DE ERFENIS. FEUILLETuN. Waf de Begeering deed. Intronisatie-Vereeniging. BUITENLAND ONS VRQOUJK HOEKJE Gemengd Nieuws liNSDAS !9 OCTOBER 1920. DE ENGELSCHE KOLENSTAKiNG. BRAVO WEENEN! DE VERGROOTING VAN POLEN DOOR HET VERDRAG VAN RIGA. „Neen, weet jij er een?" „O zeker, en een zeer goed liét uitsta- kendste pu grootste hotel van Parma, de Hertog van Toskane, vraag maar aan die boeren daar of dal geen uitstekend hotel is, <le waard is mij persoonltijk ook bekend. 'Enkele boeren, die naar liet gesprek had den geluisterd, knikten. „Maar vertel mii. eens", zei de Duit scher, die vrij goed ltaliaansch sprak, „hoe staat het met de veiligheid op dezen weg? ik was gisterenavond in Piacenza en daar waarschuwde men ons juist voor dat laatste gedeelte, waar een groot bosch' moet zijn: daar moeten dezer dagen juist verscheidene aanvallen door roovers hebben plaats gehaa. Is dat zoo?" De waard deed zijn b'esj, om in een zoo luid mogelijk lachen uit te barsten, wat hem yrij natuumjic gelukte, en toen, zeide hij: „Dat moet wel een grappenma ker zijn geweest, die u, het zij met allen eerbied gezegd, zulk een onzin op de mouw lieeft gespeld. Roovers, alsof hier in dit land roovers waren. Niet waar vrien den", zoo wendde hij zich weer tot de boeren, „Kcb jullie ooit van roovers ge hoord?" Een enkele bromde iets in zijn baard, sommigen zwegen, de meesten ^chigr schudden ontkennend het hoofd. „Neen, hoogheid", vervolgde de waard, wat dat betreft, kunt u gerust met uw zakken yol geld en midden in den nacht CONGRES VAN DEN VOLKENBOND. 6ëM£k'ü9E BUITEHL BEH.'GHTEfU SNELTREIN Prulgat heeft maar één gebrek't ligt aan een rivier, 't moest er in liggen. 'k Meest er heen. Stapte in den éénen trein, die er dien dag, volgens 't spoorboekje, ko- zou. Toe de trein voor de 14 e maal stop-g te stak ik 't hoofd buiten 't portier en vroeg, „Conducteur, is dit Prulgat „Nee meneer, een koe." De koe werd verjaagd, de trein ging verder. Bij de 17e halte vroeg ik nog eens „Conducteur is hier Prulgat „Nee meneer, een koe." Twintigste halte „Conducteur, zijn we nu aan Prulgat „Nee meneer, een koe." „Zijn er in deze streek dan zóóveel koeien 1' „Nee meneer, 't is aldoor dezelfde EEN SCHIETPARTIJ TE AMSTERDAM Drie Amcrikausche zeelui, waren Zon dagnacht aan den zwier op den Zeedijk Zij bezochten daar natuurlijk verschil lende café's, waar ze duchtig „de bloe metjes buiten zetten." In een der kroegen maakten ze het evenwel te bont. Toen de caféhouder de mensoiben wil de verwijderen, bemerkte deze, dat de luidruchtige bezoekers revolvers bij zicht hadden. Hij achtte het beter dit moei lijke werkje door de politie te laten ver richten en waarschuwde een drietal agen ten. De zeelui werden uit het café gehiaald en naar het bureau Warmoesstraat over gebracht. Toen twee van de herriemakers reeds in het politiebureau waren, rukte de derde man zich plotseling los, haalde zijn revolver voor den dag en loste eenig-o schoten op den agent, die hpm begeleid de, gelukkig zonder deze te treffen. Vervolgens ging de Amerikaan aan den haal, ach.tervolgd door den agent. De Amerikaan was echter zijn vervoL- ger te vlug af en deze raakte zijn spoor kwijt. Eenigen tijd later-, toen een der agen ten, die een van de andere Amerikanen overgebracht had, op de Geldersche kade liep, ontmoette hij den vluchteling, die daar kalmpjes rond slenterde. De agent wiLde den man arresteeren. Deze laatste maakte echter een verdachj- te beweging. De politiedienaar, die meen de, dat de mam wiLde schieten, i tiakle zijn revolver voor den dag, om aldus zijn arrestant voor te zijn. Hij schoot op den Amerikaan, dien hij ernstig verwondde. De auto van den geneeskundigen dienst werd ontboden en de gewonde zeeman werd naar het Binnengas':1 V is overge bracht. Zijn toestand is ernstig. RIJK BETAALD. Dat sommige employe's der amuse mentskunst niet te klagen hebben over sLechte salarieering bleek onlangs in een onzer provinciale steden. Een bioscoop directeur, vertelt het „Hbld." vroeg n.l. 'n violist. Onder de sollicitanten was er een bereid tegen i 900 per maand de sna ren avond aan avond te doen trillen; de man verdiende thans aan een Haagschp cinema f 850 per maand. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING De rijsveldwachters Houtermans en Ubachs lnebbea op den Meersenerweg bij Maastricht een paar fietsrijders aan ge- -.tayqoy -uopou HPII jopuoz a;p 'uopnoq op één der rijwielen zat een vrouw cn op het andere rijwiel werd een geweer meegevoerd. Zij werden door de veldwach- dezen weg gaan". „Ik heb dan ook niet veel geld bij mij", (antwoordde de vreemdeling, op welke mededeeliing e^n schaduw, yloog over het gezicht van den waard. „O, ik begrijp, het al", zei deze na een paar secondenu hebt crediet bij een huis te Parma, dat is. ook voel .veiliger, zeker." „Maar is er nu een bosch' tusschen hier en Parma, of niet?" „Eerst is er niets dan open vlakte, maar dan komt er inderdaad wat geboomte, doch zooals ik U zeg, het is ook 4aar VOliCk£dn VvXd''» was fifet kbrte ant- wó'S én in het Duitsch vervolgde de jonge man: „Kijk eens, Fnednéh, of de paarden bun .voer op, hebben, wij. willen opbreken, hoe langer wij hier zitten, des te lp ter wordt het." De knecht ging heen, terwijl de pnder een rijk yersierde beurs te .voorschijn haalde de waard wierp, er ter sluiks nieuwsgierige blikken op -en daaruit de zeer hooge vertering met .voorname on verschilligheid betaalde. Een kwartier later zaten de ruiters vve«r te paard en réden op de stad Parma toe. Heet donker was hét niet, want hoewel de wolken de lucht bedekten en met regen dreigden, was er toch' een schemerend licht door de voile maan, en yooral toen hun oogen weer aan de duisternis waren gewend, konden zij. vrij goed zien. De straat boog langzaam naar rechts en be- eon zacht »P te glooien, tot aan een neuvelkam, een uitlooger der Ligunsche Apennijnen. Het land aan weerzijden was bebouwd en in de verte vertoonden acfl Hnnker de topj>en van hooge boomen. Ne? J® Verd eenig geluid gehoord; a[- ieen het slaan der hoefijzers op Bet narde steenplayeisei weerklonk helder in het rond. i Reeds hadden pj de herberg een eind achter zich, toen de jongere, die zwijgend vooraan had gereden, een weinig inhield zoodat zijn knecht naast hem kwam ea het stilzwijgen verbrak met een ernstig bijna plechtig: „Friederich". „Kom eens dicht bij mij, ik zal u, thans; uitleggen, wat het doei is van onzen tocht Zooais gij weet, ben ik de neef yan uvn heer, die U aan mij afstond, omdat gij de Itaiiaanscbe taaj yerstaat. Zooals gif weet, is mijn yader, de broeder van uw heer, vóór enkele jaren overtede11» maar de bijzonderheden .daaromtrent zullen u, onbekend ziiuu rwnrdt vervolgd.? Natuurlijk ia tie hcele socialisiitciie en com munistische, en ook in enkele organen van de neutrale pers, wordt der Regeering voortdurend verweten, dat zij zich maar weinig van het lot liarer ambtenaren aantrekt. „Patrimonium" stelt daartegenover de vol gende feiten: „Over liet jaar 1019 werd aan het rijksper soneel in den vorm van duurtebijslagen een cx- ira-maand uitgekeerd tot een totaal bedrag van zeslig millioen gulden. Wij slemmen gaarne toe, dat dit bedrag over een groot aantal personen moes! worden verdeeld, maar de bijslag bctce- kende locb voor de meeste gezinnen niet weinig. Wij kennen arbeidersgezinnen, die f -100, f 500 en meer als bijslag ontvingen. Daarop is gevolgd een salaris-herziening met ingang van I Januari, die 35 millioen meer vroeg. Nog waren er, ook naar onze meening, vele leemten. Vooral voor de gezinnen met kinde ren moest o.i. meer worden gedaan. De Re geering bad in haar voorstel opgenomen een bijslag van f 50 voor elk kind boven de twee. Gezien de salarissen over het algemeen, kwam liet ons billijk voor, om dezen kinderbijslag reeds ie doen ingaan bij het eerste kind. Dat beteckende dus voor de meeste gezinnen f 100 meer. In Juni pleitten wij daarvoor in de Ka mer en thans liecft de Regeering aan ons voor stel uitvoering gegeven. Weer een tegemoetko ming atzoo. Maar de duurte houdt aan, is zells sedert April toegenomen. Ook wij oordeelden, dat nog meerdere verbeteringen noodzakelijk waren. Nu is er „georganiseerd overleg." Een op zich zelf zeer toe te juichen instituut. Daarin ligt de erkenning door de Regeering van de organisaties van het personeel. Overleg betee- kent natuurlijk niet, dat de ccne partij alles voor het zeggen heeft; ook niet, dat de Regee ring, die voor alies de finaneieele verantwoor delijkheid draagt, die ook moei zorgen voor onderwijs, woningbouw, sociale verzekering, enz., enz., steeds onvoorwaardelijk aan het ad vies der Commissie gebonden is. Maar overleg bedoelt wel ernstige bespreking, het zoeken naar een solutie, waaraan men zich dan ook 'zooveel mogelijk moet houden. Aan die comm. voor Georg. Overleg nu heeft de Regeering advies gevraagd. Zij sloeg voor: 'n tijdelijke salarisvcrhooging van 5 pet. van het sa laris voor allen. Met dien verstande evenwel, dat gehuwden in de 1ste klasse Gemeenten min stens een verhooging zullen ontvangen van f 200 per jaar, in de 2de klasse gemeenten van 150 en in de 3de klasse plaatsen van f 100. Voorts, dat de nieuwe kinderbijslagregeling niet Zal ingaan met 1 October, maar met 1 April j.l., zoodat de gehuwden met kinderen nog een f 50 in eens ontvangen. Neemt de Regeering dit over, en daaraan valt niet te twijfelen, dan beteckent dit opnieuw een groote verbetering. Laat ons even vergelijken! Een brievenbesteller in een groote stad heeft thans een maximum van f 1800, plus een toe lage van 50 voor elk kind boven de 2 jaar. Hij zal nu voortaan ontvangen f 1800 plus f 200 plus f 50 voor elk kind. Bij twee kin deren komt hij dus op f 2100. Daarvan gaat af f 126 voor weduwen- en weezenpensioen. Er bij komt gedeeltelijk vrije kleeding, vacan- iie-toelage. Per week zal iemand met twee kin deren dus ontvangen netto f 38, het kleeding- getd enz., buiten beschouwing gelaten. Heeft iemand vier kinderen, dan wordt het 40 netto. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft pas een zeer toegejuichte loonregeling vastge steld. De sociaal-democraten zijn daarmee in hun schik. Welnu, het loon van een geoefend werkman, dus niet van een ongeschoolde, be draagt volgens deze regeling f 35.55. Periodie ke verhoogingen kent men niet. De brievenbe steller gaat dus reeds zonder kindertoeslag bo ven dit loon uit. En voor de gezinnen met een twee of meer kinderen is de rijksregeling verre te verkiezen boven die van Amsterdam." Er schijnt wel eenige reden te wezen, toekent de „Nieuwe Haagsclie Crt." hierbij aan, om met het uiten van beschuldigingen aan het adres der Regeering eenigszing voorzichtig te zijn. i --j.-,.- J r.r zijn er blijkbaar maar al le veel, die niet gaarne liet dankbare agitatie-object der loons- verhoogingen zouden missen. tioor haar organisatie en door het succes, waar op zij reeds kan bogen, het hare, bijdraagt tot het alles herstellen in Christus, n.l. de vereeni- ging tot „Intronisatie van het H. Hart van Je zus in de huisgezinnen", den 23en April 1920 bis schoppelijk goedgekeurd en met aflaten verrijkt. liet doel der vereeniging is, niet alleen in de huisgezinnen, waar hel godsdienstig leven bloeit de vereering van het Goddelijk Ilarl le bevorde ren, maar vooral daar, waar het geloofsleven kwijnend is, door de godsvrucht lot het H. Hart, die huisgezinnen te brengen lot echt katholiek ler en. Een goed overzicht van den geest en de werkwijze dezer Vereeniging geeft volgend uit treksel uit de Statuten: De Vereeniging tracht haar doel le bereiken: door huisbezoek, minstens ééns in de maand; door het bevorderen der eerherstellende Com munie op de eersie Vrijdagen; door het bevor deren van bel lidmaatschap van Katholieke Ver- ecnigingen (Vakvereenigingen en zuiver gods dienstige) deelname aan retraite, door het plaatsen van kinderen op Katholieke scholen, door hel weren der slechte pers, door belang stelling in het gezinsleven, b.v. bij huwelijk, ziek te, overlijden, en bij voorkomende gelegenheden. Om niet vrucht werkzaam te zijn zullen de werkende leden trachten een soliede godsvrucht le verkrijgen tot het Goddelijk Ilart. Maandelijks tegen den eersten Vrijdag zullen zij de haar toe gewezen gezinnen bezoeken en voorbereiden op het \iercn van den eersten Vrijdag, bij het huis bezoek zulien zij den geest der Intronisatie ver levendigen, zich op de hoogte stellen van het godsdienstig leven, dit trachten le vermeerderen en zooveel mogelijk door raad en daad ook de tijdelijke, belangen bevorderen, als 'iet middel tot het doel, n.l. openlijke en blijvende erkenning van Christus'Koningschap." De verkende leden zijn tot nu toe alleen da mes. Het bestuur vormen: Mgr. Th. J. A. Bos man, Eere-voorzitter; J. Th. Lagerwey, Voorzit ter; H. N. Colla, penningmeester; H. L. M. Borst Pauwels, secretaris en Mevrouw S. H. J. Logger- Kunlz, secretaresse; deze laatste was het, die met Pater F. Berghegge S.J., deze vereeniging heeft voorbereid en de statuten ontworpen. Elke parochie heeft haar eigen aldeeiing met eigen bestuur. liet Goddelijk Hart zegent zicht baar dit werk. Op het oogenblik zijn reeds aangesloten do volgende kerken le Amsterdam: H. Antoiiius van Padua; H. Ignatius; H. Maria Magdalena; II. Maria Onbevlekte Ontvangenis; H. Nicolaas en Barbara; II. Rita over het IJ, terwijl zeventien II. H. Pastoors of reeds bezig zijn of binnenkort zullen overgaan tot het oprichten van een af- deeiing in hunne parochie. Ook te Haarlem wordt een afdeeling opgericht onder de hooge goedkeuring van Mgr. den Deken dier stad. In de parochie van den H. Ignatius worden ge regeld 100 huisgezinnen door dames bezocht en de uitwerkingen van dit bezoek onder den ze gen van den Goddelijken Zaligmaker, vereerd in zijn liefde, waarvan het hart het zinnebeeld is, zijn troostend en overvloedig. Aldus opgevat vormt de Intronisatie een waren steun voor de geestelijkheid. Meerdere inlichtingen geeft gaarne de volijve rige secretaresse Mevr. S. Logger-Kuntz, de Clercqstraat 89, te Amsterdam. Moge het Goddelijk Hart van Jezus de huis gezinnen, waar Zijn beeld wordt geplaatst en vereerd, blijven zegenen in örize stad; waar door gemengde huwelijken en socialisme de geloofs afval zoo schrikbarend om zich heengrijpt. H. L. M. BORST PAUWELS S.J. Amsterdam, 17 October. Zondag 17 October vierde de H. Kerk voor het eerst na da Heiligverklaring van de H. Marga- retha Maria Alacoque, de groote bewonderaar ster van de devotie, tot het Goddelijk Hart, ha ren feestdag. Op het oogenblik bloeit in Amsterdam eens vereeniging ter cere van het H. Hart die, en De uitwerking der staking. De Londensclie corr. van het „Hbl." seint: De uilwerking der mijnwerkersstaking op an dere industrieën begint zich reeds te doen ge voelen en als de staking voortduurt zullen over het geheele land groote fabrieken gesloten wor den. Er is tot dusver geenerlei teeken van een bepaalden stap in de richting van den vrede of schoon er nog eenige hoop is op een interven tie van de zijde der arbeidersbeweging. Thomas heeft, te Cricklewood het woord voerend, gezegd dat de spoorwegmannen hun plicht zouden verzaken als zij iets deden om de crisis te verhaasten. De deur moest worden opengelaten voor een vreedzame en rechtvaar dige regeling, als deze met mogelijkheid te be reiken was. De regeeringsmaatregelen om de voedselvoor ziening te verzekeren omvatten een verbod tol het maken van voorraden, dat heden in wer king treedt en een vermindering van het suiker rantsoen tot acht ons per week. Het ministerie van handel heeft ncodvoor- schriften gegeven betreffende de beperking der voorziening met steenkool, gas en electriciteit voor huizen en fabrieken. Ofschoon er door de regeering een algemeen uitvoerverbod voor steenkool is uitgevaardigd, is het embargo niet algeheel, want er zullen stappen worden gedaan om te verzekeren, dat zooveel mogelijk voldoende voorraden beschik baar zullen zijn voor wat beschouwd worden als noodzakelijke diensten. Passagiers- en mailbooten zullen voor het i bunkeren speciale uitzonderingen verkrijgen op den algemeenen regel en ook voor de kustvaart zullen de beperkingen worden verzacht. Een verklaring der mijnwerkersfederatie. De mijnwerkersfederatie heeft een verklaring openbaar gemaakt, waarin zij betoogt, dat zij alies heeft gedaan om een staking te voorko men. Tot één stap is de federatie echter niet bereid, aldus wordt gezegd. De October-cijfers betreffende de kosten van levensonderhoud zijn nog niet gepubliceerd, maar het is zeker, dat de toeneming niet minder dan 170 pet. zal zijn. Zelfs de Sepiembercijfers toouen een ver meerdering van 31 pet. sedert de mijnwerkers zeven maanden geleden hun laatste loonsver- hooging kregen. Onder deze omstandigheden is het den mijnwerkers onmogelijk om af te wij ken van hun standpunt dat zij onafhankelijk van de kwestie der productie, ten volle gerech tigd zijn tot de loonsverhooging van twee shil ling, die zij sedert Juli geëischt hebben, spe ciaal met het oog op het feit, dat de industrie dit kan betalen zonder dat de kolenprijs er met één enkele penny door behoeft te worden ver hoogd. Zij hebben zich bereid verklaard om hun eischen aldus le wijzigen dat de loonsver hooging van twee shilling niet zou ingaan op 14 Juli, maar op I October, een concessie, die een opoffering zou beteekend hebben van bij na zeven millioen pond aan loon; zij hebben zich volkomen bereid verklaard, om met de mijneigenaars samen te werken teneinde alles in het werk te stellen om de productie le ver- hoogen en door overeenstemming een billijker en meer modern toonstelsel in de industrie in te voeren, maar zij hebben niet van liun eisch kunnen afzien inzake de twee shillings verhoo ging, die zoo zeer noodig is om aan de hooger prijzen voor ieder mijnwerkersgezin tegemoet te komen. Evenmin hebben zij erin kunnen toestemmen, de loonkwestie aan een scheidsgerecht te on derwerpen, omdat de behandeling liun van de zijde der regeering ten deel gevallen in verband met de Sankey-commissie, benoemd in een tijd van spanning niet ongelijk aan de huidige, hun nog versch in het geheugen ligt. Zij herinneren zich dat toen de crisis voorbij was de regeering weigerde uitvoering le geven aan 't advies van de meerderheid der commissie ofschoon de re geering zich, om een crisis te vermijden, daartoe volkomen verbonden had. Welken waarborg hebben de mijnwerkers, al dus wordt gevraagd, om te gelooven dat, al ^•erd dit scheidsgerecht eerlijk samengesteld, de regeering de adviezen daarvan niet zou afwij zen zooals bij de vorige gelegenheid, loen de mijnwerkers zich hebben laten afschepen met de vorming cener commissie? De waarheid is dat de mijnwerkers het vertrouwen in de re geering hebben verloren. Ten slotte wordt ge zegd, dat de mijnwerkers welen welk leed zij over zich en hun gezinnen en over het publiek in het algemeen brengen, doch de houding der regeering heeft hun geen andere eervolle keuze gelaten. In Oostenrijk zijn Zondag de algemeen kiezingen gehouden. In Weenen alleen hebben de soc.-democraten bij de verkiezingen voor de Nationale Vergadering vier zetels verloren; de Chr. soc. partij won vijl mandaten. De soc.-demo- craten hebben in Weenen, vergeleken bij de stem ming in Februari 1919 honderdduizend stem men verloren. Herkozen werden Renner, Zeits, Otto Bauer en Friedrlch Adler. EEN CAMPAGNE TEGEN den duitsgiien VOEDSELMINISTER. De minister voor de volksvoeding dr. Her mes moet het in den laatsten tijd zeer ontgel den. Vooral de socialistische bladen voeren een felle campagne tegen hem, omdat zij in hem den man zien die streeft naar het herstel van den vrijen handel in levensmiddelen, door het zooveel mogelijk afschaffen van rantsoeneering. En deze campagne heeft nu reeds dit gevolg ge had, dat dezer dagen, toen dr. Hermes de kerk wilde verlaten, waarin juist zijn huwelijk was ingezegend, het publiek zoo'n dreigende hou ding aannam.dat het jonggetrouwde paar door een achterdeur der kerk moest verlaten. De „Vorwarts" van Zaterdagavond beschul digt den minister, dat hij door zijn desorgani satie van het rijksbureau voor olie en vet, Duitschland twee milliard schade heeft berok kend. De rijkskanselier heeft nu op verzoek van Mi nister Hermes, in overeenstemming met het ka binet, den ministers van justitie en financiën opgedragen een onderzoek in te stellen naar de waarheid van deze beschuldiging en van de andere aanklachten, gericht tot dr. Hermes. De Poolsche delegatie te Riga heeft de vol gende gegevens verstrekt betreffende de ver grooting van Polen, wat grondgebied en bevol king aangaat, tengevolge van het verdrag van Riga. Polen had ingevolge het verdrag van Versail les een oppervlakte van 96,500 vierkante Engel- sche mijlen en 24 millioen inwoners. Hierbij komen door het verdrag van Riga 52000 vierkante Engelsche mijlen en 4 millioen 2. „Hat ziel er lifer, anders uit, of hel huls nog ai groot is", antwoordde de jonge man met eau bezorgden blik naar, het venster boven ue deur, dat niets dan zwarte dui» sternis te zien gaf; „maar, is hier aan geen herberg in de buurt, waar ik kan overnach ten?" ,Neeii, hoogheid", zet de waard niet een nieuwen blik op de mannen in dan hoek, „u kunt niet logeereu vóórdat u ill Pai ma bent, maar," voegde hij er op geruststellende toon bij, „dat is maar een paar uur." „Alsof dat nog niet lang genoeg is, maar geef dan gauw eten voor ons en voeraaji de paarden, of heb je dat ook niet?" „O zeker, hoogheid, en .uitmuntend, dat .verzeker jk u; gaat u toch zitten." De Duitscher nam weer plaats aan de tafel, .waar even later zijn knecht naast hem kwam zitten en een beker mee dronk van den wijn, die werkelijk uitmuntend was, hoe wel haast al te zwaar pn te bedwelmend. Terwijl zij alzoo op hun avondeten zaten wachten gn het vertrek opnamen, stou-. den de vier mannen in den hoek tegelijk kerlijd op, betaalden den waard en wenktey hem even naar builen te gaan. Buiten werd eenige oogenblikken fluisterend een gesprek gevoerd, waarna de waard weer binnenkwam, naar de keuken ging ert het elen opdroeg: gebraden vleesch met de gebruikelijké maca roni. Toen zette hij zich naast de vreemden, die dapper toetastten, neer en begon hétgé- sprek: „Ik hoop dat uwe hoogheid over den wijn tevreden is." „D© wijn is goed", was 't korte antwoord. „Maar waarom gebruikt uwe hoogheid daar van dan zoo weinig?" „We zouden daarvan ahders graag meer drinken, maar hij is koppig en wij hebben nog pen moeilijke reis van avond en gevaar lijk ook", „O daarover moet uwe hoogheid zich met bekommeren, de weg is prachtig en de afstand kort: als het anders niet is, dsn kan ik uwe hoogheid raden, nog maar gerust een beker te drinken, over anderhalf uur zit u rustig in rw hotel te Parma. Ilceft uwe hooglie d al (pen hotel op bet oog?" inwoners. Het nieuwe gebied is veel minder dicht bevolkt dan Polen. Te Milaan is dezer dagen een congres van deiij: Volkenbond begonnen. Het congres stemde in met het ontwerp voor een internationaal gerechtshof. Een Italiaansch voorstel betreffende een zee-statuut en de in ternationalisatie van de Dardanellen, werd door alle delegaties aangenomen, behalve door de Engelsche. Er vond vervolgens een geanimeerd debat plaats over een Italiaansch voorstel voor onmiddellijke toelating lot den Volkenbond van alle staten, daaronder begrepen de vroe gere vijanden. Een Engelsche gedelegeerde pleitte voor toelating, een Fransclie en een Pooïsche ge delegeerde spraken er tegen, terwijl drie zich ont hielden. Het Fransche voorstel om de vroegere vijanden voorwaardelijk ioe le laten lot het congres werd met algemeene stemmen aangeno men, met drie onthoudingen. GEEN FUSIE VAN ZWITSERSCHE SYNDICA LISTEN EN SOCIALISTEN. Het congres van hel Zwilsersclie vakverbond verwierp na een debat van 5 uur het voorstel om te komen tot de stichting van één bond door fusie van syndicalisten en de soc. partijen. Het congres lieett voorts besiolen van de be raadslaging over de quaeslie betreffende liet toetreden tot de Internationale van Moskou af te zien, daar de vertegenwoordiger uit Zuricli weigerde de noodige inlichtingen te verschaffen om het voorstel van Zurich le rechtvaardigen. EEN MILLIOEN PROVISIE. Het Duitsche rijksbureau voor olie en vet le Berlijn had in Zuid-Amcrika verleden jaar 25.000 ton lijnzaad gekocht, geladen in vijf sche pen, die in de haven van La Plala lagen, doch waarvan kort voor liet vertrek de machines moedwillig zoo vernield werden, dat de schepen niet konden varen. Ze moesten gesleept worden. De regeering gelastte de lading ie verzekeren voor een bedrag van 200 millioen mark. De helft van de verzekering werd genomen dooi de „Deutsche Versicherungsbank." De andere helft zouden particuliere maatschappijen nemen tegen een premie van 5 proc. Daarvoor zou zor gen dr. Miinlze, die chef is van hel brandver- zekeringskanloor der oorlogsbureaux en daar voor een salaris krijgt van 40.000 mark pci jaar. Dr. Müntze sloot een contracl over de ver zekering van 100 millioen mark lijnzaad met de maatschappij „Thuringia" en kreeg daar voor een provisie van ongeveer één millioen mark. De „vereeniging tegen omkooperij" heeft dit meegedeeld aan den officier van justitie, die echter na onderzoek der papieren geen voldoen de bewijzen in handen meende te hebben om een aanklacht in te dienen. De vereeniging heeft zich nu gewend lot den minister van justitie. Het „Berliner Tagebl." verneemt uil Haile, dat de onderhandelingen, die heden tussclien werkgevers en werknemers in den Duitschen bruinkolenmijnbouw gevoerd werden, mislukt zijn. De werkgevers hebben verklaard, geen ver dere toezeggingen inzake loonsverhooging le kunnen doen, zonder dat de kolenprijs verhoogd wordt. Er werd een commissie bestaande uit evenveel werknemers als werkgevers gevormd, die de onderhandelingen met het rijksministe rie van arbeid zal voortzetten. Het Fransche Staatsblad maakt een decreet openbaar, waarbij in elk departement een raad van verbruikers wordt ingesteld, bestaande uil den prefect, twee leden, door den algemeenen raad aangewezen, een lid, door den gemeente raad van de hoofdstad der provincie aangewe zen, twee vertegenwoordigers der coöperatieve vereenigingen, en acht vertegenwoordigers der verbruikers. De organisatie van liet personeel, verbon den aan de wareniiuizen en groole winkels te Berlijn, had nieuwe iooneischen gesleld. De werkgevers riepen de bemiddeling in van een scheidsgerecht, dat een voorstel indiende. Dit werd echter door de organisatie der werknemers verworpen. Er bestaat nu groote kans op een slaking. i Te Riga is een conferentie begonnen lus- schen de militaire vertegenwoordigers van Fin land,, Estland, Letland cn de Oekrajine, om over de quacstie eencr militaire conventie te beraad slagen. De koning en de koningin van België heb ben Zaterdagmiddag Rio de Janeiro verlaten met het s.s. „Sao Paulo." Tusschen België en Brazilië is een finan eieele en commercieele overeenkomst gesloten. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op den Muiderstraatweg nabij Diemen, heeft Zaterdagmiddag een auto-aanrijding met doode- lijken afloop plaats gehad. De circa 50-jarige juffrouw Schaeffer, wonen de te Amsterdam, wilde haar man, die met een vischcollege in de Muidervaart aan 't hengele! was, 's middags afhalen en ging daartoe per stoomtram naar Diemen. Op den Muiderstraat weg loopendc, zag zij haar man aan de tegen overgestelde zijde van den weg aankomen, en wilde daarom oversteken. Juist op dat oogenblik kwam van de richting Muiden een aulo aanrij den. Blijkbaar zag de bestuurder mej. Schaeffer te laat; een botsing volgde, verieit de „Tel:"; mej. S. kwam vóórover op den auio terecht en werd circa 100 M. meegesleept. Toen de wagen tol staan was gebracht, bleek de one lokkige vrijwel vermorzeld. Lantaarn en nummerbord waren geheel verbogen en toen hel slachtoffer opgenomen werd, moest een der beenen nog uit een lantaarn van de aulo losgemaakt worden. Burgemeester Jhr. Bicker, van Diemen, was spoedig ter plaatse en maakte persoonlijk van het gebeurde proces-verbaal op. Bij de onder vraging der getuigen bieek 0.111., dat een henge laar, die de aanrijding zag aankomen, mej. S. op liet laatste oogenblik wilde op zij trekken. Vijftig meier voorbij bel punt, waar de aanrij ding plaats had, begon het bloedspoor langs den weg, dal zich nog vijftig meter verder uitstrekte De aulo werd door den burgemeester in beslag genomen. De echtgenoot van de zoo noodlottig om liet leven gekomen vrouw, keerde in de grootste ver slagenheid, met de sloomtraih naar Amsterdam terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5