($y~W IBS besla voedsel voor umJdnd BERICHTEN Leger en Vloot UIT ONZE OOST i&l Kunst en Kennis. Kerk en School Gemengd Nieuws Handel en Nijverheid HAARLEM Rechtszaken. Dintiai 26 iet. loc, tanips Telegrammen i i READ UIT DEN DUIM 'ZUIGERIJ. Uit Maastricht wordt bet volgende aan de „Msb." geschreven naar aanleiding van de herhaaldelijk in de dagbladen opdui kende berichten, dat in en nabij Lim- burg's hoofdstad, zich een belangrijke groep Belgische activisten hleeft geves tigd, die openlijk door Ned'erlandsch en Duitsch geld wordt gesteund. lederen avond zouden zij over de grens komen, vanwaar zij slechts enkele bon- derden meters verwijderd wonen. Voor f 40.000 zouden ze een garage hebben gekocht, die als drukkerij zal worden in gericht. De machines voor deze drukke rij zouden die vau „de Soir" zijn, welke tijdens den oorlog door de Duitschers zijn gestolen. Wij hebben alles nauwkeurig onderzocht en kunnen nu naar waarhfeid het volgen-de melden: Er wonen in Maan tricht enkele activisten met name be kend, die in België niet veilig meer zijn, één hunner woont te Smeermaes, vlak aan de grens op Hollandscli gebied. Men ziet ze zelden of nooit bijeen; ze houden geen vergaderingen, en de kommiezen met de bewaking der grenzen belast, verze kerden dat er over en weer nog nimmer activisten de grenzen zijn gepasseerd, of daar in die woning aan de grenzen zijn bijeengekomen. De gebrs. Van AeLst drukkers, hebben de garage gekocht, om dat hun drukkerij van th|ans veel te klein geworden is. Zij hebben met activistisch® woelingen volstrekt niets te maken. Die drukkerij wordt het volgende jaar eerst ia gebruik genomen. Zij zetten daar hun eigen machines in. De maeh'ines van de „Soir" zijn direct na den wapenstilstand ooor de Duitschers teruggegeven en al lang in België weer in vol.e werking. We.l heeft een Belg hier ter stede hij eenigie drukkerijen prijsopgave gevraagd voor het leveren van eenig drukwerk, maar besteld of geleverd is er nog niets. Dat is nu alles wat er overblijft van de anti-Bel- gisöhe propaganda in Nederland waar de „Nation Beige" uit Brussel zich zoo druk over maakt. Korte Berichten zoek naar een diefstal bij een familie in de Jac. Obrechtstraat. Daar het geval niet bewezen Ikon worden, is er geen proces-verbaal van op gemaakt. Het O. M. achtte alles bewezen, behalve de diefstal van den briljanten hanger. Door oe houding van beklaagde verspeelt deze een kans op voorwaardelijke veroordeeling. Een beken tenis en het toonen van berouw zijn de eerste stappen tot verbetering. Hij kon nu geen voor waardelijke straf vragen, en eischte vier maan den gevangenisstraf. De verdediger Mr. Max Brück zeide, dat hij er het meisje ook op gewezen had, liever te be kennen doch het had niets gegeven Toch vroeg pl. een voorwaardelijke straf, welke desnoods hooger was, dan de geëischte. UIT ONZE VORIGE OPLAAG A. v. <1. LAAN. t Hies* ter stede is overleden in den ou derdom van 59 jaar, de heer A. v. d> Laan, een der oudste firmanten der firma A. v. d. Laan en Co., modemagazijnen alhier. OP HOL. HE ONEERLIJKE DIENJFMEISJE. Had ze maar berouwvol bekend, haar me vrouw bestolen te hebben, bij wie zij in dienst was, dan was er nog kans geweest op een voor waardelijke veroordeeling, zoo zeide de officier van justitie in zijn requisitoir en ook de verde diger van het dienstmeisje mr. Max Brück had er tevergeefs bij de 21-jarige op aangedrongen, om te bekennen. Het meisje zou, volgens de dagvaarding bij een mevrouw op den Willemsparkweg te Am sterdam gestolen hebben: een rijwiel-lantaarn, een stuk Turksche kant, messenleggers, en étuis met zilveren thee- en limonade-lepels en voorts een brillanten hanger. Toen laatstge noemd sieraad vermist werd, deed een recher cheur, vergezeld van de mevrouw, huiszoeking bij de moeder van het dienstmeisje. Alle ver miste voorwerpen werden daar gevonden en in beslag genomen, behalve de briljanten hanger, die zoek bleef. De diefstallen moeten gepleegd zijn tusschen November en Maart. Vrijdag j. 1. stond het meisje, gekleed in een licht blauw mantelpakje met bontkraag, voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Wat was nu haar lezing van het geval De Turksche kant haa ze meegenomen, doch wij zende op de zilveren lepels, had mevrouw tot de dienstbode gezegd, toen zij pas in dienst was „Die mag jij wel hebben, dat kan weg." En voorts:,,Je krijgt een ameublement, als je trouwt.' Deze woorden, die al zeer ongeloof waardig klinken, waren natuurlijk niet gezegd. Een rechercheur verklaarde nog, dat hij het dienstmeisje kende, in verband met een onder- Gistereumorgen ging in de Kleine Hout- str;pifc een paard er van door met een wagen achter zieifcfc Spoedig was hij in botsing met een seharens lij per s w ag en, welke omver werd geworpen, waarop het pao.rd d oor eenige mannen werd 6egrepen. .uit was juist op tijd daar het gehtaele stel zoo goed als tegen de ruiten van een hleerenmagazijn stond en bepaald er door gegaan zou zijn. WAAK GAAN WIJ HEEN? Grelio. Dc bekende taritonzanger Orelio zal Dins-ag Uti Cctooer in de sociëteit Ver- eeni0iig met meuewerking van mevrouw D. var Wely, mezzo-siopraan en den heer 3ar van Duinen begeleuing, een volks concert geven. De toeöar.gsprijs is slechts op 50 ct. gestald, er zullen uitsluitend Ne deriandsche liederen gezongen worden. - 10 cent - INVOERING VAN HET Vv^xdO&K VAN MILITAIR STRAFRECHT EN VAN DE WET OP DE KRIJGSTUCHT. Uit het Verslag der bijzonae e commissie, uit dc Tweede Kamer, in wier handen het boven genoemde wetsontwerp werd gesteia, blijkt in haar geheel de commissie met de Regeering van ooroeeidat het uiterst bedenkelijk zou zijn, indien bij dit ontwerp de beraadslagingen over den inhoud van het nieuwe militair straf- en tuchtrecht werden he:opend. Geschiedde dit, Jan zou de kans zeer groot zijn, dat cie invoei ing van dat recht welke nu na vele jaren eindelijk naar voltooiing nadert, nog geruimen tijd in haar auidig ontwikkelingsstadium zou blijven ver xeeren. De vraag, of invoering van Raden van Tucb in den vorm van commissies, welke den oplegge eener krijgstuchtelijke straf zullen hebben tet zijde te staan, alsnog bij dit ontwerp behoort te geschieden, heeft bij de commissie een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Een minderheid in de commissie is van oor deel, dat het genoemde instituut zoo spoedig mogelijk moet worden tnegevoerd. De meerderheid der commissie daarentegen vreest van opneming in de wet van een bepaling als door de minderheid wordt v o.gesteld het ontstaan van ernsiige moeilijkheden en gevaar voor ontwrichting van de krijgstucht. DE METAALARBEIDERSSTAKING TE BARCELONA. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJN WERKERS EN DE 1 T. F. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft het bestuur van de Internationale Transportarbei ders Federatie in zijn deze week te Amsterdam gehouden vergadering ook besproken, of en in hoeverre de transportarbeiders, welke in de I. T. F. zijn georganiseerd, den stakenden mijn «verkers in Engeland internationaal hulp zou den kunnen verleenen. Den secretaris werd op gedragen in overleg en in samenwerking met de transportarbeidersorganisaties van Engeland. Frankrijk, Duitsehland, België en Holland, de noodige maatregelen te treffen voor eene even- tueele internationale liulpverlcening. DE INVOERING DER ARBEIDSWET. Men scbrijit uit Den Haag: In de kringen van handel en nijverheid in de Residentie was in de laatste dagen, bij de on verwachte publicatie, betreffende de invoering der Arbeidswet op 24 Oct. 1920, groote bedrij vigheid ontstaan. Verschillende patroons-vak vereenigingen, over deze zoo plotselinge ontred dering van hun bedrijf verontrust, zochten te zamen naar middelen om een oplossing voor de regeling der werkt n enz. te vinden, en over het algemeen hun -jfstoestand aan te passen aan de vele, diep ingrijpende regelingen van de wet. Toen nu vast stond, dat er in slechts l1/^ dag de Zaterdag telt officieel immers slechts voor een halven dag lal van administratieve maatregelen moesten worden getroffen, heeft men eerst recht ingezien, waartoe deze spoed zou leiden, n.l. tot een geheel onvoorbereid in treden van een zoo ingrijpende wetgeving. Men denke slechts aan de te balen kaarten, het in vullen der lijsten, het doen afstempelen ten postkantore, het inschrijven in registers enz. Aan het Departement van Arbeid gaf men den raad om zich tot het districtshoofd van de arbeidsinspectie te wenden. Evenwel ook daar zag men de moeilijkheden, bij de overhaaste invoering van de wet ontstaan, ter dege in. Toch achtte men het denkbeeld om de orga nisaties te zamen enkele administratieve hande lingen te doen verrichten, niet geheel verwer pelijk. Dientengevolge vergaderden Zaterdagavond belanghebbenden bij bet banketbakkersbedrijf, Tan 1» April 1920 van Nederiandsche en Duit- sche zijde voor Juli 1..1 moest zijn geratificeerd. Daar deze ratificatie niet heeft plaats gehad, meent de Duitsche regeering dat over de voor waarden en prijzen nieuwe onderhandelingen gevoerd moeten worden. ONVEILIGHEID TE BATAVIA. Het gespuis dat Batavia's buurten onveilig maakt, treedt met den dag brutaler op. Herhaaldelijk kan men in de bladen lezen, dat zooveel inlanders een woning van een landge noot of een Chinees binnengedrongen zijn, en de bewoners beroofd hebben. Het staaltje dat wij vanmorgen vernamen, is wel het toppunt van driestheid, schreef de „Java- bode" van iS September. Tegen tien uur gisteravond drong een twaalf tal (I) inlanders met goloks gewapend, de wo- had gewacht, had gegeven. De onbekende ver zocht hem toen om twee uur op den Dam te komoen. De jongeman heeft aan dit verzoek voldaan. Om 2 uur zon hij toen een chcèque hebben gekregen, groot f 30.000, geteekend door twee procuratiehouders van de Incasso- Bank, welke hij bij de Associatie Cassa moest innen. De jongeman heeft de cheque aan een der loketten van laatstgenoemde instelling aangebo den. De kassier vertrouwde echter de hand- teekeningen r welke vrij goed waren nage maakt niet, waarschuwde de politie, terwijl hij den jongeling aan het loket liet wachten. Inmiddels was, na onderzoek bij de Incasso Bank gebleken, dat de cheque inderdaad valsch was. De politie heeft toen den jongen in hech tenis genomen. De angehoudene Uan geen enkele aanwijzing geven over den onbekenden heer en de moge lijkheid is dan eok niet uitgesloten, dat deze onbekende slechts een fictie is. De politie zet het onderzoek voort. Na de arrestatie is de jongeman gefouilleerd maar het chèqueboekje is niet op hem gevon den. De Associatie-Cassa deelt mede, dat het boekje 10 cheques bevatte, genummerd 200301 tot 200400 en dat deze chèques, bij aanbieding niet zullen worden gehonoreerd. De winkeliers P. P. M. uit Kipstraat en C. P. O. uit den Oppert te Rotterdam, hebben aangifte gedaan, dat een naaister zich ten nadeele van hen schuldig gemaakt heeft aan verduiste ring van manufacturen, resp. ter waarde van 371 en 323. De politie heeft de verduisterde manufacturen in een paar pandjeshuizen aldaar in beslag genomen. De naaister, die voortvluch tig is, wordt ook nog verdacht ten nadeele van mej, E. H. aan den Oppert verschillende klee- dingstukken verduisterd te hebben. De bootwerker C. van E., uit de Blaar- dorpstraat te Rotterdam is Donderdagavond bij het inschakelen van electrisch licht onder een kraan, liggende aan een steiger in de Waalhaven met het hoofd beklemd gemakt tnssehen het onderstel der kraan en n' contragewicht, onder aan de kraan bevestigd. Zijn hoofd werd ver brijzeld en de dood trad terstond in. De man laat een vrouw en vijf kinderen na. De burgemeester van Winschoten heeft een groot hotel en een klein café aldaar, wegens overtreding van het tapverbod op bepaalde uren des Zaterdags en des Zondags doen sluiten. In de weide van den veehouder J. van der Weide, te Schenkenschans, bij Leeuwarden, zijn in deze week zes koeien aan loodvergiftiging ge storven. In dat land liggen eenige pas met roode menie geverfde, doch nog niet opgestelde palen van hel provinciaal clectriciteitsbedrijf. Men vermoedt dat de dieren aan deze palen hebben gelikt, Te Katwijk is gistermorgen vóór het dorp de Fransche vrachtboot „Pemoroi" gestrand, die op weg was naar Rotterdam, een der klein-bedrijven, die naast het slagers- T I nLn8 van «en heer T. te Djembattan Meran brn- bedrijf het ernstigst worden getroffen, omdat 1 nen in dat vak op kleine schaal wordt gefabriceerd, zoodat de eigenaardige, meer te overziene toe standen van groote inrichtingen, fabrieken e.d. ontbreken. De leider der vergadering wees op al de aan gegeven moeilijkheden, waarna men besloot om bet denkbeeld: invulling van de lijsten te za men; indiening te zamen; en voorts alle verdere werkzaamheden in gemeen overleg te doen ge schieden, opdat al aanstonds de noodige statis tische gegevens kunnen worden verkregen, die vooral ook met het oog op de nog te wachten regeling van de Wet op de Winkelsluiting, van groote waarde zullen blijken te zijn. VERHOOGING VAN POSTTARIEVEN. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staats- pensionneering heeft naar de N. R. Ct. meldt aan de Tweede Kamer verzocht, de voorge stelde verhooging van de porto's van week- en maandbladen niet aan te nemen. VERLAGING VAN DEN MELKPRIJS MOGELIJK? Dit Waterland wordt aan het „Hbld." ge schreven: Er is thans een strooming onder de melkhan delaars en -slijters merkbaar, om den prijs van 19 cent per liter af boerderij (die algemeen be taald wordt), te verlagen. Men is hiermede reeds bezig. De bondsleden te Wijde Wormer, die voor waardelijk verkocht hadden aan „Zaanlandia", tc Zaandam voor 20 cent franco Zaandam, krij gen, nu het tot betalen komt, 19 cent. Zij heb ben hiermede genoegen genomen, omdat zij geen kans zien, ergens anders een beteren prijs te ma ken. De veehouders te Oostzaan, die 19 cent af boerderij dachten te krijgen, hebben een cent Binder ontvangen en voeren tevergeefs een ac tie om een cent er bij te krijgen. Ook te Purmerend zijn de handelaars en slij ters bezig, den inkoopsprijs van de melk iets te verlagen. Deze prijsverlaging wordt een gevolg geacht van den grooien toevoer van regeeringsmelk. Ook klagen de slijters over een te kleine winst marge, waar dan nog bijkomt, dat zij veel min der melk verkoopen na de prijsverhooging. Vervanging van een paragraaf. Door den partijraad der S. D. A. P. is een resolutie aan genomen, waarin het aanstaand partij-congres wordt voorgesteld, paragraaf ft van het strijd programma te vervangen door de volgende: Actie voor internationale en nationale ontwa pening. Deelneming aan en bevordering van de internationale actie der georganiseerde arbei ders ter verhindering van den oorlog. Actie tot democra<dseering en verbetering van den vol kenbond en bestrijding van alle Imperialistische Strooming en. Het volksonderwijs vrij te maken .Tan elk streven naar nationalisme en militai- De bende had van te voren den hond van kant gemaakt, zoodat het dier hun komst niet kon verraden. De heer T, werd aan een paal vastgebonden, waarna de bende zich meester maakte van vier geweren, een revolver, verschillende kostbaar heden en lijfgoederen, tot een gezamenlijk bedrag van een kleine duizend gulden. Men deelde ons mede dat Manga Besar den laatsten tijd om de groote onveiligheid hekend staat De bewoners durven zelfs overdag hun huizen niet open te laten, bevreesd als zij zijn overvallen te worden. Hopen wij dat de politie aan deze ongewenschtc toestanden in Indië's hoofdstad een einde zal maken. Het is meer dan bar. Willem Mengelberg. Het „Hbld." verneemt, dat Willem Mengelberg nog steeds in Zwitser land vertoeft, lijdende aan een verzwering, die een kwaadaardig karakter heeft aangenomen. Het schijnt niet gewenscht te zijn, dat hij op het oogenblik vervoerd wordt. Het is te vreezen, zegt het blad, dat het nog wel eenigen tijd zal duren eer wij den kunste naar weer aan den lessenaar zullen zien. DE CREDIETOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Dit Berlijn wordt aan de „N. Crt" gemeld: Volgens een mededeeling van het ministerie Jan Volksvoeding zon de Duitsche regeering rich ontslagen achten van de aan de Duitsch- Nederlandsche levensmiddeleen- en credietover- eenkomst ten grondslag liggende verplichting om voor anderhalf millioen gulden aan levens middelen te betrekken, aangezien niet voldaan fa aau de voorwaarde, dat d* owscuBwit PATER G. VAN DEN ELSEN. De ZeerEerw. Heer G. v. d. Eisen van de Ab dij van Berne, Algemeen Geestelijk Adviseur van den N. C. B., is van de laatste H. H. Sacra menten voorzien. OPGEHEVEN. Het Juvenaat der Duitsche Redemptoristen te Vaals (Limb.) is opgeheven. De studenten zijn vertrokken naar Bonn. Het Juvenaat was meer dan 40 jaar in Vaals gevestigd. POGING TOT OPLICHTING VAN 30.000. Omtrent de poging tot oplichting van een kan toorbediende uit Utrecht, die hij een bankin stelling te Amsterdam een valsclie cheque van f 30.000 had trachten te innen, verneemt het „Hbld." nader, dat de jonge man, hij is 27 jaar, verklaard had, dat hij uit Utrecht naar Amsterdam was gekomen voor een sollicitatie. Inderdaad kon hij een briefkaart toonen, waar- in hij opgeroepen werd om zich Woensdag te presenteeren. Hy zegt Woensdagmorgen een onbekend gebleven heer te hebben ontmoet, die voorgaf een procuratiehouder van de In casso-Bank te zjjn en die den naam opgaf van iemand, die inderdaad een zoodanige functie vervult. De onbekende heeer had daarop het jongmensch verzocht hem een chèqueboekje te halen bjj de Associatie-Casst. Deze instelling heeft de gewoonte geen chèqueboekjes aan on bekenden af te geven. Toevallig zat echter aan het loket een jonge bediende, die, toen hij den naam van den procuratiehouder hoorde noe men,een chèqueboekje gaf. De aangehoudene zei verder, dat hfj dit chè- ouehoekis aan den onbekende, die op den Dam DE NEUERLANDSuHE HANDELSBALANS OVER SEPTEMBER 1920. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg dc waarde van den invoer in September 1920, 317 millioen gulden, die van den uitvoer 166 millioen gulden en het saldo invoer derhalve 151 millioen gulden. Voor Augustus 1920 waren deze cijfers resp. 268, 130 en 138 millioen gulden; voor September 1919 298, 162 en 136, voor Sept. 1918 68, 28 en 40 millioen gulden. Het saldo invoer bedroeg voor Januari-September 1918, 1919 en 1920 resp. 88, 1049, en 1186 millioen gulden. Gouden en zil veren muntmateriaal worucn buiten beschouwing gelalen. Vergeleken met Augustus is in September 1920 meer ingevoerd 49 millioen gulden, bijna uitslui tend toe te schrijven aan meerderen invoer van voedingsmiddelen voor mensch en dier en dran ken (3 mill, gld.), onbewerkte en hallbewerKle stollen van plantaardige herkomst (7 mill, gld.) en van minerale herkomst (8 mill, gld.) benevens van fabrikaten (30 mill, gld.) De uitvoerwaarde is met 36 mill. gld. ver meerderd, verdeeld als volgt: voor levende die ren 1.5 mill, gld., voor voedingsmiddelen voor mensch en dier en dranken 14 mill, gld., voor onbewerkte en halibewerkte stoffen van dierlij ke herkomst 3.5 mill, gld., van plantaardige her komst 4 mill, gld., van minerale herkomst 1 milt. gld., voor fabrikaten 12 milt. gld. September 1920 geeft wederom eene niet onbe langrijke vermeerdering van de totale handelsbe weging: na de inzinking in Juli en Aug. 1920. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de eerstdaags verschijnende Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer over September 19. waarin voorkomt eene grafiek van de handels beweging sedert Januari 1917, met toelichting. EEN VLAAMSCIIE VOLKSVERTEGENWOOR DIGER TE HAARLEM. Voor het Alg. Ned. Verbond, afd. Haarlem, heeft gisteravond de heer B. Maes, lid der Bel gische Kamer voor Gent, vertegenwoordiger der Vlaamsche Fronipartij, een lezing gehouden in Hotel Brinkmann, over: „De gemeenschappelijke belangen van Noord- en Zuid-Nederland". Hoewel er maar een klein auditorium was toch heeft de heer Maes met gloed en overtui ging en vooral rolsvast vertrouwen in de toe komst van de Vlaamsche zaak, zijn lezing voor gedragen. De heer Maes bracht den groet van het Zuid- Nederiandsche volk, maar ook een noodkreet aan zijn stamgenoolen, want er is om de over winning van de beweging op het Franskiljonsche en Wallonië binnen te halen, nog heel wat meer noodig dan geestdrift, overtuiging, ideaalvastheid bij het Vlaamsche volk. De heer Maes wees ■ook op dc expansiezucht van het glorieuze Frankrijk, dat droomt van een groot Gallië, be dreiging voor Nederland. De vrede van Versailles, met als gevolg voor Nederland de anncxionistische campagne, de Wielingenkweslie en het Fransch-Belgisehe Verbond, zijn drie groote politieke gebeurtenis sen, die ook voor Nederland, volgens dezen spr., vèr-strekkende gevolgen hebben en voor het Ne deriandsche volksbeslaan een dreigend gevaar worden van het oogenblik aldus de heer Maes, dat de Vlamingen in bunnen strijd 't onderspit moeten delven, het Nederiandsche ele ment bij het Vlaamsche volk te niet gaat. Daarom wekte de heer Maes het Hollandsche volk op en wees 't op zijn plicht Vlaanderen te steunen op elk gebied en dringend, want cr is hooge nood. Dc heer dr. Schepers, die den heer Maes aan de aanwezigen had voorgesteld, maakte van de gelegenheid gebruik om aan den spreker eenige inlichtingen te vragen omtrent het activisme tij dens den oorlog, me! het oog op den smet die op deze acfie, als zijnde landverraad, in het bui tenland is geworpen. Dc heer Maes voldeed aan het verzoek. i i DE GASVERST1KK1NG )N DE ZIJLSTRAAT. Wij vernemen dat de Zweed P., die dezer dagen het slachtoffer werd van de roekeloos heid van zijn mede-commensaal, thans tot be wustzijn gekomen is en 't levengevaar geweken is. Indische Kunstavond. Voor oenige dagen deelden wij onzen lezers mede dat de vereeniging „Oost en West" tegen Woensdag 27 dezer in den Stadsschouwburg eene eerste opvoering voorbereidde van twee één-acters van mevr. Kooy-van Zeggelen. In ons nummer van heden vinden de lezers onder de adverteniiën de nadere aankondiging van deze soirée. De voorselling is ntiet alleen voor leden, doch ook voor anderen toegankelijk. Tusschen de beide stukken vóór de pauze zal mejuffr. Teensma enkele Indische liederen zingen. Mede werken, behalve mej. Wessels, die ook de spelleiding heeft, mevr. van Hees-Amsel, bei den in de tooneelwereld welbekend; wij treffen op het programma nog de namen aan van me vrouw Janssens-Vriesendorp en de lieeren Landzaat, Rutgers van der Loeff en de Kanter, leden van de Haarl. Tconeelclub. Doel is, de Vereeniging „Oost en West", die Nederland nader tot Indië wil brengen, ster ker te maken en tevens het Kartinifonds te steunen. Dit fonds beoogt onderwijs voor de inlandsche vrouw in Oost-Indië, een sympathiek streven dat de bezoekers van dezen Kunstavond helpen bevorderen. Er zal van bovenbedoelde één-acters van me vrouw Kooy slechts een enkele opvoering plaats hebben. Leden van Oost en West genieten 50 pet. re ductie op de toegangsprijzen. PROGRAMMA voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 26 October a.s.,des namiddags 23 uur. door den heer Louis. Bohorl. J 1. Choralvorspiele: a. j,Nun freut eucch, lieben Christen Gbnein"; 1). „HentUch thut nich ver langen" i. Bach, 2. Toccata mit Fuge, a.k.l.t,, J. L. Krebs. 3. Eerste Sonate op 4, C. F. Hen driks Jr, Allegro Maestoso. Adagio. Allegro Con brio. 4. Andante Ganabile, W. Kea. 5, Marche des Rois Mages, Th. Dubois. RBIEF VAN HANS AAN HAARLEM'S BURGERIJ. Hiermede neem ik de vrijheid een ernstige klacht tot u te richten. Altijd zwijgend en gewil lig den weg volgend langs welken de baas ons leidt, wordt het mij toch eindelijk te bar en zie ik mij verplicht in liet openbaar mijne grieven legen de Gemeente Haarlem kenbaar to maken. U moet dan weten dat ik schrijf in naam der Paardenvereeniging van Haarlem en Om geving, zelf behoor ik tot het viervoetpersoneel der Gemeente en als zoodanig heb ik het zoo best als maar mogelijk is goed voer heb, 'n warme stal, en niet te veel werk. Maar met angst en beven deuk ik aan de gladde keien van den Gasthuissingel ca *t Plein, daar naar die smalle brug toe, weet n. Het is haast niet mogelijk daar behoorlijk te loopen of een wagen voort te trekken, want onze hoeven vinden geen steun op dc gladheid van die ellen dige keien en bijua dagelijks valt daar een van mijn rasgenooten hulpeloos ter aarde. Tot nu toe heeft er nog geen enkele zijn poo- ten gebroken, maar dat komt er stellig nog eens van. Op een vrijen Zaterdagmiddag heb ik daar de straat eens goed bekeken of daar niets aan te doen is. En toen dacht ik zoo; als de oprit van Singel en Plein naar de brug eens bestraat werd met klinkers; dat kost wel iets meer, maar in het veen zie! men op geen turf je. Toe, M. de Redacteur wilt u zoo goed zijn, dit onder de aandacht te helpen brengen van den Hoofdbaas der stratenmakers, ouze rust en ook ons leven is er mee gemoeid. Met vriendelijken paardengroet HANS. Ti TROEBELEN IN ROEMENIë. BOEKARES1, 23 Oct. De algeuieene commis sie der vak vereenigingen kondigde den 2 ten October de aigemeene werkstaking af. De regee ring stelde hierop den staat van beleg in. Ook de pers-censuur werd ingesteld. De socialistische Kamerleden, Drtgon en Tanase, die partijgangers zijn van Moskou, en de voornaamste vakvereenigingsieideis zijn gearres teerd, de lokalen van de vakvereenigings-coinmis- sie zijn gesloten. In de hoofdstad en de provincie heerscht rust; het treinverkeer wordt door technische troepen ouder de bescherming van andere soldaten ver zekerd. De aigemeene werkstaking mislukte geheel; de café's restaurants enmagezijnen zijn open: de trams, rijtuigen en taxi's rijden nog steeds. De dagbladen verschijnen in verkleind formaat. Gedeeltelijke stakingen kwamen voor in parti culiere bedrijven en het arsenaal. De regee-:r"* deelt mede, dat het loon der stakirv-J 0 n niet zal worden uitbetaald. DE ARBEIDSONRUST IN ITALIË. Obstructie der spoorwegarbeiders. PARIJS, 24 Oct. De „Petit Parisien" meldt lilt Rome, dat, tengevolge van de arrestatie der be stuursleden van het vakverbond te Bologna, d~ bond van spoorwegarbeiders een obstr „ue-actie voor geheel Italië heeft afgekondigd, terwijl met aigemeene werkstaking gedreigd wordt. DE BURGEMEES rER VAN CORK LIGT OP STERVEN. LONDEN, 23 Oct. Het bericht is ontvangen, dat de burgemeester van Cork op sterven ligt. PERPIGNAN, 23 Oct. Volgens berichten uit BaiV celona zou de staking der metaalarbeiders alge meen zijn. Het personeel der gasfabrieken en electrisch* centrales zou voorts bereid zijn, een solidariteita- slaking te beginnen. De minister van Arbeid is te Barcelona aan gekomen, teneinde de mogelijkheid van een ver gelijk met dc stakers na te gaan. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. LONDEN, 24 Oct. Lloyd George, Bonar Law en andere ministers hebben Zondagmorgen ge durende twee uren met de vertegenwoordigers der mijnwerkers-federatie in Downing-street ge confereerd. Laatstgenoemden hebben daarna aan Jen uit voerenden raad der federatie medegedeeld, dat de besprekingen tusschen den premier en de gedelegeerden dor federatie Maandag zullen woe den u,..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2