lip m w EERSTE BLAD^; Arbeidswet 1919 BINNENLAND. SIPKES' JAMFABRIEK. MAAfêDftG IS ©CTÖBEK 13241 44ste JAARGANG No 15889 DE ftBONNEfö£NïSPR!JS BEDRAAGT VOoTtSAaRLEMENAGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL v T 3.25 PER WEEK f0.25 FRANCO PER POST PER KWART. B!i VOORUITBETALING f 3.57*fê BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het Journalisten-congres. VEEL ZEGGENDE BERICHTEN. Ook in ons blad heeft men enkele dagen ge leden de veelzeggende berichten kunnen lezen dat in Helmond een dekenfabriek werd stop gezet en in Almelo, een ander centrum onzer nijverheid, de arbeidstijd in een lcatoenfa- briek met één dag per week werd verminderd. Oorzaakslapte, te weinig afzet. Wat met de twee genoemde fabrieken ge beurd is, dreigt te gebeuren ook in andere industrieele ondernemingen. De cijfers van den in- en uitvoer hebben dit in de laatste maanden afdoende bewezen. Wij hebben dus te verwachten werkloosheid op groote schaal. De Rijkswerkloozenverzekering nam, zoo als bekend, reeds maatregelen. En zoo wordt meer en meer duidelijk, dat wij de problemen van onzen tijd niet kunnen oplossen met hoogere loonen alleen. Ook bij het hoogste loon zal armoede geleden worden ndien de prijzen blijven stijgen, indien niet op normale wijze kan worden geproduceerd. In verband met bovenstaand treffen wij in de „Volkskrant" de volgende_beschouwing aan „De loonen van ambachtslieden zijn thans in de groote steden reeds zoo hoog, dat men- schen met matige inkomens, zooals wij her haaldelijk hebben kunnen constateeren, ervan af moeten zien, om voor allerhande reparaties arbeiders te ontbieden. Men neemt zelve den verfborstel of den hamer ter handoefent zich in het verrichten van allerlei reparaties de vrouw in het maken van nieuwe kleeding, de man in het vervaardigen van schoeisel en huishoudelijke artikelen. Want het is eenvoudig niet meer te betalen; fi.50 per uur aan loon voor baas en knecht en bleef het daarbij nc-g maar gaat ver boven de waardeschatting van'het publiek. En zoo moet er werkloosheid komen in alle vakken en bedrijven." Het blad bedoelt niet, dat de loonen moeten verlaagd worden; want ze geven niet meer dan een behoorlijk bestaan, soms dat nog niet eens. „Maar er moet meer aandacht, geschonken worden aan maatregelen tot verlaging der prijzen. En deze zaak is van zóóveel gewicht, dat desnoods tijdelijk wat langer gewerkt moet worden zonder nieuwe verhooging van het loon. Het gaat er immers óm, meer wel vaart te brengen, ook aan de groote massa der arbeiders, en kan deze er niét komen dan met eene tijdelijk verhoogde inspanni ng, dan ware het dwaasheid deze te weigeren en het liever erop wagen of niet nog me er van die welvaart verloren wordt." Aan dit alles moet echter een nauwkeurig onderzoèk voorafgaa n Wij moeten, met zeker heid weten, waar de schoen wringt. j EEN WAARSCHUWING VOOR EMIGRANTEN NAAR DE VER. STATEN. Nu de landverhuizing van hier naar de Ver. Staten weder toeneemt, publiceert S. in het weekblad de „Amsterdammer" een uittreksel van een brief van een landgenoot sinds vele jaren gevestigd in den staat Iowa. met eenige beschouwingen over toestanden in de Vereenig- de Staten, die z.i. aansporen tot voorzichtigheid bij het vormen van emigratie-plannen. In de eerste plaats waarschuwt hij tegen de gunstige voorstellingen in brochures enz. van personen, die land te koop hebben, daar de eco nomische en sociale toestand sinds 1917 belang rijk veranderd zijn. Dan zijn de grondprijzen belangrijk gestegen, verdubbeld, en soms meer,-en nu de hooge prij zen der landbouwprocluten wellicht met 50% zullen dalen, zullen de grondprijzen even zeer dalen en zal het verkregen bezit slechts met verlies van de hand te koop zijn te doen. In de derde plaats bewegen de belastingen zich in vrij sterke stijgende richting. Voor den oorlog betaalde men voor een boerderij van 80 acre ongeveer 30 Dollar belasting, nu 80 Dollar en over 5 jaar wellicht 160. Nu vertelt de recla me wel, hoe een JoJin Smith zijn grond in tien of twintig jaar ia waarde zag verdubbeld of verdriedubbeld, doch die rekening is gebaseerd op de hooge prijzen der landbouwproducten, doch niet belanghebbenden zijn overtuigd, dat deze zich niet zullen handhaven. Het eerste wat een Nederlander zal opvallen, bij vestiging op een boerderij in Iowa, is de een zaamheid en tevens zal hij getroffen worden door het vervelende eentonige bestaan, dat over- heerschend is. De boerderijen liggen niet nabij elkaar, zooal: in Nederland maar dit zou nog zoo erg niet zijn, nu het autogebruik zoo algemeen iswel is hinderlijk, dat de genoegens, waaraan men in Nederland gewend is, hier ten eenenmale ont breken. In Iowa zal hij bemerken, dat hij moet leven onder zekere puriteinsche wetten, bekend als de Zondagswetten en in andere plaatsen als de blauweknoop-wetten, die ten eenenmale alle genoegens op Zondag verbieden (de ecnige dag in de week, waarop negen-tiende van de men- schen vrij van hun werk kunnen hebben). Ook bestaat er een wet van den staat Iowa en een wet van de Vercenigde Staten (de fede rale regeering), die streng verbieden den verkoop of de vervaardiging van v/ijn, bier, jenever, cognac, enz. Aan den Nederlander, die zich hier vestigt zou het niet geoorloofd zijn iets van dien aard in huis te hebben, hij zou het ook niet kunnen invoeren en evenmin zou hij voor zich zelf bier of wijn mogen bereiden. De straffen, gesteld op overtreding dezer wet ten, bestaan in maanden gevangenisstraf en zware boeten en zelfs stelt iemand, die op Zon dag een sigaar verkoopt, zich er aan bloot, beboet te worden, zij 't ook minder zwaar. De Nederlander, die zich in Iowa vestigt, zal spoedig tot de ontdekking komen, dat er geen bioscopen op Zondag open zijn en geen andere amusementen, van welken aard ook. Iets anders is het, als de Nederlander, die overweegt naar Amerika te trekken, van beroep timmerman, metselaar of bekwaam is in een ander ambachtin tegenstelling met den boer beleggen deze ambachtslieden hun kapitaal niet door grondaankoop, zij leven bijna allen in de steden, waar ten opzichte van de wetten tegen weeldeuitgaven wat door de vingers gezien wordt, zij verdienen nu hooge loonen en indien zij geld oversparen, dan kunnen zij omdat ze niet gebonden zijn aan hun standplaats, zooals de boeren, wier bezit in den grond zit, zich elders heen begeven met hun spaarduitjes ndien de loonen omlaag mochten gaan, of als r.ij genoeg krijgen van de economische of andere toestanden. Ofschoon geen paspoorten noodig zijn om te reizen van den eenen staat naar den anderen in de Vereenigde Staten. S.) moeten Nederlan ders toch goed begrijpen, dat er in werkelijkheid geen persoonlijke vrijheid in de Vereenigde Sta ten is en dat men aan alle kanten door voor schriften ter beperking van weeldeuitgaven en door censuur omringd is. Het geheel samenvattende moet men vol gens dn schrijver tot de volgende slotsom komen Indien gij jong zij t cn geen. kapitaal bezit de ambachtslieden buiten beschouwing gelaten daarbij spoe dig tot cenig bezit ivcascht te komen, bereid zijt u alle levensgenot- te ontzeggen, terwijl gie u inspant om een kleinigheid bijeen te garen, dan bie den d? Vereenigde Staten onge,- twijfeld een aanlokkelijk arbeidsveld; in dien ge echter eenig kapitaal bezit en op het vasteland van Europa in den landbouw zijt werkzaam geweest, dan loopt ge groot ge vaar met uw geld in grond in Iowa te steken bij de tegenwoordige economische toestanden al daar. Schrijver is van oordeel, dat de tegenwoordige grondprijzen in het grootste deel van Iowa hun toppunt hebben bereikt en dat de eerstkomende jaren getuigen zullen zijn van eene daling van 25 tot 50% in waarde en dit oordeel wordt ge steund door het feit, dat Amerikaansche boeren nu voordeel trekken van de hooge grondprijzen, door hunne boerderijen te verkoopen en de op brengst te beleggen in andere fondsen, wat zij niet zouden doen, als deze heeren van meening waren, dat de bestaande hooge prijzen nog meer zouden stijgen. Alhoewel de pers in de Vereenigde Staten door de regêering niet geldelijk gesteund wordt, is het een feit, dat onafhankelijke bladen (zoo bijvoorbeeld de New York World) zeer zeldzaam zijn. Sommige bladen worden gesteund door adverteerders, enz. Geen enkel nieuwsblad in Iowa zou het b.v. kunnen wagen, de meaning te openbaren, dat de grondprijzen te hoog zijn, wil het niet het ongenoegen opwekken van zijne adverteerders, die grond bezitten en deze hoog geprijsde gronden ts koop aanbieden en in ge meenten, waar de fanatici in grooten getale wonen, mag niets in de dagbladen verschijnen, dat hun overgevoelige teergevoeligheid zou hunnen kwetsen. Daarom zullen zij, die er over denken zich in den Staat Iowa te vestigen, goed doen, alle inlichtingen, die zij van daar ontvangen, slechts te aanvaarden Cum Grano Salis. Binnenlandsch Nieuws. INVALIDITEITSWET EN INWONENDE KINDEREN. Volgens bij den Raad van Arbeid ingeko men berichten zouden er nog een vrij groot aantal landbouwers zijn, wier kinderen ver zekerd zijn, die, op gronc1 van de uitspraak van den Ccntralen Raad van Beroep, 1 at in wonen© e kinderen, die uitsluitend kost, blee ding en zakgeld ontvangen, in het algemeen niet verzekeringsplichtig zijn, in de meening verkeeren, dat door die uitspraak ook de ver zekering .van hunne kinderen vanzelf verval len is. Deze meening berust op een dwaling. Allereerst geeft de rechter in zijn vonnis geen algemeene uitspraak, h'ij geeft alleen een uit spraak ever het bijzondere geval, dat aan zijn oordeel onderworpen wordt. erder heeft de rechter niet ontkend, dat tusschen een ouder en zijn kind of tusschen een kind en zijn ouder geen verhouding van loondienst kan bestaan. Hij heeft integendeel in tal van von nissen, de loondienst verhouding aanneme lijk geacht en dienovereenkomstig een von nis gewezen (Ouderdomsrente toegekend enz.) De rechter eischt alleen dat de verhou ding van loondienst uit een bewijsstuk blijkt of door feitelijke omstandigheden aanneme lijk wordt. Zoo'n bewijsstuk is de schriftelijke ver klaring van de kinderen gedaan aan den Raad van Arbeid dat zij bij hun vader of móeder in loondienst werkzaam zijn en van de vader of moeder, die de juistheid daarvan eveneens schriftelijk heeft erkend. Zij, die nu op grond van bovenbedoelde uitspraak in een geval, dat veel overeenkomst heeft met het hunne, tot het inzicht zijn ge komen, dat hunne vroeger gedane verkla ring eigenlijk niet n et den waren toestand overeenstemt, moeten daarvan doen blijken door een tweede verklaring, waarin zij de eerste herroepen. Doet men dat niet, dan blij ven de oorspronkelijke verklaringen van kracht. De Raad heeft geen reden om aan de waarheid van die tweezijdig overeenstemmen de verklaring te twijfelen vooral niet na reeds eenige maanden geleden algemeen be kend gemaakt te hebben, dat de verklaringen herroepen konden worden, zoo men meende dat geen loondienst aanwezig was. Om voor ouders, die herroeping van de vroeger afgelegde verklaring zoo zij die althans meenen te 11 >eten herroepen zoo gemakkelijk mogelijk- te maken, is vanwege den Raad van Arbeid een eenvoudige foi mu iier opgemaakt en in voldoenden getale in elke gemeente bij den Plaatselijken Vertegen woordiger (meestal gemeente-ambtenaar) verkrijgbaar gesteld. Zij, die bij den Raad van Arbeid een zoodanige verklaring van herroeping niet tijdig indienen, blijven ver zekerd en hunne ouders zijn dan ook ver plicht premie te betalen. Een verzekering kan alleen binnen het eerste jaar worden nietig verklaard. Vóór 3 December a.s. moet dus de nietig heidsverklaring hebben plaats gehad. De ouders die meenen dat hun kinderen ten onrechte verzekerd zijn en die verkla ring van herroeping nog niet hebben ingezon den moeten zich dus haasten. NA DE POSTSTAKING. Een motie. Uc Boad vaa PersoneeL P. T. T. lieeft de volgende motie aange nomen „De ledenvergadering enz. gehoord de besprekingen over biet ver loop der staking van het P. T. -T.-perso neel, van oordeel, dat deze spontane daad van het personeel noodig is gebleken om d© regeering te tonnen, dat de noodtoe stand in de gezinnen het toppunt hpeffc bereikt, van oordeel vorder, dat ten koste .van ••■'.'AS moet worden vomkomeii, dat de re.- t Eigen vruchtenkweekerijen. geering opnieuw door een onvoldoend voorstel de gemoederen in beroering brengt, geeft de regeering met den 111e es ton ernst in overweging het personeel op be hoorlijke wijze tegemoet te komen eij spreekt de stellige verwachting uit, da', aan de ambtenaren, die in bitteren nood en ten einde raad. het werk hebben ver laten, geen straffen zullen worden op gelegd. Een nota. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel (A. G. O. P.), hpt Comité van Neutraal Overheidspersoneel (C. N. O. P.) en do Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst hebben een nota gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin zij in verband met de inter pellatie-Van den Tempel het licht laten vailen op de oorzaken, die naar hun over tuiging tot het conflict h/ebben geleid. De nota besluit aldus: Mocht de gespannen verhouding tus schen de regeering en hjaar personeel, welke de regoering door haar loonpolitiek in het leven lipeft geroepen door niet eerder hulp te brengen, dan wanneer hpt li aai' afgedwongen werd en door hiet over leg met de organisaties van haar perso neel tot een afsluiting te maken, ook in de toekomst worden Ibestendigd; en zou do regeering ook thans nog voort willen gaan, deze organisaties als quaatité négligcablö te beschouwen, dan gaan wij een moeilijken tijd tegemoet. De strafvervolging tegen de P. T. T.- staker». De Amsterdamsche Federatie van Personeel in Openbare Dienst, zegt in een adres aan den minister van justitie, dab een vervolging tegen de aanleggers der stakers van P. T. T.-personeel door do gelieele Onafhankelijke Vakbeweging als een aanslag op liet vereenigiugsrech'c be schouwd wordt. De federatie protesteert dan verder tegen deze vervolging. EEN PROTEST VAN BAKKERSPATROONS. UWE HAARLEMSCHE COURANT De BURGEMEESTER VAN HAARLEM brengt ter kennis, dat in verband met het gedeeltelijk in .werking treden der Arbeidswet 1919 aan het bureau Bevolkingsregister, Kruisstraat 45, dage lijks tusschen 9 en 2 uur, gelegenheid zal zijn tot bet in ontvangst nemen van de voorgeschreven arbeidskaarten en tot het omwisselen van de thans bestaande kaarten, welke na den 24en de zer ongeldig zullen zijn In het bijzouder wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het hoofd of de bestuurder van eene onderneming verplicht is te zorgen, dat in zijne onderneming geen arbeid wordt verricht door een jeugdig persoon (beneden 18 jaar) of eene gehuwde vronw, tenzij hij in het bezit is van eene hem betreffende geldige arbeidskaart. Haarlem 18 October 1920. De Burgemeester voornoemd, 11276 MAARSCHALK. Zaterdag en Zondag werd te Rotterdam een journalistencongres het eerste gehouden, dat uitmuntend geslaagd mag hecten. De volgende onderwerpen werden daar behandeld: de econo mische positie van den geestelijken werker; Anonymiteit in de Pers en De Overheid en de Pers. Behalve deze besprekingen was voor ver schillende feeslelijkheden gezorgd. Zoo werden Zaterdagmiddag de journalisten ontvangen in liet nieuwe Baadhuis te Rotterdam en des avonds werd hen door de directie der Holland-Amerika lijn aan boord van het stoomschip Rotterdam een schitterend diner aangeboden. Bijna 400 gaslen namen daaraan deel. Om ruim half twee opende de heer D. Hans voorzitter, het congres. O. M. waren aanwezig de minister van Biuncntadsche Zaken, Z. Exc. Jhr. Buys de Beerenbrouck, tijdelijk voorzitter van den ministerraad en ZExc. Dr. de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Ier- wijl ZExc. minister Aalberse bericht had gezon nen van verhindering. De heer Hans noemde het congres 'n schrede op den nieuwen weg, dien de Kring in de laatste jaren betreden heeft. Het is een eerste poging, om ons organisatorisch wer ken en tsreven te brengen in 't licht der open baarheid. Wel stelde het publiek ons steeds hoo- gere eischen, en de wonderbare vlucht der mo derne jounalistiek wordt thans als iets heel ge woons aanvaard, aldus spr. Men vraagt ons alleen: copio. Copie als nieuws en copie als oordeel. Met beide moeten wij on middellijk gereed zijn. Dat is iedereen als natuur lijk gaan beschouwen. En ziet, wij. do dragers der openbaarheid, die op de markt des levens ten toonstellen, alles wat er in andere kringen ge beurt, wij worden zelf niet gekend, wij, die uit- zwerven overal heen, wij zijn met onze vereeni- ging voor het publiek althans, op den achter grond gebleven. Andere groepen, alle zonder uit zondering, hielden bijeenkomsten, demonstraties, congressen, wij niet. Hieruit is voor een goed deel het onvoldoende in onze maatschappelijke positie te verklaren. Toch voor een ander deel ligt de verklaring in het feit, dat wij, gelijk alle geestelijke werkers, in onzen arbeid ezlf een lust vonden en een vol doening en een bevrediging, die ons over veel achterstand deden hcenzien. Maar wij zijn hierin te ver gegaan. Sterk en Merker is in ons het bewustzijn geworden, dat ook wij onze wenschen en onzen strijd wat ver der en wat breeder moeten uitdragen. Niet all«cu om ons persoonlijk welzijn, maar ook om het aanzien van ons vak, en vooral ook, omdat met onze positie en met onze rechten een vitaal volks- en landsbelang is gemoeid. Want is er voor een natie een voornamer goed te bedenken, dan een hoogstaande, sterke, integrc en onafhan kelijke pers? Een pers, die zich vrij, maar iu en door haar vrijheid diep-verantwoordelijk weet? Niet zonder een gevoel van blijde weelde mag ik hier verklaren, dat, in weerwil van de tekortko mingen in hun positie en van den economischen achterstand, de Nederlandsche journalisten er in geslaagd zijn, de pers op hoog peil te houden. Toen wij ten vorigen jare ons 85-jarig bestaan vierden, hebben mannen van naam dit erkend. En in het vervolg zijner rede, zeide de heer Hans nog o.m.: In deze dagen van opstuwende arbeidersbewe ging, van on-evenredige loonsverhoudingen, van verschuiving en verplaatsing van macht en in vloed, dreigen de geestelijke arbeiders, die er nooit van hebben gehouden zich met de ellebogen naar voren te werken, meer en meer in het ge drang te komen. De nieuwe wereld echter zal niet kunnen bestaan, zonder dat aan den intel- lectueclen arbeid en aan zijn voorbrengers de plaat» i» gegeven, die er toekomt. De journalis tiek is een geweldige macht, en daarom kan zij, wanneer zij haar verantwoordelijkheid niet diep gevoelt, zooveel kwaad doen. Doch anderzijds kan zij een sterke macht ten goede zijn. Haar door onzen strijd te verheffen en te veredelen, voor ons werk erkenning te vragen en zoodoende mee te arbeiden aan de erkenning van den gees telijken arbeid in het algemeen: ziedaar ons doel, ziedaar het doel ook van dit Congres. Nadat een en ander nog duidelijker was uiteen gezet en de gewone plichtplegingen als bedankjes enz. aan elke congresopening eigen, waren ver vuld, werd het onderwerp behandeld: „De econo mische positie van den geestelijken werker." Ais inleiders traden óp de heeren H. G. Cannegieter, •it Haarlem, H. Dekking uit Rotterdam en G. Bon uit Den Haag. Alle inleiders zetten voorop, dat er een betere waardeering moet komen voor den geestelijken arbeid, terwijl de heer Dekking daarvoor meer speciaal een verbond van organi saties van iutellectueelen aanwees. Aan de debat ten werd deelgenomen door de heeren B. Canler (Rotterdam), Klomp, (Alkmaar), Mr. van Raalte (Den Haag) en W. van Meurs (Den Haag). Allen waren liet over de hoofdzaak eens en beperkten hun opmerkingen tot ondergeschikte punten. Al leen de lieer Canter meende, dat de journalist eigenlijk genoeg heeft aan de idieële voldoening van zijn werk. De aanwezigen.... geloofden hem niet. Ten slotte werd de volgende resolutie aan genomen: „Het Congres van den Nederlandschen Jour nalisten-Kring, gehouden op 10 October 1920 te Rotterdam, gehoord de bespreking van het onderwerp „De economische positie van den geestelijken wer ker", waarbij speciaal werd gedacht aan de po sitie van den journalist, constateert dat over het algemeen de geestelij ke, maar vooral de materieele belangen der in- tellectueelen zóó onvoldoende worden behartigd, dat zij in den maatschappelijken strijd der volks groepen meer en meer ten achter komen, acht het een dringend algemeen belang, dat daarin ten spoedigste verbetering worde gebracht, omdat voor de beschaving en de ontwikkeling van een volk de volle erkenning en waardeering van den intellectueelcn arbeid onmisbaar is, is van oordeel, dat die erkenning zich niet in de laatste plaats dient at te spiegelen in een krachtige, economische positie. spreekt, wat dit punt betreft, ten aanzien van de journalisten den dringenden wensch uit, dat zij door herziening van de vastgestelde salaris regeling, door het invoeren van een pensioen-ro- geling en in het algemeen door het contractueel vastleggen van een goede rechtspositie, spoedig de verbeteringen mogen verkrijgen, waarop zij recht hebben, acht, teneinde lot een goede maatschappelijke positie van alle intelleclueelen te komen, samen werking tusschen hen in principe volstrekt nood zakelijk." Om half vijf had de ontvangst ten sladhuize piaats door burgemeester Zimmerman, die een welwillende toespraak hield, welke werd beant- v, oord door den heer Hans, voorzitter. Mede aan wezig waren de heeren de Jong, Heykoop, De Zeeuw en Nivard, wethouders. Een foto werd genomen van de ontvangst en daarna het fraaie stadhuis bezichtigd, waarbij ververschingen werden rondgediend. Na de ontvangst ten stadhuize begaf het ge zelschap zich naar de Aert van Nesstraat, waar extra-trams gereed stonden, om de congressisten naar de Veerkade te brengen. Vandaar ging men per boot naar den aanlegsteiger van de Holland- Amerika-Lijn; aan boord van de „Rotterdam" hielden de honderden gaslen zich eerst eenigen tijd in de ontvungstsalon op; ruim halt zeven be gaf men zich aan -tafel in de schitterende eerste klasse salon van den majestueuzen stoomer. Aan de hoofdtafels hadden met het Kringbesiuur o.m. plaats genomen de heeren Rypperda Wicrdsma, Gips en Piek, directeuren der H.-A.-lijn, de burge meester van Rotterdam, de lieer mr. A. R. Zim merman en de president van de Kamer van Koophandel, de heer de Monehv. Er waren pl.ra. 370 gasten. De tafel werd geopend door den heer Ryp perda Wierdsma, die verklaarde, dat de H. A. L. gaarne en met genoegen de medewerking had gegeven, om de herinnering aan dit congres bij allen zoo levendig mogelijk te houden. Later werd nog getoast door de heeren Voogd, penningmeester van den Ned. Journalistenkring, D. Hans, voorzitter, Lourcns, van de N. R. Crt, de Monchw, Mr. Ritler, Tersteeg en Haaxman. De heer Voogd stelde een driewerf hoera in op de Holland-Amerika Lijn, terwijl de heer Wierdsma de tafel niet een dankwoord sloot. Het was een schitterende ontvangst. Zondag werd het congres voortgezet met de behandeling van de onderwerpen Anonymiteit in de Pers en Overheid en de Pers. Verschillende resoluties werden aangenomen. O.m. werd betreffende Anonymiteit in de Pers de vraag, of er verandering moet komen in den bestaanden toestand, beantwoord met ja, door 39 leden; met neen door 75 leden, blanco 9, zoodal de oude toestand gehandhaafd blijft. Wjj komen nader op bet verslag van de Zon dagszitting terug. SCHADE ALS GEVOLG VAN DE REVOLUTIES IN MEXICO. Het verdient voor hen, die gedurende de laat ste 10 jaren ten gevolge van revoluties in Mexico schade hebben geleden, aanbeveling, hun recla maties, voor zoover mogelijk voorzien van be wijsstukken, waaronder een bewijs van Neder landerschap ter kennis te brengen van Hr. Ms. gezantschap te Washington. Eenige zekerheid omtrent aard en tijdstip van eventueele vergoe ding kan intusschen niet worden gegeven. Het ministerie is bereid zijn tusschenkomst te ver- leenen'voor de doorzending van die bescheiden aan dat gezantschap. ACTIE TEGEN GEZINSLOON. De Nederlandsche Unie voor Vrouwenbelau- gen heeft onlangs een tweede vergadering bijeengeroepen. Uit het groote comité, bestaande uit de afgevaardigden der meedoende vereenigin gen werd een klein werk-comité gevormd. Dit heeft zijn werkzaamheid begonnen met het sturen van een adres aan den voorzitter van den ministerraad, waarin, naar aanleiding van het advies van dc commissie voor georganiseerd overleg van 4 Oct., aan de regeering verzocht wordt, niet in te gaan op eenig voorstel, dat in. houd huwelijks- of kindertoeslag. De Utrcchlsche Bakkers Patroonsveroenigiug heeft een adres gezonden aan den minister van L., N. en H., waarin zij protesteert tegen de ver- dachtmakende incdedeelingen, dat de kwaliteit van het regeeringsbruinbrood door slechte be handeling der bakkers wordt verknoeid. Dc kwaliteit toch van de door de regeering geleverde grondstoffen is dikwijls van dien aard, dat door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, deze grondstoffen meermalen zijn afgekeurd voor menschelijk voedsel. De verdachtmakingen van den heer Staalman, Kamerlid, missen dan ook allen grond. Ook thans is bij de Utr. bakkerij weer meel voorradig, waarvan geen behoorlijk brood is IC bakken. De stakers van 8 Juni. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal naar het „Hbld." meldt, het scheidsgerecht v »or de gemeentewerk, lieden te Amsterdam, een openbare zitting hou. den op Maandag 25 October a.s., des namiddag* te half twee, ter berechting der demonstratieve stakers van 8 Juni j.l. Stoomvaartdienst tusschen New-York en Ned.% Indlë. Volgens een Reuter-telegram uit Loa< den, meldt de New-Yorksche correspondent dee „Daily Telegraph," dat Hartman in een ver- gadering van de „American ship and commerce corporation" medegedeeld heeft, dat die corpo ratie een rechtstreekschen dienst instelt tusschen New-York en Ncd. Oost-Indië. ONJUISTE SENSATIE-BERICHTEN. Onze lezers zullen zich herinneren, dat enkele weken geleden, berichten in de pers verschenen over kinderen te Weenen, die ziek zouden ge worden zijn door het eten van Hollandschc kaas. Het Hoofdbestuur vau het Nederlandsche Roo. de Kruis heeft zich tot het „Niederlandischcs Hillskomitec für die Wiener Kinder", dat dl algemeene zendingen uit Nederland distribueert, gewend om inlichtingen cn vernam daarvan, dal al deze senstulicberichten onjuist zijn. Verder deelt het Conüté mede: „Bij liet dooft de, overheden ingestelde onderzoek is »*:blfiken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1