De Beukelaer Biscuits H. PREIJDE Indrukken van den dag BINNENLAND. Gemengd Nieuws Vanat MAANDAG worden bestellinger. aangenomen van JANSSTRAAT 57 :-: HAARLEM Vragenbus Telegrammen lilll 2MERUHG s© ©CTOeSEIR! IS2<3 44ste JAAfiSAKS Mo 15264 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOÖR HAARLEM EN A3ENTövHAPPEN PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0,25 FnANOG PER POST PER KWART. EU VOORUiTBETALIMS f 3.577, HASSAULAAN 49, HAARLEM. -IeFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit numrcior bestaat uit vijf bladen waaronder het geiiiustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD 103. STAKINGSBREKERS. Tijdens de havenstaking boden zich zoo als men zich zal herinneren een aantal Delftsche studenten aan, om bij het stop staan van het ios-en laadwerk te helpen. En tijdens de jongste poststaking gingen een dertigtal Room- sche studenten in Amsterdam telegrammen bestellen. In beide gevallen kwamen dc stu- deerende jongelui tot de ervaring, dat college zaal en laboratorium een minder gevaarvol terrein vormen dan de Rotterdamsche kade of de Amsterdamsche publieke weg. Immers het los- en laadwerk liep niet zonder kv aren af en in de hoofdstad werd een studm.c-tele grambesteller gemolesteerd door de stakers. Ook op vergaderingen van katholieke post mannen is geprotesteerd tegen het „onder kruiperswerk" van intellectueelen. Daarom is 't misschien niet kwaad, om, nu de gemoe deren weer wat gekalmeerd zijn; deze zaak eens te bekijken. Het werk van „onderkruipers" staat zeer begrijpelijk in alle arbeiderskringen, maar ook bij alle normaal voelende msnschen, als iets verachtelijkst geschandvlekt. Maar dan in den zin. van werk verrichten door leden van een organisatie, welke in conflict is met een werk gever.. Zoo iets is fnuikend voor de vakvereeni- ging, insolidair, onkameraadschappelijk en wat men maar wil. Anders staat het geval reeds, wanneer vreem de krachten zich tijdens een arbeidsconflict laten gebruiken om een bedrijf aan den gang te houden. Men kan zich wel nobeler werk den ken, maar van onderkruipen in den slechtsten zin is dan toch geen sprake. Nog anders staat het geval zooals bij de havenstaking toen een aantal intellectueelen, niet uit geldelijk voordeel, maar omdat zij de havenstaking togen het algemeen belang acntten, het werk der stakers overnamen Dan wordt het een kwestie van inzicht, in hoeverre de staking geoorloofd kan worden geacht. Toch zouden wij ten dien opzichte tot voor zichtigheid willen manen. Wanneer studenten het werk van handenarbeiders overnemen, wekken zij zoo spoedig den schijn het op te nemen voor den stand der werkgevers, voor „het kapitaal" tegen de arbeiders. En ook dien schij dient zoo lang mogelijk vermeden te worden. Bij de poststaking bestond die vrees niet. Het ongeoorloofde der staking was klaar blijkelijkde hulp oor studenten geschiedde in het algemeen belang. De vraag, in hoeverre zulke vrijwillige hulp dienst geoorloofd en wenschelijk kan worden geacht, &klemt in deze tijden meer dan ooit. Alle teekenen wijzen er op, dat wij het tijd perk der stakingen en verdere arbeids-con- flicten nog lang niet te boven zijn en dat ook het plotseling stop zetten van het werk aan staats- en gemeentebedrijven niet meer tot de theoretische mogelijkheden bcaeort. Daarbij komt, dat de maatschappij thans in het tijdperk van herstel, minder dan ooit zulke conflicten ka.i verdragen en middelen tot tegenweer noodig kunnen zijn. In het buitenland is dat al lang gevoeld en hebben zelfs socialistische regeeringen comité's van stakingsbrekers gevormd. Het is daarom niet te verwonderen, dat ook hier te lande een beweging onder het pu bliek opkomt om zich zelf te beschermen. Dezer dagen was in een der bladen het volgende te lezen „Het voorloopig comité gevormd uit de Delftsche studenten tijdens de staking der transportarbeiders, heeft opnieuw aan de studenten der Technische Hoogeschool in een omzendbrief meegedeeld, dat is opge richt een organisatie van intellectueelen over alle universiteiten en hoogescholen, wars van politieke opvattingen en die alleen den grond slag heeft van het gezond verstand, dat zegt, dat ook in de woeligste tijden, allen moeten eten. De intellectueelen, de studenten in de eerste plaats, staan buiten klassenstrijd of loonsta- king. Zij zullen niet als stakingbrekers optre den maar als middelaars, overal waar de in standhouding van de voorziening met de eerste levensbehoeften dat eischt. De regee ring heeft onvoorwaardelijk steun toegezegd, terwijl verschillende hoogleeraren hun algeheels instemming met het streven hebben betuigd." Hier is de zaak zeer juist omschreven waar het geldt„de instandhouding der voorzie ning met de eerste levensbehoeften." Ën de regeering zal, mocht de woelige stem ming ook hier te lande aanhouden, nog meer moeten doen dan enkel een organisatie als boven geschetst, te steunen. In Engeland mislukte de transportstaking, omdat de Regeering zelf voor een organisatie had gezorgd ten einde het bedrijf gaande te iiouden. Naast den plicht van te zorgen voor een menschwaardig bestaan van haar personeel, naast den plicht om billijke klachten te voor komen, heeft de Overheid ook plichten tegen over het publiek en heeft zij te zorgen, dat haar bedrijven, waarmee de levensbelangen der maatschappij gemoeid zijn, blijven functio- neeren. Kan zij daartoe op de spontane hulp der zich zelf helpende burgerij rekenen, dan mag deze niet worden versmaad en, zeker niet als ongeoorloofd gebrandmerkt. Want ten slotte is hier het eigeahekng het belang van allen. ihjifseffljesï Overheerlijk Voile Meik reep Fiets reep Amandeireep Chocolat Sin li£ REVis LÜTIOKNAIREB EN DE ARBEIDERS D>e Ea.tgsche correspondent der „Zut- pheri'Sali'j Crt." scbfrïjffc in verband met do jongsto „wilde" staking: „Voor een. sociaal-democraat en voor do revolutionnaire hoeren geldt dit nog in sterker mate is iedere eisch van een groep arbeiders billijk en ieder mid del om dezen doorgezet te krijgen gepast. Altijd (en dit mogen onze ambtenaren wel eens bedenken) zoolang de heeren, gelijk ten onzent, ia de oppositie zijn! De revolutionnaire regeerders elders heb ben ons wel duidelijk geleerd, dat de heeren zelf zulke opstandigheid niet-dul den, wanneer zij achter de groene tafel gezeten zijn. Ten onzent is het nog zeer de vraag, of de stakers,en aanzetters tot tijL.ebjic verzet gestraft zullen worden en werd rustig door stakende ambtenaren ge demonstreerd. Een socialist Noske zou ze por mitrailleuse van de straat verwijde ren en lil dó gevangenis werpen, terwijl in het gezegende land van Wijnkoop c.s. den slakcr de kogel wacht," Zoo gaat het inderdaad, zoodja socia listen cu communisten de baas. zijn. In afwachting daarvan razen zij tegen elke regeering, die dc. orde.wil handhlaven en den goeden gang van zaken verzekeren. DL MI58IE-TËNTÜGHSTELLIME TE AMSTERDAM. Binneniand&ch Nieuws. UITKEERING M EENS AAN HET SP OOI!, W EG f E SON E EI Overeenkomstig de vroeger bij dienst order gedane toezegging, heeft de directie der Ned. Spoorw, na kennisneming van de adviezen, weLke de loonraad haar tot dusverre betreffende een nieuw© loonre geling deed: toekomen, nagegaan voor weike groepen van personeel en in Welke mato.de thans geldende du arte toeslag, met hot oog' op die adviezen, verhjoogd zouden moeten worden en in hoever dc uitkom sten van 't bedrijf eene dergelijke .verhoo ging mogelijk maken. Dit heeft g-eieid tot het bes Luit den duurtetoesiag voor Eet tweede halfjaar 1920 te verlf&ogeii met een uitkeering ineens, waarvan het bedrag voor verschillende groepen van personen verschillend is. Hoewel sommigen naar den aaagel&gden maatstaf, daarop geen aanspraak zouden hebben, is de uitkeering voor oen vols agéii minnelijken ambtenaar of beambte niet Lager gesteld dan f 50. Voorts heeft de directie gemeerd, waar het htfer niet betreft eene loonregeling, doch eene uitkeering'voor eens, waarvan de noodzakelijkheid bij ii.aur bepleit is op grond van achterstand in de gezinnen, deze te moeten doen vergezeld gaan van een kindertoeslag. BESTRIJDING VAN HET BIOSCOOP GEVAAR. Thans, is verschenen het verslag der staatscommissie inzake (maatregelen ter bestrijding van het zedelijk en maat schappelijk gevaar aan lioscoopvccrstsl- 1 i n gen ver bo nde n. In een volgend nummer zuilen wij een en ander uit dit verslag mededeelen. Do melkvoorzienuig van d« gronfco ste den. Van de zijde van den Amste.r- damscheu meikhiandei wordt vernomen, dat door het krachtig ingrijpen van der, minister van Landbouw en de zeer wel willende medewerking van de zuivelfa brieken in EiLsland en Noord-Holland de aanvoer van meik naar Amsterdam geheel voldoende is. Ook in de andere greote steden loopt nu alles naar wonsch. Boven dien is de aangevoerde melk van goede kwaliteit, zoodal da toestand thans gun stiger is dan ooit, te voren. Het Bijkskanfcocr voer steen. Naar de „Msb." verneemt,zhl het rijkskantoor voor steen binnenkort' worden opgeheven. Uitvoer van bruine teen. De ter mijn wa.rnL.non verguai.i igen k li ne a verleend v.orden voer den uitvoer van bruine teen, is verlengd tot 15 Nov. a.s. U.t onze Oost. UIÏBAI&TrNG VAN DE MËBAPL Op 13 Oct. to 9.10 v.m. zijn, naar uit Weltevreden geseind wordt, bij reu uit barsting van de Merapi, vele gloeiende stccuen uitgeworpen. Er zijn zes dooden dertien gewonden en zes vermisten. Baden van Arbeid. De itegeering overweegt instelling van Arbeidsraden in verband met het toenemend aantal ar beidsconflicten. De Baden zullen zijn sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers mot een neutraal voorzitter. Het doel van den Ar beidsraad is,, bemiddeling te verleenen bij geschillen. Of het Del pen zal? TELEFOON No 2081 Korts Berichten. Landbouw en Visscherij MSCHE COURANT ÖÜRr;';'WX; FJaslelijk zijn dc schatten saamgebracht in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Zoo'n rijk luigunh van -bezienswaardigheden is de Missie- tentoonstelling, dat men cr vele uren, neen, ecu paar dagen zou kunnen doorbrengen, voordat men van ailes behoorlijk heeft kennis genomen. De exposanten beschikken over een flinke ta felruimte en wandvlakte, waardoor alles wat zij tc aanschouwen geven, op de voordeeligste wijze uitkomt. De genummerde stands vertegenwoordigen de volgende congregaties, niet hun respectieve mis siegebieden: 1. Missionarissen van het gezelschap van Maria. Schimmert-Oirschot, werkzaam Zuid-At'ri- ka, Rep. Columbia, Canada, Ver. Staten, Vancou- ver-Eiland, Haiti, Denemarken, IJsland. 2. Paters van den H. Geest, Weert, werkzaam in Afrika, Senegal, Guinea, Kraivsch-, Belgisch-. Portugeesch Congo, de Comoren- en Makaren - Eilanden en een groot deel van Engelsch- en (voormalig) Duiisch-Oost-Afrika. In Amerika ne gerparochies op de Antillen en Brazilië. 3. Paters Redemptoristen, werkzaam in West- Indië (Suriname) en Brazilië. 4. St. Jozefs-Congregatie, Roosendaal, Mill-Hill werkzaam in Madras, Noord-Borneo (Prefectuur Lahuan), Nieuw-Zeeland, Prefectuur Kashmir en ICaffristan, Vicariaat Boven-Nijl, Belgisch-Congo en Philippijnen. 5. Priesters van het H. Hart, Bergen-op-Zoom, werkzaam in Brazilië, Zweden en Belg.-Congo. 6. Paters Franciscanen, werkzaam in China, (Zuid-Chansi), Brazilië, H. Land, Armenië. 7. Paters Capucijnen, werkzaam in Ned. Oost- Indië, (Borneo-Sumatra). 8. Missionairssen der H. Familie, Kaatsheuvel werkzaam in Brazilië. 9. Missionarissen van het H. Hart, Tilburg, werkzaam in Ncd. Oost-Indië (Ned. Nieuw- Guinea, Kei- ,en Tanimbar-Eilanden, Celebes), Philippijnen en Brazilië, Noord Australië (Palmer slon), Engelsch Nieuw Guinea, Nieuw Pommereu Marshall- en Gilbert-Eilanden. 10. Paters Jezuietcn, werkzaam in Ncd. Oost- Indië (Java). 12 en 13. Paters van het Goddelijk Woord. Steyl, Uden, werkzaam, in Ned. Oost-Indië (klei ne Soenda-Eilanden, Flores en Timor), China, West-Afrika, Japan, Philippijnen, Argentinië en Brazilië, Noord-Amerika en Chili. 14. Sociëteit der Witte Paters, Boxtel, werk zaam in Noord-Afrika. 15. Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria, Scheut-Sparrendaal, werkzaam in Mon golië, China, Congo en op de Philippijnsche Eilanden. - 16. Congregatie der Heilige Harten, Ginneken Grave, werkzaam in Noord- en Zuid-Amerika (Chili, Peru, Bolivia), Mexico, Cuba; op de Sandwich-, Tahiti en Marqueas-eilanden. 1 Paters Dominicanen, werkzaam in de Mis sie vanj Ned. West-Indië; de eilanden Curasao, Bonaire, Aruba, St. Martin, Saba, St. Eustatms, Porto Rico. 18. Paters Maristen, Hulst, werkzaam in Amerika en Oceanic. 19. Missionarissen van O. L. Vr. van Lourdes Keer en Cadier, werkzaam aan de Westkust van Afrika. 20. Paters Lazaristen of Vincenlianen, Helden Panningen, werkzaam in China (O. Tselj.) Stand 11 is in beslag genomen door den Priester Missiebond, de bond, die zooals onze lezers wellicht bekend is, belast is met de lei ding der herlevende missieactie in ons land. Men vindt hier tentoongesteld verschillende uit gaven en artikelen door den Rond verspreid, waaronder het tijdschrift „Het Missiewerk". Het door den heer Wiegman geschilderde reclame- doek voor dezen stand stelt voor: in het mid den portretten van Z. H. den Paus als den grooten aangever van dc Missie-actie, naast hem Z.Em. Kardinaal Van Rossum, den protector der Missies en Z. D. H. Mgr. II. van de Wete ring, den voorzitter van den Priester-Missiebond in Nederland. Alle bier te lande verschijnende annalen, tijd schriften, boeken en andere uitgaven, die op de Missie betrekking hebben liggen hier ter inza ge. Inlichtingen worden verstrekt en bestellin gen aangenomen door de dames en heeren, die er aanwezig zijn. De vermelding overwaard is o.m. de stand van den heer W. Thijssen, edelsmid te Haar lem, die prachtig kunstrijk gedreven koperwerk, prachtvolle kandelaars en fraaie paneelen in koper'uitgevoerd, heeft ten toon gesteld. Hel oog van den bezoeker wordt hier getrof fen door een heerlijke collectie kelken. Het geen de heer Thijssen exposeert, mag veilig ge rangschikt worden, onder hetgeen, streng ge nomen, onder goede kerkelijke kunst ressor teert. Door uit te komen op de Missietentoonstelling te Amsterdam, heeft de Haarlemsche edelsmid tevens een mooie bijdrage geleverd tot opluiste ring er van. Er is ook een gezellig ingerichte tearoom, die, na een wandeling door de uitgestrekte Missie gebieden, tot rusten uitnoodigt. Uitkeering pamoeny<stliotying spoorwegen. De Bond van Gepcnsioimeerden bij de Nederl. Spoorwegen heeft van deu Minister vau Water hut de toezegging gekregen, dat maatregelen ge nomen zullen worden om de verhooging van het pensioen over het gehceie jaar 1920 in de maand November a.s. aan de betrokkenen uit te kee- ren. De suikertaart. Van Maandag 18 tot en met Zondag 24 October zullen geldig zijn de bons 54 en 55 van de Rijkssuikerkaart. HET URNENVELD ONDER VLACHTWEDDE. Over de. onlangs vermelde stelselmatige ont- graving van een bouwakker van den land bouwer Velema, den eigenaar van de piaats „de Pottenburg", onder Woilinghuizen (gem. Vlaclitwedde) geeft de „Asser Ct." nadere bij zonderheden Thans is een gedeelte van het bouwland van den bovengrond ontdaan. In den niet gerepten vasten ondergrond ziet men nu eenige urnen, omgeven door zwart gekleurde kringen, voorts een enkele brandplaats en eindelijk donker grauwe banen en banden en plekken, wier ka rakter nog niet volkomen ontleed is kunnen worden. Wellicht hangen deze grondsporen, al thans ten deele samen met de begrenzing van het op den hoogen oever van de Ruiten Aa gelegen urnenveld, doch overigens dienen wij ten deze de verdere resultaten van het onder zoek af te wachten. Wat de cirkels betreft, deze zijn niet anders dan met losse, zwarte aarde gevulde ronde greppels, van 2 3 M. doorsnede. Daaruit is oorspronkelijk de grond genomen, om de in het midden van den kring bijgezette urn te bedekken. Sedert is zoo'n grep pel dan langzamerhand door aanwaaiing van zand en humanificatie van plantenresten met eene zwarte huinatenrijke vulling dicht geraakt In de urn zelve bevinden zich de verbrande, ge reinigde menschenbeenderen, soms nog met een klein potje ais bijgave. Wij hebben hier ie doen met een urnenveld uit den aanvang onzer jaartelling, met urnen typen die kenmerkend zijn voor het gebied, waar eens woonden: Amsivariërs, Angrivariërs, Tubanten, Chamaven, Brukteren en misschien Longobarden. Het is het eenige urnenveld, dat lot hu' toe van de Groninger zandgronden be kend is. De structuur daarvan is in zooverre volkomen duidelijk, dat zij algeheel overeen stemt met die van de bekende urnenvelden in Brabant en Limburg, terwijl wij daardoor te vens een scherp licht zien geworpen op de zoo rijke, doch jammerlijk geplunderde urnenvelden in het Oosten van Drenthe. Met de laatste kan dit grafveld naar inhoud, hoedanigheidd en aard blijkbaar op één lijn gesteld worden. MELKVERZENDING NAAR DE HOLL. STEDEN. Deze week werd per dag 70.000 Liter melk uit Friesland naar de groole steden in Holland verzonden. Daardoor wordt nog niet in de be hoefte voorzien, zoodat in de volgende week deze hoeveelheid tot 100.000 liter zal worden opgevoerd. GEEN MOTORRIJWIELEN OP RIJWIEL PADEN. Met het oog op het steeds toenemend verkeer niet motorrijwielen en 't gevaar dat dezen voor het rijwielverkeer op rijwielpaden opleveren, hebben Ged. Staten van Overijsel besloten, alle rijwielpaden in beheer bij de provincie voor motorrijtuigen met twee wielen te sluiten. Zij geven aan de gemeentebesturen in over weging, voor zoover het de rijwielpaden bij hunne gemeente in beheer betreft, eveneens tot sluiting over te gaau. je Einighausen, gein. Limbricht (Limb.) is op niet minder dan 5 plaatsen ingebroken. In ge woning van den heer J. H. ontvreemdden de dieven 425, loebehoorende aan de Zui velfabriek. in een restaurant aan de Boerenvischmarkt te Rotterdam, heeft de recherche den 24-jarigen schippersknecht D. D. II. aangehouden, die ver dacht wordt van diefstal met braak gepleegd te ltaamsdonkveer in den nacht van 7 op 8 October j.l. Bij deze gelegenheid zou K. een aantal gou den ringen weggenomen hebben. Verder verdenkt men hem nog van diefstal met braak gepleegd te Blokzijl en Mcppel. Donderdagmiddag vervoegde zich ten huize van mej. C. W. van S„ Snelleinanstraat te Rot terdam een man met de mededceling, dat hij re chercheur van poliiie was en een huiszoeking moest doen. Van haar onschuld bewust, stond de juffrouw toe, dat de,man een kwartier lang haar huis doorsnuffelde. Toen hij vertrokken was. ontdekte zij dat hij een doosje met 27 meege nomen had uit een linnenkast. Zij deed hiervan aangifte bij de politie, die van den bedoelden „rechercheur" en van diens „huiszoeking" niets wist in liet lieri'stbosch de Nederlandsche Fauna ver tegenwoordigen. Vr. Kunt u mij s.v.p. den naasten weg zeggee per fiets, van Overveen naar 's-Graveland? El hoeveel K.M.? Antw. Overt een, Haarlem, Fort de Licde, zij weg naar de Lijnden, zijweg naar Sloten, Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Nederhorst deï Berg, 's-Gravenland. Afstand 60 K.M. Paddestoelen-tentoonstelling te Amsterdam. Op deze tentoonstelling, die Zaterdag a.s. in „Artis" zal geopend worden, is prachtig herfst- materiaal gekomen van „Duin en Kruidberg" dank zij de welwillendheid van den heer Cre- mer. Kleurige Papenmutsen, oranjegelen Duindoorns zwartbessige Ligusters, zullen met de verkleu rende loofsoorten de pracht van den herfst ver kondigen, terwijl de wonderlijke paddestoelen in de schoonste soorten den mosachtigen bodem zullen tooien. Ook zullen de bij de verschillende landschappen behoorende Nederlandsche dieren BOTSINGEN IN ITALIË. TRIEST, 15 Oct. Tengevolge van een vadei landslievende contra-manifestatie ontstond er eet botsing tusschen socialisten en patriotten. Dan de journalist Belli ernstig werd gewond, even als zes andere patriotten, deden deze laatsten aanval op den zetel van het socialistische dagi blad de „Avoratore", en slaken de bureaux u brand. Het typografisch materiaal werd bescha1 c'igd. MILAAN, la Oct. Gisteravond zijn twee bom men tusschen het hotel Cavour en de polytechni sehe school ontploft. Eenige ruiten werden ver meld; de directeur van het hotel werd licht go wond. - ROME, 15 Oct. Volgens een telegram uit San Giovanni Rotonda bij Foggia, wilde het socialis tische bestuur by het in bezit nemen van het) stadhuis, de roode vlag hijschen, hetgeen tot een botsing leidde met de bevolking, die zich et tegen verzette. De betoogers losten op het plein voor het stadhuis schoten op de karabiniers, die poogden de orde te herstellen. De karabiniers, die versterking ontvingen, maakten van de wa penen gebruik. Veertien personen werden gedood, tachtig gewond. De algemeene staking is afgekon digd. HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. LONDEN, 15 Oct. De mijnwerkersstaking gaat Maandag a.3. in, tenzij er in den korten, nog t« verloopen lijd iets op gevonden wordt om dt beslissing der mijnwerkers ongedaan te maken. LONDEN, 15 Oct. De heden bijeengekomen conferentie van mijnwerkersgedelegeerden be sprak den brief van LJoyd George, en besloot, daar zij het antwoord der regeering onbevredi gend acht, telegrammen te zenden naar de ko- lendistricten, waarin de staking verordend wordt, LONDEN, 15 Oct Naar verluidt stellen de or ganisaties van spoorwegarbeiders en transport arbeiders pogingen in het werk om een nieuwen grondslag tot overeenstemming te vinden. De mo gelijkheid, dat de spoorweglieden een sympathie- staking zuilen afkondigen, is ontkend door een lid van het uitvoerend comité der spoorwegar beiders, die verklaarde, dat de meerderheid det spoorwegmannen tegen zulk een loop van zaken is. Da zitting van het uitvoerend comité del spoorwegarbeideis zat morgen plaats vinden, ten< -inde de houding van den bond ten opzichte dei mijnwerkersstaking te overwegen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de eerst» minister bereid is opnieuw met de leiders sa men te komen, indien dezen eenige voorstellen kunnen doen, welke verdere conferenties zoudeu waarborgen. Lloyd George zal de week-end in d« stad blijven. DE DREIGENDE MIJNWERKERSSTAKING TE CHARLEROI. BRUSSEL, 15 Oct. Do mijnwerkers hebben op aandringen van de mijnarbeiders uit de streek vau Charleroi besloten op I November het werk neer te leggen, indien hun de gevraagde loonsver- hooging van vijf frank per dag niet wordt toe gestaan. Ook de syndicaten der mijnwerkers uit Borinage, die dezelfde loonsverhooging eischen, hebben de algemeene staking op de agenda ge bracht. Volgens de „Nation Beige" kan het gebeuren, dat de algemeene staking van de mijnarbeiders uitbleekt, vooraleer het prae-advies, als gevolg op het ieferendum van verleden Zondag, is medege- deeld. De oorzaak zou zijn de heffing op het in komen, die de mijnarbeiders niet willen betalen. Volgens liet blad hebben de leiders der syn dicaten alle gezag over de arbeiders verloren, terwijl de extremisten de overhand nemen. SAMENZWERING IN SIBERIë. KOPENHAGEN, 16 Oct. Ten gevolge van de door de Bolsjewisten ontdekte samenzwering in Siberië werden in Omsk, 240, in Tomsk 326, in Chrostojark 265, in Irkoetsk 100, in Ser- javing 100 personen in hechtenis genomen. Vol gens mededeelingen der Bolsjewisten waren de samenzweerders van plan, tabrieken, spoorwe gen en bruggen in de lucht te laten vliegen. V cr- der zou onder de Siberische Loeren een op stand worden verwekt. De gevangengenomen personen zijn meestal officieren van de legers van Koltsjoff en Demijef. Ook bevinde" zich 10 Bolsjewistische officieren onder hen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1