öröodpriss. Stadsnieuws Brandstoffendistributiea EERSTE BLAD BINNEN LAND SIPKES' JAMFABRIEK. Gemengd Nieuws ECBein-Insiustpiea R. C. WILLINK. QiüSDAig 2 V10¥£MB£R 1920 44ste JAARGANG No 15277 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK f 0.25 FSAfiCO PER POST PER KWART. Bil VQöRUiTBETALHSQ f 3.57'/, ÖÜREAUXt RASSAULAAH 49, HAARLEM. TELEFOOM 1428, 2741 EN 1748, ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- We9 ingang wan I November 1920 sijw de maxiaium {irijzen sus vangt wasigesteïd s HUISBRAND afgehaald A"tbracJet per H.L. Eier.iO.en ft Kaciiekolsn 91 ff Grove Gascokes en Parelcoke8 G Kiopie Gascokes Biu nKoulorikeiten per 100 K G. Gieicokes ea Kamerovencokes 1000 Gebroken Gieico.tes 3.95 3.30 3.30 2.08 2.28 3.65 thuisbezorgd f 4.25 3.60 3.60 2.30 2.50 3.95 71.30 74.30 I dustrlekolen f 83.—; Gietcokes f 106.30; Steenkoolbriketten f 89,y.; Smeekolen f 83.—; Zuiggasantbraciet I 84.10; alles per 1000 K G. üïrecieui* brandstoffen-Bureau TEKST-VER VALSCHmG. Binnenlandsch Nieuws. POSTBESTELLING EN ARBEIDSWET. Het is bekend dat het Verbond van Ne der landsche Fabrikanten Vereenigingen eenige maanden geleden bij den minister van waterstaat bezwaren opperde, tegen het in üe dagbladen verschenen bericht dat indien men wenscht, dat correspon dentie, bestemd voor pLaatsen gelegen op grooten afstand van de plaats van uit zending uiterlijk in de eerste bestelling op Maartdag bij de geadresseerden wordt bezorgd, het gewenschlt is, dergelijke cor respondentia voor 12 uur 's namiddags op den voorafgaandea Zaterdag ter post te bezorgen. Het Verbond stelde zich op h<et stand punt dat de administratie van den post dienst rekening moest houden met de om- staudiglheid, dat de industrieele- en han delskantoren des Zaterdags om 1 uur ge sloten worden en dat de post van dien dag, dus eerst te circa 2 uur ten post- kautore kan zijn. In verband daarmede stelde het ver- bondabestuur de noodzakelijkheid in het Licht dat alle stukken welke Zaterdags voor 2 uur n.m. ter post zijn bezorgd des Maandags ter plaatse van bestemming in de eerste bestelling zuilen worden uit gereikt. Het verbondsbestuur heeft thtans van den minister bericht ontvangen, dat zulks in den regel inderdaad zal geschieden. Voorts deelt de minister mede, dat de directeur-generaal der posterijen en tele grafie voor alle gevallen, waarin de boven staande regeling niet wordt in acht ge nomen, zal onderzoeken of een verbete ring in den door het verbo.nlsoestuur ver langden geest mogelijk is. IXE lèOTTEKD AMSCIIE HANDELS- EN LANDBO UWBaNK. Eigen vruchtenkweekerijen. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Korte Berichten. In den nacht van 29 op 30 October ia van de motorschuit van hlet Utrecht- sche schjetschuitenveer tusschen Nigte- vecht en Smal Weesp overboord gesla gen en vermoedelijk verdronken. Dirk Vis, oud 24 jaar, gehuwd en vader van één kind. Hij woonde te Utrecht, Knip- straat. Een 8-jarige knaap is voor een paar dagen van zijn pleegouders te Amsterdam weggeloopen om naar Hilversum te gaan, waar zijn vader woont. Onderweg werd hij door een auto opgenomen, die Lem aan de politie te Bussum overgaf. De recherche bracht den armen jongen van tiaar naar Amsterdam terug. Andermaal is te Deiizijl een sioom- sichip van Letland aangekomen om een lading paarden te halen, die in het noor den van ons land worden aangekocht. Uit Hoek van Holland seinde men Zondag; Vanmorgen halfzeven is de log ger „Ma 82", schipper A. v. d. Ende, op het Noor derf iioofd gestrand. Loods boot No. 7, d ie juist in de nauijheid was, heeft met haar sloep de bemanning van boord gehaald en hier geland. De nieuwe Bergingsmaatschappij van Maassluis is bezig de inventaris te bergen. Het schip ia wrak. M. v, G.,.te Kerkdriel, ia onder een zwaar beladen kar geraakt, waarvan het paard op hol was geslagen. Ten gevolge van de bekomen verwondingen is da man spoedig overleden. Waai* gaan wij heen? JUBILEA. Gisteren was mej. Leuven 12Va jaar ia dienst als werkster op het kantoor van den heet' Noë, oliel'abrikant Het ontbrak haar niet aan belangstelling. Zij ontving bloemen en een enveloppe met inhoud. De heeren J. van Llten en C. O. Montauban herdachten gisteren den dag, waarop zij vóór 2ö jaar in dienst tra den ter Provinciale Griflie alhier. De ju bilarissen werden door hun «ideelings- chefs toegesproken en ontvingen namens den griffier en collega s respectievelijk de eerste een fraaie klok eu bloemen, de tweede een paar platen in lijst met bloe men. De jubilarissen hadden verder den dag vrijaf. LEESKAMER, Voor de Raadsleden is ten Stad hui ze een leeskamer ingericht, waar zij de stukken kunnen inzien. BEGRAFENIS J. v. d. BERG. Betreffende deze begrafenis verzoekt me-n om in aansluiting op het Zaterdag reeds nnmefde, nog te meiden dat op het Kerkhof aanwezig waren deputaties van de besturen van den R.K. Kring en van de H.F.C. „Haarlem". DE AMSTERDAMSCflE P(OORT. Onder den titel: „De criticus van den weg" schrijft „Bob" hjet volgende in „Ds Revue der Sporten": „Het was bij de Amsterdaniselie Poorf in de Spaarne-stad, of beter; het wast Tk sfco-nd in 't midden van dit meer nittoresk clan practHch bouwwerk met S auto. ik was dus volgens de regels "an den weg, gerechtigd tot verder-rij- den, toen plots daarop van den andoren kant een moderne benzine-wagen opdoem* de, en tegelijkertijd daarachter twee ko lossen van verhuiswagens. De boel zat, wat men noemt, vast. De mij tegemoet rijdende auto kon, hoe wei dit alweer vol gens de regels van het verkeer gebiedend' zou zijn geweest, onmogelijk aehtoa-ait rij den, dit met het oog op de monsters, die ons huisraad vervoeren. Op de welwil lendheid van de desbetreffende voerlui speculeeren, het zou onnut werk zijn ge weest, en eveneens een tikje ouredoLyki daar een auto sneller achteruit gaar dan een verhuiswagen. Ik besloot dan niet genoegen tot rctireeren. Ik reiirmrcj^ zoodanig, dat de mi} tegemoet radende! automobilist veilig passeeren en poort en brug verlaten kon. Hetgeen mij een pet- tik en een dankte jan bedoelden toerust' COURANT DE ABOaNEMEHrSfSUS MÖRAAÜT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN* ft f» 99 -;»:>Vw'Kïï- - j,ir--£:>.«• v Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er is in de aigeloopen dagen in kringen, die daar uisluitend eu alleen invloed op liedbeu, klrijd gevoerd over den prijs en de kwaliteit van het brood. En daar het hier een der be langrijkste levensbenoodigdheden geldt, is dit geseml alle aandacht waard. Ue Minister van Landbouw verlaagde de vo rige week den prijs van de regeeriagsbtoem mei f 1.1)0 per lüü K.U. van welken maat regel natuurlijk daling van den zeer hoogen broodprijs werd verwacht. Maar kort daarop deelde het hoofdbestuur der Nederlandsclie Vereenigiug van Werkge- veis iu hel bakkersbedrijf in de bladen mede, „dat de door den Minister van Landbouw vastgestelde verlaging van den prijs van Re geeringsbloem met f 1.50 per 100 K.U. gee- nerlei invloed op den broodprijs kan en zal maken, omdat be regeeringsbloem, vermengd als deze is met rogge en aardappelmeel en derhalve van minderwaardige kwaliteit, bijna niet meer door de bakkerij van de Regeering wordt algenoinen. De bakkers verwerken thans zuivere vrije tarwebloem, waarin geen rogge en aardappelmeel voorkomt De prijs van deze vrije bloem heeft geen verandering ondergaan en is beduidend hooger dan die van de Regeeringsbloem." Daarop komt het Haagsche correspondentie bureau blijkbaar sprekend namens den Mi- nisier hedenmorgen met de verrassende me- dedeeling, „dat tot dusverre nog niet tot de verwerking van aardappelmeel in de regeerings bloem is overgegaan, zoodat geconstateerde kwaiileitsvermindering tengevolge van aardap pelmeel lot het rijk der verbeelding behoort „In de toekomst zal de vermenging met aard appelmeel bovendien slechts op zoo geringe schaal plaats vinden, dat de aanwezigheid daar van uitsluitend bij microscopisch onderzoek zat kunnen worden waargenomen; de voedings waarde, smaak en kleur van he brood zullen er geen ongunstigen invloed van ondergaan. De beweerde minderwaardigheid van de regee ringsbloem moet voor een groot deel gerekend worden te bebooren tol een propaganuamiddel van degenen, die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen. „Met den meeslen nadruk zij verzekerd, dal van de bloem, door de regeeriug ter beschik king gesleld, een witlebrood van uitstekende hoedanigheid is te bakken. Dank zij de geringe toevoeging van aardappelmeel en rogge en een weinig hoogere uilmaling kan deze bloem on geveer f 3 per 100 K.U. goedkooper geleverd worden dan de vrije bloem. De regeering slell de bakkerij hierdoor in slaat wittebrood te vervaardigen, dat eenige centen per K.U. goed kooper is dan dat uit vrije bloem vervaardigd." Nu zouden wij toch willen vragen; wie heeft hier gelijk? Het gaat hier om twee belangrijke vragen: tsle, kan van regeeringsmeel, samen gesteld volgens de beschrijving van het Haag sche correspondenliebureau, een deugdelijk en in alle opzichten onschadelijk voedsel worden gebakken en 2de, kan als gevolg daarvan de broodprijs worden verlaagd? Zoo spoedig mogelijk dient hier door deskundig onderzoek een uitspraak te worden gedaan. Dit geschil tus- schcn minister en bakkerij moet nu weer niet hangende blijven, terwijl ondertussclien het publiek óf wel slecht brood krijgt ól wel te veel betaalt, óf wei beide gelijk* Blijkt inmiddels, dat uit bet in prij» verlaag de regeeringsmeel wèl goed brood i» le bak ken, dan U het woord aan de gemeentebestu ren, om een maximumprijs vast te stellen. Nu de Minister nogmaals uitdrukkelijk aan de be voegdheid van de gemeentelijke overheid le dien opzichte heeft herinnerd, zullen de bur gemeesters ook en vooral der aleine gemeenten, waar nu de broodprijs varieert tus3cbeii 31 en 43 cent. goed doen zoo spoedig mogelijk van hun wettelijke bevoegdheid gebruik te maken. De broodprijs is voor de overgroole meer derheid der gezinnen een te belangrijk iets, dan dat niet alle geoorloofde middelen vot verla ging zouden .worden aangewend, De „Limb. Koereir" had, zooals onze lezers zich zullen herinneren, „Hel Volk" op tekstver- valsching betrapt toen bet soc. hoofdorgaan een motie van de Maastrichtscbe vergadering van Katholieke postmannen weergaf met en kele woorden daarin gelascht, welke niet in de motie slaan of stonden. Nu, een veertien dagen later reageert „Het Volk" daarop; dit doet het blad op een wijze als men alleen van dien kant kan verwachten. „Wij kunnen niet meer nagaan, aan welk blad de door ons gegeven tekst ontleend was, zegt het blad, in elk gevat was het een der groote burgerlijke bladen. Het zou echter belangwekkend zijn om na te gaan, hoe het tot de publikatie van twee teksten kon komen. Er was toch soms niet een oorspronkelijke tekst van het personeel, die later wellicht door een geestelijk adviseur Oi een katholieke redactie gewijzigd werd?" Dat „Het Volk" niet meer kan na gaan, aan welk blad de door haar gegeven motie ont leend was, wijst op een zeer gebrekkige rege ling ten bureele van de „Volk"-redactu. Maar men stelle in de uitvlucht van „Hel \olk geen vertrouwen. Wij hebben, aldus het Limb. Katholieke orgaan, de gewraakte vervalsching nergens waorgenimen dan alléén in het Volk De misselijke insinuatie van Het Volk, wel ke het blad aan zijn uitvlucht, welke geen uit vlucht zijn kan, verbindt, kan men gevoegelijk vooropgaan. Zulke minderwaardige uitingen straft men 't best door ze geen wederwoord te gunnen. Zaterdagmorgen zou le Rotterdam om tieu uur in het Veraooplokaal de tweede trekking plaats hebben vau de Kolleraamsche Premie-leening 10201921, uitgeschreven door de Kolterdamsclib Handels- en I.andbouwbank, die gevestigd is in bet pand „Singelzicht" aan den Noordsingel. Volgens de advertenties van deze bauk, zijn er in het geheel 15010 premiecn ten betoope van meer dan acht ton gouds. De directie en dc commissarissen van de Rot- terdamsciie Handels- en Landbouwbank hadden zich op het bepaalde uur in hel Verkooplokaa! om de groeue tafel geschaard, waarop de trom mels met toten, serienummers en prijsaanwijzin- gen geplaatst waren. Toen trad een inspecteur van da centrale re cherche met vier rechercheurs de zaal binnen, die, op last van de justitie, beslag legde op alle loterijbescheiden, welke naar het hoofdbureau van politie overgebracht werden tot nader on derzoek in hoeverre hier sprake zon kunnen zjjn van overtreding der loterijwet, VREEDZAME BESLECHTING VAN ARBEIDS GESCHILLEN. Het U bekend, dat de Minister van Arbeid ln het begin van dit jaar. tijdens het debat over de transportarbeidersstaking in de Tweede Ka mer, een wetsontwerp heeft aangekondigd, waarin wettelijke regelingen zouden vervat zijn, tot bevordering van vreedzame bijlegging en voorkoming van geschilten over arbcidsaange- tcgenheden. Naar de „R.-K. Vakbeweging" verneemt, is dat wetsontwerp reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en kan de indiening bij de Stalen-Generaat spoedig worden verwacht Drooglegging Zuiderzee. Volgens een be richt uit Rijnland onderhandelt de Nederiand- sche regeering met eenige mijnen en hoog ovens, vooral in de omgeving van Hemborn over den inkoop van grocte slakkenbcrgen om deze te gebruiken voor het afdammen van de Zuiderzee. Men zou daar de aanzienlijke hoe veelheden slakken graag kwijt willen, om groo te terreinen voor andere doeleinden vrij le krijgen. Uituoer van stroo toegestaan. Met ingang van 3 Nov. is bet verbod tot uitvoer van stroo alleen voor zoover dat stroo in pakken geperst is, opgeheven. DE KOLENVOOBZIENING. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, heeft de Minister van L., N. H. mee gedeeld, dat hij overweegt in het bestaande stel sel der kolen voorziening wijziging te brengen, zoodra een dusdanige verruiming op de kolen intreedt, dat de huisbrandrantsoeneering kan worden opgeheven. Wet is het waarschijnlijk te achten, dat zich ook dan nog voorloopig een dus danige afstand tusschen de prijzen van Lim burgsche en buitenlandsche kolen zal handha ven, dat prijsegalisatie noodig blijft en dus de Kegeeringsbemoeiing met de brandstoffendistri- butie niet kan worden opgeheven. SPOORWEGONGELUK TE BURNE. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Borne de laatste goederentrein uit Hengelo door verkeerden wisselstand, op een kopspoor gereden en ontspoord. Het personeel sprong er af, be halve de remmer Quintemeyer uit Almelo, die in zijn hokje werd doodgedrukt. Een baanwach tershuis werd omgereden. De matcrieele schade aan de locomotief en een achttal wagens is belangrijk. De justitie was Zondagmorgen ter plaatse. De dienst werd niet vertraagd. De „Courant" meldt nader, dat zich op den trein acht personen bevonden. Zes sprongen er af. De machinist en een remmer bekwamen daarbij lichte verwondingen. Een der conduc teurs werd bij het op elkaar schuiven der wagens tusschen de goederen naar boven geschoven en geraakte daar bekneld, zonder dat hij gewond werd. Het lijk van den remmer moest worden uitgezaagd. De borstkas bleek in gedrukt Na het rangeeren op het rangeerterrein had een der arbeiders-rangeerders verzuimd den sleutel van den wissel te nemen. Toen de trein met een vaart van 40 K.M. binnenkwam, konden de seinen, in verband met het laten zitten van den sleutel op den wissel niet werken en reed de trein dus door, met het bovengemelde ge volg. DS. SCHERMERHORN TE BRUSSEL GEARRESTEERD. Op verzoek van de Internationale Anti-Militai rislen-Vereeniging, sectie België, begaf ds. N. J. C Schermerhorn zich Maandag j.l., behoorlijk voorzien van pas en visum, naar België, ten einde daar in een viertal steden een openbare propagandarede te houden. Zonder moeilijkheden passeerde hij de grens en bracht hij twee dagen in Brussel door. Maar juist voordat hij ziel Woensdagavond naar de vergadering te Brussel zou begeven, werd hij door de politie gearres teerd op grond van een bevel tot inhechtenisne ming van het Belgische departement van Justi lie, dat zijn aanhouding gelastte, ook al waren zijn papieren volkomen in orde. Hoewel ds. Schermerhorn bereid was van optreden af te zien en onder eerewoord toezegde, den volgen den ochtend per eersle gelegenheid naar Holland te vertrekken, werd hij in een onsmakelijke cel gezet, zonder dat men hem mededeelde, hoe lang zijn gevangenschap zou duren. Ds. Schermerhorn werd als een misdadiger be handeld. Hij werd gedwongen zich aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen, hij werd gefotografeerd eu er werden vingerafdrukken an liet genomen. Voor voedsel gaf men hem een homp droog brood, zonder mes, wat soep n een paar horden aardappelen. Na van Woensdag tot Zaterdagmorgen aldus gevangen te hebben gezeten, werd hij per spe ciaal transport naar Roosendaal vervoerd. Zijn pasvisum werd ingetrokken. EF.N TEEKEN DES TIJDS. De Utrechlsche correspondent van „De Tijd" schrijft; Da Sint Nicolaas-commissie te Utrecht be- J sloot dit jaar geen uitdeeling op de scholen te doen plaats vinden op grond van de overwe ging, dat hel benoodigde geld slechts met groote moeite zou worden verkregen uit kringen der burgerij, die hei op het oogenblik zelf uiterst bezwaarlijk hebben, terwijl daarnaast als argu ment gold, dat dit geld zou worden besteed ten bate van gezinnen, die het op 't oogenblik be ter hebben dan de kringen, waaruit de Siut-Ni- colaas-commissie gewoon is haar bijdragen te innen. Op den Groesbeekschenweg te Nijmegen, juist voor zijn woning, is Maandagmiddag de gep. luitenant-kolonel van het Indische leger, J. H Hartmaan door een in snelle vaart rijdende auto aangereden en kort na bet ongeluk over leden. De auto reed door, doch de bestuurdei werd later opgespoord. Het bleek te zijn de 17- jarige D. te Nijmegen, die zonder rijbewijs reed met de auto van zijn vader. Een vrouwtje kwam te Emmen (Dr.) op het belastingkantoor om 121 belasting te be talen. Ze legde het geld neer. zuchtende: „Dat is alies wat we hebben". Het bleek echter, dal ze slechts 1.21 te betalen had en dus met 99/100 van haar schat terug kon keeren. Een meevaller dus. Te Hoogeveen (Drente) zat een kotonlehuis worden gebouwd, waar een zeventigtal kinderen zullen opgenomen kunnen worden. In het jaar 1922 zal met de verpleging kunnen worden aan gevangen. Op weg naar de paardenmarkt te Zwolle kreeg de landbouwer K. een trap van het paard tegen het voorhoofd. Hij overleed kort daarop. Wegens de werkloosheid in de sigarenin- dustrie vertrekken, volgens het „Hbld." vele be kwame vaklieden uit Brabant naar Amerika. In Friesland moeten vele boerderijen, in 1916 voor 6 jaar verhuurd, thans weer inge huurd worden. De prijzen zijn veel hooger, vaak tweemaal zoo hoog. In Scholerland is de huur prijs van een boerderij bijna 5000 hooger per jaar. Te Budel (N.-B.) is gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst een zich noemende dr. Rulsch van üugteren. Zijn werkelijke naam blijkt veel eenvoudiger te zijn. Hij weigert niet alleen voedsel, doch ook vol doende dekking. AGENDA 3 NOVEMBER. Sociëteit „Sint Bavo" 89 uur Soc. Wetgeving 8 uur Ledenvergadering R. K. Volksbond. Stadsschouwburg 8 uur N.V. Tooneel- vereeniging: De Koopman van Venetië. Raadhuis li/2 uur Raadsvergadering. Sint Martha-vereeniging K. Houtweg 13, 34 uur Belrekkingbureau. Bisschoppelijk Museum dagelijks uitgeno men Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Francis Koene. Viool-retical. Hier in Haarlem gaat men enkel naar de con certzaal om „Auslander" te hooren en won derkinderen. Voor wat onze knappe Hollandsche kunstenaars te zeggen hebben, heeft men geen oor. Men zou waarlijk om de zaak lachen als ze niet zoo bitter ernstig was. Daar komt een onzer knapste Hollandsche violisten, Francis Koene. Men heeft hier genoeg gelegenheid gehad om hem te hooren. Reeds zijn debuut op „Zang en Vriendschap", nu drie jaar geleden, had een zeer gunstige pers. En of schoon het verstandig is, om bij een debuut Ho- ralius' „Saepe slilum vertas" niet uit 't oog te verliezen, heb ik het bij die gelegenheid over hem neergesclirevene steeds door zijn volgende concerlen niel slechts bewaarheid gezien, maar in zijn vioolspel een gestadigen groei waargeno men. Nu gaf Francis Koene in Haarlem een eigen concert. Hij had nu op een behoorlijk bezette zaal mogen rekenen. Maar jawel! Dat deze ras echte violist in zoo korten lijd tot een onzer eminentsie viool-kunstenaars zou uitgroeien, om dit te constalecren waren behalve de pers, een veertigtal toehoorders in de zaal aanwezig. Meen nu niet, dat hij zich door deze leeg© stoelenrijen liet intiinideercn. Francis Koens speelde dezen avond «Is de ras-violist doet, en voor wien alles om hem heen verdwijnt, ais hij zijn instrument aanstrijkt Hij zong op zijn schoo- ne viool zijn „bel canto", de heerlijke A-dur so nate van Handel. Wat een klaukeiiadel, van 't begiu tot het eind. En in diezelfde nobele toon- geving looverdo hij ons de, mij overigens wei nig sympathieke, Ciucouna van Vituli om, tot een beeld van zuivere schoonheid. Men hud veelal moeite, in het daar gespeelde het eentonige maak werk uit den generaal-bas-lijd te herkennen. Bij Handel en Vituli was zijn stijlbegrip der klassie ke meesters volmaakt gezond. Groote verrassing bood echter zijn concert van Dworsjak. Technisch een moeilijk uil te voeren werk, waarvoor bovendien ceu physiek wordt gevraagd van je wc-lste. Want deze vuri ge, bruisende rythmen, die hartstochtelijk uit gezongen melodie, die felie contrasten in ttyna miek, in rylhme, in stemming; ze zijn bi, Dworsjak een spontane uiting van wat er in hem omgaat. En als een geboren Tjecli heeft Francis Koene dit veeleisehende werk gespeeld. Geen moment van inzinking, geen oogenblik te kort aan physiek; eu ik herinner me niel, dit werk ooit zoo te hebben genoten als in Kocnc's kloeke, gezonde, viriele vioolspel. Alsof 't kinderspel was, kwam hij ai dadelijk terug om Saracasale voor te dragen. Waarlijk, deze jonge man beschikt over een dosis ia- houdsvermogen, zooals men zc hij niet velen aantreft. Zijn kraehtig-gezond temperament ver- mijdt ook alles overbodigs, alle ctfeclmakerij is hem vreemd en men krijgt steeds den indruk dat hij nog tot heel andere dingen ia slaat is, dcch dat hij ook het hoogste langs zuiver-arhstieken weg zal bereiken. In Brahms (Ungarische Tanx no. 5) was zijn samenspel met mevr. Rt-niak* Koene vlot eu gemakkelijk. Voor de vertolking der technisch zeer zware orkestpartij van Dworsjak's concert, kan men haar ten zeers,e prijzen, al had in deze partij in het Finale het rythme losser gekund. Zoo had men in de Leida cerslgespeelde programmanummers ook een fij ner touché verwacht, 't welk toch geenszins den te bewerken indruk van „Erhabenheit" behoeft buileu te sluiien. Voor Brahtns, zooals gezegd, en ook in Mazurka van Koene's leermeester Ziia- mermann, enkel lof. Den tóen November zal Francis Koene hier optreden als soliste op het ledenconcert vaï Haart. Muziekkorps onder Gerharz' leiding. G. J. K. DE WEELDEBELASTING. De Kamer van Koophandel en -Fabrie ken to Haarlem heeft aan de Minister van Financiën advies uitgebracht inzak» het wetsontwerp We-elde-beiasting. Le Ka mer beveelt aan deze wet, zooals zij voor haar ligt, niet in te dienen, tenzij wan neer fiscale overwegingen dit nadrukke lijk eischen, zóó gewijzigd, dat de weel- delijn getrokken wordt op een wijze, die beter overeenkomt met de opvattingen der Kamer, waarbij noodzakelijke of nut tige zaken zullen zijn uitgesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1