DE ERFENJS. BUITENLAND FEUILLETON. «t Het in werking treden van de Arbeidswet. 18 °Ekw,><,,<u «maj DONDERDAG 21 OCTOBER 1920. Op 24 October 1920 treedt de Arbeids wet 1919 in werking voor wat betreft: Verbod van kindtrarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen (zie over gangsbepalingen hieronder) Voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrou wen in fabrieken of werkplaatsen, kan' toren, winkels, apotheken, hotelsof koffie huizen en daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaat sen. Arbeidslijsten cn arbeidsregislers in fa brieken cf werkplaatsen Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen in alle ondernemin gen. KINDERARBEID. Een kind beneden 14 jaar mag geen arbeid verrichten. Als overgaugs maatregel is toegestaan dat na 24 October 1920 arbeid verrichten: a. de op dien datum twaalfjarige kin deren, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22 sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige met leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die tusschen 24 October 1920 en 1 Juli 1921, dertien jaar geworden zijn. ARBEIDSTIJD IN FABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. Vanaf 24 October 1920 is de S-urige werkdag en de wekelijksche arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken of werkplaat sen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdi ge personen en vrouwen. Voor mannen eveneens, tenzij door bijzondere bepalin gen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid óf bet Districtshoofd der Arbeidsinspec tie toegestaan. Zaterdagmiddag na 1 uur mag in fa brieken of werkplaatsen alleen dan wor den gearbeid, als dit is toegestaan in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergun ning van den Minister van Arbeid of het LPistrictshoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroeger beginnen dan te 7 uur v.m. en niet later eindigen dan te 6 uur n.m., tenzij door bijzondere bepalingen in bet Werktijden besluit vroegere of latere arbeid, alsook arbeid des nachts is toegestaan. Ook het l Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan afwijkingen toestaan voor speciale geval len. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien Arbeid,nader bepaald in het Werktijden besluit en die aangegeven in het Over- gangsbesluit. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich bijzon dere omstandigheden voordoen overwerk- vergunning geven. Voor mannen ten hoog ste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeugdige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan het hoofd staan van inrichtingen of van een afdee- Jing en uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricagechef, chef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die afdeelingen, zijn belast. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voor broodbakkerijen gelden speciale bepalingen. Zondagsarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens, met de volgende uitzonde ringen Op Zaterdag mag om 4 uur worden be gonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon begonnen worden met het stoken van heetelucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogste 8 uren per dag en 11 uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algetneene regeling voor fabrie ken of werkplaatsen. Bijzondere afwijkingen zijn toegestaan voor ten hoogste 10 dagen in een jaar en voor de Joodsche bakkerijen en in bijzondere omstandigheden met vergun ning van het districtshoofd der Arbeids inspectie of van den Minister van Arbeid. ARBEIDSLIJSTEN EN REGISTERS. In alle fabrieken of werkplaatsen ,moet een arbeidslijst aanwezig zijn, waarop de arbeidsregeling is aangegeven. Deze regeling moet worden gevolgd. Bij wijzi ging van de arbeidsregeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeidslijsten zijn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie, waartoe zich aan dat blad een briefkaart bevindt. Het afschrift mag niet in de bus wor den geworpen, maar moet aan het post kantoor worden afgegeven. Bij het ver zenden van dit afschrift moet op het post kantoor de lijst mede ter afstempeling worden aangeboden. De oude arbeidslijsten moeten allen met 24 October 1920 vernieuwd zijn. In alle fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige personen of vrouwen, of door vijf of meer mannen geregeld arbeid wordt verricht, moet een arbeidsregister aanwezig zijn, waarin de namen der aldaar werkende personen zijn ingeschreven. De arbeidsregisters kun nen aan het postkantoor worden aange vraagd, Arbeidsregisters van het model, laatstelijk vastgesteld krachtens de Ar beidswet 1911, blijven nog twee jaren geldig. A RBEIDSKAA RTEN. Voor alle jeugdige personen, (dat zijn arbeiders beueden 18 jaar) en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd of de bestuurder dier onder neming in het bezit zijn van een door of namens den burgemeester der woon plaats van dien persoon of die vrouw onderteekende arbeidskaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. De Arbeidswet 1919 is niet van toe passing op landbouw, tuinbouw of boscb- bouwondememingen, veehouderijen, mijnarbeid en op arbeid, waarop de stecn- houwerswet of de stuwadoorswet van toe passing is. DE MIJNWERKERSSTAKINB. DE POLEN WILLEN WILNA BEHOUDEN. GEMENGDE BUiTENL. BERICHTEN. STATEN-6ENERAAL. TWEEDE KAMER. De heer VAN RIJZEWLJK JUK- dient een motie in, vragende om terugwerken de kracht voor kindertoeslag tot I Jan. 1920 en om een andere regeling voor de samenstelling van de commissie voor georganiseerd overleg. De heer HAAZEVOET U.K. betoogt dat het postpersoneel van 100 tot 500 gulden achterstaat in salaris bij het andere rijks personeel. De heer VAN EAVESTEIJN, C. P., brengt hulde aan de stakers die de ver beteringen hebben verkregen welke thians worden aangebracht. De heer L. M. HERMANS, S. V. A P, betoogt dat ook de Katholieke en Chris telijke organisaties bezield waren met den stakingsgeest. De heer SCHOKKING, O. H-, wijst er op, dat het lang uitblijven van verbete ringen voornamelijk wordt veroorzaakt door de noodzakelijkheid van inmenging der Staten-Genëraal en door het georgani seerd overleg. De heer VAN DE LAAR, CHr. S., zegt dat de regcering in Juni verbete ring weigerde uit conservatisme en nu die verbetering geeft uit vrees. Hij acht ae nieuwe plannen onvoldoende en dient een motie in waarin woordt gevraagd om den kinderbijslag minstens f 100 per kind, te doen bedragen. De heer OUD, V. D., bestrijdt den lileer Smeenk en betuigt instemming met de motie-Van den Tempel. Hij dient een motie in waarin gevraagd wordt om handi:laving van do bestaande regeling van kinderbij slag evenwel met verhooging van het be drag- van t 50 üot l .75 per kind en met het vervallen van de loongrens van f 5000 en verbonden met verhooging van aLle salarissen met 5 pCt. De heer RUTGERS, A R., brengt de Regeering hulde voor haar houding tegenover de revolu* tionnaire stakingsbeweging. 41" op oen» <1» tnechl ang.Ug wendde z.jn paard, ,,daar zijn mannen, ik zie ze, tusschen de hoornen, ze komen op ons af. Op helzelide oogonblik viel een schot, een kogel floot langs hun ooren en sloeg dof in pen boom aan den weg. „Halt, of w© schieten je dood," klonk een barsdie slem door de stilte van den avond. „Friedrich, schiet, mijn pistool is niet pe» laden." i Goede Hemel, het nnjne ook met, dat heelt die schurk van een waard ook al ge- lapt, maar," gen tweede schot telukkig ook niet raak „maar laat ons niet vluchten, 't is beter leveud in hun handen te vallen, ■ifin ons dood te laten schieten." „Je bebt gelijk," zei de gr^af en stond sliL De roovers waren op hun paaiden al dichtbij. Een hunner herkenden zij, zij had den hem in de herberg gez»em, hij was hun vooruitgereden. 1 u,,-. 1 i>te" zei deze korlar. C^Voor oen uit, de dm ander*, duister gewelf lag de smalle bosch* w«g voor hen, aan dan voet waarvan kleine glimwormpjes glansden in hun geelgroen licht, terwijl door de bladerkronen hier en daar. een straal viel van de maan en speelde op dvj. weg. De weg daalde nu snel naar tie» n&4:n *1 hinnekend hepen de paarden vlug vooruit; de dieren dachten, dat ze nu wel spoedig een warmen stal zouden vinden en goed eten. lieen der roovers sprak een woord *1 ook do beide gevangenen niet: ieder was ovér« galaten aan zijn eigen gedachten. Friedrich zon op niets anders, dan hoe hij dat \olk alles zou kunnen betaald zetten en stelde zich tot pak. z(jn verblijf in Italië ten nutx? maken, door, cien waard en al dat go De debatten in het Lagerhuis. Het debat in het Lagerhuis over de mijnwer- kersstaking werd van begin tot eind in een ver zoenenden toon gehouden. Brace verklaarde dat de eisch inzake een. loonsverhooging van twee shillings slechts van ondergeschikte beteckenis was vergeleken bij de andere problemeu in de industrie. Hij leg.de er den nadruk op, dat de mijnwerkers de kwestie der nationalisatie uit de categorie der indusln- eeie actie hadden uitgeschakeld en een derge lijke concessie moest wel tot een schikking lei den. Hij erkende, dat het noch de regeering noch de mijnwerkers-federatie zou baten als het een gevecht tot het einde werd. Voor zichzelf sprekend deed hij het denkbeeld aan de hand van landelijke en disctrictscommissies niet het oog op de vermeerdering der productie bene vens de instelling van een landelijken ioonraad. Voorts moest er, in afwachting van een duur zaam plan voor een landelijke regeling der loo- nen door den Ioonraad onmiddellijk een loons verhooging van twee shillings worden betaald, te herzien aan het eind van 1920. Thomas sprak er zijn verbazing over uit, dat men, waar het verschil zoo klein was, de sta king liet voortduren en legde den nadruk op het gevaar, aan het dralen met een regeling ver bonden, met het oog op de mogelijke houding der spoorwegmannen, terwijl Sexton op de mo gelijkheid wees van moeilijkheden met de trans portarbeiders. Lloyd George, die laat op den avond sprak, nadat het kabinet geraadpleegd was om het voorstel van Brace te overwegen, wees op het vage karakter van diens voorstel en legde den nadruk op de noodzakelijkheid om iedere loonsverhooging te koppelen aan een verhoogde productie. Als het voorstel van Brace werd aangeno men, zou dit gelijk staan met de aanvaarding van de eischen der mijnwerkersfederalie. Het was vruchteloos om verhoogde loonen te ge- yen als daarbij geen gewag jverd gemaakt san de productie. Als de mijnwerkersleiders nieuwe conferen ties met de regeering wilden houden Ier bespre king van eenig plan, hetzij om het geheele ge schil aan een onpartijdig lichaam voor te leg gen of inzake verhoogde loonen afhankelijk van een verhoogde productie, dan zou de regeering hen gaarne ontvangen. De regeering zou de kwestie eerlijk en onbevreesd onder de oogen zien in het belang van de geheele gemeenschap, maar iedere regeling, die meebracht het inwil ligen van een eisch, weike de regeering geen waarborg voor een verhoogde productie schonk, zou van noodlottigen invloed zijn voor het ge heele land. De beperking van het spoorweg- en bootverkeer. De spoorwegmaatschappijen hebben gisteren de eerste lijst gepubliceerd der beperkingen in de diensten der spoorwegen en stoombooten. Deze gelden alleen voor lange trajecten. De postmaster-generaal" deelt mee, dat we gens de beperking der stoombootdiensten tus schen Groot-Brittannië en Ierland hij niet meer kan zorgen voor de verzending van postpak ketten. Nieuwe relletjes in Wales. Dinsdagavond hadden te Tonypandy nieuwe relletjes plaats. Een menigte van vijfhonderd man verzamelde zich op een plein en zong „The Red Flag". Toen de politie de menigte aan maande zich te verspreiden, werd er met stee- nen en flesschen geworpen, waardoor de rui ten van drie winkels werden verbrijzeld en vier politieagenten licht gewond werden. Ten slotte werd de menigte door een charge met den stok verspreid. De „Times" verneemt dat Polen op hoffelijke wijze op de Britsch-Fransche nota heeft geant woord, doch dat het antwoord laat doorscheme ren dat het niet van Wilna zal afzien. Het ant woord voegt hieraan toe, dat wanneer de Britsch-Fransche regeeringen het bezit van Wil na voor Litauen afdwingen, dit besluit verdere conflicten en beroering in het Poolsche leger zou teweegbrengen. De regeering te Warschau dringt er bij de geallieerden op aan geen moei lijkheden aan Polen's wederopbouw in den weg te stellen. - DE STRIJD TEGEN DE ANARCHISTEN IN ITALIë. De correspondent van de „Matin" te Rome seint, dat men in verschillende kringen de op merking maakt, dat de arrestatie dezer dagen van den bekenden anarchist Malatesta het be gin kan zijn van een nieuwe oriëntatie in de binnenlandsche politiek van Giolitti. Alle par tijen dringen er sterk op aan, dat het land ge zuiverd zal wordeif van alle anarchistische ele menten, die het crediet van Italië in het buiten land in gevaar brengen. De regeering heeft ein delijk de noodzakelijkheid begrepen de rust en de orde te handhaven, welke sinds langen tijd niet meer schenen te bestaan. Naar de „Neue Correspondenz" uit Milaan verneemt, wil de regeering alle openbare verga deringen verbieden om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Ze heeft besloten de nieuwe vei ligheidspolitie opnieuw uit te breiden, om tegen alle binnenlandsche onlusten gewapend te zijn, De prefecten van Milaan en Turijn zijn door Giolitti uitgenoodigd voor een bespreking van dén politiekcn toestand. DE TOESTAND IN IERLAND. De Lord-Mayor van Cork. Er is slechts weinig verandering in den al- gemeenen toesland van den Lord-Mayor van Cork, die den acht en zestigsten dag zijner hon- gestaking in het hospitaal der gevangenis van Brixton achter den rug heeft. Er beginnen zich echter teekenen van scheurbuik te vertoonen. Do Lord-Mayor weigert citroen- of sinaasap pelsap in te nemen ,dat hem door de genees- heeren was voorgeschreven, die voortdurend bij hem zijn. Deze sappen dienen om verschijn selen van scheurbuik tegen te gaan. De dood van Fitzgerald. De eerste van de elf hongerstakers, die ge durende 68 dagen reeds hun kuur doorstaan, is naar men weet eergisterenavond in de Cork- Gaol-gevangenis van uitputting overleden. Mi chael Fitzgerald, u»t Fermoy afkomstig, was dertig jaar oud, en had zich te verantwoorden in verband met den dood van een soldaat uit een militaire patrouille, die den 30 September van het vorig jaar in botsing met Sinn Feiners was geraakt. Fitzgerald was van zijn destijds geveld vonnis in hooger beroep gegaan. EEN FRANSCH VOORSTEL TOT STICHTING VAN EEN NIEUWEN VOLKENBOND? Gelijk men weet wordt in de Vereenigde Sta ten de campagne van de presidentsverkiezing gevoerd onder de leuze: „voor of tegen den Vol kenbond". Nu heeft onlangs de candidaat der republi keinen, Harding, verklaart, dat hooggeplaatste personen in Frankrijk er bij hem op hadden aangedrongen om te werken voor een nieuwen Bond van Volkeren- De New-Yorksche correspondent der „Daily Telegraph" verneemt nu, dal president Wilson een brief aan Harding heeft geschreven, waarin hij zegt dat hij aarzelt om de gevolgtrekking le maken, dat Frankrijk zich tot een particulier burger van- een natie, die geen lid van den Vol kenbond is, zou hebben gewend met het genoem de verzoek. Wilson haalt de desbetreffende pas sage uit Harding's rede aan, en zegt verder: „Ik schrijf u om u le vragen of dit een juiste lezing uwer woorden is, en of ge werkelijk hebt gezegd, wat u wordt toegeschreven. Ik behoef u niet op de buitengewone gevolgen te wijzen van zulk een verklaring. Het departement van buitenlandsche zaken heeft altijd ondervonden dat de Fransche regeering op de meest eervolle wijze haar internationale verplichtingen is nage komen, en de regelen van het internationaal verkeer steeds stipt heeft opgevolgd." De secretaris van president Wilson heeft mede gedeeld, dat de president een onderzoek heeft doen instellen naar het feit of Frankrijk inder daad i» mand heeft gemachtigd om zich tot Harding te wenden, teneinde hem te verzoeken den weg te banen voor de vorming van een „Bond van Volken". Het „Journal des Debats", dat deze berichten eveneens vermeldt, is van oordeel, dat de mede- deeling onjuist is overgebracht of verkeerd is be grepen. Het lijkt onwaarschijnlijk, zegt het blad, dat een officieel vertegenwoordiger der Fransche regeering een dergelijken stap heeft gedaan. Het is eerder te verklaren dat, indien er een onder houd in den aangeduiden zin heeft plaats gehad tusschen een lid der regeering en den candidaat der republikeinen, dit een particulier karakter heeft gedragen. De Fransche zaakgelastigde te Washington heeft volgens de „Figaro", in het departement van buitenlandsche zaken de verzekering gege ven, dat de Fransche regeering niemand heeft gemachtigd senator Harding te polsen of hij het voornemen koestert de Vereenigde Staten er mede te belasten een nieuwen bond van alle lan den der wereld te proclameeren. DE CONSUMENTENRADEN IN FRANKRIJK. Havas-Reuter heeft reeds in hel kort melding gemaakt van de instelling van de consumenten raden, welke, naar wij de vorige week meldden, in voorbereiding was ter bestrijding der duurte. Het betrokken decreet dan stelt in elk depar tement een consumentenraad in, bestaande uit den prefect, twee leden, aangewezen door den Algemeenen Raad, een lid door den gemeente raad van de hoofdplaats van het departemènt, een lid van de K. van K. van dezelfde hoofd plaats, twee vertegenwoordigers van de coöp. verbruikersvereenigingen, en acht vertegenwoor digers van de consumenten. De prefect kan in zijn departement sub-comité's instellen, belast met het instellen van enquêtes en het inwinnen van informaties. Deze consumentenraden zullen de oorzaken bestudeeren van de duurte der levensmiddelen; zullen alle voorstellen doen welke kunnen lei den lot beperking van de prijsstijging en tot ver betering van de voorwaarden voor de voeding van de bevolking. Zij zullen de bevoegde auto riteiten in kennis stellen van de misbruiken en misdadige handelingen. Te Parijs is een afzonderlijke consumenten- raad ingesteld, die geraadpleegd zal worden over alle kwesties de voeding rakende en inzonder heid over de wenschen en conclusies van de de partementale raden. LEVERING VAN VERFSTOFFEN. Duitschland is, krachtens het vredesverdrag, verplicht aan de „commission des reparations" het voorrecht te geven tot het koopen van 50 procent van de totale voorraden, die Duitsch land had aan verfstoffen en chemisch-pharma- ceutische producten op het tijdstip van het in werking treden van het vredesverdrag. En boven dien tot 1 Januari 1925 het voorrecht tot het koopen van deze proddeten, tot een hoeveel heid van 25 proc. der normale productie. Tot 31 Augustus 1920 zijn geleverd 50 proc. van de voorraden, t. w. 6.225.000 kilo, tot een bedrag van 85.170.000 mark. Volgens het verdrag door de Duitsche re geering gestolen met de mijnwerkers, krijgen zij, die overwerk willen doen in het Ruhrgebied, goedkooperc kleeren en schoenen. Het rijks- ministerie van arbeid deelt nu mee, dat aan de industrie opdracht is gegeven voor het leveren van deze kleeren en schoenen tot een bedrag van ruim 83 millioen mark, waarvan in Saksen alleen voor ruim 17.5 millioen. Dit is slechts het begin van een groote actie, die tevens de kleeren- en schoenen-industrie op de been moet helpen en waardoor men hoopt de werkloosheid te doen verminderen. De Fransche Minister president Leygues heeft een missie naai België gezonden om de terugzending te bespoedigen van de vaandels van '70, opdat zij mede kunnen worden gedragen bij de plechtige overbrenging van het hart van Gambetta naar het Pantheon op 11 November a.s. In de visscherijhaven van Geestemiinde hebben de arbeiders bij het visscherijbedrijf en het geheele transportpersoneel bij de spoorwegen het werk neergelegd, daar hun looneischen niet zijn ingewilligd. De Turksché rtgeerfng Is afgetrëdëff; hand met den toestand in Anatolië, Van Nieuw-Guinea is te Brisbane bericht ontvangen, dat er twee blanken en tien inlan ders vermist worden, die naar men vreest door inboorlingen aan de Fley River zijn opgegeten. De vermisten maakten jacht op paradijsvogels. Er zijn zestien Chineesche jagers op zoek ge gaan; toen zij een dorp van de inboorlingen aan de rivier naderden, sloegen dezen op de vlucht. De Chineezen vonden met bloed bevlekte boek jes, foto's, kleeren en een kaakbeen met geplom beerde tanden. Er bestaal dus weinig twijfel meer, dat de vermisten het slachtoffer van kanni balen zijn geworden. De krachtige pogingen tijdens den oorlog in de V. S. aangewend om eene nationale kleur stoffenindustrie te vestigen, zijn met succes be kroond. In 1919 werden 63 millioen pond verf stoffen gefabriceerd. 8 pCt. meer dan in 1918. De gemiddelde waarde bedroeg 1.07 dollar per pond. De productie van magenta victoria blauw, melachiet groen, Birmasch bruin, werd verdub beld, van auranin vervierdubbeld. De indigo- productie bedroeg 8.863.824 pond ter waarde van 5.233.719 dollar. Men is intusschen nog uiterst beducht voor de Duilsche concurrentie en alle buitenlandsche producten worden stelselmatig geweerd van de tentoonstellingen, welke door den Amerikaan- schen Bond van Chemische Fabrikanten in de V. S. worden georganiseerd. De Duitsche kleur stoffen zijn blijkbaar nog niet geëvenaard en bij vrije concurrentie zouden deze spoedig hun vroe gere plaats hernemen. Doch hiervan zal voor- loopig wel niet veel komen. Vergadering van 20 October. NA COMITÉ GENERAAL, ter behandeling van een voorstel der huishoude lijke commissie betreffende de commiezen ter griffie, en na beëediging van den nieuwen com mies-griffier, mr. Wery, wordt voortgegaan met de INTERPELLATIE VAN DEN TEMPEL betreffende de salarieering van het rijksperso neel. De heer SMEENK A. R. betoogt dat liet on juist is dat het kabinet niets voor de ambtenaren deed. Hij juicht de nieuwe regeling met kinder bijslag toe, wil evenwel terugwerkende kracht tot Januari 1920. Dc heer TROELSTRA, S. D. A. P., betoogt dat de regeering bezield is met een geest van gezags- fanatisme en hooghartigheid, die botsingen on vermijdelijk maakt. Het debat zou moeten uitloo- pen op een wantrouwen jegens de regeering als zulk een motie in dit hinkende parlement succes kon hebben. De heer DRION, V. L., komt op voor de be langen der hoogere ambtenaren. De heer KLEEREKOPER, S. D. A. P., komt in verzet tegen bet verwijt van den heer Van Ravesteijn, dat de leiders der organisaties da 4. Dicht achter elkander op den berm van |den weg reden de ruilers een heeleni tijd Stilzwijgend voort. Eindelijk begon de yoor- nte, zacht, half fluisterend en bewogen, alsof hij tranen in de oogen had: „Ja, Friedricb, Unas dezen zelfden weg is eenmaal mijn goede vader naar dit vervloekte land gegaan. Om nooit terug te koeren. Nu ik zelf dit volk met al zijn streken leer kennen, begrijp |k maar al te goed, dat zelfs hij, dm zoo voorzichtig was, ook in de val is kunnen toraken; ajs wij het geluk mogen hebben da erfenis nog te krijgen, dan zullen wij zeer jgn nog eens zeer voorzichtig moeten zijn, pf ook onze moeite is vergeefsch. Dia knecht antwoordde niet; hij zag be hoedzaam in 't rond. En je zult wel weten, Friedrich, dat ik, Je" oudste stamhouder van ons grafelijk ge- Macht, niet uit dorst naar geld naar Italië >ek. Behalve dat het mij een dure plicht is, $et gebeente van mijn vader op te zceken ten het in een eerlijk graf le leggen, is hét jggp pnzA familie noodjg, dat pure financiën worden verbeterd. Gij weet, dat door de be roeringen van de revolutie en door het andere schrikbewind van Napoleon de Duitsche adel groote verliezen heelt ge.eden. Warn allén maar ware Duitschers gebleven, maar ge weet, dat zoo velen ook zijn besmet met den revo lutiegeest, die alle oude banden, die vi.ee-- gier heilig waren, wil verscheuren. Had ik zelf ook maar geluisterd naar dc stem van mijn vader en mijn moeder.." Een tijdje bleef de graaf in gepeins. Teen richtte hq liet hoofd' op en hervatte: „Maar gedane zaken nemen geen keer: wij mceten nu ons doel in 't oog houden, Friedrich: mijn fami lie in staat stellen overeenkomstig haar ou den stand te blijven leven, want vooral voor mijn goede moeder zou het verschrikkelijk zijn. als zij afstand moest doen van de ge makken, .waaraan zij gewoon is. E11 vervol- rtgns prij11 vader nog een behoorlijke begra fenis bezorgen, en eindelijk, als het zijn kom, do schuldigen vinden, die hem hebben ver moord, cn zorgen, dat zij worden gestraft en verhinderd nog verder kwaad te deen, „Weet u dan,'dat de graaf, uw vader, is vermoord?" „Ja, dat is helaas zeker. Wij ontvingen enkele aagen nadat wij zijn brief haddeo gekregen, een officieel schrijven van de poli tie le Panna, waarin werd meegedeeld, dat mijn vader op zekeren dag niet iu zijn hotel was teruggekeerd en dal onder zijn papieren, dis 'de waard in bewaring had, de bewijzen waren gevonden, dat hij een aanzienlijke som golds had geïnd, maar dat van dit geld geep spoor, was ggvonden. Waarschijnlijk was hij door roovers overvallen en vermoord, die juist in. (ten omtrek der stad huishielden, maar even waarschijnlijk hadden dezen geen geids- waardo gevonden, daar het ondenkbaar was, dat mijn vader een zoo groote som bij zich droeg. Op grond van die laatste overweging is het ook, dat eindelijk tot mijn reis naar Italië werd besloten. Naar, alle waarschijn lijkheid is het geld ergens verborgen ea wel licht nog te vinden, als wij de overblijfse len kunnen ontdekketn. Wat is er, Frtedrien „Neen, lieer, het is niets, ik mee.:de lts te hooren, rijd u maar door.' „Neen, Friedrich, ik meen ook, dat iets hoor, stil." Het was echter nu weer doodstil. „Dikwijls is het ook de echo van net paardengetrappel, dat in de verte weerklinkt, is niet Friedrich? en dat neemt men dan voor geluid uit de verte aan. Maar ik beu nu toch, als ik alles over leg' niet gerust. Eerst die waard met zijn huis als |een kasteel, die niet eet-is twéé menschel, kan logeeren en oas dwingt in oen nacht door to rijden. Dan die vier kerels met die groote baarden en groote hoeden *n dat spijkertje, ik weet het niet, maar het gaat niet goed. Kunt u niets zien, heer? De wolken, waarachter de maan verscho len was geweest, braken thans en in zilveren schijn lag het landschap voor hen. Het was prachtig: do weg steeg aanhoudend naar de plaats, waar donkere schaduwen vielen van het bósch. De kruinen glansden in het iiolit en donker' dreigend vertoonden zich de stam men met hetgeen zij omsloten. Van de stad Parma, waar zij, naar den tijd te len, dien de waard in de vorige her g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5