EERSTE BLAD Brandstofendistriö utÊe BUITENLAND BINNENLAND m Indrukken van den dag SIPKES' JAMFABRIEK. Na de Post- en Telegraafstaking. MAAKBACi SI OCTOBER 5S201 «0 JAARGANG No 15259 DE ABONNEMEMmKljS BEDHAA8T VOOS SIMlHLEM EH AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL t 3.25 per weekf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. B!I VOORÜITBETALRIQ f 3.57V, BUREAUX» HASSAULAAH 43, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGELr BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN SPOORWEGRAMP IN FRAttiRRliK Heeren- en Jongenskleeding is en blijft het welbekende Amster- dasrtschs 2e Hands kfeeding magazijn alleen gevestigds BARREVOETESTRA&T IS te Haarlem, AanbevelendJ, VAH DAM. DE P00LSCH RUSSISCHE VREDE, GüMEHSQË BUiTENL. BERICHTEK. Eigen vruchtenkweekerijen. «IET PRECIES HET ZELFDE. Nederland en België Binnenlandsch Nieuws. DE STRAFKWESTIE. In zak© de eventueel® bestraffing yam de stakers, wees de Directeur yan het Postkantoor te Amsterdam er op, dat dit zal geschieden overeenkomstig dienst» reglement. Volgens reglement za aan aliie stakers gelegenheid worden gegeven, zich schriftelijk te verantwoorden, daarna zal de directeur-generaal hun de straf aan»' zeggen. Van die straf is hooger beroeg mogelijk bij den Minister van Waterstaat, die de eind beslissing heeft. Er kan geen sprake zijn van onmiddellijk ontslag, m POSTBESTELLINGEN IN DE HOOFDSTAD. Tegen 1 uur Zaterdagmiddag waa de eerste bestelling in vollen gang. Later 03 den middag is nog een tweede bestelling uitgegaan, daarna geen meer. Zondag is er geen bestelling uitgegaan, In den Zondagsdienst is het voorberei dende werk voor de eerste bestelling op Maandag gedaan, zoodat hedenochtend) vroeg een buitengewoon groote hoeveel heid poststukken besteld werd. Ten ein de deze hoeveelheid zoo groot mogelijk! te maken zou in de eerste bestelling 03 Maandag een aantal hulpbeetellers mede uitgaan, HET N. A; S. EN DtE STAKING. Te elfder ure heeft het communistisch bestuur van het Ned. Arbeiders-Secretsw tariaat nog een bulletin verspreid, waar in verklaard werd, dat de voorstelling van den heer Noordhof in d© vergadering de modernen en neutralen, dat ook het N. A. S. bestuur voor directe ophef fing der Amsterdamsche staking zou zijn, aosoluut misleidend, was, omdat uit niets waa gebleken, dat de staking niet kon worden uitgebreid. In het onderhoud, dal de voorzitters van de drie vakcentralem met den minister van Binnenlandsche Za ken hadden, verklaarde de voorzitter vas het N- A. 8, het advies tot ophieffing yaai da staking afhankelijk te stellen van ds toezeggingen der regeering. Daar de mi nister geen enkele toezegging deed, doch onvoorwaardelijke opheffing van die sta king eischte, besloot het N.'A. S.-beetuuH het advies van de besturen van N. ,V. V„ en A, N. .V, tot directe opheffing d|&£ ,king niet te ondersteunen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij afhaling van gascokes aan liuu pakhuis mag door de brandstoffcnhandelaren gevestigd te HAARLEM, SCHOTEN en HEEMSTEDE, 10 cent per H.L. boven den maximumprijs „afge haald" in rekening worden gebracht. Deze bepaling is niet van toepassing op de Gasfabrieken. De prijzen „thuisbezorgd" blijven onveranderd. Directeur Brandstoffen-Bureau, R. C. J. WILLINK. 104. VAN LEIDERS GESPROKEN! Na heigeen wij in een vorig nummer over de beëindiging van de poststaking schreven, moet ons nog een enkel woord van hel hart. Het kenmerkende in de geheele beweging van ver leden week is geweest de heerschendc verwar ring. Zelden heeft een staking, zelfs een mis lukte staking, zoo'u fiasco en zoo'n jammerlijk figuur geslagen als die der postmannen. En het ergste is, dat die flater was te voorzien. Wij wezen er reeds op, dat een Kegeering tegen over stakende ambtenaren nooit kan toegeven, zonder afstand te doen van haar macht, zon der zicli te zelfmoorden. Eu het merkwaardige is, dat van -ie groote neutrale postambtenaarsorganisatie, tellende 11.000 leden, geen enkele der bestuurders dit feit heeft doorzien. Immers, toen men de be weging zóó had ei aid, dat er geen houden meer aan was en de leden individueel uit den band sprongen, toen volgde heet bestuur de stakers en schreef voor, wat de leden zelf reeds hadden gedaan. In den Haag eerst gingen de liecren de oogen open: de leiders van de stakende organisatie moesten op de mat blijven staan. Den volgen den dag werden de voorzitters der landelijke honden ontvangen, nadat zij eerst uitdrukkelijk hadden verklaard geen invloed op de staking te hebben uitgeoefend. Al wat zij hereiken kouden was de nuchtere verklaring van den Minister-president: er zijn in deze zaak geen partijen, geen werknemers die eischen kunnen stellen tegenover werkge vers; er valt dus niets te onderhandelen. Mijn eenige boodschap is; eerst aan 't werk gaan En na vier dagen van staking en lijdelijk ver zet, moesten de besturen aan hun mannetjes het advies geven: gaat eerst naar weer aan 't werk: wij hadden verzuimd u te zeggen, dat wij niet kunnen en niet mogen staken! Zoo'n fiasco is een slag voor het organisatie leven. Wij hadden gemeend, dat de vakbewe ging in ons land den kinderschoenen wel zóó ver ontgroeid was, dat zulke blunders niet zou den worden gemaakt. Hoe steekt hierbij af de houding van de be sturen der christelijke cn Katholieke organisa ties, die in hun beginselen den moed en de kracht vonden, om in de troebele dagen, welke achter ons liggen, het hoofd koel te houden en niet terug te wijken voor aandrang en drijven van hun leden in de verkeerde richting. Zelfs had de Katholieke organisatie er het verlies van een aantal leden voor over. En, hoe betreurenswaardig ook, de bestuurs- houding en de organisatie zelf was dat offer waard. Immers niet in het getal maar in het gehalte van leiders en leden schuilt de kracht en de macht eener vereeniging. Dat heeft de groote bond met zijn 11.000 leden wel bewezen! I)E TOESTAND IN IERLAND. Een militaire wagen, die in de straten van Cork reed, is aangevallen door burgers, die met bommen gewapend waren. Een soldaat werd ge dood en verscheidene gewond, waarop de mili tairen vuur gaven. Bij dit gevecht werd een aan tal voorbijgangers gewond door kogels en bom men. De „Westminster Gazette" verneemt uit Cork, dat daar Zaterdagmorgen een reeks ontploffin gen gehoord werd, gevolgd door geweervuur en het uitbreken van brand.. Het bleek, dat liet gemeentehuis in brand was gestoken, doordat men brandbommen door de vensters had gewor pen. Lieden, in uniform beietien, dat men het gebouw naderde, voordat het in brand stond maar de brandweer slaagde erin het vuur >- dooven, voordat het gebouw verwoest was. Men ziet in het brand stichten in het gemeentehuis een represaillemaatregel voor den moord op den soidaat in de vrachtauto, welke den vorigen dag heeft plaats gehad. DE KRANTENOORLOG TE BERLIJN. vers, dM ZatT/das PPel'jk Wa<?. d®r da?b,aduitge- gebleven, omdai het" verschlJnen' is achterwege te Charlottenhurg het S *>NeU0 ZcU" heeft geweigerd, waarop de^JeTtte ft beef personeel dezer drukkerij op staanden voet w! ontslagen. Ongeveer 150 Berlijnsche drukkers en uitgevers hebben dadelijk hun diensten aan de dagbladuitgevers aangeboden, erbij voegend, dat indien ook bun personeel mocht weigeren de courant te drukken, hun personeel onverwijld ook naar huis zou worden gestuurd. Naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" die in tegen stelling met een vroeger bericht, nog steeds ver schijnt heeft medegedeeld, zou de Berlijnsche hoekdrukkersorganisatie zich met de organisatie van liet heele njk in verbinding stellen om de staking over het heele rijk uit te breiden, tenzij binnen drie dagen overeenstemming wordt be-J DE ENG-SASCHE KOLENCRISIS. Smiliie's raad aan de mijnwerkers heeft dTëx- tremislen geschokt. Onder de mijnwerkers neemt, de opinie toe, dat Smiliie's boodschap een sta king voor langen tijd onmogelijk heeft gemaakt Niettemin werken de extremisten hard om de verwerping der eigenaarsvoorstellen te verkrij gen. Ook de raad van Herbert Smith en andere leiders is een groote steun voor de gematig den onder de arbeiders. Jongens mogen aan de stemming niet meedoen. DE STAKINGEN IN PORTUGAL. Een bericht van liet I.issabonsch correspon dentiebureau vim 7 October deelt mede, dat de Minister van Oorlog alle spoorweglijnen heeft laten bezetten door militairen. Een besluit kon digt aan, dat alle spoorweglieden, die Zaterdag het werk niet hervat hebben, ontslagen worden. Te Lissabon zijn gevallen van sabotage gepleegd en hebben enkele aanhoudingen piaats gehad. In een mededoeling aan den Minister van Arbeid zeggen do spoorwegarbeiders van de staatsspoor wegen, dat zij alleen het werk zouden hervat ten, indien de republiek in gevaar mocht komen. Feu bericht van hetzelfde bureau van 8 Oc tober meldt, dat de arbeiders van de Porlugee- sche spoorwegmaatschappij zich bij de staking aangesloten hebben. Niettemin wordt het ver keer in gang gehouden, daar. tal van anibtenareti op hun post zijn gebleven. Op het nationale congres der socialisten had den hevige botsingen plaats.- Tal van socialisten van naam verlieten de zaal. Het congres nam een motie aan, waarin gezegd wordt, dat de so cialisten zich van deelnemen aan de regeering moeten onthouden, tenzij bet republikeinseh be stuur h. gevaar mocht komen. De conespondent van de Daily Telegraph te Ilelsingfors verklaart, dat volgens liet vredes verdrag lusschen Finland en Rusland de Fin- sche troepen uit Repola en Porajaewi in Ka- relië teruggetrokken worden. De sowjetregee- ring belooft rechten, overeenkomende met au tonome regeering aan de Kinsch sprekende be volking van Oost-Karelië, welke een eigen mi litie zal mogen organiseeren. Voorts meldt de Daily Telegraph, dat de ge ruchten over een grooten opstand te Moskou aanhouden. Hetzelfde blad meldt ook nog uit Helsiag- fors, dat er onderhandelingen gaande zijn tus- schen Fintand, Polen, Hongarije en Roemenië voor een verdedigend verbond tegen alle mo gelijke aanvatten uit het Oosten. Het Litausche telegraafagentschap meldt, dat de Polen, ondanks de onderleekening van den vrede, hun aanvallen voortzetten en de Litau sche troepen met artillerie beschieten. De Li tausche regeering heeft aan de Entente ver zocht voorloopig het bestuur der stad Wilna in handen te nemen. Volgens hetzelfde agentschap houden de Po len schrikkelijk huis in geheel Lithauen. Generaal Makrof, de afgezant van Wrangel, heeft Zaterdag Warschau weer verlaten, daar zijn zending niet tot eenig resultaat heeft ge leid. Het communiqué van Wrangel van 5 Oct. luidt: Het bolsjewistisch offensief tegen Sinel- nikowo is afgeslagen. Een tegenaanval heeft aan Wrangel 800 gevangenen, vijf treinen en twee kanonnen opgeleverd. Twee divisies In fanterie en een nieuwe divisie cavalerie zijn ten N. van Woïnowkla op de vlucht gejaagd. Duizend gevangenen zyn reeds geteld. Wrangel is vooruitgekomen aan de kust van de zee van Azof en in het mijnbekken van de Donetz. 45 DOODEN. Zaterdag heeft te Parijs een groot spoorweg ongeluk plaats gehad. De Parijsche corr. van de „Tel." seint daaromtrent de volgende bij zonderheden: Parijs is weer onder den indruk vun een groot spoorwegongeluk, dat Zaterdagavond te 7 uur '20 min. te Houilles, op de lijn Parijs-Nan- tes plaats vond. Het ongeluk is aan een fatalen samenloop van omstandigheden te wijten. Nie mand treft hier eenige schuld. De koppeling van den zevenden wagon van een goederentrein uit Nantes brak, zonder dat het werd be merkt. Pas te Sartrouville bemerkte men, dat een gedeelte van den trein bij Houilles was ach tergebleven. Juist liep een sneltrein uit Parijs het station binnen. Men trachtte deze nog door noodseinen tot stilstand te brengen, doch deze werden door den machinist te laat bemerkt om tijdig te kunnen stoppen en met een snelheid van 55 K.M. stortte de sneltrein zich op de goe derenwagens. De tweede wagon stond boven op de eerste en de derde werd weer tusschen deze overblijfselen geslagen, zoodat deze zich ongeveer op de hoogte van de brug van het station opstapelden. De vierde wagon werd ge heel versplinterd. Het ergste was, dat de wa gons imperiales hadden, zooals de meeste Fransche wagons, en dat deze vol passagiers zaten. Zoo moest het aantal dooden wel groot zijn. Een afgrijselijk gekerm volgde op den don der van brekend bout en ijzer, honderden pas sagiers, beklemd tusschen staven en banken, schreeuwden om hulp. Zelfs de niet-gewonden, die verspreid rondom lagen, trachtten weg te komen en gilden luid van angst Geluk„ig was er dadelijk lmlp van het siationspersoneel en inwoners van Houilles. Jammerlijke tooneelen speelden zich af. Vele gewonden moesen uit de overblijfselen uitge zaagd worden Een man wiens enkel in het ijzer beklemd zat, smeekte dat men hem zijn voot zou afsnijden. Een vrouw, die op het punt stond moeder te worden en wier beenen ver brijzeld waren, moest onmiddellijk naar een vroedvrouw vervoerd worden. Er werd onrnid- dellijk een verband-trein in gereedheid gebracht en een autodienst georganiseerd. De gewonden werden naar een Parijsch ziekenhuis ,-ervoerd, terwijl de dooden yoorloopig in dg wachtzaal UW ADRES VOOR van het station werden gebracht Zij, die niet herkend zijn, zijn heden naar de Parijsche Mor gue vervoerd. De trein bevatte voornamelijk menschen, die Zaterdagavond van hun werk naar buiten terugkeer-'1 m, en lieden die den Zondag buiten bij hun familie doorbrengen. De balans was droevig; er waren meer dan honderd slachtoffers, waarvan 39 dood en 29 zeer ernstig gewond. De meesten hadden geen identiteitspapieren bij zich, zoodat dertien doo den nog niet zijn herkend. Heden hebben zoo wel de president Millerand als de minister van Binnenlandsche Zaken Steeg een bezoek aan de plaats van het onheil gebracht, en in de Pa rijsche ziekenhuizen de gewonden bezocht. Volgens berichten uit Houilles is het aantal dooden bij het spoorwegongeluk- thans vastge steld op vijf-en-veertig. De lijn is bijna geheel weer vrij. Polen acht de voorwaarden aannemelijk. De „Temps" deelt mede, dat de Poolsche ministerpresident Witos de aanstaande onder leekening van den wapenstilstand in den Pool- schen Landdag heeft aangekondigd. De premier legde de volgende verklaring af. De Poolsche regeering, die alle pogingen in het werk heeft gesteld, om den oorlog te doen eindigen met een vrede, gebaseerd op de over winning, is van oordeel, dat alle factoren aan wezig zijn om in een vrede toe te stemmen, en dat de gestelde voorwaarden aanzienlijk zjjn, en heeft instructies in dézen zin aan de Poolsche delegatie gegeven. DE ONTPLOFFING IN WALL-STREET. John Pazzinski en John Holoety die den naam hebben van te behooren tot de gevaar lijkste „radicalen" van Chicago zijn in hech tenis genomen. Men vond In hun bezit heel wat revolutionaire litteratuur. Pazzinski had in zijn woning honder den kilogrammen drukwerk, n.l. boekjes met communistische artikelen, waarin de gewapende revolutie werd aangeprezen. Holoety beschikte over een groot aantal anar chistische documenten, voor het meerendeel ge steld in de Russische taal. In negen maanden tijds, in het najaar van 1918 en het voorjaar van 1919 heeft personeel, hoofdzakelijk vrouwelijke hulpbeambten van het postkantoor te Altenessen en Bottrop op groote schaal postpakketten geplunderd. Er zijn in dien tijd alleen op het kantoor te Altenessen 1768 pakketten verdwenen en uit 416 gestolen. Thans hebben 12 der schuldigen te Essen te recht gestaan. De hoofdschuldige Maria Taube, die als de aanvoerster beschouwd wordt, kreeg twee jaren gevangenis, de overige geringere vrijheidsstraffen. Nu zijn weer te Keulen drie hulppostbeamb- ten gearresteerd, dia pakketten beroofden en ze met stecnen opvulden, totdat ze hun oorspronke lijk gewicht weder hadden. Bjj Höntrop heeft men slechts twee meter ouedr den grond een nieuwe steenkolenlaag ont dekt, die zich uitstrekt tusschen de mijnen General en Marianne (bij Mochum). De Parijsche New York Herald meldt, dat vertegenwoordigers van de geallieerde ontwape ningscommissie in Duitschland Donderdag naar Slaaken zijn geweest om het nieuwe groote luchtschip, dat vervaardigd is voor den dienst tusschen Amerika en Duitschland, uigeleverd te krijgen. De Zeppelin luchtvaart-maatschappij weigerde de uitlevering op grond van het feit dat Duitschland alle luchtvaartuigen, welke zes maanden na het sluiten van den vrede gemaakt zijn, mag houden. Een afgevaardigde uit het Rijnland schrijft aan de VorwfirU dat op het oogenblik 160,000 man Ententetroepen aan den Rijn staan. Dit leger is z.i. veel te groot voor bezettingsdoelein den; hij vreest dat de Entente nog altijd op een inval in het gebied rechts van den Ryn broedt en beweert dat Frankrijk en België ge weldige troepenmassa's samentrekken. By Trier is een veldbakkerij voor de voorziening van 400,000 man gebouwd, nieuwe vliegkampen, eierceerterreineu, troepenkampen zijn aangelegd, nieuwe kazernes geboren. By Kaiserslautern is een munitiedepot van 600 H.A., op verscheidene punten aan den Rijn zyn bruggehoofden in aan leg. Verder zijn plannen ontworpen voor groote tank-dépots. De Rijnlanders hebben aan alle vredesvrienden ter wereld een waarschuwing en een hulproep tegen deze dreigende maatregelen gericht Naar men uit Londen meldt, U van de 100,000 ton steenkool, welke te Hankou met be stemming naar Liverpool rijn verscheept, de eerste lading van 1000 ton aangekomen. Deze Chineesche steenkool is van uitmuntende hoe danigheid en komt by voldoende vrachtgelegen heid veel goedkooper dan de Engelsche. Volgens een bericht van het Servisch pers bureau uit Belgrado van 7 dezer, verzekert de Prawda, dat de regeering te Weenen heeft voor gesteld Karinthië te verdeden en geen volksstem ming te houden, doch dat de Servische regee ring weigerde In dit voorstel te treden. Volgens een bericht uit Pola, dat al van 23 September dateert, aan het Servisch pers bureau, zouden Italiaanscha officieren het huis van een Zuid-Slavisch onderdaan door bommen in de lucht hebben laten vliegen. De schade wordt op 150,000 pond geschat. De y.erkoonmaatschappy van de Shell heeft meegedeeld, dat met ingang van Maandag de' kleinhandelprijs van de benzine met drie stui vers per gallon verlaagd wordt. Door het breken van een kabel is op de kolenmijn van Hervé Wergifosse (België) een lift met tien werklieden naar beneden gestort. Zes waren onmiddellijk dood; de anderen zijn ernstig gewetst De grondstoffen voor de margarine-indus trie in Duitschland zijn met ingang van 1 dezer van 22.50 op 26.80 M. per K.G. verhoogd, waar door de prijs van de margarine in den kleinhan del vermoedelijk van 12 op 15 M. per pond zal stijgen. Naar verluidt is deze prijsverhooging aan onoordeelkundige maatregelen van het ministe rie voor volksvoeding te wijten, doordat dit, toen de wereldmarktprijs zoowel als de siand der valuta gunstig waren, door een invoerverbod den inkoop onmogelijk maakte. Naar verluidt is de Deutsche Waite door de Stinnes-groep overgenomen. Het blad werd uitgegeven door den „bond van Iandhez:'ber- vormers". Het ryksgraanbureau is van plan de pi ijzen van meel en brood voor het bezette Rijnland te verhoogen. Naar verluidt zal het rijksvoedings- ministerie zulks evenwel niet toestaan en is eene dienovereenkomstige regeling in bewerking. Een drijvend dok, dat Duitschland inge volge de bepalingen van het vredesverdrag aan Frankrijk moet uitleveren, is te Jlavre aangeko men en wordt de Seine opgesleept. Het is voor Rouaan bestemd. Naar aanleiding van de gebeurtenissen bij de inwijding der kerk te Ober-Ingelheim, waar bij een meisje uit Frankfort aan de Main door 'een Franschen soldaat neergeschoten is, heeft de Hessische regeering een nota gezonden aan het Fransche opperbevel te Malnz, waarin gezegd wordt, dat men te Ober Ingelheim den indruk heeft gekregen, dat h«t gebeurde door de Franschen met opzet is uitgelokt. De beroering is zeer groot. De regeering verzoekt het opper bevel dringend de troepen door andere te laten aflossen. Verder zal de regeering van Hessen die van het rijk verzoeken om van de Fransche re geering een schadeloosstelling trachten te ver kregen. (Aanteekening van Wolff): Naar wy ver nemen heeft de ryksregeering zich reeds met de zaak bezig gehouden. De h. 113, een van de Zeppelins, welke Duitschland aan Frankrijk moest uitleveren, Is te Maubeuge aangekomen. Havas seinde Zaterdag, dat de straatverlich ting van Parijs weer in den normalen omvang ia hersteld. De stakingen in Barcelona duren voort en schijnen een scherper vorm aan te zullen nemen. Het gerucht loopt, dat een algemeene staking spoedig te verwachten is. Men zal zich herinneren, dat de communisti sche bedevaartgangers naar Moskou: Wijnkoop en Kruyt, In Amsterdam en Rotterdam niet uit gepraat konden raken over al het schoons en voortreffelijks, wat ze in Sovjet-Rusland hadden gezien en ondervonden en waarmee ze ons allen liever vandaag dan morgen óók gelukkig willen maken. Wel wat afwijkend van hun voorstelling van zaken is het schrijven eener Russische dame, die naar aanleiding van het door David c.s. over de toestanden in haar vaderland te berde gebrachte,- een brief aan het „Hbld." schreef. Deze Russin wijst met klem op de ellende, de duurte, de smokkelary, dia in Rusland heer- schen, en vertelt, dat de meeste menschen door ruilhandel voedsel trachten te verkrijgen. Hier omtrent vertelt ze een aardig staaltje. In ruil voor levensmiddelen geeft men de boeren voor werpen uit zijn woning, die de boeren zelf heb ben uitgezocht. Dat heeft soms zonderlinge re sultaten. Een boer, die een peluche-portière had uitgekozen, kwam een week later om te vragen, of hij de tweede ook niet zou kunnen krijgen. Op de vraag, wat met de eerste portière was geschied, vertelde hy. dat men zich na het mel ken er de handen aan had afgeveegd. Daardoor was de peluche bedorven. Krachtig bestrijdt de briefschrijfster de bewe ring van David en zyn kornuiten, dat er geen prostitutie in Rusland meer is. Integendeel, de toestand is erger dan vroeger, nu de nood zoo groot is «n bovendien, aldus de briefschrijfster, wat beteeLent het huweiyk in Sovjet-Rusland? „Een man en een vrouw trouwen. Als de man na een paar weken de vrouw moede is, deelt hy de overheid mede, dat hij gescheiden is. Dat is voldoende om een nieuw huweiyk t« kunnen aangaan. De andere helft van het gescheiden paar heeft over de schelding niets te zeggen, daar wordt niet naar gevraagd." Wie dat een huweiyk wil noemen ga zyn gang, maar wy noemen het een soort gereglementeer de prostitutie. De briefschryfster wyst er verder op, dat in do lagere scholen voor het proletariaat het on derwijs in de Fransche en Duitsche talen werd ingevoerd hoewel alle leermiddelen ontbre ken - terwijl in da scholen voor de kinderen der intellectueele klassen, de vreemde talen van het leerplan zijn geschrapt. Een ander voorbeeld van bolsjewistisch be stuur is de zorg voor de ziekenhuizen. Toen zij byv. Riga binnentrokken was hun eerste werk, om de geneesheerea van het stedeiyk ziekenhuis te vermoorden. Van zindelijkheid is geen sprake a es is vervuild ook al tengevolge van de vernieling van de waterleiding. Deze schildering van eenige zaken in Sovjet- Rusland is niet precies dezelfde als die van Da vid Wynkoop. Wel kan men er gemakkelijk uit concludeeren, dat, zooals David trouwens toegaf, do revolutie in Rusland een „verschrikkelijk" ding is. HET NEDERLANDSCH-BF.LGISCH VERDRA& De „Nation Beige" schreef Vrijdag over hei verdrag met Nederland, dat Senator Diguiffe in de vergadering van de liberale linkerzijde op» dracht had gekregen den minister van bulten- landscho zaken ad interim te interpelleeren over het voornemen, dat men hem toeschrijft, c'.at verdrag te teekenen, zooals het nu is. Die interpellatie ging evenwel niet door, zegt het blad, omdat minister Delacroix aan Senator Diguiffe verzekerd had, dat er geen sprake van was het verdrag in zijn huidigen toestand te onderteekenen. Een Havas-telegram van Zaterdag jj.t beves tigt deze mededeeling, dat de mimsier-president verklaarde, dat de Nederlandsch-Belgische kwes tie onder het oog zou worden gezien door hei volgend kabinet. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING VAN IN GESTICHTEN VERPLEEGDE ARM LASTIGE KRANKZINNIGEN. Door den minister van BinnenL Zaken is den gemeentebesturen er op gewezen, dat verschil lende gemeenten voor armlastige krankzinnigen een vrijwillige ouderdomsverzekering sluiten. De vraag of de toekenning van een eventueeio rente, welke door de gemeente wordt ontvangen ten behoeve dier patiënten, moet worden be schouwd als een vergoeding die eén gemeente ter bestrijding van de kosten van verpleging buiten de bijdrage van het Rijk en de provincie ontvangt, beantwoordt de minister ontkennend. Daar Rijk en provincie niet bijdragen in de premie, kan derhalve geen aanspraak worden gemaakt op een eventueele restitutie. ONTSMETTING VAN LANDVERHUIZERS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer De Groot, inzake ontsmetting van landver huizers aan de Nederlandsche grens, heeft mi nister Aalberse geantwoord, dat do komst van landverhuizers hier te lande uitgelokt wordt door de scheepvaartmaatschappijen, die bun vervoer zooveel mogelijk naar zich trachten te treken. Daarom is reeds eenige tijd geleden met de directies van de daarvoor in aanmerking ko mende maatschappijen overlegd over de moge lijkheid, dat zij zelf de quarantaine-inrichtingen met ontluiringsgelegenheden zouden oprichten en betalen om daarin onder Rijkstoezicht te laten ontluizen. Aangezien dit overleg niet snel genoeg vorderde en men een toeneming van landverhui zing uit het Oosten verwacht, heeft de Minister besloten, zijnerzijds maatregelen te treffen. Aan de Oostgrens zal een ontluizingsinrichting met spoed worden tot stand gebracht. Met de direc tie van de spoorwegmaatschappijen it een rege ling getroffen, opdat de landverhuizers na da ontluizing in een schoonen trein naar da haven plaats vervoerd worden. De trein, waarmede zy aankwamen, zal worden ontsmet In verband met de verwachting van sterke toeneming van landverhuizing worden maatrege len voorbereid om den stroom te beperken on zoo noodjg te stuiten. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal de Tweede Kamer binnenkort bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1