DERDEBLAD De kleine Pilatus BUITENLAND FEUILLETON. Handel en Nijverheid Kerk en School Gemengd Nieuw, „De Haagsche Post" Geen Roomsche kost. ZATERDAG 16 OCTOBER 1920. In het uitnemende ook in actueel opzich zoo kranig geredigeerde maandschrift „De Volksmissionaris" richt de bekende bestrijder der neutrale en liberale pers, Pater Stoks zijn wel gepointeerd, zwaar geschut tegen het rose weekblad, met zijn z.g. aardigen inhoud, de „Haagsche Post". Hij neemt dat toonbeeld van moderne wuft heid en oppervlakkigheid, geducht onder vuur. In de „Maasb." en in de „Tijd" beweert Pater Stoks met de meest slaande argumenten, dat wij, Katholieken, ook op politiek gebied niet veel gunstigs van het Haagsche orgaan te wcchten hebben. Het zoogenaamd neutraal p litiek harlekijnspak werd daar onmeedocgend aan flarden gescheurd. Thans geeft het wakkere maandschrift „De Volksmissionaris" in een reeks van zeer merk waardige artikelen duidelijk aan, wat er, zoowel op het gebied der zedelijkheid als van den gods dienst, aan de Roomsche abonné's en lezers van het wufte blad zcoal te v> rteren wordt aange boden. In het eerste artikel lezen we daar „De Haagsche Post" is allereerst dadrom „geen roomsche kost", omdat zij op de haar eigen wufte, lichtzinnige, mondaine wijze her haaldelijk in botsing komt met de katholie ke zedenleer, zoowel in haar rubriek „Vrouwenpost" van „De Haagsche Post",welke rubriek in woord en ergerlijke prent propaganda maakt voor de stuitendste mode-excessen, als in de heillooze tooneelrubriek van haren „vrij- moedigen criticus", die ook de ergerlijkste stuk ken in naam der kunst goedpraat en ophemelt, en in tal van afzonderlijke artikelen over Echt scheiding, waarin we herhaaldelijk de heilig- schennendste aanslagen ontdekten tegen jet huwelijk. De „vrije" of beter gezegd de „Ibs- bandige" liefde en de echtbreuk neemt zij, „De Haagsche Post", niet zoo maar terloops een enkele maal, maar blijkbaar volgens vast plan, in bescherming, en dezen gruwel vergoe lijkt en verdedigt zij. in het tijdschrift „Mannenadcl en Vrouwen eer" hebben wij, zoo wordt in de „Tijd" geschre ven, deze zware beschuldiging uitvoerig en, naar wij meenen, onwrikbaar bewezen door treurig-overtuigende staaltjes, enkel ontleend aan één jaargang n.l. dien van 1919. Daar wordt o.a. in het nummer van 11 Januari, in „Is liefde een ziekte", schaamteloosweg geoor- d eld „Kwaadaardige aanvallen (der liefdeziekte) eindigen meestal in een huwelijk. Zelfs zij, die later door echtscheiding zich trachten te bevrij den van de gevolgen van hunne vreeselijke ziekte, worden er meestal toch opnieuw een offer vanvandaar het tweede huwelijk." In denzelfden hoogst lichtzinnigen toon sprak de „juridische medewerker" van het blad over „Échtsch6idings-complicaties" in het nummer van 12 April, met den gewaagden aan hef i „Een huwelijk kan door echtscheiding worden ontbonden," en met dit bar-brutale lilot Men heeft wel pogingen gedaan, het aantal echtscheidingen kunstmatig tot geringe-propor ties terug te brengen. De ministers Nelissen en Regout dienden indertijd een ontwerp in, waar door de echtscheiding sterk bemoeilijkt zou worden. Gelukkig zijn deze ontwerpen geen wet geworden. De mensch laat zich nu eenmaal In dergelijke aangelegenheden niet dwingen. De ervaring leert, dat, wanneer men een nieuw huwelijk onmogelijk maakt, door een vorig niet te ontbinden (en de wensch naar een nieuw huwelijk is de gewone aanleiding tot scheiding) de teleurgestelde partijen eenvoudig „den bur gerlijken stand overslaan", zooals de volksmond zegt. Een toestand, die uit moreel oogpunt in hooge mate ongewenscht is, ook voor de kinde ren, die uit dergelijke verbintenissen voortko men. Dan nog maar liever een „frische und fröhliche" scheiding." in plaat3 van mede te werken, om zulk een kwaad, dat als een epidemie in wijden kring voortwoekert, tot overgroote schade van Staat en Kerk, van individu en gezin, te keer en en te weren, lacht en spot „De Haagsche Post her haaldelijk over deze mode-zonde der moderne wereld, met een onverantwoordelijke lichtvaar digheid, en maakt er aldus een stuitende recla me en propaganda voor. Allerduidelijkst en zoo onomwonden mogelijk sprak zij haar vergoelijking van den echtbreuk- gruwel nog uit in de volgende zinsnede van het nummer van 11 October 1919: Er is in de vrouw een toenemende geest van breken met alle verouderde beperkingen, een bespotting van alle denkbeelden en tradi ties van „wat en hoe de vrouw behoort te zijn. Hier wordt dus door de „Haagsche Post" de eerbied voor de onverbreekbaarheid des huwelijks, door God zeiven ingesteld en door Christus opnieuw bekrachtigd en gezegeld door de genaae van een heilig en heiligend Sacrament eenvoudig als „benauwende huichelarij" beti teld. En het afschudden van die „benauwende huichelarij" wordt aldus verdedigd en goedge praat „Er heeft altijd veel oppervlakkig huwelijks geluk bestaan.dat uiterlijk in staiid werd gehou den uit vrees voor critiek van buiten af. Doch met dat alles is thans eveneens afgedaan. „Laat ze praten", heet het. Wij zijn niet langer van plan om ten behoeve van een ander een onge lukkig leven, een bestaan van huichelarij te leven. En wij gaan ons leven anders inrichten, ondanks alle geklets, dat daaruit zal voort vloeien." En voor wien de opvatting van „De Haag sche Post" te dezer zake nog niet duidelijk genoeg zou wezen, spreken deze woorden met onwederstaanbare klaarheid „Men kan zoo iets bezwaarlijk een achter uitgang van het moreele gevoel noemen, zooals velen geneigd zijn te doen, doch veeleer een verruiming van denkbeelden." Zelfs uit de rubriek „Wat de wereld zegt waarin de „Haagsche Post" tal van aanhalingen opreemt uit kranten en tijdschriften, blijkt voor een helder oog allerduid-lijkst de naturalis tische, heidensche opvatting van het huwelijk, vooral uit de haar typeerende opschriften. Zoo vermeldde het nummer van 17 April 1920 onder het „De Haagsche Post" teekenend opschrift„Wat een achterlijkheid" „Er wordt in dQ Vereenigde Staten weer opnieuw geageerd voor een Federale Echtschei- dingswet. Het blijkt dat er nog eenige achter lijke Staten zijn, waar de kosten van een echt scheidingsproces nog wel 10 dollar beloopen en waar de betrokken partijen dikwijls zelfs wel drie weken moeten wachten, vóór de huwelijks band wordt ontbonden." Zulke plaatsen dus, waar door rechterlijke bepalingen de echtscheidingsmanie eenigermate nog belemmerd wordt, krijgen van de deftige „Haagsche Post" het verwijt te hooren „Wat een achterlijkheid." Met meer recht durven wij hier tot de katho lieke lezers en abonné's van „De Haagsche Post' het verwijt richten Wat een achterlijkheid, dat gij ondanks zoo duidelijke aanslagen op de onverbreekbaarheid des huwelijks, nog niet inziet, dat het blad, het welk u zoo beleedigt en krenkt in uw heiligste opvattingen, volstrekt niet in uw huis, volstrekt niet onder uwe oogen pa3t. Mochten hunne oogen eindelijk open gaan, en mochten zij eindelijk het inzien fiovfelle van P, Louis Coloma. (Gabriel kan niet langer wpe&taan Z<ijn angst loste zich in tranen,, zooals diet storm in den regen, en terwijl hij1 het gelaat met ide handen bedekte, viel hij voor de hank, waarop öei0tea was, op de knieën Het was het ge-zang van da bloemen der Me' dat hij zoo 'dikwijls voor de H. Maagd ■gezongen had, in diem tijd van zijn verblijf in het instituut, in de dagen van ziijn kindsheid, in den tijd zijner onschuld..., Zijn lippen wilden snikkend die scaoonei woorden herhalen,, maar zijn tong vreesde ze te ontwijden en hij bleef stom. De kin deren herhaalden nu, alsof de onschuld van het 'berouw vergde, met haar stem te vercenigen „Komt o komt allen....» die onze moeder is". „Die onze moeder is", herhaalde Ga briel eindelijk en vergoot stroomen van tranen. „Die onze moeder is" sprak een ste'ra achter zijn rug, en voor Gabriel zich om draaien kon, omhelsde hem pater Valesco ipet beide armen ©n den inuigen aanroep: „Mijn ii*ve, liqvia zoon,...,," „Aoh noem mij! geen zoon", riep Ga briel uit, het van schaiaimte blozende ge laat aan de borst bergend van hem, dia hem zoo vaderlijk aan zich drukt©, „Lieve zoon mijns harten.-— Kt h©t hart mijns harten, dat aan Jezus-Ohristus gewijd is", antwoordde pater .Velasco hem zacht naar het aangrenzende vertrek mee nemend, tejrwijt hij zich dicht naast hem neerzette ©n hem altijd nog omarmd hield. „Ween Gabriel", zeide hij daarop tot hem, „ween, mijn zoon, want ik ban hier, om je tranen te drogen". Gabriel weende, weende onophoudelijk zooals bet berouw wieient, die de schuld uitboeten wil; zooals dei wroeging- weent tot loutering dar zielenMaar met welk oprechte blijdschap weende hij aan de borst van dien vriend. Met welke heilige vreugde vermengden zich zijne tranen met die van zijn redder. „En wat moet ik thans doen, pater? vroeg hij' eindelijk met verstikte stem, na dat hij1 hem .alles verteld had, zonder eenig voorval te verzwijgen. Wat je thans doen moet?" antwoordde paler Velascp. „Dat wat da H. Petrus ge daan heeft.Flefvifc a-mar©; hjji weende bitter Driemaal heeft hij Cihristus ver loochend, uit zwakheid, juist als gij'; om wil'e der menschen, als gij... En ken je de straf, die hem zijn Goddoiijken mees ter oplegde?v Hij maakte hem geen verwijt.- de ge heeld straf, di© hij hem ap-legde, bestond daarin, dat hij zijn liefde driemaal luid verkondigen moest: Ja, Heer, Gij! weet, dat ik D liefheb.— Zioo bobt ook gij' Hem door uw zonde verloochend, Gabriel Bekeer u opnieuw openlijk Jot hem....» Morgen sluit de maand Mei ©n dan is h©t algemeen© communie der congreganten. Je zat mij' de Mis dienen ©n met het scapu lier der Onbevlekte om dep hals zal je voor alie anderen da H, Ooiimiunie ont vangen". Gabriel vouwde de handen ©n liet het hoofd zinken, alsof de last van zooveel goedheid hem' drukbet. „Schijnt de straf te hard mijn zoon?" „O vader.... mijn vader", riep Gabriel snikkend. „Dus goed mijn geliefd© zoon..... uenk niet meer aan het verledene, hetzij dan, om een les daaruit te trekken....... En thans", ging hij zich oprichtend voort, „rust wat uit eu verkwik je aan het avond eten, dat reeds in de aangrenzende kamer voor je bereid staat". „Maar heeft u mij dan verwacht, pater Velasco-vroeg Gabriel verrast. „Ja" antwoordde do pater. „Ik wacht te o-p je -en wachtte ook op anderen.... De zonen van rijke ouders zijn dikwijls ver loren zonen,— Daarom is de deur slceds geopend, opdat zij niet behoeven te wach ten, wanneer zij aankloppen... Het treu rige, Gabriel, het treurig© is, mjjn zoon, dat veie nooit aankloppen". Diaarop vatte Gabriel mo-ed, schuchter le vragen: „En mijn mocde-r?" GEMENGDE BUITEHL. BERICHTEN- „Je moedor", antwoordde pater .Velasco zal niet strenger zijn, dan de Heer geweest is, ik- noem het bovendien op mij, deze aangaLegenheid met haar in or de te brengen. Wanneer heb je haar voor de laatste m&h) geschreven?" „Op deazelfdon dag, dat mijn misstap begon". Dan is het waarschijnlijk, dat zij mets daarvan weet, En dan zullen wijl zorgen dat zij' nooit daarvan iets hoort..... K ie mand kent u hier, Garcia wjaet uw juist adres in Seviila niet ©n na alles, wat je mij v erteld hebt, neem ik aan, dat hij wel zwijgen zal.... Dus nu aan het avondeten Gabriel, ik 'zal je aangelegenheid in orde brengen". Daarop riep pater Velasco ©en anderen pater, om Gabriel ba begeleiden hijzen kleedde Zich aan en begaf zrch^delyk ou v. e" naar het gasthuis. Een haif uur daar na was hij' terug en gaf Gabriel ©eb brief van zijn moeder, dien deze den avond te voren geschreven had. De goede dame schreef, volkomen rustig en droeg haar zoon op, pater Velasco dia voor eenige da geit tob rector van het instituut benoemdwas, e©jn bezoek te brengen. „Heerlijk", riep hij uit, toen Gabriel den brief beëindigd had. „Met een hriefje van mij zijn wij uit alle verlegenheid. En hoe good,"dat ja brave hospita nog niets gemerkt hacft, want in onrust verkeeraid door je verdwijnen, was zij juist op h©t punt, bij de politie aangifte te doen en aan je moeder te schrijven Gelukkig kwam ik nog te rechter tijd en kon haar gerust stellen", Gabriel groep d© hand van d&n pater en drukte ze opgewonden aan zijn lippen. Deze stond op en zeide met zeldzamen nadruk, terwijl hij de armen naar hem. uitstrekte: „Dus..., denk aan den H. Petrus, her Petertje", Gabriei wierp zich snikkend in zijn armen Den volgenden dag- vierde men in het instituut bet feest der schoon© liefde. Ga briel biechtte des morgens bij' Pft®r ve lasco en met het scapulier der H. Maagd om den hals ontving hij m de kimiermw de H communie. Na het ontbijt nam hij' afscheid van de paters, om naar huis ba- rug te koeren. Pater Velasco begeieiddó hem tot de deur. Zooais op den laatsten dag bij het afscheid gaf hij hem een groo te in een omslag gehulde photographie. Ziii Stelde den H. Petrus, in de hal bij Kaiphas voor en yan dezelfde hand, di©. toenmaals "onder liet besld van Pilatus geschreven had: Ecce hom©, stond dit- rnaaL onder den H. PetrusPI©vit amare- Gabriel bewaarde zie in een prachtigea lijst; hij denkt zo aan zijn zonen na te ia- ten, en zooals hij ons zelf verzekerd heeft* eiken k©er wanneer hij ze beschouwt..* weent hij stil. EINDEL Deze heele drang naar vrijheid en ruimte ls ook voor 'n groot deel de oorzaak van de vele echt- scheidingsgevallen. Want deze zijn niet uit sluitend het gevolg van door echtgenooten gepleegde ontrouw tijdens de oorlogsjaren. Neen vóór alles is het de zucht naar zichzelf zijn, naar het afschudden van alle benauwende huichelarij, die den rechters voor echtschei dingszaken thans handenvol werk geeft." „De Haagsche Post" geen Roomsche kostl DE ENGELSCHE KOLENCRISIS. In zijn antwoord op een schrijven van de mijnwerkers federatie, waarin het besluit ten gun ste eener staking om twee shillings loonsver- hooging te verkrijgen, werd medegedeeld, geeft Lloyd George zijn groot leedwezen te kennen over dit besluit, dat een ernstige ramp voor den handel des lands beteekent en een ernstige toe neming der werkeloosheid. Na een overzicht te hebben gegeven van de pogingen der regeering om deze ramp te voorkomen, eindigt Lloyd George: „Het hoofd biedend aan de beproevin gen, die het besluit uwer conferentie aan ons volk heeft opgelegd, zal het land versterkt wor den in zijn besluit om deze te doorstaan door het feit, dat de voorstellen van zijn gekozen re geering den steun vonden van de meeste verant woordelijke en ervaren geesten in de mijnwer kersfederatie. Wij hebben iederen weg nagegaan, die tot een vreedzame oplossing van de moei lijkheid kon leiden en zijn nog steeds bereid dit te doen. Ik kan niet anders dan het diep be treuren, dat de redelijke voorstellen definitief door de conferentie verworpen werden. De medewerker voor arbeidszaken van de „Daily Chronicle" heeft vernomen, dat, ofschoon het schrijven van den premier het duidelijk maakte, dat de regeering geen nieuw aanbod zal doen, het mogelijk is, „dat er heden iemand in do nabijheid van Downingstreet zal zijn met het materiaal voor een brug". Volgens de „Daily Mail" heersclite er gister avond laat onder de ministers en verantwoorde lijke arbeidersleiders de indruk, dat de staking alsnog zou kunnen worden voorkomen. Schier alle arbcidersleiders, buiten die der mijnwer kers, zijn tegen een staking, en als dit indruk maakt op de mijnwerkers, staat het nog aan hen om, als ztj vanmorgen bijeenkomen, aan ie bieden de onderhandelingen met de regeering te hervatten. LETTEN EN LITTAUERS. Het Litausclie legerberlcht meldt: De Letti- sche troepen hebben Woensdag door een plotse. Iingen aanval Selowka aan de spoorlijn Libau Dunaburg bezet en tegelijkertijd onder bedrei ging met ontwapening de onmiddellijke ontrui ming geëisebt van het geheele gouvernement Koerland, liet z.g. Illwat-district. Dit kwam voor de Litauers te meer onverwacht, daar Letland juist een overeenkomst met Litauen ondertee kend had, volgens welke over het lot van dit district bij scheidsrechterlijke uitspraak zou wor den beslist. In het vertrouwen, dat Letland zich aan deze overeenkomst zou houden, werd dit ge deelte van het Litausche front slechts zwak be zet FINLAND EN RUSLAND. Het vredesverdrag tusschen Rusland en Fin land is Donderdag te Sorpat geteekend. MAC SWINEY. Uit New-York wordt aan de „Daily Telegraph" het volgende geseind: Dat Mac Swiney voedsel ontvangt, is zoo goed ais de algemeene meening van eij groep vooraanstaande specialisten te New-York, wier inzichten in de „New York Herald" worden weergegeven. Zij weigeren te ge- looven, dat het voor wien ook mogelijk is, zestig dagen in het leven te blijven zonder voedsel in een of anderen vorm, en niemand hunner, wier meening gevraagd is, kon zich een geval herin neren, dat parallel ging met dat van Corti, ter wijl een dokter er op wees, dat zelfs Britsch- Indische fakirs, die van het vasten een weten schap hadden gemaakt, niet in staat waren het meer dan vijftig dagen vol te houden. DE ACTIE VAN ZELIGOFSKI. Uit Lida wordt gemeld: Toen de opstandige afdeeiingen Wilna naderden, stelde de Fransche kolonel Boul aan generaal Zeiligofski voor om Wilna niet binnen te trekken, daar hij optrad als gouverneur van Wilna en de Litausche troe pen van de regeering te Kofno onder zijn bevel stonden. Zeligofski weigerde op dit voorstel in te gaan, en toen zijn troepen Wilna binnenrukten verlieten de troepen van de regeering te Kofno de stad. De vertegenwoordigers van den Volkenbond, die ten doel hebben het geschil tusschen Polen en Littaucn te regelen, vertrokken heden uit Wilna naar Orany en Grodno. De voorloopige regeeringscommissie te Wilna richtte zich tot de regeering te Ko/no met een ultimatum, dat haar 24 uren tijd laat om de Litausche troepen 20 K.M. naar het Oosten terug te trekken. Opstandige Litausche en Wit-Roetlieensche detachementen hebben met hulp van de plaat selijke bevolking een groot deel van de omstre ken van Wilna bezet om de stad te beschermen tegen gebeurlijkheden. Volgens de Poolsche bladen zijn de Fransche gezant Panaffie en de Engelsche zaakgelastigde Sir Percy Loraine Woensdagmiddag door het Poolsche staatshoofd in gehoor ontvangen in verband met de gebeurtenissen te Wilna. Men verwacht een verklaring van de Poolsche regeering, waarbij zij het optreden van Zeli gofski désavoueert, doch terzelfder tijd een ver klaring, waarin zij constateert dat het gebied van Centraal-Lithauen Pooisch is, welks lot niet zal kunnen worden vastgesteld door een wille keurige daad, maar zal moeten worden geregeld door een beslissing van de bevolking zelve, door een plebisciet of door arbitrage. DE INTERNATIONALE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Den derden dag van de internationale econo mische conferentie te Londen heeft de voorzit ter Lord Parmoor gesproken over den Volken bond en hoe men daarvan een doeltreffend werktuig voor den wederopbouw kan maken. De volgende molie vormde den grondslag der besprekingen: „De raad dezer conferentie is van meening, dat de volkenbond nooit een doeltref fend werktuig voor den wederopbouw kan zijn zoolang hij niet alle staten heeft toegelaten, die lid wenschen te worden. De raad dringt er ver der op aan, dat, na aldus al dergelijke staten te heben toegelaten, de werkzaamheden van den volkenbond in de eerste plaats zullen gericht worden op het steunen van den economischen wederopbouw der wereld door wederzijdsche overeenstemming en door het stichten van een hof, aan hetwelk alle quaesties, die geschikt zijn voor berechting, ter beslissing kunnen worden voorgelegd." Lord Parmoor wees er op, dat de ergste oor logen van den laatsten tijd te wijten waren ge weest aan een stelsel van economische afslui ting en het ontbreken van economische solidari teit en eendracht. Een internationaal lichaam moest economische wrijving en oorlogen voor komen en in dit verband verheugde spr. zich over de stichting van een internationaal hof van justitie. Voorts achtte Lord Parmoor het zeer gevaar lijk den naam van Volkenbond te geven aan een lichaam, dat niet alle landen omvatte. Als dit 12 met geschiedde, dan was de Volkenbond een mislukking. Verder verklaarde spr. zich tegen het beginsel der eenparigheid van stemmen. Er moest, in tegendeel, de een of andere vorm van meerder heid komen, na discussie. Als men den Volken bond krachteloos wilde maken, dan kon men dit niet beter doen dan door eenparigheid van stemmen voor te schrijven. Ook pleitte Lord Parmoor het schrappen van wat hij noemde het beginsel der oneerlijkheid uit den Volkenbond en de vredesverdragen. In vroeger tijd werd na een oorlog Ifet particuliere eigendom aan de eigenaars teruggegeven.. Een der meest reactionaire beginselen, die thans aan het licht traden, was de verbeurdverklaring van het particuliere eigendom van vroegere onder danen nadat de oorlog voorbij was. Aan spr. was van bevoegde zijde medegedeeld, dat dege nen, die daaronder leden, in hoofdzaak arme menschen waren, aan wie hun middelen van be staan of hun voorziening voor den ouden dag werden ontnomen. Generaal Smuts, door 'spr. een der meest ver lichte mannen genoemd, die door den oorlog op den voorgrond waren getreden, had besloten, dat het oude beginsel van eerlijkheid in Zuid- Afrika zou bewaard worden. Er moest een onpartijdige ontwapening komen, aldus ging de voorzitter voort. Het gaf niet of men al sommige landen ontwapende ter wijl in naburige landen geweldige en toenemen de bewapeningen werden toegelaten. Zonder een of ander stelsel van ontwapening kon men niet tot een stelsel van goede verstandhouding en vrede komen. De industrie kon niet worden her steld ais groote sommen werden uitgegeven, niet voor den wederopbouw, maar voor bewapenin gen. De quacstie der schadeloosstelling moest, om het maximum van productiviteit te kunnen bereiken, onmiddellijk worden geregeld en op redelijke voorwaarden. Spr. wist niemand anders, aan wien dit kon worden toevertrouwd dan aan den Volkenbond, gebouwd op onpartijdigen grondslag. Er volgde een levendige discussie. EEN KLOPJACHT OP SMOKKELAARS. De politie te Keulen heelt Donderdag een klopjacht op smokkelaars gehouden. Aan de stations werden de treinen die van de Nedcr- landsche grens kwamen, aan een scherp onder zoek onderworpen. Alle passagiers werden ge fouilleerd en verdachten naar het hoofdstation gebracht, waar de officier van justitie hij de rechtbank tegen den woeker hen verhoorde. Groote hoeveelheden smokkelwaar als meel, koffie, cigaretten, boter, sterke drank, enz., zijn in beslag genomen en tal van smokkelaars in hechtenis gesteld. De belastingschade, die het rijk op -de gesmokkelde cigaretten zou hebben geleden, loopt alleen ai in de honderdduizen den. Wolff meldt uit Hamburg, dat de Dia mant Mij., voorheen Alfred Nobel, weliswaar besloten heeft proeven te nemen met haar aan geboden procédé's om kunstmatige diamanten te vervaardigen maar dat de berichten over den aankoop van een patent, dat reeds deugdelijk is gebleken en een lgeheele omwenteling in de diamantmarkt zal veroorzaken, onjuist zijn. De waarde van de procédé's moet nog blijken. Gisteren zijn, voor het eerst in de geschie denis van de Universiteit te Oxford, daar doc torsgraden aan vrouwen verleend. Uit Sydney wordt gemeld, dat de regee ring een belooning van 10.000 p. st. heeft uit geloofd voor de eerste 100.000 gallons petro leum, die in Nieuw-Zuid-Wales geproduceerd worden. Een syndicaat, waarachter de Engelsche admiraliteit zit, onderhandelt, naar de Times uit Vancouver verneemt, over den aankoop van groote kolenvelden in Britsch Columbië, die de grootste bedding vn rooklooze stoomkolen op de heele wereld vormen. Het kanaal van Brussel naar zee zal bin nenkort men denkt zelffs nog voor het ein de van de maand in gebruik genomen wor den. In het gebied van Charleroi hebben 750 arbeiders van de mijn Vivier liet wesk neerge legd als protest tegen het betalen van de be lasting op de loonen. De „Etoile Beige" meldt, dat 35 Wecn- sche kinderen te Antwerpen zijn aangekomen en ondergebracht bij socialisten. De Fransche begrooting van oorlog be draagt zes milliard 680 millioen, d.i. een milli ard 530 millioen --meer dan het vorige. VIJFDE NEDERL. JAARBEURS. Dezer dagen is een begin gemaakt met de pro paganda voor deelneming aan de Vijfde Neder- landsche Jaarbeurs, le houden van 6 lot 10 September 1921, welke een internationaal karak ter dragen zal. DE DALING VAN DEN SUIKERPRIJS. De „Economisch-Statistische Berichten" bevat een artikel, waarin de daling van den suikerprij» wordt besproken. De schrijver wijst er op, dat Cuba-suiker in Februari 10 cent per tb. noteer de, in Mei tot 23.57 cent werd opgedreven, en thans tot 7.76 cent is gedaald. De geweldige prijsverheffing in het voorjaar was toe te schrij ven aan een besluit der Cuba-planters, om met het oog op een vermindering der oogstraming hun prijzen successievelijk te verhoogen. Tenslotte besloten zij, hun restant oogst niet beneden 24 cents te verkoopen, gelijkstaande met ongeveer 90 per picol, resp. 145 per 100 K.G., hetgeen het tienvoudige was van den prijs van vóór den oorlog en dus een hongersnood- prijs kon worden genoemd. Niet alleen was deze actie der Cuba-planters zeer onsympathiek, maar zij was ook dom, want de Amerikaansclie im porteurs en raffinadeurs voorzagen zich toen van groole kwantiteiten tot lagere prijzen in an dere productielanden, vooral op Java. Nadat op deze wijze de meest nijpende be hoefte gedekt was, had men in Amerika Cuba niet meer zoo noodig. Men kocht verder alleen mondjesmaat bij tengevolge der door de hooge prijzen verminderde consumptie, zoodat verkoo- pers, die suiker aan de markt brachten, met telkens lagere prijzen genoegen moesten nemen. Het doet onder die omstandigheden eigenaar dig aan, artikelen te lezen, waarin de Cubaplan- lers als de verdrukte onschuld worden voorge steld, wien door de Amerikaansche raffinade rijen het vel over de ooren wordt gehaald. De plaats gevonden daling is gewettigd, doordien de enorme rijzing die eraan vooraf is gegaan, ongemotiveerd is geweest. Anderzijds is het ech ter een feit, dat de zichtbare voorraden aanmer kelijk kleiner zijn dan die der laatste twee jaren, terwijl de aanslaande wereldoogst, alhoewel iets grooter geraamd dan de laatste, toch niet meer zal opleveren dan noodig is voor een rede lijke consumptie. De positie voor het artikel sui ker mag derhalve als krachtig worden be schouwd, mits le hooge prijzen de consumptie niet tegenhouden. Wat de Java-eampagne betreft, meent de schrijver, dat het een fout van de V. I. S. P. is geweest, Superieur in te zetten op de hooge basis van 50 Voor een combinatie van ver- koopers is het veel moeilijker dan voor afzon derlijke producenten, om den verkoopprijs gelei delijk te moeten verlagen, daar dit reprimeeren- der op de koopers werkt. Welke ook de gunstige resultaten van de Ver- eenigiag der Suikerproducenten op Java tot dus ver mogen zijn geweest, voor 1921 zouden reeds vele millioenen picois tot omsfreeeks 40 aan solide koopers verkocht zijn geweest, indien ieder producent zelfstandig had kunnen hande len. Fir schuiit een groot gevaar in het gevoel van macht, dat onwillekeurig iedere groote com binatie bezielt; dit hebben de gecombineerd» Cuba-planlers onlangs ervaren. De prijs van 71^ cent, waartoe Cuba-suikei dezer dagen verhandeld werd, staat gei ijk met ongeveer 50 per 100 K.G., res. 30 per picol. Ook op deze basis, aldus besluit de schrijver zijn artikel, zijn aan de Java-snikercultuur nog zeer groote winsten verzekerd, zoodat er voor- loopig geen onrust in suikerkringen behoeft to bestaan. Slapte in bedrijf. Bij de N.V. Picus, houtfa- briek te Eindhoven, hebben een 100-tal arbei ders ontslag gekregen, zulks tengevolge van slapie in het bedrijf, in verband met het betrek ken van bewerkt hout tegen lagen prijs uit Duilschland. Onbevoegde leerkrachten. Het „Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs" be gint een rubriek: „Aftakeling van ons middel baar onderwijs", namelijk een lijst van onbe voegde leerkrachten aan de hoogere burgerscho len, liet eerste lijstje noemt reeds zes zoodanig» leerkrachten aan de Rijks H. B. S. te Heeren veen; vier aan die van Terneuzen; twee aan di« van Bcrgen-op-Zoom; twee aan de gemeentelijk* II. B. S te Winschoten; vijf aan de R. H. B. li te Brietle en één aan de R. H. B. S. te Helmond. Er zijn o.a. leerkrachten die bevoegdheid heb ben voor teekenen, die les geven in wiskunde; een scheikundig ingenieur, die kosmografie do ceert, een met het radicaal M. O. geschiedenis, wien bet onderwijs in staatswetenschap is toe bedeeld. enz. Prof. Fabius. Op 20 dezer zal Prof. Mr. D, P. D. Fabius, gehuldigd worden wegens zijn 40- jarig jubileum als hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. OPLICHTERS AANGEHOUDEN. Te 's-Hage zijn een tweetal lieden naar het Huis van Bewaring overgebracht, als verdacht van oplichting. Ze wilden 'n partij minder waardige voorwerpen aan een Limburger voor echt goud verkoopen. Daartoe lieten zij van de enkele echte gouden voorwerpen, die zij er hadden bijgevoegd, in het bijzijn van den koo- per de waarde taxeeren, waarna do waarde van de geheele partij naar dien maatstaf geschat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9