Stadsnieuws Uit den Omtrek SOLIED SCHOENWERK -Laatste Nieuws Amsterdamsche Beurs. Een R.K. Openbare Leeszaal. Kerk en School De loterij der St. Vir.cemiusveree- niginy. VREEMDELING ENViERiKEiER In een Donderdagavond gehouden bui tengewone algem. vergadering van de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer werd een wijziging in de statuten aangebracht SLUITING DER BLOEMENWINKELS OP ZONDAG. Blijkens advertentie in dit nummer, zullen ingevolge de bepalingen der nieu we Arbeidswet; ia vorfcand met de rust tijden voor liet personeel, op Zondag voortaan geen bloemen of bloemwerken meer worden afgeleverd. En hebben de bloemen winkel E rs te Haarlem, Bloemen- daal, O verveen en Heemstede besloten, dien dag bun zaken gesloten te Ronden. Do Arbeidswet zou anders maken dat er meer personeel moest worden aange steld! en dat kan het bedrijf niet dragen, „UNION". De „St. Crt." bevat de statuten van do Cacao- en Chocoladefabriek „Union" alhier. TYPOGRAFEN ONTYV. CLUB. De typografen Ontw. club „Eendracht" zal I jnov. a.s. een uitstapje maken naar v eisen om oaar de papierfaoriek van Vian Geiuer en Zn. bezichtigen. FLORIDA. Wij vernemen oac üe heer R. AI. y, d. Hart, beuunkt heeft als penningmeester oer Flor alia-Yereeniging Haarlem en O, KAATSEN, Fresia. Donderdagavond vergaderde de Kaats- cluo Frisia, ondervoorzitterschap van den neer jyypma, die in zn openingswoord enkele woomen van dank richtte tot den vertrekkenden secretaris, den heer La- haise. .ue heer dc Boer werd tot eere-voor- zitcer aer verceniging benoemd. ue heer uypma word als voorzitter ge kozen, o.e heer oer mander als secretaris ue neer \V. Orenzemoerg tot penningmees ter en de heer nurry tot 2e secreiLjaris. Tot aigevaardgiden voor de aJgeut. verg. weroen oenoem-ct de heeren rvypuia en Laliaise. LEN I'ROLES TEGEN uE REGEERING. gevaarlijk WYBERT-TABLETTEN. Staking Cohen en van der Laan. Naar aanleiding van de bewering dat het loon f 25 en 27.50 bedraagt, deelt de directie ons mede dat dit het gronp- Loon is. Om de 2 of 3 weken kooien de werklieden echter 9 uur in nachj';dienst. •j[80av joel 091 W Rh f Bovendien worden de andere weken over uren gemaakt, waardoor het loon ook veel hooger wordt dan f 25f 27.50. Het ge middelde weekloon bedraagt volgens de directie f 35 tot f 40. De staking omvat 170 man ongeveer Behalve de opzichters enz. zijn nog slechts een tiental andere personen aan het werk gebleven, zoodat iAat werk ge heel stil ligt. Voor d'e fabriek wordt gepost, NOG EEN STAKING. LOONSVERHOOGING BRAND;- stoffenwerkers Men meldt ons: Dinsdagavond werd d-oo-r de vakgroep Brand,stoffenwerkers, onderafd. van den Centralen Bond van Transportarbeiders, een spoed-ledenvergadering gehouden. Be sproken werd de loonactie in hot bra-nd- stoffenbedrijf Ee.n verhooging van f 6 per week was gevraagd, waardoor het loon zou stijgen tot f 36 plus verbetering van uitkeering bij ziekte, vacantie e.a. Er was geconfereerd tusschen werkge vers van het bestuur van den Centrale Bond van Transportarbeiders. Hiervan was het resultaat, dat de werkgevers een weekloon van f 35 wilden geven, ter wijl over de andere punten nog bespre kingen zouden plaats moeten hebben. Na eenige discussie werd besloten, dit aan bod te aanvaarden* i „vYERF CONRAD.- Medegedeeld wordt in het verslag over het afgeloopen boekjaar der N.V., Machli- nefabriek Gebr. Stork en Co. té Hengelo dat de vennootschap hpudster is van die groote meerderheid der aa-ndeelen in de N.V. „Werf Conrad", alhier, ERNSTIG ONGELUK. Donderdagmorgen heeft een ernstig on geluk plaats gehad aan de Me ester lotie,- laan. Do 60-jarige werkman A. ,:K. d.ie in dienst is. bij dc Rijkstelefoon, verrichtte aldaar bezigheden bij biet ophijschen van een klampenpaal, toen deze paal ongeveer 2 M. boog was lieten de lussen los en ge laakte de man onder den paai. Inwendig zwaar gekneusd werd hij naai' het Ddaconessenljuis gebraclijt. Men kon ons nog niet modedeelen wat K. gekneusd heeft. Het Spoorwegongeluk aan den Kin- derhuissingel. BLOEMENDAAL. Een mooie vangst. Door de politie te Bioemendaal zijn de daders aangehouden van een serie-rijwiel diefstallen, die den laatsten tijd Bioe mendaal en omgeving onveilig hebben ge maakt. Reeds lang was de aandacht der Bloe mend aalsche politie gevallen op zekeren C. K., een oude bekende die reeds ge vangenisstraf heeft ondergaan terzake van rijwieldiefstallen. Dien zelfden morgen bemerkte de poli tie is ten slotte met succes bekroond, en wel op de volgende wijze. Gistermorgen was wederom een rijwiel ontvreemd uit een woning aan den Hoo- gen Duin- en Daalschenweg te Bioemen daal Dien zelfden morgne bemerkte de poli tie van Üverveen een paar verdacht-uit- ziende personen, waaronder zekere J. P. die een rijwielherstelplaats te Zandvoort heeft enlwaarbij de beruchte C. K. in den kost was. Bij een onmiddellijk daarna gedane huis zoeking in de woning van J. P. te Zand voort werden eenige rijwielen van dief stal afkomstig gevonden. Tevens was daar aanwezig het gestolen rijwiel uit Bioe mendaal. Dit werd in beslag genomen, terwijl C. K. in een der Zandvoortsche straten werdgeknipt. Zoowel C. K. als J, P. blijven voorloopig in arrest. Voor de Bloemendalers is de aarthouding van deze dieven een heele geruststelling Een pluim op. hoed voor den ijver M0NCKBL0EDT SAKTeLJOaiSJTRAAT voor DAMES, HEEREN en HINDEREN en doortastendheid door de Bioemendaal- sche politie in deze betoond. Telegrafisch Weerbericht DE HOOGEERW. PATER A. N. B ROG KEN. De Hoogwaardige Pater A. N. Broeken^ Gen.eraal-0yerst.fi der Missionarissen vaq Veranderd in een nader bij algemeen maaire- fel-vuit hel bestuur te bepalen bedrag, j Hét amcndement-DE WIJKERSLOOTH om Voor die vergoeding niet een minimum van 10 )»rbeiders te vorderen, wordt verworpen met .">3 tegen 26 stemmen. i Het amendeinent-J. TER LAAN lot invoering Van een eigen gemeentelijke grondbelasting wordt door den minister ontraden. AGENDA Sociëteit „Sint Bavo'' 30 OCTOBER. Gewone zittingen. Gisterenavond hield deze verceniging een zeer opgewekte vergadering, waarin door het bestuur verslag werd uitgebracht over de eenigen lijd ge leden gehouden loterij en tentoonstelling. In zijn openingswoord sprak de president, de heer van Kessel, zijn buitengewone voldoening uil over het succes dezer feesten, over bet prachtig resultaat dat ze voor de verceniging opgeleverd hebben en over den ijver, waarmede de Vincentianen aan het welslagen der feesten hebben meegewerkt. Daarna bracht de heer Vintgens een met veel belangstelling aanhoord verslag over loterij en tentoonstelling uit, waarna de heer Struvcken on der nog grooler belangstelling eenige cijfers gaf Het bleek, dat de loterij en tentoonstelling ruim leven duizend gulden in de kas van Bijzonderen Baad en Conferenties hebben gebracht, een bui tengewoon welkome aanvulling van de middelen der St. Vineentiusvereeniging, die ongeveer uit geput waren. Na deze verslagen volgde de verkoop bij op bod van enkele niet afgehaalde prijzen, waarbij een zeer opgewekte en prettige stemming heersebte en len voordeele der armen nogal flink legen elkaar opgeboden werd. Het was een waardig siot van de mooie St. V ineen tiusfeesten Aan het verslag onllcenen wij nog de volgende aardige cijfers: De 5000 loten bleken tot het laatste toe te zijn verkocht, terwijl eveneens verschillende cijfers omlrent de opbrengst der vermakelijkheden op do tentoonstelling buitengewoon meevielen. Zoo bracht bijv. de vroolijke keuken niet minder dan 368 80 op; het ringwerpen 230.30J4; de Ge- lukslon 197.19K; het beroemde Relooverd Huis 231.31; de sjoelbak 160.78)4; de tom bola 478.15- de bloemen 179.78; het Rad van Foriuin 395.33; het theater (professor An- tonini!) 352.50; om van andere belangrijke cij fers niet te spreken I DE AANRANDING TE ZANDVOORT. De misdadige aanranding door drie individuen van een vrouw, de echtgenoote van een ober- kellner van een Zandvoorlsch hotel, werd des tijds door de Haarlemsche Rechtbank berecht, 's Avonds half twaalf reed op een dag in Mei een auto over het Stationsplein. Daar stonden Yóór een hotel een paar vrouwen te praten. Een der vrouwen werd door den chauffeur in den wagen gesleept en meegenomen. Op schandelij ke wijze is de vrouw, door de drie mannen ge weld aangedaan, een vierde passagier der auto nam aan den daad geen deel. De chauffeur werd veroordeeld lot zes jaar gevangenisstraf, een 20- jarige theater-bediende kreeg 2 jaar met aftrek van preventieve hechtenis en een 17-jarig jong- mcnscli zes maanden. Twee hunner berustten in bet vonnis. De theater-bediende, vroeger in het Centraal-Thealer te Amsterdam werkzaam, ech ter niet en gister stond deze man, M. S. geheè- ten, vodr het Gerechtshof te Amsterdam terecht. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De hoofdgetuige was niet verschenen. De advocaat-generaal eisclite, wegens ver krachting tegen beklaagde dezelfde gevangenis- Straf, twee jaar, doch zonder aftrek van pre- rentievc hechtenis. De verdediger, mr. Francois Pauwels pleitte vrijspraak. Te voren had dezelfde beklaagde zich r.< te verantwoorden gehad wegens verduistering. Als theater-bediende van het Centraal Theater had hij ten nadeele van den exploitant 36 welk bedrag hij onder zich had als opbrengst van programma's, verduisterd. Beklaagde beweerde een tegenvordering te hebben. De advocaat-generaal mr. Brantjes wees er in mjn requisitoir op, dat beklaagde vroeger we gens oplichting en verduistering veroordeeld was. Ook had hij een paar maal beweerd geld verlo ren te hebben, dat hij echter zelf had behou den. De adv.-generaal eischle bevestiging van hel vonnis, door de rechtbank gewezene namelijk 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Lind pleitte vrijspraak. LOONACTIE VAN BAKKERSGEZELLEN. In een vergadering van bakkersgezellen van den Modernen Bond werd Woensdagavond medegedeeld, dat een loon van 38 niet gege ven zou worden door de patroons. Dezen wil den wel geven 36 plus een kindertoeslag, het geen door hen niet zou worden aanvaard. Op een latere bijeenkomst lusschen werkgevers en werknemers, was door de laatsten een Joon van f 37 gevraagd, onder voorwaarde, dat zoodra de omstandigheden dit mogelijk maakten, dit loon tot f 38 verhoogd zou worden. A.s. Zondag zal de Moderne Bond een be spreking houden met de afdelingsbesturen. Aan het eind der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de meening uitgesproken werd, dat het gewijzigd contract niet kon wor den aanvaard, terwijl de afgevaardigden gemach Lg«V werden tegen te stemmen en aan te drin gen op nader overleg, wanneer de werkgevers tclerc tegenvoorstellen indienen, 1RUV. STATEN VAN NUORD-HOLLAND. liij Kon. Bcsl. is machtiging verleend aan Commissaris der Koningin in de provin- - Ncord-Holland tot het bijeenroepen van de ,:.[en d,er provincie in buitengewone zitting Dinsdag 9 November 1920. i.\E OR Af ATIE-BURea\j VOOR ONDER* STEUNINGSFONDSEN, - -•-en schrijft ons: Dinsdagavond j.I. hield het Informatiebureau c.n, buitengewone vergadering. Er was een ,...:.,c pkomst van gedelegeerden. Aan de orde vas. Rcoiganisatie van het Informatiebureau, Lncaule te kunuen aansluiten bij den Prov. bond van Ziekenkassen in N.-Holland. ->a een breede bespreking -werd daartoe in beginsel besloten; alle aanwezigen waren over tuigd, dat de Ziektewet zoodanig moet gewij zigd wórden, dai liet particulier initiatief dat zooveel jaren in deze, ook teHaarlem, goed gewerkt heeft, gehandhaafd kan blijven. Verder werd besloten tot een groote vergade ring voor alle leden der aangesloten kassen met introductie's voor belangstellenden, waarop een deskundige de Ziektewet zal uiteenzetlen en de gewenschle wijzigingen verdedigen, PERSONALIA. Op de voordracht voor onderwijzer aan een o. 1. s. te Amsterdam komt voor de lieer S. P. Doek te Schoten. i Voor 't examen vrije- en ordeoefeningen zijn geslaagd dc dames O. dc Ridder en A. Jonkers, Haarlem. In zijn jongste vergadering heeft het bestuur der vereeniging „Geloof en Wetenschap" een commissie benoemd om de mogelijkheid en wen- schëlijkheid Ic onderzoeken van de stichting cener R. K. openbare leeszaal. De commissie zal du volgende week worden geïnstalleerd en hoopt zec-r spoedig met het rapport voor den dag te komen. Vvij lezen in het „Kweekersblad": Naar wij uit directe bron vernemen is door Mi J. H. Monnik te Haarlem, de Regeering nu ook gedagvaard namens dc betrokken kweekers voor de door Haar in 1918 in bezit genomen Heinich- Riesenboonen, nadat alle pogingen gefaald heb ben, om tot een minnelijke schikking tc komen. De procedure, die tegen de Regeering aange- sponnen is, strekt tot het verkrijgen van volle dige schadevergoeding, voor de onderscheidene met de wet strijdige en dus onrechtmatige daden ten aanzien van de door de militairen wegge voerde Riesenboonen begaan. Hierdoor zal de hoofdzaak heslist worden pf de bezitters dier boonen recht op die schade loosstelling hebben. Wanneer men de dagvaar ding leest, krijgt men den indruk, dat inderdaad dc Staat veroordeeld zal moeten worden. Het zal misschien niet aan ieder hekend zijn, deze boonensoort, vooral in de bloembollen streek, gekweekt wordt als voorteelt van de in het najaar te planten bloembollen en daar be schouwd wordt als bijproduct. De teelt vereischt meer zorg en kosten als van de grovere soor ten en de geoogste boonen worden dan ook in den handel uitsluitend als zaadboonen tegen hooge prijzen verkocht. In het najaar van 19i7 bepaalde de Regeering echter de maximumprijs voor deze boonen op 50 cents per kil., hetgeen ver beneden de pro ductiekosten is. Was deze prijs nu vóór den uitzaai bekend gemaakt, dan had men dit als een waarschuwing kunnen beschouwen en deze boonen zeker niet geteeld. Niettegenstaande dus de Riesenboonen met toestemming van de Regeering gezaaid waren, en de geoogste hoeveelheden en bewaarplaatsen volgens de verstrekte opgave in Den Haag be kend waren, werden deze in Mei 1918 door mili tairen met geladen geweren, op hooger bevel in bezit genomen. Een laffe komedie, die bij het publiek den schijn verwekte, alsof er nu eens flink werk gemaakt werd van het opsporen van gehamsterde levensmiddelen, terwijl het de eige naars in een kwaad daglicht stelde en hun goeden naam schaadde. Men hoorde niets meer van deze boonen, tot dat per circulaire No. 31, Maart 1919, van de nog steeds weldoende N. U. M. bekend gemaakt werd, dat zij nog in het bezit van de Regeering waren en voor exporteurs beschikbaar gesteld 1.60 (zegge ééne gulden vijftig cents) per Kilo met consent voor uitvoer. Als voorbeeld van bestrijding tegen den woeker stelde de Re geering zich dus tevreden met een kleine winst van 200 pCt.Ill In dezelfde circulaire staat ook nog tc lezen dat van hetgeen in het buitenland boven dezen prijs kan worden bedongen, aan den Exporteur 40 pCt. zal worden gelaten, ter vijl het resteeren- dc ten bate van den N. U. M. moest komen. De producent 1.0.50, de tusschenper- soon (1. c. de Regecring) 1.50 per Kilo en de N. U. M. 40 pCt. van de overwinst door den exporteur te maken. Dat deze vast niet slecht geweest is, blijkt wel hieruit dat de N. U. M. zoo zeer ingenomen met de negotie, in September van dat jaar een doceurtje van 150.stortte is het gure weer. Door het regelmatig ge bruik der beroemde Wjisert-ïaiiletSen kunt U hoest, heeechheid en keelpijn voorkomen. Vraagt alleen 18 Blauwe blikken doozena8oct. met nevenstaand fabrieksmerk M in de kas van den Bond van Zaad-Exporteurs, uit dankbaarheid voor de moeite, die deze bonü zich gegeven had om deze boonen bij de Regee ring vrijgegeven le krijgen. In Den Haag had men wel gelijk, aan de prolesteerende teelers mede tc deelen, dat 50 cents per Kilo meer dan genoeg was. Het is maar een kwestie van geven en nemen, of liever: „Ik geef wat ik wil en neem wat ik krijgen kan." Men schrijft ons van arbeiderszijde: Reeds maanden lang zijn dc verschillende or ganisaties als de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders, dc R.K. Zuivelbewerkersbond, de Christel. Fabrieks en Transportarbeiders en de Federa tie van arbeiders in Voedings- en Genotmiddelen een actie aan 't voeren bij de firma Cohen en van der Laan, margarinefabrieken aan dc Leidsclic vaart over loonsverhooging en betere rechtspositie. Na veel schrijven en conferenties mocht het de gezamenlijke besturen niet ge lukken ook maar eenige verbetering voor het personeel te bereiken. Dat hiermede ten slotte de arbeiders niet langer meer genoegen namen, kwam op een vergadering van j.I. Zaterdag wel zeer sterk lot uiting. Van meening zijnde dat deze firma haar per soneel in den oorlogstijd die zich toen ook al reeds kenmerkte door een schrikbarende duur te en het werken voor de som van 19.80 in de week later werd dat 25 en 27.50, wat in ieders huishouden een achterstand bewerk stelligd. Besloten werd toen de Directie den eisch van 4 loonsverhooging niet inwilligde, aan dezen een ultimatum te stellen dat Vrijdag ochtend 6 uur afliep en zoo niet aan de rede lijke eischen voldaan werd, de slaking op die fabriek op bovengenoemd uur zal ingaan. De uitslag van deze stemming was, dat allen op een na blanco voor het stellen van een ul timatum waren. Daar nu deze Patroon de gelegenheid om tot een vreedzame oplossing heeft voorbij laten gaan, werd Donderdag 28 October op een druk bezochte, geestdriftige vergadering van het per soneel besloten de staking le doen ingaan, en ligt op heden het bedrijf stil. Naar aanleiding van dc in haar bedrijf uitge broken staking, bericht de Directie ons het vol gende: Bij de invoering van den weltelijken 8-urigen arbeidsdag heeft de Directie de arbeiders mede gedeeld, dat ingeval zou blijken, dat de totale arbeidsprestatie onder de nieuwe werkregeling minstens dezelfde bleef als tot dusverre, zij een cvelueele loonsverhooging van terugwerkende kracht zou doen zijn vanaf 25 October j.I. Als antwoord daarop hebben de arbeiders de Direc tie een ultimatum op korten termijn gezonden waarbij zij besloten, dat indien voor Donderdag j.I. geen overeenstemming was bereikt, zij lieden in staking zouden gaan. Onze Directie heeft ge meend dit ultimatum, hetwelk geen behoorlijke opzegtermijn bevat, onbeantwoord te moeten laten. Uit den aard der zaak was het te voorzien, dat de invoering der wettelijke arbeidsregeling voor vele onzer werklieden, die door overwerk extra verdienden, een vermindering van inkom sten ging beteckenen en zou, zooals boven ge meld, de Directie daarin trachten te voorzien, nadat haar in de practijk was gebleken, welken invloed de nieuwe werkregeling op de productie van haar bedrijf had. Ten slotte wensclit de Directie op tc merken, dat de weinige medewerking, die zij den laat sten lijd van de zijde van de Gemeente onder- vindte en waardoor haar bedrijf zeer wordt be moeilijkt, haar een groot deel van de gelegenheid ontneemt, om zich ten volle te wijden aan de belangen van degenen, die in haar bedrijf werk zaam zijn. Bij de verkoopcentrale van den Landelijken Bond tot Bestrijding der duurte aan de Smede- slraat, slaakt hel looperspersoneel. Het grondloon voor hen bedraagt 21 per week, waar dan bijkomt 1V' provisie van den verkoop, zoodat dit gemiddeld 2830 per week wordt. Geëlschl wordt een grondloon van 27 per vieek mei een provisie van 1/4 tot een mi- f nimum van 30 per week, daarbij voordeden als ziekle-uitkeering, vacantie enz. De directie is niet van plan de stakenden weer in dienst te nemen. Een man is aan het werk gebleven. Naar wij vernemen moet de oorzaak van het gisterennacht gebeurde spoorwegongeluk aan den Kinderhuissingcl vermoedelijk gezocht wor den in het feit, dat de machinist van den per sonentrein door een onveilig signaal is heenge reden. Door den mist had hij een ander signaal dat veilig stond voor ljet zijne aangezien, terwijl zijn eigen signaal op onveilig stond. In ons verslag van gisteren staat, dat de goederentrein bestond uit 7 wagons. Dat is on juist. Hij bestond uit ongeveer 30 wagons, waar van 7 omvielen en de twee laatste (niet de eerste) zeer gehavend werden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 28 October d. van J. de Haan- Munniksma. d. van M. P. Vuijst-Kloostcr. d. van C. M. La Rievière-Roelofsen. KAMER VAN KOOPHANDEL. In aansluiting op een vroeger bericht werden wij in staat gesteld mede le deelen dat de heer A. dc Glercq besloten heeft geen nieuwe candi- datuur te aanvaarden voor het lidmaatschap van den Kamer van Koophandel. Zooals men weet is de heer de Clercq voorzitter der Kamer. Ook de heer Th. S. J. Janzen zal geen nieuwe benoeming aanvaarden, zoodat er dus drie af tredende leden zijn, die niet meer in de Kamer zullen lerugkeeren. TRAMVERTRAGING. De E. S. M., die om 7 uur vanmorgen uil Amsterdam vertrok, beeft bij het ketelhuis (rijksstraatweg) de bovenleiding stuk getrokken. Door dc beugels naar beneden le trekken kon de dienst worden onderhouden, legen tien uur kwam personeel uit Haarlem met een montage wagen om het defect te herstellen, waardoor de dienst toen 40 minuten vertraging kreeg. R.-K. HANDELS- EN KANTOOR-BEDIENDEN. Donderdagavond had in de groote zaal van „St. Bavo" een l'cest- cn propaganda-avond plaats van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië, afdeeling Haarlem, ter gelegenheid van het 10-ja- rig heslaan der afdeeling. Nadat een gezellig strijkje de goede stemming er in had gebracht, opende de voorzitter der afd. de heer H. Sloelenga den avond met den Chr. groet. Spr. beetle allen welkom cn besprak in 't kort het doel van de vergadering. Hij sprak vervolgens den wensch uit, dat deze avond voor al uit propagandistisch oogpunt een groot succes voor de vereeniging zou worden en wenschte alle aanwezigen een genoegelijken avond toe. Een der rederijkers van Alberdingk Thijm, hield dc vergadering nu met een alleraardigste voordracht bezig, waarna de bondsvoorzitter, de heer A. A. van Hamersveld, een feestrede hield. Spr. was tevreden over hetgeen de vereeniging in haar tienjarig bestaan gedaan had, maar nog lang niet voldaan. Hij spoorde de leden aan een flinke propaganda te voeren en le trachten het ledental le verdubbelen. Spr. deed vervolgens een opwekking, vooral aan de jongemannen, om zich in den winter te ontwikkelen. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn gloedvolle rede. 't Verdere gedeelte van den avond hield Al berdingk Thijm en de muziek de aanwezigen verder op aangename wijze bezig. De rederijkers, die klappertandend hun stuk jes ter uitvoer brachten en waarvan vooral „Samson en Moot" en „De Weldaad" in den smaak vielen, deden het publiek, dat in een zaal zat, waar een temperatuur heerschte, waar bij ieder werkman 't werk zou hebben neergelegd, voor enkele oogenblikken de koude vergeten en beloonde Alberdingk Thijm met een welverdiend applaus. Rest ons nog te melden, dat 't strijkje den geheelen avond door goede muziek te genieten gaf. 't Was een gezellige avond, waar de veree niging nog dikwijls met genoegen op terug zal TWEE-hUUStN LXPttOC" HAARLEMMERLIEDE. IJsclub. Woens dagavond vergaderde de ijselub „De Liede" ter bespreking van een feestavond bij gelegenheid van het dertig-jarig bestaan dezer vereeniging. Besloten werd op Zondag 14 November a.s. in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem het jubilé te vieren, waarbij het duo Helman en v. Leeuwen uit Leiden het gezellige van den avond zullen verhoogen. Belangstellenden en leden kunnen in lichtingen over deelname bij de heeren A. 3, Buys en Bijnsdorp bekomen. UITVOER VAN SIGARETTEN. Naar gemeld wordt, zullen binnenkort groote hoeveelheden sigaretten worden uitgevoerd. De Roemeenscbe en PoolSclie Tabaksregieën hebben hier ie lande groote bestellingen gedaan. DE „UITGETROKKEN" DIAMANT BEWERKERS. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken thans een steunregeling getroffen voor de z.g.n. „uitgetrok ken" diamantbewerkers. Volgens deze regeling, welke overeenkomt met die der sigarenmakers, zullen de „uitgetrokken" diamantbewerkers met ingang van November a.s. een uitkeering ontvan gen, vastgesteld naar het gezinsinkomen en de gezinsgrootle. De uilkcering zal geschieden door het Burger lijk Armbestuur, doch zal in geen geval het ka rakter dragen van bedeeling. Door de betrokken organisaties is reeds een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden. De Beurs opende heden: onveranderd. Staatsfondsen. 5 Nederland 80. 6 Indië 71)4. Culturen. Koloniale Bank 212. Indische Bank 204. Vorstenlanden 259. H. V. A. 640. Industrieele waarden. Insulinde olie 127 >4. Oliewaarden. Koninklijke 714. Consols 260. Orion 73. Tabakken. Besoeki 155. Rotterdam Deli 340- Rubbers. Amsterdam Rubber 172. Deli Ba tavia, 137. Nederl. Rubber 100. Rott. Tapanoeli 105. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 325. Holl. Boot 144. Kon. Holl. Lloyd 119)4. Japan- lijn 210. Pakctvaart 181. Scheepvaart Unie 192, Marine 24)4. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 74. Steel 113. Smelting 75. Anaconda 133. Cigar 80)4. Atchison Topeka 112. Voting Rails 39. Den ver 4)4. Southern Pacific 126. Union Pacific 162. Medegedeeld door het Kou. Ned. Meleorol. Instituut te Ue Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 Oc tober 1920. Hoogste barometerstand: 776.0 m.M. Neufahr- wasser. Langste barometerstand: 747.0 m.M. Veslma- noer. Verwachting, van den avond van 29 lot den avond van 30 October: Malige Oostelijke tot Zuidelijke wind; lichtbewolkt; droog weer; zelfde temperatuur. COLLLC1 lEF KATHOLIEK UNDLttVVIJS. Overeenkomstig de bepaling der tautest gehou den Prosynodus f1920 VIII) zal in de maand No vember op een Zondag naar keuze in alle ker ken en kapellen van het Bisdom een bijzondere jarlijksche collecte worden gehouden ten bate der Vereeniging tot Bevordering van Katholiek Onderwijs in het Bisdom Haariem. „Sint. Bavo". MGR. v. d. WETERING TE ROME. Uit Rome wordt aan de „Tijd" geseind, dat Z. D H. de Aartsbisschop van Utrecht, door den II. Vader in bijzonder gehoor ontvangen is. Na afloop der audiëntie, die van zeer langen duur was, stelde Mgr. de Aartsbisschop den weleerw. heer Scholle o Reimer, secretaris, en een groep van hier aanwezige Kederlundscht Katholieken aan Z. H. voor. Gisteren, Donderdag, zou Mgr. van de Wete ring in de cryple van Sint Pieter op het graf van den Aposlclvorst een H. Mis opdragen, wel ke door de hier aanwezige Nederlanders bijge woond zou worden. Deze laatstea, voor zoover zij in hel Hotel de Rustte vertoefden, maakten Zaterdag hun opwachting bij deu Aartsbisschop, die met hen den avond doorbracht in gezelligen en vriendelijken kout. Zij waren al «ven voldaan over de beminnelijkheid ran Mgr. v. d. Wete ring als de Amerikaansche Bisschoppen, die in het Hotel de Hussie verblijven en herhaaldelijk hun opgetogenheid uiilen over de vriendelijk heid van deu Hollundschen Aartsbisschop. Zondag j.i. omving Z. U. H. den directeur van hel Nederlandsen Historisch Instituut, Mgr. dr. A. Hemen. Mgr. Schulte. Aartsbisschop van Keulen, die Zondag niet 110 Duitsche pelgrims le home ia aangekomen, deed in bet hotel de Russie vooi den Aartsbisschop van Utrecht zijn naamkaartje afgeven. Dinsdag j.I. was Z. D. H. dc Aartsbisschop d» gast van Z.Etn. Kardinaal van Rossum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2