Wynhuys „de Guide Druyf MM» Bontmantels vanaf f275.- Nederl. Ijzerhandel PELTERIJEN Willem van Liemt Haarlem. KINDERHIANTELS. VROOM DREESMANN. KOOPMANS' GERSTEGRUTJES SCHRIJFMACHINES mei n90 Stickerei Mkiwstt Modellen Semite en eten Men 29,o» 39.0» Profiteert van deze Aanbieding. Leger en Vloot Gemengd Nieuw GROOTEKEUZE O. TS. DANTUMA HAARLEM AMSTERDAM Haarlem, ZIJLSTRAAT 64, Tel. 1755 Anegang, hoek Warmoesstraat Mooie effen kleuren Vergelijkt Blauwe Serge Stof 120 ci y 90 lang -a» PELGRIMSTOCHT REPARATIEN behandeling Accountantskantoor »a«W. Roodenburg lend heeft doei' de indiening cn .de vciOe- iging ran het anti-rev.-ontwerp. Met Lem werd door deze leden weersproken, il.at liet kabinet reayctionnaire neigingen raat vertoonen. Onder de leden, die het oe.'eid ran het kabinet verdedigden, wa- ,-en er, die, hoezeer zij tegenover het ka binet dezelfde positie wenschten in te nemen a's bij het optreden daarvan, nochl- tans te kennen garen, dat zij niet alles, wae liet Kabinet te zien gaf, konden be wonderen. Ook zij betreurden, dat bij de plaats gehad Webbende wisseling ran mi nisters het kabinet niet versterkt' is kun nen worden met bewindslieden, in wie op grond ran hun vroeger openbaar op treden de zuivere belichaming kan wor den gezien van de diepste beginselen, welke aan het Eegeeringsgebied ten grondslag liggen. Zij beschikten echter ie idiien aanzien over te weinig gegevens Dm het kabinet daarvan een grief te ma:- ken en vertrouwden, dat deze aanvullin gen aan de doorwerking van het beginsel van het kabinet geen afbreuk zouden doen. Van meer beteekenis achtten deze le ien eenige grieven, welke zij tegen den Min. van Onderwijs koesterden. Deze Mi nister heeft clcor h.et zonder noodzaak a-in de orde stellen van de subsidieering .van de dramatische kunst getoond geen 'prijs te stellen op een onafgebroken nau- ',we samenwerking met alle groepen, die het regeeringsbeleid steunen. Betreurd .werd, dat de Min. bij de behandeling van 'de L. O.-wet niet alleen de amendementen1 heeft afgewezen, waaraan door de aLge- meene organisaties op het gebied van het .christelijk onderwijs groote beteekenis werd gehecht, maar cok in zijn redevoe ringen meer dan eens den indruk ves tigde, dat hij de stelling aanvaardde, dat jde wet niet alleen financieele gelijkstel ling van openbaar en bijz. onderwijs ten opzichte van de openbare kas moet bren gen, onder waarborgen van gelijke deug delijkheid, maar dat de wet ook moet strekken om die beide takken van onder wijs, behoudens het versch.il in richting geneel gelijk te doen zijn. DE RLOIIGANLSATIE-VOORSTELLEN VOOR DE ARTILLERIE. DOODGEDRUKT. Korte Berichten. In liet Gcoi is de politie een dieven bende op liet spoor gekomen, die ge- lveele partijen rijwielonderdeelen uit do rijwielfabrijk, Torenstraat te Hilversum had-dpn ontvreemd en die medeplichtigen ook t-e, Amsterdam hadedn, Reeds zijn 1? verdachten gearresteerd waaronder eenige aan do fabriek werkzaam. Tc Han't, gem. Aalten (Geld.) heeft de heer J. C. Lommerse deze week oen mcoie gave urn gevonden, waarin nog een kleine urn aanwezig was, welke uil- den Germaanse]]en tijd stammen. Reeds eerder waren meer, doch gescbicnden ur nen gevonden. Wij leveren uit voorraad tegen zeer concurreerende prijzen s Voorts alle verdere gereedschappen en ijzerwaren benoodigd voor woningbouw. VRAAGT offerte. AFD. ENTHOVEN Onze collectie Nouveauté's in is COMPLEET en GEëXPOSEERD Nieuwste modellen in Blauw-, Zobel Kruis- en Alaska Vossen, Skunks, - Opossum, Bibrette, Seal» enz. - wais véér 185© l O&'Sisf© SHaHst, e&sss 184 ¥©ü©fo©éa - Een oud, vertrouwd adres voor: Keuken- en Hmsapotheekartikslen. W 1] N E N. Alle soorten, merken en jaargangen levert ons Huis U de beste en de meest vertrouwde. Ons Etiket op de Flesch, die Qij Uwen gasten voorzet, is de garantie voor goeden, zuiveren, onversneden en belegen Natuurwijn Wijn koopen en leveren is een kwestie van vertrouwen. m VIJF NHNUTEN zijn GAAR EN VOOR NET GEBRUIK GEREED. Verkrijgbaar in pakken van 112 K G. - Gebruiksaanwijzing op elk pak* L0URDES LIMP I AS EN LOYOLA Inlichtingen Lissono Leidschestr. 5, A'dam SCHRIJFfiHACHINEHANDEL ZIJLSTRAAT 90 - TELEF. 1161 CONTANT TE HUUR Eli HUURKOOP VAKKUNDIGE Oud Rijksaccountant. Lid v/h. Ned. Instit. v. Acc. KEIZERSGRACHT 170, SANTP00RTERSTR. 49 Telef. Centrum 42Q4r Telet. 3604 Deze opvatting is alleen verklaarbaar bij hen, die aan de vrije school haar vrijheid misgunnen en boven alles bevreesd zijn, dat de bijz. school juist door die vrijheid beter zal zijn dan de openbare. De hier aan het woord zijnde leden hoopten, dat de Minister, die voor samenwer king met andersgezinden steeds te vinden is, die samenwerking in de toekomst in de eerste plaats zal zoeken bij die groepen, die het kabinet het naast staan. Andere leden waren van meening, dat de grieven tegen den Minister van Onderwijs voldoenden feitelijken grondslag missen. De duurte. Eenige leden waren weinig ingenomen met hetgeen door het kabinet ter bestrijding van de duurte wordt gedaan. Zij verzetten zich in het algemeen tegen ioslating van crisis-maatregelen en vroege* wat de Begeering denkt te doen tegen den boycot door de leveranciers van bouwmaterialen, uitgesproken tegen de Centrale Bouwmaterialenvoorziening, de coöperatie van openbare besturen, om goedkoop bouwmateriaal in te slaan. Vele andere leden bestreden de opmerkingen bovenbedoeld. Socialisatie Na de ten vorigen jarè gevoerde beraadslagin gen achtten sommige dezer leden het niet noo- dig, thans de socialisatie opnieuw in bespreking te brengen. Over dit onderwerp wordt trouwens in de daartoe benoemde commissie van gedach ten gewisseld. Andere leden konden in dit laatste moeilijk een reden vinden, om over dit beginsel te zwijgen, daar het geringe aantal socialisten, dat in die commissie is opgenomen, reeds toont, dat de samenstelling is berekend op een yeroor- deeling en afwijzing. Enkele leden waren van oordeel, dat het beleid van bet Kabinet een be vestiging inhoudt van het fiasco der kapitalis tische klasse. >i i n i i i —.11 Van zeer betrouwbare zijde ontvangt de „Av.- post" de volgende gegevens omtrent de wijze, waarop de artillerie zal worden omgevormd: Zooals bekend is, bestaan thans in bet leger: a. aan bereden artillerie 4 regimenten (1 t. m. 4), vcld-artillerie elk 4 afdeelingen van 2 dub- bel-batterijen, benevens het korps rijdende artil lerie a 2 dubbclbalterijen, b. vesting- en kuslartillerie 4 regimeuien, in gedeeld in 24 bataljons en de afdeelingen hou witsers. c. het korps panlserfort-arlillerie van 4 com pagnieën. d. het korps torpedislen van 2 compagnieën. e. het korps pontonniers van 2 compagnieën. Veld- en vestingartillerie zullen nu worden sa mengesmolten in dier voege, dat voorlaan slechts sprake zal zijn van regimenten artillerie. Er zullen komen 4 brigades artillerie, elk van 2 regimenlen. Verder een korps luchtafweerge schut, 7 compagnieën kust-artillcrie en 1 com pagnie torpedisten. De regimenten worden ge commandeerd door luitenant-kolonels, de bri gades door kolonels. Deze regimenten zullen zijn samengesteld en gedisloqueerd als volgt: De 1ste brigade, staf, te Amersfoort, bestaan de uit le en 5e regiment artillerie. Het 1ste regiment artillerie is samengesteld uit de 1ste afdecling van het thans bestaande 1ste regiment vcld-artillerie en zal legeren te Amers foort, de 3e afdeeling van dat regiment (te Amersfoort) en 14 van de 1ste lichte houwitser- afdeeling (te Utrecht). Het 5e regiment artillerie zal leger en te Har derwijk en bestaan uit de 2e en 4e afdeeling van liet le regiment veld-artiilerie en 14 van de le lichte houwilser-afdeeling. De treinafdeeling der brigade le Utrecht. De 2e brigade zal legeren met staf en 2e regi ment artillerie te Den Haag, met het Ge regiment artillerie te Leiden. Het 2e regiment artillerie zal bestaan uit de le en 2e afdeeling van het thans besfhar.de 2e reg. veld-artiilerie en *4 van de 2e lichte liouwitser- afdeeling. Het 6e reg. art. zal bestaan uit de le en 2e afd. van het thans beslaande 2e reg. veldart. en 14 van de 2e licht. bouw. afd. Het Ge reg. art. zal bestaan uit de 3e en 4c afd. van genoemd regiment en 14 van de 2e lichte houw.-afd. De 3e brigade komt met staf en 3e reg. art. tc Breda met het 7e reg. art. te Bergen-op-Zoom. Het 3e reg. art. zal bestaan uit de 2e en 3e afd. van het thans bestaande 3e reg. veldart. en 14 van de 2e lichte houw. afd. Het 7e reg. zal bestaan uit de le en 4e afd. van bedoeld regi ment en 14 van de 2e lichte houw.-afd. De 4e brigade komt met staf en 4e reg. art. le Ede en liet 8c reg. te Arnhem. Het 4e reg. art. zal bestaan uit de le en 2e afd. van het thans beslaande le reg. veldart. en van de le lichte houw.-afd. Het 8e reg. art uit de batterijen van liet korps rijd. art. en 14 van de le lichte houw.-afd. Van de vier regimenten veld-artiilerie, thans bestaande, worden de depots tot een algemeen Paardèndepot te 's-llertogenbosch vereenigd. Aan veldartillerie zullen dus 2 afdeelingen minder aanwezig zijn, terwijl het korps rijdende artillerie schijnt te vervallen als zoodanig. Te Uirecht zal worden gevestigd de Scbool- afdeeling zware houwitsers, bestaande uit de le afd. zware houwitsers en 2 compagnieën van de 2e afd. 3e reg. vest.-art. Aldaar zal ook komen het korps luchtafweer geschut, bestaande uit de 4e comp. 80 afd. 2e reg. vest.-art. en de L. A. M. B. Aan kustartillerie blijven beslaan 7 compag nieën en wel: 2 te Den Helder cn 1 resp. te Hcl- lcvoctsluis, IJmuiden, Hoek van Holland, Vlis- singen en Arnhem. Te Gorinchem 1 romp. torpedislen. De artillerie-schietschool blijft te Oldebroek en beslaat uit staf en 2 comp. 2c afd. 3e reg. vest.-art. Scholen voor verlofsofficieren van bereden en onbereden artillerie komen resp. te Ede en te Utrecht. Een inslructiebalterij wordt gevestigd le Ede, een inslructiecompagnie te Schoonhoven. Om trent het korps pontonniers is nog niet besloten, of dit bij liet wapen der artillerie of bij dal der genie zal worden ondergebracht. EEN VONDST OP SPITSBERGEN. In Morgenbladet, van Krisliania, vertelt Frilz G. Zapfe te Tromsö (Noorwegen) het volgende: Een oude vriend van hem, met name Marcus Johnsen, een IJszeevaarder, liad hem dezer da gen meegedeeld, clat hij in 1895 op een eiland, behoorende tot de groep van Spitsbergen, een vondst had gedaan, waarover hij tot dusver had gezwegen, omdat hij hoopte er zelf nog eens terug te koeren, wat niet gebeurd is. In dat jaar lag zijn schip aan de Westkust, de bemanning was in de booten op de vischvangst. Hij begaf zich over het ijs aan land en vond daar in de rots een zware ijzeren deur, die blijkbaar den ingang van een hol afsloot. Hij wist de deur te openen cn ging binnen. Hij bevond zich in een gang, waar het pikdonker was. De lucifers die hij afstreek gaven tc wei nig licht om zich vdrdcr tc wagen. Hij wierp de deur diclü en keerde naar zijn schip terug. Als in den zomer van 1921 een schip dien kant mocht uitgaan om de zaak le onderzoe ken, wil Johnsen wel.mee om de plek aan te wijzen. Hij gelooft, dat de deur dagtcekent uit den tijd, dat de Hollanders daar waren, in het begin der 17e eeuw. Wat het hol bevat kon hij niet raden. Zou het niet een van de graven van onze voorvaderen zijn? Er zijn er, gelijk men weet, op Smeerenburg, een vroegere nederzetting op de N. W. kust van het hoofdeiland van Spits bergen. DE LEERDAMSCHE KWESTIE. De tegen Dinsdagavond uitgeschreven raads vergadering te Leerdam, kon, naar de „N. R. Crt." verneemt, wederom niet doorgaan, aange zien ook dezen Veer slechts twee leden aanwe zig waren. De elf andere leden blijven in oppo sitie. De christelijk-historische kiesvereeniging nam een motie van afkeuring aan, naar aanlei ding van de revolutionnaire houding van het raadslid S. Brugmans. ANTO-ONGELUKKEN AAN DE. OUDE VAN DEN DAG. Woensdagmiddag omstreeks drie uur reed langs den Middenweg te Watergraafsmeer ter hoogte van de Paul Krugerstraat een wagen, waarachter een ongeveer tien 5 elf-jarig meisje hing. Op een gegeven oogenblik kwam van den tpgenovergestelden kant een auto aanrijden. Vermoedelijk heeft liet kind toen haastig den wagen losgelaten, len gevolge waarvan het kwam te vallen juist op het oogenblik, dat de auto, die volgens ooggetuigen niet met bizondere groote snelheid reed, den wagen passeerde. liet kind geraakte onder de wielen en werd in bewusteloozen toestand, zwaar gewond, naar een ziekenhuis vervoerd. Bij het uitwerpen van den kurkenzak van het door een sleepboot getrokken vrachtschip „Jo hanna Geertruida", uit Amsterdam, toen het schip in de Merk, onder Slampersgat een ander schip moest passeeren, struikelde de 53-jarige vrouw van schipper M. Wcslerduyii en sloeg over boord, waardoor zij tusschen de heide sche pen bekneld raakte. Den schipper, die onmid dellijk tc hulp kwam, mocht het niet gelukken, ondanks alle moeite, zijn vrouw uit dien nelc- ligen toestand te bevrijden. Hij was er slechts getuige van, dal het arme slachtoffer Insschen de schepen werd plat gedrukt. Met veel moeite werd de vrouw, die stervende was, toen met toe geschoten hulp aan boord getrokken, waar ze 11a enkele minuten overleed. Dr. Kniltcl uit Oud- Gastel, die ontboden cn spoedig Ier plaatse was, kon slechts den dood consiateercn. VALSCTIE BANKBILJETTEN. In Korkrade is de hand gelegd op een Dui.t- scher uit Keulen wegens de uitgifte van valschc bankbiljetten van 25 gulden. De Duitschei' kocht bij verschillende winkeliers waren cn gaf de val schc biljetten in betaling. Hij had nog enkele valschc biljetien in zijn bezit. Een mijnwerker uit Korkrade, die connecties met den Duitschef had, is eveneens gearresteerd. DE ONVEILIGHEID AAN ONZE GRENS. De Duitsche regeering heeft de uitlevering ge vraagd van liet 4-tal Duitschers, dat te Kork rade in de verboden strook was gearresteerd. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de Duitschers betrokken waren hij. vele en groote diefstallen in Duitschhind. Voor zoover kon worden nagegaan, hadden zij .goederen ge stolen lot een waarde van 89 a 100.000 marken. Met geweld tradén ze dikwijls op. De Duitschers zijn nu gevankelijk naar Maastricht overgebracht, in afwachting van hun uitlevering aan de Duit» sche regeering. O In arrest bevinden zich nog enkele Duitschers,1 die door de militaire politie in de verboden grensstrook werden gefouilleerd en behalve dolk messen, ook brownings bij zich droegen, die met scherpe patronen waren geladen. Deze aange- houdenen zijn zeer vermoedelijk bolsjewisten. 'I NIEUWE HAVENWERKEN TE AMSTERDAM,/ Het Persbureau Vaz Dias meldt: De Sumatrakade en de Javakade le Amsterdam, waar de etablissementen van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" gevestigd zijn, zullen binnenkort groote verandering ondergaan. De punt van dit Y-eiland, die zich aan de West» zijde eenfgszins naar het Zuid-Westen ombuigt, zal aanzienlijk verbreed worden, voornamclijt aan de zijde van de Sumatrakade. Op dit nieu we gedeelte zullen twee groote loodsen verrij zen, ieder ongeveer 150 meter lang, welke door de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" ge bouwd zullen woiden. Op dit gedeelte van het Y-eiland is ook gevestigd de Stoomvaart-Maat schappij „Oceaan". Op de grens van deze maat schappijen, zat dwars voor het Y-eiland een ijzeren hek verrijzen, waardoor de etablisse menten van de Maatschappij Nederland geheel worden afgesloten en op die plaats de hoofdin gang komt voor die Maatschappij. Het ponlverkeer van de Do Ruijterkade naar de Sumatrakade en de Boorstraat en dat van den kop van de Handelskade naar de Java kade en verder, zal in verband met deze wijzi gingen verlegd worden. Bovendien zal door de Maatschappij „Nederland" een eigen' ponlver keer in het leven worden geroepen van de De Ruyterkade naar haar. etablissementen. De twee ponten, die reeds in aanbouw zijn, zullen niet alleen gelegenheid bieden voor personenvervoer, maar ook goederenwagens en auto's zullen daarmede vervoerd worden. Binnenkort is voor deze uitbreiding van de havenwerken le Amsterdam welke eenige millioe nen zal koslen, een voordracht van B. en W. aan den Gemeenteraad te Verwachten. j Te Leeuwarden licefl de gemeenteraad be sloten, geen gebruik te maken van de bevoegd heid tot het vaststellen van een maximumprijs voor de melk. Uitvloeisel van dit besluit is, dal B. cn \Y. zicii tot den minister van L., N. H. zulten wenden met tiet verzoek, zijnerzijds een ntgcmceneri maximumprijs voor de metk vast to stellen. Te Lieiuleu (Betuwe), is afgebrand het huis van J. J. van H. en bewoond door den rijks veldwachter v. M., van wiens laag verzekerden inboedel weinig werd gered. Inlegazijn per 11. en per L... Rozijnwijnazijn Kruidenazijn Brandspiritus per Lilcrflcsch Slaolie (Calvé) Extra 0.1G 0.28 0.40 0.75 1.70 0.20 0.35 0.50 1.05 l.Sfl 1.15- (Verpakking ad 10 ets. voor witte flesch inbegrepen) Spiritus „Neutraal" 90 of Absolute Alcohol per Liter G.00 Bessensap 0.45 Frambozensap 0.90 Keltische jenever „Veritabier" per Liter 5.00 Mee per Liter 1:25 Suikersiroop per flesch 1.5Ö Fosco (Korff) 225 Alles met 2°/q korting Bij order van 45 Fi. totaal, desgewenccht g sorteerd, 43 berekenen. En bij 300 Ft. slechts 280 berekenen. Vraagt onze volledige prijsboeken. 12 dagen Ie fl. 420,— He fl. 365.— onder bekwame leiding. Vertrek iedere 14 dagen, LOURDES 9 dagen ie fl. 290. He fl. 235. IHe fl. 205.— AAN ALLE SYSTEflIEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6