N.V. Spaar- ëefeggiipfcas vair Wieken jj Stadsnieuws Uit den Omtrek li II fil MOTRWIELRIJDEN De Jteei" J. A. Bcom te Bloemend aal heeft bedankt als lid van h'et Hoofd jestuur van de Konink!. Nederlandsche Motor wi strijders vereeniging1. Waar gaan wij heen? DR. VAN ROOY OPVOLGER VAN PROF. HECTOR TREUB. Be i 11 II II II li li 11 ii li 11 is UTRECHT. Door den hoogen rentestand wordt het steeds moeilijker voor onze R.K. Kerkelijke instellingen om de benoodigde kapitalen voor Kerk- en Scholenbouw bijeen te bren gen. DeSaaar en Beleggingskas voor Katholieken verstrekt uit de bij haar gestorte gelden dergelijke geldleeningen. KATHOLIEKEN, neemt U dus een of meer inschrij vingen in de gemeenschappelijke spaarkassen. Naast een voordeelige belegging Uwer spaarpenningen hebt U de zekerheid dat U medewerkt om den Kerk- en Scholenbouw te bevorderen. Vraagt inlichtingen Breedstraat 20 of bij H.H. Vertegenwoordigers. inspecteurW. M. ROOIJERS, Grebberstraat 3, Haarlem. SI BI II II BI II II II !A 1 Katechismusbericht aan Ouders en Onderwijzers Week van 31 Oct. tot 6 Nov. Leerstof: Op te zeggen bij den Priester le leerjaar KI. Katech. voor Comm. Onze Vader - Weesgegroet 17e les 2e en 3e leerjaar Kleine Katechismus Vraag 109 tot en met 114 Vraag 104 tot en met 108 4, 5, 6° en 7e leerjaar Groote Katechismus 47e les. 46e les, Alle leeringen ook de kleine letters BEGRAFENIS J. v. d. BERG. Voor 't examen apothekers-assistent is geslaagd mej. J. A. lW. C, v, d, Eem te IJmuiden. FEESTAVOND VOOR HET ,J>E SONNA- V1UUEFONDS." I '- 1 i Wegens do onl- iglijke prijsdaling zijn nu orders gegeven, om haringvisschers tot Maandag in de haven te louden. Ken der Amerikaansche couranten, de Hew York Herald, die voor het overige met haar sympathie volstrekt niet aan den kant van de Sinn-Feiners staat, gaf op den dood van McSwiney het volgende commentaar, dat niet ongeestig gezegd was: „Al verhongerend, voedde McSwiney zijn eigen (de Ierschc) zaak.'' In parlementaire kringen herleeft de be langstelling op voor het plan van het bouwen van een tunnel tusschen Ierland, en Schotland. Onlangs heeft er tusschen de autoriteiten aan bride zijden van het kanaal een gedachtenwis- sciing over de quaestie plaats gehad. AGENDA 31 OCTOBER. •coe. „Yereeniging". 2uur. Haarl. Mrriokkorps, Concert. Schouwburg Janswcg. '214 uur. Erna Rubinstein. Stadsschouwburg. 8 uur. Het Sehonwtoo- nc:!. -Vadertje Langbeen. AGENDA 1 NOVEMBER. Sint Eiisabeih's Yc-reeniging, Janssiraat 49. 2— 2;4 uur. Aauvragee om versterkende mid delen. AGENDA 2 NOVEMBER. Sociëteit Sint Bavo. 89 uur R.-K. Ont- wiJikcIingsavonden: cursus Soc. Wetgeving. i'4 uur R.-L. Bureau voor Arbeidsrecht. Sint Marthavereanigiug, KI. Houtweg 13. 3 -4 uur Betrekkingbureau. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgc- aoaien Zaterdag, Zon- en feestdagen toeganke lijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma's Tli. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; firma B -geman en Snelljes, Janssiraat 27. TOON'EE L. Een gescheiden vrouw. - Tooneeï- spei in drie bedrijven van Paul Rourget en André Cury. „Het Schonwtooneel". Twaalf jaar geleden kwam „de Rotterdam mers" met de toen pas verschenen vertaling van „Un divorce" op de planken en hel werd een machtig succes. Indertijd ging het stuk naar wij nuoaen onder den titel „Echtscheiding" wat neer de aigemeene strekking aangaf, welke er ten grondslag ligt, n.m. het toouen van de droc- vige gevolgen der echtscheiding. Het stuk van den Katholieken romancier Boiu- get is een verheerlijking van het Sacrament des Huwelijks, van de onbveekbaarheid van den echt. Maar het is met echte kunstenaarshand zóó op gebouwd, dat alle grove opzettelijkheden ver meden zijn, dat wij echt-menschelijke figuren zien optreden, een familiedrama zich op de meest natuurlijke manier zien afwikkelen. Wij zuilen niet trachten een uiteenzetting van dit zeer ingewikkelde tooneelspel te geven; -wij zouden dan in een beschrijving van menschelijke afdwalingen moeien vervallen, die zich niet zoo goed voor een dagblad leent. Want dit stuk is en dat zij uitdrukkelijk vermeld alleen voor geestelijk-volwassenen geschreven, die zeer goed onderscheid weten te maken tusschen de drogredenen van het atheïsme, ook al komen zij uit den mond van naar het oog der wereld rechtschapen menschen en de eeuwige waarhe den van het Christendom. Met dit voorbehoud zouden wij willen zeggen: stroomt naar rl?n schouwburg om dit stuk eens te genieten. Het is zoo echt diep doorvoeld; gij ziet daar zoo ten voeten uit geteekend het bittere lijden van de vrouw en moeder, die in de strikken van haar jengddwalingen en hartstochten verward, ge scheiden van een man, met wien zij eens voor God werd verbonden, nu leeft naast een ander, dien zij vereert en bemint, maar dien zij voor haar geweten geen echtvriend mag ncc-men en van wien zij toch niet scheiden kan ter wille Van hun beider kind. Mevr. Wilh. v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert, heeft ons die zielsbedroefde moeder in de vol heid van haar lijden gegeven: zij leed als vrouw *Ii moeder, ais christin; zij droeg dit heele, Moeilijke stuk als ontroerende lijdensfiguur. Frits Bouwmeester als haar zoon uit het eerste hu welijk, gaf als altijd krachtig tegenspel en deed de sterk dramatische scènes tot volle recht ko men. Stine v. d. Gaag, die eenigen tijd geleden too verraste om haar fijn spel, was in haar zeer moeilijke rol nog niet geheel vast, maar gaf toch Zooveel ontroerende momenten, dat zij, bij wat meer inspelen, straks ook een sterke figuur in lit veeleischende stuk wordt. Voornaam spel gaf ook Ko van Dijk abt tweede man van Gabriëlle, koele, correcte za kenman, vrijdenker, bij wien het gevoel geheel In het versland opgaat. Uitnemend speelde hij achter dat effen masker den geheelen avond met groote zelfbeheersching, om eindelijk zich *e.f totaal te vergeten en in dollen drift tegen den pastoor uit te barsten. Jan van Dommelen was die geestelijke en maakte er een waardige, echt menschelijke figuur van, uit wiens mond zonder zalving of overdrijving, overtuigend de harde geloofswaarheden klonken. Lena Kley (een nieuwe kracht bij hel Schouwtooneel?) speelde niet onverdienstelijk de rol van oude moeder. Alles bijeen een sublieme uitvoering van een reer moeilijk stuk, een praestatie, die „Het Schouwiooneel" weer alle eer aandoet. De zaal iras matig bezet, iels beier dan bij andere pre mières van het stedelijk gezelschap. Het aan wezige publiek toonde zich meer dan voldaan. Na het tweede bedrijf moest driemaal worden gehaaid en aan het slot duurde het applaus minuten lang. Deze welverdiende ovatie moge liet begin zijn van een triumftocht voor het Schouwtooneel. Bij een tweede opvoering zorge men, dat de zaal is uitverkocht; zoo niet, dan is Haarlem geen goede tooneelkunst waard. Haarl. Kunstkring. Het Bestuur van den Haarlemschen Kunst kring deelt hierbij mele, dat er Zondag 30 Oct. a.s. een lezing zal gehouden worden door den heer Otto v. Tussenbroek in het expositie-ge- iouw Zang en Vriendschap, De tentoonstelling is dien dag geopend van 104 uur, de lezing zal aanvangen om 2 uur. Na afloop hiervan zal mej. Jetty Klijn eenige liederen zingen begeleid door den beer Jan v. Dantzig. Vadertje Langbeen. Wij herinneren nog eens aan de opvoering van Vadertje Langbeen door Het Schouwtoo neel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch op morgen Zondag 31 October in den Stads schouwburg, dat voorloopig de laatste vertoo ning te Haarlem zal zijn. GEEN GRAP. Gisteravond 6 uur hadden een 4-tal jongens de misplaatste grap terwijl de koopman v. O. in een winkel aan de Leidsche vaart bij de Remise een boodschap leed, zijn wagen in het water te rijden. Hoewel hij dadelijk door een schipper met een paar haken werd geholpen kostte het nog heel wat moeite den wagen weer tegen den hoogen kant op tq krijgen. De jongens waren nergens meer te zien. Quatuór Poulet. Men schrijft ons: Het Quatuor Poulet uit Parijs behaalde bij zijn eerste verschijnen op het Becthovenfeest te Am sterdam, 20 dezer, een weergaloos triomph. Pu bliek en pers waren opgeiogen over het heerlijke spel van het Quatuor Poulet. Zoo schrijft o.a. het „Handelsblad" van 21 dezer: Men heeft het verwelkomd met een voor ons publiek zelden voorkomend uitbundig enthousiasme, dat liet viertal in alle opzichten verdiende. Want wal zij presleeren is kwartetspel van dc allerhoogste or de. De heeren schonken een subliem genot van zuiver en transparant samenspel, van uiterste he gaafdheid en accuratesse, van heerlijke, expres sieve klanknuanceeringen en beloovcrende tim bres envan diep doordachte en innig door leefde Beethoven-vertolking. Het Concertbureau Hans Augustin te Amster dam heeft het Quatuor Poulet geëngageerd voor et-n zijner Abonnements-concerten bier ter stede in de maand Maart. Tentoonstelling van Litho's, teeke- nittgen en eisen, in De Bois' kunst- zaal. De telkens afwisselende tentoonstellingen in bovengenoemde kunstzaal zijn, de een v-at meer. de ander wat minder, toch altoos interessant. De zoo ter zake kundige leider weet bijna steeds lamst van het eerste plan naar bier te brengen, en vooral voor den minnaar van sclioone en zeld zame prentkunst is er vaak gelegenheid tol ge nieten. Toch wordt daarvan lang niet voldoen de geprofileerd. Het lijkt mij zoo, dat het kunst zinnig publiek onzer stad nogal eenzijdig is. Voor muziek is wel belangstelling, doch tentoonstellin gen van beeldende kunst worden maar matig bezocht. Het concert van den Haarlemschen Kunstkring genoot de belangstelling van een volle zaal doch de tentoonstelling door dezelfde vereeniging gehouden, Irekt maar weinig bezoe kers. Ken uitzondering hierop maakte de Zon dag, waarop een matinee musicalc de tenloon- "lelüng opluisterde. Dit bleek voor velen een aanleiding (c zijn tot meerdere belangstelling voor l -. t streven der jongere kunstenaars, zij '1 misschien dan cok cn passanta Bij De Bois zien we thans litho's door Ilenri dc Groux, leekeuingea door Gustav Klimt cn Haarlems- he eisen door Walter Zeising. De Groux zoon van den schilder Charles de Groux, wiens „Gebed bij den maaltijd" in het Bru-.selsch nnisciim van zijn groot talent getuigt, is een grafisch kunstenaar van meer dan gewo ne hc-leekenis. Hij is een lithograaf die met mees terschap de slecn bewerkt, hetzij 't lithografisch krijt dan wel hel penseel werd aangewend. De svmbolieke inhoud is in zijn werk overwegend. Wat gezegd werd van zijn schilderij „de Christ aux Outrages", lijkt ons ook van toepassing op verschillende zijner litho's. We lezen van dit schilderij in De Bois' bulletin o.a: Het is een overvulde compositie die als caricatuur zou kun nen aandoen, zoo niet de tragiek van het geval zich daartegen verzei te. Het is in ieder geval de Groux heilige ernst geweest, doch hij heeft zoo zeer oo het verhevene met het alledaagsche door een gemengeld, dat het den beschouwer op het eerste gezicht wel wat mach lig wordt. Ons deed zijn werk wel eens denken aan den genialcn cn ongelukkigen kunstenaar Antoine Wiertz, wiens oeuvre in het naar hem genoemde museum te Brussel werd saamgebracht. Van hoe veel waarde het ook zij, we kunnen er niet van houden. Dit is echter een kwestie van persoon lijke appreciatie. V an Gustav Klimt, wiens schilderijen en deco ratieve werken groote bekendheid verwierven, zien we enkele merkwaardige teekeningen, studie bladen met een zeer persoonlijk karakter. Walter Zeil.sing is de zoon van een grafisch kunstenaar en het is dan ook wel eenigszins verklaarbaar dat zijn werk uit technisch oogpunt verdienstelijk is. Door toevallige omstandighe den kwam deze Duitscher er toe een serie etsen van Haarlem Ie maken cn zonder Ie beweren dat ziin werk hoog boven dat van onze grafikers uitsteekt, mogen we hem toch voor zijn arbeid dankbaar ziin. Zijn eisen verdienen zeker dat het mooie van Haarlem erdoor onder de oogen van vele kunstminnende buitenlanders komt, terwijl ze zeker de waardecring der inwoners van de Spaarnestad rechtvaardigen. M. v. d. W SPIJSU1TDEELING. De Commissie ter spijsuitdeeling aan behoef- tigen (Jacobstraat) heefj voor den komenden winter hare werkzaamheden wederom aange vangen. Zooals telken jare heeft zij zich met een circulaire om bijdragen tot de stadgenooten gewend en belanghebbenden voor inschrijving opgeroepen tegen 9 November des avonds om uur in haar lokaal aan de Jacobstraat. MILITAIRE DEKENS. Door tiis.schenkomst van het Gemeentelijk Le vensmiddelen-Bureau worden de vakcentrales hier ter stede in de gelegenheid gesteld, ten be hoeve van hun leden gebruik te maken van een aanbieding militaire dekens. De prijzen zijn: Kiinstwollen dekens 2.50 en Molton dekens 0.90 per stuk. De bestellingen moeten min stens omvallen 50 stuks of veelvouden daarvan. De transportkosten komen voor rekening van de afnemers. Het Levensmiddelen-Bureau verleent hierbij geen verdere bemiddeling, zoodat de vak- vereenigingen zich rechtstreeks moeten wenden lot de afdeeliug Crisiszaken Textielindustrie. VERGROOTING VAN HET RAADHUIS. Ten einde door verbouwing en gedeeltelijken nieuwbouw meerdere ruimte te verkrijgen voor de administratie ten Raadhuize, zal door de ge meente Haarlem worden overgegaan tot onteige ning van de perceelen gelegen in het blok, ge vormd door de Groote Markt, Koningstraat, Ja- cobijueslraat, door het Pand en de Zijlstraat, wel ke nog geen eigendom der gemeente zijn. Het betreft hier de perceelen kad. gemerkt nos. 3017 992, 2113, 2112, 989 en 988. Ter voldoening aan art. 7 der Onteigeningswet zullen de stukken, betreffende de onteigening, ter inzage van een ieder liggen van af heden lot en mei 18 Nov. a.s. De belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn alsmede gedurende acht dagen na ver loop daarvan bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van het werk schrifte lijk inbrengen bij den Minister van Binnenland- sche Zaken. Zij, die dat bij hun bezwaarschrif ten verlangen, zullen in de gelegenheid worden gestteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten. „DF. EENDRACHT". De jaarvergadering van deze Coöp Bakkerij en Vcrbruiksvereeniging was zeer druk bezocht. Na een openingswoord van deu voorzitter, den lieer Modoo, en goedkeuring der notulen en van de jaarrekening, werden ue heeren J. H. Bregonje en Joh. S. Holster als bestuursleden herkozen en gekozen lot bestuurslid de heer J. J. Hoomans in plaats van den heer J. v. Emmerik, die niet meer herkiesbaar was. Tot commissaris werd gekozen de heer Hekkcrman. ESPERANTO. Maandag, 1 November zal hier Ier stede van 8 oandidaten het examen voor Esperanto worden afgenomen. Ook te Nijmegen wordt denzelfden dag examen afgenomen van 15 candidate?;. VOORSCHOTTEN UIT 'sRIJKS KAS. Bij Kon. besluit van 14 Oct. 1920 zijn, inge volge dc bepalingen derWoningwcl, tegen een rente van 5 pCl voorschoiien uii 's Rijks kas verleend aan de gemeente Haarlem en wel, een voorschot van ten hoogste f 202.772 (annuileil 5,478 pet., gedurende 50 jaar te voldoen), ten behoeve van den bouw van 23 arbeiderswonin gen door de Haarl. Woningstichting „Vooruit gang", aldaar; jaarlijkscbe bijdrage in de beta- van ten hoogste f 76.332.50 (annuileil 5,132 een voorschot van ien hoogste f 33.480 (annuï teit 5,132 pel., gedurende 75 jaar le voldoen. En aan de gemeente Heemstede voorschotten van ten hoogste 76.332.50 (annuileit 5,478 pet., gedurende 75 jaar te voldoen), en van ten hoogste f 305.350.50 (annuileit 5.478 pet., gedu rende 50 jaar te voldoen), ten behoe ve van den bouw van 20 arbeiderswoningen door de vereeniging „St. Joseph", aldaar; jaar lijkscbe bijdrage in de betaling van de annuïteit van ten hoogste f 7561.02. COMMISSIE VOOR DE WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. Donderdag 21 dezer werd, zooals wij reeds meldden, door den voorz., den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen len Stadhuize, de Com missie voor de Werkloosheidsbestrijding geïn stalleerd, welke Commissie aan hei Gemeente bestuur van advies zal dienen in zaken Ue Werk loosheidsheslrijding belreffende, en welker sa menstelling eenigen tijd geleden door ons is me degedeeld. Als voorzitter der sub-commissie voor de werkloosheidsverzekering zal optreden" de voor zitter der Commissie en als leden de heeren F. H. Smit en Herm. C. Kloet (werkgevers) en G. Visser en W. C. v. Daalen (werknemers). Tot voorzillcr der sub-commissie voor de Ar beidsbemiddeling werd aangewezen de onder voorzitter der Commissie, de heer J. Gerrilsz en als leden de heeren C. 41. Jonckbloedt, F. C. Dufor, I' .Kcozen Azn.', werkgevers R. J. Dijk, A. Verhuist en C. Tsui,er. werknemers. DE HEER FOKKER NAAR AMERIKA. „Am-ia" meldt aan verseïfifftnde dagbladen het volgende: dat onze oud-stadgenoot, de .heer A. H. G. Fokker naar Amerika zal vertrekken. Het is den heer Fokker niet gelukt hier in Nederland afzetgebied le vinden voor de pro ductie van zijn fabriek en voor toepassing van zijn ideeën over de ontwikkeling der aviatiek, voegt het nieuwsbureau daaraan toe. De vlieg tuigfabriek heeft geen enkele bestelling noch voor het Nederlandsche leger noch voor de ma rine, evenmin is het mogelijk gebleken voor zijn nieuwe vindingen voor de mililaire vliegtuigen in Nederiand afzetgebied te vinden. Slechts is het gelukt, de nog uit den oorlogstijd loopende contracten der fabriek „Trompenburg" geleelte- lijk over te nemen en eenige sclioolvliegtuigen voor de mariee te leveren. Op de vraag van den correspondent, of de vliegtuigfabriek geen werk voor het Nederl.-In- dische leger onderhanden heeft, verhaalde de heer Fokker het volgende: Sedert de komst van den heer Fokker in Ne derland is door hem moeite gedaan, om voor lieet leger in Indië een 12-tal jachtvliegtuigen van het lype D7 waarmede zoowel door de luchtvaartafdeeling „Soesterberg" als door de Entente-legers met groole voldoening gevlogen is le leveren. Door allerlei moeilijkheden hebben de onderhandelingen daarover nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Hoewel door den heer Fokker met grond werd verwacht, dat voor de komst van den heer H. A. Vreeburg, ingenieur bij de Luchlvaartafdeeling, in Neder land de zaak eindelijk haar beslag zou krijgen, lieeft de vliegtuigenfabriek de bestelling nog niet gekregen. Wat de situatie in deze nog onaange namer maakt, is dat intusschen door bemidde ling der firma Vickers voor bet leger in lndië een aantal Iïavillav'i-'en Avro-tocstellen zijn ge leverd. En inmiddels staan de 12 Fokker-jacht vliegtuigen maar in de fabriek af te wachten, of zij ooit in de tropenzullen worden gebruikt Ook voor le verkeers- en sportvliegtuigen schijnt de vliegluigenfabriek hier weinig afzetge bied te kunnen vinden. De successen, door den heer Fokker met zijn laatste vindingen bereikt, hebben enkele opdrachten voor veraeersvlieg- tuigen ten gevolge gehad, waaronder er een was van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij. Daar het den heer Fokker onmogelijk is hier te lande afzetgebied voor de producten van zijn fabriek te vinden, is het niet onmogelijk dal de bekwame vliegenier en constructeur ten tweeden male voor de Nederlandsche industrie verloren zal gaan. Wij hebben onlangs vermeld, dat het gerucht liep, dat prof. dr. Hector Treub had aangewe zen wie, naar zijn oordeel, zijn meestgeschikten opvolger zou zijn. Mevrouw de weduwe prof. H. Treub, heeft thans aan de „Tel." het volgende meegedeeld: In Februari prol'. Treub werd toen in het Ziekenhuis aan de Prinsengracht verpleegd verzocht hij den voorzitter der geneeskundige faculteit, prof. De Vries, om een onderhoud, welk onderhond plaats had in het bijzijn van mevr. Treub. In dit onderhoud deelde prof. Treub als zijn wcnsch mede, dat hij dr. Van Rooy gaarne als xijn ODVolger benoemd zag, welke» wensch i are i»e «gKSSgsea am «Et 153 EiaiagisB sar i ÏXJ3 KS ÜKJI es SES ÜÏ2 «33 3521 S3? EïBïSa MEK» S| Commissarissen: Hr. J. B. ROMANS) Haarlem; Dr. B. DAAMEN, 's-Graven- hage; tril. L. A. BULLAERT, Amersfoort j P. J. J. HAAZEVOET, Amster dam Or. J. Hf. JORiSSEN, Amersfoort. Directie) Hf. J. J. MA ASSEM. 9Kf prol. De Vries, ioen er sprake was van het be noemen van een opvolger, aan den voorzitter van het college van curatoren, den burgemees ter, schriftelijk overbracht. Deze brief zou zich, aldus meende mevr. Treub, bevinden in het dos sier, dat te dezer zake aan den Raad is over gelegd. Onder overgroole belangstelling is vanmor gen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zoo ongelukkig, bij het automobiel-on geluk nabij de Liede, om het leven gekomen .1. v. d. Berg. Om half tien begon de plechti ge Requiem-Mis in de kerk aan de Groenmarkt, opgedragen door den Z.F.erw. pastoor Reynen- berg, geassisteerd door de WelEerw. paters Ca- minada en v. Eeckeren. De groote ruimte was vooraan zeer goed gevuld met geloovigen en belangstellenden en nabij den ingang slond het dik van nieuwsgierigen. Aangrijpend was de plechtigheid, zooals elke rouwplechtigbeid aan grijpend is, maar hier kwam nog bij de weten schap dal de overledene een frissclie, levenslus tige, vroolijke jonge man was, in de kracht van zijn leven plotseling weggerukt aan de liefde en waardeering van zijn huisgenoolen, familie en zeer groote vriendenschaar. Wie dan ook een blik sloeg op de onder lallooze bloemstukken bedolven katafalk, kreeg een prop in de keel van weemoed. Alleen de gedachte aan Gods Voorzienigheid en vaderlijke goedheid geeft hier kracht en troost. Schokkend was 't het leed te zien van de allernaaste bloedverwanten. Hel zangkoor „Benedicamus Domino" voerde, aan grijpend als altijd, een mis van Perosi uit, met tot slot 't heerlijke „Libera me". Om half elf vertrok de rouwstoet naar het R.-K. Kerkhof, waar de begrafenis op de gewone wijze plaats had. Deze werd verricht door den Z.E. pastoor. PERSONALIA. Nu het aantal R.-K. Ieekenverpleegsters zich gestadig uitbreidt, doet zich sterk de behoefte gevoelen aan een rusthuis voor onze verpleeg sters. Zoo heeft zich in Den Haag met den heer P. de Sonnaville als voorzitter, een finan- cieele kern gevormd, waardoor in de toe komst het tot stand komen van een dergelijk tehuis mogelijk wordt. Om echter nu reeds zoo spoedig mogelijk, zij het ook op bescheiden schaal, dit nuttige doel te bereiken, worden in de a.s. Kerstvacantie in de hoofdplaatsen van ons land feestavonden gehouden ten bate van dit „de Sonnavillefonds" en wel met de opvoe ring van een alleraardigste nieuwe operette van A. Surtorius voor en door kinderen: „Koning Brombeer", geheeten. Ook in Haarlem heeft zich hiervoor een comité gevormd onder pre sidium van Mevrouw L. Heerkens Thijssen-van der Kun, bestaande uit de volgende dames: Me vrouw Sclmylenburch-van den Biesen; Mevrouw Bomans-Reynard; Mevrouw Bomwater-EIdering; Zuster van der Brink; Mevrouw Everard-Povel; Mevrouw Kuenen-Burger; Mevrouw Leeuwen berg-,Sinkel; Mevrouw van Liemt-Dolmans; Me vrouw Schnylijburch-van den Biesen; Mevrouw van Wayenburg-Schmedding en Mevrouw Stcrck- Proot als secrelaresse. Scholieren tusschen 7 en 14 jaar, die, hetzij als figuranijes, lielzij als acteerende of zingende execulantjes willen komen meedoen, worden Woensdag 3 Nov. a.s. te IE uur verwacht in het gebouw van de R.-K. Schoolvereeniging in de Orucquiusslraat. De kosten der costuums, die deels zelf ge maakt, deels van af 3 gehuurd kunnen wor den, komen voor rekening van de meespelen den. HEEMSTEDE Gemeenteraad. Gister middag vergaderde de raad dezer gemeente on der voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Besloten werd tot toelating van het nieuwbe noemde raadslid, den heer C. v. d. Kloot Meijburg. Na vaststelling der notulen van de vergade ring van 10 Augustus, werd overgegaan tot her slemming over hel voorstel van den heer dr. Droog, tot het verleenen van kindertoeslag aan de werklieden, waarover in de vorige vergade ring de stemmen hadden gestaakt. Ook thar.s staakten wederom zoodat het voorstel verworpen is, 'legen stemden de heeren Waller, Taics v Unen, Breed, Vring, De Wilde en v. I. Poll. Het voorstel tot het verleenen van een kin- dertoeslag aan de ambtenaren werd verworpen met 6—7 stemmen. Tegen stemden de heeren Waller, Tales, v. Unen, Breed, Vring, De Wildd c-n v. d. Poll. Daarna was aan de orde liet voorstel van B. en W. om over het tijdvak van 1 Oclober 1920 lot 1 April 1921 aan hoofden van gezinnen op liuu verzoek een toeslag op den brandstoffen- prijs te verleenen van ten hoogste 10 eenheden of indien de gezinnen uit 7 of meer personen beslaan, van ten hoogsie 12 brandsloffeneen- heden. Het voorstel van B. en W. om een ruiling van grond aan te gaan met den lieer C. P. Nelis, werd aangenomen, alsmede het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 3e kasgeld- leening voor 1920 tot een bedrag van ƒ1.500.000. Goedgekeurd werden de aigemeene voorwaar den voor de uitgifte in erfpacht van aan de geraeenle loebehoorende gronden aan woning- bouwvej'eenigingen. Het voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Woningbouwvereeni- ging Tuinwijk, werd goedfekeurd. Eveneens het' voorstel van B. en W. inzake borgstelling voor de door. middénstands-woningbouwvereenigingen' te sluiten geldleeningen. Aan de Woningbouwvcrcëuiglg De Heem stede werd een voorschot verleend van ƒ590.000 voor den aankoop van terreinen enz. ten behoeve van den bouw van 09 arbeiderswoningen. Het voorstel van B. en W. om steun te ver leenen aan dc Woningbouwvereeniging Heem- stede's Belang voor den bouw van 69 woningen werd aangenomen. Een- afwijking van het bouwplan Laud- en Spaarnzicht werd goedgekeurd, evenals-hcl voor-' stel van B. en W. om twee dubbele houten nood woningen met rijksbijdrage. Aan Ir. J. Th. Dorren te Scheveningen werd vrijstelling verleend voor het bouwen van een houten gevel aan een te bouwen woning aan de Craynesterlaan. Diverse rekeningen van deu dienst 1919 wer den voorloopig vastgesteld. Vastgesteld werden hierna de begrooiii.gen voor 1921 van het Burg. Armbestuur, het gem.- eiectriciteitsbedrijf, het geineeule-duinwaterbe drijf en het gemeente-gasbedrijf. De bijdrage zal bedragen: voor hoofden van gezinnen die een jaarlijksoh inkomen, uit welken hoofden ook, hebben van 1200 of minder, 40' pCt. van den bedoelden kostenden prijs en bij een jaarlijksch inkomen boven 1200 tot en met 1500 25 pCt. van den kostenden prijs. Genoemd inkomen wordt vermeerderd met 75 voor ieder eigen of aangehuwd kind of voor iederen pupil van het hoofd van het gezin beneden den leeftijd van veertien jaar, mils zij; geen eigen inkomsten hebben en hun onderhoud geheel voor rekening van het hoofd van bet ge zin komt. Over een voorstel van den beer v. d. Ecrff, om den zin: „mits zij geen eigen inkomsten hebben, enz." uit het voorstel te lichten, slaak ten de stemmen. Tegen stemden de heeren Van' Unen, Breed, Waller, Prcvde, Droog en v. d. Poll. Het geheele voorstel moest in verband hier mee worden aangehouden. Onder de ingekomen stukken was een adres van de bewoners van het Haarlemmerhoutpark waarin geklaagd werd ovèr den rommelïgen toestand op het rangeerterrein der N.Z.H.T.M. daar ter plaatse. De voorzitter deelde mede, dat bij een onder houd met de directie der trammaatschappij, de ze toegezegd heeft, dat terrein te zullen doen opruimen, de rails weg te nemen en voor een afscheiding te zorgen. In verband daarmede werd het adres in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. In handen van B. en W. om prae-advies werd gesteld een adres van de vereeniging voor Wijk verpleging, om subsidie. Nog werd beslolen, om inplaats van het afge brande gebouw op de Belt een nieuw steenen gebouw te plaatsen en den bouw te gunnen aan den laagsten inschrijver. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Unen of het geen aanbeveling verdiende om dee loopen de brandpolissen le herzien, met heet oog op de verhoogde bouwprijzen. De voorzitter deelde mede, dat de polissen reeds eenige malen verhoogd zijn. Verder deel de spr. mede, dat voor een beier brandspühuis in Bosch en Vaart zal gezorgd worden, Hierna werd de vergaderii»- oeslole™

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10