BERICHTEN Uit den Omtrek Kerk en School Orde en Arbeid HAARLEM Hö productieprijs van' tóe ik dezen winter hooger ia dan anders', hoeveel kaas in 1920 ia gemaakthoe groot de kaas voor raad is; hoeveel mag worden uitgevoerd; of de Minister het niet noodig acht, het zuivelbedrijf in .vollen omvang in de hand t'.e hjouden. ONZE KATHOLIEKE SCHOLEN EN DE NIEUWE .WET OP HET LAGER ONDERWIJS. i Ingevolge de aanneming der nieuwe wet op het Lager Onderwijs en nu htare af kondiging binnenkort mag worden ver wacht, hieeft de Eerwaarde Geestelijkheid der stad Haarlem besloten op Donderdag 28 October a.s. (d.i. op den verjaardag Onzer wijding tot Bisschop) vrij af te geven alle leden onzer bijzondere school besturen met onderwijzers en leerlingen uit te noodigen om door eene algemeene H- Communie en het bijwonen eener plechtige H. Mtó blijk te geven van hunne vreugde en dankbaarheid, nu eindelijk met Gods Zegen in den jarenlangen strijd voor het bijzonder Lager Onderwijs onze rechten erkend zijn. Wij van Onzen kant verklaren bier gaarne, dat dit plan Onze volle goedkeu ring wegdraagt, en noodigen met aandrang *lle Schoolbesturen, Onderwijzers en de leerlingen der lagere scholen in Ons Bis dom uit, dit voorbeeld op den aangegeven dag te volgen, opdat bij ons algemeen dankbetoon nieuwe zegening Gods over ons Lager onderwijs moge worden afge smeekt en op die wijze zijn immer rijkere bloei ook voor de toekomst verzekerd zij. Gegeven te Haarlem, op den feestdag van den H. Lucas, in het jaar 1920. UIT ONZE VORIGE OPLAAG de vacature prof. treub. 6EL00F ER WETENSCHAP. Gasvergiftiging met afloop. HAARLEMMERMEER. -Ongeval.Woens dagmiddag reden alhier eenige bruiloftsgas ten in een paar tilbury's naar het raadhuis te Hoofddorp. Het paartje v. Gr. uit Nieuw- Vennep zou in den echt worden Verbonden. Op den Hoofdweg nabij den Bennebroeker- weg gekomen werd een der wagens door een passeerende vrachtauto aangereden en totaal vernield. De inzittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel, doch het paard werd niet ernstig verwond. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd die van dit ongeval proces-verbaal opmaakte. Nadat allen weer zoo ongeveer van den schrik bekomen waren, kon de reis worden voortge- zet. Een trouwpartij met hindernissen Uit terecht.Naar wij vernemen is de sedert Zondag j. 1. vermiste hit van den land bouwer A. B. aan den IJweg alhier te Heemstede aangetroffen en aan den eigenaar teruggebracht. Het dier was uit zich zelf daar heen geloo- pen. Veeziekte. Onder de schapen van den landbouwer J. C. te Vijfhuizen is schurft uitge broken. Niet minder dan 18 stuks zijn door die ziekte aangetast. Ook doet zich weer een geval van mond-en klauwzeer voor onder het vee van N. aan den Spieringweg HAARLEMMERMEJiK. Wanneer een paar jongelui (of ouderen) op het Raadhuis komen om op plechtige wijze zooals dé, heer Rombout dit zoo uitmuntend verstaat door den band des huwelijks te worden veree- nigd, dan krijgen ze in den regel al de noodi ge lectuur mee naar huis. Een mooi trouwboekje waarover bruid en bruidegom even glimlachen als ze het open register zien voor de kinderen, die geboren zullen worden!! Een lief brochuretje over de verzorging van den zuigeling, op den omslag waarvan een jonge moeder met een gezicht vol geluk staat afgebeeld met een lief mollig, guitig lachend kindje van een paar maanden oud op den arm en als bruid al niet reeds hoog- roode wangen heeft vanwege de emotie van dezen gewichtigen levensstap, dan wordt haar blos wat dieper, als ze het boekje haas tig wegbergt in het leege taschje, waarin de zakjes met bruidsuikers zoo rustig heb ben gezeten. Het heeft maar weinig gescheeld of voort aan zal naast de poëzie ook proza-lectuu worden uitgereikt. De Raad van Arbeid te Haarlem heeft aan den Burgemeester bericht, dat hij een paar brochures en propaganda-geschriftjes heeft laten maken om de jonggehuwden aan te sporen tot vrijwillige toetreding tot de mooie en voordeelige van Staatswege ingestelde ouderdomsverzekering en ver zocht nu iedere maand opgave van wie pas gehuwd zijn om hen dan die paparassen toe te zenden Het idee is zeker uitmuntend en verdient aller steun; toch rijst de vraag of deze gra- tis-lectuur niet nog meer resultaat zou geven wanneer de bruid het naast haar trouwboek je en zuigelingenboekje in haar taschje mocht meenemen. HAARLEMMERMEER. Electrküeit. Maandagmorgen werd de eerste paal voor het electrische net te Nieuw-Vennep op den hoek van het speelterrein der openbare lagere school in den grond geplaatst. De paal was met groen en bloemen versierd en aan den top wapperde de Nederlandsche vlag. Daar rondom heen hadden zich opgesteld de heer Coops, ingenieur van het provinciaal electriciteitsbedrijf te Bioemendaal, de hoofd opzichters Manesen, Rolf en Heijsman, de lijnwerker Casenbroot en eenige andere werk liedenen toeschouwers. Ook waren tegenwoor dig de heer Mr. Slob, burgemeester dezer ge meente en de heer Emck, directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De burgemeester hield daarbij een korte toespraak; bij herinnerde dat er al vele jaren was gesproken en geschreven voor dat het grootsche plan was aangenomen. Honderden brieven waren geschreven en ontvangen; met vele personen en corporaties moest worden onderhandeld. Tot eindelijk op 24 December 1919 de ge meenteraad het besluit nam dat deze geheele uitgestrekte gemeente zal worden gelectri- fieeerrt Gat een net zou worden gebouwd over een laagte, wélke gelijk is aan een af stand van den Helder naar Arnhem. Alle voorbereidende maatregelen moesten nog worden genomen voor met de uitvoering kon worden begonnen. Het college van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Koliand moest zijn goed keuring verleenen en daarna was medewerking van vele autoriteiten als polderbestuur, di rectie van de Kollandsclie spoor enz. noodig. Met den boouw van den hoogspannings kabel is reeds enkele maanden geleden be gonnen verschillende transformatorhuisjes zijn reeds in aanbouw, maar vandaag kon een aanvang worden gemaakt met den bouw van het laagspanningsnet; de eerste paal in Nieuw- Vennep kon worden gezet. Spreker bracht dank aan de heeren Coops en Emck en de andere ambtenaren van het P. E. N. voor üe prettige manier, waarop zij tot op heden met het gemeentebestuur heb ben samengewerkt en sprak dc hoop uit dat ook verder de goede harmonie niet zal ont breken; ook deed hij een beroep op de mede werking van alle werklieden: hij gunt hun gaarne een goed loon, maar wenscht him toe veel arbeidsiust, opdat uit groote werk vlot en voorspoedig moge gaan. Vol gezondheid en zonneschijn, opdat de totale kosten van deze electrifk atie tenslotte de raming niet al te zeer zullen overschnj den en dit werk rendabel zal kunnen zijn en onder Gods zegen meewerken tot bevordering van den bloei en de welvaart van onze gemeente. Na deze toespraak werd de paal omhoog gebracht en in tien grond geplant. De gemeenteopzichter, de heer Gevers, nam met zijn fototoestel van dit leit een kiek, teneinde deze heugelijke gebeurtenis voor het nageslacht te vereeuwigen. Landweerinspectie. Het jaarlijksch onder zoek voor de landweer der lichtingen 1918a, 1918b en 1919 zal in deze gemeente plaats hebben op 10 en 12 November a. s. in hotel „de Landbouw" te Hoofddorp. Dra.nkweioverired.ing. Een rijksveldwachter zag alhier iemand uit een winkel komen, die een fleschje bij zich droeg, welk flescbje naar hij vermoedde met sterxen drai 1 k gevuld was. Na onderzoek bleek dit inderdaad zoo te zijn. Tegen den winkelier, die dit vocht verkocht had, werd proces-verbaai opgemaakt, terwijl na huiszoeking nog verscheidene met sterken drank gevulde flesschen werden ge vonden en in beslag genomen. Gevonden rijwiel. De eigenaar van liet ue vorige week in de ringvaart nabij den Leimui- derdijk gevonden rijwiel heeft zich aange meld. Dit rijwiel was hem ontstolen. De dief heeft vermoedelijk berouw van zijn daad ge kregen en de fiets toen maar te water ge worpen. Hit vermist. De landbouwer A. L>. aan den IJweg alhier vermist sedert Zondag uit zijn land gelegen nabij den geniedijk een vos- hit, (met vier witte puoten). Het is mogelijk dat deze hit door het hek gebroken en weg- geloopen is, doch aan diefstal kan ook worden gedacht. MINISTER VAN IJSSELSTEIJN heeft reeds laten onderzoeken naar den melkkostprijs. Gebleken is dat die 16 a 16i/> cen' Is- Minis ter zal blijven voortgaan met de thans toege paste middelen, die berusten op de Distributie- wet. Spr. kan garandeeren dat de melk aan de distribuanten zal worden geleverd voor 19 ct. Of de detailprijs hooger zal zijn dan 23 ct. hangt af van mogelijke verhooging van distributiekos- ten. Sinds Juli zijn geen consenten meer verleend .voor kaasuitvoer. Bij de kaashandelaren is thans een voorraad kaas over gebruik in Nederland van 11.7 millioen K.G. Het graan uit Amerika is niet goedkooper te krijgen. Met toeslag op bruinbrood zal worden voortgegaan. Toeslag op witte- en roogebrood zal evenwel niet worden verleend. De heer SANNES, S. D. A. P., dient een motie In met de uitspraak dat de prijs van witte- en roggebrood in den komenden winter ongeveer gelijk moet zijn aan dien van Juni 1920 en dat •ls tijdelijken maatregel daartoe desnoods Rijks- toeslag op den broodprijs moet worden gegeven. 1 t AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. H (Door een abuis slechts in een gedeel te onzer oplage van Woensdag opgeno men), MGR. J. AERTS. De pas benoemde Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Nieuw-Guinea, Z. D. H. Mgr. J. Aerts, arriveerde gisteravond in het Missiehuis te Tilburg. Onderwijzerssalarissen. Uit zeer betrouw bare bron zegt „Tielsch Nieuwsbl." vernomen te hebben, dat aan het ministerie van onderwijs een salarisregeling in bewerking is, waaraan de cijfers van den Onderwijsraad ten grondslag Eggen. Echter zal bet daarbij gesteld maximum slechts bereikt worden door de groote gezinnen, daar bij de nieuwe regeling aan hel systeem der kindertoeslagen ruime toepassing is gegeven. Voorts moet de termijD, waarna het maximum wordt bereikt, loopen over een grooter aantal jaren dan door de onderwijzers-organisaties ge- wenscht wordt. j ~u: HET BEWAARSCHOOL-ONTWERP. In de „Standaard" en de „N. Haagsche Cou lant" worden bezwaren ontwikkeld tegen boven genoemd ontwerp. Laatstgenoemd blad schrijft o.m.: „Het wetsontwerp bestendigt de bevoorrech ting der openbare bewaarscholen in sterke mate, omdat de minister voor bet particulier initiatief slechts steun wil verteenen voor de helft der kosten." In een vergadering van belangstellenden in bet Chr. Bewaarsehoolwezen, te Utrecht gehou den, werd op de ernstige leemten in het ontwerp gewezen. En de „Tijd" meldt, dat van katholieke zijde aan den Minister van Onderwijs, binnen enkeie dagen een bezwaarschrift tegen bet voorstel zal worden gezonden, meer bepaaldelijk over den toestand, waarin de door gemeente Amster dam gesubsidieerde bewaarscholen bij aanne ming ervan zullen geraken en waarin zij voor cen deel nu reeds door de indiening geraakt zijn. LOONSV ERHOOG1NG. De staking van dit voorjaar der veenarnei- ders te Vroomshoop (O.) en de omliggende plaatsen, werd beëindigd, doordat beide partijen zich onderwierpen aan dc uitspraak eener arbi trage-commissie. Die commissie, waarvan het Tweede Kamerlid Schouten te Rotterdam, tot onpartijdig lid werd benoemd, kon niet tot over eenstemming komen. De heer Schouten heeft thans beslist, dat de loonen met 5 voor 25 pahns werk moeten worden verhoogd. CENTRALE R.-K. ARBEIDERSBEWEGING. Uit het „Cenlr." namen wij het bericht over, dat om gewichtige redenen de voorbereidende werkzaamheden voor het tot stand brengen van cen Centrale R.-K. Arbeidersbeweging voorloopig zijn geschorst. De „Msb." kan dit bericht uil zeer goede bron tegenspreken. De voorbereidende werkzaamhe den, schrijft het blad, waaromtrent in dit be richt gesproken wordt, zijn reeds afgeloopen, zoodat van schorsing geen sprake is. De ontwerp-statuten zullen ter goedkeuring worden doorgezonden aan het Doorluchtig Episcopaat. DE STAKING BIJ DE MIJ. „VRACHTVAART". Donderdagmorgen hebben alle schippers van de te Rotlerdam liggende schepen van de Mij. „Vrachtvaart" een Stuk van den kantonrechter gekregen, om Maandagmorgen 10 uur voor het kantongerecht te Rotterdam Ie verschijnen. De Maatschappij heeftéën vordering ingesteld tegen de schippers, tot ontruiming van het door hen bewoonde schip of een schadevergoeding van f 100 voor eiken dag dat het schip niet ontruimd zal zijn na den datum door den kan tonrechter vast te stellen. De maatschappij grondt hare vordering op het feit, dat volgens hare meening de schippers de arbeidsovereen komst verbroken hebben. Vit de sigarenindustrie. Het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Tabaksbewerkersbond heeft de werkstaking aangezegd bij de fa. Geenen te Weert, wegens niet nakoming van het collectief contract. Woensdagavond is in den Amsterdamschen ge meenteraad de benoeming van een opvolger van Prof. Treub aan de orde geweest, waarvoor, zoo als men weet, onze stadgenoot dr. van Rooy, als nummer één is voorgedragen. Aan het verslag der raadszitting in de „Msb." c-nlleenen wij het volgende: De heer KLEEREKOPER (S.D.A.P.) vraagt en verkrijgt het woord betreffende de dagorder. Deze stelt voor, een punt der agenda, waarover in geheime zitting zal worden beraadslaagd, in openbare behandeling te nemen. Dit punt is de benoeming van den opvolger van professor Treub. Spr. ziet zeker de bezwaren in, tegen deze openbare zitting. Toch bepleit spr. de open baarheid, omdat ook deze benoeming omgeven is door een sfeer, die niet bevorderlijk is voor de wetenschappelijkheid der hooglecraarsbenoe- mingen. Alle hoogleeraarsbenoemingen der laat ste tijden zijn in die sfeer geschied, wat tot on aangename consequenties leidde. Een benoe ming van een hoogleeraar in de geneeskunde moet in het openbaar geschieden, en de benoe ming moet uitsluitend op zakelijke overwegingen geschieden. De heer DIEPENHORST (A.R.) meent ook, dat voor deze benoeming een openbare verkla ring noodig is. Doch die moet met de uiterste soberheid afgelegd. Spr. zou daarom met de be raadslagingen in geheime zitting willen heginnen. Wanneer, wat spr. verwacht, een openbare ver klaring noodig zal zijn, zal deze weloverwogen kunnen gegeven worden in cen volgende zilting. De heer BOISSEVA1N (V.L.) sluit zich aan bij de meening van den heer Diepenhorst. De heer BELLAAR SPRUIT (V.D.) stenct eveneens de meening van den heer Diepenhorst. Dit lijvige dossier kan niet in het openhaar be sproken worden. Ook de VOORZITTER bepleit behandeling in geheime zitting, waar van verschillende stukken uit het dossier geheimhouding is verzocht De heer KLEEREKOPER (S.D.A.P.) rcpiicee- rend, zou juist om die geheime stukken open bare behandeling wensclien. Indien dc heer Bel laar Spruit zich daartoe wil voorbereiden, zou spr. de behandeling willen uilstellen, wanneer hij zich dan nog tegen openbaarheid verzet, blijft de liefde voor de waarheid academisch. De heer W. POLAK (S.D.A.P.) wenscht geen langcv uitstel. Het herwaar der vertrouwelijke stukken, waarover wij niet kunnen spréken blijft over veertien dagen even groot. Spr. is er voor, nu in geheime zitting de zaak te hehandelen. Na replieken der heeren BELLAAR SPRUIT (V.D.) en BOISSEVAIN (V.L.), verzet de heet POSTHUMUS (C.P.) zich tegen geheimhouding. Na dupliek van den heer KLEEREKOPER wordt diens voorstel in stemming gebracht en met 24 tegen 11 stemmen verworpen. De Raad gaat over in geheime zitiing. Om elf uur wordt de openbare zitting her opend. De voordracht betreffende de Hoogleeraarsbe- noeming wordt aangehouden. „CORIOLANUS". Albert Vogel. „Geloof en Wetenschap" is met frissclic, ver hoogde kracht het seizoen 19201921 begonnen. T Bestuur is er niet mee tevreden, dat 't leden tal gedurig stijgt 't wil ook de bijeenkomsten zoo druk mogelijk bezocht zien, en nog meer nieuwe leden zien toetreden. En 't gaat niet, in een hoekje vrome wenschen zitten slaken, maar pakt het werk ferm aan, en organiseert avonden, waarbij de zaal wel volloopen moet! Woensdagavond dan de opening van het seizoen. Al aanstonds een gioot succes. Albert Vogel kwam Shakespeare's „Coriolanus" voordragen, en dc zaal was vol. Het aanhoudend applaus aan hel slot gaf groote voldoening te kennen. Coriolanus is cen der prachtigste figuren 111 Shakespeare's aan heftige karakters zoo rijke werk. 't ls de dappere, vaderlandslievende, on baatzuchtige, maar trolsche aristocraat, wien 't tegen dc borst stuit, dat een volksmassa, die aan niets denkt dan aan eten en pretjes, in den staat het hooge woord voert; die onmogelijk kan pron ken met de wonden, die hij in den strijd voor het vaderland ontving, bedelende om de stem men van dc lanterfanters, die hel gevaar vluch ten. Coriolanus is een wezenlijk tragische figuur, want zijn niet ongerechte trots, en zijn veront waardiging over den ondank van het volk, dat hem zelfs verbant, brengt hem tot dc verkeerde daad, op den hellenden weg naar ziju verderf: hij beoorlogt zijn vaderstad. Rome wordt gewel dig in het nauw gebracht; zet Coriolanus door, het valt in de handen der Volsken! Vrachteloos frachteu de belegerden, tracht zelfs Coriolanus' bes-ten vriend, zijn hart te vermurwenhij luistert niet. Maar als eindelijk Coriolanus' moeder komt smeeken, met zijn vrouw en zijn kind, hardt hij 't niet langer, cn sluit vrede met Rome. Teruggekeerd in de stad der Volsken wordt hij, wijl hij het beleg niet ten einde toe doorzette, vermoord. Albert Vogel heeft die tragische figuur voor ons doen leven.... cn door de volkomen beheer- sching van zijn geluid en zijn coloriet in de voordracht, wist hij ons iederen persoon, dien hij vertolkte, in eigen aard te doen hooren, alsof wc werkelijk meeleefden op het Romeinsche forum, in Coriolanus' legertent. De groote declamator gaf in zuivere, nergens gezwollen, steeds door voelde voordracht de koninklijke taal van den groolsten drama-dichter, het zielsgeluid zelfs van de zoo verschillende figuren weer. Alleen de smeekbede der moeder trof ons niet zoo diep als we gehoopt hadden; niet zoo innig als die bijv. In Beefhövens overture te hooren ligt; maar er is hier bij Vogel geen min der kunnen in het spel alleen een andere op vatting, waarvoor te spreken valt, maar waarin wij niet zoo opeens mee konden. Van harte sluiten wij ons aan bij den wensch door den voorzitter geuit, dat we Albert Vogel binnen niet al te langen tijd voor „Geloof en Wetenschap" mogen weerzien. Wellicht kan dan 'n gordijn, den haard en de spiegels maskeerend, het kijken naar den voordrager nog prettiger maken. En mogen velen, die nog geen lid van G. cn W. zijn, zich door het succes van dezen avond aan gemoedigd voelen, het te worden 1 ,ONZE INDUSTRIE. Toen de heer M. J. van Leuven, ruim 12 jaar geleden de reeds sinds 1848 door zijn voor ouders en ouders gedreven „Eerste Haarlem- sche Stoomwasscherij" overnam, werd daarin gewerkt met slechts één waschmachine. Door dc hoogere vlucht, welke de zaak nam en de daaruit voortvloeiende omvangrijker werkzaam heden, moest hij de fabriek uitbreiden. Zijn getal machines klom lot negen, maar nu werd het gebouw te klein, om daar nog het geheele wascli- en droogproces te doen plaats grijpen. Om nu een werkelijk doelmatige verbetering aan te brengen, deed hij een grooten stap, kocht de voormalige houlkoopcrij van Gebr. Fruytier, aan den Kampersingel aan en liet dit verbou wen tol drooginrichiing, conUoleafdecling en expediiie. De voorgevel van het nieuwe gebouw, in witte kteur opgetrokken, trekt aan door zijn eigenaardigen vorm en is ecu verfraaiing van den Kampersingel. De nieuwe fabriek, waarbij ook een van alle gemakken voorzien kantoor is aangebouwd, meet liefst 50 bij t2 nieter en is geheel volgens de strengste eischen des tijds in gericht. Lucht en licht komen ruimschoots bin nen en de eerste eisch, aan een dergelijk ge- bouw% te stelten, de zindelijkheid, viert er hoog tij. De ramen zijn expres hoog aangebracht, om door de verschillende machinerieën en dergelij ke het binnenvallen van het licht niet te belem meren. I11 ecu afdeeling wordt hier het binnen gekomen goed gesorteerd en gecontroleerd en gaat dan naar de reeds bestaande fabriek, waar het 't waschproccs ondergaat. Een groote stoom ketel levert hier de noodige stoom \oor kook- apparaat enz. Verder wordt alles met eléctrische drijfkracht gedreven, terwijl iedere afdeeling haar eigen motor heeft cn dus bij mogelijke stag natie door weigeren van een der motoren niét hel geheele bedrijf stiliigt. Boven het oude ge touw is een frissche, geheet nieuwe strijkafdee- iing ingericht, waar de noodige hitte geleverd wordt door persgus, hetgeen een groote bezuini ging geeft, naar de heer Van Leuven ons mede deelde. Is het waschproccs len einde, dan gaal het natte goed terug naar de nieuwe fabriek, waar het gedroogd wordt. Het z.g. hnishoudgoed gaal door de sfoomman gels en komt daar ge«lroogd en meieen geman geld uil, terwijl het lijfgoed in coulisse-appara ten (waarvan er veertig zijn), gaat, waar de warmte door ribhebuizen aangevoerd wordt. Deze droogapparatcn, zooais ze ook genoemd worden, geven het voordeel, dal het personeel niet meer in boogverhitle lokalen behoeft te zijn. De heer Van Leuven heeft, de koe flink bij de horens gepakt, maar hij fcau dan. ook tevreden ziin over uitbreiding. Ten slotte memo ree- ren wij nog, dat hij met 50 man personeel werkt en er binnenkort r.og 'n tweede vrachtauto me de in gebruik zal worden genomen, terwijl on langs een afdeeling z.g. „natte wascli" is opge richt, waar de wasch niet lief droogproces on dergaat/maar na gereinigd te zijn, nat aan de klanten teruggestuurd wordt, hetgeen voor hen niet onaanzienlijke besparing op de hoo ge waschprijzen medebreng».. Juist om deze laatste reden heeit de heer Van Leuven die nieuwe afdeeling aan zijn fabriek toegevoegd. TERUGSTORTING VAN ÜITKKERINGEN UIT DE WERKLOÜZENKAS. Dc minister van Arbeid heeft op een be zwaarschrift van het bestuur van den Alge- meencn Nederiandschen Bonvrarbeidersbond tegen een beslissing van B. m W., «t.«ï. 4 Aug., verklaard, dat B. en W. terecht terugstorting hebben gevorderd in dc vveritloozenkas van den Algemecnen Nederiandschen Bouwarhci- dersbond van de uit die kas a:>n 23 leden dier kas uitgekeerde bedragen. VERTRAGING. Woensdagmorgen liep in de Wiibelmina- slraat een wiel van een aulo, juist op I spoor der E. N. E. T. De tram ondervond f0 minuien vertraging. In perceel Zijlstraat 19rood, woonden op een zolderkamertje twee commensaals J. P., een Zweed, 31 jaar oud cn J. L. uil HiJIegoro, 24 jaar. Dc laatste had een liefdesgeschiedenis aan de hand gehad. Het was afgemaakt met x'n meisje. Hij had aan anderen het voornemen tc kennen gegeven, zich van het teven te berooveu. Woensdagavond lIi/2 gingen bc-idc commen saals naar bed. Gisterenmoigen kreeg de hospita geen gehoor. Bij onderzoek bleek, dal J. L. van nacht moet zijn opgestaan en eenige schroefjes gehaald uit de gaskroon, zoodat het gas kon toestroomen. J. I, vond den dood. Maar vergat dat op dezelfde kanier ook J. P- sliep, die van het voornemen niets afwist. Deze is door bet gas bewusteloos geraakt en vanmorgen naar t Gast huis gebracht. Gisterenmiddag was hij nog be wusteloos. Hoewel het geen gewoonte is van zelfmoorden melding te maken, meenden wij, door deze tragische bijzonderheid toch in 't kort een cn ander tc moeten vermelden. COMMISSIE VAN OVERLEG. Maandag 13 October j.l. hield de Centrale Commissie van Overleg voor de Ambtenaren onder leiding van den heer Mr. J. B. Bomans een vergadering. Eenparig vereenigde de Commissie zich met het rapport van dc subcommissie, in de vo rige vergadering benoemd, om haar te advi- seeren ten aanzien van de bezwaren, ingeko men tegen de toepassing van de thans van kracht zijnde salaris-verordening; in eenige gevallen werden de aangevoerde bezwaren als gegrond erkend en zal tot wijziging van het vastgestelde salaris worden geadviseerd. Mededeeling geschiedde van eenige benoemin gen, sedert de vorige vergadering geschied. Besloten werd, te advisecren tot wijziging van de verordening, regelende de» rang m de bezoldiging yan ambtenaren In dien zin, dat voor alle ambtenaren-groepen de bepaling gelden zal, dat voor ieder jaar, dat de ambte naar jonger is dan 21 jaar, het minimum-sala ris met 125 wordt verminderd. Verder vereenigde de Commissie zich met benoeming of promotie voortaan eerst in een voorstel tot wijziging van de dienstregeling doel ingestelde commissie uit de commissie van de ambtenaren van het havenwezen, waar door de werktijd op 46 uur per week wordt teruggebracht. De Commissie handhaafde haar advies ten aanzien van de benoeming van den bewaarder van een der scholen, zooals dat door de vorige vergadering werd geformuleerd en waarover nogmaals haar oordeel werd gevraagd. Na ampele bespreking werd besloten B. en W. te adviseeren, den Raad voor te stellen, om tc doen vervallen het voorschrift, dat bij de bepaling van den rang van iederen ambte naar, ook voor zooveel mogelijk wordt gehoord de betrokken Commissie van Bijstand. Verder besloot de Commissie elk voorstel tot handen te stellen van eene speciaal met dat van Overleg benoemd, om haar in deze zaken te dienen van advies. OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De „Staatscourant" deelt mede, dat bij von nis van het kantongerecht te BreukelenNijen- rode, d.d. 19 Juni 1920, aan Frits Cremer, oud 29 jaar, zonder beroep, te Haarlem, Kleverpark weg 35, wegens overtreding van art. 15 der Motor- en Rijwielwet, de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen is ontzegd voor den tijd van 4 maanden, te rekenen van 11 October 1920 af. AANRIJDING. Woensdagmiddag omstreeks half twee had een aanrijding plaats op den Zijlweg tusschen een broodbakkerskar cn een wagen der N. Z. 11. T. M., doordat, toen de tram in de nabij heid van de kar was, de bakker zijn wagen om wilde draaien, waardoor een botsing onver mijdelijk was. De bakker P. V. viel en brak z'n sleutelbeen. Van de kar brak het deksel. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 21 Oct. L. Warmer en L. C. Spoelslra. J. M. J. Verkerk en J. C. M. Welter. P. Tukken en C. H. v. d. Burg. '1'. Boerkoolen M. v. d. Houten. Getrouwd: 21 Oct. W. Buisman en P. ten Ca- le. J. H. Mulder en A. E. Luijkx. J. Hol leman cn H. Peper. G. Tuijl en A. P. Otter. W.J. Geven en C. M. Hoes. C. W. Fer- man en A. M. A. v. Rijsewijk, J. D. v. Dongen en A. M. Butters. Geboren: 19 Oct. d. van J. A. HermanDries- sen. d. van W. A. JansenTijssen. 20 Oct. d. van J. S. HommelsOut. 21 Oct. z. van A. Wallenburgv Gelder. Overleden: 19 Oct. J. M. E., 3 jaar, d van H. N. Vaslenouw, Assendelverstraat. A. K. v. d. WelWitkamp, 73 jaar, Anthoniestraat. BLOEMEN DAAL. Gemeenteraad. Giste renmorgen 10 uur kwam de gemeenteraad bij een ter behandeling van de gemeentebegrooting 1921. Alle leden waren aanwezig. Er is één vacature (die van den lieer Koolhoven') De heer Noitr 111 a n vroeg het eerst het woord. Hij besprak de grondpolitiek der ge meente. Tot dusver is van een exploitatie der gemeentelijke gronden nog bitter weinig spraae. Spr. hoopt dat, als straks een grondbedrijf wordt opgericht, dat er iemand aan 't hoofd komt, die er hart voor heeft. Dc Burgemeester meent, dat de be spreking van liet grondbedrijf niet bij de be- grooting behoort. De heer v. K e s s e 1 meent, dat dit wel zoo is. Het treft hel beleid van B. en W. Voortgaande, zegt de heer Noornia n, dal men voor de volkshuisvesting op den goeden weg is hier. Maar te Bioemendaal mJet cr meer gebouwd worden. Wat de belaslinghePing be treft. verzocht spr., dat de commissie, die voor onze gemeente de wenschelijkheid van ee:i pro gressieve belastingheffing onderzocht, spoed met dat werk te maken. Spr. acht progressieve be lastingheffing voor deze gemeente noodig. De Voorzitter: Dat heeft niets met de begrooting te maken. De heer Noorman: Dan zie ik van het woord af. De heer v. K e s s e 1 boadl een betoog om te zeggen, dat de burgemeester zich vergist en ten onrechte den heer Noorman belet te spreken over de belastingheffing en verwijst daarvoor naar wat bij de atgemecue beschouwingen in groote plaatsen en lichamen wordt gedaan en gezegd. Dc heer v, Alderwerelt is liet met de opvatting van den heer v. Kessel niet eens. De heer Schubt wel. Ook deze acht dat de heer Noorman binnen de orde was. (Wordt vervolgd.) -nw1 '""'-"JUu-i*»; m wamii—fUSM HEEMSKERK. Aanbesteding. Bij de aanbeste ding van den bouw van het Patronaatsgebouw is als volgt ingeschreven: v. Deursen f 91.990, Saeys f 90.263; Vreeburg f 84.460: Buur 84.000; J. Henneman en Tromp f 77.998; W. Nijman 77.150. Het werk is gegund aan den taaasten inschrijver, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10