Nieuws uit Haarlem. Sport en Spel. r Ken ervan v. a - betrokken bij den dief stal der brandkast van de Gemeente-Ar- ieidcrsi sur.-, een ander bij de diefstallen jn den e.at pedi -nst te Botterdam, de bei- anderen standen al even gunstig' be kend. Bij liet voortgezette onderzoek is geble ken dat een hunner plotseling twee auto's kocht, de overigen lieten weer op andere Wijze bemerken dat zij plotseling over ïlinke sommen beschikten. Alle aanwijzingen mee te deelen die in Aen loop der laatste weken bij commis saris Heeroma de meening vestigden flat bij op het goede epoor M as, zou de ver dere afwikkeling der zaak bemoeilijken. Voorloopig moet worden volstaan met de Vermelding van het feit dat onder verden king de oplichting té hebben gepleegd, de 19-jarige kantoorbediende en zijne 4 grienden Donderdag gearresteerd werden. Een nuniicr werd in Den Haag gepakt. DE INBRAAK IN HET POSTKANTCiQB TE HATTEM. Bij het nader onderzoek in fle zaak Jer te Winterswijk gevatte inbrekers, fle gebroeders B., hebben dezen, naar vernomen JWordt, lekend, de inbraak in bet postkantoor te Hattem, waarbij f 4500 ont vreemd werd, te hebben gepleegd. Zij waren vtoeger als Duitsche deserteurs ge- interneerd geweest in Hattem en een hun eer haalde geregeld de post voor cle ge- interneerden van het kantoor, zoodat hij er goed den weg wist. Bij hun inbraken hebben zij vermoedelijk samengewerkt mef nor een anderen Ou it se her, een der- len broer die er in geslaagd is naar r>!>ltseb»and te ontsnappen, waarheen eok een grocte hoeveelheid lijf- en tafelgoede ren, zilverwerk etc. gestolen bij inr. Ca- patlose te Diepenveen en de familie Van Heel te Bijssen, verdwenen is. De ge broeders B. zijn met pakjes beladen op den trein geslapt. Later keerden zij naar ons land terug en pleegden o.m. de in braak te Hattem. Bij een poging om te Winterswijk voor de tweede maal over de grenzen te komen werden zij, naar men weet, gearresteerd. EEN RAADSLID EN WETHOUDER AANGEKLAAGD WEGENS OR- LICHTING. De politie te Heerlen heeft op last van den officier van justitie te Maastricht aangehouden het gemeenteraadslid D. uit Wau'oaeli. verdacht van oplichting. D, moet hierin zijn bijgestaan door den wet houder J. die thans voortvluchtig is meldt de „Tel." J. en D. hadden van de familie yan iemand uit Mariënbarg (Duitschiand) die aangehouden was wegens het uitgeven van valsche zilverbons ©enige duizenden marken weten los te krijgen, voorgeven de, dat zij dan zouden zorgen, djitl be doelde persoon vrij zou komen. orvaüigerwjjze werd betrokkene in derdaad uit het voorarrest ontslagen, a. j üi de wethouder en het gemeente raadslid aanleiding vonden om nog een som te vragen, wat de vrijgekomene. P, hun gaf. Toen. deze echter merkte, dat zijn ont slag uit het voorarrest een wdere oor zaak had, heeft hij de beide personen-aan geklaagd wegens oplichting. Uit de „Leeuw. Crt1.": Zondags komen wij ze op Onze bul tenwegen nog ai eens tegen als ze, in groepjes, bezig zijn van de noodige lichaamsbeweging zich te voorzien de jongelui, die een staatse ducatie genieten Laten wij ze met een eerbiedig ontzag Bit den weg gaan, want tot onze kostelijkste burgers mogen zij worden geteld. (Wij hebben het dezer dagen gelezen hoe aan de Rijkstuchtschjool te Nijmegen 32 menschen dagelijks bezig zijn aan 28 jongelui hun zorg te besteden. Welnu, -wij doen het niet minder. Voor éOO jongens rekent men hier (het rijks opvoedingsgesticht te Leeuwarden) op twee honderd vijftig man personeel.., We mogen ze dus wel In waarde hou den, wanneer die staatsopvoedelingen een maal aan de maatschappij weer worden afgeleverd .en minstens onze ministers- pasten voor hen reserveeren, Ze zijn een duur bezit! i Korte Berichten. VOETBAL-OVERZICHT, Zondag wordt gespeeld: D' s- RESERVE EERSTE KLASSE. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Verschenen .is het rapport der com missie uit de Statenleden van Noord-Hol lend, waarin behandeld werden fle voor dracht .voor de stichting van een kolo- jiiehuis .ten Behoeve van door tuberculose bedreigde kinderen en andere voordrach ten de tubercu 1 ose-bestrijding ten doeL hébben. De behandeling der voordracht leidde .tot uitvoerige en uiteenloopen.de beschouwingen omtrent de vraag of fle Provincie zelve de stichting en. do ex ploitatie yan een koloniehuis voor prae- tuberculoise kinderen ter hand moest ne men, dan wel of ze zich er toe had te bepalen .om particulier initiatief in 'deze te steunen en te bevorderen. Een aantal leden waren vóór directe exploitatie vanwege de Provincie; een groot aantal leden tegen deze exploitatie. De bezwaren van algeineenen aard ble ken zoozeer te overwegen dat tie meer derheid der commissie zich verklaarde te gen .de stichting door de provincie yan een koioniehuis nabij „Duin en Bosch" te Bakkum en tégen het daarvoor be- noodigde bedrag van f 600.000. Gunstig wenschte de Commissie te ad vise eren .om aan de stichting „Amsiter- damsche kolonieverpleging voor kinderen" Op 't Woud" te Egmond aan den Hoef, ten behoeve van de betaling fl:er bouw kosten van haar koloniehuis „Op. 't: Woud" te Egmond,-Binnen, een voorschot te yer- leenen vjan! .25000, tegen eene rente yan 6 pCt 's jaar.s af te lossen in .10 jaren; ter gemoetkoming in de kosten van rente en aflossing van het aan haar verleende voorschot jaarlijks, f 4000 bijdrage te yer,- leenen gedurende 10 jaren; aan fle ver eeniging „Amsterdamsch Kindersanato- rium" ten behoeve van de uitbreiding van haar sanatorium „Hoog Blaricum" een voorschott e ver kienen tot een bedrag van 2 derde van de voor die uitbreiding be,- noodigde kosten tot een maximum Van f 245.000 tegen C pCt. lente 'tsjaars af te lossen in 40 jaren, onder voorwaarde dat d;e gemeente Amsterdam eenderde yan het benoodigdé bouwkapitiaal voorschiet, plus een jaarlijksche bijdrage v|a|n f 12000. ten slotte adviseerde de Commissie gun stig betreffende de voordracht om jaar lijks met 1920 te beginnen tot wederop, zeggens .toe een subsidie uit fle provin ciale kas te verieenen van 25 cent per verpleegdag aan „Herwonnen Leve as,- kracht" voor iedere patient uit NoordhoL land, die in de laagste klasse van „Berg en Dal" verpleegd wordt; id. ,Voor „Sana torium Beekbergen" en die aan de cen trale Vereeniging voor gezondlieidskolo- ni.es .voor zwakznniigen te Utrecht Voor de .verpleegden in het koloniehuis te Ede. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer J. C. Boon, van Haarlem. - Benoemd zijn tot eerste luitenant bij hun tegenwoordig korps de tweede lui tenants J. H. C. M. van Buiten en G. Blok huis van het ioe reg. infanterie tot reserve eerste luitenant de reserve tweede luitenant W. J. Schunhart van het ioe regiment infantrie; bij de landweer mfantrie G. H. J. Strootman van het 2ie bataljon. -Aangewezen is als voorzitter van list Genootschap van leeraren aan Nederland- sche Gymnasia dr. C._ Spoelder, rector van het Gymnasium, alhier. Bij het gehouden examen van de Ne- derl. Stenografenvereeniging btolze Wery, Werd het certificaat voor macluneschrijyen, volgens Wery's ticnvingersysteem (blind- schrijven) verstrekt aan de damesJ. Der- lagen, C. van Leeuwen, B. van Maaswinkel, M. van Rossum P. Stuifbergen van Haar lem, en C. Heitlagen van Overveen. Verder aan de heerenJ. Bel, J. de Boer, A. H. Bouman, T. Meppelink, B. van NieuWen- hoven, W. Stuifbergen, van Haarlem, en J. Ulpée en A. Huis, beiden.van Hillegom. Bij den dienst der directe belastingen enz. is verplaatst J. Blomsma, commies 2e klasse, van Kerkrade naar Haarlem (I. en A.). Aan den heer W. A. G. Klem, commies aan het gemeentelijk Electnsch Bedrijf alhier, is op zijn verzoek door B. en W. eervol ont slag verleend uit zijn betrekking. De heer Klem gaat over in het particulier bedrijf en gaat zich metterwoon te Delft vestigen. Zondagavond had in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat te 's Gravenhage de plech tige installatie plaats van den ZEerw. Heer H. A. Th. van Dam als pastoor der parochie van St. Jacobus door den ZeerEerw. Heer J. J. de Graaf, deken van Delft. Deze las op het altaar het schrijven van Z, D. H. den Bisschop van Haarlem voor, waarbij de Zeer EerW. Heer van Dam tot pastoor der S Jacobusparochie aldaar benoemd is, en ver- richtte vervolgens de installatie volgens het liturgisch voorschrift. Daarna hield deken de Graaf van den kansel een toespraak tot de parochianen van St. Ja cobus, die in grooten getale het kerkgebouw hadden bezet. De plechtige installatie Was voorafgegaan door 'n „Veni Creator." T ijdens het Lof voer de het zangkoor uit :„Adoro Te", „Salve Re glna" en „Tantum ergo" van Köthena het Lof werd „Haes dies" van A. Giesen gezongen „DE TIEN". De beschuldiging tegen Dr. van Konijnenburg. VERFRAAIING VAN HET KEIZERLIJK LANDGOED. Aan de vollooiing en verfraaiing van het keizerlijk landgoed wordt nog steeds gewerkt, vertelt de „Tel.". Terwijl het ingangsgebouw aan den Langbroekschen weg slechts matig vordert, heeft men de plannen klaar voor de ingangspoort achter de Openbare school. Tij delijk is bet hek aldaar met groote ijzeren pDien bedekt. Nu zullen er twee groote pilaren verrijzen, een forsche poort vormende, met jjzcren deuren afgesloten. Boven de poort zal een groote gekroonde W. geplaatst worden, omgeven door lauriertakken. Hetzelf de zal boven de poort bij Vedetta aangebracht worden. EEiN DUUR BEZIT, Donderdag sloeg een schipper door het breken van den vaarboom van zijn schuit in de Mook nabij Zwarteberg te Zevenbergen over boord en verdronk. De overledene laat een weduwe met zes kinderen na. Te Nijkerk (Geld.) is de eierhal en de Oos termolen met veel koren afgebrand. De oor zaak is onbekend. Te Rhenen had het 2%-jarig zoontje van W. v. D. het ongeluk een kan met kokende koffie over zich heen te trekken. Aan de daar- iioor ontstane hevige brandwonden is de klei ne overleden. In een onbewaakt oogenblik heeft het 10- maanden oud zijnde jongetje van L. Wilde- hoer te Meppel een pannetje met kokende melk omver geworpen en over het lichaam gekre gen. Het kind is aan de gevolgen overleden. WESTELIJKE AFDEELING, le Klasset V. O. C.Blauw-Wit SpartaanD. F. C. AjaxH. V. V. V U. V, V.—V. V, A. I A. F. C.Sparla. Overgangsklasse. R. F. C.Stormvogels. R. C. H.Hermes-D. V. S. H. F. C.—Quick. W. F. C.'t Gooi. A. D. O.—D. E. C. S. V. V.Feyenoord. Reserve le Klasse A. Haarlem IIA. F. C. II. 't Gooi IIAjax II. Bluuw-Wit IIH. F. C. II. Reserve le Klasse B. H. V. V.IID. V. S. II. D. F. C. II—V. O. C. 11. 2e Klasse A. E.D. O.—Z. V. V. RapidiiasAlc. Victrix. ScholenAmstel. Z. F. C.Hortus. HollandiaPurmersleijn. 3e Klasse A. BloemendaalD. W. S. HelderSt. Voorwaarts. OOSTELIJKE AFDEELING. Z. A. O.Be Quick. TubantiaQuick. TheoleGo Ahead. EnschedéHengelo. U. D.Viless. ZUIDELIJKE AFDEELING. le Klasse. V. V, V,Brcdania. VelocitasMiddelburg. NoadB. V. V. M. V. V.Willem II. WiihehninaDosko. NOORDELIJKE AFDEELING. ForwardBe Quick, Achilles—Vcendam. AlcidcsW. V. V. FrisiaG. V. V. H. S. C.Velocitas. DE EERSTE KLASSE. Haarlem trekt morgen naar den Haag om H. B. S. te bestrijden. Een ontmoeting, die de roodbroeken een heel eind in de goede richting kan brengen. Gezien de prestatie van beide vereenigingen in de laatste wedstrijden belooft dit een spannenden strijd te worden. Haarlem zal Teekelenburg weer in de gelede ren hebben. Wie zal winnen? We voorspellen een 2—1 overwinning voor H. In Rotterdam wordt nog een belangrijke wed strijd gespeeld tusschen V. O. C. en Blauw-Wit. De Amsterdammers zullen bier hun eerste puntje moeten afstaan. i Ajax ontvangt H. V. V. De resultaten van Zondag 1.1. van; beide ver eenigingen zou ons een Haagsche overwinning doe»- voorspellen. We gclooven echter niet, dat de gebroeders Kessler er in zullen slagen, om Ajax in eigen hol te kloppen. Bij SpartaanD. F. C. zal het ook niet aan spanning ontbreken. Het terrein vooral doet ons een Amsterdain- sehc overwinning voorspellen. U. V. V—V. V. A. is voor de Utrechtenaren. A. F. C.—Sparta zal de eerste Spartaansche overwinning geven. Haarlem II ontvangt A. F, C. II en dient te winnen. De H.F.C.-reserves trekken naar Blauw-Wit 11 waar zij wel een nederlaag zullen te slikken krij gen. 't Gooy II—Ajax II is voor 't Gooi, - DE OVERGANGSKLASSE. Aan de Spanjaardslaan zullen Zondag Iwce oud-eerste klassers elkaar ontmoeten. Quick, dat zulke goede plannen heeft, komt bij the Good Old op bezoek, die minder goede plan nen schijnt te hebben. Toch zijn we optimistisch voor Zondag en we voorspellen een moeilijk bevochten H. F, C. overwinning. De andere Haarlemscheo vergangsklasser R. C. H., die tot nu toe geen slecht figuur heeft ge maakt in haar nieuwe afdeeling zal morgen H. D. V. S. ontvangen en den stijd wel winnen. R. F. C.Stormvogels is voor de Rotterdam mers. W. F. C.—'t Gooi wordt een Wormerveersclie overwinning. A. D. O.D. E. C. is voor A. D. O. en S. V, V. Feyenoord voor de Feyenoord-menschen, DE TWEEDE KLASSE. Onze beide Haarlemsche tweede klassers spe len Zondag thuis. Scholen ontvangt Amstel en zorgt voor, een overwinning. E. D. O. krijgt Z. V. V, op bezoek en zal wel verliezen. Rapiditas—Alc. Victrix is voor Rapiditas, Z. F. C.Hortus wordt een Z. F. C.zege en Hollan diaPurmersteyn deelen de puntjes. j, DE DERDE KLASSE, Bloemendaal ontvangt voor deze afdeeling D. W. S. en wint met 21. HelderSteeds Voorwaarts zal Voorwaarts --vfeer een eindje voorwaarts brengen. Referee. D. H. V. B. I Voor a.s. Zondag zijn nog een serie competitie wedstrijden uitgeschreven, zoodat alsdan moeten spelen: 2e klasse, N. V. C. 2Westen 1. Concordia 1Zwaluwen 1, H. B. C. 4—D. V. O. 1. 3e klasse, Zilk 1—B. V. V. 1. H. B. C. 5Concordia 2, D. V. O. 2—N. V. C. 3. 4e klasse, B. V. V. 2—Westen 3. GeelWit 1Zwaluwen 3. Geel-Zwart 3S. D. S. 1', Op het R.-K. Sportpark voor Haarlem Is de terrein-indeeling als volgt: le terrein Geel-Zwart 2 (vriendschappelijk), 2e. Geel-Zwart 3S. D. S. 1. i 3e. Geel-Wit 1Zwaluwen 3. 4e. Zwaluwen 2 (vriendschappelijk), 2e, (46 uur) Geel-Zwart 4Geel-wit 2. GEMEENTECREDIET, Op initiatief van den heer H. A. Bultman, kassier te Heemstede, is gisteren in café Brink man, alhier, een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van gemeenten in Noord-Hol land ter beraming van plannen Ier verbetering van het gemeentecrediet. Na ampele discussie spraken de aanwezigen als hun oordeel uit, Hat alle middelen moeten worden aangewend om de moeilijkheden die dc gemeenten bij het aangaan van leeningen on dervinden, zooveel mogelijk te verlichten. Zij verzochten den heer Bultman om ook in an dere .provincies van ons land dergelijke bijeen komsten te bcltggen en benoemden een Com missie die met de afgevaardigden in de andere provinciën te kiezen, zal samenkomen teneinde stappen te doen, maatregelen te nemen die ter bereiking van het doel nuttig en noodig zijn. PERSONALIA. De heer A. F. J. Zeiss, bariton-hoornist bij het Haarlems Muziekkorps, di® 4°t dusverre alleen bij de zomer- of harmonieconcerten was, is nu tevens werkzaam gesteld bij de symphoniecon- certen als alt-violist DEKEN VAN DAM. De Staatscourant beval de statuten van de Haarlemsche Vrijwillige Brandblusschersvereeni- ging „De Tien". MARIA VEREENIGING. Op de matig bezochte, doch geanimeerde ver gadering van gisteravond der Mariavereeniging, wej-d keurig verslag uitgebracht der jaarvergade ring van den Mariabond door de afgevaardigde mcj. Leurs. Tevens werd besloten lot het houden eener algemeene II. Communie op Zondag 10 October ten 7 uur in de St. Josephkerk, GARNIZOENSBERICHTEN. De 2e Luitenant E. Dijkstra van het 10c Regi- ment-Infanterie, wordt van 11 October a.s. lot en met 20 October d.a.v. belast met de functie van Plaalselijke-Adjudant. Aan den sergeant David van het 10e Regi- ment-Infanterie is met ingang van 10 October a.s., de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst toegekend. DE LOONREGELING VOOR HET PROVINVIAAL PERSONEEL. Naar wij vernemen, heeft de Regeering de be slissing over de nieuwe loonregeling voor het personeel der provincie door de Staten van Noord-Holland vastgesteld, verdaagd. j WAAR GAAN WIJ HEEN? 1 Concert Riek en Annie Frank. Naar men ons mededeelt zullen de dames Riek Frank, Sopraan en Annie Frank, piano, een concert geven in de bovenzaal, Sociëteit Ver eeniging op Dinsdag 12 October a.s. Gelijk men weet, is in de raadsvergadering van 28 Januari van dit jaar aan den heer Pe per verlof verleend tot het stellen van vragen omtrent het beleid en de gedragingen van den gen Dienst als controleerend geneeskundige. gen Dienst als controleerend geneerkundige. In de vergadering van 25 Februari d.a.v. zeide de heer Peper o.m.: „wanneer men deze zaak werkelijk met den noodigeu ernst had willen behandelen, had men, naast den persoon, wien de aantijgingen golden, ook moeten hooren, diegenen, die door de minder juiste handelin gen van den directeur gedupeerd zijn gewor den." Tot goed begrip van het vorenstaande diene de mededeeling dat de beschuldiging tegen dr. Van Konijnenburg door den heer Peper geuit deze is, als zou de controleerende geneeskun dige zijn patiënten naair het werk hebben ge jaagd of gedreven. Naar aanleiding van het door den lieer Pe per in do raadszitting van 25 Februari gespro kene, dienden de heeren Van Toulon van dei- Koog, Boes, Reinalda, Gerritsz, Woizak, Van Licmt en Van der Kamp 'n voorstel in om een commissie van 5 leden te benoemen ten einde de beschuldiging le onderzoeken en aan den raad hiervan verslag uit te brengen. De com missie bestond uit de heeren Van Toulon van der Koog, Van Liemt, Wolzak, Reinalda en Gerritsz. Het rapport is thans verschenen. Dc commissie begint met hierin voorop le stellen dat zij is uitgegaan van het standpunt dat bij een beschuldiging als hier heeft plaats gehad voor een objectieve bcoordeeling ver- eischt wordt niet alleen het „hoor," maar ook het „wederhoor." Dit voor oogen houdende, liccft de commis sie de door den heer Peper genoemde geval len elk voor zich in behandeling genomen. Ge hoord zijn de personen, welke verondersteld konden worden een getuigenis van eenige waar de in de aangewezen gevallen te kunnen af leggen. Hiervoor kwamen in aanmerking de behan delende geneeshecren, voor zoover in leven de patiënten zelf en ten slotte die personen uit de onmiddellijke omgeving van de patiënten, die door hun aanwezigheid bij de bezoeken van den coniroleerenden geneeskundige of hun voortdurenden omgang met de patiënten, geacht konden worden van een en ander op de hoog te te zijn. Ook richtte de commissie tot den heer Pe per het verzoek, inlichtingen te willen ver schaffen omtrent de wijze waarop en de per sonen, door middel van welke hij de gegevens voor zijn beschuldigingen had verzameld, maar de heer Peper deelde mede, dat hij geen aan leiding vond aan dit verzoek te voldoen. Dit deed dc commissie leed, omdat, haars inziens, de wetenschap daarvan haar taak wellicht zou hebben vergemakkelijkt. Met veel bereidwilligheid echter werd dooi de overige personen, door de commissie daar toe uitgenoodigd, gevolg gegeven aan het ver zoek om door het geven van inlichtingen de commissie van dienst te zijn. De commissie is eenstemmig tot het volgende resultaat gekomen. Dit resultaat betreft allereerst de concrete, ten laste gelegde feilen. In geen van de ge noemde gevallen is ook maar eenigszins ge bleken dat de patiënten door den controleeren den geneeskundige naar het werk zijn gejaagd of gedreven, hetgeen wel ten duidelijkste blijkt uit het feit, dat alle patiënten, die daaromtrent zijn gehoord, zonder uitzondering verklaarden dat er van eenige onaangename pressie van de zijde van dr. Van Konijnenburg geen sprake was. Uit een onderzoek door de commissie in die richting ingesteld is evenmin gebleken dat de controleerend geneesheer te lichtvaardig de ziektegevallen beoordeelde of de patiënten te oppervlakkig onderzocht. Hierna behandelt het rapport de gevallen Koster en Smit. In het eerste geval hebben de deskundige verklaringen door de behandelende geneesheeren afgelegd, uitgewezen, dat het zeer goed mogelijk is dat een patiënt den eenen dag niet waarneembaar ernstig ongesteld is, terwijl achteraf blijkt, dat dit toch inderdaad wel het geval was. In het hier genoemde geval is het recht van een verwijt aan dr. Van Konijnen burg niet gebleken, daar het hoogstwaarschijn lijk is, dat op dat moment van zijn bezoek, de zware ziekte, aan welke de patiënt isoverleden niet viel te constateeren. Deze is naderhand, naar aanleiding van een bepaald medisch ver schijnsel, aan het licht getreden. Daarenboven heeft dr. Van Konijnenburg ontkend dat hij Koster naar zijn werk zou hebben gezonden, doch verklaard, dat hij hem verzocht had zich bij hem (dr. van K.) te vervoegen tot het on dergaan van een onderzoek. Aangaande het geval Smit U gebleken, idat niet alleen dr. Van Konijnenburg, maar ooit." andere deskundigen den indruk hadden, dat- de patiënt liet met het werk wel weer eens kon probeeren, .waaromtrent dr. van Konijnen burg zich met den behandelcndeu arts had i< verstaan, en dat ook zij het gevat niet zoo ern stig inzagen. Nadat het rapport nog heeft gewezen op de leemte welke bestaat in de. verhouding tusschen den controleerenden geneeskundige en den be- i handelenden arts, merkt de commissie ten slotte nog op, dat yan de algemeene onrust en ontstemming wklke, volgens den heer Peper ou der hetj gemeente-personeel zou zijn verwekt, naar aanleiding van het optreden van dr. Vam' Konijnenburg als controleerend geneesheer, hem niets is gebleken. Aan het slot van hel rapport geeft de corn* missie den raad in overweging in de voor den directeur yan den geneeskundigen dienst vast, te stellen instructie bepalingen op te nemen, welke een zoo goed mogelijke samenwerking tusschen behandelenden en controleerenden ge neesheer, alsook een nauwkeurige administratie betreffende de voorgekomen ziektegevallen, waarborgen, NIEUWE ZAAK. Door den heer Veenstra werd 25 jaar geleden een maat- en reparatie-inrichting voor schoen werk geopend, welke hij nu ongeveer 10 jaar geleden veranderde in een schoenenmagazijn, annex reparatie-inrichting en overbracht naar den Jansweg. Door de groote vlucht, die de zaak in den loop der jaren nam, zag de lieer Veenstra zich genoodzaakt, tot uitbreiding over te gaan en hij deed zijn perceel een atge- lieele verbouwing ondergaan. Deze is nu volein digd en gisteren is de nieuwe zaak geopend. In de plaats van het oude gebouw is er nu een van twee verdiepingen verrezen. De winkel is bijna tweemaal zoo groot geworden, terwijl er achter een flink magazijn is ingericht. Alles ziet er keurig en frisch uit. Stofvrije étalages vervangen de vroegere ouderwetsche, electrisch licht is volop aangebracht, alles is volgens da nieuwste eischen des tijds verzorgd. Dc zaak is ingericht zoowel voor luxe als dagelijkscli schoeisel. Ter gelegenheid van dc opening mocht de heer Veenstra niet minder dan 45 prachtige bloemstukken ontvangen. Op één er van was van asters en theerozen dc naam „A. Veenstra" aangebracht. Zeer vele mocht de heer Veenstra van clientèle ontvangen, wel een bewijs, dat hij veler vertrouwen en sympathie bezit. „DE HARMONIE". 9 October 1895 werd de muziekvereeniging „De Harmonie" opgericht door eenige mannen van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., zoodat zij vandaag dus haar 25-jarig beslaan viert. Het eerste bestuur bestond uit de heeren J. Wind, voorzitter; Joh. Jansen, secretaris, De Witte, Schreuder en Jan Balder, terwijl de leiding voor het muzikale gedeelte werden op gedragen aan den heer Werkerse, gepension- neerd kapelmeester bij het leger in Oost-Indiët 16 leden traden in het begin toe; 1 Maart 1896 werd de eerste uitvoering gegeven. Door de oprichting van de muzickvereeniging „Orplieus" waartoe ook leden van „De Harmonie" toetra den, ontstond in deze laatste verbrokkeling, Een nieuw bestuur werd gekozen, waarin toen ook de heer J. van Esch plaats nam. Deze is één der oprichters en viert dus tevens vandaag ook zijn zilveren jubileum als lid van de ver eeniging. Veel heeft hij voor de instandhouding van de vereeniging gedaan, wat o.m. is ge bleken bij een verschil van meening in „De Harmonie". Uit dit verschil werd de vereeni ging „Crescendo" geboren. Ondanks de oprichting van talrijke andere muziekkorpsen, ging „De Harmonie" vooruit. Later sloot zij zich aan bij den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord- Holland. Op nationale concoursen is zij in de eerste afdeeling geplaatst en menige bekroning viel haar ten deel. Op verzoek van „Crescendo" kwam er een fusie tot stand en nu draagt de vereeniging den naam „Harmonie-Crescendo". De heeren Kalff en Herbert Cremcr zijn be- schermheeren, terwijl de heer Ed. van Bilder- beek eere-voorzitter is. VAN ONZE RECHTBANK. MEINEED. De 21-jarige los-werkman J. V. uit Haarlem, stond terecht terzake meineed. Twee jaar geleden was hij als getuige ge hoord te Haarlem. De bekl. in die zaak, J. P. van E., was toen in hooger beroep gegaan en had J. V. verzocht vóór hem te spreken. V., die medelijden had met v. E., die een groot huisgezin heeft, had toegestemd, omdat v. E, hem zei, dat hij er nooit last mee zou krijgen. De zaak had zich als volgt toegedragen: Van E. was door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot 0 maanden gevangenisstraf ter zake heling. Hij had n.L van J. V. een mand visch gekocht, die de laatste bij zijn patroon had ontvreemd. Van E. wist dit. Voor de Rechtbank te Amsterdam, waar de zaak in hooger beroep werd behandeld, heeft J. V., in strijd met zjjn verklaring voor de Haarlem sche Rechtbank afgelegd, gezegd, dat Van E, niet wist dat bet gestolen waar was. Hedenmorgen kwam hij op die verklaring terug en verklaarde dat zijn eerst gegeven ver klaring, n.I. die voor de Rechtbank te Haar lem, juist is. Enkel en alleen omdat Van E bad gezegd dat hij er geen last mee zou hebJ ben en hij medelijden met v. E. had, heeft hij vóór hem gesproken. Verschillende getuigen werden in deze gehoord, waaruit bleek, dat v. E. wel degelijk wist, dat de visch van diefstal afkomstig waa Dit laatste ontkende E. Met een „leugenaar, ga maar zitten," ven wees de officier v. E. naar de getuigenbank. Het O. M. requireerde terugwijzing der zaak naar den rechter van instructie. De rechtbank begaf zich in de raadkamer, o« hierover te beslissen. Zij vond geen termen aan wezig, daar de rechtbank voldoende was ingd licht. Over een week zal uitspraak worden get De verdediger, mr. Pliester, meende dat dui delijk was gebleken, dat v. E. den bekl. hal overgehaald vóór hem te spreken en dat, wal V. als getuige de eerste maal te Haarlem hal gezegd, de waarheid was. SCHOTEN. De Staats-Courant bevat de stal tuten van de Maatsch. tot Exploitatie van oij roerende goederen „Door Eendracht Sterk, al hier. BLOEMENDAAL. Raadsvergadering. - Door een vijftal raadsleden is een spoedeischet de raadsvergadering aangevraagd, mzake dei grondverkoop aan Rollandslaan en Rollandspaii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6