EERSTE BLAD "1 Indrukkenvïnden dag BINNENLAND 5 „De "'""t OiNSPAS 19 OCTOBER 1920 44ate JAARGANG No 15266 ÖFABOKÏÏcMlNli>SUS BEDRAAGT VOOKÏÏmESkNftQEMfSCHAPPENt PER KWARTAAL 1 3«25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. 01J VÖORIMTBETAUHS f 3.57l/, BUREAUX! KASSAULAAN 48, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HET SLIMME „VOLK". DURF GEVRAAGD HARDE NOlEni OM TE KRAKEN. Birmeniandsch Nieuws. CENTRALE VAN HOOGE GEMEENTE AMBTENAREN., Hoogeïe ambtenaren uit Amsterdam, Rotterdam, 's Graveriliage en Utrecht hou den Zaterdag 30 October te Amsterdam ecu vergadering om te komen tot de op lichting van een „Centrale van Hoogere Gemeente-ambtenaren." ])E SUIKER WlORDT GOEDKOOP De Daily Express" meldt, dat de sui kerprijs te New-York thans teruggeloo- pen is van 20.45 cant in Mei tot 7.9 cent op het oogenbiik. Groote heeveel heden suiker van mindere kwaliteit, wel ke volgens' de verklaringen van kooplie den in Engeland tegen 7 en 8 pence per pond kunnen worden verkocht, zijn naar het vasteland gezonden. Het blad verwacht, dat- de regeertng tegen marktprijs zal verkoopen. De „Times" meldt dat de a.s, Cuba- oogst een zeer goede belooft te worden. Spoediger dan het publiek verwacht, zal tot de prijzen van voor den oorlog te rug gevoerd, worden. DE KOLENSTAKING IN ENGELAND. Man seint uit Den Haag: Naar het Britschic gezantschap aan het departement van Buitenlanctsohe Zaken mededeelt, zal het tengevolge van de ko- lenstaking in Engeland onmogelijk zijn, eenig schip van een lading kolen te voor zien. Bunkerkolen kunnen alleen worden ver strekt aan schepen, die onmisbare dien sten verrichten. EEN BELGitiüHE HAND-EESATTAOEPó TE DEN HAAG. Uit Brussel wordt aan de „Msb." ge seind: Evenais Nederland heeft d© Bel gische regeering besloten bij verschuilen de harer. buitenlandschte gezantschappen handelsafctaehvé's te benoemen. De Belgi sche legatie in Den Haag zal de eerste zijn, die een dergelijken attaché krijgt toegevoegd. Tot dozen post zal waarschijn lijk benoemd worden de heer Nemry. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Naar de „Msb." uit Den Haag verneemt, is het in werking treden van h|et Kon. heal, van 27 Sept. j.l. waarbij de depar tementen van Oorlog en Marine zijn opge heven en een departement van Defensie i,s ingesteld, voorloopig niet te verwach- ten. Dit ia b©grijPellJk> als men bedenkt, dat eerst door de Staten-Generaai een regularisatiewet zal moeten worden aan genomen, waarbij in verband, met de nieu we regeling verschillende uitgetrokken credieten voor Oorlog en Marine op an dere begrootingsposten zuilen moeten wor den overgeschreven. Het ontwerp voor deze regularisatie wet is thans iu bewerking en Het zal ongetwijfeld wel het volgend voorjaar worden, eer dit ontwerp tot wet zal zijn verheven. In de regulariaatte-wet zal uit den aard der zaak ook tot uiting komen de wijze, waarop het nieuwe departement van Defensie zal worden ingericht. ALa vast staand kan thans worden aangenomen, dat de Regeering niet het systeem zal volgen, destijds door minister Lolijn voorgesteld, om n.l. voor Oorlog en Marine elk een directeur-generaal aan te stellen. Van een directeur-generaalschap schjijnt men thans niets te wilLen weten. SALARISVOORZIENINGEN VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Wij ontvingen nog voor pastoor Gra ti cn f 2.50. Verkeer en Posterijen VROUWEN-COMPARTIMENTEN OP. Dft SPOORWEGEN. De Neder landsche Unie voor Vrouwen- belangen heeft een adres gezonden aan de Nederlandsohe Spoorwegen met h<et verzoek om de treinen zoodanig samen te stellen dat het aantal vimuwencoupo a derde klasse en zoo mogelijk ook eerste en tweede klasse aanmerkelijk grooter wordt. Tevens bevat het adres het v er- zoek de bordjes, waarop aangegeven staat, dat bedoelde coupé's gereserveerd, zijn voor vrouwen, vaste- borden te doen zijn, die niet willekeurig kunnen worden ver wijderd. Luchtverkeer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen 110. BEWIJS VAN HET TEGENDEEL. In een artikel over toenemend wantrouwen tusschen werknemers en patroons wezen wij er dezer dagen op, dat de propaganda voor do R.K. bedrijfsraden hel beste middel tegen dit euvel was. En van die propaganda uerd naar onze meening naar buiten nog te wéinig ge merkt. „Het Volk" was er natuurlijk "aanstonds bij om uit onze opmerking venijn tc zuigen. En volgens het bekende recept., waarmee men wel uit den Bijbel kan bewijzen dat er geen God bestaat, trachtte het sociaal-democratisch blad aan de hand van een uit ons betoog gedichten zin waar te maken, dat het heele Katholieke be- drijfsradenstelsel maar boerenbedrog is ge weest om de arbeiders na November 1918 zoet te houden enz. Hel blad schrijft letterlijk: „nu 'hét bed rij fs- rudenkubaal zijn taak vervuld heeft, om dc ka tholieke arbeiders van de socialisatie af te hou den, kan het te beter in vergetelheid verzinken, omdat geen katholiek patroon er ooit in ge loofd heelt." Toevallig kunnen wij onzen rooden collega op zeer frappante wijze zijn ongelijk aantooncn. Onalhankelijk van ons artikel en vóórdat „Het Volk" bovenstaande neerschreef, kwam in het R. K. Patroonsblad de volgende ont boezeming van de redactie voor: „Lel wordt langzamerhand een publiek ge beur, dat eenige tegenstanders met gesloten vizier een harduékkigen 'strijd voeren tegen de Kalhoiieke bedrijfsraden. Wij bedoelen met die tegenstanders niet liberaal of rood getinde niet-Katholic-ken. Maar mannen uit ons eigen kamp, zij 1 dan ook behoorende tot de achterhoede. En nu beleven wij 't zonderlinge geval, dat deze bestrijders, wanneer voor de regeling der maatschappelijke toestanden iels gebeu ren meet, feestelijk afwezig zijn; maar zoo- dra heb! en niet de officieel kerkelijk goed gekeurde en dus van dc gebruikelijke Gees telijke dvi-eurs voorziene katholieke orga sa lies een of ander tot stand gebracht, de oulsiceis zoeken hun zwaard, slaan hel vizier dicht en, speculeérend op de reactie, welke fie en daar r.og wel zit, binden zij den strijd aan. Die toestand is onhoudbaar. Indien de hee- ren werkelijk de zaak willen dienen en niet liun eigenbelang ol de reactie, iaten zij dan de geheime en andere documenten publieee- ren. Dat is eerlijke slrijd! Dat alleen ge ede zaak dienen." Zmdaar <"is hel geheim verklaard door de krill" te erkennen en te openharen, die wij al weer" in het Patr.mnsblad prezen. Maar daaruit blijkt dan ook tevens een '- ewelaige ernst het den leiders der R.K werkgevers is, om met een nieuw productie cgoe-n aan de noodzakelijke hervorming van (M-inomisc.h leven mee te werken. Dat hun du" niet aanstonds lukt, wie had het anders verwacht? en dat de moeilijkheden nog boven verwachting groot zijn, getooven wij graag nu wij van ondergrondsche tegenstroomingen ;n eigen kringen hooren; wat goed beschouwd bij de voorgenomen geweldige cvoluiie, ook al weer geen verwondering kan wekken. Maar juist de openhartigheid, waarmee uit de kringen der R.-K. patroons zelf dit kwaad Baar voren wordt gebracht, bewijst het tegen deel van wat „Het Volk" wil suggereeren Wie met opzet, om boerenbedrog te plegen •en zaak begint, zou met graagte een exeuse aangrijpen, als de reactie hier aan de hand doet. Maar juist de krachtige en eerlijke hou ding van den R.-K. Patroonsbond, die uit eigen gelederen alle beletselen tegen zijn strijd voor R.-K. bedrijfsraden wil wegnemen, is ons een waarborg voor het welslagen van de hervor ming van ons bedrijfsleven langs ordelijken weg, voor datgene dus, wat „Het Volk' Katholieken zoo hartgrondig misgunt. langstelling, de vraag naar een godsdienst is, die niet ter wille van bet kapitalisme wordt ge prostitueerd. Maar in de platte recliisehe pers giert niet temin het hysterisch gekrijsch; de S, D. A. P. is tegen den godsdienst, „Dat is toch frappantl" zegt Jan de Boot werker, als hij dit leest. „Zie je wel vrouw de sosjialen zijn heelemaal niet tegen den gos- diensl." kan de welk den „Het Volk" klemt zich met hand en tand vast aan den leugen, door ons al zoo veel malen weerlegd, dat de S. D. A. P. niet tegen den gods dienst is. Die leugen heeft het socialistisch en anti-godsdienstig blad noodig voor propagan distische doeleinden. Vandaar de hardnekkigheid, waarmee het er zich aan vast klemt en alles, ook in den grond onbruikbare dingen haren lezers aanbiedt,om ze toch maar in den waan te laten, dat de S. D. A. P. het toch zoo goed met den godsdienst meent. Een niel-onvermakelijk staaltje van dat ge doe, treffen we aan in een der jongste nummers van het blad. Onder het opschrift: „een teeken," schrijft het dagblad van de arbeiderspartij: De S. D. A. P. is „tegen den godsdienst." Dit kan men eiken dag in de platte rechtsche pers lezen En terwijl, als het waar was, zij zich er om bedroeven moesten, juichen zij er nog om, dia zonderlinge godsdienstigen, wier eenig le vensdoel is de godsdienstige arbeiders van de brandkastbedreigende S. D. A. P. af te houden. De S. D. A. P. tegen den godsdienst. Maar in de „Haagsche Post", in de bespreking van een nieuw boek van Ds. Bakels, lezen wij; „Bakels' „Leekeboek over Godsdienst" (van 1919) ligt nog in versche herinnering. De tweede druk is bijna uitverkocht. Eene typische bijzonderheid is dat van dit in-godsdienstige boek de grootste afnemer was de boekhandel van de S. D. A. P.ll Ons verwondert dit allerminst. Wij weten, hoe "root in breede kringen der S. D. A. P. de be- Dat heeft „Het Volk" nu wel aardig bedacht, maar daarbij liet het tevens het duiveltje in 't doosje. Het brave blad weet natuurlijk even goed als wij, dat Jan de Bootwerker, de Haagsche Post niet leest, anders zou hij zien, dat de „Haag sche Post" ook een reden aangeeft, waarom de boekhandel van de S. D. A. P. de grootste af nemer van dit boek is. Het rose weekblad „voor de betere start ten" zegt: „Ligt dit soms aan het ikonoclastische dat in dit werk in overvloed te vinden is?" Ikonoctastisch beteekent beeldstormend, en een beeldstormer met moker en houweel toont zich Bakels in zijn aanstellerige en opzichtige boeken. Maar dit zinnelje knipt „Hel Volk" dal slim(?) is, er precies ai. Anders zouden de lezers 't ook heelemaal niet aardig vinden, spot dc „Maasbode." liet Astoria-theater te Dordrecht vertoonde de onzinnige, voor zedelijkheid en katholiek ge voel stuitende film „Hyaena's der menschhërd". De wrkkere „Nieuwe Dordtsche Courant' protesteerde en mei haar protesteerden in een advertentie 120 vooraanstaande katholieken, die door 400 andereu zouden gevolgd zijn geworden. Dat de actie succes had, bewijst deze adver tentie ia de „N. D. Ct." van 23 Aug. 1.1. Na een onderbond met de Redactie van de „Nieuwe Dordtsche Courant" verklaart onder- gcleekende zich gaarne bereid in bet vervolg meer rekening te houden met de opvatting der Katholieken voor af te draaien films. De Directie N.-V. ASTORIA. Als men beter durfde, zou men dan in Katho lieke plaatsen niet verkrijgen wat zelfs in Dordt bereikbar bleek? vraagt „Mauneuatlel", De leiders der 8. D. A. P. zijn menschen, waaraan de arbeiders, die zoo ongelukkig er aan toe zijn, in partijverband ouder hun lei ding te staan, niet weten wat ze hebben. Ze zijn visch noch vlcesch. Wanneer die arbeiders op den verkeerden weg loopen, dan durven de Vliegen?, de Troelstra'?, de Schapers of hoe die heeren ook heeten, dal niet ronduit te zeggen. Ze schrikken voor iict verkondigen van de waarheid terug. De achter den rug zijnde poststaking levert o.m. het bewijs van bovenstaande bewering. Eerst nam „Het Volk" al was het op draaie rige, alles behalve flinke manier, haai» stelling tegen de staking in. Het schreef: „een dwangstaking van staats beambten kan, anders dan een proteststaking, licht op een revolutioimaire situatie uitloopen en mag daarom niet geproclameerd of doorge zet worden zonder overleg met de overige ar beidersbeweging, die in zulk een revolution:;.ti re situatie het heft in handen zou hebben te nemen." Nu nam de pers in ons land, weike op den bodem van Wet en Rectit staat hiervan na tuurlijk nota en niet minder de „Tribune", wel ke de S. D. A. P. uitschold voor alles wat lee- lijk is, wegens „verraad". En zie, dat maakt „Het Volk" kregelig en nu legt het uit, waarom men niet mag zeggen jat het 't standpunt der Regeering billijkte, ure niet voor de stakers week om een revolution- naire situatie te voorkomen. Nu heeft „Het Volk" heel wat anders bedoeld; het heeft er op willen wijzen, dat „de regeering die eerst door hongerpolitiek de beambten tot vertwijfel de opstandigheid bracht en daarna toen de brand uitsloeg, met haar weigering om de be sturen te ontvangen en met haar meerderheid die een interpellatie afwees, steeds meer olie op het vuur wierp dat die regeering niet anders kon handelen, wanneer zij wel bewust op re- volleerende bewegingen aanstuurde, om die ver volgens neer te slaan en dan als revolutiebe dwinger te poseeren." Ziezoo, het kunstje is al weer voor de zoo- veelste maal vertoond. Eerst wordt de staking der postmannen afgekeurd en daarna, vooral onder de zweepslagen der „Tribune", met haar geroep van: verraad, wordt de even onzinnige als lasterlijke bewering naar voren geschoven, dat de Regeering doelbewust op revolutie aan drijft om ze neer te slaan en er daarna groot op te gaan,omdat ze haar bedwongen heeft. Maar dat is in-gemeen, hoóren we hier een rechtschapen lezer of lezeres zeggen. Zeker, düt is het ook. Maar ei-lieve, zoo iets is voor „Het Volk" maar een peulschilletje, Het komt er in dat waarheid bevende blad op een of meer lasterlijke insinuaties niet aan. „Wij vragen ons wel eens at, schrijft het „Va derland" en geeft daarmee het blad van Troel stra harde noten te kraken, wat de S. D. A. P. nu inderdaad met deze tactiek hoopt te winnen. Genade van Wijnkoop misschien? Als zij dat gedacht heeft, zal zij wel van hare na ïeve dwaling zijn genezen. Het blad van Wijn koop maakt naar aanleiding van de houding van „Het Volk tegenover de poststaking den hoofdredacteur daarvan uit voor een „door de wol geverfde schurk", voor „een huichelaar, die alle schaamte en elk gevoel van achting voor zichzelf heeft verloren". En de heeren van Het Volk" heeten in de bekende gekuischte t'aal van „De Tribune", die de nieuwe wereld van onderlinge menschenmin voorbereidt, „ver vloekte spitsboeven, smerige verraders op wie de arbeiders met verachting spuwen." Waarlijk om Wijnkoop behoeft de S. D. A. P. zich niet te ontzien ronduit hate meening le zeggen; of ze zoo dwars mogelijk tegen hem in gaat, of dat ze hem half in het gevlei komt, het resultaat is hetzelfde." Maar ook de arbeiders of beambten kunnen op den duur niet gewonnen worden door de •tubbe! hartige, lafhartige en onmènschelijke houding der S. D. A. P. De massa heeft leiders noodig, dat weet die massa zelf lieel goed. Daaruit volgt, dat ze ook geleid wensclit te worden, maar hiel langs on mogelijke slingerpaden, doch op rechte banen, waarvan zij het einde in de verte kan zien. Op rechte lianen nu leidt de S. D. A. P. baar adepten allerminst. Niet onze Regeering slaat de schrik om 't hart, als Wijnkoop in zijn blad of op het spreekgestoelte- bolsjewistische .lierrié schopt, maar wel Troelstra en zijn .medeleiders der S. D. A. P. Het Steunen van de staking heeft Troelslra, de „groot-revolutionnair", niet aangedurfd. Hij voelde, dat hij daarbij op krachtig verzet in eigen kring zou gestuit zijn. Wat hem te Leiden overkómen is het „Vad.' herinnert zeer gevoegelijk er aan be wijst hoe diep zijn zon aan t dalen is. Toen hij daar onlangs voor de studenten optrad waren, volgens het „Leidsche Dagblad", 15 jon gelieden opgekomen om hem lé .hooren. Troelstra aan 't woord op een openbare le zing, en 15, zegge vijftien menschen om naar hem te luisteren. Sic transit m.i,in„ V»/-* 4* r>nKl ial.- xrovxxr wal EEN MILLIOEN VOOR DE ANTI-REV. PARTIJ De „Stand." deelt mede, dat te Utrecht door het Centraal Comité van Anti-rcvolutionnaire Kiesvereenigingen met parlijgenooten uit onder scheiden deelen des lauds een vergadering is gehouden, waarin nader besproken is het plan van den partij-voorzilter, den heer Coiijn, m de Deputaienvergadering van April j.l„ aan de °i c gesteld, om door een stevige actie in den lande gelden bijeen te brengen voor den noodzakelij ken riitbouw der organisatie en de voortdurende propaganda der beginselen van de anti-revoluti onnaire partij. Het woord werd gevoerd door de heeren H. Coiijn en A. W. F. Idenburg. Het plan beslaat om een millioen bijeen Ie Ivcngen y>or de actie van dc auti-rev. partij. VRIJWILLIGE VERZEKERING VOOR KRANKZINNIGEN. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft een schrijven gezonden, waarin hij constateert dat verschillende gemeentebesturen van de over gangsbepaling dei' Ouderdomswet 1919 gebruik maken om ten behoeve van armlastige voor rekening van de gemeente verpleegde krankzin nigen oen vrijwillige verzekering te sluiten. De vraag doet zich hierbij voor, zegt de Minister, of de renten, welke eventueel ten behoeve dier patiënten worden ontvangen, moeten worden be schouwd ais een vergoeding die een gemeente ter bestrijding van de kosten van verpleging builen de bijdragen van het Rijk en van de Provincie ontvangt, als bedoeld in art. 5, le lid van het koninklijk besluit van 16 Juni 1916, no. 23 en waarvan een evenredige terugstorting aan liet Rijk moet plaats hebben. Naar mijn meening valt een dergelijke rente, toegekend naar aanleiding van een vrijwillige door een gemeentebestuur aangegane of vast gezette ouderdomsverzekering buiten de toepas sing van genoemd artikel. Het Rijk draagt niet by in de premie en wenscht dit ook niet te doen, derhalve kan het ook geen aanspraak maken op evenredige restitutie." Aan den Voorzitter der Tweede Kamer heeft de Minister van Financiën een brief doen toe komen, waarin mededeeling wordt gedaan van de door het kabinet getroffen voorzieningen ter legemoeIkoming aan de moeilijkheden, welke hel rijkspersoneel cn meer in hel bijzonder ge zinnen met kinderen onder de bestaande om standigheden ondervinden. Deze voorzieningen bestaan in iiet volgende: a. de schalen 2 en 3 van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 (Staats blad No. 37) worden in maximum verhoogd met 100, ingaande 1 Januari 1920; b. de korting van 7 pCt. voor weduwen- en weezenpensioen komt, van 1 Januari 1920 af, te vervatten; e. de kindertoelage wordt, te rekenen van Juli 1920, voor etk kind beneden den leeftijd van achttien jaar, toegekend, dus reeds te be ginnen met bet eerste kind. Doze toelage word, genoten ongeacht het bedrag der wedde, zoodat de beslaande grens van 5000 komt le ver vallen. De toelage bedraagt voor elk kind als vorenbedoeld 2)4 van het brutosalaris met in begrip van vaste toelagen, met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. Als maatstaf worden genomen de wedde en het aantal kinderen op 1 Januari 1920; d. de salarissen van gehuwde mannelijke amb tenaren zullen, te rekenen van 1 October 1920, ongeacht eventucelc kindertoelage, niet minder bedragen dan 1600 in standplaatsen der 1ste klasse, 1540 in standplaatsen der 2de klasse en 1480 in standplaatsen der 3de klasse; o. de maatregelen sub c en d zullen ook gel den voor de tijdelijke ambtenaren. Deze zullen bovendien over het tijdvak van 1 Januari 1920 —1 Juli 1920 alsnog kindertoelagen ontvangen, overeenkomstig de voor dat tijdvak geldende re geling; 1'. op de werklieden in 's Rijks dienst, wier bezoldiging geregeld is in de loonregeling van de Rijkswerklieden, zullen de onder b, c en d ge noemde maatregelen van toepassing zijn. Met het oog op de toekenning van weekloon zullen echter de onder c en d bedoelde bijdragen eenigszins gewijzigd moeten worden en als volgt luiden: c. de gehuwde Rijkswerklieden ontvangen, te rekenen van af 1 Juli 1920, een toelage van 1 per week voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar; d. de loonen van gehuwde Rijks werklieden (uitsluitend mannen) zullen, te rekenen van af 1 October 1920, ongeacht eventueele kindertoela ge. niet minder bedragen dan 30.60 per week in standplaatsen der le klasse, van 29.70 per week in standplaatsen dor 2e klasse en van 28.35 per week in standplaatsen der 3de kl. g. voor de militairen en onderwijzers zuilen maatregelen van soortgelijke strekking worden genomen. In het verflouwen, dat de Staten-Generaai zich met deze voorzieningen zullen kunnen ver eenigen, is de Regeeriug voornemens de noodige maatregelen te treffen, dat de betalingen, welke uit de hierboven omschreven voorzieningen voortvloeien, zeer spoedig zullen kunnen ge schieden. Suppletoire begrootingen tot beschikbaar stel len van de noodige bedragen worden met den meesteu spoed in gereedheid gebracht en zullen, zoodra mogelijk, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Een papierfabriek van Philipsf De „Tilb. Courant" verneemt, dat de N.V. Philips Gloei lampenfabriek binnenkort een papierfabriek zal oprichten met een kapitaal van 1 millioen. Bij nadere informatie, verneemt de ,,'s-Hert. Crt.", dat het niet in de bedoeling ligt eene pa pierfabriek op te richten, maar een papierhandel voor eigen drukkerij- en verpakkingsdoeleinden der Philipsfabrieken en zuster-ondernemtngen. De onderneming zal den naam dragen van e derlandsche Papier Company (Nepaco). DR. A. KUYPER. Naar de „Stand." verneemt, is de toestand van Dr. A. Kuyper langzaam achteruitgaande, daar teekenen van hartzwakte zich voordoen. HET DEFINITIEF GEZANTSCHAP BIJ HET V ATI GAAN. Volgens de „Tel." heeft zich in de afdeelingen der Tweede Kamer bij de behandeling der be- grooting van Buitenlandsche Zaken een levendig debat ontwikkeld over het voorstel, om het tij delijk gezantschap van Nederland bij den Paus definitief te maken. Het grootste deel der linkerzijde zal ongetwij feld tegen het voorstel stemmen. Er is echter een groep, die er eenigszins onverschillig tegen over staat en de nadere toelichting van den mi nister zal afwachten. De leider der christelijk-historiselien, de iieer De Savornin Lobman, heeft met beslistheid het voorstel bestreden. liet is dus waarschijnlijk dat zijn groep er te gen gaat stemmen. Overigens werd door verscheidene leden da toelichting van het voorstel onvoldoende geacht en meende men, dat de minister nader zal moe ten aantoonen, dat een definitief gezantschap bi; den Paus volstrekt noodzakelijk is. GIFTEN. Wii ontvingen voor de Weénsche priesters van J V. 2.50 Bond van U.K. Ojjenbare Leeszalen. In hel Oranjehotel te 's Hertogenbosch werd Maandag de jaarvergadering gehouden van den Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen. Er stond een voorstel van het bestuur op de agenda om collectief ontslag te nemen als lid der Centrale Vereeniging van Openbare Lees zalen en Boekerijen. De, vergadering was druk bezocht. Ofschoon de R.K. pers was uitgenoodigd, aV dus de „Msb.", werd na lezing van notulen en jaarverslag, de vergadering met gesloten deuren voortgezet, na mededeeling aan de persvertegen woordigers, dat een communiqpé zou worden verstrekt. Bij verkiezing wegens periodieke aftreding van den voorziter van den Bond, dr. M. Schoen gen te Zwolle, die verklaarde een herbenoeming niet te aanvaarden, cn de ontslagname door den secretaris, den heer P. van der Putt te Eindho ven, en dr. H. van der Velden te Nijmegen, werd rnr. P. Reymer te Hilversum tot voorzit ter gekozen, terwijl de heer L. Moonen le Heer len in de vacature van dr. v. d. Velden werd benoemd. De hoer v. d. Putt kwam op zijn be sluit terug en bleet zitting houden in bet be stuur. Aau dr. Schoengen werd het eere-voor- zitterschap aangeboden. Personeel volkstelling. Het ligt iu de be doeling der Regeering, nan de gemeenten een vergoeding te- geven voor de a.s. volkstelling van 12 ct, per getelden persoon tegen 4)4 ct. bij de vorige telling. Militairen met den graad van onderofficier, korporaal 'of soldaat, die daartoe geschikt cn genegen zijn, kunnen tegen f 2.50 per dag voor een onderofficier en f 1.25 voor een kor poraal of soldaat aangesteld worden om daar bij behulpzaam te zijn. Voor gemeenten met ver verspreid liggende woningen kan de rijksuitkeering iets hooger worden bepaald. Rijkskantoor voor aardappelen. Met in gang van 18 Oct. is het Rijkskantoor voor aard- appelen en de verwerking er van opgeheven. ONZE STOOMVAARTMAATSCHAPPIJEN EN DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engel- sche regeering den uitvoer van steenkool in ver band met de mijnwerkersstaking heeft verboden, en het bunkeren vau steenkool is stopgezet, heeft de „Tel." zich om inlichtingen gewend tot de Nc- derlandscbe Stoomvaartmaatschappijen, in hoe verre onze scheepvaart daardoor moeilijkheden zal ondervinden. Naar men mededeelde zal de vaart op Neder! ludië daardoor geen hiuder ondervinden. Men heeft met een uitbreken van een mijnwerkerssta king rekening gehouden en daarom de verschil lende kolenstations ruim van kolen voorzien. Ook de vaart naar andere werelddeelen zal niet gestagneerd worden. Wat de scheepvaart op Groot-Britlaunië ca Ierland betreft, ook deze meende de maatschap pij te kunnen voortzetten. Kan men niet in Eu- geland bunkeren, dan zal men dat in ons land ol elders doen. Hoewel moeilijkheden niet zuilen uitblijven, hoopt men toch de verbindingen ia stand te kunnen houden. M maf Nieuwe treinverbindingen en de ekl 5 Ol uur van Vlissingen. Daarin wordt een'rijtuig geplaatst Vlissingen—Amsterdam vi* Utrecht. Deze trein komt te Utrecht aan de» morgens ongeveer 8.45 en te Amsterdam on- veer 9.46. In den mailtrein loop ook een doorgaand rij tuig VlissingenGoch en vandaar een rijtuig Goch—Berlijn. De trein komt des avonds onge veer 9 uur te Berlijn aan. Het vertrek van de mailboot van Vlissingen zal des nachts tusschen half twee en half drie plants hebben, waardoor de passagiers reeds des morgens ongeveer 11 uur te Londen zullen aan komen. VOORLICHTING BIJ VLIEGVERTOONINGEN. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat aan burgemeesters, die daartoe den ven.en baar maken, ter zake van bet houden van vlieg- vertooningen, deskundige voorlichting zal ^or*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1