m m m m m m m m m u u m u ummrnmMmmmmmmmnm EERSTE BLAD ÊËÏiMMËMËMMEMËË V BINNENLAND M M M M M M M M M M M U H M M M U U M M f* U M M te M Indrukken van den dag DONDERDAG 23 OCTOBER 1920 No 15274 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 E* 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Aan onze Adverteerders! Biet het oog op het ©ek werking iredesa van de Arbeidswet, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, adver- teniien zoo mogelijk daags ie voren in te wiiien zenden. Adverienisën bestemd voor het Zaterdag-nummer moeten, wii de plaatsing gegarandeerd zijn, uiterlijk Vrijdagavond in ons bezit zijn. Van adverten- t:ën, des Zaterdagsmorgens voor S uur aangeboden, kan de plaat sing niet worden verzekerd. DE ADMlNISIRATIE Dc ONVINDBARE JANSEN. VOORZICHTIG, MAAR NIET BEVREESD WAAR HET AAN SCHORT. Binnenlandsch Nieuws. 0E HAARLïMSCHE HANZE. Bij de daarop volgende besprekingen besprak de heer Sevcke uit Haarlem de inrichting van hjet adviesbureau der Hanze in de stad Haarlem en zegt, dat dit met een klein stukje van de 25.000 gulden, die de Hanze-bank geeft, al ge helpen zou zója. Purmerend en Den Haag steunen het voorstel. De heer Jansen beantwoordt de opmer kingen en verdedigt het voorstel spe ciaal tegenover Amsterdam. Hij acht cen tralisatie veel beter dan decentralisatie Het verwijt, dat het voorstel onrecli'tvaar- dig is, kan spr. niet aanvaarden. De ste den, die het voorrecht van de vestiging van zoo'n bureau krijgen, zuilen daar tegenover natuurlijk een equivalent moe ten stellen iniden vorm van subsidie, steun enz. We kunnen natuurlijk niet aanstonds overgaan tot de stichting van een enkel, hier en daar, wil men beginnen. Aan de subsidie van de Hanzebank zijn geen bij zondere voorwaarden verbonden. Het is niet de bedoeling die vier bureaux te stichten voor f 25.000. Deze 25 duizend gulden vormen slechts één punt op de stichtingsbegrooting. Er zal veel meer, bijv. wel f 100.000 voor noodig zijn. De benoodigde onkosten moeten betrokken worden door andere subsidies, contribu tie en betaling voor de bewezen diensten, de verstrekte adviezen, de uitgevoerde controle enz. De heer Verbeek (Amsterdam) blijft van meening, dat in het voorstel van he* hoofdbestuur de f 26.000 van de Hanze bank niet rechtvaardig wordt verdeeld uit bedrag is een steun aan de organi satie, dat gelijkelijk ten goede moet ko men aan alle leden. Verkeer en Posterijen UiT ONZE WEST HIEUW AARLEMSCHE COURANT DE ABONümEHÏSeBUS ES98A&ST VOOK HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» BUBEAUXi Dit nummer bestaat uit 2 bladen VOO?" ©S3S Issïipijf ÈBÏ onderwijs een harden strijd te voeren heeft ge had, maar waar het juist, onder den zwaren druk zoo machtig is opgegroeid. Daarom was de dankdag der kinderen zoo juist van pas gesteld op den verjaardag van de Bisschopswijding van onzen doorluciiligen Kerk vorst, die hedenochtend op het hoofdaltaar van den Kathedraal zelf tegenwoordig was, omringd door een keurkorps priesters van Zijn diocees en omringd ook door een uitgelezen schaar van kinderen van Haarlem's Roomsche scholen. Het zal voor den grijzen Herder van ons Bisdom een rootc voldoening zijn geweest, op den 17den verjaardag van Zijn Bisschopswijding zelf God te mogen bedanken voor den behaalden eind strijd der bijzondere school, evenals het voor heel het diocees een dubbele dankdag was, om dat God onzen Bisschop dezen gloriedag nog heeft laten beleven. Moge liet Monseigneur gegeven zijn, nog vele jaren rijke vruchten te zien van den strijd, die hij zoo lang gesteund heeft met de kracht van Zijn woord en Zijn daadt 115. DANKDAG. 28 October zal in de geschiedenis van het Haar- ïcmschc diocees als een gedenkdag worden aan gemerkt: 't is de dankdag der kinderen. VVelk een stille, inaar roerende plechtigheid hebben zij meegemaakt, die van ochtend in een der kerken de H. Mis van dankbaarheid voor de vrijmaking van het bijzonder onderwijs bij woonden. De kerk geheel gevuld met leerlingen van de Roomsche scholen der parochie; alle plaatsen voor de kleinenl En tusschen hen in de onderwijzers en onderwijzeressen, de trouwe wachters aan de zijde van onze jeugd. Hoe gingen onze gedachten verder naar alle kerken en kerkjes van ons heele bisdom, naar de honderden kerkgebouwen van heel ons land waar even groote scharen van kleinen zich rondom het altaar verdrongen en met den priester meebaden bij dit dankoffer. En nauwelijks begrepen zij, wat zij deden. Wel was het liun uitgelegd, dat de zegen van de Roomsche school, waarvan zij zoo gemakkelijk gebruik maken, niet dan ten koste van groote opofferingen e. zorgen hunner ouders en grootouders, van de zelfverloochening van de Katholieke onderwijzers en de liefdadigheid van vorige geslachten aan het Roomsche volk Kon geschonken worden; dat de Katholieken en geloovig prolestanlsche burgers het een eeuw lang verdragen hebben, dat hun belastinggeld voor de godsdiensllooze staatsschool werd ge bruikt en dat zij met eigen middelen zelf eigen scholen oprichtten en in stand hielden; dat die lijd thans voorbij is, dat het recht heeft gezege vierd en nu ook de kosten der bijzondere school uit de Staatskas zullen worden betaald...... maar wij denken, dat de beteekenis dier woor den door onze kinderen slechts ten halve begre pen is. De woorden zullen hun echter bijblijven en later zullen zij er den zin van vatten, wan neer de geschiedenis van den schoolstrijd als een heldenkamp van vroegere geslachten voor hun verbeelding zal oprijzen. En daarom was het goed, dat vandaag de Kinderen den dankdag vierden van het succes der ouderen. Maar om die reden niet alleen. Er is voor ons, Katholieken van Nederland, alle aanleiding om God vandaag te danken voor de behaalde overwinning van den schoolstrijd. En wie kunnen dien dank beier brengen dan de kinderen, de eenvoudigen van harte, die aan God het aangenaamste zijn? Zij ook vormen het geslacht, waarvoor heel die strijd gestreden, al het leed geleden is. Zij ook vormen het levend bewijs van de noodza kelijkheid en de waarachtigheid van den school- itrijd. En dit laatste vooral was het, wat ons ranochlend zoo trof. Toen wij in een onzer kerken, van bet altaar tot het portaal gevuld met schoolkinderen, kleinen van zeven en acht jaar in lange rijen tot de H. Tafel zagen naderen, toen kwam bij ons de gedachte op: hoe zou de verheven actie van Paus Pius X, om de wereld tot Christus terug ie brengen en daarvoor te beginnen met het kind reeds op prille jeugd te spijzigen met de H. Eucharistie; hoe zou dat grootsche werk van den Man Gods kunnen slagen, wanneer kerk en school gescheiden waren? Slechts wanneer het onderwijs doordeesemd is van den godsdienst, wanneer de Katholieke school een Roomsch ge- liike'look'6*ert' kunnen wil «"bezorgd de moei- K dat hl hTm0el gaan' Wallt weten wij, dal, hoe het ongeloof ook om zich moge heengnjpen, welke sociale beroeringen er ook in den schoot der toekomst verborgen liggen, welke gedrochlelijke systemen er ook zullen worden uitgevonden, wanneer socialisme en communisme bij de puinen van het liberalisme zijn geveegd, dat er dan een nieuw leger van mannen en vrouwen pal zal staan, om kerk en staat te ver dedigen. Ja, niet alleen de kerk, maar ook den staat en ie orde der maatschappij. En dat mochten zij svel eens bedenken, die heden niet met ons mee- jnichen, die ons, christenen, onzen zegen nog misgunnen. De 28ste October is een dankdag voor Neder land en in het bijzonder voor het Haarlemsche diocees, waarin de groote steden van ons vader land liggen en waar uitteraard het bijzonder Uit het lezen van het verslag van het Commu nistisch Congres te Rotterdam, waait bijwijlen stof op tot vermakelijkheid. We gaven er al een en ander uit ten beste. Er zijn indertijd naar Moskou drie Commu nistische heeren afgevaardigd, nJ. Wijnkoop, v. Leuven en Jansen. Van die Jansen werd sindsdien geen jota meer gehoord en het was dus de natuurlijkste zaak Ier wereld, dat iemand op 't Congres, het was de afgevaardigde uit Gorinchem, de pertinente vraag stelde: Wie is Jansen, die oas te Moskou vertegenwoordigde? Ik ken een Jansen in Win schoten, is het die? Neen, die is het niet, riepen meerdere stem men. Daar verhief zich Wijnkoop, de man, die overal raad op weet: „Jansen, zeide hij, is Jansen; als iemand niet begrijpt dat er geen ander antwoord bestaat, dan begrijpt h(j de tegenwoordige omstandigheid niet. Het zat van nu af meer voorkomen, dat vertrouwensmannen e.d. niet alles zullen kunnen meedeelen van heigeen zij weten. In Amerika weten de leden zelfs niet wie het partijbestuur uitmaken. Hij, die probeert, in het openbaar over zulke dingen inlichtingen te krijgen, is een slecht communist Men laat mij hier te lande slechts met rust, men arresteert mij niet, omdat het iu dit achterlijk landje eenige beroering zou geven. Er zijn echter anderen, van wie het niet zeker is, dat men hen niet zou arresteeren, als bekend was dat zij in Rusland waren geweest. Men heeft het partijbestuur te vertrouwen; doet men dit niet, dan heeft men het weg te jagen. Ktetserg als die van Gorinchem moet men na laten." Toen hield de nieuwsgierige vrager uit Gorin chem, op Russische manier tot zwijgen gebracht, verder zijn mond. Inmidcels blijft Jansen onvindbaar. Vermoedelijk wordt h(j met opzet en niet zon der reden achterbaks gehouden. Naar aanleiding van David's min of meer ge heimzinnig gepraat over dien mede-afgevaardig de naar Moskou, is men geneigd zich af te vra gen* wordt Jansen ook soms door de politie of de justitie gezocht? Mocht dit het geval zijn, dan is het duidelijk, waarom „kletserij als die uit Gorinchem" moei worden nagelaten en waarom er geen ander ant woord uit David's mondje klonk, dan dat Jan sen, Jansen Is en daarmee basta. Men waclite zich de propaganda, die de com munisten hier te lande voor hun, alle orde, recli; en wet omverwerpende beginselen maken, te on derschatten. Ze zullen, Wijnkoop kondigde he bereids op het congres te Rotterdam aan, die beginselen ook ingang trachten te doen vinden bij de christelijke organisaties. Nu maken we ons niet te veel bezorgd over het met zooveel op hef uitgebazuinde voornemen van den Neder- landschen bolsjewiek. Toch zal men in de chris telijke vakvereenigingen verstandig handelen, door mer dan ooit waakzaam te blijven; inzon derheid zuilen de besturen wel een verscherpt toezicht gaan uitoefenen bij het zich aanmelden van nieuwe leden, opdat geen wolf onder de schaapsvacht naar binnen sluipe. Van den anderen kant bedenke men, dat dc Communisten, waarvan Wijnkoop zich de leider kan noemen, d.w.z. zij die hem door dik en dun volgen, wel veel lawaai maken, doch slechts een onbeduidend troepje vormen. De man van de theorie onder hen, Van Rave- steijn, zei op het congres te Rotterdam: „In Nederland groeien het snelst de confes- sioncele vakvereenigingen; het N. V. V. groeit minder snel dan zij, en het N. A. S. minder snel dan de neutrale vakvereenigingen." Aanwijzingen dat dit in de naaste toekomst veranderen zat, ziel dr. Van Ravesteijn niet. En de bekende herrieschopper Lou de Visser moest, of hij wilde of niet, toegeven: „De communistische partij heeft echter no® betrekkelijk weinig te beteekenen, wat haar in vloed betreft." Het is de taak der Katholieken en Christelij- ken, om te zorgen, dat die invloed zich steeds in de dalende lijn blijft begeven en ten slotte van nul en geener waarde wordt We wezen gisteren in een bericht op den ach teruitgang van de S. D. A. P. in Den Haag. „Het Volk wijdt er wel niet veel aandacht aan het ziet dien achteruitgang natuurlijk met zeen leeds ooaen maar schrijft er toch van; „De lezers zullen zelf gevoelen dat het zoo 1 niet den goeden kant uit gaat. Wij moeten vóórwaarts, niet achteruit Al is de teruggang op zichzelf niet verontrustend het verschijnsel dat plotseling sterke stijging door daling wordt gevolgd, is algemeen toch mogen wij daarmee geen vrede hebben. En zeker moet de abnormaal groote wisseling in het ledenkorps aller aandacht hebben. Het is niet voldoende leden te winnen; wij moeten ze ook vasthouden. Dat dit niet mo gelijk blijkt in de mate als wenschelijk is, wijst op een tekort aan scholing, dat noodig moet wor den aangevuld." Inplaats van hetgeen 't „Volk" hier als oor zaak van den achteruitgang van de S. D. A. P. noemt, nl. het tekort aan scholing, gelooven wij eerder dat vele arbeiders met gezond verstand en die dat verstand in werking stellen, tot de over tuiging komen, dat al dat socialistisch gedoe, al die socialistische „krachtpatserij", al dat ge schetter en gedraai en gekonkel hen niet verder brengt Die arbeiders zoeken steviger beginselen voor hun levensbeschouwing, beginselen, waarbij ze niet, als bij de socialistische voortdurend tus schen twee stoelen zweven, met gevaar, om met een bons op hun achterwerk terecht te komen. Gisteren, Woensdag, had te Rotterdam, de 13de jaarvergadering plaats van den Bond van R.K. Ver. voor den Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in 't Bisdom Haarlem. In de groote zaal van de Diergaarde opende de voorzitter, de heer C. J. G. Struycken, om streeks half elf de vergadering met den chris- lelijken groet en een welkom aan de zeer tal rijke aanwezigen. Daarna verkreeg de voorzitter van de afdee- ling Rotterdam, de heer H. E. v. d. Brule het woord, om de centrale raadsvergadering te ver welkomen in Rotterdam. Hij wees er op, dat Rotterdam nog een eere-schuld had tegenover de Hanxe, omdat de afdeeiing vroeger wegens financieele moeilijkheden een aanbod van het hoofdbestuur, om een bondsvergadering in Rot terdam te houden, bad moeten afwijzen. Daarna spreekt de lieer v. d. Brute onder aanbieding van een bloemstuk een hartelijk woord van gclukwensch tot den bondssecrela- ris, den heer W. Boon Jzn., wien door Z. H. den Paus de onderscheiding Pro Ecclesiae et Pontifice geschonken is. (Applaus). De voorzitter dankte den heer v. d. Brule voor zijn verwelkoming en sloot zich namens het hoofdbestuur gaarne aan bij de woorden van hulde tot den beer Boon gesproken. Hij liet uitkomen, dat de heer Boon niet alleen bonds- secretaris is, maar ook reeds 15 jaar voorzitter van de afdeeiing Krommenie, die de eerste in het Bisdom was. (Toejuichingen). Daarna hield de Bondsvoorziter een rede, waarin hij de bekende beschuldigingen tegen den Middenstand met kracht weerlegde. Die be schuldigingen trouwens beginnen haar kracht te verliezen. Men is thans beter ingelicht. Toch zal de middenstand in de toekomst bewijzen van zijn bestaansrecht moeten blijven geven, want de middenstand is er niet, om het publiek te plukken en te villen, want dan is zijn rijk gauw uit, maar de middenstand ontleent zijn bestaansrecht aan de diensten, die hij aan het publiek verleent Deze diensten kunnen alleen diensten zijn, wanneer naar billijkheid prijzen door den middenstand worden gesteld; daarom zal de onderlinge concurrentie weder moeten functionneeren. Wanneer de middenstand niet voor lage prij zen zorgt, dan werkt hij zelf in de hand, dat de gemeenten overgaan tot gemeente-winkels. De overheid heeit volkomen het recht, zelfs den plicht, het publiek de levensbehoeften aan te bieden, wanneer de middenstand misbruik van zijn taak zou maken. Laat dus de middenstand oppassen en zorgen, dat de overheid geen aanleiding kan hebben !ot ingrijpen. De heer Boon dankte voor de hem gebrachte hulde en den voorzitter voor zijn rede. Hij zei- de, dat de heer Struycken de groote werk kracht is in de katholieke middenstandsbewe ging van ons land De onderscheiding verklaar de spr. aanvaard te hebben als een hulde aan de geheele afdeeiing Krommenie. De bondsadviseur. rector Stroomer, besprak "og den steun aan den bouw van een nieuw 'ieminarie, door den voorzitter in zijn rede aan geroerd en vroeg de middenstandsorganisatie hiertoe jaarlijks een vast bedrag beschikbaar te stellen en dit bijv. op de begrooting uit te trekken, zoodat de leden telken jare nog eens extra herinnerd worden aan dit schoone doel. De voorzitter stelt voor, hiertoe 1 pet. van de aan het H. B af te dragen contributie te bestemmen, wat met groote instemming bij ac clamatie wordt goedgekeurd. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd ver volgens besloten om telegrammen van hulde en toewijding aan Z. D. H. den Bisschop van Haar lem en aan II. M. de Koningin te zenden. Daarna volgden verschillende mededeelingen door den voorzitter, o.m.: Het ledental bedroeg op 1 Mei 1919, 9017, op 1 Mei 1920, 9629, thans 9458. 2121 leden hebben de gelederen verlaten wegens de hooge contribu tie, doch er werden 2703 nieuwe leden ingeschre ven. Het aantal af deelingen is 108. Het Fonds U. B. O. is gereorganiseerd en slaat thans op een gezonder basis. Bij 6-jarig lidmaatschap ontvangt de overblijvende 500 met jaarlijksche stijging van telkens 100. Bij 10-jarig lidmaatschap wordt 't maximum 1000 uitgekeerd. Het bestuur van het Fonds spant al les in, om het Fonds nu tot grooten bloei te brengen. De brandverzekering werkt bevredigend; wan neer echter alle leden zich daarbij zullen aan sluiten, zal alleen door deze aansluiting menig maal de te betalen contributie van de Hanze kunnen worden ingehaald. Het Federatief orgaan is thans tot stand ge komen na jarenlange onderhandelingen. De voorzitter gelooft dat de leden, die het orgaan lezen met den inhoud tevreden kunnen zijn. De Ziekteverzekering is zich nog al aan het uitdijen en men mag hierover, sinds den korten tijd van haar bestaan, tevreden zijn. Laat ieder zich bij de Ziekteverzekering aansluiten, want 't zal blijken dat deze uiterst goedkoop werkt. Het Santos-fonds bedraagt thans 17.434.64Ji, niet inbegrepen de nog af te dragen 50 pet van de tentoonstelling te 's-Gravenhage. De Hanzebank gaat steeds vooruit. De resul taten zijn prachtig en over jaren zal deze staan aan de spits van de middenstandsbanken, wan neer hetzelfde beleid, inzicht en principe als thans, zal worden gevolgd en zich geen bij zondere onvoorziene, ongunstige omstandigheden zullen voordoen. Voor de samenwerking met de andere Hanze- banken is een studie-commissie benoemd. Met de nationale vakbonden gaat het beter, nu meer en meer doordringt, dat alleen door ver eende krachten iets te bereiken is. In gevoelvolle woorden herdacht de voorzitter het overlijden van den heer v. d. Net, in leven directeur der Informatie- en Incasso-bureaux. De heer Lebens uit Delft besprak de positie van het Nationaal Hanzebureau en acht, dat de samenwerking daarmee nog niet is als ze wezen moeL Spr. zou wenschen, dat het hoofdbestuur in de zaken van het Nat. Hanzebureau meer me dezeggenschap had. Hij vraagt, of, indien men meent, dat prof. Veraart de geschikte man is om dit bureau te leiden, het niet gewenscht is, de ze geheel vrij té maken voor dit bureau, opdat de middenstand geheel over hem kan beschikken. Dit zal financieele offers vragen, doch het is noodig. De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie op het a.s. Katholiek Middenstandscongres aan de orde komt; daar zal prof. Veraart een prae-ad- vies uitbrengen, dat deze zaakt raakt. De afdeeiing Leiden werd aangewezen oin te vormen de commissie tot nazien van het finan cieel beheer. Tot bestuursleden werden bij enkele candidaat- stetling herkozen de heeren G. Dekker en Joh. C. L. VVijdeman, beiden aftredend. Als plaats der volgende vergadering werd aangewezen Den Haag. De heer de Wolf (Purmerend) gelooft, dat de heer Jansen de zaak te licht inziet. De heer v. d. Brule (Rotterdam) kan in het algemeen niet onderschrijven wat de heer Ver beek van Amsterdam heeft gezegd. Deze is te pessimistisch. Natuurlijk kunnen de idealen van den heer Jansen niet ineens worden bereikt, maar laat ons nu een begin maken en de f 25.000 van de Hanzebank dankbaar aanvaar den. Rotterdam heeft zich volkomen afgeschei den van het neutrale bureau, en is nu zoover, dat het voor zijn Hanzebureau officieele reke ning heeft bekomen. De afdeeiing Alkmaar verdedigt het voorstel. De heer Jansen zegt, dat de heer Verbeek te veel is uitgegaan van de ervaring, die met een particulier bureau in Amsterdam is opge daan. Spr. vraagt vertrouwen in het hoofdbe stuur bij de uitvoering van het voorstel, dat daarna aangenomen wordt De voorzitter brengt dank aan den heer Per- quin, directeur van de Hanzebank. aan wiens initiatief dit voorstel te danken is. Aan het gemeenschappelijk diner werd op de eerste plaats het woord gevoerd door den bondsvoorzitter, den heer Struycken, die eer biedige hulde bracht aan Mgr. den Bisschop, die de Katholieke middenstanders naar hun or- ganisatie heeft geleid. Spr. hoopte, dat Mgr. nog vele jaren voor het bisdom zou mogen behou den blijven en dat God hem daartoe de gezond heid zou schenken. De heer Peters stelde daarna een dronk op den voorzitter, de heer Roothaar, van de Bos sche Hanze, dronk op de verbroedering van de Hanzeleden van Haarlem en Den Bosdbu Rector Stroomer huldigde de bestuursleden' van de diverse Hanze-instellingen. De heer Stumpel herdacht de verdiensten van den heer Peters als voorzitter van de thani opgeheven orgaan-commissie. Voorts spraken de heeren Perquin, Seveke, Haarlem; v. d. Eerden, Lisse; Menheeren, 's Heerenhoek; Ch. Jansen, Meijers, Alfen a. d. Rijn; Lebens en Peters. HET SPOORWEGVERKEER OM AMSTERDAM Minister ICönig heeft op vragen van den heer Van Einbden betreffende de verkeerstoe- standen en het stadsschoon te Amsterdam ge antwoord, dat de maatregelen voor stationsuit breiding, waaronder verdubbeling van het aan tal perrons van drie tot zes, en de aanleg van een tweede westelijke viaduct voor dubbel spoor voor het spoorwegbelang voldoende ge acht worden. Zij zullen ook in de toekomst een verkeer, welks omvang dat van vóór den oor log aanmerkelijk overtreft, zonder vertraging kunnen onderhouden. Daarbij moet in aanmer king genomen worden, uat vermoedelijk binnen afzienbaren tijd bet locaal verkeer van en naai Amsterdam zai worden bediend met electrische treinen, waarvoor de stationsemplacementen minder uitgebreid behoeven te zijn dan noodig is voor met stoom voortbewogen treinen. De uitbreiding van de rangeertremen, die aan dc west- en aan de oostzijde verkregen wordt, zal de verkleining van het Ooslerdok voor zeer langen tijd toereikend maken, te meer nog, in dien bedoelde uitbreiding gepaard gaat met ge deeltelijke invoering van electrische beweeg kracht De bezwaren tegen het denkbeeld, om een groot gedeelte van het verkeer van het Cen traal Station over te brengen naar een zuider- slalion, zijn groot, daar elk van beide statiou» een zelfstandige rol zal hebben te vervullen. Bovendien zou volledige afwerking van een Zui derstation met ringlijn en verdere toevoerlijnen zooveel tijd in beslag nemen, dat in afwachting daarvan uitbreiding van het Centraal Station toch onmisbaar zou zijn. ONDERWIJZERS-SALARISSEN. Maandag had liet Comité voor salarisactie van Onderwijzers-Bond, Hoofden-vereeniging en N. O. G. een particuliere audiëntie bij den Minister van Onderwijs. Aan den minister werd door de leden van het comité uiteengezet de groote bezorgdheid der on derwijzers, ontstaan door de uitlatingen van den minister in de Eerste Kamer, waaruit zou kun nen blijken, dat de regeering niet voornemen* is, tiet advies der centrale commissie van georga niseerd overleg op te volgen, maar, vooral voor wat de beginselen betreit, daarvan in belang rijke opzichten zou willen afwijken. Met nadruk werd er op gewezen, dat dit on der de belanghebbenden een buitengewone te leurstelling zou doen ontslaan. een teleurstelling, die zich nu in onderwijzerskringen reeds uit op een wijze, die voor het onderwijs het ergste doet vreezen. De minister deelde mede, dat op het oogen- blik omtrent deze zaak ernstig overleg gepleegd werd door de leden der regeering en dat hij bet incorrect zou vinden in dit stadium der zaak omtrent zijn plan nadere mededeelingen te doen. Wel zegde hg toe, den grootst mogelijken spoed te zuilen betrachten. BEDORVEN BALEN BLOEM. Door de concentratiecommissie in het bak kersbedrijf te Amsterdam, tevens commissie voor crisiszaken m dat bedrijf i* aan den utrec- teur van het Rgksgraanbureau een schrijven gezonden, waaraan het volgende ontleend is: De Minister van Landbouw heetl ons e tuigen tgd geleden opgedragen bijzondere opmersrugec betretfene de meel- en broodvoorziening bg a in te dienen. Mitsdien hebben wjj de eer er Uiant Uwe aandacht op te vestigen, dat de regeeriugs- bloem bg uitmalmg tot 76 pet., onder toevoe ging van 15 pcL rogge en misschien nog ld pet. aardappelmeel van dusdanige kwaliteit wordt, dat de gebruiker* het daarvan gebakken brood weigeren. Dit kan niet ander* dan stagnatie te weeg brengen, waardoor voorraden van derge lijke onbruikbare bloem in handen van de ge meentebesturen, Let Rijksgraanbureau of de meelfabrieken blijven en aldaar bederven. Alt voorbeeld van de juistheid van dit verwachte verschijnsel kan de gemeente Amsterdam die nen, alwaar de aanvraag voor regeeringsbloem plotseling van circa 20.000 baaltje* tot ongeveer 500 baaltjes per week minderde, toen een kwa liteit regeeringsbloem, waarin nog maar alleen rogge was opgenomen, werd verstrekt. Wij mee- nen dat het noodig zal zijn de regeeringsbloem desverlangd geleidelijk uit het gebruik terug t« nemen, waartoe het noodig zal zijn tot het ein de toe een dusdauige kwaliteit te leveren, dat het brood van regeeringsbloem gebakken naar den smaak van het publiek is. Dit zal kunnen worden bereikt door uitmalen tot ten hoogste 74 pet en onder toevoeging van een geringe hoeveelheid rogg^st eln geval'zal>0geen aardappelmeel behooren te WOt. den toegevoegd. Ontevredenheid onder Spoorwegambtenaren. Naar de „N. Crt" verneemt, zal door den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen, een vergadering belegd worden op Zondag 30 dezer, speciaal voor de bureel-, depot- en stationsambtenaren bij de Nederlandsche spoorwegen, zulks in verband met de groote ontevredenheid onder deze ambtena ren over de voor hen in den Loonraad vastge stelde looncijfers. Z. D. H. MGR. VUYLSTEKE. De „Amigoe de Curacao" schrijft in haar No. van 2 Oct. J.I.: Deze week, Woensdag 29 September, op den feestdag yan den H. Michaël, ytas het tien iaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1