töfc5 DE ERFENIS. BUITENLAND FEUILLETON. ^Itaten-gIneraal. D9M0EBDAG 23 OCTOBER 1920. Waar da s&hoen niet weinig wringt. „B|a goede Hod, die ons reeds den eerstén dag op zoo'n duidelijk spoor heeft gebracht aai ons ook verder helpen",, zei de graaf ernstig; „ga gij nu naar huis, Piëtro en bericht mij zoodra gij tets hoort), voor at moet ge uw M^rjetta geftst vragenu Wftt ÊÊJHENSDE BUiTËNL BERICHTEN» DE STAATS3EGR00TING OVER 1921. VOORLOOPIG VERSLAG OVER HOOFDSTUK I Algjcmeene Beschouwingen Veie leden der Tweede Kamer wensch- ten als hun oordeel te kennen te geven, dat het Kabinet in zijn gehpel redenen geeft tot tevredenheid, al wilden al deze leden daarom nog geen instemming betui gen met alle voorstellen en maatregelen der regeering. Sommigen aachten iiferbij aan het wetsontwerp betreffende de lijk verbranding en het ontwerp-Zondagswet.1 Over het aigemeen vond ook bij hjetn de leiding van den Kabmets-formateur alle waardeering en de werkzaamheid van de Ministers van Onderwijs, Arbeid en Bui- tenlandsche Zaken werd geloofd. Verscheidene leden achtten intusschen de leiding der departementen van finan-, ciën en defensie zwak. In die van eerst genoemd departement zag men een tekort aan persoonlijke kunde van den daarmede beiasten bewindsman; met de defensie achtte men het beleid van het beele ka binet gemoeid. De zinsnede aan de lands verdediging in de Troonrede gewijd, acht ten deze leden onverstaanbaar. Zij be grepen niet, hoe de weermacht zou kun- nen w or Jen „gesterkt" met vermindering van de kosten. Van verschillende zijden waar men wel waardeering gevoelde voor de werkkracht van sommige Ministers, werd betoogd, dat sedert geruimen tijdj het regeeringsbeieid blijk geeft van react» tionna re neigingen. Het scheen alsof de regeering, rekenende op de groote meer-» derheid, die de rechterzijde in 1922, ten gevolge van het vrouwenkiesrecht hoopt te behalen, teekenen van zelfgenoegzaam heid gaat geven. Het anti-revolutie-ont» werp was volgens deze leden ais symp toom van een ziekelijke revolutievreea te beschouwen, doch werkte inderdaad 'n revotutionnaire verbittering in de hand. Ook betreurden deze leden de sceptische uitlating in de Troonrede over den Vol kenbond, die blijkbaar bestemd was, om de noodzakelijkheid van de verloog ing der militaire uitgaven goed te praten. Men had van de NederLandseDe regee ring verwacht, dat zij veeleer het ver trouwen in de toekomst van den Volken bond zou opwekken en versterken. Ook werd gevraagd, in hoeverre de Minister van Arbeid steeds bij de invoering van door hem wenschelijk geachte maatrege len overleg moet plegen met den Minister van Landbouw. De ieden, die dit vroegen, meenden te weten, dat de Minister van Arbeid daarover geklaagd had en pro- tesreeren tegen deze voogdij. Deze ieden meenden voorts, dat van de activiteit op wetgevend gebied van den Minister van Landbouw weinig is te bemerken. Van de nakommgen der toezeggingen in de Troonrede van 1918 en 1919 blijkt tot nog- tos niets. Dezelfde stilstand is, volgens deze leden, waar te nemen aan het de partement van koloniën, waar onder de gegeven omstandigheden eene gestadige; werkzaamheid voor iuet by houden van de snelle ontwikkeling van land en voLk in Cost-Indiê volstrekt noodzakelijk is. Men. meende verschijnselen waar te nemen, die erop wijzen, dat het beleid van den aftre denden gouverneur-generaal te forsch wordt geacht. Men zou dit betreuren, om dat deze G.-G. zich onafhankelijk getoond heeft van den invloed der exploitanten van de koloniën en een geheel objectieven kijk heeft op de belangen en de toe komstige ontwikkeling van de Indische bevolking. Het Christelijk karakter vaa het Kabinet- Doer eenige andere leden werd het Christelijk karakter van het Kabinet ter sprake gebracht. Den hunner was van oordeel, dat het sociale perspectief door de Christelijke coalitie geopend, om den socialen nood en het stoffelijk gebrek te keeren, ontbreekt- Ee Troonrede was mat en miste de belijdenis van een christelijk beginsel. Ken ander lid, dat het karakter van het Kabinet ook niet ais zuiver Chris telijk kon beschouwen, achtte het des niettemin begrijpelijk, dat het Kabinet geen sociale perspectieven kon openen. Dat kunnen alleen de socialisten, die pre cies weten hoe de toekomst zal zijn. In tusschen was ook dit lid van oordeel, dat het Kabinet de onwraarhjeid in de Christelijke CLa.irie-politiek demonstreert. In dit Kabinet zitten vier bewindslieden, die het beginsel van de opper] poghcid. God in Staat en Recht in het ge ace 1 niet aanvaarden. Noch het hoofd van het de partement van buitenlanusche zaken, noch' van dat van Landbouw, noch van dat van Koloniën en het allerminst het hoofd van liet dep. van landsdeieusie zijn als christelijke staatslieden te beschpuwen. Volgens sommigen kan zelfs de minister van Onderwijs niet als zoodanig worden beschouwd. Dc bovenstaande opmerkingen wrerden döGr vele andere leden weersproken. In de eerste plaats wezen zij er op, dat er in de parlementaire geschiedenis geen ka binet is aan te wijzen, dat in zoo korten tijd zoovele eu zoo belangrijke hervor mingen tot stand heeft gebracht. Zij we zen op de- werkzaamheden der ministers van Buitenl. Zaken Onderwijs, Arbeid en Justitie, welke laatste de dankbaarheid van het gchiecle Nederlandsche volk ver- zaj toch bedoelde ntet die voorvallen, waarvan zij zoo straks heeft gesproken." „Die voorvallen signo-re, welke voor vallen?" vroeg Piëttxk angstig. „Ja, ik weet er ook niets van, ga moet haar maar eens vragen, goeden dag." Piëtro ging diep buigende da kamer uit, terwij L de graaf met Friedrich nog gerui- miefl tijd bleven passen en probeer-eu, maar hoia langer boo meer tot het resultaat kwa men, dat de veronderstelling van den graaf wei het dichtst bij de waarheid zou zijn. Eindelijk klonk de bel, dia ten maaltijd riep en heiden gingen naar beneden, waar do knecht zich naar de dienstbodenkamer en de graaf naar de eetzaal begaf. Toen hij binnentrad, vond hij daar reeds een talrijk gezelschap bijeen, want liet hotel was niet alleen het grootste der stad Parma, maar ook om zijn voortreffelijke keuken bijzonder bekend, zoodat niet al leen vreemden, maar ook ongehuwde be woners der stad voor zoover ze tot de hoogere standen behoorden, hier hun mid dagmaal kwamen gebruiken. Zoo waren er hoogere ambtenaren officieren, leden dér rechtbanken en dergelijke personen bijéén dia den graaf bij1 zijn binnentreden met belangstelling aanzagen, daar het nieuwe schelmstuk .dec moftvtgns j$eda door de geheel-a stad was verbreid. D.aar hadden Piëtro en zijn moeder, daar had ook Frie drich, die naar wraak dorstte en niet van de zaak kon zwijgen, het hunne toe bij gedragen. En al dadelijk kwam de waard toe snellen, die eerst zich zelf aan den graaf en toen dezen aan de gasten voorstelde waarna zich allen aan talel begaven, doch niet voordat cle graaf m-et eenige .verba zing den waard een klein beweeglijk man netje had beschouwd, en zioh afgevraagd, waar hij hem toch meer had gezien Het is beslist noodzakelijk zer een hoofdofficier der lijfgarde, dm naast den graaf had plaats genomen, terwijl aan de andere zijd-a een stoel onbezet was ge bleven, „het is noodzakelijk, dat d© re geering krachtig tegen deze booswichten optreedt; in oen beschaafd Land moest zoo iets geheel onmogelijk zijn". „Nu", zei een jong regeeringsambtenaar dia aan de overzijde zat, „u zult zien, dat er binnenkort strenge maatregelen zullen worden genomen". „Mooie plannen heeft de regeering ge noeg", hervatte de eerste spreker, maar zij dóet niets, zij tast niet door; bom men en granaten, zij' moest van morgen al mgt een geheete batterij kanonnen naar het boseh zijn getrokken, waar de graaf vannacht is geweest en moest alles links en rechts doorschoten hebben, maar de re-geering is te flauw". „U is onbillijk tegenover de regeering vatte een oud eerwaardig uitziend man het woord, '„als hoofd der poldie kan ik u verzekeren, dat meermalen de piaesfc uitstekende plannen zijn gemaakt en alles tot een snelle uitvoering in gereedheid werd gebracht, maar altijd zijn onze plan nen blijkbaar verraden; het is zoo sterk, dat wij wei eens hebben ge-dacht, dat ik hoop niemand te beleödigen dat hier onder ons tafelgezelschap een verrader, schuilt, dia allee, wat hier aan tafel wordt besproken, aan de reavers over brengh Dat is natuurlijk onmogelijk, maar de schijn is er toch. Ik zeg dit vooral met het oog op u, heer graaf, opdat u niet zoudt meenen, dat de politie voor dergelijke schanddaden geheel onverschillig bleef". Die graaf lette echter op dit oogenblik weinig op het gesprek, daar hij' met alle aandacht, hoewel van ter zijde bet gelaat van den waard gadesloeg. Deze was name lijk schijnbaar geheel in zijn werk, het dienen der tafel verdiept, maar luisterde toch aandachtig naar het gesprek, j (Wpcdt -vgrxolgdj A Wanneer wij zien de actie, gevoerd om den I"inbouw door credietverlcenïng ic steimcu, en daarbij de welwillende houding in dezen door den minister c-n de regeering in aanmerking nemen dan kan niet anders dan een woord van dank den tuinder uit het hart wellen en is een woord van hulde, voor hen die het initiatief hiertoe namen, zeer zeker verdiend. Verwondering moet het echter baren, zoo le zen we in de „Msb.'% dat, vooral door don mi nister cn diens voorlichters in dezen, zoo wei nig naar een der werkelijke oorzaken en de middelen tot daudwerUeiijke verbetering in de crisis, die de tuinbouw doormaakt, is gezocht geworden. Naar onze bescheiden meentng is can der grootste, zoo niet de grootste oorzaak, die me dewerkt, om het den tuinbouw, zoo zwaar in het hem toch reeds zoo moeilijk bestaan te maken (hooge Trachfjiijzen .hooge renfestan- daard, hoogere leunen, dure mest cn enorm hooge vervoerprijzen van dit laatste) is wel do zoo abnormaal hoog opgevoerde spoor vracht tarieven, die als een t-errfznaarslast op de pro ducten drukken, tarieven, zoo hoog opgevoerd, dat het zoo goed als ondoenlijk is geworden de Unnbouwprernjcten elders in het binnenland te kunnen plaatsen iaat staan ora deze, aan onze van oudsher grootste afnaemster Dnüwhland, tc kunnen zenden. Over hel vervoer is reeds veel, echter altijd nog niet genoeg geschreven en zeer juist schreef dan ook nog dezer dagen „Het Orgaan", week blad van den hond van exporlearen in Neder land, onder het opschrift „All hands on deck": „De veréeniging van Nedertandscbe gemeen ten, voorgelicht door het Centraat Bureau van de veilingen, heeft de juistheid erkend van het geen door ons meer malen. is. beweerd geworden ten opziebte van de duurte, n m., dat die voor een groot deel te wijten is aan de hooge s-poor- wcgvrachten, die dat is een logisch gevolg den toon- aangeven voor de overige middelen van vervoer, welke dan ook niet achterblijven in het opvoeren ea hoog houden van de vracht kosten. Dat die hooge kosten dubbel zwaar op de groentenprijzen drukken, kan geen verwon dering wekken, waar het artikelen geldt, welke laag ih prijs zijn en derhalve met groot "volume cn weinig gewicht, voor weinig geld, door de kosten van vervoer dubbel zwaar worden be last." Tot hiertoe „Hef. Orgaan". Waar dit geschrevene meer het binnenland geldt, wordt dit echter bijzonder aangedikt, wanneer wij daarnaast bezien wat de enorme hooge vrachten, voorat bij goedkoope massa producten, te beteek enen hebben als het er ora gaat de producten naar Duitschland te zenden. Hoe hoog wel de vrachttarieven der Neder- landsche spoorwegen staan, tegenover die van Duitschland en welke verhoudingen hierdoor zoowel voor den producent, maar niet minder voor den consument worden geschapen kan als voorbeeld dienen de volgende afrekening, een uit de vele, van een» door een onzer bekende exporteurs, naar Berlijn in consignatie gezon den wagon groene komkommers. Deze wagon met een inhoud van circa 14.000 stuks komkommers met een totaal gewicht van ongeveer 8000 K.G., bracht een bruto-opbrengst van Mk. 12.000; hiervan ging af aan vracht van Holland naar Benlheim Mk. 4239, zegge 30 pet. van de opbrengst, terwijl de vracht van Benl heim naar Berlijn (ruim tweemaal den afstand Holland-Bentheimbedroeg Mk. 1042, of wel 8K pet. van de opbrengst, wat dus zeggen wil dat de vrachtprijs van het Nederlandsche ge deelte (in verhouding tot den afstand) ruim 700 pet. hooger i* als dat van het Duitsche ge- deelte, wat beteekent, dat de Nederlandsche spoorwegen niet minder dan 35 pet. aan vracht van de opbrengst ofwel 30 pfennig van iedere groene komkommer voor zich opeischt, wat be duidt, dat hierdoor de handel ten eenenmale on mogelijk wordt gemaakt, dat weinig of geen groentenvervoer naar Duitschland meer kan plaats hebben, waardoor de tuinbouw, zoowel de Intensieve als de opengrondcultuur, ten gron de wordt gericht en waardoor tenslotte de Ne derlandsche spoorwegen zich zelf ook niet wei nig benadeelen. Schreven wij hier van komkommers, nog «neer spreekt het voor zich als wij zien hoe dit jaar Italië door haar lage vTacht (valuta- Stand) Duitschland met haar tomaten heeft overstroomd en Holland om de hooge vracht prijzen bijna niet meer in aanmerking kon ko pten. t Zullen wij dan nog spreken van het artikel Duitsche princesseboonen? Van welk product de Nederlandsche spoor niet minder dan 40 pfennig aan vracht per pond .voor zich op- gischt. S Dat, tengevolge hiervan, vele, zoo niet zoo goed als alle, aanbiedingen zonder resultaat blij ven, is vanzelf sprekend maar dat ook daardoor de tuinder zoo goed als niets, voor zijn product bekomt zal zeker niet behoeven te worden ge meld. Nog meer voorbeelden aan te halen, achten wij wel overbodig, echter wanneer wij deze dingen ernstig bezien en nuchter overwegen en dan bedenken hoe er door den minister en de regeering wordt geijverd om den tuinbouw op de heen te houden dan vragen wij ons in gc- moede af zou het niet. raadzaam zijn, eerst eens te overwegen of hel niet mogelijk is dien groo- ten voetangel, de hooge soorvracht, tc verwij deren? Zon het geen overweging verdienen ïnplaats van alt hands aan de pompen te zetten, hei groote lek maar direct te stoppen? Naar onze bescheiden meaning tan pompen het tuinders- scheepje niet behouden met pompen alleen moet het naar den kelder. Zou het maar niet het meest verstandige zijn het mes energisch in de wonde te zetten? Hoe veel krankheid cn onheil zou dan niet verme den kunnen worden en hoe friseh en vrij zal het bloed van het productieve!- en c.ommercieele lichaam, nadat de wondeplek verwijderd is, weer kunnen stroomen, terwijl het nu ziek en als lamgeslagen nederligt. Voor den tuinbouw geldt: „Deulschland in Noth-. Holland kein Broth" als besliste waar heid, en v.aar de grootste nood in de voedsel voorziening Ie vinden is in Duitschland en Hol land daarin door de groenten-voorziening niet weinig kan helpen, cn waardoor dan ook dat. .zelfde Holland voor zeer velen brood kan be komen, mag en kan het niet anders, of een der grootste hinderpalen, die het verteenen van dien hulp en liet verschaffen van brood aan ve len in den weg staan, n.m. de alles vermoor dende hooge spoorwegtarieven, moeten uit den weg worden geruimd en is spoedige herziening niet alleen een groote noodzakelijkheid, neen. voor duizenden 'n levenskwestie. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Fnmschc bladen van gisteren tonnen zich verontwaardigd over den maatregel, welke dt BriSsehe regeering heeft genomen ten opzichte van Duitschland, door van haar kant af te zien van de rechten haar bij; het Verdrag van Ver saillcs. verleend. Mededeel:ng van dezen maafre gel is pas aan dc Fransche regeering gedaan, na dat Engeland de Duitsche regeering er mede in kennis had gesteld. De Fransche regeering is v:uj plan te proteslceren bij de Engetsche en de conferentie van ambassadeurs dc kwestie i» handen te geven. Portin;-,schrijft in de „Echo de Paris": Het oogenblik is ernstig. De afstand tusschen den Britsellen handelsgeest, welke arbeidt voor hel onmiddellijk voordeel en het politiek voordeel in de toekomst veronachtzaamt, en de Fran sche nationale politiek wordt eiken dag grooter Zal er nog langer voor ons gehandeld worden, zonder flinkheid, zonder verstand en, zonder cuntrmóteii? Alles wat thans geschiedt, was tc voorzien sinds ifen wapenstilstand. St.' Briee merkt in het „Journal" op: Dit Britselie „gebaar" is weer een nieuwe uiting van hel mercantiele standpunt, hetwelk de hervatting van de zaken wil doen gaan vóór de verwezenlijking van het herstel; een uiting wel ke des le bcteekenisvoller is, nu zij plaats vindt op het oogenblik, dat Frankrijk zich inspant om een verzwaring der eventueeie straffen op niet- naLeving der verdragsbepalingen te krijgen. Lloyd George heeft zich van een en ander zoo goed rekenschap gegeven, dat hij Duitschland kennis heeft gegeven van den maatregel vöór Frankrijk, teneinde dit tand voor het voldongen feit te stellen. Deze laatste kant van de zaak is niet de minst verontrustende cn spreekt boek- deelen over den stand der betrekkingen iusschen heide landen. De „Pelit Parisien" schrijft; In een toelich ting bij de mededeeling van de Brilsehe regee ring aan de Fransche regeering, dat de eigen dommen van Duitsche onderdanen niet in beslag zullen worden genomen in geval Duitscblam! zou weigeren de bepalingen van het vredesver drag uit le voeren, verklaart dc Britsche regee ring dat het prijsgeven van dit recht slechts ge schiedt om de hescherming der Britsche han delsbelangen te waarborgen. RUSSISCH TERRORISME. De boekdrukkers te Moskou vermeldt het „Bert. Tagebl." hebben 2ich in een oproep tot het internationale proletariaat gewend, waarin zij het verschrikkelijke terrorisme schilderen, waaraan zij bloot gesteld zijn van de zijde der bolsjewistische regeering, omdat zij het principe van de onafhankelijkheid der vakvereenigingen hebben willen hoog houden. Voortdurend is de vakverecniging der boekdrukkers daarom ach tervolgd en ten slotte werden de bestuursleden gevangen ggenomen. Hierop zijn de boekdruk kers gaan slaken. In den oproep wordt verder woordelijk gezegd: „Een gedeelte der arbeiders legde het werk neer en eisehte hel loslaten dr gevangenen. De heer- schende partij paste hierop een middel toe, waar van de bourgeoise van alle landen nooit gebruik zou maken. D* stakers kregen geen levensmid delen. Tegelijkertijd werden zij gevangen geno- k- 10. Toen zij op de kamer waren gekomen ex) a eur gesloten was., haalde Piëtro een en vie- loppe te voorschijn, die aan '1 eene eind opengescheurd, maar weer dichtgevouwen was en reikte die aan den graaf over. Deze keet tic haar onmiddellijk om en beza" liet zegel Lang en aandachtig. Eindelijk zei hij toet een traan in het oog: „Ja, dat is het, dat heeft mijn vader gemaakt, niet alleen, dat liet zijn ring moet geweest zijn, maar ook de uiterste zorg en nauwkeurigheid, waar mee liet weid afgedrukt, bewijst dat Toen met een ruk rnaakie hij de vouw open en schudde den Inhoud op de tafel. Het waren zooals Piëtro reeds had gezegd, niels ancien» d>n losse snippertjes papier, waarop aa,n de ééne zijde een cijfer en aan de andere ëen paar Duiischg schrijflellers stonden. Haastig greep de graal' er een en bezag hel „Ja, het is liet schrift van mijn vadar, maar laat ons nu eens beproeven, of daar niets uit te maken is." Hij legde ze alle met den cijferkant boven er waren enkel even getallen, van 2 tot 32 gn toen op volgorde, daarna keerde hij za om, maar hoe hij ook schikte en pasie, -ar was niets van le maken; van rechts naar links niet, van links naar rechts niet, op geen wijze. ,,'t Js vreemd," zei hij eindelijk, „maar loeh moet liet iets beteekenen, diat is zekér." Hij bekeek de papiertjes, die naast elkaar lagen, nogmaals nauwkeurig en zag, dat ze niet oiificies aan elkaar pasten, zoulal ze r,iet. Züoals ze daar lagen, van elkaar waren ge knipt. DR, in verband met het feil, dat de oneven cijfers ontbraken, bracht hem op een denkbeeld. „Ik geloof, dat ik het begrijp, Friedrich," zet hij tol den knecht, die juist binnen kwam. Deze zag hem vragend aan. „Daai s.ijn natuurlijk ook nog papiertjes niet oneven Cijfers, dj» er tusschen bobooien e;n dan zullen we alles begrijpen.'* „Ja, heer graaf," zei Friedrich na eenig nadenken, ^dat meet zoo zijn." „Natuurlijk, dat is bot, dat is het," riep Piëtro, „maar nu nog da andere enveloppe." men, die tot deze staking hadden geraden." De sovjet-regeering kreeg baar zin: de sta kers gingen weer aan het werk en werden, on der den druk van de terroristen gedwongen voor een motie te stemmen, waarin de „verach ting" werd uitgesproken jegens de leiders der vakverecniging. De vakverecniging der boekdrukkers wendt zich nu lot de socialistische arbeiders-interna tionale. DE TOESTAND IN IERLAND. Weer een hongerstaker overleden. Joseph Murphy, een der hongerstakers uit Cork, die sedert den lien Augustus had gevast, is in de gevangenis overleden. POLEN, L1TAUEN EN DE VOLKENBOND. De Nation Beige meldt: de raad van den Vol kenbond heeft zich gisteren met het Pooisch- Liiansch conflict bezig gehouden. Hij hoorde de vertegenwoordigers der beide landen, maar kon geen oplossing vinden. Hij kon noch de Litau- ers noch de Polen er toe brengen een militaire aetie tegen generaal Zeligowski te ondernemen en kon zelf ook niet tot dwangmaatregelen be sluiten. De raad verklaarde niet in staat te zijn het conflict op te lossen en besloot de zaak uit te stellen. DE It NOVEMBER-HERDENKING IN ENGELAND. Zooals wij reeds meldden, zai den 11-en No vember ter gelegenheid van de herdenking van den wapensfilstandsdng, de Engel vei: e koning het land in persoon vertegenwoordigen bij de ter aardebestelling van een onbekenden Briischen soldaat in Westminster Abbey. Deze plechtigheid wordt in de Engetsche pers beschreven als een symbool van dankbare herinnering van liet rijk aan de tallooze en persoonlijke nict-vcrmeldc offers gedurende den oorlog gebracht. Het stof felijk overschot van dezen soldaat, die in Frank- rijk werd begraven, wordt weer opgedolven en naar Engeland overgebracht, waarschijnlijk aan den vooravond der plchtigheid. De koning zal de eerste rouwdrager zijn en de lijkbaar tc voet naar den Abby volgen nadat bij hel ccnolaphium Lu Whitehall zal hebben onthuld. De lijkstafie zal vermoedelijk de volgende route nemen: Con stitution Hill, de Mail, door dc Admiralty Ach en langs Whitehall. De lijkkist zal op een affuit w orden voortbewogen onder de nationale vlaggen. Siippcndragers zullen zijn de admiraals van de vloot, veldmaarschalken en luchtmanrschalken. Aan de affuit zullen groote muziekkorpsen voor at' gaan, die voortdurend zulten spelen. De lijk stoet zal worden gevolgd door vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtmacht. Bij Whitehall zullen, behalve de koning, zich ook andere le den van de vorstelijke familie hij den stoet aan sluiten en verder vertegenwoordigers van het openbaar leven, o.m. de presidenten en leden van- de elkaar opvolgende ocrlogskabinellen. De onthulling van bet ccnolaphium in White hall zat plaats hebben precies als de klok elf uur aanwijst, waarna iedereen twee minuten in vol strekte stilte staan blijft ter eere van den doodc. ENGELAND NOC NIET „DROOG." Op een tot hem in het Lagerhuis geriehte vraag omtrent veranderingen in de sluitingsuren voor het verstrekken van sterken drank op Zon dag cn de vraag of het rn dc bedoeling der re geering ligt liet iand geleidelijk „droog" te leg gen, heeft dc eerste minister geantwoord dat een grool aantal menschea tegen dit laatste bezwaar hadden. Hij had zeer veel opmerkingen ontvan gen mei betrekking tot de uren van open hou den der tapperijen, en entende dat de bestaande bepalingen herziening behoefden. De regeering hoopte een wetsontwerp dienaangaande ter tafel te brengen, en dit lag zelfs gereed, doch cr waren nog zoovele andere vraagstukken, die meer dringend afdoening eischfen. Hij zou dege ne", die met de uitvoering der drankwet belast waren in overweging geven voorloopig de nieuwe bepalingen niet in te voeren, en zou ze zelf nog eerst onder de oogen zien. DUITSCHLAND EN POLEN. Dc Poolsche regeering had eenigen tijd gele den in Posen meer dan 290 Duitsche vracht schepen en stoomhooten, <lie sedert het uitbre ken van den oorlog daar lagen, in eigen ge bruik genomen en voor oorlogsdoeleinden tegen Rusland gebruikt. De Duitsche regeering had naar aanleiding van de besprekingen met de sterk benadeelde Duiisehe eigenaars der schepen medegedeeld, dat er onderhandelingen met de Poolsche regeering waren aangeknoopt en dat men hoopte tot een gunstige overeenkomst met Polen te zullen komen. Terwijl de onderhandelingen nog aan den gang waren, werden op bevel van de regeering le Warschau tien Duitsche vaartuigen, die b Graudenz lagen, door de Polen in beslag geno men. Tengevolge van dit onwelwillend optreden der Poolsche autoriteiten heeft de Duitsche re geering thans de voor Polen bestemde transpor ten superfosfaat van Zweden, die Ie Sassnilz waren aangekomen aangehouden. DE DIESELMOTOREN. Op een vraag naar den stand der Dieselmoto ren-aangelegenheid verklaarde de minister van handel in den Beierschen Landdag, dal het ge vaar, wat betreft het maken vau nieuwe moto ren, als geweken kan worden beschouwd. Dc rfjksregeenng zat echter verdere stappen doen om ook liet gevaar af te wenden, dat de tijdens den oorlog voor de onderzeebooten ver vaardigde Dieselmotoren, die in het vredesver drag aan Duitschland zijn gelaten, .worden ver nietigd. A EEN BOLSJEWIEKSCHE SPION? Voor den politierechter in Bowstreet (Lon den) stond Dinsdag een man terecht, die ver dacht wordt een boisjewieksche spion te zijn en weigerde zijn naam op le geven. De ambtenaar van het openhaar ministerie beschreef den gevangene ais een uiterst gevaar lijk individu, die als lusschenpersoon optrad tusschen Britsche en Russische revolutionairen. De gevangene werd in preventieve hechtenis gehouden. In aansluiting hiervan meldt de „Daily Mail" nog, dal de man werd gearresteerd in de noor delijke voorstad Hamstead. De politie vond op hem papieren van groote beieckenis en het schijnt, dat de man belast was met het over brengen van brieven en geld near Engeland. Hel blad voegt er bij, dat een bekend parlementslid bij deze geschiedenis bclrobken is. - _*i ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Te Locpani, in Zuid-Hougarije, zijn twee trei nen op elkaar geslooten. lot nu toe kouden reeds vijftig dooden en twee honderd gewon den geborgen worden. Zaterdagavond kwamen iwee reizigers le Parijs aan het Gare de Lyon aan en lieten hun vier koffers in de bagage-bewaarplaats. Zondag middag kwamen twee kruiers de Keffers halen; de douane-beambten bemerkten echter, dal de koffers van dubbele bodems waren voorzien en 138 miilioen aan Wranget-roebels en Russische effecten inhielden. Beide reizigers verklaarden, uit Pelrograd ont snaple kooplieden te zijn, die zich in Frauk- rijk wilden vestigen. Zij zijn voorloopig in hechtenis genomen. De Hongaarscbe regeering stelt, na rijpe lijk overleg en met bezwaard hart, het parle ment voor 'l vredesverdrag le ratificeeren. Hel voelt zich echter uiei in staat dit voorstel te motivceren. Een wolkooper te Bradford heeft aange boden, om zijn bedrijf voor een jaar over te doen aan de plaatselijke vakvereeniging, ten einde haar gelegenheid te geven zijn bedrijf naar den wensch der werklieden te leiden. De ze wolkooper schrijft de tegenwoordige bitter heid van de werklieden te Bradford toe aan het vatsche gestook van socialisten over de winsten in het wolbedrijf. Uit Praag wordt gemeld, dat dc mpij. IIol- landaise La Plata, die onlangs een groote sui kerraffinaderij te Uobrhaeh heelt verworven en bovendien twee ruw suikerfabrieken in Mora- viê bezit, onderhandelt over den aankoop van andere bezittingen in Moravic en de vorming van een groot bioe in de suikerindustrie voor bereidt. Op een vraag in liet Lagerhuis deelde de Staatssecretaris van den Boara of Trade mede, dat de totale hoeveelheid synthetische verfstof ten, die in de eerste negen maanden van dit jaar van Duitschland naar Engeland zijn inge voerd, 1574 ton, ter waarde van 1.399.027 pd. st. bedroeg. Daarvan kwamen 877 ton op reke ning van de schadcvergoedingsbepalingen van het vredesverdrag. De staatssecretaris van de Fransche ma rine deelt in de „Petit Parisien" mede. dat de Fransche handelsvloot binnen twee jaar over meer dan 4 miilioen ton zal beschikken. De schoolstaking der Katholieke ouders te Dresden, welke twee maanden geduurd heeft, is geëindigd. De Katholieke ouders hebben bun cischen doorgedreven. De Saksische Ivamcr beeft met algemeene stemmen, dus ook met die der Onafhankelijke Socialisten, de Grondwet goedgekeurd. De „Chemnilzer Volksstimme" publiceert een sensationeel artikel, waarin wordt medege deeld, dat de Partijleiding der meerderheids-so- ciniisten en dc „Volksstimme in bet bezit zijn van contra-revolutionaire plannen in Saksen, waarbij vooraanstaande personen uit burgerlij ke kringen, hooggeplaatste officieren en alle mogelijke reactionaire elementen betrokken zijn. De onweerlegbare bewijzen zijn voorhanden, dat een contra-revolutionaire beweging in Saksen in het voornemen ligt, waartoe alle voorbereidin gen zijn getroffen. Het blad verlangt van de regeering, dal zij zal ingrijpen en do schuldigen, zonder aanzien des persoons, zal doen arresteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5