Leger en Vloot Kerk en School Telegrammen Uit den Omtrek S0LIED SCHOENWERK HAARLEM «w* Nieuws uit Haarlem. NOORDWMK VOORHOUT DE LICHTING 1921. Het aandieel door de provi ncie Noord- Holland) te dragen in de lichting 1921 1b als volgt: getal ingjeecluevenen waar naar het aandeel der provincie is bere kend: 7098; opgelegd aandeel 4893. Voor Znid'-Hoüand bedragten deze ge tallen respectievelijk 8435 en 5815. TEGEN MOSKOF. PAKUS, 18 Oct. De mil kante vleugel Van de JBulgaarsche socialistiachu partij heeft zich met een zeer groote meerder heid van stemmen tegen de 21 voorwaar den voor toetreding van de Derde Inter nationale uitgesproken. DE TOESTAND VAN DEN KONING VAN GRIEKENLAND. ATHENE, 18 Oct. Een bulletin betref fende den toestand van den koning zegt, dat hij bijna den gehpelea dag in sla- perigen toestand heeft doorgebracht. HET HUWELIJK VAN DEN lüiiOON- PKINS VAN GRIEKENLAND. BERLIJN, 18 Got. Uit Boekarest wordt gemeld, d at te Sinaia het huwelijk is vol trokken van den Griekschen troonopvol ger George met prinses Elisabeth van Roemenie. DE VEuK I K7.LNGEN IN OOSTENRIJK1. WEENEN, 18 Oct. De chr.-soc. wonnen elf mandaten (zes van de soc.-dem., drie van de Groot-Duitschers, één van de Tsje chische nationalisten en één van de Jood- acne nationaU.-ten). De Groot-Duitsck'.? partij moest één zetel afstaan aan de uit haar voortgekomen Boerenpartij. De communisten, die ai hun stemmen ver- eenigden, verkregen 14.138 stemmen. HILLEGOM. Vrouwenbond. Voor de Afd. Hillegom trad op de Zeereerw. Pater van den Tempel met onderwerp: „De Vronwenbe-. weging". Aan deze hoogsr belangrijke rede ontleenen we 't volgende In alle takken van dienst en bedrijf ziet men de vrouw werkzaam, terwijl dat vroeger niet zoo was. Er is dus iets gaande, er is een beweging, die het „vrouwenvraagstuk" in 't leven riep. Die beweging zal er blijven. Immers in vroeger tijd, toen er nog geen fabrieken waren en de vrouwen veel zelf moesten doen en ver vaardigen wat nu dcor de fabrieken geleverd wordt, bleef de vrouw in 't gezin en had met de groote dochters volop werktoen echter de machines in zwang kwamen, verminderde het huiswerk en kwam veel tijd vrij. De_ar beider ging in de fabriek werken, Verdiende daar veel te laag loon, zoodat vrouwen en dochters met haar te veel vrijen tijd mee hiel pen verdienen. Ziet.aar 't begin. TL ais zijn in ons land miiliuen dus Ii4 van het aantal vrouwen in allerlei takken van dienst werkzaam. En dit is goed, want door het veel grooter aantal vrouwen dan jmannen moet 23. a 24 der meisjes ongehuwd blijven.Dit zegt niets, als de vrouw zorgt economisch onafhankelijk te zijn. Daarom zorgen verstandige ouders, dat hunne dochters iets leeren, ieder naar de haar toebedeelde gaven, opdat zij later onaf- hankelk kunnen bestaan. Het bezwaar dat wel eens geopperd wordt, dat op die manier niet veel huwelijken tot stand zullen komen ntijlt, vervalt door 't feit, dat elke vrouw vrouw blijft, ook al is zij ontwikkeld, en elke man, man. Twee groote moeilijkheden blijven: 3e als een meisje dat gestudeerd heeft gaat trouwen, is al haar moeite tevergeefs geweest en 2e Een meisje dat in betrekking is, kent het huishouden niet. Op 't eerste valt dit te zeggen de positie, die een meisje zich eenmaal verworven heeft, blijft en komt haar van pas, zoo zij soms weduwe mocht worden die po sitie stelt haar dan m staat voer zich en haar kindertjes het levensonderhoud te verdienen; tal van voorbeelden om ons b een bewijzen dit. Wat het tweede betrft een meisje in be trekking kan haar vrijen tijd benutten door het volgen van huishoudelijke cursussen, die zoo veelvuldig door den vrouwenbond worden georganiseerd en wat 't voornaamste is, de ontwikkeling die een vrouw bezit komt haar ten goede tegenover haar man, want waar de man bij de keuze eener vrouw gewoonlijk naar iets anders ziet dan naar ontwikkeling vervalt dat andere zoo spoedig, terwijl de ont wikkeling de zielegemeenschap tusschen man en vrouw bev rdert. Ook bij de opvoeding der kinderen en vooral ook tegenover groote zoons en doem er., komt ontwikkeling de vrouw gced te pas. Door de verstandelijke ontwikkeling kan de vrouw heel goed hare plaats innemen naast den man. We zien dan ook naast alle mannelijke ambtenaren, vrouwelijke en in de politiek moet de vrouw zich zoo goed kun nen laten gelden als de man: ie clour hare stem uit te brengen bij de verkiezing; 2e door het woord te voeren in de kiesvereeniging 3e door zelf zitting te nemen in 't bestuur. Het eerste kan iedere vrouw, het tweede is aan enkelen gegeven voor het derde zijn sommige vrouwen wel geschikt b. v. een vr Mr. in dé rechten. In instellingen van liefdadigheid, zieken huizen enz. is de vrouw goed op hare plaats. Vroeger werd door vrouwen ook wel de chris telijke charitas beoefend, doch meer op eigen gelegenheid; tegenwoordig moet men voor alles geschoold zijn, zijoo bij ziekenverpleging en zuigelingenzorg, dus alweer heeft men de wikkelde vrouw noodig. Uit al het voorgaande valt op te maken, dat de vrouw ook deelachtig moet worden aan de wetgeving. Daar echter de psychologie van den man anders is, dan van de vrouw, zal er op den duur een splitsing komen in liet geen de man en in hetgeen de vrouw in deze te deen heeft. 300 zal cte vrouw door haar snelheid van inzicht en bevatting, door haar raad in moeie- lijkheden, haar zachtheid van gevoel, haar godsdienstzin nen haar meeleven, met de ellende van anderen, de aangewezen persoon zijn tot bestrijding van zedeloosheid rn ge nezing en voorkoming van lichamelijke kwa len. HILLEGfOM. Burgerlijke Stand. Ge trouwd: J. de Vreugd on M. C, Vlot man. Geboren: z. van H. Hollemanvan Koo ien; z. van H. Spitker—van Kiel; d. van W. M, do Jongvan der Kamp; d. van H. HoHeman.Jonkers. z. van J. H. M. 'van Dijlcvan Terneuzeu. d. van E. Kriegcr—van Dongen. z. van A. E. v. Bemmelen -Leenslag. Overleden: J. Keur—,KSoos vr. 43 j. M. Bootsman VrV 2 j. NOQRDWI JKERhOUT. Vrijdagavond hield het plaatse!. Comité der Kath. Sociale actie een propagandaver- gadering in cafe v. d. Berg. De Voorzitter van het Comité, de Heer A. C. M. van lersel, opende de Vergadering en verwelkomde de tamelijk goed opgekomen Dames en Heeren, ofs hoon de eerstgenoemden niet zeer talrijK waren.Hii brengt in herinnering hoe verleden jaar, 't comité is opgericht, maar dat d:t tot nog toe niet veel van zich liet hee ren, en wel om verschillende redenen. De voornaamste was gebrek aan geld. Nu is echter door Z. D. K. den Bisschop van Haarlem de Wel. Eerw. Keer J. H. M. Peeper- korn benoemd tot Geest. AdM van net pi. Comité, en heeft het Bestuur in overleg met hem besloten dezen avond te organiseeren. Hij verklaarde zich bereid een lezing te hon den om het doel en nut der K. S. A. uit een te zetten, en zoodoende te trachten wat meer steun voor dit doel te verkrijgen. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den Zeer. Eerw. Adv d 'ze begon met te zeggen dat hij zijn lezing zou snlitsen in 2 deelen nml. ten ie Het nut der K. S. A, in 't algemeen en ten 2e Het nut der K.S.A. op bet platteland. In neto eerste gedeelte zijner lezing werd door den Eerw. spreker op glasheldere wijze aange toond wat döor de werking der K.S.A. werd gedaan op maatschappelijk zoowel als gods- dienstig-terrein,, vooral ook tijdens ue No vemberdagen van 19. Ook werd door hean op duidelijke wijze aangetoond üat de K.A.S. overal in den landen vruchtbaar werk deed door haar verschillende eomité's Ten bate van den Godsdienst o.a. door 't op richten van cursussen. Door het steunen van het Missiewerk. Door het helpen verspreiden van Katholieke dag- en weekbladen, enz, en goede lectuur, enz. Na een korte pauze, zette de Eerw. spreaer in het 2e Gedeelte zijner rede uiteen, waarom ook K.S.A. noodig is op het platteland. Ten ie met het oog op den trek van het platteland naar de steden ten 2e omc.at de K.S.A. voor de Dorpsbewoners tot zegen kan strekken en ten 3e omdat in den regel re be woners der dorpen de hechtste steunpilaren zijn van Kerk en altaar en dus hun steun niet kan gemist worden. Nadat deze drie punten ook door hem op zeer duidelijke wijze waren uitgewerkt, besloot de Eerw. spreker, zijn mooie lezing met een krachtige aansporing njn het plaatselijk comité te steunen zoo wel moreel als finantiecl, en wekte allen op donateur of donatrice hiervan te worden. De Voorzitter bracht hierna den t erw. -pre ker dank ook namens de aanwezigen voor de bevattelijke wijze waarop Z. Eenv bet nut en de noodzakelijkheid der K.S-A. had uit eengezet en wekte ook de aanwezigen nog eens op om zooveel mogelijk het pk comité te steunen door donateur of donatrice te worden dezer schoone vereeniging- Benige le den liet hierna lijsten onder de_ aanwezigen circuleeren en met succes, terwijl zich ook eenige leden beschikbaar stelden om met een ond te gaan bij hen, die niet op deze vergade ring tegenwoordig waren. Eet is te hopen dat ook deze heeren succes mogen hebben. De zaak waar het omgaat verdient het. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. ILJ&SEa .weshalve reeds. 325 plaatsen mjn gere serveerd. PERSONALIA. De heer J. Pollee alhier is met ingang van 16 October benoemd tot brief- en te 1 egr am bes t e lier alh i er. KRUISVERBOND. liet kruisverbond „St. Jan de D.ooper" hield 11a een rustperiode van 4 maanden een goedbezochte vergadering1 in li pst Bondsgebouw onder presidium van den heer J. B. van Zeist. Na opening cn lezing der noulen bracht de htser P. Schporl ver slag uit van de te R.'dam gehouden jaar vergadering van het diocesane kruisver bond. Blijkens papport van de controle commissie waren de bescheiden van den penningmeester in orde. De heer A. H. Sehrama werd bij enkele candidaa-tstel- ling tot voorzitter gekozen. Onder de in gekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur dat 't de abonnements prijs van liet Bondsorgaan noodwendig moest vcrhoog'cn wegens de paplerduurte. I11 verband lil ermede zal in de volgende vergadering een voorstel tot contributio- veihooging aan de orde komen. Hierna deed de voorzitter eenige medied.ee tin gén inzake de te houden feest vergader i-ng waarop dc tooneelclub een uitvoering zal geven. Tot dekking der kosten kreeg het bestuur machtiging een bedrag tot een maximum van f 25 uit de kas te trekken De ZeerEerw. heer Pastoor wees er op dat zich Zondags minderjarige jongens in het Bonds-gehouw bevinden en drin ken en dobbelen. Hij vroeg den leden van het Kruisverbond een oogje ia biet zeil te honden. Besloten werd Dier op een andere wijze in te voorzien. De heer Schframa bepleitte doorzetting der plannen tot op richting van een jongenshand; hieraan zaL spoedig worden begonnen. De heer Leegwater drong aan op meer samenwer king met de M ariavere&niging. Aan het einde der vergadering werd een verloting gehouden wat een aardige attractie gaf. NOORD WIJK. Burgerlijke Stand van 9 tot 16 October 1920. Geboren 9 Oct. Dirk, zoen van B. van Duijn en Cl. v.Beelen. xo Oct, Margaretha Euphemia Jacoba Francisca, dochter van P. C. Pierlot en E. M. Taverne. II Oct. Jansje, dochter van P. Slagveld en M. Duindam. 13 Oct. Petronella Engelina, dochter van P. J. M. van Stijn en A. van Riek. 14 Oct. Maria Johanna, dochter van P. .A. Groene woud, en M. v. d. Plas. OndertrouwdMartinus Gijsbertus van Schie, 24 jaar, te Anna-Paulowna en Cornelia Maria Koogervorst, 21 jaar te Noord wijk. Getrouwd: Jacs. van der Meulen, 23 jaar, te Anna Paulowna en G. Waasdorp, ig j., te Noord wijk. Overleden 12 Oct. Heintje Duindam, 61 jaar, wed. D. v. d. Niet. 13 Oct. Maria Kap tij u wed. W. Oostveen. fiURGERLIJKE STAND. Geboren. Wilhelmus, z. van Petrus van den Nou!find en Anna van Scnie. kind van het vrouwelijk geslacht van Petrus Borst en Kendrika Warmerdam. Het ongeluk toont weer eens te meer aan hoe noodlottig roekeloosheid betaald lean worden. Met met genoeg klem kan er gewaar schuwd worden tegen het te vroegtijdig openen der portieren. BjONCKÖLOEOT ÖABTEUOI2!5STWtT voor DAMES, HEEREN en KINDEREN DE HANZE. De R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze heeft tegen Woensdagavond een groote buitengewone vergadering uitge schreven welke zal worden gehouden in net Bondsgebouw. ALs sprekpers zullen optreden de heeren Mr. Dr. J. van Best, met het onder werp: „Is de middenstand noodig?" en Chr. Jansen, voorzitter van hrit Centraal Hanze bureau met het onderwerp: „Wat biedt mij de Hanze." Alle corpoia, tie best.u,re.n züp «moodiaiL HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Verschenen is het Verslag over den toe stand in het Vereenigiiigsjaar 1919-1920.! In het afgeloopen jaar werden ach- concerteu vanwege de vereeniging gege ven, op 28 October, 25 November en 23 December 1919, 13 Januari, 20 Januari, 3 Februari, 17 Februari en 9 Maart 1920. Uet tweede, vijfde en zevende concert werden gegeven door het Residentieor kest onder leiding van Dr. Peter van An- rooy op de vijf andere concerten werkte als gewoonlijk mede het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw, onder leiding van Willem Mengelberg. Het is den Directeuren aangenaam te kunnen constateeren dat de Vereeniging in bloeienden toestand blijft verkeeren en de concerten door de leden blijkbaar met groote ingenomenheid worden be zocht. In het volgend seizoen zullen plaats hebben acht concerten, waarvan vijf door het Concertgebouworkest te Amsterdam, alle onder leiding van Willem Mengelberg en drie door het het Residentieorkest on der leiding van Dr. Peter van Aurooy. De concerten zullen plaats hebben op Dinsdag 2 November 1920 (Concertge bouworkest.) Dinsdag 23 November 1920 (Concertge bouworkest.) Dinsdag 7 December 1920 (Concertge bouworkest.) Dinsdag 21 December 1920 (Residentie orkest.) Dinsdag 18 Januari 1921 (Residentie orkest.) Dinsdag 1 Februari 1921 (Concertgebouw orkest.) Dinsdag 22 Februari 1921 {Residentieor kest.) Dinsdag 8 Maart 1921 (Concertgebouw orkest.). De concerten zullen gehouden worden in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" en aanvangen te acht uur. Als solisten zullen optreden op 2 November Alexander Siloti, piano, op 23 November Josef Press, violoncello, op 7 December Zangeres, nader op te ge ven. op 21 December Dresdener Trio. op 18 Januari Andrejewa Sldlondz, zang. op I Februari Violist, nader op te geven, op 22 Februari Hubermau, violist, co 8 Maart Elena Gerhard, zang. BILJARTEN. De biljartbond „Haarlem en Omstreken" hield in de zaal van den heer Beaumont, Kruisstraat, een aigemeene vergadering, wel- ke druk bezocht was en alle aangesloten ver- eenigingen waren vertegenwoordigd. De heer Okel, voorzitter van den bond opende om streeks 9 uur de vergadering, en memoreerde in zijn openingsrede dat thans oneer een ge heel nieuwe leiding dat hoofdbestuur is sa mengesteld, waarvan hij de beste verwach tingen had. Deze waardeerende woorden werden met applaus begroet, waarna de notu len door den secretaris voorgelezen, werden goedgekeurd. Enkele clubs hadden een schrijven gezonden dit jaar niet aan de competitie deel te nemen, terwijl „De koren beurs", de nieuw aangesloten vereeniging ter vergadering aanwezig was. Aan uc orde was daarna het voorstel tot eon tributiev er hooging van 75 De voor zitter bracht allereerst naar voren dat Int noodzakelijk was, de contributie te verhoogen Daar 111 de vorige vergadering onder liet oude bestuur was besloten geen reglementswijzigingen aan te brengen, viel dit voorstel aan ook niet direct in goede aarde. Het gevolg was dat er nog al stevig Anders was het gesteld met het voorstel van het bestuur een wijziging aan te brengen in art. 34, welk art. wij hier laten volgen Een lid van een bij den Bond aangeslo ten club mag niet deelnemen aan open bare wedstrijden, georganiseerd door clubs of derden, niet bij den Bond aangesloten, tenzii met schriftelijke toestemming van net Bondsbestuur, welke toestemming, spoedeiscliende gevallen uitgezondeid ten minste veertien dagen tevoren bij den Bond- secretaris moet worden aangevraagd. Gelijke verbodsbepaling geldt voor de aan een wedstrijd deel te nemen, tegen, of uitgeschreven door clubs, gevestigd bin nen den in artikel 4 ^atuteu geno^n- den kring, die niet bij den Bond zijn aange- Vaii dit laatste verbod wordt geen ont heffing verleen Het bestuur was hieromtrent van oor- deel dat dit artikel moest worden herzien en er wel ontheffing zou kunnen worden verleend aan niet aangesloten vereemgm- Zooals men zich zal herinneren had. het vorig jaar een dergelijk geval plaats met B. C. H. en de Sociëteit Vereenigingmen wenschte dergelijke kwesties uit den weg te ruimen. Verschillende afgevaardigden veertien hierover het woord, en de heer Klomp meende dat dan de Bond geen reden van bestaan had als met niet aangesloten clubs, in het rayon gelegen, kan gespeeld De afgevaardigde van „De Korenbeurs meende, en terecht, dat toch geen dwang kan worden uitgeoefend en het in net be lang zou zijn van de biljartsport. Na nog hevige discussies weri tot stemmen gegaan, en ditvoorstel verworpen De afgevaardigde van „Krijt op Tijd deelde mede dat nu er reglementswijzigin gen hadden plaats-gehad, n. 1- contribu ie- verhooging, zijn club zich terug trok. Na nog eenige besprekingen van huis- houuelijken aard, werd de vergadering ge sloten. gemeentezaken. ten v.rtoend door personeel van den Luonivaart- >f Marir.duchtvaarklienst. De voorlichting zal Worden gegeven voor zoover de burgemeester die gewenscht acht. Van de uitspraak der des kundigen bestaat geen beroep. Aan de gemeentebesturen wordt aangeraden de vliegers zich te laten verplichten tot het in acht nemen der volgende voorschriften: 1. Boven de bebouwde kom mag alleen zóó hoog gevlogen, dat het steeds mogelijk is om met gestopten motor in glijvlucht buiten de be bouwde kom te landen. In geen geval zal lager dan 1000 M. mogen worden gevlogen. 2. Boven menschenverzameiingen zal dezelfde hoogte in acht te nemen zijn. 3. Er mag niet gevlogen binnen een afpand van 100 M. van Openbare Werken. 4. Geen voorwerpen of stoffen mogen uitge worpen of losgelaten die bij het neerkomen ge vaar kunnen opleveren. 5. Parachute-sprongen mogen alleen zóó wor den uitgevoerd dat geen gevaar voor het publiek wordt opgeleverd en de parachutist geen kans loopt binnen de bebouwde kom neer te komen. VLIEGTUIG VERNIELD. Maandagochtend is nabij Heerenveen een vliej tuig van de Luchtvaart-Mij. Schuller, komende van Enschedé, waarin 2 vliegeniers en een pas sagier gezeten waren, waarschijnlijk tengevolge van dea harden wind, gevallen. Het vliegtuig weid vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. Era record. Draadloos wordt uit Londen bericht, dat Maandag een Britseh vliegtuig met t'e post uit Nederland, den afstand van Amster dam naar Londen aflegde in één uur en 50 min. De afstand van 275 mijlen, is dus met een ge middelde snelheid van 150 mijlen per uur af gelegd. Dit is een nieuw snelheidsrecord. VOOR EER EN DEUGD. Door het Hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" voor het bisdom Haarlem is aan de Af deeiingen vau de Yereeniging „Voor Eer en Deugd" in dat bisdom, bet volgende schrijven ge richt: Reeds sedert geruimen tijd bestaat het plan, om de afdeelingen der Verecnigingen „Voor Eer en Deugd" in dit Bisdom opgericht, meer met el kander in contact te brengen en te komen tot de stichting van een Diocesanen Bond; ééne voor vrouwen en meisjes en ééne voor mannen en jongelingen. De andere bisdommen zijn reeds daarin voor gegaan en verblijdend is het verschijnsel, dat daardoor èn het aantal afdeelingen is vermeer derd, èn de actie is gaan opleven. Wijl Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, de Bisschop van Haarlem, die beide gevolgen ook hier werkelijkheid wenscht te doen worden, heeft Mgr. aan het plan van het stichten van een Diocesane» Bond Zijne hooge goedkeuring wil len schenken. Het plan bestaat de stiehtingsvergadering te houden te Amsterdam, ongeveer half November. Juiste tijd en plaats zullen later worden opgege ven. Om ons doel te kunnen bereiken, richten wij het beleefd en vriendelijk verzoek aan de direc teuren van de bestaande Mannen- en Jongelin- genafdeelingen zich de kleine moeite te willen getroosten de namen van hun bestuursleden te willen mededeelen aan den WelEerw. Heer L. H. Wanna, Rector aan het S. Joseph-Pensionaat te Monster. IJMUIDEN. Het Staatsuisscherijbedrijf. Blijkens de begrooting van genoemd bedrijf voor 1921, sluit deze in ontvangst en uitgaaf op 1.525.800. Tengevolge van de onmogelijkheid van uitvoer door den lagen wisselkoers verkeert het vis scr ersbedrijf op het oogenblik in een weinig bloeienden toestand en aangezien aanmerkelijke verbetering daarvan in de naaste toekomst mag worden betwijfeld, schijnt uitbreiding van de be staande werken voorshands niet gemotiveerd, be houdens, voor zoover de beslaande toestand te wenschen overlaat. Om die reden wordt een belangrijk lager be drag aangevraagd dan voor 1920 is toegestaan, terwijl bovendien het uitvoeren van enkele der voorgestelde werken afhankelijk zal worden ge steld van de ontwikkeling van het bedrijf. WIJK AAN ZEE. De echtelieden M. kregen het in 't vroege avonduur, Zondag, met elkaar *an den stok en de straat werd ten slotte het tooneel van den strijd, totdat opeens de vrouw bewusteloos 'neerviel, waardoor meteen de strijd eindigde. Het duurde zeer lang, eer, zelfs met dokters hulp, het bewustzijn terugkeerde. WIJK AAN ZEE. Weder heeft onze voetbal club een succes behaald. Zondag 1.1. speelde W. V. V. legen K. V. V. uit Krommenie, een flink getrainde vereeniging. Er woei een stevige Oos tenwind over het veld en juist in de richting der doelen. Wijk aan Zee begon met tegenwind. Rust kwam met 00. Toen liad Wijk-aan-Zee weer moed en hoop, want het ergste was achter den rug en met wind in den rug trapten zc na rust er ferm op los. De strijd eindigde met 6-0 in het voordeel van W. V. V. Een schitterende wedstrijd en een aardig verloop. Eén doel punt door W. V. V. gemaakt werd niet toege kend, daar de bal, die reeds even de paal was gepasseerd, door den keeper werd opgevangen. De scheidsrechter had dit echter niet opgemerkt, aangezien hij op tc verren afstand stond. W. V. V. maakte echter daarover geen aanmerking. Ze vont! 60 meer dan genoeg. EGMÖND-BINNEN. Naar wij vernemen, be staan er plannen ook in de parochie Rinnegom een afdeeling Ie stichten van den R.-K. Volks bond. Maandag 25 October zal dc heer M. L. A. Klein, uit Haarlem, in een vergadering optreden als spreker, om wezen en doel van den Volks bond uiteen te zetten. Wij hebben niet noodig uit te weiden over deze prachtige vereeniging, die reeds in schier elke gemeente zijn afdeelin gen telt, doch meenen alle Katholieken boven de 18 jaar ten dringendste te moeten aansporen, deze eerste bijeenkomst bij te wonen. Zoowel pa troons als arbeiders zullen er hun belangen hoo- ren bespreken. EGMOND-B1NNEN. Deze week werd in de duinen een drijfjacht gehouden, waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik deelnam. In 't geheel werden ongeveer 850 stuks wild geschoten. BEVERWIJK. Burgerlijke Stand van 915 October 1920. Ondertrouwd: W. J. Knapeir en H. B. M. Hoogeveen. Getrouwd: A. T. Doove en M. C, Tromp, Geboren: dochter van J. II. E. Johansen Freek. zoon van M. R. H. JanseKoestal. dochter van R. v. Velthuijsendc Haan. dochter van I.. OudshoornBurggraaf. doch ter van A. van DuijnIfuiberts.' - dochter van T. roogBalder. Overleden: P. Kelder, 59 jaar. BEVERWIJK, jubileum St. Joseph. Zondag jl.l vierde het R.K. Ondersteuningsfonds St. Jo seph alhier zijn 25-jarig bestaan. Des morgens te 8 uur werd de H. Mis opgedragen voor leden en donateurs. De leden naderden talrijk ter H. Tafel. Des avonds feestte men in de K. S. A. Na opening door den heer v. Zutphen, voor zitter eere-comilé, die memoreerde hoe 't fonds geboren werd uit den drang naar een katholie ke organisatie cn hoe aldus de eerste stoot aan het Roomsche organisatieleven alhier gegeven werd, hield pastoor de Jong van Hcilo een kor te feestrede. Zijn Eerwaarde verheugde zich het fonds terug te vinden, zooals hij, eerste advi seur en oud-kapelaan van St. Agatha, haar ver laten had: een vereeniging van goede echte Roomsche mannen. Hoe hij dien Roomschen geest constateerde bij zijn eerste optreden 24 jaar geleden als geestelijk raadsman vertelde hij ons eenvoudig en roerend. Onder handgeklap der vergadering bracht Z. Eenv. de groeten over van pater Dionysius Hulzenbosch, den Karthuizer. Er was verder muziek, zang en looneel. De leden van het ondersteuningsfonds znllen dezen gezelligen' avond lang in him geheugen houden. De vereeniging stevene machtig door eendracht haar 40-jarig jubileum tegemoet. BEVERWIJK. Verkooping „Codro". Door de makelaars Corn, dc Vlaming en L. Backer werd Vrijdag j.l. ten overslaan van Not. Donker pu bliek verkocht in hotel de Zou, het fabrieksge bouw, de terreinen en de chefs woning van bo vengenoemde groentendrogerij. Do geheele fabriek met bijbehooreudc wo ning en gronden werden in de eindcombinaUe» afgemijnd door den makelaar Z. Deenik te Am sterdam. Naar men zegt heeft genoemde makelaar ge kocht in opdracht van de firma Bos, groente- drogerij te Amsterdam. Overleden11 Oct. Levenloos aangegeven LEIDEN. Door den trein overreden. Vrijdag avond had aan het Station der H. IJ. S. M. een droevig ongeval plaats. Toen de locaal- trein uit Haarlem te 7.03 uur alhier binnen kwam, sprong de 22-jarige Cornells Kruk, wonende Bronkhorststraat alhier, van den in beweging zijnden trein. Hij kwam te vallen en geraakte er onder met het noodlottig ge volg, dat hem het rechterbeen tot boven de knie versplinterd werd en hij ook zware in wendige kneuzingen bekwam. Hij werd ter stond binnengebracht in bet Stationstele- graaf kantoor, waar dr. Ten Raa en semi-arts Siegenbeek von Keukelom eerste hulp ver leenden. Per brancard werd hij vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, alwaar hij spoedig werd geopereerd. Tc even 10 u. overleed hij.De overledene was ongehuwd en woonde in bij zekeren Steen bergen. Ooggetuigen verklaren, dat hij reeds bij den overweg liet portier opende, hij had haast, want hij moest naar een verjarings partij. vooo.«£-£r» P W TWfcEttUUSCJ* LLPMOON BI IJ AR 1. B OND HAARLEM EN OMSTREKEN. werd gediscussieerd. Tenslottewerd bij stem ming dit voorstel aangenomen. De ervaring met het gemeentelijk ziekenver- voer, zooals dit bij overeenkomst volgens raads besluit van 26 Maart 1919 geschiedt, heeft aan getoond, dat de grondslagen, waarop die over eenkomst berust niet voldoende loonend zijn voor dengené, die met dat vervoer is belast. De motieven, welke den heer J. Th. Mathot alhier er toe geleid hebben 0111 de met hem te dien aanzien aangegane overeenkomst tegen 1 Augustus 1920 op te zeggen, kwamen B. en W. dan ook billijk voor. In overleg met den heer Mathot konden B. en W. het vervoer na dien datum nochtans op den ouden voet doen geschieden, totdat in eene nieuwe regeling zou zijn voorzien. Zij hebben gemeend eene alleszins bevredigende oplossing te hebben gevonden door toekenning eener jaarlijksche vergoeding, welke naar oordeel va» B, en \V. on X 5000,—: behoort te worden ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2