Indrukken van den dag BINNENLAND Kerk en School Orde en Arbeid. Gemengd Nieuw r- W0EHSD&8 m OCTOBER'B920 44ste JAARGANG No 15261 DE ABONNEMENTSPRIJS BEBEAAÖT VOOR HARKLEMiEN ASENTSCHftPPENI PER KWARTAAL 3^5 PER WEEKr f 0.25 i PER POST PER KWART. BIJ VOORUSTBETALiNO f 3.57 KA3SAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOOS 1428, 2743 EN 1748, (FRANCOI ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE KERN VAN EEN BETOOG. EEN JUISTE SLOTSOM. RAAK. Z. H. DE PAUS EN DE KATH. ESPE RANTISTEN. De ZeerEerw. Heer Franc. Mestan, t© Göttweig, leider der redactie ran het in ternat ionaal B. K. Esperantisten- Orgaan „Eispero Katolika," ontving Bet volgende schrijven: Van feet Vaitikaaa, 20 Aug, 1920. Staatssecretariaat van Z. H. den Paus. ZeerEerw. Heer, Z. H. de Paus heeft welwillend en gaarne zich verwaardigd de laatste afleve ringen te aanvaarden van het tijdschrift Espero Katolika," welke gij Hem uit uw naam en uit dien der andere schrij vers hebt aangeboden, bevonden als Hij heeft, dat gij u een allerbest doel hlebt voorgesteld (te bereiken), de verbreiding der Christelijke beschaving. De .Verheven Opperpriester verheugde zich zeer over uw eerbewijs aan Chris tus' Stedehouder en wensciut u van. harte geluk, terwijl Hij u den verschuldigden dank brengt. Allen voorspoed u intusschen wen- schend, voornamelijk opdat gij de meest overvloedige .vruchten moget naoogsten tot Gods eer en 't nut der. zielen door 't werk waar gij u aan wijdt, geeft Hij u liefderijk den Pauselijken zegen; opdat Heeren- en Jongenskleeding die u onderpand zij der hemeischle goe deren en teeken zijner vaderlijke wel willendheid. Nu ik u dit alles overbreng, betuig ik u de gevoelens mijner hoogachting, met welke ik' ben en mij verheug te blij Vein Uw zeer toegenegen Kardinaal Gasparri. Binnenlandsch Nieuws. DE MALARIA-BESTRUDING IN N.-HOLLAND BEGROOTING DER LANDSDRUKKERIJ. DR. A. kuyper. BEVROREN VHEESCH- Ia Eet laatste nummer van „De Vee- en Vleeachhand el,deelt de hjeer Hoef nagel t e Utrecht mee, dat hlet Argentijm- sche, bevorein yleesobj hier te lande niet altijd! in ©en toestand gedistribueerd wordt, die voor de volksgezondheid wen- schelijk ia te achten. „Het publiek heeft rechjt te eiscRen, schrijft de h'eer H., dat het bevoren vleesch niet alleen oorspronkelijk van uit nemende hoedanigheid is, maar ook, dat het zindelijk wordt behandeld en niet reeds al te veel ontdooid is tijdens het vervoer. (Tijdens mijn verlof is men in Utrecht een paar malen genoodzaakt ge weest een groote partij terug te zenden, daar sommige voeten vleesch beschim meld! waren en andere voeten zeer week en vochtig waren. Het is te hopen, dat zoo iets niet meer voorkomt en hiervoor dienen de importeurs of de tusschenpar- sonen te zorgen. Terloops hoorde ik vertellen, dat in Zuid-Amerika .veel tuberculose onder het vee voorkomt en vooral ook veel imiltyuur. Da rom zou moeten worden voorgeschre ven, dat ieder voet bevroren rund vleesch bacteriologisch zal dienen te worden on derzocht, alvorens hlet vleesch, tot de con sumptie wordt toe-gelaten. In Arnhem zou een dergelijk onderzoek aan het abattoir reeds plaats vinden". In aansluiting daaraan ontleenen wij eenige bijzonderheden aan h|etgee,n de heer Quadekker, directeur van biet abat toir te Nijmegen, die tezamen met prof. Van Gyen, in opdracht van de regeering, in Zuid-Amerika een onderzoek instelde naar d© keuring van het vleesch voor exort naar Europa bestemd, aan de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." mededeelde in af wachting ,van h|et uit te brengen rap port aan de regeering. Hoewel d'e heer Quadekker de kwali teit van het vleeschl roemde, dacht hij niet onverdeeld gunstig over de keuring, Immers hij adhltte een bacteriologisch on derzoek hier te lande nog noodig. „In de slachterijen, meer in hlet bijzon der de zoo-genaamde vriesinrichtingen, schrijft de hleer Q., geschiedt het slachten op onberispelijke wijze, ook uit een hy giënisch oogpunt, terwijl de keuring van het Vleesch zoowel in Argentinië als in Uruguay van dien aard is, dat bij aan komst van bevroren vleesch hier te Lande nog slechts een eenvoudig bacteriolo gisch onderzoek noodig is een onder zoek, dat in ieder goed ingericht slachlb- huis, met hlet noodige deskundige perso nnel kan geschieden, „Het Argentijnse he vleesch van le kwaliteit is, behalve dik van vleeschl, ook matig met vet doorregen en van buiten bedekt met een laag hard gezond vet. „Het vleesch van 2e kwaliteit ia minder Vet ,ea wordt daarom goedkooper ver kocht. D-e beste kwaliteit wordt verzonden naar Engeland en naar Koord-Amerika, terwijl Frankrijk, Italië en België een mindere kwaliteit afnemen, vermoedelijk omdat men minder betalen wil of omdat men daar niet van iets vet vLcesch hjoudt. „De ,1e kwaLiteit Argent ij n-sch vleesei is zeer aan te bevelen, bovendien is de prijs aanzienLijk lager dan van het Ne- derlandsch vleasohj. Het Vleesch wordt in Argentinië niet zoo diep ingevroren, als men hier gewoon lijk meent; ook is dat niet meer noodig, d,aar alle booten die vleesch vervoeren, voorzien zijn van. koelruimten. Men ver zendt thans zelfs van uit Buenos-Aires naar Engeland gekoeld vleesch, dat ia niet bevroren maar slechts afgekoeld tot 2 h 8 gr. Celsius onder nul. Op mijn terugreis zag ik dit vleesch op de Vleesch)- markt in Honden en het zag er inderdaad prachtig uit. Ik wil gaarne trachten te bevorderen, dat dit gekoelde vleesch ook naar Nederland kan verzonden worden." SPOEDVERGADERING AANGEVRAAGD. Verkeer en Posterijen DE MOORD NABIJ BEEK EN DONE), Omtrent 'dezen moord wordt door da „Msb." nader uit HeLmond vernomen: Zondagavond omstreeks kwartier over, 11 uur keerden zekere N. en van der H. en nog een 3e persoon, allen woonachtig te Aerle-Bixtel, van de kermis te Ges mert huiswaarts. Op den weg tusschen Gemert en Beek en Donk kwam kun een meisje tegemoet» gaande in de richting Gemert, welk meis je, dat in Helmond woonachtig is, h(ua mededeelde, dat zij niet alleen durfide tc- rugkeeren, daar haar een persoon ach tervolgde. Ze was met hem uitgeweest» doch durfde niet meer naax Helmond met hem terugkeeren. Nadat zij een eind geloopen haddet werden zij door 3 ongunstig bekend staaav- da personen de gebrs. R.. uit Mierlo een van hen was de bedoelde achtervol ger zonder daartoe de minste aanLci ding te hebben gegeven, aangevallen. N. die met een dolkmes een steek u do hartstreek kreeg, was onmiddellijk DOREAUX; TT 17 13 QTU |3 A T% lij! in het volgende zinnetje, dat het blad in zijn ar- ÜCltO 1 JCi öLA U* tikel tegen den Minister van Binnenlandsche 106. EEN VEEG TEEKEN. 't Is nog niet zoo lang geleden, dat wij en ook redacties van andere dagbladen, ingezonden stukken kregen over de „afzettersprijzen" van boekhandelaren, speciaal voor het berekenen van Duitsche boeken. De daarop gevolgde polemiek heeft wel uit gemaakt, dat, zooals in de meeste algemeene be schuldigingen tegen den winkelstand, ook in de ze klachten veel overdrijving schooi. Ook over den prijs van binnenlandsche druk werken, boeken, brochures en periodieken werd en wordt nog veel geklaagd en men zou- geneigd zijn medelijden te krijgen met hen, die naar geestelijk voedsel hunkeren en daarvan door de hooge prijzen moeten verstoken blijven. Men zou dan den minderen kooplust kunnen betreu ren; maar anderzijds zich toch over het ver schijnsel kunnen verheugen, omdat leeslust over het algemeen blijk geeft van levensernst. Men zou dan kunnen overwegen, hoe door goedkoopere, populaire uitgaven of anderszins, aan den leeslust ware tegemoet te komen. Helaas blijkt deze conclusie onjuist te zijn. Op de jongste jaarvergadering van den Ne- derlandschen Uitgevershond, heeft de voorzitter, de heer .(an Tadema, blijkens zijn thans ver schenen rede hierover het volgende gezegd: „„Men", bet publiek, derhalve zij die tot oor- 'deelen in de laatste plaats bevoegd zijn, ver beelden zich nog steeds, want anders is het niet, dat woekerwinsten door de uitgevers worden ge maakt, dat zij, wat hun intusschen slecht te stade zou komen, van de omstandigheden profiteeren, en de boeken derhalve veel te duur maken. In delails zal ik niet treden, doch ik vraag aan „men", het publiek, hebt ge dan nog nimmer gehoord, gelezen of gevoeld, dat de prijzen van papier, drukken, innaaien, inbinden en cliché's, om nog niet te spreken van onze bedrijfsonkos- ten, korlom van alles waaruit het boek bestaat, drie-, vier-, vijfmaal gestegen zijn en dat het boet;, in het algemeen gesproken, nog lang niet in die zelfde mate werd verhoogd. Er worden in ons bedrijf geen woekerwinsten gemaakt en wij zijn ook nog zakenmenschen genoeg om te kunnen beseffen, dat wij niet klakkeloos onze prijzen kunnen opdrijven; den terugslag zouden wij zelf het gevoeligst ondervinden. Ook nu reeds gevoelen wij dien; er worden minder boeken ge kocht. Neen met de grootste nauwgezetheid wor den onze calculaties gemaakt, vaak, na lang wik ken en wegen worden de prijzen vastgesteld. Het is een crisis, die zoowel binnen onze grenzen als daarbuiten door het uitgeversbedrijf wordt door gemaakt, en het is, helaas niet meer alleen de prijs van het boek, die tot zuinigheid noopt, noen ,er wordt minder gelezen dan vroeger, om dat het groote genot, dat het boek verschaft, niet meer wordt beseft en ervaren, omdat men zijn genoegens elders zoekt, niet meer thuis, omdat „het publiek" in zijn levensgedragingen getuigt van een oppervlakkigheid en rusteloosheid, die geen plaats meer gunnen aan de stille aandacht voor het boek, in de rust van het vertrek, om ringd door de schrijvers die hem lief moesten eijn. Och, 't is 'n fabel, dat het boek ook maar eenlgszins te hoog door ons geprijsd zou wor den." Uit deze woorden van iemand, die het weten kan, jjl'jkt, dat ons geslacht het genot van te zitten in een „hoekske met een boekske" niet meer kent, dat aan de sport, en de bioscoop en dergelijke een onevenredig deel van den velen vrijen tijd wordt geschonken. Wie invloed heb ben op het jonge geslacht, mogen daaraan wel eens de aandacht wijden. Belezenheid is een ka pitaal van onschatbare waarde voor het geheels leven; goede lectuur vormt den geest en karakter en wat er van in het geheugen bezinkt, geeft aan de phantasie in moeilijke uren vaak steun en sterkte en aan den wil in hachelijke oogen- hlikken kracht om het goede besluit te nemen. In de „Telegraaf", het blad, dat de ambte naarsstaking bij Post en Tel. sympathiek gezind was en nu van de gelegenheid gebruik maakt om weer eens haar gal tegen onze Christelijke Re geering uit te spuwen, wordt de boodschap van Minister Ruys aan de vertegenwoordigers der «takende post- en telegraafbeambten, dat hij in geen uitwisseling van dergelijke voorwaarden kon treden, omdat er geen sprake is van twee gelijkwaardige partijen, „hautain" optreden ge noemd van een zoo bij uitstek „democratische" regeering. Met de boven aangestipte uitwisseling speelde de Minister op het verzoek der depu- a ie uit do niet-confessioneele vakvereenigingen, om maatregelen, als bijv. ontslag van enkele lei ders of overplaatsing in te trekken, als de amb tenaren de staking ophieven. Het komt ons voor, dat de Minister door hier te spreken van twee ongelijkwaardige partijen, niets „hautains" (hooghartigs) in den zin had. Door hun absoluut onwettige en ontoelaatbare staking, hadden de postbeambten zich zelf als ongelijkwaardige party tegenover de Regeering geplaatst. Dat zag de Minister natuurlijk direct in en 'daarom kon en mocht hij spreken, zooals. hij gesproken heeft De „Tel. behoeft zich dus heelemaal niet te .verbazen", dat de Minister deze uitdrukking gebruikt heeft, en evenmin te bazelen over de prikkeling van het publiek tot het meten van 'de waarden der krachten." Dat zijn drogredenen en praatjes voor de vaak. De kern van het betoog van de „Tel." zit hem Zaken ten beste geeft: „Er zijn overigens heel wat in den lande, die het met vreugde zullen zien, als het kabinet van Minister Ruys zich onmogelijk maakt." Juist, en onder die velen neemt de „Telegraaf" een eerste plaats in. Over de leiders der vakorganisaties, in 't al gemeen, in verband met de staking bij P. T. komt de. „N. R. Crt." tot de volgende juiste slotsom: „Er zijn er onder de bestuursleden onzer vak vereenigingen nog te velen, die, al of niet be zoldigd, zich al te eenzijdig beschouwen als de dienaren der leden, in plaats van de leiders, die in groote momenten den leden de waarheid on verbloemd durven zeggen, ook wanneer de geest der vergadering daardoor tegen hen komen zou. Hadden de besturen dadelijk gesproken, zooals ie elfder ure „Het Volk" begon te doen, hadden zij onmiddellijk getoond, dat het hun ernst was, als zij de staking afrieden en er desnoods een kabinetskwestie voor gesteld, dan maken wij ons sterk, dat de staking voorkomen zou zijn. In en kele Christelijke en Roomsch-Katholieke vak vereenigingen zijn de besturen tegen den stroom van de vergaderden ingegaan, en zij hebben ge wonnen. Wij zouden niet weten, waarom de be sturen der andere vereenigingen tegenover hun leden minder krachtig zouden staan, dan hun kerkelijke collega's tegenover de hunne. Natuur lijk zouden zij gevaar hebben geloopen, daardoor lijdelijk eenigszins aan populariteit te verliezen; op den duur kon het echter niet anders dan hun positie goed hebben gedaan en de beteekenis van de vakvereeniging hebben vergroot, indien zij de staking, die ongeoorloofd was. en niet tot eenig succes leiden kon, hadden weten af te wenden. Ook bij de besprekingen met de regeering die wellicht zullen volgen, zouden de besturen met meer gezag hebben kunnen verschijnen, indien zij getoond hadden, voor de belangen hunner leden schrap te kunnen staan, zelfs wanneer zij daardoor tegen do strooming hadden op te roeien." Hier wordt dus de aan 't licht getreden tegen stelling tusschen de Confessioneele en niet-con- fessioneele vakorganisaties erkend door het libe rale blad, een tegenstelling die, het blijkt uit de slotsom der „N. R. Crt" zelf, geheel ten gunste der confessioneele organisaties uitvalt. Da „N. R. Crt." verklaart niet te weten, waar om de besturen der andere (d.w.z. niet-confessi- oneele) vereenigingen tegenover hun leden min der krachtig zouden staan, dan hun kerkelijke collega's tegenover de hunne. Nu, wij weten dit wel. De Katholieke en christelijke leiders putten in die moeilijke omstandigheden de kracht uil hun onveranderlijke christelijke beginselen, die hun een veilig richtsnoer bieden, wanneer hel er om gaat, hun houding te bepalen tegenover het Gezag. „Zeker, de „Tijd" wijst hierop terecht, ook voor hen komen de zoo zware oogenblikken, waarin de bekoring sterk kan wezen zich te laten leiden door sommige leden der vergade ring, en komt het schrikbeeld voor oogen van mogelijk verlies aan populariteit „maar dan een oogenblik zich wendend ten hemel, vragen zij uit het diepst van hun hart, dat God hen moge sterken, hun de kracht mogo schenken alleen na te gaan, wat God wil, dat zij doen zullen, en dienovereenkomstig te handelen." We lezen in het „Rath. Soc. Weekblad"; „Post en Telegraaf zijn in handen der ge meenschap. Slechts by de telefoon zijn nog res ten van particuliere exploitatie aanwezig." In een gesocialiseerd bedrijf, zooals post en telegraaf, moet „bedrijfsstilstand door werksta king vermeden" worden. „Indien deze in strijd met het moreele recht toch mocht uitbreken, dient de gemeenschap over de middelen te be schikken zich daartegen te verweren." Zoo lezen we in.... het Socialisatie-rapport der S. D. A. P. Geen wonder dus, dat de S. D. A. P. de sta king van het Post- en Telegraafpersoneel zoo luide veroordeelt en de houding, door de Re geering in het huidige conflict aangenomen, zoo met mond, handen en voeten toejuicht!! Niet?" UW A0RES VOOR is en blijft het «welbekende Amsfei*- damsche 2e Hands kleeding magazijn alleen gevestigd! BARREVOETESTRAAT 19 te Haarlem Aanbevelend: J< VAR DAM. Dinsdagmiddag werd in 't Stadhuis te Am sterdam, onder leiding van den voorzitter der afdceling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van 25 gemeen ten, welke zich zullen belasten met de leiding der malariabestrijding in de 25 districten waar in de provincie is verdeeld. De vergadering werd ook bijgewoond door de heèren dr. Alders- hoff, inspecteur van de volksgezondheid en dr. Jenny Weijerman, lid van den gezondheidsraad. Medegedeeld werd, naar het „Hbld." meldt, dat thans door ruim 100 gemeenten de gevraagde bijdrage is toegezegd, evenals door het rijk, ter wijl een gunstige beschikking van de provincie spoedig wordt verwacht. Ervaringen en proefnemingen hebben geleerd dat de eenige uitvoerbare wijze van malaria-be- strijding in Noord-Holland, waarvan resultaat is te verwachten, bestaat in een stelselmatige ver delging der in stallen en hokken overwinterende malaria-muggenwijfjes. In ieder district zal een onlmuggingsploeg van 3—7 man worden opge richt. De ontmugging van alle stallen en hokken, alsmede zoo mogelijk van die huizen waarin ma laria voorkomt, zal eens in de 4 k 6 weken moeten geschieden, gedurende de maanden No vember tot Mei. Het aan de ontmuggers toe te kennen loon zal ten minste 5 per dag bedra gen en overigens afhankelijk worden gesteld van den plaatselijken loonstandaard. De commissie heeft zich de hulp verzekerd van den heer dr. F. H. Hehewerth, te Nijmegen oud-Indisch Officier van gezondheid, die plaatse lijk inlichtingen zal geven en toezicht zal hou den. Binnenkort zullen in ieder district bijeen komsten worden gehouden met de burgemeesters der betreffende gemeenten, bij-welke gelegenheid ook de ontmuggers zullen worden geïnstrueerd, zoodat met den staltijd krachtig niet da ont mugging kan worden aangevangen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wets ontwerp tol vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij voor het dienstjaar 1921 en regeling van de uitkeeringen aan 's Rijks middelen ten laste van dat bedrijf. De vermoedeiyke opbrengst van het in 1921 af te leveren drukwerk wordt geraamd op 1.925.000. Het op 1 Januari 1921 in (je Landsdrukkerij gestoken kapitaal zal naar raming bedragen 1,102,702,001/2, waarvan de rente volgens het percentage ad hYt, Pc'- zal bedragen 60.649, De exploitatie-uitgaven worden geraamd op 1.919.063, de exploitatieontvangsten op 1.928.700 het winstcijfer dus op 9637. HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER. In en buiten parlementaire kringen, zoo meldt het Haagsche Corr. Bur., wordt het thans zoo goed als zeker beschouwd, dat mr. O. A. P. N. Kooien door de Tweede Kamer voor het voor zitterschap zal worden in aanmerking gebracht. Wel schijnt tot voor korten tijd mr. Kooien be denkingen te hebben geuit, om het voorzitter schap op zich te nemen, in verband met zijn functie van vice-voorzitter van den Centralen Raad van de Ongevallenverzekering. Doch die bezwaren moeten ondervangen zijn, in dien zin, dat do heer Kooien laatstbedoelde betrekking naast 't Kamerpresidium zou kunnen blijven vervullen, en zijn woonplaats te Utrecht gevestigd zou kunnen blijven. INVOERING VAN DAGZEGELS. Naar de „Msb." verneemt, ig zeer binnenkort te verwachten de uitvaardiging van een algemee- nen maatregel van bestuur betreffende de invoe ring van dagzegels voor de premiebetaling krachtens de Invalidite tswet ten behoeve van arbeiders die op enkele dagen van de week bij verschillende werkgevers werkzaam zijn, zooals b.v. werkvrouwen. Voor deze dagzegels zullen de bestaande ren tezegels worden gebezigd met een overdruk, welke de waarde aangeeft. GIFTEN. Bij het Priestercomité tot hulpverleening aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije (Zwijnsenstraat 5, Tilburg) ig ingekomen van 15 t/m 30 September: 3,008,05, Kr. 11,783, R.M. 353,50, frs. 10. Vorige opgaven bedroegen: 17,55,34, Kr. 95,623,70, R.M. 923, frs 6. Zoodat in totaal is ingekomen 20,558,39, Kr. 107,400,70 R.M. 1,276,50, frs. 16. De „Stand." deelt mede, dat dr. Kuyper lij dende is aan bronchitis, een lichte temperatuurs- verhooging heeft en het bed moet houden. Met het oog op den hoogen leeftijd van den patiënt is de toestand vanzelf niet geheel en al zonder gevaar. Het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Amb- lenaarsbond heeft bij de regeering een spoed- audiëntie aangevraagd ter bespreking van den financieelen en psvchologischen toestand van het Rijkspersoneel. De tijdelijke gezant bij den ff. Stoel. De tijdelijke gezant van Nederland bij den Pause lijken Stoel, Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, keert heden, Dinsdag naar zijn post terug. Crediet aan tuinders. De Regeeringscom- missie voor Crediet aan Kweekers en Tuinder», heeft zich tot de Centrale Coöperatieve Raiffei- senbanken gewend met het verzoek, de bij haar aangesloten locale Boerenleenbanken tot mede werking uit te noodigen voor het verleenen van crediet aan d8 Boomkweekerij en Tuinderij, het welk noodzakelijk wordt geoordeeld, met het oog op den zorgwekkenden toestand, waarin deze takken van bedrijf zich bevinden. De Coöp. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht heeft daaraan reeds gevolg gegeven, door de by haar aange sloten banken tot medewerking en steun In dezen uit te noodigen. De garantie van den Staat strekt zich hierbij uit tot een bedrag van 90 van het te verleenen krediet. Electriciteit- en gastentoonstelling. Vanwege de Bossche Dioc. Hanze, gesteund door de Hanze uit het bisdom Breda, zal te s-HertO- genbosch eene tentoonstelling gehouden worden op gebied van electriciteit en gas. Met de voor bereiding is reeds een begin gemaakt. Reclasseering. Onder Deurne (N.-B.) is 60 H.A. heidegrond gekocht voor het vestigen van een R.-K. kolonie tot reclasseering, welke onder het beheer zal staan van de Franciscaner Broe ders uit Bleyèrheide. COMMISSIE VAN OVERLEG. Het bestuur van den C. B. P. T. T. ontving van den Directeur-Generaal de mededeeling, dat fn de plaats van de heeren Freen, van Giessel en van der Jagt, de beide eersten leden, laatstge noemde plaatsvervangend lid van de commissie van overleg, nieuwe leden moeten worden aan gewezen, omdat deze heeren niet langer lid of plaatsvervangend lid van die commissie kun nen zijn. Door eene wijziging, klaarblijkelijk in de aller laatste dagen aangebracht in het reglement van de commissie van overleg, kunnen alleen ambte naren in vasten dienst van de P. en T., lid van deze commissie zijn. Als gevolg van het aan bovengenoemden met ingang van 16 November a.s. verleend ontslag, voldoen zij niet meer aan de nieuwe voorwaar de: te zijn in vasten dienst der P. T. T. DE AMSTERDAMSCHE MISSIEWEEK. Heden, Donderdagmiddag 3 uur zal de plech tige officieele opening plaats vinden, voor ge- noodigden der Amsterdamsche Missieweek. Ver wacht wordt, dat daarbij tegenwoordig zullen zijn Z. D. II. Mgr, Roelens, apostolisch-vicarius van Opper-Congo, vergezeld van den ZeerEerw. pa ter Stephan Kaoze, een inlandsch priester van de Congregatie van kardinaal Lavigerie, alsmede de tijdelijk hier te lande vertoevende generaai der missionarissen van het H. Hart uit Rome, de HoogEerw. Pater A. Broeken. Ook het ge meentebestuur van Amsterdam zal officieel ver tegenwoordigd zijn. De Amsterdamsche Missie-tentoonstelling zal gehouden worden in de groote zaal van het Pa leis van Volksvlijt. Zondag zal Mgr. Darnard, Apost.-Vicaris de» Samoa-eilanden van de Paters Maristen, de ten toonstelling bezoeken en Maandagmiddag een lezing houden in het Fransch in de zijzaal van het Paleis van Volksvlijt, toegang vrij van uit d& tentoonstelling. Hunne Doorl. Hoogwaardigheden de Missie- Bisschoppen, Mgr. Luijpen S.J. en Mgr. Bos O. C.M., hebben reeds hun bezoek aangekondigd. Mgr. Bos zal op den sluitingsavond, Donderdag 21 October, 's avonds te 7 uur in de St. 'Wil- Iibrorduskerk (Amsteldijk) een Pontificaal Lof doen. EEN RELLETJE BIJ HAVENARBEIDERS. Te Rotterdam zijn een 500 tal havenarbeider! uit de tweede naar de eerste ban der haven- reserve overgebracht, terwijl een even groot aan tal uit de eerste naar de tweede is terugga- bracht, om reden van mindere arbeidsprestatie. Deze daad van de Scheepvaartvereeniging Zuil wa» Dinsdag oorzaak van eenige gisting ondet de betrokkenen. By het aanneemkantoor kwam het tot een relletje, waarbij de ruiten van het gebouwtje het moesten ontgelden. De boekjes dezer reservisten zijn Dinsdag niet afgestempeld. ACTIE TOT REGELING VAN HET SCHIL DERSBEDRIJF. Eenigen tyd geleden werd op initiatief va! den Nederl. Schildersgezellenbond een confe rentie gehouden van hoofdbesturen van bon den van patroon» en gezellen in het schilders- bedi-yf, ter bespreking van maatregelen op wel ke wyze aan de telken jare terugkeerende sei zoenwerkloosheid het hoofd zou kunnen wor den geboden. Men was van oordeel dat door regeling (be tere werkverdeeling) van het bedrijf veel ten goede zou kunnen worden bereikt. De Minister van Arbeid na in kennis te zijn gesteld van het streven der hoofdbesturen, toonde eveneens belangstelling voor de zaak en het was op diens verlangen dat een verte genwoordiger van den Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zitting nam in een commissie, gevormd uit de patroon» en gezellenbonden voor het voeren dezer actie. Deze commissie is haar arbeid begonnen met het zenden van adressen aan regeeringslicha- mpn gemeenten en provinciale besturen, be nevens personen en instellingen van allerlei aard, waarvan de commissie meent te mogen verwachten, dat medewerking zal kunnen wor den verkregen. In die adressen wordt met uitvoerige toelich ting uiteengezet hoe men een betere werkver deeling kan bevorderen. De commissie treedt gaarne met instellingen en personen in bespreking teneinde eventueel! moeilijkheden uit den weg te ruimen. Voorzitter der commissie is de heer J. D, Dooyewaard Azn. te Amsterdam. Secretaris de heer A. J. Dooyes, le Helmers- straat 42, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1