche tocht een ernstig auto-ongeval gebeurd, naar de „Tel." meldt. Een bewoner van het Beukenplein te Amsterdam had per motorfiets een uitstapje gemaakt, waarbij een meisje, mej. Post, hem op de duo-zitting vergezelde. Onderweg evenwel kreeg de motor een panne en moest worden achtergelaten, waarna het tweetal zich te voet naar Amsterdam wilde begeven. Op liun wande ling cchler kwam her een open aulo van Trom penburg achterop rijden. De chauffeur stond toe dat zij medegingen naar Amsterdam. Op den weg huschen Diemerbrug en Duivendrëciil bevindt rich een gevaarlijke bocht die althans zoo luiden de verklaringen door den chauffeur met een snelheid van 30 K.M, werd genomen. Hierdoor geraakte hij het stuur kwijt en de .wagen (een Torpedomodel) schoof het water in, de drie. inzittenden medesleurend. De chauffeur wist zich spoedig op het droge te werken. De jonge man kon zich aan de kussens vast houden en aldus blijven drijven. Treuriger liep hel af met mej. Post Deze geraakte onder den wagen en het duurde geruimen tijd voor men haar kon bevrijden. De inzittenden van een voorbijgaanden auto •ssisteerden, zoo goed mogelijk: met de schijn werpers werd de plek des onheils verlicht Na •enigen tijd werd mej. Post opgehaald. Dr. Derkinderen uit Diemerbrug, die inmiddels geroepen was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd per auto naar Amsterdam ver- joerd. DE MACHT VAN HET NEDERLANDSCHE LIED. Een der vertegenwoordigers van het Alg. Ned. Verbond in het buitenland, deelt het volgende uit zijn ervaring mede: „Ik kwam als jong matroos voor jaren in Singapore. Zooals gewoonlijk gingen wij naar de Had en kwamen in een groot koffiehuis om ons te verkwikken. De zaal was gevuld met Engel- sclien, Denen, Noren, Duitschers en een paar Nederlanders. De Engelschen begonnen te zin gen, later ook de Denen en Noren. Daar de Duitschers in de minderheid waren, bleven de zen stil. Eindelijk zei ik legen de Duitschers Zingt toch ook eens een lied. Ja, meenden ze, ïls die anderen maar geen lawaai maken. Ze Kilden niet. Nu, zei ik, dan zal ik zingen. Toen zoDg ik een Duitsch lied, dat goed werd opge nomen. Daarna zette ik mij bij de paar Neder landers en vroeg hun, of ze niet zingen kon den, en dat ze toch zeker niet voor de Engel schen en Duitschers wilden onderdoen. Neen, leiden ze, we zijn maar met een paar man. Wel antwoordde ik, al was ik alleen, dan zong ik nog. Ik sprong op 'n stoel, klapte in de han den en nadat het stil geworden was, zong ik mijn lievelingslied: „Beelden uit mijn kinder jaren, uit mijn jeugd zoo vrij en blij" en „Ons hutje bij de zee". Wat er volgde, toen ik het lied had uitge zongen? Eerst stilte, dan een oorverdoovend handgeklap. Opeens werd ik met stoel en al hoog opgebeurd en in de zaal rondgedragen en het galmde: „Hoera voor Nederland", TER WAARSCHUWING. Bij een lid van de R.-K. Reclasseerihg te Roo sendaal (N. Br.) vervoegde zich iemand, voorge vende voorwaardelijk veroordeeld te zijn en eigenlijk woonachtig te Tilburg. Hij had echter thans werk gekregen te Roosendaal, doch had wijl hij nog geen loon had ontvangen geen middelen van logies. Met deze mooie praatjes gelukte het hem een bedrag voor logies los te krijgen, waarmede hij zich uit de voeten maakte. Achteraf is nu gebleken, dat van al die praat je* niets waar is en dat men dus met een op lichter te doen had. Daar hij waarschijnlijk zijn praktijken nu .weer elders zal beproeven, ook bij pastorieën Kihiint hij nogal eens dergelijke kansen (e wa gen om aan geld te komen, kan de vermelding van deze nieuwe wijze van oplichting ter waarschuwing dienen. Een voorbeeldige hospita. Een kamerver huurster van de Nieuwe Keizersgracht te Am sterdam, hield er een zeer eigenaardige gewoonte op na. Zij had de sleutel van de brievenbus in haar bezit en alle brieven, die voor haar kost gangers kwamen, maakte zij open of wierp ze ongeopend op straat. Een winkelier die beneden zijn zaak drijft, vond een paar aan hem ge richte brieven in elkaar gefrommeld op de binnenplaats liggen. Zij heeft o.a. driemaal een dringende zaken brief, die aan een harer kostgangers was ge zonden, stuk gescheurd en weggeworpen. Deze eigenaardige gewoonte heeft zij jaren achtereen gevolgd. Een der commensaals kreeg echter argwaan en nam de politie in den arm. Deze liet de vrouw er inloopen. Tegen de voorbeeldige hospila is proces-ver- baal opgemaakt. Vr.: Ik heb een jonge hen, die altijd goed is geweest maar nu niet goed meer loopen kan en op haar poolen waggelt. Zou daar ook raad voor zijn? Antw.: Penseel de pooten met jodium tinc tuur, zoodra er vervelling te bemerken valt on middellijk de kuur doen ophouden. Beenzwakte is dikwijls het gevolg van loopen op hout. U moet er rekening mee houden dat deze kwaal gemak kelijker voorkomen wordt dan genezen. Vr.: Ik heb in mijn kamer veel last van mot; kunt u mij ook zeggen wat ik er tegen doen moet? Antw.. Mot kunt u weren door zwavel of kam fer in de kamer te verspreiden. Maar bedoelt u dat? Of bedoelt u te vragen hoe u motten uit kleeren kunt weren? Vr. Hoe moet ik kunstmarmer bewerken en polijsten? Antw.: Wij begrijpen uw vraag niet goed. Po lijsten doet men met fijne soorten amaril of schuurlinnen. Wit marmer moet daarna met zwarte boenwas behandeld worden. Voor 't ove rige dient u eens te informeeren bij een vak man. Vr. Zoudt u mij ook kunnen mededeelen of er een schaftlokaal op een naaiatelier moet we zen, waar ook meisjes van buiten werken, die niet naar huis kunnen en twee uur middag hebben? Antw. Er moet een gelegenheid zijn waar zij dien rusttijd kunnen doorbrengen. Die gele genheid mag niet tevens slaapgelegenheid zijn. Vr. Ik heb een kuiken, geboren begin Mei, dat nooit iets gemankeerd heeft. Maar nu wordt het slap in de pooten, zoodat het niet staan kan. Heeft altijd los geloopen. Beleefd verzoek ik u mij te willen mededeelen, wat er aan te doen is. Antw. Een doelmatige voeding is eerste ver- elschte. Wendt u daarvoor tot een zaadhande laar. Wat de beenzwakte zelf betreft, penseel de pooten met Jodium-tiuctuur. Zoodra ver velling te bemerken valt, onmiddellijk de Kuur doen ophouden. Bij kuikens lg beenzwakte ook dikwijls een gevolg van loopen op hout. Vr, 1. Mijn zoon is voor den tijd van vijf jaren het recht ontzegd bij de militaire macht te dienen, is hij nu ook zijn burgerrechten kwijt? 2. Zoo ja, is hg dan, ook belastingplichtig?. Antw. 1. Neen; 2. Ja. Een lezer schrijft ons: Vr. In uw geëerd blad van Zaterdag 2 Octo ber kwam een vraag voor welke luidde als volgt: Wanneer is de eerste ploeg van de lichting 1917 onbereden wapens opgekomen? Het antwoord luidde: De eerste ploeg der onbereden wapens is opgekomen 1620 December 1916. Daar ik zelf tot die ploeg behoorde, meen ik zeker te weten dat die ploeg opgekomen is 5 Januari 1917. Antw. De inlijving van hel le gedeelte der lichting 1917, wat eerst zou geschieden in het tijdvak van 1620 December 1916, is bij Mi- nisterieele Beschikking van 6 December 1916, afdeeling Dienstplicht no. 121 M. vastgesteld in het tijdvak van 3 tot 6 Januari 1917. Onze abonné heeft dus gelijk. Door ons was deze laatste beschikking over het hoofd gezien. ZONDAG. Om 7 uur en half 9 gelezen H. H Missen, om 10 uur de Hoogmis, waaronder collecte Om 2 uur catechismus, om 3 uur Vespers lied 44 Na de H. H. Missen gelegenheid tot betaling van plaatsengeld. WOENSDAG. 's-Avonds om 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef, met gebeden v. d. Octobermaand (lied 67). VRIJDAG. Geen H. Mis om 7 uur, maar wel Communie uitreiken. Om kwart over 8 eerste H. Mis, om 9 uur gezongen maandstond voor Adriana van Kampen geb. Vermunnicht. ZATERDAG. Van 4—8 gelegenheid om te biech ten. A. s. Zondag 17 October, verpachting van open gevallen mannen- en vrouwen-plaatsen, onmidde- lijk na de Hoogmis. ZONDAG. Heden het hoogfeest van den H Victor, patroon dezer parochie, om 10 uur de plechtige Hoogmis met feestpredicatie. 's-Middags half 3 Lof en rozenhoedje. WOENSDAG. Half 10 gezongen huwelijksmis voor Petrus van den Berg en Maria Geerlings. DONDERDAG. Half 10 gezongen huwelijks mis voor Albertus Kramer en Magdalana Johanna van Duin. i (WIJK AAN ZEE ZÓNDAG H.H. Missen 7% en io uur 3 uur Vespers, 6% H. Familie. In de week Maandag, Dinsdag en Vrijdag 71/2 H. Mis. Woensdag en Donderdag 9% uur gezongen H. Mis. ZATERDAG 8 uur gezongen H. Mis. Woensdag en Zaterdagavond 7 uur Lof. Zaterdagmiddag 4 8 uur gelegenheid tot biechten. CASTRICUM. ZONDAG 7 uur en io^ur Hoogmis. 1 uu Catechismus, 2 uur Ves' es, daarna H. Fa milie. en VAN HET POOLSCHE FRONT. WARSCHAU, 8 October. Het Poolsche stafbe- richt zegt: Op het geheele front is de toestand zonder noemenswaardige verandering gebleven. Ten oos ten van Swialol hebben wij drie Sovjetregimenten uiteengejaagd, waarbij wij 700 gevangenen maak ten en 5 machinegeweren veroverden. KABINETSCRISIS IN LETLAND. BERLIJN, 8 October. In Letland dreigt een ka binetscrisis. Op het departement van handel en levcnsmiddelenvoorziening hebben groote verduis teringen plaats gehad. De onregelmatigheden zijn van dien aard, dat het parlement, dat voor gerui men tijd op reces was, Dinsdag a.s. weer bijeen komt. Het ontslag van het kabinet schijnt on vermijdelijk. DE ARBEIDSTROEBELEN IN SPANJE; BARCELONA, 5 October. Bij de stakingen in het transport- en ijzerbedrijf is nu een bakkers staking gekomen. Er is vandaag gedeeltelijk ge brek aan brood. DE BEVOLKING DER VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK. De bevolking der Vereenigde Staten bedraagt volgens de laatste officiëele volkstelling 105,683,106. Dit is een vermeerdering van 14,5 pet. vergeleken bij de vorige telling. DE BOLSJEWIKI IN AFGHANISTAN. LONDEN, 8 October. Volgens een bericht van Reuter uit Alahabad zijn er bolsjewistische troe pen gemeld aan de Afghaansche grens bij Mai- mana. Er zijn troepen op weg naar Kaboel ter versterking van de grenstroepen. 100 110 130 132 136 29, 30» 28 3i» 31 32

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2