Bakkersnaditarbeid. B1NNKNLA ND Keentszaken. Gemengd Nieuws Parlementaire Kroniek VRIJDAS 22 OCTOBER 1323 44üte J&ARQANG üo I52S9 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VGGRUiTBETALSHS f 3.57V, NASSAU LAAN 49, HAARLEM. TELEFOOM 1428, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit drie bladen EEBSTE BLAD DE INi'ÊRPEliLATIE-Vi B. TKMilXlL. ratie heeft tegen 29 November en volgen de dagen een grongres voor den vakgroep spoorwegpersoneel belegd te Londen. Do (socialistische) Nederi. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft ver zocht de volgende punten aan de agenda toe te voegen: internationalisatie van het Spoorwegbedrijf,gemeenschappelijke lei ding' van dit bedrijf door vertegenwoor digers van overheid, personeel en'publiek; uniformiteit 'in de arbeidsvoorwaarden van het Spoorwegpersoneel,idem inzake 'de toepassing vail vi ifigheidsmaatregelen, au tomatische koppeling e.a. Ais afgevaardigden zijn' door de_ ver- eeriiging Aangewezen b.aah hoofdbestuurs leden ik Moltmaker, M. Nathans en W, van Delft. Liquidatie van de Rijbsbrmfcieii voor suiker, zaden en kaas. Beliquidatie van het Rjjkekantoor voor suiker cn van kaas, benevens dab van het Centraal me- iasse-bureau zal 1 Kor, eindigen; dat van 'het voormalig-'Rijkskanteor van zaden op 16 Nov. a.s. KLEINZIELIG. Uitvoer van aardappelen. Vergurutin gen kunnen Üoor de N. U. M. geëndos seerd worden voor den uitvoer van alle witvleazigc aardappelen van zandgrond; witvleeiugé kieiaardappelen in de soor ten: Dun bars, Up-to-dates, factors, royal kidneys, kLag Edwards, Thorbecken, Paul ICrug-erszaud-indusHit's uit Zeeuwsch Vlaanderen; Ceres, verbouwd op zand gronden. Be landvoogd, van Inclië. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Ned. indie, nir. D. Pock, zal de reis .naar Indië mine en met het 33. „Prins der Nede-r- tanaen" van de rir.oonxvaart.-Maafscha.ppij „Nederland." Be- jtuste datum van het vertrek is nog niet bekend, doch de uver&ra -IR, van het bewind zat vermoedelijk op 24 Maart ge schieden. STAATSCOMM-iriSlE INZAKE BE DUURTE. Burgemeesters eai Wethouders van HAARLEM doen te weten, dat door het gedeeltelijk inwerkingtreden op 24 Octo ber a.s. van de Arbeids,wet 1919 de plaat selijke verordening tot afschaffing van den bakkersnacht ar beid met ingang van dien datum haar rechtskracht zal heb ben verloren en dus ophoudt te bestaan. Mede kan dus van genoemden datum at' door belanghebbenden geen recM meer worden ontleend aan eene ontheffing op grond van gemeLde verordening verkre gen. 11459 BinnenJancSsch Nieuws. VEIiKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD Aan de departementen der Maatschap pij van Nijverheid zijn de volgends vra gen t er beantwoordihg voorgelegd Welke ervaringen worden in uw depar tement epge.noi met het verkorten van den arbeidstijd ten opzichte van: a, den omvang dier productie en de productiekos ten; b. den geregelden gang van. het be drijf; c. bet benutten van den vrijen tijd; d. het concurreeren met den patroon; e. het besteden van den vrijen Zaterdagrmd- CAÏhoewel de wettelijke '8-urige arbeids dag eerst dezer dagen wordt ingevoerd, heeft de industrie door h-et getijdeLijk verkorten van.den arbeidstijd met het oog op de komende wet, reeds vrij veel er varing opged aan. Het is van be Lang die ervaring te kennen, teneinde te kunn n medewerken om het nuttig eLect van den maatregel zoo groot mogelijk te doen zijn en het sch|adetijk effect te verminderen.. Waar het vooral op aan komt is dat ons land niet het verkeerde voorbeeld f aan H. M. de Koningin worden aangeboden, volgt van Australië en enkele andere lan den, waarop Zaterdagmiddag alle winkels, buicarx, musea, tentoonstel Jagen, leesza len en gelegen heen iot ontspanning 11 ontwikkeling sluiten, hetgeen onder méér' aanleiding geeft tot sterk vermeerderd bezoek aan drankwinkels. Het ware integendeel wenschelijk de gelegenheid voor nuttige ontspanning en ook die voor het verlichten van de taak der huisvrouwen door hiun eehtgencoten en kinderen door het doen van boodschap pen, betalingen, iakoopen enz. zooveel mo gelijk te bevoraeren. Het bezwaar dat sommige categorieën van personen werk zaam in bureaux, winkels, musea, leesza len, tentoonstellingen, postkantoren en soortgelijke bedrijven daardoor dan den vrijen Zaterdagmiddag zullen ontberen, kan woruen ondervangen door dezon 'n anderen vrijen middag in de week te geven, eventueel aan sommigen, voor wie een aaneengesloten dienst vrije tijd de, voorkeur verdient, den Maandagmorgen. SCHOENEHEiA&AZlja B. J0Ü0KBL6EDT, Groote voorraad Viltartikolen. Prijsverlaging HeerenboitiRes. ZiLT ETALAGE. Br. A. KÜYPER. Het jongste bericht omtrent Dr. Kuy- per luidt: De toestand is nog dezelfde, rnaar blijft zorgelijk. De anti-revol. pers. Naar de „N- Haagsche Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling om, zoo mogelijk op 1 Nov. a.s., te Den. Haag een vergadering te beleggen van de aan anti-rev. bladen werkzame journalisten tan einde gezamenlijk te be raadslagen over hetgeen door de anti- rev. pers kan gedaan worden om de ver breiding der anti-rev. beginselen en daar mede den bloei der anti-rev. partij te bevorderen. Een Badiotberapeutisdhi Instituut te Middelburg. - Woensdagmiddag, is in het Gasthuis te Middelburg het daar sedert enkeLe weken in gebruik genomen Radio therapeutisch, Instituut ofiicieel geopend onder directie van dr. G. Orbaan, die tot voor korten tijd werkzaam was aan het Antonie van Leeuwenhoekbuis van de Ver. het Nederl. Kankerinstituufc te Amsterdam. Internationalisatie vau het spoorwegbe drijf. De Int. .Transport-arbe. iders Fede- De gcmecntei axd heeft evenwel op dat adres afwijzend beschikt. HAARIEMSCHE COURANT DE ABONNEMENÏSPBUS BEDKAA8Ï VOOR HAARLEMElf A8ENTSCHAPPEMt BUREAUX! Er zijn in de afgéioopcn clagen, niet minder dan 20 sprekers geweest, die in ons Lagerhuis valsch en heider licht lieten schijnen over hei vraagstuk van de salarissen voor het rijksperso neel in '1 algemeen, meer in 't bijzonder over de salarissen van het peisoneel de. i ostenjen en Telegrafie, met alles wat er aan vastzit. Een der sprekers, de heer Driou, gaf daarbij blijk van grooten moed. Ilij trad zoowaar op ais pleitbezorger voor salarisverbetering van den hoogeren ambtenaar. In onzen tijd behoort daartoe veel durf. Mejuffrouw Groeneweg, die de Regeering ver weet, te speculeeren op de mascuUnistiseho ten- denzen in en buiten de Kamer (waar haalt hei goeie mensch dien onzin vandaan?), deed een lellen aanval op den kinderbijslag, waardoor loonpeil wordt gedrukt en, volgens haar, etc- meuten in liet toonstelsel worden gebracht, die er niet in behooren. Giftige woorden voegde de „groot-revolütion- nair" Troelslra de Regeering toe, die hem dooi haar krachtige en beleidvolle houding den voel dwars zelte bij zijn bekendo poging tot omver werping der bestaande staatsorde en macht. Dat kan Troelstra maar niet verduwen. Hij be schuldigde de Regeering ditmaal van hooghar tigheid en gezagsfanatisme. Zij gevoelt zich te veel overheid, een soort van „godheid op aards", beweerde de man in zijn boosheid. De interpellatie van den heer Van den Tem pel, waar al het andere om héén draaide, was breedsprakerig, zooals men van redevoeringen van dien heer gewoon is. Hij schelste in kleuren en geuren, den loop der slakingsgébeurtenissen, welke reeds aan iedereen bekend was, noemde het schandelijk telegram uit Rotterdam, waarin de Regeering van opzettelijk plichtsverzuim be schuldigd werd, onbehoorlijk en keurde het ma nifest tot aansporing van lijdelijk verzet af. De staking zelf keurde hij niet af. De Minister van Binnenlandsche Zaken behan delde vooreerst, kort maar duidelijk, de sta king der ambtenaren in 't algemeen. Het algemeen belang, zoo merkte hij op, ge doogt niet, dat de openbare dienst stil staat. Of de Regeering haar plicht betracht tegenover de ambtenaren, doet daarbij niets Ier zake; die -plichtsbetrachting staat trouwens niét ter daad werkelijke beoordeeling aan de ambtenaren, maar aan de Regeering zelve in verantwoorde- lijkheid jegens de Sta ten-Generaal. Staking van Overheidspersoneel is dus ongeoorloofd en ook een socialistische regeering zou er niet anders over kunnen denken. Jammer, dat de premier er niet aan dacht, om bij deze gelegenheid te herinneren aan do uitspraak van den Belgischen socialisti sch e n Minister Destreé, die staking vaii ambte naren met de meeste beslistheid heeft veroor deeld en aan den socialistisch en Ministe» Noske in Duitschland, die verklaarde dat hij geen bezwaar zou hebben om zuiken stakers „de botten te laten stukslaan". Ook de uitspraak van den socialistisch en leider Stenhuis, naar aanleiding van de poststaking, dat een staking van Rijkspersoneel een revoluiiounaire daad was, zou hier op haar plaats geweest zijn. Echler, blijkbaar en overigens terecht, achtte Minister Ruys het eenvoudig vastleggen van hei ongeoorloofde en ontoelaatbare eener staking van Rijksambtenaren, in casu van het personeel der P. en T., zóó onvatbaar voor .alle tegen spraak, dat hij het overbodig vond, daarvoor zijn toevlucht te nemen tot de uitspraak van bovengenoemde socialistische kopstukken. Het debat leverde tenslotte op: 1. De motie-Van den Tempel, vragende vooi alle bezoldigingen een verhooging van 5 in gaande 1 Januari j.L, benevens alle verbeterin gen, door de Regeering voorgesteld. De motie sprak aanvankelijk uitsluitend van de B en de 7 pensioenskoriing, doch de sociaal-democra ten schenen het anders bedoeld te hebben en hun motie eenigszins slordig geredigeerd te heb ben. Deze motiè werd onaannemelijk verklaard, wijl in den gedachtengang der regeering zulk een algemeene verhooging ook voor de ongehuwden dus, niet noodig is. De Regeering volstaat met het gegarandeerde miuimum plus de kindertoe slagen. De motie werd verworpen met 55 tegen 33 stemmen. Vóór stemden de soe.-democraten, communisten, vrijz.-democraten en de heeren v. d. Laar en Ter Hall, Wijk en De Maralt. 2. Een motie-Van li ij ze wijk c.s. gesteund door den anti-revolutionnairen heer Smeenk, om de terugwerkende kracht voor de verhoogde kin dertoeslagen niet tot l Juli j.l., doch tot 1 Janu ari j.l. uit te breiden en de regeering uitnoodi- gend om in overleg met de ambtenaren-organisa ties een gewijzigde samenstelling voor de com- mi' sie voor georganiseerd overleg ie willen over wegen. Het laatste zegt minister Ruijs toe, het eerste wees minister De Vries niet af. Deze motie werd z. h. st. aangenomen. 3. Een motie-Van de Laar, strekkende om de kindertoeslagen op ten minste 100 per jaar p. kind te bepalen of 2 p. week. Natuurlijk moet ook deze verhooging reeds op 1 Jan. '20 in gaan en de heer Van de Laar zal tevens voor de algemeene verhooging van 5 van de mo tie-Van den Tempel stemmen. Ook deze motie werd onaannemelijk ver klaard als te duur en tot ongewenschte propor- tiën leidende. De molie werd met 85 legen 3 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren Wijk, v. d. Laar en A. P. Staalman (Ghr. Dem.) s. 4- Een motie Oud-Teenstra, strekkende om de oude kinderbijslag-regeling te behouden (van 't Se kind af), de oude 50 lot 75 te verhoo- gen, de grens van 5000 te laten vervallen, be nevens een algemeene verhooging van 5 Deze motie, werd uiet 55 tegen 33 stemmen verworpen. Voor stemden de soc.-dein., comm., vrijz.-dem. neutralen (behalve de heer de Buisonjé) en de heeren A. P. Staalman, De Muralt eu v. d. Laar. 5. Een molic-Otto (mede-onderteekend door vrije liberalen en neutralen), die de verbeterin gen van de Regeering aanvaardt en daarenbo ven uitspreekt, dat een spoedige en verdere ver hooging der salarissen noodig is. Waartegenover Minister De Vries opmerkte, dat de Regeering wel het stelsel wil herzien, doch niet van te voren een algemeene verhooging kan toezeggen. Aan den aandrang des Ministers om deze motie in te trekken, gaf de voorsteller geen gehoor. De molie deelde in het iot der vorige; zij kel derde mét 45 tegen 43 stemmen. Voor de linker zijde (behalve dé heer Braai) en van rechts de heeren v. d. Laar, Kuiper, Haazevoct en A. P. Staalman. Een motie-Van den Tempel, om „in liet be lang van het staatsbedrijf der P. T. T." geen verdere gevolgen te verbinden, aan deelneming aan de staking. Met de indiening van deze tweede motie was de heer v. d. Tempel al even ongelukkig als met de eerste 7.ij viel met 57 tégen 30 stemmen. Voor slcmdcn soc ,dcm., vrijz.-dem. en de heer v. d. Laar. Bijna was de Kamer op dezen emotie- eu ino- tievollen dag, met een 7de motie gélukkig ge maakt. Dc vrij-überale hepr Dresselhuys wilde aan ons Lagerhuis de uitspraak ontlokken, dat het ontslag aan de 8 ambtenaren van de ondertee- kenitig van het lijdelijk verzet gegeven, in een minder zware straf van gedaante moest worden veranderd. De heer Dresselhuys diende echter die motie niet in. Hij hoopte ook zonder mo tie op de goedertierenheid der Regeering je gens zijn beschermelingen, die hij zooveel moge lijk van hun onverantwoordelijke daad tracht te- schoon te wasschen. Hoopt hij misschien tegen alle hoop in? De naaste toekomst zal het ons zeggen. Riijkens luit verslag van een huishoudelijke vergadering der afd. Rotterdam II der S. D. A. P. (opgenomen in het dagblad „Voorwaarts") werd daar „een motie van afkeuring aangeno men, tegen twee partijgeuooten, omdat deze naast hun naam, ook huil do-or de partij opge dragen politieke functie gebruiken voor reclame eener kapitalistische loterij". Vergissen we ons niet al te zeer, zegt hel „Hbld,", dan wordt hier gedoeld op het opne men der namen van twee soc.-dcm. léden van Provinciale Staten in een advertentie van een te Rotterdam pas opgerichte bank, welke een pre- mieleening heeft in elkaar gezet en daarvoor op Amerikaansche wijze reclame maakt. Deze twee leden van Provinciale Staten heb ben de verklaring geteekend, dat de uitgelote prijzen ook werkelijk zijn afgezonden. 1'. J. de Kanter. Tot lid der Tweede Ka mer, vacature Mr. Fock, is benoemd de heer P. J. de Kanter te Dordrecht. De luchtdienst op Duitschland. Naar door de Kou. Ned. Luchtvaart Mij. wordt medege deeld, zal niet alleen de luchtdienst op Enge land den ten November gestaakt worden, dceh eveneens die op Duitschland. 504.4 millioen in de schatkist, d.i. meer dan een half milliard tegen 452 millioen het vorig jaar. OUÜEGEEST OVER DE ALGEMEENE STAKING, liet „Hbld." verneemt uit Dusseldorf: Aan de „Frankf. Zlg." wordt uit Zurich be richt, dat de heer üudegeest, secretaris van het I. V. V., in een ondertioud met een Zwil- serschen journalist verklaard heeft, dat indien de meeste landen tegen het voorjaar de op de Arbeiderscoaferende te Washington genomen be sluiten niet zouden ratificeeren, de zaak door middel van een algemeene staking van interna tionaal karakter zou moeten worden bespoedigd. Be werklieden-organisaties eischen onvoorwaar delijk het uitvoeren der besluiten en indien de wetgeving mocht tekort schieten, zou men de algemeene staking aanwenden afs het eenige middel, om de hervormingen af te dwingen. 27 BARTELJORSSSTRAAT £7 Naar wij vernemen zal het eindverslag der Staatscommissie inzake de duurte dezer dagen DE RIJKSMIDDELEN OVER SF.PT 1920. Vorig jaar overtrof de opbrengst in September de verwachtingen van den minister van Finan ciën met 11.6 millioen, en die der eerste 9 maanden de raming met ruim 62.4 millioen. Ditmaal zijn deze cijfers onderscheidenlijk 12.9 en 60.3 millioen. Hoe gunstig de maand verleden jaar ook was, September 1920 heeft het nog verbeterd: de op brengst was 8 'A milkocn hooger voor Ue maand: en 92.6 millioen voor de 9 maanden. En 411 ondanks het achterblijven van den onbere- keubaren post der successierechten (2.3 tegen 3.1 millioen). De inkomstenbelasting steeg met 4.9 millioen tot 8.6 millioen over de maand en 67.8 millioen over de 9 maanden. Grond-, personeel- en ver mogensbelasting gaven eveneens hooger bedra gen. De suikeraccijns geeft een nieuwe daling te zien, vermoedelijk in verband met het nog steeds bemoeilijkte verbruik, en ook zout en ge slacht waren iets minder. Daartegen gingen wijn, gedistilleerd en bier weder vooruit. De belasling op gouden- en zilveren werken zette haar daling voort. Voor het overige zijn er niets dan stijgingen, die vooral zeer groot waren bij de registratie rechten eu de invoerrechten. Ook de zegelrech ten maken een goed iiguur en de verbetering der loodsgelden wint verder terrein. Sept. 1920 1919 1918 Zegelrechten 2,2 2,2 1,1 Registratierechten 4,1 2,9 2,2 Invoerrechten 4,3 2,6 0.8 millioen terwijl de loodsgelden opliepen tot 169000 te gen 114000 in 1919 en 18000 in 1918. De crisisbelastingen gaven het tegendeel van reden tot klagen. De opbrengst over Sept. 1920 beliep 23.9 millioen legen 16.9 millioen in 1919; het merkwaardigst is dat de O. W.-belasting weer geheel opfleurt; zij leverde 20.8 miliioen te gen 12.9 millioen in 1919 en 13.9 millioen in 1918. Voorts brachten de opcenten ten bate van hel leeningsfonds 6.1 op tegen 4.3 in Septem ber 1919. I11 totaal vloeide in de afgeloopen negen maanden aan gewone middelen 322.5 millioen, aan crisisbelastingen .141, opcenten 40.9, maakt DE MOURD TE SlElN. Te Stein (Limb.) was den 2Uen Juni iemand doodgeslagen. Het lijk van den verslagene Mi- chicl Janssen, werd den dag daarna vreesehjis mishandeld, langs den weg gevonden. De ge detineerde G. Meijer, stond Dinsdag terecut. Hij zou Janssen met oen ledige jenevenlesch Op het hoofd hebben geslagen en la Ier nog met den voel, op of tegen net hoofd hebben getrapt, toen de man reeds bewusteloos op den grond lag. De deskundigen, de do.,toren Sciimedding en Muskens, die de sectie op liet hjk hebben verricht, verklaren, dat de schedel gebarsten was, het kakebeen en neusbeen stukgeslagen eu afgetrapt en dat bovendieneen wondde aau de kin werd bevonden. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat eenige jon gens samen van liet Schuttersfeest te Meersch teruggekomen in Sleiu, nog eenige herbergen hadden bezocht. Ze hadden een flesch met jenever gekocht, en die op den weg nóg duch tig aangesproken. Ter hoogte van het café Goossens hadden zekere Karsfen en de versla- gene twist gekregen. Janssen was achterover op den grond gev\ orpen. Schepers was er hij- gekomen en beiden hadden ze Janssen nog een paar malen opgenomen en weer neergekwakt. Toen ging beklaagde er nog eens heen en sloeg hem in zijn dronkenschap herhaaldelijk met de ledige jeueverilesch op het hoofd en trapte naar hem. Toen J. niet opslond heelt Schepers hem den pols gevoeld en toen hij deze nog voelde slaan, zeide hij: „Aoch, 't is mer kloeterie, cr leeft nog." Beklaagde had toen gezegd: „Dan loat 'm mer ligge, er heet genog gehad." Ze hebben den man toen maar voor oud vuil laten liggen en zijn in hun dronken schap verder gegaan. Het O. M. wijst op het laffe van beklaagdes daad, om ieniand te trappen en te slaan, die be wusteloos op den grond ligt. Spr. is van oor deel, dat beklaagde door het slaan met de flesch op het hoofd, de doodelijke wonde heeft toeegebraeht; en eisen t zes jaren gevan genisstraf. De verdediger, nir. Triples, acht het ten laste gelegde niet bewezen. Er zijn hier nog meer schuldigen in de zaal, die lieel wat meer op hun geweten hebben. Spr. vraagt vrijspraak voor bekl. en zijn onmiddellijke invrijheidstel ling. welke laatste door de rechtbank wordt geweigerd. De uitspraak werd bepaald op 2 Nov. a.s. DE GEMEENTE ALS KOOPVROUW. De Arnhemsche rechtbank zal dezer dagen te beslissen hebben in een eigenaardig geding tussehen de gemeente Rheden en een te Dieren wonenden slager. Deze had in den distributietijd van de ge meente herhaaldelijk varkens en varkensvleesch betrokken, voor welke leveranties de slager be weert steeds te hebben betaald. De gemeentelijke boekhouding wijst echler aan, dat de man aan de gemeente nog 265 schuldig zou zijn. De slager weigerde dit bedrag alsnog te voldoen; alles was volgens hem verrekend. Voor de rechtbank trachtte de gemeente haar vordering te bewijzen door getuigen, en door 't openleggen harer boeken. De raadsman der ge meente, mi-. K. Th. Ivoch te Arnhem, meende de laatsten te moeten beschouwen als koop mansboeken die volgens de wet bewijskracht zouden bezitten. De rechtbank beantwoordde echter de vraag of de gemeente als koopvrouw in den zin der wet valt te beschouwen, ontken- nend: immers, waar de koopman van koopen zijn beroep maakt, en verkoopt om winst te be halen, doet de gemeente dit niet, bovendien ver kocht zij veeleer met verlies. Haar boeken kun nen dus volgens de rechtbank ook geen koop mansboeken worden genoemd, en alleen daar aan kent de wet bewijskracht toe. De gemeente zal dus haar beweerde vordering alleen met getuigenverklaringen kunnen staven. 50 PROCENT BELASTING OP PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN. Bergen-op-Zoom is een gemeentelijke ver ordening op publieke vermakelijkheden in wer king gelreden, waarbij de belasting daarop ge bracht wordt op 20 pCt. Wanneer de sluiting dier vermakelijkheden plaats heelt na 12 uur 's nachts, wordt een belasting van 50 pCt. ge heven. POGING TOT DOODSLAG. Donderdagmiddag werden te Venio door de poli tie aan de grens gearresteerd de gebroeders van L., geboren Hollanders, thans wonend? te Duisburg, die den grenshandelaar L., met wien zij te voren een woordenwisseling gehad hadden, een flink pak slaag toedienden, t'oen L. zich wist los te rukken en op een fiets zich uit de voeten maakte, loste een der gebroeders een schot. De kogel floot L. rakelings langs de ooren. Politie, die juist aanwezig was, wist da woestelingen te arresteeren. ERNSTIG MIJNONGELUK. Wederom is in een der Limburgtche mijnen thans de Staatsmijn Emma te Hoensbroek, een ernstig ongeval gebeurd, wat aan een mijnwer ker het leven kostte. De mijnwerker van Oerle, wonende te Sittard, was met een anderen arbeider in een remhelling werk zaam, toen een losgeraakte kolenwagen de hel ling kwam afzakken. Van Oerle had geen ge legenheid zich in veiligheid te stellen en werd door den wagen gegrepen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het hospitaal te Heer len vervoerd, waar hij is overleden. De ongelukkige was juist voor acht dagen in hei huwelijk geireden. De tweede arbeider kon ongedeerd de rem helling verlaten. Afwijzend beschikt. De ex-kroon prins van Duitschland blad bij den ge meente/aad van W'Leringen ie0e.i z.jü aan slag in den Hoofd. Omslag dienst 1919 een bezwaarschrift ingediend om onthef fing van uien aanslag. BRUTALITEIT VAN DU1TSCHERS. De brutaliteit der Duilschers, vertelt de „Msb." die des avon o-- Mcinweg bij Vlodorp en Herkenbosc.il (Limb.; >.e iiofluudsebe hou tec winkels bezoeken tol het inkoopeu van ver- bruiksariikeien, speciaal kouie en sigaretten, wordt met den dag gróoter. Het is daar tegen woordig bepaald onveilig. Een tier vorige dagen kwam in den zeer vroe gen morgen een Duitsch sprekend persoon in gezelschap van een meisje in den winkel van zekeren Gaalsen op Meinwcg. Nadat door het meisje eenige artikelen waren gekocht en door den bij haan zijnden man waren betaald, lo.ito deze plotseling op een afstand van een meter een revolverschot op den winkelier, met het ge volg, dat deze een kogel in zijn hoofd kreeg. Vervolgens draaide de Dultscner het licht uit, maakte zich meester van eenige duizenden marken en verdween in de duisternis. De toestand van den getroffene is gelukkig vrij gunstig; de politie meent den dader op het spoor te zijn. Den volgenden nacht drongen een vijftal Duitschers dc woning van den winkelier E. bin nen. Twee hunner grepen E. bij de keel en hiel- deh hem in bedwang, terwijl dé anderen uit E's, bed 80.000 Mark en '1100 gulden ontvreemdden, waarmee ze er van door gingen. Van de daders geen spoor. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Een droevig ongeluk is Donderdagmiddag op het onbebouwde gedeelte bij de Van Speijk- straat, in het verlengde van de Kinkerbrug ou der de gemeente Stolen gebeurd. Eenige jongens waren daar aan het spelen. Zij groeven kuilen en loopgraven, Zoo werd ook een kaikmassa ondergraven, welke hard was geworden. Op een gegeven oogenblik stortte echter deze massa in en twee jongens werden bedolven. Een jon gen kwam tot aan de armen in het zand. Zijn vriendje kreeg de zware kaikmassa op den rug, viel voorover en stierf helaas den verstik kingsdood. Het knaapje, de 13-jarige J. H. Kohier, werd eerst naar het politieposlhuis in de Jacob Maris&traat vervoerd lu de buart heerschtc diep medelijden met de zoo zwaar ge troffen familie van hel arme slachtoffer. GROOTE KOFF1E-UITVOER. Uit Maastricht wordt aan het „N. v. d. D." gemeld: „Waren het in de jaren van den oorlog do groentedrogerijen, die de menschen uit ilen slaap hielden, thans zijn het de koffiebrande rijen, die de bewoners in den omtrek op hun geuren gedurende den nacht vergasten. Le uit voer van koffie naar Duitschland aan de grens bij Kerkrarie heeft zulke reusachtige afmetingen aangenomen, dat dag en nacht wordt doorge werkt ten spijt van den 8-urigen werkdag. De cene vrachtauto mei balen koffie is nog niet weg of ec-n andere wordt weer opgeladen. Ons werd verzekerd, dtft een firma uit Amster dam eiken dag 6000 kilo koffie afleverde naar de grens. Hoeveel dit aantal hier in de stail bedraagt is niet te benaderen; want er zijn ver schillende koffiebranderijen en allen werken onafgebroken voort. De koffie wordt gebrach- naar en verkocht te Kerk rade en vandaar gaa' ze dan de grens over. Of voor den uitvoer vas al die koffie consent gegeven wordt, betwijfe len we. Het zijn dikwijls tusschenbandclaars, dit hier de koffie koopen en ze in Kerkrade van de hand doen. In elk geval is het een zaakje, waai goed geld aan verdiend wordt Zilocrbons die afwijken. In omloop zijn eeS aantal zilverbous. waarlij op de aclilerziidc d<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1