EERSTE BLAD In en om Haarlem. BINNENLAND. Leger en Vloot Gemengd Nieuw, Brandstoffendistriimtie Kolijjs Turf i 32.50 149.- par 1908 1.1. Aanmaakturf lii.-- 124.- sluks DONDERDAG 21 D6TDÜER 1920 44ste JAARGANG No I526& DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN ASENTSCHAPPENj PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur vau liet Bran dpfco f f c nbu - reau district Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er zich op luet .Opslagterrein Oude Weg 57a bevinden een partij zeer droge lcolige turf cn een partij aanmaakfcurf welke turf tegen anderver- melde prijzen verkrijgbaar is: Ter verkrijging eener toewijzing moot betaling .geschieden aan hiet Brandstof- fenbuivaa GeJ. Oudegracht 18 afd. Huis brand, (dagelijks van 912 uur). De toew-j zingen zijn verkrijgbaar zoo lang dé voorraad strekt bij miuimuiliaf- name van 100 K.GL pl.m. 185 a 190 stuks kolige ü.f 100 stuks aanmaakturf. De Directeur voornoemd, B. C. J. WILLINK. .->11307 TER BESCHUTTING WYBERT- TABLETTEN. IS „ONGESCHIKT" HETZELFDE ALS ONBEKWAAM EEN GfiOOT VOLKSBELANG. Ia een nabetrachting over htet Zater dag en 'Eonttag j.l. te Botterdam gehou den Journalisten-congres, laat de „Tijd" zich o.rn. als volgt uit: „Voor ide bedienaars der pers bleek het ook nood ij, dat zij eens openlijk uitspraken, hoe zij met volte htmdBaving van hun ideëele positie in de maaksel:*.p- pij en op den voorgrond stellend, dat hun arbeid, van geestelijken aard is, L«:lb aanspraak maken op een betere sociale positie. JarenLang hebben zij bescheiden- lijk gezwegen en onbaatzichtig gewerkt voor lotsverbetering van allerlei groepen van werkers. Ze zijns er, evenals an dere iutelleetueele arbeiders, danig mee in het gedrang geraakt en ze willen nu niet worden doodgedrukt tusschen de strij dende partijen, tusschen den arbeid en het kapitaal. In hiet buitenland... waar men dien socialen strijd aan het uitvechten is, zijn de intellectueelen de dupe er van geworden. Maar de .Nederlandsche journalisten, die reeds al te lang hun positie hebben zien verzwakken, omdat ze als goedige sullen voor anderen werk ten, wilden aan het Nedcriandsehp volk ook eens duidelijk maken, dat ze niet ongevoeLig zijn voor een behoorlijk en aan hun dienstprestatie geëvenredigd ho norarium. Want dat oris volk in de we- reidberoerte zijn stand heeft behouden, is een gevolg yan zijn opvoeding ook door de Uers, die met al haar gebreken en teortkomingen, een vaderlaudsch, Ne der landsch leidmgsOTgaan j3 geweest. Dat de journalistiek haar stand, ook finan cieel, kan ophouden, is ten gjotte een groot volksbelang." Nederland en België wielingen. IJit onze Oost. UIT ONZE WEST EEN PAARDENDIEF GEVONDEN. CHE COURANT stgehaaid thuis bezorgd UIT DEN GEMEENTERAAD. De Raad begon gisterenmiddag met een ba kerpraatje, wat niet veel goeds voorspelde. Wat was er trouwens voor goeds van deze agenda le verwachten? Vijf-en-dertig punten, waarondoi een dozijn, welke deze Raad, menschel ijker wijze gesproken, niet dan na lange discussies kon la ten passeeren. De burgemeester deelde dan ook bij den aanvang aanstonds mede, dat wij tot vijf uur zouden doorwerken en dan avondverga dering zouden hebben. Maar de S.D.A.P. bracht uitkomst. De Haarlemsche „arbeiderspartij" hait gisterenavond jaarvergadering; cn allen waren het er over eens, dat het gemeentebelang daar voor natuurlijk moest wijken. Ruim vijf uur wa ren zeven agendapunten afgehandeld, waaronder twee belangrijke, zoodat er ons nog 28 restten. Die zouden eerst hedenmiddag onder het mes worden genomen, maar na over en weer praten, werd besloten maar liever Vrijdagmiddag terug te komen Wij begonnen dus met een bakerpraatje. Naar nanleiding.van.de ingekomen stukken maakte n.m. de heer van de Kamp de opmer king, dat de vroedvrouwen staken. Een harwr is volgens de opvatting der vakvereeniging dour B. en W. smadelijk aan den dijk gezet; dies sta ken de anderen. Van patroons-zijde (B. en W.), v.ordl dit natuurlijk zoo maar niet toegegeven. Er is een reorganisatie van den geneeskundigen dienst in studie en daarbij zal tevens de bezoldi ging der gemeentelijke vroedvrouwen worden herzien. De thans vigeerende verordening wil, dat een vroedvrouw voor vijf jaar wordt be- uoeuid. Hangende de reorganisatieplannen moest een der lames worden herbenoemd. Maar B. en VV. hielden de aanstelling zoo lang aan, totdat hun Ii.cle plan klaar zou zijn. Waar Wethou der Bomans nu verzekerde, dat de dienstopzeg ging van de vroedvrouw in kwestie dus zuivei formeel was, dat er van ontslag geen sprake is, daar moeten wij aannemen, dat hier tusschen de twistende partijen een misverstand bestaat, dat onkel een gevolg is vim het ofl'ieieele raderwerk, hetwelk zelfs bij aanneming van een vroedvrouw in gang moet worden gezet. De min-vermogen den, die Kraamverpleging behoeven, zullen er in- tusschen niet onder lijden, werd officieel ver zekerd; en dat is de hoofdzaak. Punt 2 der agenda vermeldde: „Zitting niet gesloten deuren", zoodat wij al weer heel spoe dig in onze wacht- en schrijfkamer zaten en ons daar tot half vier naar best vermogen ver maakten. Over eenige maanden komt er allicht ruzie tusschen een der raadsleden en een lid van het college van B. en W. zooals onlangs over een verkoop Van een terrein aan het Rijk ten bate van het Gouvernement en dan krijgen wij wel te hooren wat tusschen deze „gesloten deu ren" is verhandeld. De verdere openbare zitting heeft ons weinig nieuws gebracht. De publieke tribune was vol gestroomd met leeraren en leeraressen bij het middelbaar- en gymnasiaal onderwijs, die juist hun vrijen middag hebben, wanneer de Raad werkt, maar die ons anders nooit de eer hunner tegenwoordigheid aandoen. Zij hadden nu zeker een tip gehad, dat de heer Boes het voor hun zou opnemen bij de behandeling van het schrif telijk antwoord, hetwelk B. en W. gaven op diens vraag: „wat zou het wel kosten, wanneer de Raad van Haarlem het Rijkssubsidie zou laten se lieten, om aan de leeraren een hooger salaris te geven?" Zooals men heeft kunnen lezen, zou dat voor de gemeentelijke schatkist geen peul schilletje zijn. en het baatte al weinig, of de heer Boes op de becijfering wat trachtte te be knibbelen. Ik zal het antwoord van B. en VV. dan maar laten voor wat het is en te zijner tijd wel met zelfstandige voorstellen komen, zei het Vrijz.-Dem. Raadslid. En daarmee zou de zaak tot grootc teleur stelling van het geacht publiek uit zijn geweest. Maar de heer Boes had nog andere pijlen op zijn boog. Bij geruchte had hij vernomen, dal Wethouder Bruck met zijn collega's van andere groote gemeenten een conferentie had gehad, waarin een aanval op Minister De Visser was beraamd. En de Wethouder liet zich uit zijn tent lokken. Wat wij te hooren kregen, was echter voor de betrokken leeraren ook ai niet veel meer dan een stroohalm. De Minister was gepolst, maar bleef onverzettelijk. Nu zouden de dage- iijksche besturen van Amsterdam, Rotterdam, Dsn Haag, .Utrecht, Haarlem en Arnhem zich met een schrijven lot Z.Exc. wenden, waarin verzocht werd, een verbetering in den „onhoud- baien toestand" van het middelbaar cn gymna siaal onderwijs voor de groote steden te bewerk stellingen, b.v. door invoering van een hoogere salarisklasse voor de groote gemeenten en om een geregeld contact tusschen hem en de dagc- lijkschc besturen dier gemeenten te orgauisceren. Ziedaar het tot nog toe bereikte resultaat. De lieer Reinalda trachtte een deel van het mogelijk nog te'behalen succes ook aan den Raad te trekken en diende een nicts-zeggendc motie in, waarbij de Raad de reeds gezette cn nog te zetten stappen van B. en W. goedkeurde! B. en W. namen die onschuldige motie natuur lijk zonder meer over. De rest van de zitting besteedde de Raad aan een in een vorige vergadering aangehouden punt, de vraag n.m. of de schoolvoeding met ver hoogde gemeentesubsidie op den ouden voet zou doorgaan, of dat er een gemeentelijke dienst van zou worden gemaakt. Sommige gemeenten, die te onzaliger ure hel besluit namen de schoolvoeding aan zich te trek ken, zuchten nu onder de lasten en financieele zorgen-, andere lieten zich door de ervaring loe ren, van deze zaak met dc vingers af te blijven. Onze Raad had daarom verstandig gedaan, maar niet te laten merken, dat deze zaak hier nog altijd tot de onopgeloste vraagstukken be hoort. En dus het particulier* initiatief maar zijn gang laten gaan, terwijl toch overal elders de schoolvoeding tot voortdurende zorg van ge- meenteiijke overheidsbemoeiing wordt gemaakt? Waarom niet? Het kan soms zeer modern zijn om ouderwetsch te wezen. Want al dat politieke gescharrel met overheidsbemoeiing met alles ch nog wat is toch niets anders dan een modegril. Eu dc dame, die van jaren her haar Stuartkraag is blijven dragen, is thans weer upper modern. Zoo gaat het aanstonds ook met al die over heidszorg. Staat en gemeenten bezwijken onder al de lasten, welke dc politieke mode op hun schouders hebben geladen en het zal niet zoo lang meer duren of het is een eisch des lijds om allerlei zaken aan den goeden burgerzin over te laten. In liet geval, «Jat ons gisterenmiddag bezig hield, was daartoe idle aanleiding. Tót den win ter van 1918 heeft de vereeniging „Kindervoe ding" zich (naar aller getuigenis op lofwaardige wijze) met de verstrekking van warme maaltij den aau arme schoolkinderen belast. Dat kostte •dc gemeente niets. In 1918 gaf de gemeente een subsidie van nog geen 1600, welk bedrag be- grijpclijkérwijzc vermeerderde tot 8000' voor 1920. Maar o, wondert - in plaats dat dc vereeniging, zooals meestal, te kort kwam, hield zij van dit laatste bedrag 3000 over. Nu zullen allen, die met bedrukt gezicht huil laatste belastingbrief hebben ingezien, toch zoo luid mogelijk roepen: laat die vereeniging toch als je blieft doorgaan! Maar ja wel; die lief dadige werkers en werksters hoorden ook wel, dat een deel van den Raad juist deed, alsof liet een gunst was, dat men hun hunne inspanning veroorloofde; zoodat de animo verminderde. De vereeniging was dan ook slechts bereid door te gaan, wanneer er hulp kwam. En B. en W. von den daartoe den heer van Kessel, voorzitter der Sint Vincentiusvereeniging bereid, die de beken de spijskokerij ten dienste stelde. Een volmaakte oplossing dus? Jawel, als er nog maar niet zoo iels was als het dogma van mevrouw Maarschall en dc hecren Reinalda en Boes, dat schoolvoeding uil „opvoedkundig" oogpunt rechtstreeks van ge meentewege eisclit. Alleen wanneer een kind in de klas eet, onder toezicht van een onderwijzer wordt het opvoedkundig gevoed! Slechts wan neer de lepel gemeentelepel en het bord ge meentebord is, wordt de honger gestild I De dwaasheid was nauwelijks aan te hooren. En het baatte nite, of rnr. Bruch de zwaarste argumen ten op tafel wierp: de katholieke onderwijzers hadden principieel besloten niet aan gemeente lijke schoolvoeding mee te doen; en de open bare onderwijzeres waren er ten deele slechts voor te vinden tegen vergoeding. Begint men zoo'n dienst in te stelten, dan leert de gemeente Utrecht, wat zoo'n liefhebberij kost: er komt een chef van dienst met ambtenaren; er komen helpers en helpsters, werksters en schoonmaak ster. Utrecht zal voor 1921 voor gemeentelijke schoolvoeding moeten uittrekken .T.een Ion, zegge honderd duizend gulden. De wethouder kon niet meer bereiken, dan dat het aanvankelijk voornemen der S. D. A. P. om gemeentelijke schoolvoeding reeds voor den aanstanden winter te eischen, werd omgezet in een eisch om principieel tot gemeentelijke be moeiing op dit punt te besluiten en er althans het volgend jaar mee te beginnen. Men had toen zóó lang gepraat, dat er dikke duisternis heerschte en wij in minder dau geen tijd vier moties hadden van raadsleden, die allen een uitweg in den doolhof meenden te -zien. Mr. Bomans wilde nu dc zaak wel eens prin- cipeel uitgemaakt zien en diende een motie in, waarbij de Raad zich tegen het beginsel van gemeentelijke schoolvoeding kon uitspreken. Mevrouw Maarschall had een motie van tegen gestelde strekking met het aanhangsel, dat B. en W. onverwijld een plan voor gemeentelijke schoolvoeding ontwierpen. Mr. Slingerberg, die «mor rnr. Bruch aardig in den hoek was gedre ven, erkende om practische redenen het voorstel van B. en W. te heben onderschreven. Van wege 'de kosten wilde hij thans geen gemeenteliik<> schoolvoeding, maar in beginsel was zij er voor; en een motie in dien geest werd geboren. Mr. Loosjes wilde radicaal den knoop doorhakken, dc beginselen onaangeroerd lalen en eenvoudig „gehoord de besprekingen" tegen gemeentelijke schoolvoeding stemmen. Toen begon men op le bieden, 'wiens molie het eerst in stemming zou komen. Die van mr. Bomans werd met één .stem meerderheid ver worpen; mr, Slingerberg trok de zijne, in en mr. Loosjes zag na veel moeite de zijne vóór die van de S. D. A. P. in stemming gebracht. En ze werd aangenomen met 16 tegen 15 stemmen. De Raad sprak dus uit, dat de toestand zoo blijft als liij is, omdat andere proefnemingen te duur zijn. Een verstandig ding, waarmee men. had moeten beginnen! Moge men Vrijdagmiddag wijzer zijn, anders zilten wij met onze resteerende 28 agendapunten de volgende week nog. en ontsmetting der stem- en keelorganen gebruike men de sedert 7 5 jaren bekende Wy bert -Tabletten. Het beste tegen hoest en keelpijn. Vraagt alleen Blauwe blikken doozena80 ct. met nevenstaand fabrieksmerk In zijn interpellatie betreffende de verbetering van do salarieering van het rijkspersoneel, in T bijzonder van liet personeel van den I'ijks- post-, telegraaf- en telefbdndienst, zei de heer Van den Tempel o.rn.: „De aclil bestuurders, dif ontslagen zijn, mo gen niet „ongeschikt" worden geacht, ivant „on geschikt" is gelijk aan „onbekwaam". Dat „ongeschikt" gelijk p aan „onbekwaam", zal niemand die doordenkt, kunnen toegeven. Men kan in 't bezit zijn der. volle bekwaam heid, welke voor het beklecden eeuer functie, van een ambt of betrekking verelscht wordt cn toch „ongeschikt"' zijn om het een of ander le bekleeden. Iemand kan bijv. de aangeboren en (of) verworven geestesgaven tot het naar be lmoren vervullen van een ambt in den hoogsten graad bezitten. Diezelfde persoon kan echter in of bij de uitoefening van zijn ambt, karakter eigenschappen ontwikketen of daden stellen, die onvereenigbaar geacht kunnen worden met het naar belmoren uitoefenen van dit ambt. Niet tegenstaande zijn bekwaamheid er voor, zou het dan heel goed mogelijk wezen, dat die persoon er „ongeschikt" voor Was. De begrippen „onbekwaam" en „ongeschikt", dekken elkaar dus geenszins, n'en déplaise, bo- vengenoemden socialistischen woordvoerder in de Tweede Kamer. EEN MEMORANDUM OVER DE De Nederlandsche sub-commissie van de Lon- densclie „League of natious union" liceft een memorandum laten verschijnen over de Wielin gen kwestie. Dit memorandum is voor de commissie ondcr- teekend door H. Goiijn, voorzitter; P. Geyl, on dervoorzitter; J. C. H. Kropvetd, seérctaris cn C. Gerretsen, tweede secretaris. Hel bestaat uit vijf hoofdstukken: 1. Oorsprong van het conflict. 2. Het geschilpunt. 3. De feitelijke toestand. 4. De rechtskwestie. 5. De grondslag eener overeen komst. Verder nog een drietal bijlagen: De rede van Minister van Karnebeek in de Tweede Kamer op 3 Juni; een nota over visscherij, loodswezen, ver lichting cn afbakening in de Wielingen en ten slotte de bekende brief van builenlandsche za ken aan Fallon, den Belgischen gezant cn de houding der Nederlandsche regeering tegen over dc Wielingen-kwestie bij het begin van den oorlog. Uit dit belangrijke geschrift halen wc eenige passages aan: Het memorandum legt er den nadruk op. dat Nederland de Belgische eischen kan afwijzen, niet alleen met een beroep op zijn historische rechten, maar zich tevens daarbij kan steunen op de beginselen van internationaal geineenrccht Inderdaad tegenover het door de Belgen aange voerde principe der territoriale zee kan Neder land het beginsel stellen dat een rivier juri disch gesproken zich uitstrekt lot in de volle zee en niet lot aau het strand. Dit laatste beginsel is indertijd legen Neder land zelf ingeroepen op de Rijnconfcrenlie te Mainz in 1831. In de inleiding van dc aldaar tot stand gekomen conventie heet hel: Nederland houdt vol, dat zij een recht van volstrekte sou- vereiniteit heeft op de territoriale wateren, zelfs daar waar die wateren vermengd zijn met die van den Rijn, Dg andere oevervolkeren leekendeu echter protest aan tegen dien eisch. Daaruit blijkt dus, dat de Wielingen in geen geval voor territoriaal water kunnen doorgaan. Zij zijn een gedeelte van de rivier. Nu zouden de Belgen dit wel is waar kunnen toegeven, maar dan verder beweren dat dit riviergedeelte van hen is of althans moet zijn. Die'eisch ware ech ter in tegenspraak met alles wat er op juridisch gebied voor de Schelde bepaald is. Het verdrag en alle verdere overeenkomsten kennen inder.- daad slechts twee Sclielde's: de Belgische tot aan Saaflcnge en de Nederlandsche van af Saaf- tenge tot in de volle zee. Dit is waarschijnlijk dan ook de reden waarom de regeering van Brussel haar aanspraken niet heeft voorgesteld als geldende den mond der rivier, maar als zich steunende op het geldende recht betreffende de territoriale wateren. Als basis tan overeenkomst stelt het memo randum een verdeeling vóór van de Wielingen volgens den dalweg. Zoodra België zijn eisch op volledige overgave laat vallen, zal de Nederland sche regeering geneigd zijn om aan alle wen- schen tegemoet le kómen in zooverre dit niet zou schaden aan de Nederlandsche belangen. De openbare meening zal de regeering daarin graag steunen, maar zij mag nooit vergeten, welke be langen er bij de Wielingenkwestie betrokken zijn..... Wie Wielingen zegt, zegt Schelde; wie Schelde zegt, zegt Zeeland; wie Zeeland zegt, zegt Nederland. DIRECTEUREN VAK" ARBEIDSBEURZEN. Maandag j.l. kwamen, daartoe bijeengeroepen door den directeur v. d. Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, dé directeuren van arbeidsbeurzen bijeeu. Allereerst werd behandeld dc arbeidsbemidde ling in verband met de conferenties van den volkenbond (Internationale Organisatie van den Arbeid) te Washington en te Genua. Ons land zal grootc aandacht aan de beslui ten der conferenties moeten schenken, en zij zullen ook voor ons land de richting, waarin de irbeidsbcniiddeling te leiden is, aangeven. Groolc veranderingen beteekent dit voor ons land niet, daar Nederland in vele opzichten vol doet aan hetgeen de besluiten te Washington en Genua vragen. Niettemin is het noodzakelijk, dat de leiders der arbeidsbeurzen nauwkeurig zich op dc hoogte stellen. Ook werd besproken de samenwerking tus schen de openbare arbeidsbemiddeling en de ar beidsbeurs voor den oud-Indische militair te Nijmegen. Over de tentoonstellingen arbeidsbe middeling in Juli van dit jaar te 's-Hcrtogen- bosch gehouden, hield de heer M. H. Rood- schild, commies bij voornoemden dienst, een in leiding. Algemeen werd het verlangen te kennen gege ven, dergelijke tentoonstellingen le herhalen. Over het punt: „hoe in de leiding der dis- trictsbemiddeling ook de besturen of commissies van toezicht der correspondentschappen te be trekken", werden voorloopige besprekingen ge houden. Ook 't laatste punt der agenda: „de uitsluiting van werkzoekenden van de bemiddeling als maatregel van orde", gaf nog tot uitvoerige be sprekingen aanleiding, waarbij de wensch naar een eenvormige behandeling naar voren kwam. WIJZIGING DER POSTWET. Blijkens het Voorloopig Verslag omtrent het wetsonwerp lot wijziging van de Postwet, de Pakketposlwet en andere wetten, waarin bepa lingen voorkomen, op het vervoer per post be trekking hebbende, was men nagenoeg algemeen van oordeel, dat een verhooging van de tarieven der posterijen onvermijdelijk is, doar met. de thans geldende tarieven het bedrijt zijn eigen kosten niet kan dekken. Enkele leden hadden daartegen bezwaar wegens den socialen druk, welke daardoor in het bijzonder aan den klei nen handel wordt opgelegd. Eenige leden vroe gen of het evenwicht niet zou kunnen worden hersteld door een meer oordeelkundige inrich ting van den dienst. Andere leden, die eveneens op bezuiniging aandrongen, verwachtten echter niets van een speciale bczuinigings- of enquête commissie. Zeer vele leden, die tariefsverhooging onver mijdelijk oordeelden, konden er zich niet mee vercenigen, dat ook de tarieven voor dagbladen en tijdschriften zullen worden verhoogd. Andere leden waren van mecning, dat nu een maal tot larielsverhooging wordt overgegaan, ook drukwerken daaraan moeten worden on derworpen. Verscheidene lcdeu hadden er bezwaar tegen, dat de wet de Regeering de bevoegheid zou ge ven binnen zekere grenzen zelfstandig het ta rief te bepalen en wilden de vaststelling niet zien onttrokken aan de medewerking der Stn- len-Gencraal. Andere leden achtten de \oorgc stelde regeling het eenige middel om het telkens ontstaan van tekorten te voorkomen. Verschei dene leden betuigden hun instemming met de voorgestelde opheffing van portvrijdom; ande ren konden zich daarmede niet vcrecnigen. En kelen hunner hadden daartegen bezwaar, om dat de daardoor le verkrijgen ruimer inkomsten- van het bedrijf weer hooger looneischen van het personeel zouden uitlokken. WIJZIGING VAN DE GEMEENTEWET EN VAN DE WET OP DE INKOMSTEN BELASTING 1914. De hoeren J. ter Laan en Van den Tempel hebben op bovengenoemd wetsontwerp eenige amendementen ingediend, strekkende om de mo gelijkheid tot het heffen yan sen eigen gemeen telijke grondbelasting te openen; om geen debiel- rechten in le voeren; om winkels, kantoren en stations niet van de voorgedragen belasting op het bedrijf uit te sluiten; om de gemeentebestu ren vrijheid te geven zelf het bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud vast te stellen en om lien bij de berekening van het zuiver inkomen niet te binden aan de bepalingen van de wet op de Inkomstenbelasting 1914. De lieer Mr. P. Reijmcr heeft een amende ment ingediend, strekkende om de bestaande wetgeving, wat betreft de belasting van bedrijfs- l'orensen in de woongemeenlc, onveranderd le handhaven. DE KINDERTOESLAG EN HET GEORGANI SEERD OVERLEG. De heer Van Rijzewijk lieeft in de Tweede Kamer-zitting van Woensdag een motie inge diend, waarin wordt aangedrongen op terugwee kende kracht van den kindertoeslag op 1 Janu ari 1920, cn voorts, dat de Regeering zal nagaat in overleg met de ambtenarenorganisaties i," hoeverre eene wijziging van de samenstelling va de Commissie voor georganiseerd overleg noi dig is. Vier Mcra/ii's. Nu de vulkaan Merapi oj Java weer aan 't werken is, vestigen we de aandacht op het feit, dat in Ncd.-Indië niet twee, maar vier borgen van den naam Merapi of Ma- rapi voorkomen. Op Java de Merapi op dc grens van de residentie Kedoe en Soerakarta en een berg van denzcltden naam op den rand van het hoogland van ldjen in de residentie Besoeki. 0(i Sumatra dc Sorok Merapi bij de zuidgrens van dc residentie Tapanoeli, en een berg' nut den naam Marapi bij Fort de Koek in de resi dentie Sumatra's Westkust. DE OOGST IN ONZE WEST. Dank zij de nlalschc buitjes, schrijft „De -West" van 21 September, die dc laatste weken gevallen zijn, is dc stond van dc rijst te veldt veel verbeter cn zal er waarschijnlijk meer van den oogst terecht komen dan men uanvanke lijk had gedacht. Op verschillende plaatsen is de oogst reeds begonnen. De kwaliteit van liet geoogste product is uitstekend. Loc'zc aren ko men nagenoeg niet voor. In het benedengedeelte van Nickere schijnt, door het ongunstig seizoen, een groot deel van den oogst mislukt. In de havenbuurt móeten de vooruitzichten echter gunstig zijn. Voeding van Rijkswege. Met ingang vas 1 October 1920 is door officieren, ondCEofficic ren en militairen beneden dien rang die jaar wedde genieten, wanneer zij voeding van Rijks wege ontvangen (inkwartiering met voeding daaronder begrepen), verschuldigd een bedrag, gelijk staande met den kostprijs van het rant soen levensmiddelen. Tot dusverre was dit be drag op de vastgestelde vergoeding ad f 0.70. WILDE GANZEN. In Friesland strijken in de laatste dagen groo tc koppels wilde ganzen neder. Zij zijn echter zoo schuw, dal het onnoodig werk is, er jacht op le maken;' slechts bij overrompeling gelukt liet soms, er te schieten. Na een verblijf van enkele uren vertrekken zij weder naar elders, vermoedelijk wegens den iagen waterstand. Uif de vroege komst van deze trekvogels, pleger sommigen een vroegen winter te voorspellen Lage waterstand van de Maas. De stand der Maas is op het oogenblik zoo laag, dat de scheepvaart in liooge mate wordt belemmerd De rivier is thans nog minder bevaarbaar dan bij den laagsten stand van den afgeloopen zo mer. De noodbrug bij Mook-Katwijk moet wee.' dienst doen, terwijl de binnenhaven te Vcnlo zoo goed als droog .is. In den nacht van 28 op 29 September j.l. wer den te Randwijk (Geld.) uit de weide van den heer D. de Leeuw aldaar twee kostbare paarden van Beigisch ras' gestolen. Van den dief of die ven viel aanvankelijk geen spoor te ontdekken. De Rijks- en gemeentepolitie gaf echter den moed niet op en ook de heer De Leeuw wilde lot iederen prijs zijn paarden terug hebben. Da gelijks tl-ok men er met een auto op uit en nu is men er ten laatste in geslaagd den dief aan le houden. Het is een paardenkoopman to Laag Keppel (Geld.), die op de markt te Hen gelo door de politie in arrest genomen is. Per auto werd hij naar Heteren gevoerd, waar hij bij zijn verhoor den diefstal bekende, en tevens lot de bekentenis werd gebracht, behalve dc paarden van den heer Dc Leeuw, nog twee an dere paarden te hebben ontvreemd. De paarden van den heer De Leeuw had hij te Aalten ver kocht voor de som van 35.000 mark; van dit geid had hij een motorfiets gekocht. De rest had hij nog in zijn bezit. Daarop is evenals op de motorfiets beslag gelegd. S. is te Arnhem in liechlenis gesleld. Dc heer De Leeuw is naar üuitschland vertrokken om zoo mogelijk zijn paarden terug te koopen. VOETBALLERS-BEROEMDHEID. In de „Sport" steekt D. Hans den draak met de beroemdheid van voetballers: „Hij was 19 jaar en beroemd. Onvervalscht beroemd. En als zoodanig dus een heele kei vergeleken bij kleinigheden als Napoleon, Goetha Edison, Boerhaave, Rembrandt en meer van dat slag, die pas veel later in hun leven beroemd waren geworden. Hij stak al dat grut in z n 23k eu had al 27 lauwerkransen, 13 interviews, 68 portretten, 9 bioscoop-opnamen en 2 sigaretten merken achter den rug. Toen kwam hij op bet groote handelskantoor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1