De Amstelgids van 23 October schrijft: Rotterdamsche Handels-en Landbouwbank te Rotterdam Leerling-Breisters Lederuitsnijder Veertig Duizend Gulden in contanten of naar keuze van den winnaar een modern in te richten Landhuis Lijfrente van Honderd Gulden per week welke premie wordt geschat op Honderd Vijftig Duizend Gulden Lijfrente van Zestig Gulden per week welke premie wordt begroot op Honderd Duizend Gulden Vijf en Twintig Duizend Gulden benevens een Duurtetoeslag van zestig Gulden per week gedurende vijf jaren. Lijfrente van Dertig Gulden per week. Eerste Trekking 30 October 1920 - Zend omgaand f 10.40 aan de in de nieuwe zaal van het Verkoopiokaal te Rotterdam, des morgens te 10 uur, onder leiding van Deurwaarder D. Kruijne M twee flinke Verkoopsters Zich na Ie melden bij: JOS. I. A. i. HEMT, Leidschenart 92. R. K. KOETSIER. DE GROOTE DAG. Verder premiën van f 25.000—, f 20.000.—, f 15.000—f 10.000.—fsooo.—, f4000.—, f 3000.—, f 2000.—.fiooo.—, enz.,enz. Volgestorte obligatiën met 15 kansen na toezending van postwissel groot f 10 dan ACHT TON GOUDS. In 't geheel 15010 premiën ten beloope van meer HOOFDPREMIE in de Rotterdamsche Premieleening 1920-21 dat gebouwd zal worden op zoojuist aangekochten Gemeentegrond en zal bevatten vier kamers en suite, drie slaapkamers, bad kamer» tuinkamer, keuken, bijkeuken enz., omringd door tuin enbosch, gelegen aan den Soerenschenweg hoek Valkenberglaan met uitzicht op Valkenplein (midden in de bosschen) te Apeldoorn, benevens een Tweede Premie: Vijf en Twintig Duizend Gulden in contanten of naar keuze van den winnaar de te Kethel onmiddellijk bij het station gelegen RENTEN1ERSWON1NG, kadastraal bekend als Sectie B No. 1677 (dezer dagen gekocht voor Achttien Duizend Gulden), benevens indien de woning wordt genomen een of de te Apeldoorn, aan de Bas Backerlaan 34, gelegen VILLA MARIA", kadastraal bekend als Sectie H 6776, welke villa dezer dagen werd gekocht voor Derde Premie: f 15.000.— in contanten of een schitterende open Auto merk „Opel" chassis 12193, 4 cylinders, motor 32220, zes zitplaatsen, kleur rood, bekleeding rood leder, 25 p. kr., spiksplinternieuw ingevoerd 25 September 1920 langs Locht, gekocht te Aken bi] het filiaal van Opel. Koopprijs f 8321.—, invoerrecht inbegrepen, benevens een Men vermelde op den postwisselingevolge advertentie N. Haarl. Crt. Gelieve duidelijk naam en adres op den postwissel te vermelden- Ook verkrijgbaar bijH. ST1NIS, Kruisweg 23, Telefoon 1506. - tevraagd bij L. H0LZHAUS, Gr. Houtstraat hoek Anegang liefst met 1 Nov. v g. ret. v. Bekendheid met de Lederwarenbranche strekt tot aanbeveling. 11630 Verder twee NOODHULP-WINKELJUFFROUWEN, voor de a.s. St. Nicolaasdrukte en twee LEERLINGEN om in het vak te worden opgeleid. Aanbiedingen Donderdagavond 28 Oct. tusschen 8 en 10 uur- Ingang huisdeur Anegang. Kunnen terstond geplaatst wordjn 2 leer- lingbreisters. Leeftijd c.a. 14-15 jaar. Tevens .en NET MEISJE voor licht magazijnwerk. Voor direct gevraagd bij een Bouwmaterialen-Handel een degelijke flinke R. K. jonge man, niet boven de 30 jaren als wolslagen koetsier en voor alle verdere voorkomende werkzaamheden. Zij die met het trans port van bouwmaterialen bekend zijn en in Haarlem en omliggende Gemeenten uitstekend den weg weten, genieten de voorkeur. Aanmelding met getuigschriften enz. Donderdag tusschen 10l/8 uur en I uur en 's middags tus schen 3 en 5 uur bij de N.V. Haarlemsche Bouwmaterialen- Handel, Soaarndammerweg 5. Schoten bij Haarlem. gevraagd. Net jongmensch, met boven genoemd bekend, liefst zadel- of schoenmaker geweest zijnde aan de Santpoorter lederwerk- fabriek, Santpoort, Rotterdamsche Premieleening 1920 -21 Een vervroegde trekking van een premielee ning behoort zeker wel tot de zeldzaamst voor komende gebeurtenissen. De mensch voelt er nu eenmaal niet veel voor, vroeger te betalen dan op 't oogenblik, dat hij overeengekomen is te betalen. En dat bij een premieleening, bestaande idt tien trekkingen, een raad van commissarissen besluit tegelijk met de tweede alle trekkingen te doen plaats hebben, is zeker wel een unicum. Even als bij een vervroegde uitspraak de rechters be klaagde niet langer niet langer dan noodig in het onzekere willen laten over het lot dat hem wacht, wilden ook de commissarissen der Rot terdamsche Handels- Landbouwbank den ge lukkige niet onnoodig lang laten wachten. En dat konden zij doen, wijl de Premieleening, toen zij hun besluit publiceerden, al zoo goed als uit verkocht was en op 16 October, den grooten dag der negen trekkingen, reeds voor meer dan 10.000 obligatiën der nieuwe Premieleening 1920- 1921 waren besteld. En toch zou er alle en zeer gerechtvaardigde aanleiding geweest zijn, om deze trekking een week uit te stellen. Want de poststaking was nog pas achter den rug, postwissels, vooral uit Amsterdam, waren niet op tijd gearriveerd en kwamen daarna in zulke overstelpende hoeveel heden binnen, dat het een reuzen-arbeid was, allen afzenders obligatiën te verzenden en de daarbij behoorend administratieven arbeid te verrichten. Doch daar het woord „onmogelijk" niet in de dictionnaire der Rotterdamsche Han dels- Landbouwbank voorkomt, kwam, dank zij dagen en nachten doorwerken, alles nog op tijd gereed en behoefde er geen oogenblik aan uitstel gedacht te worden. Maar dat dit reuzen arbeid vereischt heeft, moet toch even worden gememoreerd. Dat de belangstelling nu zoo buitengewoon groot was, dat de zaal van het Verkooplokaal te Rotterdam bijna te klein was om allen, die van heinde en verre gekomen waren, een plaats te verschaffen, is te begrijpen. Klokslag tien uur hield een der commissarissen de openingsspeech; geert dor betoog vol formaliteiten; maar een op gewekte causerie, waaruit straalde het succes, dat de Rotterdamsche Handels- Landbouw bank was ten deel gevallen en tegelijk het ge noegen, dat heden aan velen een gelukkige dag zou worden verschaft. Weer waren de bussen aanwezig, de eene groo- te, na afloop der trekking op 2 October door Notaris van der Loo verzegelde, die de 25.000 nummers bevatte en de negen kleine, elk met een serie prijzen, 't Zou natuurlijk een lange dag worden en om niet al te veel van de publieke belangstelling te vergen, werd daarom besloten, het eerst de tiende serie te trekken, waarin zich het door heel den lande veel besproken landhuis „Bosch Veld" bevond. De zaal leverde een eigenaardigen aanblik. Aan de groene tafel directie, commissarissen, notaris en raad van toezicht. Daarachter de pers. Dan een rij aaneengesloten tafels, hoofdinspecteurs, inspecteurs en een deel van het administratief personeel der bank, waarachter de bonte rijen belangstellenden, waarbij ook de dames niet ontbraken. Van de middendeur af links eenige controle-commissieleden en de Directeur van het bijkantoor uit Amsterdam, Hendrik de Keyser- plein 10 en rechts de bussen, waaruit twee hee ren uit het publiek de nummers trokken, terwijl deze werden voorgelezen door den heer J. M. Westendorp, controleur der gemeentebelastingen te Scholen, die zich speciaal met de controle op de trekking belastte. Daar hing bepaald een atmosfeer van zenuw achtige spanning. Eerst kleine prijsjes. Dan de auto of drie mille en door het prachtvol inge richte kaartsysteem kon een minuut later reeds worden medegedeeld, dat de naam van dezen gelukkigen prijswinnaar was G. Arink, Esbee- kerweg, Hengelo (O.). Onder groote hilariteit bleek even later, dat een premie van 1000 was gevallen inVeenhuizen, wel niet bij een der heeren landloopers, maar bij den heer A. Nijhoff, militair-korporaal aldaar. Enfin, al gemeen hoopte men, dat 't op Veenhuizen nu ook eens 'n gezellige Zaterdagavond zou worden. Aan de groene tafel, daar waar de heeren A. A. Baron van der Borch tot Verwolde, inspec teur van politie te Brielle; P. J. B. H. Schlosser, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en W. F. Veerman, lid van den gemeenteraad van Apeldoorn, hadden plaats genomen, lagen de formulieren voor de lelegraphische postwissels reeds bedrukt met de bedragen gereed, zoodat al leen naam en adres van den winnaar behoefde te worden ingevuld. Bij een der commissarissen lag de actentasch, gevuld met de roode ruggen en nog kleiner bank papier (voor de arme journalisten, die er met hun neus haast op zaten, om van te watertan den) en als die commissaris uit die portefeuille dan een greep deed, dan reed een der employees met de auto naar het postkantoor om telkens voor een pakje telegraphische wissels te zorgen, alles onder controle van den heer K. R. van Staal, lid van den gemeenteraad van Rotterdam. Maar 't landhuis was er nog altijd in. Einde lijk op 't laatste nummer van deze eerst ge trokken serie de spanning was nu tot 't kookpunt gestegen kwam het.... 17676. Het was zoo stil, dat men een speld kon hooren vallen. Even later en daar wordt gepubliceerd, dat deze obligatie gekocht was door V. Geertjens, een eenvoudig employé van Pope's Lampenfa briek te Venlo. Daverend applaus. Al had ieder, die daarvoor in aanmerking kwam, 't liefst zelf die prijswinnaar willen zijn, men was toch blij, dat geen kapitalist, maar een eenvoudigen bur german dit geluk was ten deel gevallen. De getrokken nummers gingen nu in de bus, want bij elke volgende trekking kregen ze weer kans. Zoo was er een mijnheer, die eerst 25. en later nog eens 75.— trok, hij vond dat hij nu juist 9900 te kort kwam, want hij had vast op de 10.000 gerekend. Met heldere, duidelijke stem tot het laatste toe (en het werd heel laat in den namiddag), las de heer Westendorp de nummers en premiën voor. Voor zijn stemgeluid had elk het grootste respect. En die bewondering bereikte wel haar toppunt toen deze heer, nadat alle premiën uit geloot waren, zich geroepen gevoelde in een gloedvolle en welsprekende rede dank te bren gen aan Directie en Commissarissen der Rotter damsche Handels- Landbouwbank voor haar prachtvolle organisatie en haar buitengewone loyaliteit, niet alleen in het nakomen van haar verplichtingen, maar door veel meer en veel ver der te gaan dan zij verplicht was. De heer Wes tendorp herinnerde aan hetgeen door schrijver dezes in de Amstelgids was medegedeeld, hoe hem dit op de gedachte had gebracht, zich voor controle aan te bieden, en voelde zich thans, nu hij alles had meegemaakt, alles had gezien, ge drongen, dank te brengen, zoowel uit naam der gelukkige prijswinnaars, als der teleurgestelden, die zich later met hun gestorte 10.moeten tevreden stellen, aan Directie en Commissarissen voor hun schitterend geslaagde financieele on,- derneming. Ook schrijver dezes neemt thans de vrijheid hier nog enkele woorden aan toe te voegen. De Hollander is van nature uiterst wantrouwend. Een Jantje Secuur, een Jan Krent, waar je bij omvalt. Over de Rotterdamsche Handels- A Landbouwbank is ook gefluisterd, geroddeld, ge lasterd. Het zijn gewoonlijk niet de slechtste vruchten, waaraan de wespen knagen. Laten die lasteraars, wanneer ze nog eenig eergevoel heb ben, nu amende honorable maken. De Raad van Beheer van de Rotterdamsche Handels- Landbouwbank hield Zola's leuze voor oogeni „La Vérité est en marche et rien ne l'arrétra", en die waarheid kan thans door niemand meer in twijfel worden getrokken. We hoeven niet meer te gelooven, we zien. Thans met versnelden pas naar de premielee ning 1920-21. Ik wil geen raad geven, alleen iels vertellen. De heer Geertjens uit Venlo heeft niet eens de moeite gedaan het landhuis te gaan be zichtigen, waartoe de Bank hem per auto gratis in de gelegenheid wilde stellen; hij heeft de 10.000 genomen. Wij vinden het best. Want als toppunt van royaliteit geeft de Bank het landhuis met de lijfrente van 60.per week nu 30 Oct. a.s. als extra premie bij de laatst uit gekomen premie. Zij wil, dat de serie villa's en landhuizen, die zij de laatste maanden heeft aan gekocht, hun bestemming bereiken, d.w.z. be woond worden door obligatiehouders in de Rol- terdamsche Premieleening. En wanneer een ge lukkige winnaar straks de schitterend mooie vil la „Lucretia" mocht versmaden en de 40.000 in contanten mocht kiezen, ook din, zoo fluis terde de Directie ons in het oor, ook dan zal deze premie van meer dan 150.000 villa met lijfrente wéér als extra premie worden beschikbaar gesteld. Zij wil nu eenmaal dat de door haar aangekochte en te bouwen vaste goe deren worden betrokken door de gelukkige win naars. Ik was te Iaat bij 't koopen van een obligatie voor de vorige serie. Ik zal zorgen nu niet U Iaat te zijn. J. HENNING Jr. TREKKING 30 OCTOBER A.S. A -;.V 'i;;v. <V vv. - ér- - v .Iv I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 3