sar»» :y Kunst en Kennis voor uv»4dhd ast Wisselkoersen en koersen van Bankpapier Stadsnieuws^ Rechtszaken 1 ele grammen ERNSTIGE ONLUSTEN TE BOLOGNA. Een treurig verschijnsel. Op een onlangs gehouden vergadering van een E. K. Vrouwenbond deelde de pre- •iiente mede, dat er voor de tweede maal «en oproep was gericht tot vrouwen en meisjes, om „verpleegsters,'' d.w.z. vrou welijke krachten, die genegen zijn, om tegen betaling hulp in de Duiahoudine te verleenen, umw, waar de huisvrouw ziek of hulpbehoevend js. Helaas, echter zon der gevclgl i>eze mededeeling werd geïllustreerd door de verklaring, dat er meerdere ad vertenties waren geplaatst voor dit doel, ë^en enkele aanbieding was ge zoet stemt bijna troosteloos, zegt mei. Trooster m de „Tijd," een dergelijke me dedeeling te hooren èn om het lelt zelf sÏL l°° ,nUttii'e filing haar be-' Geen vrouwen en meisje den, die in een gezin werkzaam^:]?,, «jn. waar hulp en bijstand worden vruagd. Ke' 't is een nevenvorm van, een parallel- gaand verschijnsel met den tegenwooidi- gen dienstbodennood, waarvoor we een- selfde oorzaak vinden, ü.l. den meer en Meer zich openbarenden afkeer van de Vrouw, eïï het meisje voor. wis gezinsbei roep. Vele vrouwen .Van heden pakken liever alles aan, dan wat haar echte, natuurlijke roeping is. Zij verkiezen ©enige guldens méér per week en eenige uren méér vrij per dag boven het .voorrecht zich te mogen ge ven aan hare modem ©nachten in het ge zinsorganisme, waar haar eerste en ei genlijke sfeer js. Overal kan .men vrouwelijke krachten vinden: in kantoren en magazijnen, fa brieken en ateliers, op de katheders en bij de machines. Maar htet gezin roept vaak vergeefs om de krachten, die God toch op de allereerste plaats daalrvooi- had bestemd. READ IdÈrupH nmrrmwrnrwrn Medegedeeld door DE SPAARNEBANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS 4.02 3.97 4.021% Bankpapier 4.05 4.15 4.05 4.15 20.— 20.0711s 19.7218 19.80 Bankpapier 20.10 20.20 19.90 20.- BRUSSEL. 20.80 20.90 20.85 20.95 Bankpapier 21.- 21,10 21.— 21.10 WEENEN. 0971*3 1.021* 0 97% 1.021*8 Bankpapier L.80 085 0.80 0. 5 LONDEN. 0 11,31 11.32 1I.31J4 11.321% Bankpapier 11 32 11.33 11 32K» 11.33}$ STOCKHOLM 63 15 63.30 63.15 63.30 KOPENHAGEN, 44.15 44.30 44.15 44.30 CHR1STIAN1A 44.60 44.80 44.60 44.80 5140 51.50 51.40 51.50 3.37 3.38 33? 3.38% Lui Doek en Diad. AGENDA 9 NOVEMBER fciociëteit „St. iBavo" K.K. Ontwikke- lingaavouden 8—9 uur: Apologie. Half 9 uur Redding©brigadeVan kalf 9 tot half 10 uur R.K. Bureau voor Arbeids recht. 8 uur Hoofdbestuur Volksboau. Btatenzaal Prinsenhof hia.If 12 uur* Vergadering Prov. Staten van N.-H. Bovenzaal „De Vereeniging" 8 uur Lisa en Sven Scho lander. Sint ^Martha vereeniging Kleine Houtweg 13 34 uur Betrekkingbureau.. [Raadhuis. 91 uur .Verkiezing Ka mer van Koophandel. Bisschoppelijk Museum Bchialve Za terdags, Zon- en feestdagen toegankelijk. Stadsschouwburg 8 uur Het Sdtiuuw- tooneel: Een gescheiden vrouw. Muaeum van Kunstnijverheid. 105 uur Tentoonstelling. Kunsthanuel X. H. Smit Gr. Houtstraat 69 106 uur Tentoonstelling. AANGEHOUDEN. BELANGSTELLING GEV RAAGD VOOR EEN RüOMSCii WERK. (Ingezonden.) Door Zijne Doorluchtige Hoogwaardig, beid den jbiascbiop belast met de opiraewt „in alle steden van eenige beteekenio, waar zulks noodig is, pogingen ia bat werk te stellen, üat het St. Erariciseus LieidewerJv inderdaad worde opgericht' zal ondergeteekende volgaarne de uit- nooaiging aannemen om Dinsdag a.s. 9 Nov. des avonds ten half 9 uur in hjet gebouw der St. Jozephgezellea vereeni ging Jans-straat 69 Haarlem voor belaag stellenden mogen zij velen zijn eeue bespreking te houden over de noodza kelijkheid, de wijze en resultaten van de Evangelisatie onder hat deel der Kooinsche volnsjeugü, welke Mgr. de Bis schop pleegt te noemen „de armsten zjj- ner armen." Als propagandist voor de belangen der hier bedoelde jeugd der grootere steden uurf ik vrijmowig de belangstelling Vuü iioomseh Haarlem vragen voor dit brn- neulandsch missiewerk. Niet voor tte heidenkinderen van verre landen kom ik uwe aanuacht vragen maar voor dat deel der jeugd dat dreigt te wor den opgevoed in een heidensn.)u geest met het onvermijdelijk gevaar- daaraan verbonden voor hun eigen geestelijk en maatschappelijk belang, en voor kerk en maastehapptj. Geen lieruadigheidspredikatie of col lecte wordt geuouden maar wij vragen alleen uwe belangstelling voor een zuo bijzonder mooi doch htelaas nog niet ge noeg gekend dtoomscb. werk. J. v. KAMTENHOUT. Rector van het St. bran-oiscus Liefdewerk. UITSPRAKEN VAN DGNDERDAG 4 NOVEMBER 1920. L. S. echildersknech't te Sei.oten, over treding art. 239 W. v. ötr., 14 dagen ge vangenisstraf. S. 8., koopman te Haar lem, mishandeling, 1 week gevangenis straf. G. L., koetsier te Haarlem, dief stal, 1 maand gevangenisstraf, Th. .W. G. winkelbediende te Haarlem, bij ver stek, het voortgezet misdrijf van dief stal, 3 maanden gevangenisstraf. T. B. vischkoopman te Haarlemmeriiede en gpaarnwoude, bij verstek, wederspannig- heid, 1 maand gevangenisstraf. A. P. V. scüiidersknecM te Scnoten, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf, T. G. velüar- beider, te Haarlemmermeer, bij verstek, wederspannigheid, 1 maand gevangenis straf. A. K. los arbeider, te Veisen, bij verstek, niefstal, X maand gevangenis straf. J. H. koopman te Haarlem, ver duistering, geidooete va» f tU>cs. 1 dag hechtenis. J. de B. los werkman, te Heemstede, diefstal, 1 maand gevange nisstraf. J. de W. werkman te Haarlem, diefstal, geldboete van f 10 subs. 2 da gen hechtenis. A. K., werkster te Zaan- aam, bij verstek, diefstal, 1 maand ge vangenisstraf. J. X. arocLter te Zandvoort, Dij verstek, eenvoudige oeleediging, geld boete van t 10, suos. 2 dagen neentenis. H. L., glasblazer te Haarlem, voorw. gev. straf van ti maanden met een proeftijd van 3 jaar. G. B. melksiijter te Zand voort, mishandeling, geidooete van f 30 suqs. 10 dagen üeciiteuis. B. H. R, koop man, te Hooghalen gem. Beiieu, verstek vonnis bekraentigd. 1. A. v. V, arbeider te Daarleinmeriicden en Öpaarnwuuue, 2. U. v. V„ arbeider te Haarlemmeriiede en Bpaarnwoude, 3. A. v. V, veidarbei- oer te Haai lemmerliede en Spaarnwoude, uiefstal, ieder geidooete van f .40, suos. 10 dagen hechtenis. GARN1Z0ENSBERICHT. De sergeant-verpleger le klasse Roden berg van de militaire ziek en-inrichting alhier wordt 15 dezer bevorderd tot ser geant-majoor hooid verpleger. GEEN DRANKDEBAT. De Goed© Tempclbren haude.tr de lijcc- rea Jiooy en Selbach ia Min qualiKit van bestuurslid der aid. Haarlem van den Bond van Vergunninghouders tot debat uitgenoodigd op een op 8 November te houden vergadering. D© iueereu i.ouy en Seloaeh it.bben bericht dat zij die nit- noouigiüg niet zullen aanvaaruen omdat een aebat hun volmaakt nultelous voor komt. Ter motiveering van deze weige ring schreven de hoeren o.m. het vol gende Uw standpunt, absolute geheel onthou ding wijkt zoo ver at' van het onze dat u.L een matig gebruik van alconoliscL* dranken alleszins geoorloo.d is, dat een debat over dit onderwerp, w.mt daar komt het toch op neer, als verloren tijd moc4 worden beschouwd. Als wij het iiooAg cordoelen, rfc,- pu bliek omtrent ons standpunt ia te lich ten, dan zullen wjj zelf bes-issen no© en wanneer wij dit zullen doen, doch om op Uw vergadering ais propaganda object te dienen daarvoor bedanken wij. Haat3 gaan wij heenï „„e gebracht, deed dc politie onderzoek en leek de oplichtsfer te zijn de 16-jarige dochter .„an den heer W. te Witten, die de goederen aan Itaar moeder in bewaring gegeven had, zeggende 'dat ze gevonden waren. In de gemeenten Steenbergen, Nieuw-Vos- tneer en Tliolen wordt het drinkwater van uit Bergen-op-Zoom aangevoerd. Lie eenige welput te Nieuw-Vosmeer, die goed drinkwater leverde, la door een onverlaat onbruikbaar gemaakt met carbol. Het is de politie gelukt den dader op te Sporen. Door de politie te Amsterdam, is een 17- Jarig meisje aangehouden, dat verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een poging tot oplich ting van 50.000 ten nadeele eener firma aan de Heerergracht. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur werd op de Laan van Mcerdervoort te 's-Hage een 12- jarige jongen uit de Helrastraat door een auto overreden. De jongen was oogenblikkelijk dood. Door den Gem. Eersten Hulpdienst werd het lijk naar de woning vervoerd. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ont spoorde in Den Haag door verkeerden wissel- Hand een zware locomotief, op het emplacement van de H. IJ. S. M. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De treinenloop werd aanmerkelijk vertraagd. Te Peilen (Drente) heeft de gemeentelijke deurwaarder het huisraad verkocht van den spoorwegarbeider S. J., die weigerde zijn hoof- dehjken omslag te betalen. Toen het vereischte bedrag voor de belasting, de som van 27 bij een was, werd de verdere verkoop gestaakt Her- badclijk had men getracht J. over te halen om de belasting te betalen, doch hij bleef onwillig, noewel hij over een goed gevulde beurs be schikte. Tot dusver vernam men alleen uit groote steden, dat personen door vrouwen van slecht aiiooi berooid worden. Thans zijn dergelijke be- rcovingen ook te Gorinchem gepleegd. Aan een koopman uit Arkel werd zijn por.^ euille met ten aanzienlijk bedrag aan bankpapier en een ader zijn gouden horloge en ketting door een eruchle vrouw ontfutseld. Een vierlal jaren geleden werd te Hoog- eppel (Geld.) ingebroken bij den landbouwer te as, waarbij verschillende voorwerpen van waar de en een beurs met geld werden ontvreemd. De l .Meer is nooit ontdekt, maar dezer dagen werd f ij graafwerk in de nabijheid bijna al het ge- I -lolene in den grond gevonden. Alleen een hor- I oge met ketting en het geld uit de beurs man eerden. Bij Nieuweschans is een 16-jarige knaap door hel ijs gezakt en verdronken. Hetzelfde geschiedde Ie Franeker met het 8- jarig zoontje van W. R. Hel zoontje van den heer Lever te Emmer Compascuum (Drente) kwam met een flesch te vallen en werd zoodanig aan zijn hoofd ver wond, dat hij het licht uit zijn oogen mist, Aiet voor particulieren. Naar aanleiding van een bericht betreffende beschikbaarstelling 'sn kunstwoilen cn molton dekens uit het Cen- .raal Magazijn voor Militaire Kleeding en Uil- rusting te Woerden, kan worden medegedeel dat deze dekens niet verkrijgbaar z(jn voor particulieren. De marktschepen hebben wegens het ijs. Vr(jdag Leeuwarden niet kunnen bereiken. EEN TRAP lNGtbi UHT. 40 GEWONDEN. CLERMONTFERRAND, 6 Nov. Door de instorting van 'n trap in het stadhuis, waar de vaandels van het derde legerkorps werden ten toongesteld, werd een honderdtal personen naar beneden geslingerd. Het aantal slachtoffers be draagt een doode en 40 gewonden, van wie 18 zwaar werden gewond. DE ONGEREGELDHEDEN IN IERLAND. LONDEN, 6 Nov. Sinn Feiners hebben een verlaten kuststation te Torrhead in bet graaf schap Antrim verwoest. LONDEN, 7 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Londonderry twee politie beambten gewond. Een aantal huizen, behoorende aan Sinn Fei ners is in brand gestoken. Den geheelen nacht werd er geschoten. EEN .VOORSTEL TOT ALGEMEENE ON rWAPENINÜ. BERLIJN, 6 Nov. De „Information verneemt nil Stockholm, dat Zweden, Noorwegen en Dene marken voornemens zijn onmiddellijk na de ope ning van de zitting van den Volkenbond in Genève een gemeenschappelijk voorstel in le dienen tot algemeene ontwapening te water en Ie land. Men geloolt dat Nederland, Spanje en Zwitserland dit voorstel zullen steunen. BOLOGNA (Italië), 6 Nov. Na een gevecht tus- schen socialisten en leden van de pariottische partij heelt de politie een aanval gedaan op de •rbcidsbeurs en 92 socialisten gearresteerd. Ook werd een groote hoeveelheid wapenen en muni tie in beslag genomen. Er werden 12 Hongaar- sche bolsjewiki gevangen genomen. Welke toch is de fatale macht, die de vrouw van heden aftrekt van haar allervrouwelijkste aspiraties, haar moederlijkheid verstikt en haar heen drijft naar allerlei beroepen, waar het innigste deel van haar wezen minstens on- vrucnlbaar blijft en niet lol volle, bloeiende ont wikkeling komt? Zouden het wezenlijk de paar guldens zijn, die zij elders méér kan verdienen? Maar het gezinsleven, met zijn heel-eenige gelegenheid tot offerzin en liefdebetoon tot ont plooiing dus van haar edeivrouwelijke vermo gens en opsiering naar een heilig idealisme, vergoedt toch zoo ruimschoots het gemis van dat handjevol stoffelijk goed. Hoeveel hooger staat de ziel dan het lichaam, de zielecuituur boven de cultuur der stoffelijke dingenl En hoe vertrouwvol legde God die taak van zielen te vormen, te veredelen en te behoeden, in de handen der vrouw! We welen niet, wat verheven werk we van ons afschuiven door den huishoudelijken ar beid in het gezin, waar menschenzielen leven te ontvluchten voor een beroep, dat misschien ge makkelijker, loonender, maat stellig niet meer- derwaardig is. Zeker hebben de slroonungen van den lijd en allerlei maatschappelijke toestanden de noodza kelijkheid gebracht, dat vele vrouwen zich een onafhankelijk bestaan verzekeren in andere be roepen, dan hetwelk haar door God zelf werd aangewezen. Ook zijn er meerdere echt-vrouwe- lijke beroepen, als onderwijs, ziekenverpleging, maar deze zijn ten slotte ook gespecificeerde afdeelingen van het gezinsorganisme, aanvul lingen van wat het gezin niet geheel geven kan. Doch ook het „aanbod" voor deze beroepen schijnt niet voldoende aan de „vraag" te beant woorden. Alom beluisteren we een klacht over tekort aan vrouwelijke krachten, daar waar de ze zich overvloedig moesten presenteeren, naar den drang van haar natuurlijken aanleg en hoog begrepen moeder-verlangen. Zoo duidt dit algemeene verschijnsel, dat we zouden kunnen noemen: „den uittocht der vrouw uit het gezin", op een treurigen wan toestand. En deze schijnt voort te komen uit het feit, dat men de ware opvattting verloren heeft over den huiselijken arbeid, dien men niet meer voor vol aanziet, waarin de half- of heel-gecultiveer- üe vrouw zich niet meer thuis voelt. Toch kan voor haar de adel van geen beroep dien van hel moeder zijn in de strikten of verwijderden zin overtreffen, 't Is waar, overal kan zij haar har- tegaven meededen en ontwikkeien, maar ner gens zoo vrij, rechtmatig en innig als in het gezin, welke oo kaar plaats of taak daar moge zijn. I Zelfs zal gééöe buter baar moederlijkheid ont- plooicn in de openbare plichten, die het sociale en politieke Jeven haar opleggen, dan zij, wier dagelijksch element bet huisgezin is met zijn liefdessfeer en zijn wisselende levensstanden. We staan hier voor een socialen nood, die zijn oplossing op de eerste plaats vinden moet Ui den terugkeer tot de groote opvatting, die het voorgeslacht en üe H. Kerk steeds hadden over de taak en de plaats der vrouw, juist m het ge zin. De Oud-Testamentische Boeken brachten in dien zin de vrouw overvloedigen lof. We vinden in ons Missaaltje het Epistel onder de H.Mis ter eere van een H. Vrouw, 't Is ge nomen uit hel Boek der Wijsheid, en heel deze lezing duidt op de groote waarde van de „sterke vrouw, op wie het hart van den man vertrouwt", en wier wijze zorg alle behoeften van het gezin omvat. En hoe haar invloed ook ver daarbuileu zich uitstrekt, kunnen we lezen in enkele kern achtige zinnen: „Zij opent hare hand voor den behoeftige. Hoog in aanzien is haar man in de poorten als h(j zitting houdt met de raadsheeren des lands." Zeker ware het een stap in de goede richting, ais van „boven af* begonnen werd met den ver nieuwden intocht van de vrouw bi het gezin. Waar de ontwikkelde, bemiddelde vrouw haar voorkeur en achting toont voor dezen edelen werkkring, dien we gerust „roeping" mogen noe men, daar zullen haar minderbedeelde zusters van zelf volgen. Mogen dan vele meisjes, die zich nuttig wen- schen te maken in eenig beroep, zich een plaatsje zoeken in een huisgezin, waar hulp noodig is. Zij kunnen zich daar geven aan hare medemen- schen, en daarmee zich zelf opwerken tot een hoogte van zielecuituur. als nergens bijna zoo gemakkelijk en zeker valt te bereiken. OPGESLOTEN IN EEN ALGOOF. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd Vrij dag j.l, behandeld de zaak tegen G. v. K., her bergier te Gameren, die door de Rechtbank te I iel den 23 Sept. 1.L was vrijgesproken. Beklaagde zou een kind van hem, een meisje, gedurende eenige jaren hebben verwaarioos.l, terwijl hij haar in een alcoof opgesloten hield. De burgemeester van Gameren, vergezeld van een rijksveldwachter en een geneesheer, hebben het kind ten huize van beklaagde bezocht en toen heeft de geneesheer haar opneming in een ziekenhuis bevolen. De advocaat-generaal vorderde voorwaardelijk veroordeeling van den bekl. tot 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. A. J. Roseuveldt, advocaat te Utrecht, pleitte vrijspraak, verdedigers te kiezen. en onderhoudend geschreven boek, bewijst ten lste dat goede manieren nog lang geen gemeen goed van allen geworden zijn, ten 2e dat velen het, en terecht, de moeite waard achten, zich goede manieren in het dagelijksch leven eigen te maken. Dat door elk weldenkend mensch beschaafde omgangsvormen op prijs gesteld worden, moge er toe bijdragen, dat de vierde druk van Jonkvr. Rappard's verdienstelijke pennevrucht, een vij.- den, binnen zeer afzienbaren tijd noodig maken. 9 Goede manieren, door Jonkvr. H. A Haarlem! Fifl"a Azn" De zoo juist verschenen, vierde, herziene en veel verbeterde druk van dit f e cn dit op prettigen toon Door de Amserdamsche recherche is, als ver dacht van diefstal van een rijwiel ten nadeele van den Haarlemschen Officier van Justitie, op 't Nassauplein alhier, aangehouden de 23-jarige H. H., aldaar. STAKERS. Gisterenavond voer v. d. N. met een schuit van de boterfabriek Cohen en v. d. Laau in de Nieuwe Gracht en werd daar lastig gevallen door eenige stakers van genoemde fabriek, Dt zoon van v. d. N. trok hierop een ouden revol ver. In verband hiermede werd hij naar hel Potitie-bureau gebracht en na een ingesteld on derzoek, waarbij bleek dat de revolver onbruik baar was, weder vrijgelaten. AANRIJDING. Gisteien reed in het Kenuupark een wagen der E. N. E. T. een wagen beladen met sleenen aan, doordal genoemde wagen geen licht had, en de bestuurder er tran den wagen zoodoende niet zag aankomen. De voerman van den met sleenen beladen wagen wist zonder proces-ver baai te ontsnappen, 't Voorbalcon van het tram rijtuig werd ingedeukt Een aantal sleenen, die op den weg lagen, werd door de gemeente-reiniging verwijderd. DE NIEUWE VERKEERSREGELING. De wijziging van de Algemeene Politie-veror dening voor Haarlem, is reeds heden afgekon digd. Hierin staat o.in., dat het verboden is, bin nen de kom der gemeente le rijden met motor rijtuigen, welke voorzien zijn van andere dan rubber wielbanden, tenzij zij minder wegen dan 1000 K.G. Verder biedt deze verordening de verschillen de bepalingen, betxeffende de nieuwe verkeers regeling, waarop wij nader terugkomen. v. V. H. De Staats Crt. bevat ue statuten van de Voet bal Vereeniging „Hercules", alhier. WAAR GAAN WIJ HEEN? Een gescheiden vrouw. Wegens de zeer groote belangstelling zal Het Schouwloonec), directie Adr. van der Horst en Jan Muscb, ook Dinsdag 9 November nog een opvoering geven van „een Gescheiden Vrouw", t.Un Divorce) van Paul Bourget en André Oury, .n den Haarlemschen Stadsschouwburg. Vrijdag 12 November Kan voor de tweede voorstelling van Het Schouwtooneel voor de at- dceliug Haarlem van het Nedertandsch Tooneel- vtrbond worden tegemoet gezien de eerste op voering Ie Haarlem van Polly Perkins, een vroo- lijk spel van Liefde en List FRANS HALSMUSEUM. De Oostenrijksehe kunstverzamelaar, die reeds een zestal belangrijke werken aan hel Museum In bruikleen afstond, heeft deze collectie mei een zestal schilderijen verrijkt. Het zijn: een Jan Steen, een Jan Lieven, een Aelbert Cuyp, een Jacob van Ruisdael, een Dirck Sanlvoort en een David Rijckaert. Het is ongetwijfeld een groote aanwinst voor ons Museum. Vooral het werk van Jan Steen, dat een zoo geheel ander onderwerp heeft dut we van dezen schilder gewoon zijn, is een merk waardig slaal onzer zeventiende eeuwsche schil derkunst We komen op een eu ander uitvoeriger terug. M. v. d. W. Wij maakten daarvan bereids melding. Red. HANZE BOEKHOUDGURSUS. Naar wij vernemen zal Woensdag a.s. de Hanze Boekhoudcursus beginnen. Zij, die alsnog voor deelname in aanmerking wenschen le komen, kunnen zich opgeven aan het Hanze Bureau, Ged. Oude Gracht 39.. TE WATER. Gistermiddag ongeveer 4 uur, had dc zand- jchipper V. het ongeluk dat in den Raamsingel zijn vaarboom brak en hij voorover in het wa ter tuimelde. Zijn kameraad, die aan boord was had hem spoedig te pakken en trok hem weer op de schuil, zoodat het bij een nat pak en den schrik bleef. VOORUITGAANDE. Wij vernemen, dat de toestand van A. Krim pen, die onlangs in de Meesterlottenlaan, on der een telefoonbok geraakte, vooruitgaande is. PERSONALIA. Voor 't examen vrije- en ordeoefeningen zijn geslaagd de heeren F. W. A. Don, J. J. W. de Groote, J. de Hon, J. van der Hoek en H. J, Jansen, allen van Haarlem. DE STAKING BIJ DE FIRMA COHEN EN VAN DER LAAN. De staking bij de firma Cohen en van der Laan, duurt onverminderd voort. Naar wij ver nemen was de heer Mr. J. B. Bomans door een deel der stakers aangezocht bemiddelend op tb willen treden, doch deze meende, dat een wet houder der gemeente Haarlem, gezien het feil, dat de firma niet erg vriendelijk is gestemd te genover 't gemeentebestuur, die taak nu niet inoet aanvaarden. PERSONALIA Woensdag 1 December a.s. herdenkt de heer J. J. Wensing den dag, waarop hij vóór 40 jaat als letterzetter bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid wordt he den heropend. In de groote Hal zijn geplaatsl een groot aantal zeer fraaie Indische batiks, waarbij de verschillende werkwijzen en ook de ter vervaardiging fraaie materialen zijn uitge stald. In de andere voorzalen zijn de prachtige goudlederen behangsels naar Rubens, welke aan bet Museum in bruikleen zijn algestaan cn ook de voorwerpen van negerkunst te zien. BENOEMINGEN. Z. D. H, de Bisschop van Haarlem, heeft be noemd. tot directeur van dc R.-K. Burgerjonge- lingenvcreeniging te Haarlem, den WelEerw. Pater Th. v. Eekcren, kapelaan alhier, tot Geest Adviseur van de aid. Haarlem van den R. O. O. B. en van de Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. Onder wijzers, den WelEerw. Heer A. J. Boks, kapelaan alhier. BEGIN VAN BRAND. Zondagavond omstreeks kwart voor zes, ont dekte een voorbijgaand vrijwilliger brand in den kelder van perceel Barteljorisstraat 12, be- roond door den heer B. Tegen een kelder raampje lag wat hooi, waarop vermoedelijk door een voorbijganger een eindje sigaar was gewor pen. De bewoners werden gewaarschuwd en spoe dig was het vuurtje met een paar emmers wa ter gebluseht. BRANDJE. Zondagmorgen omstreeks kwart voor liegen, ontstond een begin van brand in perceel Witte Heerenstraat 45, doordat roet aan 't smeulen was geraakt. De brandweer was spoedig ter plaatse ea be zwoer met een paar emmers water hel gevaar. De staf was aanwezig. POLITIE-VOETBAL. Zaterdagmiddag speelde een Stadhuis-elftal tegen het Haariemsche politie-elftai. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. AST A NIELSEN- Zaterdagmiddag kwam de riekende Deensche filmdiva, Asia Nielsen, in Haarlem aan, om twee avonden in de sociëteit „Vereeniging" persoon lijk op te treden in een miuio-drama (panto mime). Met de handigheid, den heer Benno als in», pressario eigen, had hij van deze aankomst een stukje reclame weten te maken om van te wa tertanden. In de dagbladen was de aankomst be richt tegen half drie eu aan den uitgang van het station hadden zich om dien tijd eenige honder den belangstellenden verzameld, die de iiiwar- lisle in levenden lijve wilden zien, zoodat een aantal politie-agenleu, onder leiding van een inspecteur, moeite genoeg hadden, de uoodige ruimte te houden, als gold het een vorstelijk be zoek. De II. IJ. S. M. zorgde dat de heer Benno een volle maat kreeg, door den trein nog een half uur over tijd le laten komen, zoodat de men- schenmenigte aldoor aangroeide. De heer Ben no kon niet beter wenschen en was er dan ook oprecht dankbaar voor. Hij zelf had plaats ge nomen in een automobiel, achter een filmtoe- slel om het „groote moment" te vereeuwigen en had het druk genoeg oui te zorgen, dal de men- sehen voor zijn lens vandaan bleven. Verbeeldt u, dat hij nieU dan den achterkant van een Hoed op Ue gevoelige plaat had gekregen! De tijd werd gekort, met het debileeren van de noodige grappen. Zoo werd een glundere, oude dikkerd, die het station uitkwam, als een kostelijke opname getilmd. Maar eindelijk stoom de de trein dan binnen. De menigte reizigers dreigde een oogenblik de filmopname te verijde len. Asia Nielsen echter kende de klappen van de zweep en bleet' wat achter tot de groote stroom reizigers weg was. Ze werd*verwelkomd, kreeg bloemen, stapte in de automobiel, sommige belangstellenden juich ten en zwaaiden met hoeden en zakdoeken en voort ging het langs Kruisweg, via Barleljoris- slraat en Groote Markt naar de sociëteit Ver eeniging, achtervolgd door de automobiel van den heer Benno, die zoo goed en kwaad hei ging, ook het wegrijden filmde. Asta Nielsen is een jeugdige mevrouw van, naar schatting, bij de dertig jaren, klein en een- voudig gekleed. Wij maakten kennis met haar tu de artislcn- kumcr der sociëteit „Vereeniging", doch kregen daar alleen een paar banaliteiten te hooren, dat zij Amsterdam „groszarlig" vond en Holland een prachtig land om er films te maken, wijl het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2