BKlilCHTÜN Nieuws uit Haarlem. HAARLEM UIT ONZE VORIGE OPLAAG EEN WINTERBODE. Men is begonnen met het afbreken van de eier- en zuurkraampjes die tegen de Groote Kerk geplaatst zijn. Deze ver trekken immers tegen den winter. DE BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. In Café Monopole zat Dinsdagavond 9 Nov. de eerste wedstrijd worden gehouden in aid. A van den Biljartbond Haarlem en Omstreken, tussehen de clubs „De Korenbeurs" en „D.E.S." Precies 7 uur nemeu de wedstrijden een aanvang. DAMMEN. De hoofdklasse-competitie van den Ne* derlandschen Dambond vangt a.s. week aan. Voor de aideeling Noord, waarvoor heb ben ingeschreven de damclubs: Gezellig Samenzijn, Amsterdamsche Damvereeni- ging van Embden, het Ver. Amster- iamseh Bamgenontschep D.O.S. en Joe. Blankenaar, alle te Amsterdam en de Haarlemsche Damclub luidt 't program ma als volgt: 8 November: V.A.D.Gez. S; 16 No vember Jos. BlankenaarD.O.S. en Gez, S.v. Embden; 20 November V.AJD, Haarlemsche Damclub; 23 November J. B.Gez. S.; 24 November V.A,D,v, Emb den; 27 November H.D.D.O.S,; 30 No vember v. E.D.O.S,; 5 Dee, J, B, H.D.; 8 December v. E.J B,; 8 Decem ber D.O.S.V.A,D,; 12 December H, Dl, G.S.; 14 December V.A.D,J, B, en 19 December v. E.H. D. De eerstgenoemde clubs zijn tevens de ontvangende. Vermoedelijk zal ook in deze competitie medespelen een tiental der pas opgerich te damclub „de Zaanstreek", BRANDJE. Maandagmorgen ontstond brand in het prieeltje, staande in den tuin van de kweekschool voer onderwijzeressen aan de Twijnderslaan, op de voormalige buiten- plats van mej. Coenen. Met emmers wa ter werd het vuurtje gebluscbt. 't Huisje en een deel der schutting verbrandde. Vermoedelijk hebben jongens vuurtje ge stookt. De brandweer was aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. VAN ONZE RECHTBANK. Leeraar-Commnniót. Maandagmiddag kwam voor de zaak te- Een L C., leeraar aan een Zaandamsch yceum, die in een vergadering der Com munistische Partij, welke hij presideerde op 10 Sept. j.l. eenige minder vleiende (woorden gebezigd had tegen den Inspec teur van Politie te Zaandam, die bij die vergadering tegenwoordig was. In ge roemde vergadering, waar hoofdzakelijk over de belastingen gesproken werd, had bekl. o.m. gezegd: „Ik constateer, dat de inspecteur van Politie te Zaandam niet in staat is de orde te handhaven, maar wel om wanorde te scheppen." Destijds was juist de partijgenoot B. tran beklaagde vrijgesproken van een hem ten laste gelegde beleediging, eveneens van een ambtenaar in de uitoefening zij ner functie. In Zaandam liepen op het oogenblik, dat be oelde vergadering gehouden werd, stellige geruchten, dat de Inspecteur van Politie (er is er maar één in Zaandam) zou vertrekken en naar aanleiding hier van zoo verklaarde bekL was door hem op die vergadering gezegd, dat Zaan dam blij mocht zijn op die manier een inspecteur, die de orde niet kan hand haven, kwijt te raken. De Officier van Justitie vond het jam mer, dat iemand met een ontwikkeling als van dezen bekl. het noodig oordeelde om met uitlatingen als hierboven om schreven zijn overtuiging kraehft bij te zetten. Tegen den bekl. werd een geld boete van 25 «ubs. 25 dagen hechjtenis geëischt. i UITSPRAKEN VAN MAANDAG 1 NOV. J. do B. landbouwersknecht te Broek in Watertand, thans ged. H. van Bew. te Haarlem, Iandlooperij, 3 dagen hechte nis. J. W. arbeider to Lisse, thans ged. H. van Bew., mishandeling, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. ,J. R. timmerman, te Hillegoun, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. T. C. los werkman, te Haarlemmermeer, opzette lijke en wederrechtelijke vernieling van eentg geheel aan een ander toebehoorend goed, 2 maanden gevangenisstraf. J. H. M. arbeider te Amsterdam, bij verstek, eenvoudige beleediging, geldboete van f 15 subs. 3 dagen hechtenis. P. A. v T werkman te Aalsmeer, bij verstek, mis handeling, geldboete van f 15, subs. 3 dagen hechtenis. M. V. kantoorbediende te Amsterdam, overtreding art. 239 W. v. S_, geldboete van f 15, subs. 3 dagen hechtenis. J. v. d. H, arbeider te Noord- wijk, mishandeling, 2 maanden gevange nisstraf. A. II., hvr. van HvLte Purme- rend, bij verstek, eenvoudige beleediging, geldboete van, f 1, subs.-1 dag hechtenis. G. W. veehoudersitneebt te Edam, mis handeling, 14 dagen gevangenisstraf. J. 'H. W. arbeider te Edam, beleediging en bedreiging met eenig misdrijf tegen liet 'leven gericht, 1 maand gevangenisstraf. OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Van scc.-dem. zijde is hier ter stede een sub-comité opgericht ter verzorging van Ccstcnrijksche arbeiderskinderen. Het centraal-eomité 13 gevestigd te Amster dam. PERSONALIA. Bij resolutie van den minister van Ko loniën is ter beschikking van den Gou verneur-Genera H v. Ned.-Indië gesteld de heer D. Bakker, te Schoten om te wor den geplaatst als scheepmaker (contracts werkman) bij het Marine-établissement te Soerabaja. voor bet examen vrije- en ordeoefenin gen slaagden te Amsterdam o.m. de da mes G. A. de Kok, D. Kunn, A. Modor, T. Brinkel en J. Schansema, allen van Haarlem. Ingesteld is een commissie welke zaL onderzoeken op welke wijze eene pen sioenregeling behoort tot stand te wor den gebracht ten behioeve van het perso neel der intercommunale tramwegen, zoo mede van nagelaten betrekkingen van dat personeel, hetzij voor elke tramwegmaat schappij afzonderlijk of gemeenscblapipe- lijk voor meer maatschappijen. Tot lid is o.m. benoemd de heer W. J. Burgers- dijk, gedelegeerde der E.S.M. te Heem stede. DE .QUALITEIT VAN HET MEEL. Wij ontvingen de volgende motie ter plaatsing: „De Kaarl. Broodbakkcrspatroonsver- eeniging, in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van een pers bericht, waarin o.m. wordt te kennen ge geven, dat de bewering, als zou de min- ct er waardigheid der Regeeringsbloem voor 'n groot deel gerekend moeten worden te zijn een propagandamiddel van degenen, die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen, van oordeel zijnde, dat een dergelijk bericht ten eenen male onwaar is en mis leidend werkt, van oordeel, dat de bakkerij vrije bloem verhakt alleen en uitsluitend omdat de kwaliteit en samenstelling van de Regee- ringsbloem van dien aard is, dat met reent van minderwaardig kan gesproken worden, besluit ernstig te protesteeren tegen der gelijke persoerichteu, welke tot niets an ders dienen dan bij het broodetend pu bliek een verkeerde voorstelling betref fende het bakkersbedrijf te vestigen.' Waai* gaan wij heen? burgerlijke stand. Ondertrouwd; 3 Nov. J. M. Koopman en M. H. Baaien. J. H, Kokkelkoren en E. de Graaff. B. ter Smitten en J. Muuff. A. Stend en E. Serlui C. J. Mulder en A. J. M, Kompier J. J. P. Kraaijex en J. de Wit H den Otter en P. C. Junge. A. P Hij- koop en C. M. Wessetius. H. J Huls- hoff en C. v. d. Bogaardt. J, L, .Wa- gemaker en O. F. v. Egmond. Getrouwd: 3 Nov. F. Metselaar en J. v. d. Bijl. W. Bakker en C, .Wit, C. J. Moerwijk en E. W. H, ten Bosch E. J. Baanvinger en R. Eiser. M, P. Luijken en J. Weber- W. C, v, Wooning on J. H. Kensen. W. Hof stee en J. Bos. A. Wijtkamp en A. W de Graaff. M. A. v. Diessen en C, G. Koelemeijer. Geboren: 29 October z. van .G W. Vis ser— Koch. 1 Nov. z. van H. M, E, Korstjens— Huijboom. 2 Nov. d. van B. v. d. VlistHandgraaf. z, van F, J. WildemanKloosterboer. Overleden: 2 Nov. N. v. d. Bos, 83 j. Adriaan Loo-sjesstraat. J. Slager 77 j. Nieuwe Gracht. B. G. v, d, Meer Oudshoorn, 75 j. L. Boogaardtsferaat. BLOEMENHAAG. Tot agent van politie alhier is benoemd die Leer G. Zwarte veen, thans rijksveldwachter te Tiel. HEEMSTEDE. Maandag werd op de be? graai plaats alhier ter aarde besteld hiet stoffelijk overschot van den heer C. Broer- se, in leven chef van de gemeentelijke veerdiensten te Amsterdam. De heer O. Broerse was van I Augustus 18S1 tot I Mei 1896 in de gemeente Nieu wer - A mstel werkzaam in verschilende ameties, als brandmeester, wijkmeester, schatter voor het vergunningsrecht, marktmeester. Nadat do gemeente de stoomponten op het IJ in eigen beheer had genomen, werd hij op 1 Nov. 1896 belast met de exploitatie van de Gemeentelijke Veer diensten., In den rang van opzichter, hoofdopzichter en chef heeft hij het be heer van dezen diensttak gediend, tot dat hij op 21 April 1920 wegens ongesteld heid werd gepensionneerd. SCHOTEN. Aaaoesieuiag. Hoe gemeen tebestuur heeft aanbesteed: de levering van leermiddelen en schoolbehloeften, ten behoeve van de openb. lagere schiolen in 1921. Ingeschreven werd als volgt: H. de Kleijn, Schoten, sah.oolbehoeften, monster a f '2732,17, b. f 3CO0. C. v. Akkooi, Scouten, leermiddelen vooi het ham: werk onderwijs f 748. SCHOTEN. Le Vrij wil.ige Brandweer. In de Raadszaal is een bijeenkomst ge houden door de hieeren Verion, Souverein Loerakker en Pruschen, leden van den raad, en een aantal leden van de on langs ontbonden vrijwillige brandweer, met het doel een oplostang te vinden in het geschil tussehen het gemeentebe stuur en de V. B. Er is alle aanleiding om op een oplossing van het geschlil ta rekenen 1 \inen. De gestadige toeneming van het vervoer ^naakt, *00 men bij sloomtractie blijft, een be langrijke cn weinig productieve uitbreiding van de stations noodzakelijk, doch dc tijden zijn er nn niet naar daartoe over te gaan. Door toepassing van elcctrische tractie zou deze uitbreiding kunnen worden voorkomen door de groctc vereenvoudiging in het rangeeren. Het omslachtige manoeuvreeren en andersom ran geeren der machines zou komen te vervallen. Dit eenvoudiger rangceren maakt hij behoud van de beslaande stationsinrichtingen en be veiliging een meer frequenten en dus beleren dienst mogelijk. Daarbij komt dat het sleenkolenvrnagstuk nog steeds nijpend is en clectrificatie een be langrijke kolenbesparing zal brengen. Dit spreekt van zelf. Bij het stoken van een loco motief houdt m enmet de noodzakelijkheid van een gercgelden dienst op dc eersie plaats reke ning; de trein moet op lijd aankomen. De zui nigheid komt pas op de tweede plaats. Op clectrische spoorwegen evenwel, waarbij de electriciteit in fabrieken opgewekt wordt, waar bij men met de meest economisch werkende stoomketels en stoomwerktuigen kan toepassen, kan de meeste zuinigheid betracht worden; men kan met goedkoopere soorten kolen stoken, die voor locomotieven ongeschikt zijn enz. Boven dien moet een locomotief, ook wanneer zij stil staat, onder stoom gehouden worden, hetgeen een onproductief gebruik van kolen tengevolge heeft, terwijl een stilstaande electrischc trein geen stroom verbruikt. Dat bij voltooide clectrificatie van de spoor wegen een niet -onbealngrijke bezuiniging ver kregen zal worden door het uitvallen van de zware kolen treinen, noodig om de depots van kolen te voorzien, met het bijkomend voordeel dat de sporen van die treinen ontlast, voor ander r.nttig transport vrijkomen, behoeft geen beloog. De heer Barnet Lyon deelde nog mede, dat het in het voornemen ligt, bij de electrificatie onzer spoorwegen, met de lijnen Amsterdam- Rotterdam en Amsterdam-Amcrsfoort te be ginnen. HINDERWET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat de Directie der Naamlooze Vennoot schap Margarinefabriek voorheen Cohen en Van der Laan, alhier aan hun college heeft mede gedeeld, dat door haar beroep is ingesteld tegen hun besluit d.d. 16 October 1920, voorzoover betreft: de onder I omschreven weigering van vergunning tot uitbreiding harer margarinefa briek, gevestigd in het perceel aan dc Leidsche Vaart, plaatselijk geteekend 50, en de onder III van gemeld besluit omschreven voorwaarden sub d en e verbonden aan de vergunning tot wijzi ging van genoemde fabriek door het daarin plaatsen van een electromotor van 150 P.K. Ier vervanging van een der machines in het bestaan de machinelokaal. VERLOF DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen, ingevolge arl. 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. W. A. Christiaans om verlof tot het verkoopen uitslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het per ceel aan de Spaarnwouderstraat no. 91. VORST. In de laatste nachten heeft het zóó erg ge vroren, dat de vaarfen en slooten dicht waren en met een flinke korst ijs bedekt. JUBILEUM. Donderdag 4 November a.s. hoopt de heer P. J. Hulte te Heemstede den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de N.V. Haarlem sche Machinefabriek voorh. Gebr. Figee te Haarlem in dienst trad. Hij begon zijn loophaan als jongste bediende bij de heeren Gebr. Figee en vervult bij de N.V. thans de betrekking van Chef-Boekhouder. TYP. ONTW. CLUB „EENDRACHT"* Bovengenoemde studieclub hield 1 November een excursie naar de papierfabriek der hee- len Van Gelder Zonen te Velsen, die zeer wel willend door de directie ter bezichtiging was ge steld. In drie groepen werden de leden rondgeleid, resp. onder leiding der heeren Smit, van der Koos, Procuratiehouders der firma en den heer Daniels, boekhouder, die op zeer onderhoudende en bevattelijke wijze de techniek verklaarden, zoodat de excursisten een zeer juist beeld le zien kregen van de bereiding van het papier, Na de excursie werd in de conversatiezaal van I „Concordia" door de firma de thee aangeboden i waarna, 11a een woord van dank, door den voorzitter voor di leerzame excursie, de terug tocht werd aanvaard. AUTO IN BRAND. Door de een of andere oorzaak raakte gister avond in de Grcote Houtstraat, nabij de Nieuw- straat een auto in brand en wel zoo, dat dc vlam men er onder uit sloegen. De passagiers verlie ten zoo spoedig mogelijk de auto, terwijl de chauffeur mocitee deed de vlammen te doovcn, hetwelk hem even later gelukte. Het geval lokte heel wal kijkers. TWEE JUBILARISSEN. De Haarlemsche Bankvereeniging lelde gisteren onder haar personeel twee zilveren jubilarissen, de heeren P. W. Voskuyl,kashouder, en J. van der Roest, beambte, die beiden 25 jaar aan de in stelling verbonden waren. Namens de 'directie werden zij toegesproken door den heer Jhr. F. Teding van Berkhout en namens het personeel door den heer J. H. van Vliet. Door directeur en personeel werden cadeaux en bloemen aangebo den,terwijl des middags op het kantoor versna peringen werden gepresenteerd. GEVONDEN VOORWERPEN. W. I- de Rooy, F.endrachtslraat 12, armband, en tabakspijp; G. J. Goes, Holsteynstraat 9rd., das; R. Horn, Kerklaan 121, Heemstede, etui m. schrijfbehoeften; A. v. <L Vlies, Koudenhorn 9, 1 pr. handschoenen; H. Booms, Spaarnoogslraa! 23, foxlcrrier; J. Vroolijk, Assendei verstraat 50, witte handschoen; G. de Jong, Brouwersplein 23, 1 pr. kinderhandschoencn; Gem. Reiniging, her dershond; M. v. Loenen, Ostadestraat 8, kleedje; G. Boekelaar, v. O. de Bruynstraat 87, medaillon; J. Pietersan, Klarcnbeekstraat 40, mes; Alphenaar Kruisweg 49, muts; Th. Bariels, Rustenburgerlaan noodwoning 49 D, oorknop; D. Brceuwer, de Clercqstraat 37, kinderporlemonnaie; L. llartog, Sclieepmakersdijk 37, id.; P. de Groot, Oranje boomstraat 129. poriemonnaie; Politiebureau, re cherche, Pandpoort, id.; Politiebureau, smede- straat, id.; T. Wanig, Kamperstra.t 1, id.; J. B. v. Veen, Camphuisstraat 24, id.; J. J. Ketelaar, Heerensingel 59, sleutels cn mes; G. v. d. Weydc, Leidschestraat 28 P, rok. „MARS." Door de onderofficiers-vereeniging „Mars" was Zaterdagavond een feestavond georgani seerd, die wel gslaagd mag heeten. De zaal was goed bezet en er heerschle een vroolijke stemming. Om half acht opende de voorzitter, de heer Hopman, den avond met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen. Hij deelde mede, dal door verschillende omstan digheden het programma niet aangevuld was kunnen worden met scherm- en gymnastische oefeningen, zooals andere jaren het geval was, maar hij hoopte toch, dat allen een genoeglij ken avond zouden hebben. Ten slotte sprak liij den wensch uit, dat de Gemengde zangvereeni- ging „Animata," directeur de heer Ripke, die haar welwillende medewerking verleende en dien avond voor Jiet eerst optrad, niet al 1c critisch beoordeeld zou worröen. Deze speech werd met luid applaus begroet. Alsnu begon men het programma af te werken. Dat dit in den smaak viel, bewees wel het geregeld terug- keerend applaus. Vooral de athletische oefenin gen en dc beide blijspelen mochten zich in aller aandacht verheugen. „Animata" gaf wer kelijk keurige muziek ten gehoore en had mede een ruimschoots aandfeel in het succes van den avond. Om ongeveer half twaalf was liet programma beëindigd en dankte de voorzitter allen, die medegewerkt hadden tot het slagen van dezen avond, inzonderheid de verschillende spelers, teerwijl dames speelsters bloemen werden over handigd. Daarna begon onder leiding van den vicc-voorzitter, den heer de Gee, het bal, waar aan door velen deelgenomen werd. PERSONALIA. Aan den fouricr W. A. J. Wammis van het 10e Reg. Inf. wordt op 4 November a.s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend. BRAND. Dinsdagmorgen omstreeks 12 11. ontstond brancl in den ontsmettingsoven van de firma B. J. van L. op de. Gedempte Voldersgracht. De goe deren, op dat oogenblik daarin, verbrandden. De oorzaak is, dat het water in de toevoeriei- ding waarschijnlijk bevroren was, waardoor de goederen niet voldoende watertoevoer kregen. VERTRAGING. Gisterenmorgen ontstond er op den Zijlweg cenigen tijd een tramvertraging, doordat juist op de rails het wiel van een vaatjeswagen liep. R.K. TECHNICI. Donderdagavond hield de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Technici haar verga dering in het gebouw „St. Bavo". Niettegenstaande het altijd herhaalde verzoek tot de leden om toch ter vergadering te komen, schitterden nu ook dezen avond velen door af wezigheid. Wanneer zal toch het tijdstip aanbreken, dat zij allen, hunne verplichtingen, verbonden aan het lidmaatschap zullen nakomen? Na lezing der notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd, bracht de voorzitter verslag uit van het plaats gehad hebbende onderhoud met den heer Directeur der Ambachtsschool, in zake het geven van cursussen. Getracht zal wor den hiermede met Januari te beginnen. In plaats van den heer A. Knijper, die wegens drukke werkzaamheden bedankte als le secr., zal aangezicht worden de heer v. d. Vlugt. In de feestcommissie voor de a.s. jaarverga dering namen zitting de heeren v. d. Wcijden, Scholten, v. d. Vlugt en Dekker. Het 2-jarig bestaan der afd. zal op Roomsche wijze herdacht worden op Zondag 12 Dec. des morgens 9 pur zal in de Spaarnekerk een H. Mis worden opgedragen, waaronderr alg. H. Communie der leden. Mochten toch allen hieraan deelnemen, om ten eerste hunne geeste lijke belangen te behartigen en Gods hulp te vragen voor de stoffelijke belangen der afd., en ten 2de om het Bestuur het genoegen te ver schaffen, dat zij toch éénmaal per jaar al hare leden bij elkander ziet. Nadat van de rond vraag nog een ruim gebruik gemaakt was, sloot de voorzitter deze vergadering op de gebruike lijke wijze. Eerste Bachconcert. Wegens onvoorziene omstandigheden konden wij van den pianist Egon Petri slechts het laatste deel van Mozart's d-moU-concert hooren. Hij onthulde ih dit oogenblik geen schoonheden en herinnerde ons slechts aan zijn ijzerachtig klavierspelen van vroeger. Men herkent den be rekenenden virtuoos zelfs in de nuancen van aanslag. Het belangrijke van dezen avond was het optreden van den dirigent Hermann Aben- droth met de eerste symphonic van Brahms. De keuze dezer symphonic bleek voor dezen dirigent zuiver te zijn en 't geval werd karakte ristiek. Men volgde hier stellig nooit een dirigent, die zóó echl en plastisch de zware massa dezer muziek in beweging bracht als deze heer Aben- droth. Hij heeft de uitstekende techniek der Duitsche dirigenten, hij heeft bovendien de schoolschheid overwonnen en is voor 't orkest een levend musicus. Er is aldus iets voortreffe lijks in zijn leiding. Hij heeft natuurlijk dc groote hartslocht voor Brahms en zoo zag men nu de typische warmbloedige Duitsche musicus aan den zwaren, grooten arbeid. De C-moll harmoniek klom broeiend naar boven op het steunend or gelpunt en daarmee was het zwaarmoedige spel weer eens begonnen. Men bleef in de eentonige en kleurlooze tonaliteit somber voortgaan en musiceerde, musiceerde....! Almaar harmonie, almaar donker gedraai van uitwijkingen naar verwante tonalileiten, almaar meirum, hard maat- geslap en gedraaf of gekruip. Telkens terugval lend in een zwarten stilstand. Dat erge gebrek aan adem in deze muziek was bijzonder opval lend gisteren. Hier schuilt een der karakteris tieke heerlijkheden voor den Duitschen dirigent; en ook professor Abendroth verzonk er in: het steigerend, hopeloos syncopeeren, het telkens reusachtig aanheffen, maar meteen met stomheid geslagen zijn, dc krampachtige greep naar een rythme, dat nooit komen zal; en daarbij de Wodanstatiglieid ais cindelijke rust.... dit zijn de 'hartstochtelijkheden van Brahms en van den Brahms-dirigent. Spreek dergelijke musici niet over psychologie, muziek is muziek! Hermann Abendroth behoort in zijn genre tot de leven digste dirigenten, hij heeft zeer zeker iets boeiends en het belangwekkende in zoo'n op treden is de eenheid van natuur bij componist en dirigent. Een grandioze zelfzucht, die zéér oud en zéér blind is, spreekt hier zijn harde taal. H. F. A. BLOEMEND AAL. Geboren: dochter van M. E. Stalsvan Gulick. zoon van A. Wilsonvan Gastele. zoon van H. Taverne—van der Spek. Getrouwd; J. V. M. Strater en W. A. A. M. Huijsser. Overleden: A. M. G. van der Meen. 55 j. G. Tales, 13 jaar. J. Metselaar, 22 jaar. J. G. I.uijsteraar, 15 jaar. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde was allereerst het voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceeltje grond aan de Gamptaan en aan de Raadhuisstraat. Werd goedgekeurd. De heer C. L. Kwak werd benoemd als ma- keiaar in assurantiën en meubilair in deze ge meente. De voorzitter maakte bij deze benoeming de opmerking, dat langzamerhand moet worden op- gehouden met de benoeming van makelaars, daar er thans reeds vele zijn in de gemeente. De heer Talcs knoopt hieraan de opmerking, dat het geven van vergunningen voor het bou wen van houten gevels ook reeds een te grooten omvang heeft aangenomen. In behandeling kwam daarna het voorstel van B. en W. om aan de projectstraat, loopende van den Binnenweg tot het Cloosterplein den naam Cloosterlaan te geven; den Binnenweg tot den geprojecteerden Heemsteedschen Dreef den naam van Spaarnzichtlaan cn den op het uit breidingsplan geprojecteerden weg no. 136 den naam te geven van Landzichtlaan. Na een opmerking van den heer Tromp werd het voorstel goedgekeurd. Bij de voortzetting der behandeling van het voorstel tot het verleenen van een toeslag op den brandstofl'enprijs werd in herstemming ge bracht het voorstel van den heer v. d. Erff, om bij de berekeningen van de gezinsinkomsten niet in aanmerking te nemen de verdiensten van kin deren beneden de 14 jaar. Dit voorstel, waar over in de vorige vergadering de stemmen staak ten, werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Erff, De Boer, Vring, v. Unen, dr. Waller, Tromp, Preijde en Tates. Tegen de zinsnede, dat onder jaarlijksche in komen wordt verstaan het totaal der zuiver» jaarlijksche inkomsten van het gezin, berekend naar het dubbele van de inkomsten van het tijd vak van 1 Mei 1921 tot 1 November 1920, maakte de heer De Wilde bezwaar. Hij wees er op, dat de losse arbeiders over dat tijdvak hel meeste verdienen en daardoor wordt de be rekening onjuist. Hij drong er op aan, dat hier mede rekening zou worden gehouden. Na eenige discussie werd besloten het tijd vak van November tot November te laten gel den. De lieer v. Unen kon het verband niet ont dekken tussehen deze toeslag en de arbeiders- Iconen, die den laatsten tijd zeer aanmerkelijke vejhoogingen hebben ondergaan Jtir. v. d. Pol deelde deze meefcing Met Hg7 de heer v. d. Erff betoogde in verband hiermede de billijkheid van de ioonsverhoogingen. Zooals de loor.e.i thans zijn, kan nog niet worden gfc sproken van weelde voor den arbeider. Moch* ten de verhooginen belangrijk zijn, de uitgaven hadden tevoren reeds een belangrijke stijging ondergaan cn dc herziening noodzakelijk ga* maakt. Hierna werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Gedurende geruimen lijd vergaderde de raad hierna met gesloten deuren, waarna aan de or de was het voorstel van B. en W. tot het aan< gaan van een gcidleening van 1.400.000 tegen een rente van ten hoogste 7 pet. en den mees» gunsligcn koers. Het voorstel wordt zonder discussie aangeno men. Aan de orde was daarna het voorstel van B. en W. om de Centrale Keuken, die reeds gedu rende het vorige winterseizoen buiten werking is gesteld, op te heffen cn tot liquidatie ervan over te gaan. De heer Tates vroeg zich af of men het nog niet eens een jaar moest aanzien, alvorens tot stuiting over te gaan. Dc voorzitter zeide, dat het denkbeeld verle den jaar aldus luidde. Gebleken is echter dat zij geen dienst meer behoeft te doen en op grond daarvan werd dit voorstel gedaan. De heer Tromp sprak er zijn vreugde over uit, dat tot dezen maatregel kon worden overgegaan. Het voorstel werd hierna aangenomen. Bij de rondvraag vestigde dc heer Vring de aandacht op een in aanbouw zijnd huis van beton aan den Bronsteêweg, dat volgens spr. niet bepaald op schoonheid van vorm kon bo gen. Dc voorzitter stelde den beer Vring gerust met de mededecling, dat het huis nog in aanbouw is en eenmaal voltooid zijnde, de verwachting mis schien niet zal teleurstellen. De heer Tates verzocht nog spoediger ver lichting van de v. Merlenbrug en de Glipper- brug, waarna de vergadering werd gesloten. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Mej. v. Pellekom, Leidschevart- weg 145, een wollen las. Knoop, Binnenweg 9, een poriemonnaie met inhoud. C. Kroon, Ko ninginneweg Zandvoort, een tramkaart. P. J. Draaijer, Res Novapein 19, een dameshoed. Bu reau van politie Boekenrodestraat 9, een notitie boekje. J. de Groot, Heerenweg 267, een Ame- rikaansche autodop. Bureau van politie Boeken rodestraat 9. 2 renteboekjes. T. van Leersum, Geweerstraat 33, een wollen das, J. J. Ier Vel den, Binnenweg, een vulpenhouder. C. Prins, Molenwerfslaan 22, een emaille broche. J. vau Roon, Kerklar. 91, een gouden broche. HEEMSTEDE. Gemeentezaken. B. en W. stel len voor: Over te gaan tot het bouwen van twee dubbele houten noodwoningen op éen ter rein gelegen bij het Res Novaplein in het ver lengde van de Vijfheerenstral, overeenkomstig het bij dit besluit behoorende bouwplan. B. en W. stellen voor: aan den heer Ir. J. Th. C. van Dooren te Scheveningen vrijstelling te verleenen van het bepaalde in art. 32 der bouw- en woningverordening, voor een door hem te bouwen villa aan de Crayenesterlaan. ZANGUITVOERING „FRIS1A". Men schrijft ons: Zaterdagavond gaf het Gemengde koor Frl- sia, een onderafdeeling van de bekende Erie- sche Vereenigiug Gysbert Japiks een uitvoering voor leden en introducé's. De heer Woudslra opende den avond met een woord van welkom, waarna het scherm opging en het koor het be kende Friesche vlaggelied zong met de Frie- sche vlag op den achtergrond. Hierop volgden nog een 4-tal liederen, welke zeer in den smaak vielen, zelfs zoo, dat 't laatste nummer „Sneinte-moarn (Zondagmorgen) nog eens her haald moest worden. Hierna werd opgevoerd „de tiende pankoekskanne" (de geleende panne- koekspan), operette in één bedrijf. Wat is er gelachen om dit echt leuke stukje met z'n lieven zang. De medespelenden deden allen hun best, zoodat het geheel een succes was. Deze ope rette was door den heer J. v. d. Vlugt in het Friesch overgebracht. Na de pauze kwam de clou van den avond, de operette van Mart. Schuil „in rippelysje feun fen it sjongselskip Frede en Frjeonskip. De korte geschiedenis van deze operette is het volgende: De zangvereeniging zal ter gelegen heid van de 25-jarige ambtsvervulling van ha ren burgemeester een canlale opvoeren. Deze i» gecomponeerd door den directeur en geschrt- ven door den dichterlijk aangelcgden secretaris. De laatste repetitie wordt gehouden. In den beginne loopt alles van een leien dak, doch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6