BERICHTEN Kerk en School statenHeheraal HAARLEM TWEEDE KAMEfi. MGR. H. v. th WETERING TE ROME UIT ONZE VORIGE OPLAAG BEGRAFENIS DR. H. D. KRUSEMAN PERSONALIA. j i Dc Sergeanten N, Mantel, H. v. Duinen en G. A. H. de Rie, van liet 21eRegiment Infanterie, hebben voLdaan aan exa men voor ee rge an t - maj o or - i nstruc twelk examen gehouden is, te Arnhe. VAN ONZE RECHTBANK. GEMEENTEVERSLAG. Verschenen is hief verslag van den toe-* stand der gemeente Haarlem over 't jaap 1919 Het zijn twee. lijvige bockdeelew gewonden. Vooraan bevat het verslag de beeltenis van den lieer Joh. de Breuk, afgetreden .Wethouder van Haarlem. Bij: dit portret schreven B. en W, het vol-: gende „Wij hebben geineend in dit verslag) eene plaats te mogen inruimen aan da beeltenis van den man, die een groot; deel van zijn leven gegeven heeft aaai de stad, die hem lief is en die ook 'toem heeft lief gekregen. Ach t -en-twintig jaren deel uitmakende van het stadsbestuur heeft Johannes de Breuk zijne beste krachten aan Haarlem gegeven, en wijj die het voorrecht hadden dagelijks mei hem te verkeeren, kunnen hem niet an ders dan dankbaar zijn voor de wijze waarop hij zijne taak in ons Collage, waar-! in hij gedurende vijf-en-twintig jaren zit-» ting had, heeft vervuld. En waar hij thans gemeend hjeeft zijne plaats aan een jongere generatie te moeten afstaan, daar zal de herinnering aan zijne werkzaam heid, waarbij h(sm vóór alles het gemeen tebelang voor oogen stond, tot in verre toekomst levendig blijven." Aan het verslag zelf ontleenen wij dat Haarlem op 31 December 1919 telde 36437 mannen; 39866 vr.; totaal dus 76303 per sonen. Geboren werden 739 m.; 688 vr, totaal 1427;t erwijt stierven 448 m.; 601 vr. totaat 949 pers. In 1919 hebben zich! in de gemeente gevestigd. 3406 m.; 3890 vr.; totaal 7295 pers. Vertrokken zijn 3052 m.; 3698 vr. totaal dus 6760 pers* De bevolking vermeerderde dus met 644 m.; 379 vr. totaal 1023 perso-nen. De sterkte van het garnizoen bedroeg op 31 Dec 361 personen; het Huis van Bewaring telde 6 m.; 7 vr. totaal 13 personen; de Strafgevangenis 172 m.; 28 vr. Totaal dus 200 personen. De geboorteverhouding bedroeg in 1919, 18.70 tegen 20.40 in 1918 op 1000 zielen, In het jaar 1919 werden 109 kinderen, tot de bevolking behoorende, minder ge boren dan in 1318, namelijk 105 J. en 4 M. Er zijn 298 personen, tot de bevolking behoorende, minder overleden dan in 1918, als: 184 M.. en 114 V. In 1919 werden buiten edit geboren 21 jongens en 23 meisjes, zijnde 11 meei dan in 1918 Onecht levenloos werden aangegeven de geboorten van 2 jongens. In 1918 zijn aangegeven 10 tweeling geboorten, 12 jongens en 8 meisjes iè- evnd, tegen 20 tweelinggeboorten en 1 drielinggeboorte in 1918. De sterfte verhouding,'die in 1918 16.56 per 1000 zielen bedroeg, was in 1919: 12.43. In 1919 zijn 636 huwelijken gesloten, tegen 578 in 1918, als: 636 tusschen Jonkmans en Jongedoch* ters; 12 tusschen Jonkmans en Weduwen 10 tusschen Jonkmans en gescheiden Vrouwen; 46 tusschen Weduwnaars en Jongedochters; 12 tuseehpn Weduwnaars en Weduwen; 4 tusschen Weduwnaars en. gescheiden Vrouwen; 11 tusschtpn geschei den Mannen e;i Jongedochters. De bevolking der gemeente kan naar de verschillende kerkgenootschappen op, 31 December 1919 als volgt verdeeld: Kerkgenootschappen Getal Hervormden: Neder landsch 25037 Fransche of WaalscnD 203 Luthersckon Evangelische 2890 Hersteld 211 Doopsgezinden 3367 Remonstranten 660 Moravische Broeders 51 Christelijk Gerelormeerden 716 Gereformeerden kerken 4183 Rooinscli Katholieken 28186 Uud-Roomschen 166 Gem. van ZevendedagSfBaplisten 71 Israëlieten N ederlandschfc 890 Portugeesche 41 Tot een ander kerkgenootschap of ander gezindte behoorende 880 Tot geen kerkgenootschap of gezindte behoorend 7978 Overige bijzonderheden der gemeente lijke huishouding hebben wij reeds vroe ger medegedeeld, naarmate de verslagen der verschillende aideelingen bij ons. in kwamen, ifoupé alle kostbaarheden weg. Een halt uur Ja ter arresteerde de politie twee mannc-n, die ioor de passagiers werden herkend. STAKING IN EEN ZIEKENHUIS. Het personeel van het groote Kaiserin Au- gesie Vikforia ziekenhuis te Charlottenhurg stokers, dienstmeisjes, huisknechcien han een poos geleden nieuwe ioonei-ehen ggesteld. Een commissie van werkgevers en werknemers zou beraadslagen over deze loonsverhooging, waar voor de middelen reeds gevonden waren. Zon der de beslissing van deze eommissic af te wach ten legde het personeel het werk neer, daardoor het leven bedreigende niet alleen van vele zie ken, maad ogk van talrijke pas geboren kinde ren, die nu in onverwarmde zalen moeien lig gen. De influenza Ucédt weer epidemisch op in het gebied van Wilwalersrand, waar al de mijnen zijn aangetast, meldt de correspondent van de „Morningposl" nit Kaapstad. Melding wordt gemaakt van bijna .1000 gevallen, doch niet meer dan zes personen overleden, allen inboorlingen. Totnogtoe zijn weinig Europeanen aangetast. In meerderehid hebben de gevallen een goedaardig karakter. Een officieel bericht zegt dal, ofschoon de epidemie zich verder ver spreidt, zij in het wijngebied vermindert. Uit Ludwigsbafen wordt gemeld: De com mandant van het Rijuleger heeft bepaald, da! in het door de Franschen bezette gebied we gens den woningnood en de moeilijkheden bij de levensmiddel en voorziening in de garnizoeu- steden geen Duitscher, wanneer bij daar niet zijn vaste woonplaats beeft, langer daD 20 da gen mag verblijven, zonder ioeslemming van den plaatselijken commandant. De Engetsche koning in eigen persoon zal op den 11 November, de herdenking van den wapenstilstand-dag, de natie vertegenwoordigen bij de begrafenis van den onbekenden Britschen soldaat in Westminster Abbey. Naar aanleiding van de jongste ernstige ongeregeldheden in Downingstrecl en Whitehall zijn alle boden van het ministerie van binnen- landsche zaken als „special constables" beëe- digd, zoodat zij gemachtigd zijn. als politiebe ambten op te treden indien de noodzakelijkheid daartoe zich opnieuw soa voordoen. De Franschc minister van onderwijs heeft een beroep gedaan op aile scholieren van Frank rijk om iets van hun zakgeld af te staan voor de leening en ook hun ouders te verzoeken in te teekenen op de leening. Vergadering ven 26 O ei ober. GEEN TOESLAG OP DEN BROODPRIJS. De motie-SANNES, vragende om toeslag op witte- en roggebrood-prijzen wordt verworpen met 50 tegen 21 stemmen. De inlcrpelIalie-DECKERS inzake de over- tlroomingen in Noord-Brabant wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden ge houden. UITBREIDING GEMEENTELIJK BELASTING GEBIED. Dc VOORZITTER deelt mede dat de noodrege- ling in den vorm van een verhoogde rijks-uitkee- ring aan de gemeenten het departement van bin- nenlandsche taken heeft verlaten en dat een be lasting op waardevermeerdering wordl voorbe reid. De heer VAN BERESTE1JN V, D., betoogd, dat dc oplossing voor de kwestie der gemcen- le-financiën ook moet gezocht in financieele sa menwerking van gemeenten. Spr. meent dat er meer moet gebeuren dan wordt voorgesteld om de gemeenten te helpen. De heer WIJKERSLOOTH, R. K„ betwijfelt eveneens of de voorstellen wel de noodige ver ruiming der gemeentelijke financiën zullen bren gen. i Spr. meent, dat voor afdoende verbetering noodig zijn een herziening der financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, de bevor dering van een zuinig beheer der gemeenten door uitbreiding van het toezicht van het cen traal gezag en een stelselmatige herziening der gemeentegrenzen. De heer RE1JMER R.-K., is eveneens van meening, dat dc voorstellen geen finale oplossing /.uilen brengen. Daartoe is noodig een grondige herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De heer J. TER LAAN, S. D. A. P., acht hel verderfelijk dat de Regeering in een circulaire en in de troonrede de gemeenten aanspoorde tot zuinigheid. De gemeente moet haar sociale en cullnreeie taak kunnen vervullen. De regeering moet de kosten voor politie, armenzorg en on derwijs van de gemeenten overnemen. De heer DE WILDE, A.-R., meent, dat gelijk tijdig de finaucieele verhouding had moeten her zien zijn. De gemeentelijke autonomie mag niet worden aangetast. Ten 5 uur worden de beraadslagingen ge schorst. Dc Romeinsche correspondent van de „Tijd" beeft met zijn Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, die zooals onze lezers weten te Rome vertoeft, een onderhoud mogen hebben. Z. D. H. heeft in een der hotels zijn intrek genomen. De reis heeft den Kerkvoogd niet te zeer vermoeid. Monseigneur zag er opgewekt nit Z. D. H. vertelde, dat hij, te Milaan zijnde, nog getuige was geweest van een der relletjes, die daar bijna dagelijks plaats hebben. Hij was met zijn secretaris den Dom gaan bezoeken en wilde het groote plein oversteken, waaraan de prachtige gaanderij „Victorio Emanuele" grenst. Opeens zag hij vechtpartijen bij den in gang der gaanderij; deze werd later ontruimd door de politie, waarbij zelfs geschoten werd. Monseigneur was zeer spraakzaam en liet zich met opgewektheid over het katholieke leven in Nederland uit. De Voorzienigheid heeft alles wel geleid, zei de Aartsbisschop. Wat het kath. Nederland sedert 2g jaren tot stand heeft gebracht, is buitengewoon, vooral bezien in het licht der tegenwoordige groote strijdvragen. Van het buitenland komt men te genwoordig in het kleine Nederland om zich te doen oriënteeren. Onze katholieke organisaties op allerlei gebied doen in geen opzicht onder voor welke ook Wij zijn hiervoor, na de God delijke Voorzienigheid, onzen goeden Room- schou menschel» en hunnen leiders veel dank verschuldigd. Tijdens het gesprek kwanten verschillende Amc-rikaansche Bisschoppen, die met een ge zelschap Amerikanen in het hotel logeeren, zich aan Monseigneur voorstellen. Monseig neur sprak met hen in het Engelsch. Des morgens leest Mgr. dc H. Mis geassis teerd door zijn seccreiaris, in de Collegiale kerk van Sanla Maria in Monte Santo gelegen vlak tegenover lie! Hole! de Russie, waar Mgr. is afgestapt. In den namiddag bracht Monseigneur de Aartsbisschop een bezoek, hetwelk een paar uur duurde, bij Z.Em. Kardinaal Van Rossum. Ter gelegenheid van de audiëntie van den 11. Vader, zal Mgr. aan den Paus verschillende Nederlanders voorsellen, die op het oogenblik Ie Rome vertoeven, o.a. een kleinzoon van dr. P. J. H. Cnypers. Mgr. treft hel uitstekend met het weer. Gistermiddag 12 uur werd op de algemcene begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde be st. Id het stoffelijk oversehot van Dr. H. D. Nru- temari, in leven oud-wethouder der gemeente Haarlem. Er was zeer veel belangstellng op den dooden- akker. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, Mr. J. N. J. E. Heerkcns Thijs- sen, wethouder en Mr. Th. A. Wesstra secretaris. Verder merkten wij op o.m. de hoeren W. A. J. v. d. Kamp, W. v. Liemt en V. Loosjes, leden y gemeenteraad; de heeren L. Modoo, Joh. de Brenk, oud-wethouder van Haarlem, Mr. P. Tjeenk Willink; J. Sebreuders; E. Levert; Mr. F. W. v. Sty rum; A. Elffers, oud-leden van den gemeenteraad en verder vele vertegenwoordigers van organisaties cn corpora lies, waarvan de over ledene lid was, o.m. het burgerlijk armbestuuv 't bestuur van Weten en Werken, den Kerke- raad der Luihersche gemeente, de regenten van het Luthersche Weeshuis, een deputatie van de vereeniging „Onze Vloot"; Prof. v. Walsem, di recteur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, waarvan dc overledene bestuurslid is geweest; commissarissen der Stadsapotheek; dc heeren Dumont, Grafama en Havelaar en an dere hoofden van takken van dienst der gemeen te; vele ambtenaren en oud-ambtenaren der Haarlemscbe gemeente-secretarie; de heer Brongersma, oud-directeur der H. B. S.; den hoofdbode en dc»\ portier van het stadhuis; den heer P. F. van Slijpe, directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis; hef bestuur der afd. Haarlem van de vcreeniging tegen het mishande len van Dieren: van de Haarlemscbe stichting voor Woningverbetering e.a. Vele bloemen dekten de baar. Toen de kist in bet graf was neergelaten, trad allereerst de burgemeester van Haarlem naar voren, om, zooals hij zcide, namens het ge meentebestuur dankbaar hulde le brengen aan den man, die een groot deel van zijn levens arbeid aan de belangen der gemeente heeft ge wijd. In Haarlem geboren, voelde bij zich Haar lemmer in meig en been. Hij was 19 jaar lid van den gemeenteraad, waarvan 14 jaar als wet houder, Namens het dagelijkse!» bestuur bracht spr. hulde en dank voor de diensten, die hij in beide hoedanigheden aan de gemeente bewezen heeft. De eerlijkheid van zijn adviezen en de nauwgezetheid in het vervullen van zijn taak zijn immer hoog geprezen. En met een woord van hartelijken dank voor den arbeid in hel be lang van Haarlem verricht, gaf spr. de verzeke ring, dat ook de persoon en de arbeid van den overledene nog lange jaren in de herinnering zal voorleven. De heer de Breuk, oud-weibouder, wensch- te een enkel woord van dankbare hulde le spre ken, mede namens den heer Boreel van Hoge- landen, oud-burgemeester van Haarlem, die lot zijn leedwezen verhinderd was bier tegenwoor dig te zijn. Spr. zeide dikwijls in hel college van B. en W„ waarin bij met den overledene mocht samen werken bewonderd te hebben 't helder oordeel en goed inzicht van den beer Kruseman, die hen» het nemen van besluiten, ook in groote moei lijkheden, gemakkelijk maakten. Ook als bestuur der van de Haarlemscbe stichting voor woning verbetering bracht spr. dank voor wat de over ledene daarvoor gedaan had. En verder wcnsch- te spr. als oud-vriend een afscheidswoord te spreken. Reeds als kind kwam spr. bij den heer Kruseman aan huis; die vriendschap verflauwde door dc omstandigheden, maar werd weer warm toen spr. en de beer Kruseman in een college santen zitting hadden. Hartelijk dankte spr. voor de vriendschap. Ook namens den heer Boreel v. Hogelanden, die gezegd beeft nog immer zeer gevoelig te zijn en zich dankbaar te herinneren de woorden van afscheid, die de heer Kruse man tot hem richtte, toen hij als burgemeester van Haarlem afscheid nam. „Wij allen en velen met ons, zullen u noodc missen", aldus besloot spr. zijn toespraak. Dr. L. C. Proot huldigde den overledene als commissaiis der Stadsapotheek, welke functie hij 40 jaar vervulde, eerst lange jaren als secretaris van het college en daarna als voorzitter. Spr. prees de nauwgezetheid, waarmede hij zijn taak opvatte en al maakten de gewijzigde sociale om standigheden dat hij niet zooveel sympathie meer voelde voor de instelling, dit deed echter geen afbreuk aan zijn ijver om de belangen der Stadsapotheek te behartigen. Spr. prees even-" eens de uitstekende persoonlijke hoedanigheden van den overledene en verzekerde dat de her innering aan zijn persoon in de meest ongewone belangstelling van ieder, die hem kende zal voortleven. Ds. J. L. T. de Meyere herdacht den overle dene namens den Kerkeraad der Evangelisch Lu thersche gemeente en ais regent v. h' Luthersche Weeshuis. Hij wees ook op het onverwachte van den dood. Het is maar de tijd van een oogenblik zeide hij, dat achter den naam van den mensch een kruisje komt te staan. Ten slotte voerde nog het woord de heer J. C. Londt, 'n vriend van den overledene, waarna de heer A. Nieuwenhuizcn Kruseman namens de familie voor de bewezen eer en betoonde be langstelling dank zegde,. DE MIDDENSTANDSBANK. De Middenslandsbank, tot nu toe gevestigd aan den Jansweg, heeft haar intrek genomen in het gebouw aan het Nassauplein, waarin vroe ger de Nationale Bankvereeniging gevestigd was. BEGRAFENIS A. VAN DER LAAN. Maandagmiddag werd onder veel belangstelling op de atgemeenc begraafplaats aan den Scho- terweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. van der Laan, oud-firmant der modemagazijnen N. V. Firma A. v. d. Laan A Co. Er waren vele bloemen. liet woord werd gevoerd door den heer A. Fit, namens het per soneel der N. V. Firma A. v. d. Laan A Co. en den heer J. W. Sasburg namens eenige vrienden. Namens de familie dankte de heer Kikkert voor de betoonde belangstelling. TARIEFWIJZIGING. Met ingang van 1 November 1920 zullen de tarieven van slroomlevering van liet Prov. Elcc- triciteïtsbedrijf van Noord-Holland, aan klein verbruikers, ten behoeve van rei-lichting, ver warming, motoren enz. in de gemeente Bloemen- daal, Zandvoort, Veisen, Wijk aan Zee en Duin, worden gewijzigd als volgt: 42 cent per K. W. U. in dc tichturen cn 17 cent per K. W. U. buiten de lichturen. Voor iedere 10 dat de kolenprijs boven 40 per ton zal stijgen, zullen bovengenoemde prijzen met ll/£> cent per K. W. U. worden ver hoogd. Dc minimum melerhuur zal 0.50 per maand bedragen. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 20 Oct. J. Leupen en C. B. M. Nicuwenhoven. L. Ch. Poolman en A. K. v. Walchren. W. J. Voet en C. H. H. J. Monné. Geboren: 24 Oct. z. van M. A. Krouwels-v. Maris. d. van M. J. C. Febres-Sroorenburg. 25 Oct. z. van T. Huizing Keijzer,d. van Th. M. Dijkhoff-Demison. 26 Oct. d. van R. G. den Houter-Serné. - d. Van P. PlaterinU-v. d. Zee. d. van Cl». M. de Vos-Sehreudcr. FAILLISSEMENT-BLOM. Vrijdag 29 October a.s. beeft de verificatie vergadering plaats in genoemd faillissement. De lijst der voorloopig erkende schuldvorderingen ligt ter inzage ter griftic van de rechtbank. Hieruit blijkt dal onder dc concurrente vorde ringen tot een totaal bedrag van 23.795.04 34, éën voorwaardelijk toegelaten vordering is van f 2000 van L. uil Amsterdam voor boete als bo»-g. Referent is een bedrag van f 726.30. Het Rijk vordert aan belasting f 693.39 cn dc ge meente Schoten f 261.25. VJSSCHEN. Zondag hield dc vischvereeniging „De Mor genstondle Heemstede, een ondertingen wed- sii-ijd op baars in de Ringvaart tusschen Ben- nebroek en Heemstede. Dc vangst was zeer slecht. Met 10 stuks moest de vereeniging zich tevreden stellen, terwijl de prijzen bij loting als volgt behaald werden: 1ste J. v. Honscïio- ten, 2e Jac. Schoo, 3e G. Tukker, 4e B. v. Deinen, 5e A. Leuven, 6e II. v. Beinen, 7e II. Lenven, 8e H. Heemskerk. Het vischcollege „De Hengelaar" hield een wedstrijd op baars in de Bingvaart. In lotaal werden in de 3 uren 54 visehjes gevaitgcn. De beer De Roos, die een baars wist te ver schalken van 33 c M. behaalde hiermede den eersten prijs. PERSONEELE BELASTING. De Burgemeester van Haarlem brent b;j deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat hel op den 22stcn October j.l. executoir ver klaard kohier No. 19, afd. 6, op de Personeele- belasting, dienst 1920, op heden aan den ont vanger der directe belastingen is ter band ge steld. WAAR GAAN WIJ HEEN7 licet h oven-avond. In de groote zaal van de Vereeniging zaten eenige inenschen bedaard bijeen; een Amster- damsch Concertbureau liet hier Beethoven's löOsten geboortedag herdenken. Het zou volgens aankondiging een kamermuziekavond zijn, tc geven door den violist Chai-les Snoeck uil Mun- chen, de zangeres Suze Luger en den pianist Jos. van Rooy. Welke violist speelt nu op een kamermuzick-avond het groote vioolconcert en laat de orkestpartij daarbij op den vleugel af werken? Had de beer Snoeck geen keus genoeg uit de sonaten, of bij wien ligt anders de fout van dit scheeve programma? Wat doen de beide Romanzen er eigenlijk bij en waarom behalve de ai'ia-achtigc Liedcrkreis An die ferme Geliebte nog 3 miuderc liederen? De Kreétzer-sonate stond ten slotte apart als kamerduo. Ér ontbrak dus iels aan de organisatie van dit concert. Het is niet de eerste keer, dal mei» zoo'n reren avond meemaakt: Dc concertwercld is een opgeschroefde kansen-onderneming van bureau's en uitvoerende musici. Wat is de schoonheid, de kunst, de stijl, de idéé; er be staat alleer. maar een jacht tusschen handels- menschen en „artislen", die elkaar met bun be doelingen gelijk zijn. De concertwereld is een kermis; van artistiek evenwicht is geen sprake meer, en het publiek weet niet anders en wil niet anders. De violist Charles Snoeck speelde droog de vioolpartij van het heerlijke concert, waarin Beethoven zoo'n weelde van lyriek heeft ge zongen. Hij speelde alles precies hetzelfde; ge- lijkmatig-correct en gelijkmatig droog, zonder ec-nigen inhoud. Hij wist niet 't verschil tusschen gebroken accoorden en melodieën en van 't symphonisch karakter van 't werk, kwam niets terecht. De pianist van Rooy speelde ook alles hetzelfde: alles met blijkbaar goede intenties, maar zonder kennis van 't karakter van dit stuk. Heusch heeren, dit werk is een symphonie! Wij hoorden van de zangeres Suze Luger dus de liederen An die ferne Geliebte. Dit is een belangwekkende stem, en dit leek soms een be langwekkend talent te zijn. Zij joeg de liederen te veel; het was onrustig en zonder groote nuancen. Er is zéér veel te doen in deze liede- i-en: men moet er rustig boven staan. Men zou van deze zangeres eens andere liederen willen hooren. H. F. A. Kamermuziekavonden Toonkunst. Het Concertbureau Vernoul deelt ons mede, dat voor de Kamermuziek-uitvoeringen in het seizoen 19201921 de volgende arlisten zijn geëngageerd. Woensdag 10 Nov. de Hongaarsche pianiste Ilona Kabos. Donderdag 27 Jan. de Violoncellist Gerard Rekking, begeleiding Louis Schnitzler. Maandag 7. Febr, het Budapestei Strijkkwar tet. Donderdag 3 Maart de Klassieke Zangspelen onder leiding van den zanger Anion Sistermans. De uitvoeringen zullen wederom plaats vinden in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. De abonnementskaarten zullen de abonnés dezer dagen worden toegezonden. t. Viool-Recital. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat Francis Koene Vrijdag a.s. een Viool-Reci tal zal geven in de bovenzaal Vei-eeniging. Bop- pie Remak-Koene zal de violist begeleiden. Erna Rubinstein. Men schrijft ons: Erna Rubinstein, de jonge geniale violiste, zal op haar afscheidsconcert Zondag 31 October 2li uur in den Schouwburg Jansweg werken voordragen van Bach, Handel, Bruch (Concert g. kl. t.), Tschaikowsky, Hubay, Paganini (La Campanella) enz. IJMUIDEN. De stoomdriftcr Holland VII IJM 503 kwa mhier binnen met een mijn aan dek, welke bij dc visscherij was opgehaald. Door dc militaire autoriteiten is de mijn verwijderd. TENTOONSTELLING. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Nov. a.s. wordt in het gebouw „St. Bavo" alhier een Nationale Tentoonstelling gehouden door de Haariemsche Konijnenfokkersclub „Nut en Sport Teelt" met medewerking van de Eerste Nederl. Lotharin- ger-club. Het programma bevat 524 nummers. De jury bestaa tuit de heeren Jac. Mantel, G. Jacobsen, G. J. Steenwijk van Utrecht, L. Hamaker, P. J. v. Daalen ei» B. Slot van Haar lem en A. C, M. Spruijt van Gouda. Een aanial medailles en een groot getal geldprijzen zijl» voor deze tentoonstelling be schikbaar gesteld. BEKNELD GERAAKT1 Maandagavond omstreeks 10 uur geraakte de 21-jai-ige los werkman J. P. bekneld tus schen een schutting in de Groote Houtstraat en een wagen der N. Z. H. T. M., niettegenstaande dc wagenvoerder signalen had gegeven. De man bekwam een wonde aan het achter hoofd en brak een dijbeen. Op last van Dr. Kuencn en Dr. Frank werd hij naar 't Gast huis gebracht. De toestand is niet levensgevaarlijk. ST. CHRISPINUS. Maandagavond had in de soc. „Sint Bavo" een intieme feestavond plaats van de Schoen- makerspatroonsvereeniging „St. Chrispinus," onderafd. van de „Hanze", ter viering van het derde Lustrum. De vice-voorzitter, dc heer Bo- gaart, opende den feestavond met een hartelijk welkomstwoord, wees vervolgens op den bloei der vereeniging en memoreerde den vooruitgang van 't ledental. Daarna sprak dc heer v. Zeist, voorzitter der feestcommissie, enkele hartelijke woorden en wenschte den leden een genoeglijken avond toe. Spoedig zorgde dc muziek nu voor de ge- wenschte stemming, terwijl den leden door aar dige voordrachten de lachspieren duchtig in beweging gebracht werden. Verschillendo vervcrschingen werden rondge diend en zoo passeerde de avond op gezellige en aangename wijze. PERSONALIA. In de commissie, belast »net het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van lager on derwijs in de beginselen der handelskennis, voor de dezen winter te houden examens lager onderwijs (akte U) is benoemd tot lid en voor zitter: onze oud-stadgenoot mr. J. H. Thiel, in specteur van het middelb. onderwijs te s Graven liage. EEN AUTOMOBIELENFABRIEK. Tc Heemstede wordt aan den Heerenweg een nieuwe automobielenfabriek gebouwd. De hee ren Moos en Huunnink voeren de directie over daze fabriek, waar twee typen wagens zullen worden gemaakt, een 30-paards en een 16- paards model. Een proefebassis is bijna gereed, terwijl liet in de bedoeling ligt in 1921 een 500- tal wagens te produeeeren. De nieuwe wagen zal onder den naam liumo in den handel wor den gebracht. MIDDELBARE TEEKENAKTE M.F. De Directeur der Ambachtsschool heeft zich tot de Afd. Haarlem van den Ned. Bond van Vakscboollecraren en Leeraressen gewend met een verzoek, lot hem gericht, waarin steun ver zocht wordt tot het verkrijgen van een opleiding tot Middelbare teekenaktc M.f. Dit verzoek gaat uit van de Afd. Haarlem v. d. R.-K. Bond van Technici; afd. Haarlem v. d. Chr. Opz. en Teekenaarsbond en de afd. Haar lem v. d. Ned. Bond van Metaal-Technici. Alvorens de afd. Haarlem van bovengenoem- den bond pogingen in die richting zal doen, wenscht zij met eenige zekerheid le weten, hoe- velen naast de ongeveer 25 leden van de ge noemde organisaties, die zich reeds voor M.f. op gaven, naar doeltreffend avondonderwijs uit- zien. Dc groote behoefte aan technisch onderwijs is aan ieder, die op dit terrein werkzaam is, be kend. Voortdurend blijkt dit uit de veelal ver- gecfsche pogingen om privaatonderwijs te krij gen. De meening van de afdeeling is, dat een evenlueele op te richten onderwijsgelegenheid ruim moet worden gedacht. Zij wil meer en breeder opgevat opleiden, dan wat men gewoon is te verstaan onder de oplei ding tot een bevoegdheid door middel van een cursus, die, en wel zeer speciaal, tot die be voegdheid alleen opleidt. Hierdoor kan het mo gelijk worden, dat zij die naar technisch onder wijs uitzien kunnen krijgen, wat zij tot bekwa ming voor de door hen voorgestelde maatschap pelijke taak noodig hebben. Zij, die naar aanleiding van het bovenvermel de bij een eventueel op te richten gelegenheid voor hoofdzakelijk technisch avondonderwijs hiervan op voor hen zoo billijk mogelijke voor waarden gebruik wenschen te maken, worden verzocht met opgaaf voor welk vak, diploma of bevoegdheid zij wenschen te studeeren, zich op te geven voor Zaterdag 30 October bij den heer M. v. d. Burg, Slachlhuisstraat 16. Oplichting. In de middagzitting werd de 's morgens ge schorste zaak voortgezet van J. C. v. d. O., daar in allerijl nog een getuige gedagvaard moest worden Den 7cn Mei was de firma M. alhier, opgebelT* om een ruime zichtzending schoenen te zendeif aan een adres in Hillegom en dat direct met den' bode W. mede te geven. De zichtzending had een waarde van f 387.50. J. C. v. d. O., had te Hillegom bode W. opgezocht en met een praatje de zichtzending in handen gekregen. Hiervoor had hij zich te verantwoorden. Be klaagde ontkende het hem ten laste gelegde Hij was dien dag in Amsterdam en Den Haag ge weest. Hij had hiervoor zijn getuigen! Een conducteur van de stoomtram had hem echter als passagier naar Hillegom vervoerd. Ook bode W. vergiste zich niet en herkende in bekl. denzelfde aan wien hij het pak had overhandigd. Bekl. hield hardnekkig vol, van deze zaak niets te weten. Het slechte verleden van. bekl. in aanmerking nemende, achtte de Off. een gevangenisstraf van 1 jaar niet te veel. BLOEMENDAAL. De Ex-Kroonprins van Duilschland bracht Zaterdagmiddag per auto een bezc$k aan huize Duinwijk, om zich door zijn tandarts te laten behandelen. Hij was vergezeld van zijn oom Prins Heinrich van Pruisen, zijn adjudant en den burgemeester van Wieringen. Tot agent van politie alhier zijn benoemd de heeren J. G. ter Beest, agent van politie te, B.-orwijk; L. Boorsma, pgent van politie te. Zandvoort en G. W. Hamelta, agent .van poli tie te Vlaardingen. HEEMSTEDE. Door S. H. J. G. alhier, is aangifte gedaan van de vermissing van 24 tuinstoelen vanuit een bergplaats der E. S. M. alhier. HEEMSTEDE. Terug te bekomen bij T. Thörig, Eindenhoutstraat 75, een bruin linnen schooltasch met inhoud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6