DERDETBLAt Wat de Pers zegt BUITENLAND Kerk en School Orde en Arbeid. Rechtszaken Uit den Omtrek VRIJDAG 15 OCTOBER 1920. DE NIEUWE VOORZITTER DES TWEEDE KAMER. Mr. Dr. Kooien zal, na bekrachtiging 3oor de Koningin van de voordracht der Kamer, den heer Foek op den voorzitters zetel der Tweede Kamer opvolgen, i Het is geen gemakkelijke taak, welke 'deze katholieke afgevaardigde daarmede op zich neemt. Aan den voorzitter der Tweede Kamer worden, in dezen tijd vooral, hcoge ei- Bchen gesteld, en dit zal er niet minder op worden, wanneer straks weer de .ver kiezingen in 't zicht geraken en de par tij- en propaganda-drift ook in het par lement tot uiting komt. En meer en veel meer dan gewone mate van kracht en bekwaamheid eener- zijds, van tact en uithoudingsvermogen anderzijds zal dan van den inan, die de debatten heeft te leiden en in htet rechte spoor te houden, worden gevergd. Er valt niet aan be twijfelen, of Mr. Koelen heeft daarvoor de noodige eigen- echappen schrijft het „Centrum," die het .weten kan. „Wie hem in andere, zij 't dan minder zv. are voorzitters fu. cties, mocht leeren kennen, weet, das hij üen presidialen hamer voortreffelijk weet te h'.anteeren. Zijn scherpzinnigheid en koelbloedig heid komen hiem daarbij uitnemend te stade. Bovendien is liij in het bureau der Kamer geen vreemdeling meer, terwijl hij als afgevaardigde op een dienst staat van ruim vijftien jaren kan wij zen. Zoo kent hij de Kamer, en dat de Kamer ook hem kent en hiem waar deert, blijkt uit de stemming, waarbij hij terstond als nummer één op de no minatie werd geplaatst. De Kamer deed een keuze, welke, maai' onze vaste overtuiging, een zeer gelukkige mag heeten en die h|aa.r in de gelegenheid zal stellen, onder de mieuwe leiding evenzeer met bekwamen spoed te werken als onder de vorige. Van treuzelen en tijd-verspillen zal t bij president Kooien geen sprake zijn." De „N. Rott. Crt." schrijft over Mr. Kooien als aanstaand voorzitter der Twee- öe Kamer o.m. het volgende: „Of en in hoeverre (afgezien dan .van zijn andere bezigheden, welke belem merend kunnen werken) de heer Koo ien mr. Fock op bevredigende wijze zal vervangen,- dient te worden afge- [wacht. De Katholieke afgevaardigde is leen goed jurist en een bezadigd man; jvan zenuwen schijnt hij niet veel last te hebben, maai' htet is de vraag, of hij op oogenblikken van beroering en onrust zoo forsch zal kunnen optre den, als helaas in de tegenwoordige Kamer noodzakelijk is. Op dis vraag zouden wij niet gaarne een ontkennend antwoord geven, maar aan een onvoor- ,wa:rdelijk bevestigend bescheid wagen .wij ons toch niet." Het „Handelsbl." geeft het volgende Diordeel: „De Tweede Kamer zal weldra, voor die tweede maal in de laatste tien jaren reeds, een Boomschen voorzitter heb ben. Wij herinneren ons nog zeer goed, hoeveel ongerustheid de benoeming van d,en heer Van Nispen wekte in atreng- protestantsche kringen. Hoeveel meer zal men zich in die kringen dan. nu -ongerust maken, nu niet alleen de Eerste, maar ook de Tweede Kamer een Boomsch presidium zal hiebben en ook de voorzitter van den ministerraad tot dezelfde partij behoort. Maar een en ander is slechts de redelijke uit drukking van de werkelijkheid; de machtspositie, waartoe de katholieken jn ons land zijn gekomen. En die po sitie hadden ze toch!, al zat er nergens een van hen in htet „gestoelte der eere." De heer Kooien zal dus de .volgende week als eerst-Voorgedragene wel tot president benoemd worden. -Wij zullen zeker niet beweren, dat de Kamer, ge geven de moeilijkheid waarvoor ze stond', een betere keus had kunnen doen. De heer Kooien hieef't in elk ge val een groote mate van kalmte in zijn voerdeel en dat zal hem misschien door vrij wat lastige cogenblikken heen helpen. Wij hjopen, dat hij zoo goed mogelijk zal slagen." MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. GEMENGDE EUITENL. BERICHTEH. Be spoor!wegstak i ng in Portugal. He Pcrtugeesehe re gee ring schiijnt over te gaan tot liet nemen van krachtige maatregelen om een einde te maken aan de spoorwegstaking. Beuter seint n.m. uit Madrid, dat vol gens berichten uit Lissabon bevelen tot inhechtenisneming zijn uitgevaardigd te gen de leden van het stakingscomitó van het spoorwegpersoneel. Hun hoofdkwar tier te Oporto is op bevel yan de regee ring gesloten. Motorrijders yan de drie jongste lich tingen zijn gemobiliseerd. De regeering zal, zoo noodig, de grond wettige waarborgen schorsen. DE BRAND IN DEN .WIJNHüISTOKEN Den 28en October zal voor het Ge- rechtsjh'of te Arnhem in liooger beroep terecht staan H. H. van Kempen, koopman te Zutphen, die ter zake van de bekende brandistickting in den Wijnliuistoren, door de Bechtbank aldaar werd veroordeeld! tot 5 jaren gevangenisstraf. Als verdediger zal optreden mr. Th1, Muller Mass is, advocaat te Amsterdam1, een achttal getuigen en deskundig-en zal worden gedagvaard. De brandstichting in die Ufcrechteekfc Geniefcazerne. In hooger beroep is voor het Hoog Militair Gerechts bp f de zaak! behandeld tegen den landstoronplichVigeii geniesoldaat, die in toten aanleg door den' Krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omd.at hij te Utrecht op 6 Januari 1920 in dp Krom houtkazerne, opzettelijk bossen bedstroo, ongeveer vijf wagenvrachten, in brand zou hebben gestoken, terwijl aan dj A brandstichting gemeen gevaar voor goe». deren te duchten was. De advocaat-fiskaal oordeelde het von nis van den Krijgsraad met juistheid ge wezen en vroeg de bevestiging daarvan Mr Hijmans, de. verdediger, vroeg vrij spraak. VAia ALLES WAT. EEN EIGEN DAK. „De mensch moet wonen," schrijft H G. G. in het „N. v. d. D." Een eigen plek hebben om te slapen, een eigen bed om te schreien, maar meer nog een eigen centrum om te werken. Jaag den timmerman uit zijn werkplaats en laat hem als betalend logé aan den arbeid gaan. Mogelijk, dat hij hier een beitel kan leenen en ginds een boor en dat zelfs een welwillend huisgenoot hem aan een schaafbank helpt. Maar wat komt er terecht van zijn arbeid Tot de velerlei onrechtvaardigheden, waarmee onwetende menschen den geeste lijken werker grieven, behoort het mis verstand, al zou deze overal aan den arbeid kunnen gaan, waar hij slechts pen en papier ter beschikking heeft. Niets is minder waar. Juist wie uit de bezonkenheid zijner ziel het materiaal moet putten om zijn mede- menschen „opbouwing" te verschaffen, heft vóór alles een wonng noodg. Ontneem den denker, den plannenma ker, den ontwerper zijn woning en ge hebt een plant van haar wortels gerukt. Het is een stuk drijvend onkruid geworden' waarvan de maatschappij niets dan last ondervindt. De woninglooze is als een soldaat, die van zijn depot is afgesneden. Hij is een ver loren man, tot nederlaag gedoemd. De kunst om een tegenstander van een sterken, on- overwinnelijken held te degradeeren tot een hulpeloozen verdwaasde, is hem zijn Woning te benemen. Het is verwonderlijk, welk een ommekeer men met dezen greep bereikt. Binnen weinige dagen is, hetgeen koift te voren een vast e» onomstootehjk geheel uitmaakt, tot een chaos geruïneerd. De Zijdehoenders worden, wijl ze zoo klein zijn, onder de krielhoenders gerekend en dit is in het belang van het ras, wijl het hierdoor de steun van de Dwerghoenderfokkers- Ver- eeniging ondervindt. Over het algemeen is de kwaliteit der Zijdehoenders hier te lande niet, wat die in het buitenland in Engeland is. Dit is volgens het weekblad „Avicultura," in hoofdzaak toe te schrijven aan de onmoge lijkheid om gedurende het laatste half dozijn jaren nieuw bloed te importeeren en men ge noodzaakt was om te fokken met het beperkt aantal dieren, dat hier op het einde 1914 voor handen was. De kwaliteit der veeren van de hier aan wezige dieren is beter dan hun type. De Zijdehoenders zijn reeds zeer lang be kend en werden door de oudste schrijvers wolhoenders genoemd. Men neemt aan, dat ze uit Siam tot óhs gekomen zijn, hetzij direct of indirect. Zeker is het, dat ze in China voor komen, hoewel ze daar niet zoo zuiver ge kweekt worden op kamvorm als in Europa en Amerika. Eigenaardig is het ook nog, dat de exemplaren, welkevan uitChinanaarDuitsch- land kwamen, een vrij goed ontwikkelden baard vertoonden, doch overigens geheel, zoowel wat de „beharing" als dat wat het type betrof, met de hier aanwezige exempla ren overeen kwamen. De Zijdehoenders staan ver van ons ander tam pluimvee af, hetgeen ook zeer duidelijk waar te nemen valt. Hun purperblauwe kSm- huid deelen ze tot op zekere hoogte met enkele andere hoendersoorten, hoewel bij deze dit deze kenmerk minder sterk aanwezig is. De blauwe huid en donkere beenderen zijn zeer opvallend. Hun voornaamste kenmerk echter is de zijde-achtige beveöering. Er bestaan geen heter broedsters dan de Zijdehennetjes, welke bovendien door hun gering gewicht slechts zelden eieren breken of kuikentjes dood drukken. Men heeft ze dan ook wel gekruist met de witte Wyancottes, ten einde een speciaal ras van broeuhennen te krijgen, waaraan me» in Engeland voor het uitbroeden van kostbare broedeieren veel behoefte heeft. De Zijdehoen- Wyandotte-kruislingen vol deden uitmuntend aan het doel en werden, wat een groot voordeel is, spoedig broedsch. Vroege broedhennen komen zeer te pas, ter wijl late kloeken in den regel slechts ergernis geven. Hoewel de diertjes, wat hunne lichaams grootte betreft, tot de krielhoenders kunnen gerekend worden, leggen ze een tamelijk groot ei, ongeveer 47 tot 52 gram zwaar en die der Aziatische rassen, een weinig meer vochtigheid bij de bebroeding, hetgeen in ver band gebracht schijnt te moeten worden met de dikte van het eivlies. Draagt men hiervoor echter zorg, dan hebben de kuikens geen moeite om uit het ei te komen en kan men de eieren zelfs in de machine uit laten broeden. De voornaamste variëteit onder de Zijde hoenders in de wirte, en het is dan ook deze, welke men vrijwel uitsluitend op de tentoon stellingen aantreft. Het moet dan ook gezegd worden, datbij deze kleurslag het zijde achtige gevederte het best tot zijn recht komt. Men ziet bij de Zijdehoenders gaarne een gedrongen type. De diertjes zijn betrekkelijk laag gesteld, moeten breed gebouwd zijn en een eenigszins ontwikkeld, zadelkussen hebben De sikkelveeren mogen bij Me haantjes niet te zwaar ontwikkeld Dé ooreq aan by de haantjes in den regel iets meer blauw- wit dan bij de hennetjes, bij welke zij blauwachtig pur perkleurig.De vijfde teen behoort steeds aan wezig te zijn, terwijl de beenen de beenen goed bevederd moeten wezen. Die bevede- ring is uiteraard niet lang, doch mag niet ont breken, ook niet aan den middelteen. MILTVUUR EN SCHEERKWASTEN. Naar het T. v. Sociale Hygiëne mededeelt, zijn onlangs in de Seruminrichting te Rotter dam en in het Centraal Laboratorium te Utrecht een aantal, uit Japan ingeleverde scheerkwasten onderzocht, die met milt vuur geïnfecteesd bleken. In veroand daar mede wordt de aandacht gevestigd op_ het on derzoek van dr.V. Gegenoauer, waaruit blijkt, dat dieren die in contact zijn geweest het andere, welke aan miltvuur zijn gestorven, op hun huid enn him haren miltvuurDacillen resp. sporen kunnen herbergen, zonder elf de ziekte te krijgen, ook kunnen de bacil- en zich daar vermeerdereneen Diizonder soort Dacillendragers dus. Hieruit volgt, da partijen dierlijke grondstoffen van overz niet te vertrouwen zijn, ook al zijn ze verge zeld van eene verklaring van consulaire amb tenaren, dat in de streek van waar de pro ducten afkomstig zijn, geen miltvuur onder de dieren heerscht. Het zou evenwel te om slachtig en te kostnaar zijn, al zulke invoeren te ontsmetten. Gewenscht ware een omvang rijk onderzoek omtrent de geographische verspreiding van miltvuur over de geheele Wereld daarna zou men veiligheidsmaatrege len kunnen nemen tegenover dierlijke produc ten, afkomstig uit de besmette streken. ZOO ZIJN ER. Twee bloote beentjestwee loote armpjeshet beofdie bekroond met ee reuzen- haarlint. Fientje, zeg mevrouw R.,netjes goeden dagl Wat een schat van een kind 1 Nietwaar —Waar koopt u die japonnetjes mevrouwt Snoezig, hè Ik heb er zoo 6 ineens ge nomen, ze zijn gauw vuilteere kleert jes.... Maar ik kan niet hebben, dat ze er slonzig uitziet, als ze met me meegaat. Fientje ziet er best uit tegenwoordig. Ja, 'k heb 'n tijdje met d'r gesukkeld maar dokter L. heeft haar heelemaal opge knapt aardigen man, die dokterhij kwam vast eiken dag Dat zal wel aardig in de papieren loopen Dat hindert niet't kind kan t heb ben en zoo lang ik 't missen kan, is er niets te veel voor Fientje.... 't Was zeker niets bijzonders Een beet je zwakte .r 1 ja, Tc denk het. s Morgens moet ze een bordje pap hebbenen 's middags een paai lepeltjes honig. Honig?.. y- Ja, honig-en 's zomers moet ze naar buiten, frissche lucht. Ik zie wel, dat de kleine niets te kort komt. Dat moet ook niet, Hoe oud is ze nu i Ze wordt negen 1 Is ze al aangenom Wat -Of ze d'r Eerste H. Communie al heeft gedaan Nog niet I 't kind is nog zoo jong wal heeft ze daaraan We zullen 't volgend jaar wel 'ns zienZe krijgt nu pianoles en 'n beetje Fransch.... Het resultaat van het referendum, dat gisteren in de conferentie der mijnwerkers werd mede gedeeld, is als volgt: 181.428 vóór het voorstel der mijneigenaars, G35.093 tegen. Officieel wordt medegedeeld, dat de mijmvcr- kcrsconferentie besloten Iieeft, dat de termijn der stakingsaankondigingen 16 October zal afloopen pen. (Dit besluit der mijnwerkersconferentie belee- kent, dat tot de slaking besloten is, die dan Maandag begint. Het denkbeeld, om den looneisch aan een on partijdig scheidsgerecht voor te leggen waarop alle verwachtingen op een vreedzame regeling waren gebouwd als het voorstel der mijneige naars werd verworpen heeft blijkbaar geen ingang kunnen vinden, want dit zou een nieuwe verlenging van den termijn der stakingsaankon digingen hebben meegebracht.) DE TOESTAND IN IERLAND. I)e kwestie van zelfbestuur in het Lagerhuis. Zelfbestuur voor Ierland zal het eerste onder werp van bespreking uitmaken in bet Lagerhuis, wanneer het Parlement Dinsdag a.s. zal bijeenko- men. Het Comité van Ministers, cenige maanden ge leden benoemd, om zich bezig te houden met een „Home Rule"-\vetsontwerp, kwam gisteren bijeen ter bespreking van de amendementen, wel ke de regeering voorsteit in te dienen. De mi- nistcrieele plannen in verband met de te nemen maatregelen zullen, naar verwacht wordt, heden door hel kabinet behandeld worden. Gemeld .wordt, dat de regeering geen onver zoenlijke houding zal aannemen ten opzichte van voorstellen, welke gedaan zullen worden tij dens de behandeling van het ontwerp, mits zij niet de fundamenteele grondslagen, welke er in zijn vervat, in gevaar brengen. Deze zijn: le. dat de bevolking van zes Ulster-districten admi nistratief niet zal worden gebracht onder een afzonderlijk Iersch Parlement; 2e. dat de reser ves, welke zijn gemaakt met het doel de levens belangen van het Vereenigd Koninkrijk te behar- iigen, niet verzwakt zullen worden. De Regeering en de Iersche spoor wegen. De correspondent van de „Daily Mail" te Du blin is in staat uit onaanvechtbare bron mede tc dcelcn, dat de regeering vastbesloten is een eind te maken aan den onbevredigenden toestand op de Iersche spoorwegen en de spoorwegen te no pen hun gewone functie van openbare middelen van vervoer te vervullen en alle vervoer, zonder onderscheid, te doen geschieden. Sir Eric Geddes heeft dit volkomen duidelijk gemaakt toen hij zich in Dublin bevond. Van de spoorwegen zal worden geëischt, dat zij troepen en legermateriaal vervoeren en als zij, ten gevol ge van dit vervoer, zooveel beambten verliezen dat het vervoer er onmogelijk door wordt, dan zullen de betrokken lijnen worden stopgezet en zal de regeering een aulodienst inrichten voor zoover dit in haar eigen belang vereischt wordt. Blijven de spoorwegen in gebreke hun ver plichtingen na le komen en houden zij dienten gevolge op te werken, dan zal de regeering in slaat zijn te weigeren aan de aandeelhouders divi denden te waarborgen. Dit is een gedragslijn, waaraan de regeering niet definitief gebonden is, maar zij zal er zoo noodig toe overgaan. De Iersche spoorwegen zullen nu, naar gemeld wordt, dc beambten ontslaan, die weigeren trei nen te bedienen, waarmee troepen en munitie vervoerd worden. Tot dusver zijn die beambten alleen maar geschorst. KARDINAAL MERCIER OVER HET SOCIALE VRAAGSTUK. Kardinaal Mcrcier heeft Maandagavond te Brussel voor de Waalsche studenten een rede gehouden over het sociale vraagstuk, waarin hij o.m. het volgende zeide over de verhouding van den arbeid tot liet kapitaal: „Gij zult hebben te onderzoeken, in welke mate men, in het alge meen belang, het aantal der eigenaars kan ver menigvuldigen. Voorts zult gij de verdeeling van de landelijke eigendommen tot het voorwerp uwer studie maken. De bewoners van het platte land worden aangetrokken door de stad, en loopen weg van de akkers. Gij zult onderzoeken in welke mate men den werkman aandeel in dc winsten kan toeslaan; gij zult een onderzoek wijden aan het „auclionariaat," aan de deelne ming van de werklieden in het bestuur van de ondernemingen." NA HET ITALIAANSCHE ARBEIDSCONFLICT. De „Malin" verneemt uit Rome, dat de justitie te Turijn er in geslaagd is licht te verspreiden over den moord op den voorzitter van den Na- tionalistischen Bond, Sonzini, en den gevange nisbewaarder Seimula, tijdens de bezetting der fabrieken door de arbeiders. Sonzini werd in dertijd ter dood veroordeeld door een roode arbeidersrechtbank. Hij werd met Seimula in de nabijheid van het kerkhof met revolverschoten gedood. De politie zet de nasporingen voort naar an dere moorden in dienzelfden tijd gepleegd. DE BERLÏJNSCHE COURANTENSTAKING OPGEHEVEN. Gislerenochlend werd in een drukbezochte vergadering van stakers en uitgeslotenen der courantenbedrijven van Berlijn het verslag van de stakingsleiding over het verloop en het resul taat der onderhandelingen van beide partijen in het rijksministerie van arbeid uitgebracht. Hier op volgde een langdurige discussie, waarbij een groot aantal sprekers vóór de aanneming van de bij de onderhandelingen getroffen overeen komsten en voor de beëindiging van de staking opkwam. Een motie van de stakingsleiding, welke het aannemen der voorwaarden aanbeval, werd met een overweldigende meerderheid aan genomen. In een andere motie danken de stakende beambten dc arbeiders voor hun soli dariteit. Gisterochtend werd in alle bedrijven de ar beid hervat, om technische redenen konden tic couranten echter gisterenavond nog niet uitko men. Hedenochtend zouden echter alle weêr verschijnen. De overeenstemming omlrent de opheffing van oe Berlijnsche courantenstaking en uitslui ting werd bereikt op de volgende grondslagen: De employés krijgen een toeslag van 10 tot 12 de jonge employés van 15 terwijl de gehuwden bovendien nog 2.5 ontvangen. Alle arbeiders en geëmployeerden worden weder aangenomen. Dc stakingsdagen worden aan de employés niet uitbetaald; de arbeiders ontvan gen \oorloopig 75 van hun loon vour «Ie stakingsdagen, terwijl over de overige 25 een beslissing zal worden genomen door een scheids gerecht. DE INTERNATIONALE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Den tweeden dag der vergadering van de in ternationale economische conferentie, welke te Londen wordt gehouden, was liet onderwerp aan de orde: „Noodmaatregelen op internatio naal financieel gebied met betrekking tot den wederopbouw." De voorzitter der conferentie, Lord Parmoor, waarschuwde er tegen, dat Engeland, als het geen maatregelen neemt, het komende jaar zeJf in moeilijkheden zou komen. Als noodzakelijk middel lot verbetering noemde hij de herziening van het vredesverdrag en een verzoening lus- schen de naties. Men moest niet alleen praten over reconstructie maar ook handelen. Hij pleit te voor een werkelijken volkenbond, waarin alle mogendheden zouden vertegenwoordigd zijn; aldus zou men een lichaam hebben, welks crediet hoven verdenking stond. De Volkenbond moest worden gebezigd om het werelderedlet le verbeteren. De lieer Hugo Simon critiseerde de vredes voorwaarden, voor zoover zij Duitschland raakten. Ais de Duitscbers het bedrag kenden, dat van hen gevraagd werd, zou dit zoowel in belang van de Entente als van den Duilschen handel zijn. Duitschland moest blijk geven van een groo- tere productie, teneinde het buitenland er toe te brengen crediet le verschaffen. Er waren voorbeelden van overproductie in Duitschland, o.a. schoenen en hemden. Millioenen Duilschers hadden deze zaken noodig, maar waren te arm om ze te koopen. Er waren vermoedelijk een millioen werkelcozen in Duitschland, en dan waren er nog velen, die slechts gedeeltelijk werk hadden. De heer Simon betoogde voorts nog, dat Duitschland maatregelen moest nemen om zijn landbouwproductie te verhoogen; thans kon slechts de helft der bevolking door het land zelf gevoed worden. Mr. dr. Anton van Gijn (Nederland) sprak in warme bewoordingen over het boek van Keynes en pleitte voor zuinigheid in de landen buiten Duitschland en Oostenrijk, opdat zij konden meehelpen aan den arbeid van den wederopbouw der wereld. Deze landen moes ten minder verbruiken dan zij voortbrachten. De heer Ernst Kahn meende, dat dc kern der quaestie die van den wisselkoers was. De heer Boulton, president-commissaris yafi dc Alliance Bank of India, betoogde, dat vaste wisselkoersen zoowel voordeel waren voor den bankier als voor den koopman. Hij had wei nig vertrouwen in eenig kunstmatig middel om de wisselkoersen in Europa te regelen. De Engelsche exporteurs, zoo betoogde hij verder, moesten financieelen steun kunnen krij gen van de regeering. In de middagzitting werd over de vraagstuk ken van steenkool transport en grondstoffen gesproken met beirekking tot de stichting van een economischen raad. EEN VERKLARING VAN ZELIGOFSKI. Generaal Zeligofski heeft zich in een oproep tot de bevolking en soldaten van Centraal Li- thauen gewend, waarin hij zegt: De gebieden van Grodno en Lida zijn, dank zij gebrachte offers, van de bolsjewistische horden bevrijd en Wilna waarvóór de Entente, de bondgenoot van Polen, de Poolsche troepen heeft doen stilhouden houdt rekening met het verdrag tusschen de bolsjewisten en Lithaucn. Deze ge bieden zijn zonder raadpleging van de bevol king aan de regeering van Lithauen afgestaan. Een commissie te Soewalki wil over hun lot beslissen, maar eveneens zonder de bevolking te raadplegen. Wij kunnen dit niet aanvaarden. Wij zullen ons recht op vrije zelfbeschikking met de wapenen in de hand verdedigen. In naam van het recht en onze eer liet opperbe velschap opnemend, zal ik gezamenlijk met u ons land van de invallers bevrijden. DE ONDERHANDELINGEN TE RIGA. Uit Riga wordt d.d. 13 Oct. gemeld: De di plomatieke strijd le Riga is geëindigd. De goud- quaestie, waarbij van de eene zijde 200 milli oen roebel geëischt, aan den anderen kant een maximum van 60 millioen toegezegd werd, zal eerst bij den eind-vrede definitief worden ge regeld. Daarbij zal dan waarschijnlijk worden bepaald, dat een deel van het goud zal wor den vervangen door het recht van ontginning der bosschcn en de levering van grondstoffen. De wapenstilstand bevat de volgende bepalin gen: De Russen gaan ten noorden van Lunijetz onmiddellijk op de demarcatielijn terug, de Po len ten zuiden van Lunijetz binen veertien da gen. De wapenstilstand is gedurende 25 dagen met 2 dagen, daarna met 10 dagen opzegbaar. De delegatie keert aan het einde der weck te rug. De onderhandelingen over den definilieven vrede zullen over 14 daaen beginnen, waar schijnlijk ook te Riga. DE DUITSCHE KOLENPRODUCTIE. Het officieele overzicht over dc resultaten van de steenkool en bruinkoolproductie in Pruisen over het eerste halfjaar 1920 geeft de volgende productiecijfers: steenkolen 59,748,000 Ion tegen 51,323,000 in het vorige jaar; bruin kolen 42,679,000 ton tegen 35,452,000. In de steenkolenmijnen waren 686,140 arbeiders tegen 639,000 in het vorige jaar werkzaam. Dc Ilaliaansche minister van levensmiddelen- voorziening, Soleri, heeft in een mededeeling aan de pers verklaard, dat de toestand van de voedselvoorziening zoo ernstig is, dat het graanverbruik moet worden beperkt. Alle voor raden zullen aan de regecring moeten worden uitgeleverd, daar Italië anders in het voorjaar zonder graan zal zitten, aangezien aanvoer uit het buitenland onmogelijk zal zijn wegens de wisselkoersen. Italië staat voor 'n nieuwe prijs stijging, vooral wat betreft vetten en vleesch, zoodat de regeering maximumprijzen zal vast stellen en overtreders sclicrp zal vervolgen. Ten einde den Franschen afgevaardigden in de gelegenheid te stellen de feesten van het 50-jarig bestaan der republiek in hun departe menten bij le wonen, zal dc zitting van het par lement waarschijnlijk tot half Nov. worden uit gesteld. De porceleinarbeiders van Limoges zijn in staking gegaan. Gisterenmorgen was de staking die 8000 man omvat, algemeen. De directeuren en onderdirecteuren van de Portugeesche spoorwegmaatschappij zijn gear resteerd. Dé treinen loopen zonder lncidentéS^ De dienst op de z. en de z.o. lijnen is bijna nor« maal. Op de andere lijnen is verbetering merk'i baar. Uit Stockholm wordt gemeld: Als premier van het aanstaande zakenministerie, dat het kabinet-Branting zal opvolgen, wordt directeur - generaal Hening Elinquist genoemd. Eten brand verwoestte groote voorraden van de Coural Company in Cairo. De aange-, richte schade wordt geraamd op 250.000 pond sterling. i0-Jarig bestaan der Vrije Universiteit. De Vrije Universiteit te Amsterdam hoopt Woens dag haar veertigjarig bestaan te vieren. Zij werd geopend op 20 Och 1880 met een redevoering van prof. dr. A. Knyper over „Souvereiniteït in eigen kring." Uit de geschiedenis der Universiteit zijn twee j conflicten te memoreeren: het aftreden als hoogleeraar van dr. Ph. J. Hoedemaker, die zich niet vereenigen kon met de leer van dr. Kuyper over de autonomie der kerken, maar de afzonderlijke kerken beschouwd wilde zien als onderdeelen van de eenige Nederlandsche kerk, de Ned. Herv. kerk, en de uittreding van prof. De Savornin Lohman, omdat hij den christelijken grondslag niet toe te passen achtte op de studie in de rechtswetenschap. STAKING TEXTIELARBEIDERS OPGE HEVEN. In een Woensdagavond gehouden vergade ring van de slakende drossers der spinnerij „Oosterveld" te Enschede en dc besturen van de arbeidersorganistaies werd besloten Donder dagmiddag half 2 het werk weer te hervatten, in afwachting van de door de organisatiebestu- ren gevraagde bespreking met het bestuur van de fabrikautenvereeniging. Aan den ingang der spinnerij waar 180 ar beiders werkzaam zijn, was evenwel aange plakt, dat de arbeiders zich eerst Zaterdagmor gen konden komen aanmelden. AL WEER EEN MISLUKTE STAKING. De staing aan de cacaofabriek der N. V. v.h. J. Pette Hz., te Wormerveer, ongeveer 4 weken geleden geproclameerd door de anarchistische en socialistische vakvereeniging, is geëindigd met een nederlaag der stakers. Gisteren werd het werk op de oude voorwaarden hervat. Het was te verwachten, dat de looneisch van f 30 op f 35 per week niet kon ingewilligd worden voor een enkele fabriek aan de Zaanstreek, zonder dat het standaardloon in alle Zaansche fabrieken werd verhoogd. Bovendien hadden deze cacaobewerkers van Augustus tot Decem ber door overwerk een loon varieerende van* f 37.50 tot f 50 per weck. BLOEMENDAAL. Tuinbouwvergadering. Dins dagavond vergadert de afdeeling in café Rust hoek. Op de agenda komen o.m. voor: „Midde len ter verspreiding van zaden," door den heer De Ronde. Terugvallen van bloei bij pronkboo- nen, door Dr. Posthumus Meyes. Bloemdia- grammen, door....; Schuimbeestjes, door deni heer C. Molenaar. DE ZIJDEHOENDERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9