F' BUITENLAND BINNENJ.AND. urr onze oost De ver vooruitziende Pauselijke po Wat de Pers zegt Nederland en iielsdê laf VRUDftG 22 OCTOBER S320, itiek. In een merkwaardige correspondentie her innert de Komeinsche briefschrijver van „De Tijd" aan de sociale maatregelen, welke reeds door Gregorius XVI cn later door Pius IX vèr vooruitzienden blik in den Panselijken Staat werden opgenomen. Kenschetsend is vooral de Pauselijke wet geving voor de oprichting van naajnlooze maatschappijen, werkplaatsen en andere zulke verecnigingen. Wanneer een aanvraag tot het stichten van dusdanige maatschappij werd gedaan door een kapitalist, gingen de statuten voor onderzoek naar een technische commissie of wetgevenden raad. Dezve bracht - - welke te een maand benevens een uitkeering' welke volgons mr. Dresselhüijs f 4000 a f 601)0 voor ieder zal beloopen, te zwaar is voor wie in den openbaren drenst zulk een stout stuk dorst bestaan. En ziet nu in de Kamer eerst den heer iVan den Tempel, toen mr. Merchant, daarna mr. Dresselhuijs en ten slotte die he eren Be Muralt en Van Stapelc voor deze ambtenaren in de bres sprin gen, de een liaast warmer dan de an der lMoet dit den ambtenaar niet een gevoel geven, dat hij h'et er op wa gen kan?" Het Haagsche orgaan bespreekt dan de houding der ïtegeeringi naar aanleiding der interpellatie en zegt er o.ui. van: alle gewenschte veranderingen aan, wei- steeds ten doel hadden meer eens gezindheu.' brengen tusschen kapitaal cn arbeid, de rechten van den staat, begrijpelijkerwijze, mei uitgeslo ten. Zoo werden concessies verleend voor het ont'rinrtcn van mijnen van zwavel, ijzer, tin lood, petroleum asfalt pek en dergelijken, ge lijk ook concessie werd verleend voor de scheepvaart op den Tiber voor de verlich ting, enz. Eigenaardig is de concessie verleend, voor eene waterleiding naar Rome. De concessie werd toegestaan in 1864 voor 99 jaren. Ziehier eenige aanteekeningen uit de verleende con cessie. De kapitalist zal het water naar Rome brengen, maar ook zullen alle steden en dor pen in de omgeving daarvan voorzien worden Het water wordt kosteloos verleend aan de maatschappij voor 99 jaar, maar daar het ver kocht wordt, zal de prijs bijeen verzameld worden om te komen tot aflossing v an het kapitaal, het dekken der onkosten voor de geleiding, enz. Zoodoende zal de regeering na het eindigen der concessie niet te betalen hebben aan cic kapitalisten, daar de prijs van het water, eigendom van den staat, gediend heeft om alle inrichtingen te betalen. Op de verdiensten zal vijf procent afge nomen worden als interest voor het gestor- -•-draai, vier procent ten voordeele ^richters der maatschappijtwintig ■procent ten voordeele der werklieden, twintig procent als reserve, de rest wordt verdeeld tusschen aandeelhouders en bestuurders. Indien geheel het gestorte kapitaal afgelost wordt voor het eindigen der concessie, moet een zekere som uitbetaald worden aan de werk lieden Volgens deze manier van verdeeling der winst werden concessies verleend aan ver schillende nijverheids- of landbouwonder nemingen. Op deze wijze had de Pauselijke regeering het hangende vraagstuk tusschen het kapitaal en den arbeid ©pgelost- Toen na '70 dePauselijke regeering plaats moest maken voor die van het „Eene Ita lië", was het eerste werk der kapitalisten af te zien van de bepalingen der oude regee ring en zich te c.onformeeren aan het nieuwe handelsrecht, hetwelk de verdeeling der winst met de arbeiders niet bevatte. Door de wetten, die nu voorbereid worden, zal gelijkluidende bepaling weer in voege gebracht worden. De Nemesis der Historie Men ziet uit het bovenstaande, dat reeds 111 1864 de Pauselijke politiek de oplossing van 't sociale vraagstuk zocht in de winst- deeling, welke berust op het beginsel, dat de opbrengst der productie moet verdeeld worden onder de „bedrijfsgenooten" en het niet voldoende is arbeidskracht tegen een bepaald loon te koopen. Tenzij men in Staatssocialisme wil ver vallen, 'zal een wettelijke regeling m deze richting de eenige oplossing zijn, die een em- een einde kan maken aan de loonacties en de voor de gemeenschap nadeelige stakin gen. DB INTERPELLATIE v. d. TEMPEIj In haar beschouwing over de Dins dag j.!. gehouden interpellatie Van den heer Van den TempeL over de salarissen, der Rijksambtenaren, schrijft biet vrijzin nige „Vaderland" o.m.: „Bat de positie van zeer veLe Rijks ambtenaren onvoldoende is en steeds onvoldoende geweest is, het is zóó be kend, d at wij er geen woord meer aan zullen verspillen. Op één punt echter niet het eenige kunnen de Rijks- werkers door de menschen in parti culiere bedrijven benijd worden; wie den indruk, dat de Kamer (althans een do beraadslagingen volgdej kwam onder goed deel der Kamer) niet alleen pleit bezorgster der ambtenaren is voor een betere positie, doch evenzeer h|un ad vocaat in strafzaken En ove.r zulke welsprekende en do controle over en daarmee het lot van den wm-t-gever- regeeriug in handen Hebbende f.ionden. beschikt de werknemer in het particu liere bedrijf niet. Men kan dit constatee- ren zonder de Kamer iets te willen Verwijten. Zeer sterk kwam deze eigen aardige verhouding reeds uit in de ver houding van den interpellant, die de Regeering b.v. de vraag stelde, of zij bereid is, de acht bestuurders van den Oentralen Bond van Ned. P. T. ,T.- personeel, aan wie de dienstbetrekking is opgezegd om do onderteekening van ide schandelijke Lijdelijke verzet-circu laire, in hun betrekking te herstellen „nu de reden, die tot het ontslag geleid heeft, niet meer aanwezig is." Wie zou het durven opnemen voor werknemers, die openlijk hun kamera den zouden aansporen een particulier bedrijf te saboteeren? Zou één pa troon zulke lieden in zijn bedrijf hou den en geLdt dit dan niet evenzeer yoor een openbaar bedrijf van den eer eten rang aLs de posterijen en tele grafie 1 Men behoeft waarlijk niet hiaat- dragend gezind te zijn om zich af te vragen, of de straf yan opzeggipg met „Be Regeering heeft kort en krachjtig betoogd dat een ambtcnarenstaking on toelaatbaar is, hetzij men deze met 't etiquet demonstratieve, economische of politieke staking versiert. Be dienst gaat vóór en moet doorgaan. Ondanks het gejoel der socialisten lijkt o-ns de stelling van Minister Ruys onaantast baar, dat het niet aan de ambtenaren in laatste instantie te beoordeelen staat of de Regeering jegens hen h|aar plicht doet; dit staat aan ds Regeering zelve te böoordeeLen, die ook ten deze ver antwoordeiijk is aan de Staten-Generaal. AL het getsel K»jeuw der S. B. A. P. met den heer Buijs als voorloeier, alle uronie ia den revolutionairen lioek zelfs kan ons niet doen vergeten, dat waar do hoeren zélf tot de regeerlaak wen den geroepen (of zich zelf er toe uit verkoren verklaren) zij er nog lieel an ders don knoet over leggen of zelfs den loop van het geweer er op richtten!" DE VREDE TUSSCHEN POLEN EN RUSLAND DE MIJNWERKERSSTAKING. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTE?!, Luchtverkeer Her is thans 50 jaar geleden, sck(vijft de Java-Post", dat de Zusters Francis canessen der Congregatie van Heithuy- sen te Semarang aankwamen Baarmede begon de eerste stichting iu Neder- landsch ladië van deze wijd vertakte bloeiende klooster-gemeenschap, dij in Nederland in vijf Bisdommen van Duitsch land in vier Bisdommen van Amerika vooral in Brazilië hare hluizen telt en duizenden te genieten geeft van den arbeid eener godsdienstige aristocratie der Kaiholieke Kerk. Wie de lange lijst- der stichtingen van deze d ochters van St. Franc iscus voor zich hjceft, kan lezen hoe zij zich wijden aan d-c verzorging van weezen en verla ten kinderen, aan de verpleging van zie ken cn ongeneesiijken uit alle standen hoe zij met zeer groot succes onderwijs geven aan het kind der dorpsschool even trouw als aan de dochters van ons volk nan de BI. B. S. te Amsterdam; hoe zij met fijnen smaak en rijken kunstzin on derricht geven in kerkelijke en andere borduurkunst, even schitterend als in an dere takken van het kunstambacht. Wie hare huizen op Java kent zal be grijpen wat de majestueuze inrichting te Larantoeka kan zijn. Be scholen te Se rnarang met het Instituut te Bangkosng, de Zustersschool te Bjokja. lijnt beken- do internaat met scholen te Magelang sproken luide van edele toewijding de zer zusters; Mendoet is haar jongste en grootste glorie op Java; die kloeke hui- zinge met haar veelzijdig onderricht en Iiaar gezellig internaat is een juweel van de Katholieke Missie we durven zeggen een glanspunt van het Onderwijs aan Ja- vaansche meisjes voor geheel Nederland cn Indië Wanneer wij daarenboven beschouwen liét ingetogen allerstichfcendst loven der Zusters Franciscanessen, de heldhaftige zelfverzaking voor zulk groot werk gesta dig aan den dag gelegd dan zeggen wij dank aan de brave Zusters en dank aan God, die dezen vuurhaard van Cl4 ritas op Java lieeft gelegd en steeds wijder verspreidt het verkwikkend aroom dier Liefde., Juicht Zusters, wij juichen van ganschef hprte met U om UI DE KWESTIE DEK WIELINGEN- Uit Brussel wordt aan de „Msbd." ge seind: „De „iTndépendance Beige" publiceert een gedeelte uit het memorandum van liet) sub-comité van de volkenbond-unie over de (Wfielingen-kwestie. Het "blaf voegt er aan toe: de toon van dit memorandum is zeer hoffelijk, ivt is d^e van de kalme discussie en men con stateert een beLangrijke verbetering, als men dit werk vergelijkt met sommige on toegeeflijke en aanvallende artikelen ia de Nederlandsche pers, doch de transao- tioneele voorstellingen, dia in het memo randum worden geformuleerd, zijn nog niet van dien aard, om bevrediging te geven aan België, waarvan men nog niet op duidelijke wijze het onbetwistbaar recht wil erkennen." Uitvoer van Vlas. Uitvoer van vlas. en vlasafval is toegestaan. TWEEDE KAMER. Hierna zijn aan de orde de iaterpel- latie-Weitkamp over de zuiyelpolitiek en de interpellatie-Sannes over de broed- en melkprijzen. Be heer WEITKAMB C. H. vraagt of de r egeering een onderzoek 1 vit instellen; naar dc productieprijzen der melk, voor al OP do arme zandgronden en de resul taten van dat onderzoek wil mededeelen, vóór de behandeling der Landboxiwbe grooting. Spr. vraagt verder, op welke wet of wetten de uitvoerverboden, berusten; of de duurte niet beter te bestrijden is dan' met uitvoerverboden en of de regeerings- bemoeiingen met het zuivel zullen op-: houden indien blijkt, dat vau woekerwin sten geen sprake is. Be heer SANNES S. D. A. P. vraagt of de Minister een onderzoek heeft in.-» gesteld naar de mogelijkheid van goed;- kooper levering van buitenlandsch graan; of de Minister zoo noodig bereid k, toe slag te geven ook op witte- en rogge brood; of de minister waarschijnlijk act#, dat in den winter een voldoende hoeveel heid melk aanwezig zal zijn tegen ten hoogste. 23 cta, ner liter; hoe h,et komt riaS HET RASSEN-ONRECHT IN BELGIE. Ouder dezen titel schrijft de „Limb. Koerier": „Het „Tliéalrc de la Monnaie" te Brussel krijgt Staatssubsidie. Aan de „Vlaamsche Opera" Ie Antwerpen is Staatssuksisdie geweigerd. Vlaanderen en Wallonië zijn beide door den oorlog geteisterd. Vlaanderen wel het meest. De Belgische Staat keert nu schadever goeding uit. Walenland kreeg 806 initlioen francs. .Vlaanderen 363 millioen. In Vlaanderenland zitten velen eindeloos te wachten op de uitkeeringen. Een particuliere maatschappij te Dixinui- de schoot den benadeelden alvast 5.000.000 voor en wacht de terugbetaling door den Staat. Deze heeft er lot dusver 646.000 fes. van erkend en247.000 uitbetaald. Is er misschien geen geld in kas? Baron de Moffarts verklaarde den 3en Aug. in den Senaat, dat de rijkscommis saris in Luxemburg op een propagandamee- ting had verklaard, dat de millioenen, die te zijner beschikking stonden, te talrijk waren, dan dat hij ze had kunnen uilgeven. MaarLuxemburg is een Waalsche - provincie. Men zal zeggen: Walenland is meer in dustrieel, Vlaanderen meer landbouwend. Fabrieken lijden grooler oorlogsverwoesting dan landerijen. Zeer juist. Maar wat zegt men van dit: De fabriek Ougrëe-Marihaye (mededceling van Bertrand in de Kamer) krijgt 126 mil lioen francs „schadeloosstelling." Haar kapitaal bedroeg22 millioen. Gevolg: een aandeel van 1000 francs, dat vóór den oorlog 1360 francs waard ,was staat nu genoteerd op 2195 francs. Ougrée-Marihaye ligt niet in Vlaanderen Ook de Usines de la Providence niet, die dertig millioen krijgen, de Cockerill-fabrie- ken niet, die honderd millioen krijgen." De Vlamingen, die 't hart in 't lijf hebben, om tegen zulke misstanden op te komen, scheldt men aktivislen met een Duilsche k. Ze worden buiten de gevangenis gehouden of in de gevangenis gezet. En in de franskiljonsche bladen loost men het eeue en ondeelbare België." Dat de vrede tusschen Polen en Rusland nog niet definitief is, blijkt uit een legerbericht, dat de Poolsche generale staf den 18den dezer nog uitgaf en dat luidt: Te middernacht is over het geheele front de militaire actie onderbroken. Op het Zuider front beeft de vijand (ot op het laatste oogenblik een groote bedrijvigheid ge loond cn getracht ons terug te werpen van het bezette gebied. Dank zij de volharding en de dapperheid van onze troepen zijn de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Wij houden de wapenslilslands-Hnie bezet, die gaat over Sluck, Grabowe, Kapeewieze, Olewsk, Zuviahel, Chmielnik, Werznia. Tengevolge van de actie van de artillerie heb ben wij te Korosten 3400 gevangenen gemaakt en drie gepantserde treinen veroverd benevens een hospitaaltrein, 14 kanonnen, 70 machinege weren en 250 voorwagens, Een legerorder van Pilsoedsld. Pilsoedski, opperbevelhebber van het Pool sche leger, heeft, naar uit Warschau wordt ge meld, een legerorder tot de troepen gericht, waarin hij hulde brengt aan hun moed en uit houdingsvermogen. Nog is echter de vrede niet ten volle gesloten, en dienen de Poolsche sol daten met het geweer aan den voet de wacht te houden met kalmte en geduld, altijd Ier ver dediging gereed. HARDING CONTRA WILSON. Harding heeft nu op zijn beurt president Wilson weer geantwoord. Hij zegt dat alhoe wel Frankrijk „woordvoerders" tot hem lieeft gezonden om hem niet-officieel te verzoeken den weg te banen voor een nieuwen bond van volkeren, dit feit de Fransche regeering geens zins betrekt in een schending der internationale gebruiken. In verband met ziju in Indianapolis uitgesproken rede zeide Harding, dat hij slechts heeft beweerd, dat er personen tot liem zijn gekomen, die „uiting gaven aan een gevoel, dat zij als zeer uitgesproken hij het Fransche volk voorstelden." Deze woorden konden volgens hem niet worde» opyevat als zou de Fransche egeering iemarfet tütJiem hebben gezonden. Naar aanleiding Tan president Wilson's op merking, dat het ongepast is van een vreemde nalie om zich met zulk een quaestie lot een .particulier burger" te wenden, wijst Harding er op dat hij lid van de commissie van buifen- landsche zaken, zoowel als candidaat voor het presidentschap, en dus geen particulier bur ger is. - Niettegenstaande de Fransche zaakgelastigde tc Washington, naar men weet, reeds heeft ver klaard dat de Fransche regeering in geen enkel opzicht bij het incident betrokken is, heeft de Amerikaausche regeering alsnog een nota naar Parijs gezonden, waarin officieel om opheldering wordt verzocht. Gisteren werd uit Londen gemeld: LONDEN, 21 October. De vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben tot dusver geen stap pen bij de regeering gedaan, maar er zijn geen aanwijzingen dat de zaak het doode punt heeft bereikt. Het eenige wat met beslistheid kan worden gezegd, is, dat de deur open blijft en dat de regeering ieder oogenblik bereid is nieuwe voorstellen te ontvangen. Er loopt een gerucht dat er gisteravond niet- otficicele besprekingen hebben plaats gehad. Later seinde Reuter: De conferentie van het spoorwegpersoneel is vanmorgen uiteengegaan zonder lol een beslis sing te komen. Het Lagerhuislid Thomas zeide in een inter view, dat de toestand gevaarlijk zou kunnen worden als de regeering en de mijnwerkers niet tot elkaar kwamen. Volgens de „Manchester Guardian" beraadsla gen de spoorwegmanncn over een plotselinge staking heden te middernacht. Nieuwe relletjes in Wales. Het is Woensdagavond wederom (voor den derden keer) woelig geweest te Tonypandv (Wales). Er werd met steenen geworpen, ge volgd door een charge der politie met den slok. Er werden verschillende personen ge kwetst. EEN OVEREENKOMST TUSSCHE^ DUITSCH- LAND EN SOVJET-RUSLAND. Naar uit industrieele kringen te Essen wordt gemeld, is de afsluiting van een voor de Duit- sche industrie zeer belangrijke overeenkomst tusschen de Duitsche regeering en de sovjet-re geering binnenkort te verwachten. Het gaat om de door minister Simons ceni- geu tijd geleden aangekondigde bestelling van Russische locomotieven in Duitschland. De op dracht zou eerst aan Engeland worden gegeven, maar de Engelschen stelden te hooge eischen, zoodat de sovjet-regeering besloot de locomotie ven in Duitschland le laten bouwen. Bij de be stelling, die ongeveer 600 millioen gouden roe bels groot is, is echter de bepaling gemaakt, dat deze in werkelijkheid eerst gedaan zal worde» als de oorlog tusschen Rusland cn Polen geëin digd zal zijn. De overeenkomst is echter reeds tot iu de kleinste bijzonderheden gereed. Dc Russi sche gelden zijn bij twee buitenlandsche banken gedeponeerd, waar voor de Duitesche regeerin' overeenkomstige credicfen voor aankoopen val levensmiddelen en grondstoffen worden geopend. Voor de uitvoering van de Russische bestelling is een Duitsch consortium gevormd, waartoe o.a. de volgende firma's behooren: Börsig te Berlijn, Krupp «c Essen en Ilentschel te Kassei DUURDERE KOLEN. De scheidsrechterlijke commissie, benoemd om de loongeschillen in liet Ruhrgebicd te rege len tusschen dc werkgevers cn werknemers in het mijnbedrijf, heefl een voorstel ingediend, waarover beide partijen voor 30 October een beslissing dienen te nemen. Volgens dit voorstel worden de loonen, met terugwerkende kracht lot 1 October, verhoogt met twee mark voor elke ploeg oude: den grond en met 25 pf. per uur, voor hen, die boven den grond werken. Ook dc toeslag voor gehuwden en voor gezinnen met kinderen zal ver hoogd worden. Niettegenstaande de com missie overtuigd is, dat dc mijnbouw de gren zen van de financiëete draagkracht is genaderd, dringt zij nog voor één keer op loonsverhoogiag aan. Zich wel bewust tevens, dat hieronder het gelieele economische leven te lijden zal hebben omdat verhooging van den kolenprijs het onver mijdelijke gevolg van deze loonsverhooging zal zijn. DE TWEE-JARIGE DIENSTTIJD IN FRANK RIJK. In Fransche regeeriugskringen is een levendige gedachtenwisseling aan den gang over het plan van de Minister v. Oorlog om een 2-jarigen diensttijd in te voeren. Ook in parlementaire en andere kringen is de strijd ontbrand, een strijd, welke, naar de Parijschc correspondent van de „Etoile Beige" voorziet, heftig zat zijn. Aller eerst heeft men de principicelc tegenstanders, zooals de socialisten Paul Boncour, die pleiten zal voor de zes of acht maanden van Jaurès; als de radicaal Henri Paté, die een dienst van één jaar zal voorslaan, volgens de adviezen van de generaals Sarrait cn Percin. En dan de tegenstanders uit verkiezingsoverwegingen, dc af gevaardigden van het nationale bloc, die in hun districten beloofd hebben, dat de „blocdbelas ling" in Frankrijk nooit zwaarder zal ziju dan in Duitschland. Het tekort aan arbeidskrachten is oorzaak, dat de agrariërs zich met klem verzetten tegen een opsluiting van hun zoons in de kazernes gedurende twee lange jaren! Het hoofdargument van minister Lefèvre is: indien men, zooals vóór de driejaarswet, min stens 500.000 man (plus 200.009 mau zwarte troepen) onder de wapenen wil houden, dan moeten wij 't vinden iu langeren diensttijd, daar de contingenten zooveel zwakker zijn geworden ten gevolge van de ontvolking en de oorlogsver liezen. En wat cischt de opperste iegerraad? Een ac lief leger, dat twee jaar lang paraat staat, en steeds gereed is om het vredesverdrag te doen naleven. Onder deze omstandigheden is het duidelijk dal de strijd heftig zal zijn- DE TOESTAND IN IERLAND. Ierland in hel Lagerhuis. Hel debat over Ierland sproot soort uit een gemeenschappelijke motie van de arbeiderspartij en de liberalen, waarin de huidige toestand van rechteloosheid in Ierland werd betreurd alsmede het gebrek aan discipline van de gewapende macht der Kroon en een onafhankelijk ónder- zeek werd geëischt naar aard en omvang der represailles, llamar Greenwood verklaarde, dat de repre sailles zeer overdreven waren en legde den na druk op het stuitende karakter der provocaties. Bonar Law verklaarde, dat er orders aan dc politie waren verstrekt, waarin de represailles werden veroordeeld met het gevolg, dat het aan- tal daarvan aanzienlijk was verminderd. De motie werd met 346 tegen 79 stemmen ver worpen. Asquith heeft bij het debat over de motie inzake de represailles verklaard, dat hij onaf hankelijk bewijsmateriaal had van dc mede plichtigheid van dienaren der kroon aan de represailles. Bonar Law legde er den nadruk op, dat de dienaren van recht en orde gesteund moesten worden door de regeering en het land. De minister voor Ierland, Sir Hamar Green wood, deed de belangrijke mctledeeling, dat er in heel Ierland, met inbegrip van Ulster, naar wapens zal worden gezocht. In het Iloogerhuis, zeide Lord Curzon, dat een onderzoek slechts een wijziging zou ten gevolge hebben in dien zin, dat er in de plaats van een wedijver in moorden, een wedijver in meincedig- heid zou koinen van de Sinn Feiners, die naai het bloed van politiemannen dorstten. Niet dunsen! In een dansgelegenheid le Belfast is gister nacht een groep van ten deele gewapende jonge mannen binnengedrongen, leden Tan de plaatselijke Sinn Fein-partij. De leider van de groep, die zijn mannen op verschillende plaatsen in de zaal had opgesteld, deelde den aanwezigen mede, dat het dansen of dergelijke amusementen niet kon worden veroorloofd, daar er in dc ge vangenis le Cork een hongerstaker dood lag, en de burgemeester van Cork stervende was. Hij gaf bevel dat alle aanwezigen dc zaal zouden verla ten, die dil inderdaad zonder tegenstribbelen de- t,eu- .v SYLVIA PANKHURST. De befaamde Engelsche feministe .Sylvia Pank- liurst, werd dezer dagen door de Londensche politie gearresteerd. Zij stond terecht voor liet Mausionhouse-politie-hof onder beschuldiging van desertie hij de marine ann tc moedigen door in haar blad, genaamd The Worker's Dreadnought, een artikel opgenomen te hebben, dat getiteld was: Ontevredenheid tusschendeks. Het openbaar ministerie zeide, dat het artikel een poging was om de manschappen hij de ma rine te brengen lot ongehoorzaamheid aan de orders, en dat het misdadigers en werkloozen aanspoorde 0111 de propvolle pakhuizen aan te vallen, het parlement af te breken en de havens te Londen te plunderen. Het artikel hcvalte zin nen als: Heil aan de 100de mannen. Sylvia Pankhurst, die verklaarde, dat zij niet schuldig was, werd vrijgelaten op belofte van niets te doen in verband met de zaak wan hel communisme. J2RNSTIGE ONTPLOFFING. Tengevolge van een ontploffing in een steen kolenmijn te Toengslian (provincie Chili) worden 400 personen gedood. IIET SPOORWEGONGELUK BIJ ASNIèRES. Het deskundige rapport over het spoorweg ongeluk bij Asnières stelt vast, dat de machi nist door de onveilige seinen is heengereden, maar tevens dat die machinst geen geroutineerde doch een leerling-machinist was; dal hij een stoker bij zich had, die eveneens hel vak leerde, terwijl de remmer ook een beginneling was. Van het geheele treinpersoneel was alléén de hoofd- eonducteur bevoegd. TWEE LIEVE JONGENS. Voor den Franschen krijgsraad te Frankfurt kwam gisteren in behandeling de zaak tegen twee Fransche soldaten, die gedurende langen lijd den schrik der omgeving uitmaakten. Gedu rende vijf maanden hebben zij de omstreken van Wiesbaden onveilig gemaakt door hun rooftoch ten. Zij overvielen de burgers op straat en in hun huizen, bedreigden hen met den dood en beroofden ze. Het zijn de 20-jarige soldaten Tromtiiii cn Solou, behoorende tol hei 167e Fransche lufan- tcrieregiment. Zij werden lol levenslange dwangarbeid, uit zetting uit het leger en deportatie veroordeeld, Hel „Journal" verneemt uil Berlijn, dat de commissie van herstel in liet Berlijusche arse naal niet weer de vaandels van '70 heeft ge vonden, daar deze verleden jaar door studenten verbrand zijn aan den voet van het standbeeld van Frcdcrik den Groote. Voor het Drcsdencr Schwudgericht begon gisteren het proces tegen dc aanhangers van den Falkensleiuer roover Hölz. Acht beklaagden ston den terecht, beschuldigd van vier groote over vallen op villa's van Falkensteiner fabrikanten. Voor een gedeelte met tranen in de oogen ver- lelden zij, hoe zij tot Ilölz waren gekomen. Zij waren werkloos en hadden niets te verliezen. Maandag zal het vonnis worden uitgesproken. Naar dc Matin vaststelt, moet er op worden gerekend, dal de Fransche spoorwegen op het einde van bet jaar met een deficit van 2 mil liard zullen sluiten. Men neemt aan, dat de re geering overweegt, een verhooging dei spoor cn vrachttarieven le verlangen. De eerste stoomboot van de nieuwe stoom vaartlijn New-Y'ork-IIamburg van de reederij A. Luckenbach te New-York is van Philadelphia te Bremen aangekomen. Het is de stoomboot Harry Luckenbach, een schip van 8000 ton laadruimte. Na ongeveer 8 dagen zal de tweede stoomboot volgen. Nadat reeds voor eenige dagen sneeuwval vermeld was, in het Zwarte Woud, is thans in het geheele Reuzengebergte sterke sneeuwval in getreden tot op een hoogte van 1290 M. In een vergadering van personen van allé beroepen van Oost Tyrol, werd besloten tot de onafhankelijkheid van Oost-Tyrol en de annslui- ling aan Duitschland onder den naam zan Deutsche Gau Ost-Tyrol. f. De Thüringer Bond van Weverijen heeft aan de groote Einkauf Centrale voor de Mijn werkers voor achttien millioen mark textielwaren geleverd tegen den kostprijs. Het doel van deze transactie is de magazijnen te ledigen en den arbeiders aan werk le helpen. De Thüringer Staatsregeering heeft aan de Einkauf Centrale een crcüict voor dezen aankoop verleend. Uit het Ferdinandmuseum te Innsbriick is een doek van Van Dijek, voorstellende een vrou- wenkop, ter waarde van een half millioen kronen gestolen. Eenige deskundigen betwijfelen de echt heid. Naar een Havas-Reulerbericht meldt, is de zoon van den liberalen leider Romanones bij de bezetting van de heilige Marokkaanschc stad Sjesjopan ernstig gewond. Een snelheidswedstrijd in Italië. Tc Roma zal 4 November een snelheidswedstrijd plaats hebben voor vliegmachines welker afmetinken de 6 meter niet overschrijden en waarvan da motoren een cytinderinhoud bezitten van minder dan 4,585 liter. Er is voor dezen wedstrijd, welke jaarlijks zal plaats vinden, een wissclprijs be schikbaar gesteld, de Brapelli-beker, waaraan echter de merkwaardige bepaling is verbonden dat liet parcours voor den wedstrijd ieder jaar in lengte verdubctd moet worden. Voor dit jaar bedraagt de afstand 182 kilometer. DE ZUSTERS FRANCISCANESSEN TE SEMARANG. Vergadering van Donderdag 21 October. Voorzitter Mr. Kooien. INTERPELLATIE VAN DEN TEMPEL. Aan de orde is de voorlzetting van de inter pellatie Van den Tempel, betreffende de verbete ring van de salarieering van het rijkspersoneel van den rijks-post-, telegraaf- en telefoondienst. Dc heer DE SAVORN1N LOHMAN (C.-H.) mo tiveert zijn stem legen de mode-Van den Tem pel en voor de motie-van Rijzewijk. De heer RUTGERS (A-R zal stemmen tegen de motie-Van de Laar. aangezien hij tegen ver dere doorvoering van tiet stelsel kinderbijslag is. Overgegaan wordt (at stemming over de inge diende modes. Voor den uitslag der stemming over deze mo des, verwijzen we naar in dit no. voorkomende Parlementaire Kroniek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9