DERDEBLAD DE ERFENIS. BUITENLAND BINNENLAND Handel en Nijverheid Orde en Arbeid. Kerk en School Gemengd Nieuws FEUILLETON. ZATERDAG 23 OCTOBER 1920. DEMUNWERKERSSTAKim QEMEftSDE BUiTENL. BERiCHTEÜ, Binnenlandsch Nieuws. Een verzoek waarop afwijzend werd be schikt. Door den Ober-burgemeester Mainz werd, volgens de „Tel" onlangs een verzoek gericht tot de Nederlandscld regeering, om toestemming te verleenen, dat. dagelijks 500000 liter melk naar Mainz gezonden zou worden, daar de melknood onrustbarend gestegen is. Echter hleeft onze regeeriug op dit verzoek afwijzend beschikt, in verband met de moeilijkhe den, welke in het eigen land ten aanzien der melkvoorziening te overwinnen zijn. MIDDENSTANDS W ON 1NGBOTJW Naar het „Hbl." verneemt, heeft de re geering aan het AmsterdamscliU ge meentebestuur verzocht, indien de subsi die voor den middenstandswaningbouw van ten hoogste f 2500 per woning of f25 per vierkanten meter oppervlakte door gaat, in de kosten er van één vierde ge deelte bij te dragen. Aan andere gemeenten, waar de roid- denstandsbouw voor dien steun in aanmer king wensclit te komen, zal 1.' tzelfde worden gevraagd. HULP, VAN NEDERLAND AAN OOS TENRIJK. Door tusschcnkomst van 't Intern. Steun- cn Cred iet-comité tc Parijs, zoo seint Keuter uit Parijs, zijn maatregelen genomen om den moeilijken economiseken toestand van Oostenrijk te bestrijden. De Noderlandsche regeering blieft een som van twee millioen gulden toegekend voer den aankoop van suiker; vrji drie millioen voor den aankoop van aardappelen en van 150 duizend gulden voer den aan koop van zink. NEDERLAND'S VERTEGENWOOR DIGERS BIJ DEN VOLKERENBOND. Tot vertegenwoordigers van ons land ter vergadering van den Volkenbond, welke 15 November te Geneve is bijeen geroepen, zijn benoemd de heeren Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken; Loudon, buitengewoon gezant te Parijs en Fock, benoemd Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië; tot plaisvervangene vertegenw. voor de be handeling van speciale aangelegenheden; de heeren mr. Struycken, lid van den Raad van State en dr. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad, jhr. mr. van Eysinga hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden. Mr. dr. Fiancois, hoofdcommies aan l.pt Departement van Buitenlandsche Zaken en cenige andere ambtenaren zullen dc delegatie naai' Geneve vergezellen. UIT ONZE OOST Onderzoek naar helium. Uit Buiten zorg wordt gemeld: Plannen zijn in over weging tot het instellen van een onder zoek naar de aanwezigheid van helium hier te lande. Het voorkomen van dit gas wordt belangrijk geacht met hot oog op de toekomst in verband met de ontwikke ling van het vliegwezen. Atjehsilhp \alseke munters. 't „Nbl. v. Atjeh" meldt: Te Seulimeum zijn 3 Atjeh er s gearres teerd die zich onledig hielden met het vervaardigen van bankjes van 20 gulden. Het materiaal van de heeren bestond uit kleur-potlooden en zwarte en roode inkt, een gevaarlijke speculatie op de naïviteit van het publiek. Amerikaansche chicanes. In verband met de vele chicanes in de laatste we ken van Amerikaansche koopers van sui ker en andere producten, is de Handcls- vereeniging te Soerabaja voornemens in overleg met de zustervereenigtngen een protest te seinen naar de Kamers van Koophandel te New-York en San Fran cisco. Verkeer en Posterijen In afwijking van de dienstregeling aan gegeven in den officieelen reisgids van 25 October 1920, wordt met ingang van dien datum trein 235 Amsterdam (C. S.) Den Haag (H. S. M.) dagelijks doorge voerd tot Rotterdam (D. P.) als volgt; Den Haag (H.S.M) V 12,18 nacht, De.Jft V 12.30 nacht, Schiedam V. 12,44 nacht, Rot- terdjam (D.P.) A. 12.51 nacht (Msb) TWEEDE KAföfcR. Korte Berichten Nu vroeg hij' iets aan den roover, die naast hem zat en nadat deze toestemmend had geknikt, stond hij' op en ging in eerbiedige houding naar den Duitscher, voor wien hij diep boog en toen bedeesd vroeg, een verzoek te m^gen dqen. „Zeker, mcogt go dat, maar ik' zal u op het oogenblik niet van veel dienst kunnen zijn, want wij zijn ook ge van ge nen zooals gij; zijt, naar ik veronderstel." „O, signoro, heb medelijden met den zoon ©ener arme weduwe, die in handen der roovers viel en geen cent hééft om het losgeld te betalen." „Hoe komt ge hier?" „Ik ben klerk, signore, op heit kantoor van den advocaat Monaco de la Valette: hij zond mij met 'een gewichtige boot schap naar een collega in Milaan. Gisteren was ik op den terugweg en viel ongelukkig in handen van deze roo.... deze heeren. Nu willen zij honderd daalders losgeld ivan mij hebben, maar ik heb niets en mijn moeder ook niets, cn miin Marietta heeft ook niets en de. advocaat is een zeer hard heer, die mij bovendien ver boden had bij avond te reizen, zoodat ik van hem wei niets zal krijgen. En nu, sig nore, zit mijn moeder te schreien, dag en nacht, want ze weet niet-, waar haar zoon ts gebleven en Marietta zal ook wanho pig zijn". „Hoeveel losgeld willen zij' van u?" „Honderd daalders, signore, o ik zal er u eeuwig dankbaar voor zijin". „Dankbaarheid kost niet veel", viel de graaf hem in de rede, „is wel?". „O, signore, ik zal u ook werkelijk toonen, oat ik dankbaar ben, ik zal wer ken, ik zal alles doen wat ik kan, en u terugbetalen zoodra mogelijk". „Dat is ten minste ]eèn beter soort van dankbaarheid." „En mijn moeder, signore, zal voor u bidden en „Goed, goed", zoo onderbrak de kalme Duitscher den woordenvloed van den spraakzamen Italiaan, en wendde zich tot den roover, die met schrijfgerei kwam. „Het is middernacht", zei deze, „schrijf gauw de banken in Parma, die onzen ver tegenwoordiger kennen, staan elk uur vau den nacht voor ons open", hij hield even op, toen hjjj hgt .verbaasde gezicht van den Duitscher zag „verwondert het u misschien, dat wij met banken in betrekking staan? Ja dat verwondert mij ook, maar ik kan niet alles zeggen, wat ik weet en er is nog veel, wat ik niet wéét want de beide chefs zijn ór niet". De graaf sprong verschrikt op. „Maar. als gij zoo op uw eigen gelegenheid het losgeld hebt bepaald, zou het dau ook kunnen zijn, dat wij, als uw chefs komen, toch nog niet vrijgelaten zouden worden? De too ver stak hem de hand toe. „Al lijkt ons bedrijf u misschien afkeurens waard, u kunt er op aan, dat wij ons woord niet breken, ik niet en niemand onzer." „Ook niet, als de chefs dat wilden?" „Ook dan niet, dat verzeker ik u, maar vlug nu, schhrijf om duizend daalders en ga slapen, want 't is nacht". De graaf nam het papier, dat hem werd toegereikt. „Nog één vraaghoeveel losgeld is voor dezen jongen man bepaald?". „Honderd daalders, naar ik meen." „Mag ik die voor hem betalen?" „Natuurlijk heel graag, dan zijn w© van dien opvreter af: als hij flinker was kon hij bij ons blijven. „God beware me", liet de jonge man qvtr wien 't Cine, en die aandien tig had toegeluisterd, zich ontvallen, maar op 't zelfde oogenblik kromp hij ineen, bevreesd voor de wraak van den roover. Deze echter scheen in 't geheél niét boos te zijn: hij zag den jongen man aan, zuchtte diep en mompelde iets bij zich zeiven, dat maer op een toestemming dan op het tegenovergestelde geléék. Daarna stampte hij ongeduldig op dan grond en zei: „Kom schrijf nu." Die graaf schreef, reikt© het briefje o<vér en even later, nadat de bode weg was, gingen allen liggen sLapen. IL Het was reeds vrij laat in den morgen, toen de beide Duitschers wakker werden en eonigo oogen blikken werk. hadden om do gebeurtenissen van den vorigen dag in hun geheugen terug t© roepen en zich rekenschap te geven, waar zjj zich bevon den. Het bosch dat den vorigen avond zoo donker had geschenen, bleek nu op deze plaats al ijl te zijn, aoodat de mor gen on d e reeds vrij hoog stond, aan alle kanten door de bladeren scheen en vroo- lijke lichtplekjes deed spelen op den grond. Die overblijfselen van het vuur wa ren nog zichtbaar op een zwart© plek, met enkele stukken rookend hout, en op eenigen afstand e tonden een aantal paar den, waaronder de hunne door hoogeren bouw en lichter© kleur gemakkelijk te herkennen waren. De mannen, die hier en daar in 't rond liepen, zagen er bij daglicht veel minder woest en vervaarlijk uit en ©en hunner kwam, zoodra hij gewaar werd, dat do vreemdelingen wakker wanen, naar hen toa en vroeg hen, of hij hen ook met een of ander van dienst kon zijn, „Hoe Iaat kan de boodschapper Uier zijn met het geld?' was het eerste woord van den graaf. Op lietzeÜde oogenblik kwam de jonge gevangen© uit Parma naderbij, die pope van verlangen om uit zijin benarde positie te worden verlost en reikhalzend het ant woord van den roover te gomoet zag. Deze zag naar de zon om uit haar hoogte den tijd te berekenen en antwoordde„Dat zal geen twee uur meer duren, dan is hiji er", en met e©n zucht liet hij er op volgen: „en dan bent u vrij". De graal zag nu, dat het dezelfde man was, die reeds den vorigen avond voorna tneiijk tot hen het woord had gevoerd en vroeg verwonderd: „Waarom zucht gij?'' „Ik kan u niet alles zeggen", was even als den vorigen avond het antwoord, „maar waarmee kan ik M van dienst zijn." (Wordt vervolg!.) Nieuwe relletjes. Lr licliben gisteren wederom relletjes plaats gehad Ie Tonypandy (Wales). Zeven agenten werden gewond; de menigte werd wederom door een eharge met den slok verspreid. De staking in het Lagerhuis. In liet Lagerhuis een vraag betreffende de mijnwerkersslaking beantwoordend, zeide Lloyd George, dal de regccring zich druk bezig had gehouden met een zeer volledige bespreking met ecnige vertegenwoordigers der mijnwerkers ten einde te onderzoeken of er geen middeel was om tot een oplossing te komen, bevredigend voor beide partijen, ik meende, dat wij goed vorderden, doch ik mag het Lagerhuis niet ver helen, dat het zeer overhaaste optreden van liet bestuur van het spoorwegpersoneel de on derhandelingen heeft bemoeilijkt. Dat optreden vormde een bemoeilijking voor beide partijen; het was een buitengewoon overijlde en ondoor dachte inmenging en ik kan niet zeggen, aldus de „premier", dat het door iemand gewenscht werd. Het is geenerlei steun geweest voor de moeiijkheden, maar heeft daaraan nog een groot ongeluk toegevoegd. Ik hoop, dat de besprekingen later zulten worden hervat en dat de regeering niet zal ophouden iedere poging in het werk te stel len om et-n vreedzame oplossing te zoeken, bevredigend voor alle partijen en voor de ge meenschap. De werkloosheid. Het aantal dergenen, die als rechtstreeksch gevolg van de staking entslagen zijn, werd Woensdag op tenminste honderdduizend ge raamd. Een uitlating van Smillie. Smillic heeft Donderdagavond te Glasgow hel woord voerend, gezegd, dat als de regeering toestemde in de loonsverhooging, de mijnwer kers bereid waren met de mijneigenaars samen te werken. Wij weten, zeide Smillie, dat de ko- lenproduclic binnen vier of vijf maanden met twintig millioen to nkan worden vermeerderd. D£ TOESTAND IN IERLAND. Een verklaring der lersche geestelijkheid. De aartsbisschoppen en bisschoppen in Ier land hebben onder voorzitterschap van kardi naal Logue in Maynoolh vergaderd, om een oordeel uit te spreken over den toestand in Ierland. In een verklaring, welke na afloop der bij eenkomst is openbaar gemaakt, worden de mis dadige uitspattingen aan beide zijden veroor deeld, de politiek en het beheer der regeering gelaakt, en een onderzoek naar de represaille maatregelen gevraagd. Toen er in het land nog geen misdaden plaats grepen, zoo zegt de verklaring, hebben wij de regeering gewaarschuwd, dat haar onderdruk kingsmaatregelen de meest betreurenswaardige gevolgen zouden hebben. De waarschuwing was te vergeefsch en nimmer heeft er zulk 'n wan orde in het land gehcerscht als thans. Ten opzichte der represailles wordt betoogd, dat de misdrijven niet slechts zijn aangemoe digd, zoo niet georganiseerd, door duistere en onverantwoordelijke individuen, doch door de regeering van het machtige rijk, welke de hoog ste idealen van recht en rechtvaardigheid pre dikt. Wanneer er thans anarchie in Ierland heersclit, dan is de Britsche regeering de aan- stichtsler hiervan. De schoonschijnende verkla ring Ulster niet te willen dwingen is op onjuiste beweringen gebaseerd. Elkeen met een gezond oordeel kan zien hoe ongewenscht het is de minderheid te dwingen, wanneer de krachten elkaar opheffen, doch het geven van een waarborg bij voorschot aan een minderheid, is een regeling onmogelijk maken. Een geheim arsenaal. ïn de omgeving van Belfast heeft een arres tatie plaats gehad, welke tot de ontdekking van een arsenaal van Sinn Feiners heeft geleid. Een politie-patrouille nam een man in hechtenis, die in het bezit was van een geladen revolver. Hij weigerde zijn naam en adres op te geven, doch een op hem bevonden papier vermeldde het adres van een huis in het district Ballynafeith. Het huis werd onderzocht, waarbij op de bo venste verdieping, behalve een aantal revolvers, een groote hoeveelheid bommen en een com- plete telefonische inrichting werden aangetrof fen. Denzelfden dag werd in de nabijheid van een bouwwerk een bom van Dnitsch maaksel gevonden. Ontploffingen te Dublin. Donderdagmorgen hadden op verschillende plaatsen in Dublin herhaalde hevige ontplof fingen plaats, terwijl er geschoten werd. Naar gemeld wordt, is het regeerings-arsenaal te Du blin geplunderd. Volgens een ander bericht maakten de plunderaars een groole hoeveelheid wapenen, ammunitie en bommen buit en wer den de ontploffingen door de plunderaars ver oorzaakt, die de buitgemaakte granaten bezig den in een gevecht met de politie. Weder politiebeambten dooagescnoten. Er zijn weder drie politiebeambten in Ierland doodgeschoten, n.l. te Ballinagore en tc Leap bij Skibbercen. SCHOLEN IN HET BEZETTE GEBIED. De „Deutsche Allg. Ztg." deelt mee, dat men de Fransche pogingen om in de scholen van het bezette gebied de Fransche taal in te voeren als volkomen mislukt kan beschouwen. Vele scholen, waarin reeds onderwijs in de Fran- •he taal werd gegeven, moesten gesloten wor den wegens gebrek aan deelneming. DE DIESELMOTOREN. De Duitsche centrum fractie zal, volgens de „Deutsche Allg. Zeitung" den Rijksraad vragen, of. de rijksregeeriug geneigd is te verklaren welke stappen zij denkt le doen om den eisch tot uitlevering van dc Dieselmotoren in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag en een groot gevaar voor de Duitsche industrie en land bouw ingetrokken te krijgen. KABINETSCRISIS IN ZWEDEN. Naar de Berlijnsche corr. van hel „Hbld." van betrouwbare zijde verneemt, is het Zwced- sche kabinet-Branting gisteren afgetreden. Naar verluidt zou de militaire bevelhebber van Chris- tianstadt, baron Louis de Heer, premier wor den van de nieuwe regeering en de gezant te Londen, graaf Wrangel, minister van buiten- landsche zaken. Baron De Geer behoort tot den rechtervleugel der liberale partij. COMMUNISTISCHE KOPSTUKKEN. De rechtbank te Brunswijk veroordeelde de communisten-aanvoerders Gehrke en Schwerdt wegens het maken van valschc munt lot vier jaar tuchthuisstraf cn drie jaar gevangenis. Dc beklaagden hadden in Brunswijk vier maan den lang rijksbankbiljetten van 50 mark tot een gezamenlijk bedrag van 30.000 mark nage maakt en in omloop gebracht. De arbeiders in staatsdienst te Bremen hebben Donderdagavond in een vergadering met 2413 legen 111 stemmen tot de algemeene sta king besloten. Bremen zou waarschijnlijk van hedenmorgen af zonder gas, water en licht zijn. De technische nooddienst zal ingrijpen. De Times-correspondent te Rome meldt, dat een troepje anarchisten zich heeft meester gemaakt van de kerk van Sl. Martin te Scartino, ten Z.O. van Pisa, onder het motto, dat het ge bouw van 't volk behoort. De anarchisten richt ten haar in als danshuis. Een deputatie uit dc bevolking is naar den prefect vertrokken om te protcsteeren tegen deze heiligschennis, waarop een politie-detacliement in auto's naar Scartino is gegaan om de anaichisten uit dc kerk tc ver drijven. Zondag moeten de Parijsclie café's sluiten om half één, de schouwburgen om half twaalf afgeloopen zijn, terwij) ook de balzalen om half één moeten verlaten zijn. De correspondent van dc „Echo de Paris" te Rome heeft een onderhoud gehad aldaar met den nieuwen aartsbisschop van Parijs, kardi naal Dubois. Deze verklaarde dat hij er naar zal streven om zijn taak te vervullen als toegewijd zoon van de kerk en als goed patriot, en oin de belangen van zijn land en die van den Heiligen Stoel te verzoenen, welke in de toekomst niet an ders dan steeds krachtiger verbonden zullen zijn. In de machinefabrieken te Boedapest is weer volop werk. Wegens gebrek aan grondstof fen moet men zich echter in hoofdzaak beper ken tot reparaliewerk. Joego-Slavië zond veel spoorwegrijluigen ter reparatie met de hiervoor benoodigde kolen en grondstoffen. Ook Roe menië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Duitsch- land zijn van plan locomotieven en rijtuigen in Boedapest te laten repareereu. Naar gemeld wordt is de stoombooldienst van Grimsby op Hamburg, Antwerpen en Rotter dam tot nader order stop gezet. De „Messagero" verneemt uit Bologna, dat de politie een aantal anarchisten, in congres vercenigd, arresteerde; zij hadden groote geld sommen bij zich. De ministerraad heeft besloten het voor stel te doen Zuid-Slavic tot een erfelijke monar chie te maken onder de dynastie der Karageorge- witsj. De regeering zal le Belgrado zetelen. In den nacht van 23 op 24 October wordt de zomertijd in Frankrijk opgeheven. DE SALARISREGELING VAN IIET RIJKSPERSONEEL. Naar de „Msb." verneemt, is reeds aangevan gen met de voorbereiding van de restitutie der 7 pCt. korting van het Weduwen- en Weezen- GEMOEDSBEZWAREN TEGEN VERZEKERING De Raad van Arbeid te Apel.tooin heeft be slissingen genomen in 43 gevallen, waarbij ge moedsbezwaren tegen de verplichte verzekering in het spel waren. In 27 van deze gevallen be stond gemoedsbezwaar bij werkgevers en werk nemers beiden, in de overige 21 gevallen bij den werkgevers alleen. Geen enkel geval kwam voor van gemoedsbezwaar alleen bij den werknemer. Het voorkomen van slechts 48 gevallen van gemoedsbezwaar op een totaal van 30.000 ver plichte verzekerden, die bij den Raad van Arbeid te Apeldoorn zijn ingeschreven, bewijst wel de onjuistheid van de bewering in de brochure van ds Kersten, dat driekwart der bewoners van dc Veluwe bezwaren tegen de verplichte verzeke ring hebben. WIJZIGING DIENSTREGELING SPOOR WEGEN, Vergadering van 22 October. Voorzitter Mr. Kooien. De heer DECKERS (R. K.) vraagt verlof tol een interpellatie over de overslrooniingen in Noord-Brabant in Januari 1920. Dinsdag zal ovei dit verzoek worden beslist. INTERPELLATIE SANNES over de Brood- en Melkprijzen. De lieer VAN RAPPARD (V.L.) acht bel ver keerde politiek, de bolerproductie te beperken door lage prijzen, als gevolg van uitvoerheffin- gen. Hij wil een proef genomen zien met ophef fing van alle belemmerende bepalingen aan gaande bet zuivelbedrijf. De lieer WINTERMANS (R.-K.) betoogt, dat de boeren niet te veel ontvangen voor de zui velproducten. De heer REYMER, R.K., vraagt of en wan neer ccn nieuwe Duurtewel is te wachten; hij keurt het af dat bet vaststellen van maximum- broodprijzen aan de gemeentebesturen wordt overgelaten. De beer BAKKER,C.IL, juicht het optreden der regeering ten aanzien van de zuivelproduc- tie toe. Dc heer DRESSELHUYS, V.L. betoogt dat voor iiet herstel van den economischen toe stand noodig is hel herstel van bet vrije ruil verkeer. De beer RUGGE S. D. A. P. beloogt dat so cialisatie het eenige middel is Ier afdoende ver betering vau de duurte. De heer A. P. STAALMAN Chr. Dem. zegt dat bet broodbureau onvoldoende werkt. De beer COLIJN A. R. wensclit den uitvoer van zuivelproducten geheel vrij te laten, doch den exporteur de verplichting op te leggen legen lagen prijs \oor het binnenland te leveren. De lieer DECKERS, R.-K., vraagt opheffing van de N. U. M.-heffingen, voor zoover ze niet noodig zijn voor de beschikbaarstelling van melk tegen redelijke prijzen; verhooging van den prijs dien de boeren krijgen voor de melk, als de pro ductiekosten dat gewenscht maken en gemakke lijker uitvoer van het overschot. De lieer TEENSTRA, V. D., wenscht zoo spoe dig mogelijk terugkeer tot dc normale verhou ding en in het bijzonder zoo spoedig mogelijk ophouden van de regeeringsbemociing met de Zuivclproductie. De beer VAN SCHAIK, R.-K., meent dat een terugkeer tot volledige verkeersvrijheid niet ge wenscht en niet mogelijk is. MINISTER YAN IJSSELSTEIJN deelt mede, dat het ontwerp voor een nieuwe Duurtewet gereed is. De prijs dien de boeren voor mlek ontvangen, zal dezen winter niet meer worden veranderd. In het voorjaar zal worden nagegaan of verandering noodig is in verband met de productieprijzen. De N. U. M. heffingen kunnen niet worden afgeschaft. De motie-Salines wijst spr. af. De stemming over laatstgenoemde motie wordt uitgesteld. Slapie in de papier-industrie. Naar wij ver nemen, zal een groot gedeelte der arbeiders aan de papierfabriek van Gcbrs. Tielen Co. te Wcert-Mcerssen, heden, Zaterdag gedaan krijgen. Een eigen pand. De Nederiandsche Bond van Veehandelaren heeft een eigen pand te Utrecht aangekocht. Dientengevolge wordt het bondsbureau van Rotterdam naar Utrecht ver plaatst. Vastgestelde richtloonen. Op de conferen tie tusschcn de directies der boniweverijen te Hengoio en de hoofdbesturen der textielarbei dersbonden zijn de volgende richtloonen vastge steld: koppelsters, copsopsleeksters, spoelsters 18.50, opsleeksters, aandraaisters en rijgsters 19.50, sjouwers 25, zettelsters 21,50, ster kers 29—ƒ31, vouwsters 19, ververs 26 31, wevers 31, apprcteerders 2531, mannelijk personeel weverskantoor 2532, vrouwelijk id, ƒ22.50, overuren 25 pCt. meer. Doorbetaling der algemeen erkende Christelijke feestdagen. MGR. H. v. d. WETERING. Hel „Centr." verneemt uit de Eeuwige Stad, dal Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht, al daar 21 Oct. is aangekomen. WETGEVER VOOR MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. Op de le Tilburg gehouden vergadering van de R. K. Leerarenvereeniging ,„St. Bonaventu- ra", voerde Minister de Visser het woord. Z.Ecx. richtte een uitnoodiging aan den re ferent, Dr. Moller en in 't algemeen lot de ge- heele vergadering, n.l. deze uitnoodiging, dat hij op cenigerlei wijze in schiftuurvorm, hetzij aan het Departement van Onderwijs, hetzij in het tijdschrift der vereeniging een breedvoerige uit eenzetting en verdediging mag onder de oogen krijgen, Hiermede zou niet alleen een voordeel bereikt worden, dat allen, die tegenwoordig w» ren. het gesprokene nog eens rustig kunnen nalezen, maar ook zou er mede een dienst be wezen worden aau den Onderwijsraad en aan het Departement 'van Onderwijs. Om een be paalde reden zet spr. dit op den voorgrond: n.l. dat, als er met de behandeling van de L.O.-wet betrekkelijk bevredigende resultaten bereikt zijn, is zulks geschied, omdat spr. van meet af aan met de practischc organen in de onderwijswe reld overleg gepleegd lieeft en 't zijne meening ts, dat theorie cn praktijk, twee handen zijn, 'die elkaar moeten worden toegestoken, om lel» te be reiken. Dezelfde idealen zal spr. huldigen by de a.s. wijzigingen van de M.O.-wet. Hij wenscht daarbij geen slap le zetten, zonder de practijk ruimschoots in de gelegenheid te stellen zich te doen hoeren, opdat, als men aan het Departement van Onderwijs lot de theorie komt, in alle opzichten met de mannen uil de praktijk zal rekening gehouden wordcc. Daar om herhaalde spr. wat hij in vergaderingen van leeraren te Haarlem en Zwolle gezegd had: hij stelt hel ten zeerste op prijs cn hij doet daartoe de dringende vraag in schrift te belichamen wat hier gesproken is. Hiermede zal aan de zaak een groote. dienst bewezen worden. Spr. eindigde met den wensch en de bede, dat allen, die tegenwoordig waren nog lang mogen werkzaam blijven in dienst van de volks ontwikkeling in T algemeen en in dienst van het bijzonder onderwijs in 't bijzonder. Da! zal dan bet meest kunnen plaals vinden, indien zij cr naar streven, naast voldoende mate van kennis, dc paedagigischc tact en psychologische op voedkunde te verwerven, die hen onder da Christelijke beademing maakt tol zulke leeraren, die een alles behcerschendcn invloed uitoefenen op de toekomst van hunne leerlingen. Gelukkig noemt spr. het, dat de periode van eenzijdige ontwikkeling voorbij is; de vorming van bet op komend geslacht staat in het (eeken van de menschelijke persoonlijkheid. Spr.'s vaste overtuiging is bet, dat ten slotte niemand in volkomen male hiertoe ill staat is, dan hij, die ter school gaat bij Hem, Die ons geberd heeft den mensch als schepsel Gods te kennen en te waardceren, en die zich in dienst stelt en blijft van Christus. Landbouwhuishoudonderwijs. Te Poster- bolt (Limb.) werd Donderdag de R.-K. Oplei dingsschool voor vrouwelijke leerkrachten bij het landbouwhuishoudonderwijs door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, op plech tige wijze geopend. GROOTE KOFFIE-UITVOER. Uit Maastricht wordt aan het „N. v. d. D." gemeld: „Waren het in de jaren van den oorlog de groentedrogerijen, die de inenschen uit den slaap hielden, thans zijn het de koffiebrande rijen, die de bewoners in den omtrek op bun geuren gedurende den nacht vergasten. De uit voer van koffie naar Duitschland aan de grens bij Kcrkrade heeft zulke reusachtige afmetingen aangenomen, dat dag en nacht wordt doorge werkt ten spijt van den 8-urigen werkdag. De eene vrachtauto met balen koffie is nog niet weg of een andere wordt weer opgeladen. Ons werd verzekerd, dat een firma uit Amster dam eiken dag 6000 kilo koffie afleverde naar, dc grens. Hoeveel dit aantal hier in de stad bedraagt is niet te benaderen; want er zijn ver schillende koffiebranderijen en allen werken onafgebroken voort. De koffie wordt gebracht riaar en verkocht te Kerkrade en vandaar gaat ze dan dc grens over. Of voor den uitvoer van al die koffie consent gegeven wordt, betwijfe len we. Het zijn dikwijls tusschenhandelaars, die hier de koffie koopen en ze in Kerkrade van do hand doen. In elk geval is het een zaakje, waai goed geld aan verdiend wordt. Zilverbons die afwijken. In omloop zijn ccn aantal zilverbons, waarbij op de achterzijde de groote cijfers van 2.50 niet voorzien zijn van dc slippelvulling. Naar uit een particulier schrijven van het departement van financiën blijkt, zijn deze bons niet valsch. Door een verzuim bij liet drukken, zijn deze stippels op een aantal bous niet aangebracht en reeds waren een aantal uit gegeven, voor men dit defect bemerkte. Het lijkt ons niet overbodig, op deze afwij king te wijzen ter voorkoming van moeilijkhe den in de circulatie. Donderdagmiddag zijn de gebroeders Cals uit Meerssen (Limb.) zittende op 'n motorfiets, te Gulpen tegen de naar Vaals rijdende auto bus gereden. De een is gedood, de ander zwaar gewond. Van Schiermonnikoog wordt gemeld dat Donderdagnacht noordelijk van het eiland een Duitsche tjalk is gezonken. Met vaartuig, van Einden naar Denemarken, is geladen met piek- ijzcr. De bemanniDg is te Oostmahorn geland. Naar de „Maasbode" meldt, is het zooge naamde „Roosterbosch", behoorend bij het particulier domein van het paleis Socsldijk hij Amersfoort zich uitstrekkende van den Amster- damschen straatweg tot den ouden Domlaan en van den Hilversumscben straatweg tot de spoorlijn BaarnHilversum, voor f 1.200.000 overgegaan in handen van een maatschappij. De bedoeling is, dit terrein, hetwelk een grootte heeft van ongeveer 60 hectaren, te cxploiteeren als villapark. J'en loopjongen van de fi.tna Wijzenbeek op het Singel te Amsterdam, die f 3400 moest innen, is Donderdag met Git bedrag op den loop gegaan. Tot dusver is bij nog niet opge spoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9