DE ERFENIS. ^"BUITENLAND FEUILLETON. BINNENLAND. DiüSDAG 28 OCTOBER IS20. DE SflilNWERKERSSTAKiNG. En niet een buiging ging Hij weg en was spoedig achter het rotsblok verdwenen De llaliaanschö medegevangene, die bij het naderen der hoofdlieden van schrik en angst achter een boom was gekropen, kwam weer te voorschijn, terwijl hij mom pelde: „Waar lijkt die kleine toch op?" en voegde zich weer bij de Duitschers. „Dus ons losgeld is voldoende", zei hij, „ze hebben er geen aanmerking op ge maakt." De graaf antwoordde niet, hij was op jten spoor, hoe deze roover zijn waren nam kort kennen; dat was alleen moge lijk doordat deze man zijn vader had gekend en van dezen de bijzonderheden Ider familie had vernomen. Zijn gezicht klaarde op; wel stond hij nog machteloos tegenover deze bende, maar hij wist nu toch in welke richting hij zijn onderzoek fcad voort te zetten en dat was al veei. Daar kwam de roover met een flescli jBvijn en een stuk brood en zette het neer, terwijl hij zei: „De bode is voorspoedig ge jweest, hij is zoo juist teruggekomen en het geld is er, u kunt dus vertrekken wanneer u wilt." „Dan dadelijk maar", antwoordde de graaf „dan wil ik liever in Parma ontbij ten; hoe heet dat hotel ook weer, Frie- dridi „De Hertog vaa Toscane",, aniwoond- dc do knecht. De roover kuchte luid. „Is dat geer, goed hotel?" yroeg; de graaf verwonderd. „Men kan niet alles zeggen, wat men weet", was weer het raadselachtig ant woord en sue] verwijderde hij zich. Een kwartier later stapten de beide paar den met hun berijders het bosck uit en den straatweg op, waar zich in den morgenzon een schoon schouwspel aan hen voordeed. Terwiji recht het donkere boscli' zich langs weg uitstrekte, was links een groote vlakte te zion en verhieven zich' recht voor hen uit de schoone torens der kerken en pa leizen van Parma, a-s goud schitterend Ln den zonneschijn. Nog even keken zii om naar den roover, die hen uitgeleide had gedaan en toen zagen zij elkander met vrooiijken blik te vreden aan. Rechts reed de graaf en links zijn knecht, terwijl pp T middel* jtaa den BEME^SSE BU1TENL BERICHTEN, weg tussdien beide in de Italiaan ging, vrrooüjk huppelende, somtijds springende en allerlei melodieën zingende e'i fluiten de. j „En nu naar Parma,Friedriclf, en ons werk begonnen, ik geloof toch', dat die rooversgesdhïedenis ergens goed voor ge weest is, ik zal je straks wei eens zeggen waarom; het is ra>f welhaast duizend daal ders waard, dat ik nu, weet, wat ik meen te hebben ontdekt" Ffiedridi zei niets. „O wat zal mijn moeder blij zijn en mijn Marietta", riep de jonge Italiaan uit, „wat zullen we van avond pleizierig bij elkaar zitten en dan", liet bij er iets minder vrooiijk op volgen, „dan aan 't werk, om die honderd daalders te krijgen voor u, mijnheer." De graaf zei niets. „Gelukkig", vervolgde het joagmensch „gelukkig, dat ik vroeger een goede op voeding heb gehad, dat mijn yader mij vroeger naar goede scholen kon sturen, want anders" hij pinkte een traan uit zijn oog „anders zon het cr rm onge lukkig uitzien met mijn moeder, en van- van.,.. trouwen zai vooreerst todi wel niet kunnen koineu." ~ïre?én" door nilddel van aanplakbiljetten en por tretten publiciteit gegeven was. Binnenlandsch Nieuws. „Leert je vader niet meer?" yroeg de graat' op deel&emenden toon. „Neen, sigaore", was het antwoord, „hij is nu vijf jaar geleden plotseling overleden; hij was aani't schrijven, gaf een gil en voor dat wij er bij konden komen, was hij dood. juist op ü-bueriden dag had hij bezoek gehad van een heer, die naast ons i» ld en „Hertog van Toskane" logeerde en die dikwijls bij ons kwam. Het was een Duitscher, net ais u en als ik u goed aankijk, dan lijkt u wei wat op hem! De graaf zag Friedridi aan, die ook verrast opkeek, maar zei niets: „Ja, net zoo iets als u, dezelfde oogen, maar ouder en met oen grooten baard. Die Duitsche mijnheer kwam vaak 011 ons had blijkbaar met vader zaken. Later, toen vader dood was, hebben we ook alle moeite gedaan om hem te vinden, want wij hadden vroeger een aardig sommetje geld, in effecten oeiegd ai die vader altijd in zijn lessenaar had, maar toen hij dood was, konden we er niets meer van vinden, en wat zonden we 't nu graag hebben, want dan zou ik eeif zaak kunnen koopen en met mijn Marietta trouwen en wat zou mijn moeder 'i dan gemakkelijk hebben." „Dat jno.et je me nog eens uitleggen", Verkeer en Posterijen Uit onze Oost zei de Duitscher, „dus met dien Duitsdien meneer was ook dat geld verdwenen?" „Ja, signore, ze denken allemaal, dat het een en het ander wei gestolen zal zijn." „Maar is er dan geen enkel spoor^van overgebleven, geen papter of zoo iets?". Neen, niets, signore o ja todi, ja, dat is waar, er is nog iets, een Lri°0T2' enveloppe vonden we later in vaders kiCeren, met een zegel ef °P \aI1 r0°d rak, maar toen we hem openmaakten, zat er niets in, dan een paar snippers papier." „Snippers papier? En stond daar tuels op1 En haid je vader die geschreven of eea nar dar?" vroeg de graal' met groote belangt stelling, daar hij vermoedde, hier op een spoor te rijn. „Ja, signore, er stond iets op, op iederen snipper aan den oenen kant een gelai en aan den anderen een paar letters, 't Zijn Duitsche letters, die vader niet geschreven heelt; ik heb 't al eens laten zien aan mijn heer deu advocaat, die Duitsch kent, maar ho© je de papiertjes ook legt, er is niets van te maken." „Wat j© doet," zei de graaf na eenig na denken, ,je bent me nog honderd daaltwrs schuldig, is niet?" m „Ja, signore, maar ik zal.,. DKofltt xervpigjü* 1 De vertegenwoordigers dei" mijnwerkersfedc- ratie hebben gisterenmorgen de besprekingen met de regccring in liet luiis van den premier in Downiugstrcet hervat. Het dagelijksch be stuur der mijnwerkers zou gisterenmiddag van de deputatie bij den premier verslag ontvangen. Woensdag zal er een buitengewone conferentie van hc-t Vakvereenigingscongres plaats hebben om den toestand te overwegen. De bladen leggen hel feit, dat de besprekingen voortduren uit als een aanwijzing dat, ofschoon tot nog toe geen grondslag voor dc hervatting van formeete onderhandelingen is verkregen, partijen er niet aan wanhopen, of zij zullen er wel cén vinden. In welke richting zij naar de ren grondslag hebben gezocht, cl boe op het oogenblik de balans staat lussehen succes en mislukking, is onmogelijk te zeggen, doch aan alle kanten beschouwt men het verschiet als hoopvol. Li De. houding der spoorwegarbeiders. Uit de berichten in de Engelschc bladen blijkt ten duidelijkste, dat liet opschorten van de sta king van het spoorwegpersoneel niet slechts het gevolg is van het bestuit om tijdens de onder handelingen lussehen de regeering en de mijn werkers niet lot een actie over te gaan, doch veeleer van het besef dat een eventueele staking bij een groot gedeelte van bet personeel zeer weinig populair zou wezen. Ta! van groepen heb ben resoluties aangenomen, waarin wordt ge protesteerd tegen een dergelijk besluit, op grond van de overweging dat lot zulk '11 ernstigen stap niet zonder toestemming dient te worden over gegaan. Volgens de „Daily Telegraph" is 't twijfelach tig of te Leeds de mannen aan een bevel tot staken zouden hebben gehoorzaamd. In de af- deeiing Macclesfield van de N.U.R. heeft slechts één lid vóór liet voorstel tot staken gestemd, ter wijl te Dudley en Bradford een stemming over de kwestie werd gevraagd. Een algemeene klacht der spoorwegarbeiders is dat zij lot een drastisch optreden ter ondersteuning der mijnwerkers zou den worden opgeroepen, terwiji deze laatsten destijds, gedurende dc spoorwegstaking hebben geweigerd om de spoorwegarbeiders bij U staan. De weinige geneigdheid om te staken schijnt, volgens het blad, algemeen te zijn, behalve in Zuitl-Wales, waar de ineenir.gen sterk verdeeld zijn. Hier echter blijken de uiterste elementen de bovenhand te hebben. HET I. V. V. EN HET RUHRGEBIED. Het secretariaat van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen schrijft: Vrijdag en Zaterdag had te Amsterdam de inaandelijksche vergadering plaats van het be ltuur van het I. V. V. Aanwezig waren o.a.: L. Jouhaux (Frankrijk), C. Mcrtens (België) en de beide secretarissen Edo Fimmen en J. Oude geest De voorzitter, W. A. Appleton, was, in verband met de staking der mijnwerkers verhinderd. Behalve ten behoeve van de voorbereiding van het op 22 November te Londen te houden bui tengewoon internationaal congres van het L V. V. hadden uitvoerige besprekingen plaats over den toestand in Centraal-Europa en over de gevolgen, welke een mogelijke bezetting van het Ruhrgebied door do troepen der Entente voor de verdere ontwikkeling van den toestand in Europa zou kunnen hebben. Op verzoek van het bestuur van het Verbond waren bij deze besprekingen ook tegenwoordig twee afgevaardigden van het Duitsche Vakver bond (G. Legien en P. Grassman), Na uitvoerige besprekingen werd besloten, dat nog in den loop dezer week een delegatie van het bestuur van het I. V. V. zich naar het Ruhrgebied zal begeven, ten einde zich daar van den stand van zaken op de hoogte te stellen. De delegatie bestaat uit Jouhaux (Frankrijk), Mer- lens (België) en den. secretaris, Edo Fimmen, alsmede uit een nog door de Engelschc vakbe weging aan te wijzen vertegenwoordiger, HET MINISTERIE-DELACROIX, In een ministerraad heeft Delacroix, de Bel gische minister-president, aan zijn collega's me degedeeld, dat hij een schrijven had opgesteld lot het vragen van collectief ontslag, hetwelk hij den koning bij diens terugkeer zou ter hand stellen. DE TOESTAND IN IERLAND. Militairen, die de kazernes verlieten, hebben Zaterdagavond op groote schaal te Bandon eigendommen vernield, naar het heet uit weer wraak over het uit hinderlaag overvallen eener militaire patrouille op Vrijdag j.i. Een nieuwe strijdmacht. De recruleering voor de „Special Constabulary Force" in Ierland zal dezer dagen een aanvang nemen. In unionistische kringen worden de voor waarden voor het toetreden lot deze nieuwe strijdmacht, welke de actie der Sinn Feiners de- 8. finiiief hoopt te breken, gunstig ontvangen. Ver-1 wacht werd dat generaal Knox het opperbevel over het corps zou aanvaarden, doch daar deze heeft geweigerd, zal een kolonel uit het geregel de leger wellicht met de aanvoering worden belast. Naar verluidt zou dc recruteering zeer vlot loopen. De onderstaatssecretaris afgetreden. De „Morning Post" verneemt uit Belfast, dat James Mc. Mahon, onderstaatssecretaris voor Ierland, zal aftreden, wegens meeningsverscliil met den staatssecretaris. Mc. Mahon liad zich eerst kort naar zijn nieu we post begeven. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond hoorde in den namiddag van 24 Oct. het rapport van de mili taire commissie, uitgezonden om een onderzoek in te stellen inzake de grenskwestie tusschen Li- tanen en Polen. Paderewski en Woldemar zullen Dinsdag de zitting van den Raad bijwonen. De Raad hield zich vervolgens bezig met bepaalde zaken betreffende de organisatie van de com missie voor de mandaten. SMOKKELEN AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS, Reeds herhaaldelijk maakten wij melding van een uitgebreiden smokkelhandel aan de Neder- landsch-Duitsche grens. Het Berliner Tageblatt komt thans met correspondenties van een zijner medewerkers, waaraan het volgende is ontleend: Reeds gedurende de reis naar Kaldenkirchen valt het buitengewoon drukke verkeer op deze vroeger zoo sliile lijn op. Terwijl vroeger op de lijn KempenKaldenkirchen slechls een enkele clectrische tram reed, moet er thans een einde- loozc trein, hoofdzakelijk uit vierdeklas-wagens beslaande, worden samengesteld en dan zijn nog soms de passagiers zoo dicht opeengepakt, dat ze bijna niet kunnen staan. In Kaldenkirchen wordt een onafzienbare stroom van vrouwen, jonge meisjes, jongens en mannen over het station uilgegoten, terwijl de trein dadelijk weer vol stroomt met lerugkeerende smokkelaars. En zoo gaat het niet alleen overdag, maar ook 's nachts, want de spoorwegdirectie is wel zoo goed er voor te zorgen, dat de smokkelaars ook 's nachts zoo snel mogelijk worden vervoerd. De meesten hun ner hebben een abonnement en reizen soms op ééu dag driemaal been cn weer. Hoe groot het aantal beroeps-smokkelaars is, is moeilijk te zeg gen, maar in eik geval zal het wel ten mins.c tienduizend bedragen. En wanneer men dan be denkt, dat één persoon gemiddeld twintig tot dertig pond smokkelwaren vervoert, kan men zich cenigszins voorstellen, welk een reusachtigen omvang deze onwettige grenshandcl heeft aan genomen. Want zooals het in Kaldenkirchen gaat, gaat hel langs dc heele Ncdcrlandsch- Duilsche grtms, al is" Kaldenkirchen wel het drukste punt. „Het was reeds donker, toen ik vergezeld van cenige ervaren personen, aan de grens kwam. Een meter van dc grenslijn af zitten de Neder- landsche handelaars; ze hebben groote zakken met gebrande koffie en groote balen ruwe tabak voor zich staan. Aan den anderen kant ziet men de donkere massa's der koopers. Ze weten precies waar ze wezen moeien en hebben niet lang noodig om een koop af te sluiten. Met kleinighe den houden ze zich niet op. Ieder koopt voor cenige honderden marken. De Nederlanders nemen de papieren marken in onbeperkte hoe veelheid aan, en als de zaken zijn afgeloopen, hebben ze groote waschmanden vol papier, dat ze met de voeten goed instampen. „Mijn begeleiders namen mij daarna mede op een wandeling van eenige kilometers langs de grens. In de plaats van het vroegere smalle heipaadje is reeds lang een brecde rijweg geko men, waar langs onafgebroken de scharen koopers zich bewegen. Af en toe ontmoeten we een Nederlandsehen douanebeambte op de fiels, die langs de grens patrouilleert cn er zonder twijfel voor zorgt, dat de grens niet overschre den wordt. Voor de rest gaat de heele grens- handel hem niets aan. Wat kan het hem schelen, of dc Hollanders zaken doen met de smokke laars, als ze maar geen verboden waar uit voeren! „Het is merkwaardig, hoe ongegeneerd de smokkelaars te werk gaan, vooral de vrouwen. Haar kleeren, ook de onderkteeren, zijn er op gemaakt om zooveel mogelijk smokkelwaar te kunnen bergen, en meestal zien ze er niets in, op den openbaren weg alle zakken vol te stoppen. „En dit zijn nu nog alleen de kleine smokke laars, die er genoegen mee nemen zooveel weg te sleepen als ze zelf kunnen dragen. Maar cr wordt ook in het groote gesmokkeld Dan zijn het heele benden, die soms zelfs met vrachtauto's de goederen vervoeren. Voor een deel zijn ze gewapend, zoodat geen douane-be ambte iets tegen hen kan uitrichten. „Een enkelen keer trachten de Duitsclic douanebeambten, die over het algemeen mach teloos zijn, de smokkelaars in hun werk te be lemmeren. Juist toen ik in Kaldenkirchen aan het station was, werd die tot de laatste plaats gevulde trein, die juist %ou vertrekken, aange houden door gewapende douane-beambten. Alle passagiers moesten den trein verlaten en zich aan de visitatie onderwerpen. En nu volgde een merk waardige scène. Gebrande koffie kletterde op den grond, pakken tabak en sigaretten werden weggeslingerd, en weldra lag er een hooge berg smokkelwaren, voor honderdduizenden marken. „En hef zijn lilet noodzakelijke lovehsbelioef^ ten, die worden binnengesmokkeld 1- de levens middelen zijn bij de tegenwoordige valuta in Duitschland goedkooper dan in Nederland en worden dan ook naar. Nederland gesmokkeld maar voornamelijk gebrande koffie en tabak, en verder nog cacao en zeep. Nog afgezien van de schade, die deze smokkelhandel berokkent aan de Duitsche schatkist en aan de valuta, heeft hij een zeer nadeeligen invloed op het econo misch leven in Duitschland. Vele tabaksfabrie ken aan de grens moeten worden stopgezet en de arbeiders ontslagen, doordat de fabrikanten niet kunnen concurreeren met de prijzen der smokkelaars," MILITAIRE DICTATUUR IN ITALIë. De „Avanti", het orgaan van de Italiaansche socialisten, komt met onthullingen over het be staan .van een militaire samenzwering, die ten doel zou hebben het ministerie-Giolitti ten val te brengen en te vervangen door een kabinet, dat in staat is de bolsjewistische revolutie te verhin deren en de financiën weer in orde te maken, door verhooging van den broodprijs, verlenging van den arbeidstijd tot 10 uur en absoluut ver bod van staken. Volgens de „Avanti" hebben de samenzweerders de beschikking over 100.000 man, met name over alle troepen in Pola, Zara, Fiume en Triest. Tot de leiders behoort o.a. ook d'Annunzio. Als plaatsen vanwaar de Putsch moet uitgaan zijn Milaan, Bologna en Rome aange wezen. Uit Lugano wordt gemeld, dal Giolilli Zondag een conferentie van twee uur had met den minis ter van oorlog, den chef van den genei-alen staf, den onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken en den directeur-generaal van den open baren veiligheidsdienst. Gisteren werd een minis terraad gehouden, waarin de maatregelen zuilen worden besproken, die ten aanzien van den bin- neniandsehen toestand noodzakelijk zijn. .k ,r HET IDEALE LOON. Lord Cowdrey, rector der universiteit van Aberdeen, verklaarde in een door hem gehou den redevoering over het loonvraagstuk, dat z.i. het ideale loon meet zijn dat, betaald voor stukwerk, met een gewaarborgd minimum cn een aandeel in de winst. Daardoor zou de werkman bewaard blijven voor armoede; zou een premie gesteld worden op ziiu bekwaam heid cn zou hij belang hebben bij de resultaten van zijn arbeid. Logisch zou hein daarbij toe komen eeuig zeggingschap in het beheer der onderneming en de verdeeling der winsten. Bij een dergelijke regeling zou onder het oog moeten worden gezien hetgeen aan het kapitaal toekomt voor het gebruik en de risico daar van; hoeveel dient te worden betaald voor her- sen-arbeid, ondervinding cn bijzondere werk zaamheden, hoe na aftrek van dergelijke on kosten de winst moet worden verdeeld voor kapitaal-versterking, administratie en beheer, en de werklieden. Dit alles zou, meende Lord Cowdrey, afzon derlijke regeling ei when voor elk bedrijf en de verdeeling der winst voor eike categorie moet plaats hebben in verhouding tot heigeen zij scheppen. Dc dienst van dc posterijen cn telegrafie in Duitschland leverde vöór den oorlog voor de schatkist een winst van 50 miilioen mark op. Nu werkt deze dienst met een verlies van twee milliard. De technische chef van het postwe zen, dr. Bredow, heeft! in een vergadering van Duitsche technici te Leipzig verklaard, waar aan dit te wijten is. Niet zoo zeer aan dc loons- verhoogingen voor het personeel al zijn de salarissen gestegen niet li tot 800 pet. - als wel aan hel nog steeds duurder wordende mate riaal. Deze prijsstijging bedraagt voor ijzerdraad 3000 pet., koperdraad 1200, ondergrondsche ka bels 2000, andere kabels 3 tot 4000, telefoon toestellen 2000 lot 3000 proc. Het leggen van een aansluiting, inclusief de beheerkosten, kwam vroeger voor een stad als Berlijn op 800 mark. Thans op 11.000 mark. De regeering is van plan het telefoontarief te wijzigen, zoo dal zó die veel spreken meer zullen moeten betalen, dan zij, cüe weinig spre ken. I11 Berlijn werd gisterenochtend een Duil- sf.h.e Koogeschool voor politiek in tegenwoordig heid van president Ebert in de groote gehoor zaal van de Academie voor Bouwkunde geopend. Minister dr. Simons hield een rede, waarin hij be toogde, dat juist het ministerie van buitenland- sche zaken zeer veel belang bij deze nieuwe hooge sell ooi heeft. Hij zeide, dat de praktijk heul had doen zien, dat maar al te dikwijls door het gebrek aan politiek inzicht in de elementen, die voor de ontwikkeling der Duitsche politiek van het hoogst belang zün> het voeren dezer politiek ten zeerste is bedreigd. De directeur van een modemagazijn te Lon den is lot een boete van twintig shilling, en tot bet beialen van twintig shilling onkosten veroor deeld, wegens bet in dienst nemen, gedurende schooltijd, van twee meisjes van negen en twaalf jaar als mannequins. Hoewel beklaagde aan voerde, dat de kinderen niet op een salaris waren aangesteld, sieclits een kleine vergoeding kregen, en zelf veel behagen schiepen in haar bezig- heid(ü) werd door den verdediger der school- auloriteiten aangevoerd, dat de kinderen aan het onderwijs waren onttrokken en dat aan hun „op- Sinds zijn komst op het Elysée heeft Mil- Ierand 309 veroordeelde burgers en 1729 militai ren gratie verleend op hun straffen. - Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft Léon Daudct een wetsontwerp ingediend, dat de strek king heeft om aan de journalisten van de groote dagbladen een wekelijksehen rustdag toe te ken nen'. PREMIEVRIJ PENSIOEN. De R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Raphael en de Prot. Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben aan den minister van Waterstaat en de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, ook voor het spoorwegpersoneel, evenals zulks geschiedt voor het rijkspersoneel, het pensioen geheel premie- vrij te maken van 1 Januari 1920 af en het van dien datum af gestorte bedrag terng te betalen. De beide organisaties hebben een audiëntie bfj den minister en een bespreking met de di rectie der spoorwegen aangevraagd. WIJZIGING DER INVALIDITEITSWET. In een Zaterdagavond gehouden vergadering, heeft de Hooge Raad van Arbeid zijn advies vastgesteld omtrent een wetsontwerp tot wijzi ging van de Invaliditeitswet. Vrij algemeen be treurde de Raad, dat het aanbangig gemaakte ontwerp zich beperkte tot een verhooging der loongrenzen, zonder dat tevens verhooging der renten werd voorgesteld. Men gaf daarom den minister in overweging het wetsontwerp aan te vuilen met bepalingen waardoor ook de renten evenredig zou worden verhoogd. Enkele andere leden wezen daartegenover op de aanzienlijke lasten, die dergelijke voorschriften op den Staat en op de bedrijven zouden leggen. Vervolgens besloot de Raad nogmaals dc aan dacht van den minister van Arbeid te vestigen op een reeds in vroegere adviezen van den Raad aangevoerde kwestie betreffende de wen- schelijkheid, dat in continu bedrijven, die op Zondag doorwerken en waar krachtens het Overgangsbesluit nog met 3 ploegen wordt ge werkt, toegestaan zou worden des Zondags 8 uur ie werken. De Raad overwoog daarbij, dat het veroorloven van een werktijd van 18 uur op de dagen van ploegwisseling aan" den ruslenden ploeg op dien dag een langer onafgebroken rusttijd zal verschaffen en tevens zal medebren gen, dat het nar van ploegwisseling op een beter tijdstip vait, dan wanneer de werktijd tot 12 uur beperkt blijft. Tenslotte kwam in behandeling een door den minister van Arbeid met verzoek om advies toe gezonden rekwest van de voornaamste organisa ties in het drukkersbedrijf waarin de wensche- 1 ijk beid werd betoogd, de bepalingen van de Ar- beidsw. 19X9 in in dien te verruimen, dat de in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de typo grafie voor eourautendrakkeryen neergelegde werklijdregeüng geoorloofd zou zijn. De Raad besloot de beslissing omtrent deze aangelegen heid aan te houden en aanstonds de vraag in studie te nemen, of het weaschelijk moet wor- den geacht in de Arbeidswet een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijkheid zon wor den geopend in bijzondere omstandigheden in door den minister van Arbeid goedgekeurde col lectieve- contracten van enkele voorschriften van die wet af te wijken. LICHAMELIJKE OPVOEDING DER RIJPERE JEUGD. Het wetsontwerp inzake de lichamelijke op voeding der rijpere jeugd (ressorteerende onder het Departement van Onderwijs), is, naar het „Centr." verneemt, naar den Raad van State verzonden. De melkoaorzienint) in dc mijnstreek. Deze is, naar aan de „Tel." gemeid wordt, dank zij de door den Minister genomen maatregelen, op het oogenblik uitstekend en het laat zich aan zien, dat, wanneer dc tegenwoordige maatregelen gehandhaafd blijven, dezen winter de streek vol doende van melk voorzien zal zijn. De boeren ontvangen thans 18 cent per Liter, af boerderij en doordat dit bedrag thans grootei is, dan het geld da! zij voor de boter maken en de waarde der onderraeik, leveren zij gaarne. RegceririgsBieik, waarvan dc prijs 19 cent is franco station, is nagenoeg niet noodig. De verbruiker betaalt nu 23 cent per Liter en de melkinrichting ontvangt bierbij IJ-, cent regeeringstoeslag. Méér dan de vorige jartn zijn de boeren in deze arbeiderscentra thans doende om door het geven van meer krachtvoer voor eene hoog ere melkproductie te zorgen en koopen zij ondaiv. dc hooge prijzen, melkvee bij. TERECHT GESTRAFT. Het scheidsgerecht van de Rotterdamsche Elcc- frische Trainmaatschappij, heeft uitspraak gedaan in de zaken van 235 beambten der R.E.T.M., die in beroep zijn gekomen tegen de hun opge legde straf van 1 dag schorsing c.q. inhouding van 2 verlofdagen, wegens verzuim van dienst op 8 Juni. De raadsman der in hcroop gekomen irammnn- uen, de voorzitter der afd. van de Vereen, van Spoor- cn Tramwegpersoneel, R. y. d. Weerdt, bepleitte straffeloosheid der stakers. Het verzuim op 8 Juni werd door hem erkend, maar de staking .was niet gericht tegèri dë~ dlr'écÜe ïfèF R.E.T.M., maar tegen de regeering om te prolog teeren tegen het wetsontwerp tot bestrijding van revolutionnaire woelingen. Het scheidsgerecht heeft, meldt de Voorwaarts, de aangevoerde motieven te licht bevonden. De stakers zijn, naar het oordeel van het scheidsge recht, terecht gestraft. De straf door den directeur gekozen voor hen, die hun verlof reeds hadden genoten, achtte het scheidsgerecht wellicht te gering. Ook de motie ven van den raadsman der beambten ten op zichte van die straf, werden niet ernstig geacht. DE BROODPRIJS KAN LAGER. De Amsterdamsche wethouder De Miranda, deelde aan dc „Tel." mee, dat B. ai W. van de hoofdstad zich op het standpunt stellen, dat de regeering, die haar prijzen heeft vastgesteld op het peil van de wereldmarkt, thans, nu dat pefl gedaald is, ook noodzakelijkerwijze de regee- ringsprijzen heeft te verlagen. Nederland staat thans, wat den broodprijs be treft, bovenaan. In België en Engeland zijn de. prijzen aanzienlijk lager. In Engeland is de prijs van 't brood thans 35 cent per 800 gram; in Nederland 36 cents. De heer De Miranda deelde het volgende mee: De gemeente Amsterdam heeft bloem gekocht van aanzienlijk betere kwaliteit dan de regee- ringsbloem, terwijl deze bloem toch S goed kooper is. De kwaliteit is zeer goed en eenige groote bakkerijen, welken het als proef is toegezonden, wTaren er zeer tevreden over. Wanneer men bloem betrekt uit Amerika te gen den daar thans geldenden prijs, zou de prijs van het brood te Amsterdam met 5 cents kunnen worden verlaagd. De bedoeling is, dat als de Amerikaansche bloem te Amsterdam is, zij ter beschikking wordt gesteld van de bakkerijen, onder de gewone gros- siersvoorwaarden, mits de prijs van het brood wordl verlaagd. Het gemeentebestuur Iiecft, om al vast te kun nen beginnen, aan het desbetreffende regeerings- bureau in Den Haag, om een voorschot van bloem gevraagd, om dit, zoodra de bloem uit Amerika hier is aangekomen, te vereffenen. Het bureau heeft dit echter geweigerd. DE KWESTIE VAN DE BEERSCHE MAAS. Uit Tiei wordl geschreven, dat er in de Maas dorpen groote verbittering heerscht over het uitblijven van maatregelen tot dichting van de Beerscbe Maas. In een vergadering van den vrij willigen land storm en Burgerwacht werd zelfs het denkbeeld geopperd, om, als protest, den vrijwiltigen land storm op te heffen, hetwelk de commandanten wisten te verhinderen. Besloten werd, mèt de besluren der R.-K. Kies- vereeniging en van de Beersche Maas-vereeniging nogmaals bij de regeering aan te dringen op af doende voorziening in den toestand. De onderteekenaars der Igdelijk-vcrzet prodtf malie. Naar aan de „Msb." gemeld wordt, valt het in postkringen op, dat in de dienst orders het ontslag is vermeid van zes onderiee- kenaars der proclamtie aansporend tot tijdelijk verzet, terwijl deze proclamatie toch door 8 ambtenaren der P. en T. werd onderteekend. SALARISSEN EN KINDERTOESLAGEN BU DË POST. Door den directeur-generaal der P. en T. is op. dracht gegeven aan de directeuren van de post en telegraafkantoren, om direct over ie gaan tol uitbetaling van den verhoogden kinderbijslag van 1 Januari 1920 af, zooals deze door de motie van Rijzewijk is voorgesteld en door de regeering vastgesteld. Aangenomen mag worden, dat feet post- en telegraafpersoneel goeddeels Zaterdag althans Maandag zeker in het bezit der gelden zal zijn. Ook is mededeelïng gedaan van een verboo ging van de maandloonen van de tijdelijke kan toorbedienden, leerling telegrafisten, leerling tele fonisten, tijdelijke schrijvers cn buredamblena- ren, die van 1 Januari 1920 af 6 per maand meer ontvangen, terwijl eene nieuwe regeling van hun bezoldiging met 1 October zal ingaan. De f 5 per maand van X Januari af zal aan deze categorieën onverwijld worden uitbetaald. EEN GETUIGENIS. Soerjopronoto, de Wijnkoop van Java, beeft laatst verklaard, dat er op Java maar één suiker fabriek was, die voldeed aan de eischen des tijds, wat betreft de economische voorwaarden van het werkvolk, en die fabriek was Gondjoeran, waarvan de eigenaar.... katholiek is. (.St. Ciaverbond). CLEMENCEAU TE BATAVIA. Uil Weltevreden wordt 24 dezer geseind, dat de Fracsche oud-minister-president dien dag met de „Melchior Treub" te Tandjong Priok is aan gekomen. Hij werd verwelkomd door den adju dant van den gouverneur-generaal, luit. ter zee le klasse, C. Baron de Vos van Stecnwijk, den eersten secretaris van het gouvernement, Ch. J. L. M. Weiter, den resident van Batavia J. D. Hunger en den Engelsehen consul. Er was een vrij talrijk publiek aanwezig. Na de verwelkoming vertrok Clemenccaa met een extrairein naar Buitenzorg, waar hij in het Paleis van den Landvoogd logeert Hij zal daar twee dagen als gast blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5