buitenland Wat de staking van 8 Juni j.L ons ieert. 03 nieuwe formule. Wat de Pers zegt Muziek in Parijs. EEN NATIONAAL BELANG. Of Eet voor ons, katholieken, een. vol doening zou zijn, het gezantschap hij het Vaticaan bestendigd, te zien, is een vraag, di9 bij de beslissing, waarvoor de Staten- Generaal eerlang gesteld zuLien worden, geen gewicht in de achttal legt. De kwestie is, objectief en nuchter ge steld, eenvoudig deze of bij het instellen van een vast gezelschap bij den H. Stoel een nationaal belang gemoeid is, ja of neen, Ja, zegt men, als men ziet, hoe niet- katholieke, zelfs anti-katholieke landen op een gezant bij het Vaticaan. prijs stel len. Ja, als men bedenkt, dat de politieke constellatie van ons werelddeel nog vaste vormen moet aannemen en het dus zeker voor de kleine landen van beteekenis is met de groote zedelijke mogendheid die de H. Stoel meer dan ooit is, in onmiddel lijke en geregelde betrekkingen te staan. Ja, als men nagaat, dat de maatschap pelijke vraagstukken minstens evenzeer ais de staatkundige aandacht zullen vor deren en do H. Stoel daarbij reeds dertig jaar geleden leiding wist te geven. „Het is geen katholiek, maar een alge meen, een nationaal belang, dat om een vaste vertegenwoordiging bij het Vati caan vraagt", schrijft dc „Volkskranti" „Wanneer, zoouls uit het voorioopig versLag der (Tweede Kamer blijkt, pro- testautsche leden in h|et instellen van een blijvend gezantschap bij den Paus een erkenning v.an diens geestelijke sou- vereiniteit en een krenking van hun godsdienstige gevoelens zien, dan ver plaatsen zij de zaak naar een terrein waar ze niet thuis htoort en dichten ze den minister van Buitenlandsehe Za ken een bedoeling toe, die hem abso luut vreemd is. Wanneer de socialistische leden in het Vaticaan een brandpunt van reac tie zien en daarom geen gezant wen- schen, dan miskennen zij volkomen, en men zou haast zeggen tegen beter we ten in, het karakter van iyet Vaticaan, van waar juist de stoot tot de groote sociale hervormingen is uitgegaan. Als de socialisten billijk kunnen zijn en zich tot de hoogte van een man ais Van liillen tonden opwerken, moesten zij in do benoeming van een gezant, en in het opnemen van den Paus bij den Volkenbond, een waarborg zien voor het nastreven van een gezonde, stevig vooruitstrevende sociale politiek. De Paus en ook de Necierlundsche ka tholieken zouden over een weigering tot het instellen van een vast gezantsehlap kunn,nen heenkomen, maar internatio naal zou in een dergelijk geval ons land een dwaas figuur maken en om redenen van klciue pont ie k tot een stap besluiten, üie ons aanzien in Europa niet zou ver- hoogen. SEMEN8DE BUiTENL. BESUSBTEff, Parijs October 1970. De Parijzenaars wonen in de oude oneindig roemrijke en klassieke stads des lichts - maar ujken er vreemd in. Ze leven erin als ondeugende verwende kinderen die dwaas •pelen en niet weten door welke grootsche nuuit-stervende schoonheid ze omringd zijn. ik uoel niet uitsluitend op de oude bouwkunst en de beelden der middeleeuwsche historie maar ook op de stem der levende kunst die nergens weelderiger zingt dan in Parijs maar ook nergens eenzamer klinkt. Parijs bezit üe grootste kunstenaarswanneer er zoo hier ta naar in 't land een geniale natuur ont waakte werd de jonge man in Parijs geculti- veerü en leerde er beüalve 't vak ook dieper gehouwen in deze enorme verzameling van goddelijke schoonheden en duivelsche uwaas- heden. De artist won daarbij soms nieuwe ten tin,enten oi nieuwe inzichten. César Franck en Vincent d' Indy kwamen lot verachting van de wereld al behield voor- de laatste eenige iliusie tot doordringing fan geestelijke scnoooheid in de toekomst ran Frankrijk. De latere componisten ver cherpten tot duizend kanten hun ironie hun Ètterheid soms, Joesterden nerveus iedere ichtheid van gevoel en verzadigden zich aan »ostersche schoonheid. Debussy is er het al- fdmooiste en volkomenste Voorbeeld van. Hij had de verfijndste eu weekste levensbeschou wing zijn genie kon niet sprek-n zone-er meiancuhsche ironie zander stille maar ai- lerscherpstc bespotting. De Parijzenaars weten er niets van zij ken nen slechts het amusement het zeer fijne eu schitterende amusement. Een groot ceel van net Parijsche pubhek coquetteert nu met „zijn" componisten Debussy en Ravel nu ze in andere landen beroemd zijn. Men coquet- teort ook met den naam van Franck en de pei -oon van a indy - hoewel men nooit het Karakiei ol de tdeé tn hen neeft gevolgd of be wonderd. De PanjzenaarS schreeuwen maar en bemerken nooit aat hun componisten nooit aan hen maar altijd aan andere dingen denken. Ze luisteren eenigszins rustig naar dc Symphonic van Franck omdat bet werk nu wereidberoeum is of naar een werk van a Inny omdat er een suhst bij optreedt. Men voelt in de zaai dat de weg van hart tot har., uier niet bestaat. Hier bestaat alleen de we reld die uitgaat die zoogenaamd zijn attistie- ke meening nteit maar mots weet en niets be grijptik weet niet hoe weinigen hier met een natuurlijke ontvankelijkheid naar de kunsi luisteren. Zaleu met aanstellerige kinderen tïrin?en kier-Het zal m eenige stille, aardige nuen thuis wel anuers zijn. m fPh^tJnf t7eeüe Cüncert 24 October j. l.j met het Colonne-orkest duigeerde Gabriei Pierne een Suite van een jong Pranschman het was de eerste auditie van het v.erk. Pierné, die gnjs is had zich voor het moder nistische stuk van Darius Milhaud geïnteres seerd en liet het serieus klinken.,., voor zooveel het mogelijk was; F»1 eeI1 lIiaat ot tien begon men m de „toonaangevende" rangen te fluiten en te schreeuwen, even iater te vechten. Pierné keerde zicb eindelijk on en vroeg hoe men Kon maniiesteereu terwijl men tstuk nauwelijks kon hooren! Fiet was belach elijk; dit was nu een vertooning van verlichte Parijzenaars. Niet luisteren, maar schreeuwen. Dit is dt beweging van deze wtield. Naar de uiterlijkheid leven en zich afwen den van aiies wat ernstig mooi is. N iets we ten van c«e openbaring in de kunstin niets ^elooven in niets denken. In bet tüéatre udé- .jii, werd een zeer goepe opvoering van de Ar- -esienne van Dauuet gegeven. Men weet welke schitterende, psychologisch geniale muziek door Eizet bij ent tooueelstuk geschreven is. ilet werk is met denkbaar zonder de epe drachten die in deze muziek klinken. Het publiek volgde de spél-eifecten op 't tooneel als kleine jongens ceu relletje op straat, ap- piauüiseerde om niets, maar 1 aan te aau 't prateu onder de symphonische gedeelten, waarin de dramatiek geconcentreerd is. waar was men aanuachtig en enthousiast.? dij een opvoering vanCliarpentier's „Louise," jin de opera comique) het stuk dat m Parys speelt, waarbij tucu Muiitmartre mot ue daeré- Coeur op 't tooneel m perspectief ziet, waar biuscoup-eiiecten m voorkomen en waar Dy Cliarpentier's muziek quasi-modem, hall VVagner, hall Eizet Let Parijsche levenska rakter plastiscfi vertegenwoordigt. Een ge lijksoortige belangstelling had men voor een Maar die geest die zoo heerlijk U, keft nog m veel en véél meer dingen. Maar men moei er met op de Boulevard des italieus op loopen wachten 1 e. f.a.' D« „berechting" der AmsSerdamsche gemeen tewerklieden, die als protest tegen de anti-revo lutie wel, gestaakt hebben, wijst niet alleen op een gezindheid van de Socialistische en Commu nistische leiders der Vakvereenigingen, die naar verdienste door sommige directeuren der ge meentebedrijven aan de kaak der openbaarheii gesteld is, zij is ook leerzaam in meer dan één opzicht, omdat zij te aanschouwen gaf een schromelijke dooreenhaspeiing der begrippen ^van Overheid en Onderdanen. Die dooreenhaspeiing en daardoor ontstane verwarring van fundamcnteele, noodzakelijke begrippen, zijn uitvloeisels van den modernen tijdgeest, van den opstandigen geest tegen hel wettig gezag, van den geest die stelselmatig, ja ren lang, door het Socialisme bij de arbeiders gezaaid, gekweekt en tot wasdom is gebracht. Het is deze volgroeide geestes- en gemoedsge steldheid bij hun volgelingen, welke de Socia listische en Communistische kopstukken als stormram gebruiken, om de juiste begrippen der verhouding lus sell en Overheid en Onderdanen de pijlers waarop een ordelijke staat moet rus ten, omver te beuken. Wanneer eenmaal deze pijlers in brokstukken ten gronde geworpen liggen, dan kan met hoop op den gewenschten uitslag een aanvang worden gemaakt, met den ophouw van het rijk van den revolutionnairen chaos. Deze gedachtengang is duidelijk te onderken nen in het revolutionuair socialistisch geschrijf van de „Tribune" eu blaadjes van soortgelijk allooi. 't Is dan ook voor elk, die nadenkt, duidelijk, dat boven aangeduide begrippen, als ocomstoo- tclijke waarheden in de volksziel overeind die nen le staan, wil de Staat zijn taak, het geeste lijk en stoffelijk welzijn van het geheele volk, dus niet van één klasse, zooveel mogelijk te ver zekeren, naar behoorea kunnen volbrengen. Van het boven omschreven, gewetenlooze drij ven van een betrekkelijk gering getal volksmis- leiceis, plukt in onze dagen de Gemeenschap de wrange vruchten. Voor iedereen zichtbaar wordt dit gedemon streerd door hetgeen zich bij de „berechting" der gemeentewerklieden in de Hoofdstad heeft afgespeeld. Daar toch konden allen, die, en met reden, vasthouden aan het scherp omlijnd grondbegrip van Overheid en Onderdaan, zien, hoe, ten ge valle en in 't belang van plichivergeten stakers, door het ten dccle socialistisch gemeentebestuur, alle mogelijke voorzorgen waren genomen, om deze hseren in de gelegenheid te stellen zich van hun strafwaardige handeling schoon te was- vchen, in casu, om vrij uit te gaan. De beklaagden hadden volle vrijheid van spre ken en onbeperkte vrijheid om zich hun eigen verdedigers te kiezen. Daarentegen was hun Overheid, waren de di recteuren zonder verweer overgeleverd aan alles wat de heeren ex-stakers hun naar het hoofd geliefden te werpen. De werklieden, die op 8 Juni hun werk in den ■teek lieten, konden recht op hooger beroep laten gelden; de directeuren misten dit beroep ten eenenmale. Wel stelden B. en W. een poging In 't werk om tegenover zooveel ongelijkheid van rechten, de directeuren te beschermen, door hen alleen te doen hooren in besloten zitting en buiten te genwoordigheid van hun ondergeschikten, maar het scheidsgerecht riep ook hen op voor de openbare zitting. En toen zaten te daar om te a&nhoorea, wat hun personeel, dat op 8 Jum ztch aan plichtsverzaking had schuldig gemaakt, wel van hen zou durven zeggen en om te ant woorden op de vragen, die de gewezen heeren etakers hun wel zouden gelieven te stellen. Wij vragen in gemoede, of dit, in een op orde, wet en recht gegrondveste maatschappij, geen ergernis wekkende vertooning verdient genoemd to worden? Inderdaad, het ergerniswekkende dezer ver tooning blijkt zóó middaghelder, dat zelfs bet anders zoo kleurlooze en onaandoenlijke „Nws. Van den Dag" er de fiolen van haar rechtma- bgen toorn over uitgiet. Na de aandacht gevestigd te hebben, op het onbeschaamdkarakter der vraag van den heer Van Hinte, den verdediger der socialisti sche ex-stakers: hoe komt het, dat sommige di recteuren wei, en anderen niet de stakers voor ttraf hebben voorgedragen? schrijft het Amster- tamsche orgaan; „Deze onbeschaamdheid werd nog versterkt door bijvoegingen omtrent de politieke gezind heid dezer directeuren. Daaruit bleek het doel van de vraag: de stakers en hun verdedigers wilden van de berechting een politiek debat ma. kern- En verder: „De staking van 8 Juni was een massale de monstratieve staking met een politieken onder grond. Als zoodanig behoort zij voor het scheidsgerecht niet thuis. Het doel van het scheidsgerecht is, den gemeentewerkman indi vidueel zijn recht te waarborgen. Bij een massale staking is het individueele recht buiten spel en bij een demonstratieve po litieke staking worden argumenten ter beoor- dceling voorgelegd, die ten nauwste verband houden met het bestuursbeleid. Het gaat niet aan, dat elke directeur naar eigen Inzicht zelf standig al dan niet de stakers bij zijn dienst voor bestraffing voordraagt Indien een sta kingsactie uitbreekt onder personeel van alle ge- meeatediensten, dan behoort daartegenover over dt geheele linie op gelijke wijze te worden op geireden. Dat kan slechts geschieden, indien het college van B. en W. beslist, wat met de sta kers moet geschieden. En wanneer de staking daarbij een politieken grond heeft, dan is er des to meer reden om de politieke inzichten van de directeuren buiten het geding te houden." Dat lijkt ons juist gezien. Hoe tegenover een politieke staking moet wor den opgetreden, behoort naar recht en wet niet te worden beslist door het hoofd van een dienst, die slc-chts een beperkte verantwoordelijkheid heeft, maar het moet worden uitgemaakt, het zij door justitie, heizij langs administratieven weg door de verantwoordelijke overheid. Het belemmeren van alle gemeentelijke bedrijven en diensten te gciijker tijd door het personeel is een gebeurtenis, die het gemeentebestuur direct raakt. 1'. en W. zijn verantwoordelijk voor den goeden gang van alle gemeente-bedrijven en -diensten te zamen. Zoodra deze verstoord wordt zijn alleen zij gerechtigd en verplicht tot ingrij pen. De maatregelen, waartoe zij in zulk een geval meencn te moeten besluiten, zijn uitvloei sels van iiua bestuursbeleid cn als zoodanig al leen aan de controle van den gemeenteraad on derworpen. Het scheidsgerecht heeft daarmede niets uit te staan. Het lijkt een ernstige leemte in het werklie- denreglcment van Amsterdam, dat massale sta kingen niet nadrukkelijk zijn gehouden buiten de bemoeienis van het scheidsgerecht. De be handeling van de zaak der stakers van 8 Juni heeft duidelijk doen zien welke onge .venschte ge volgen, zoowel voor de positie der directeuren als voor een behoorlijke afdoening van de zaak deze leemte kan hebben. Ofscuoou in Engeland onder de mijnwerkers geen meerderlieid zich voor de aanvaarding van net regeeringsvoorstel heeft uitgesproken, is nog veel minder het vereisehte steinmenaantal van twee derde bereikt, noodig om de staking voort te zetten. Alle teekenen wijzen er inmid dels op, dat het geweldige noodlot van een al- gemeene mijnwerkersstaking, met als gevolg werkloosheid voor millioenen arbeiders ook in de andere grooie bedrijven, niet over Engeland komen zal. De leiders der mijnwerkersorgunisu- ties hebben geadviseerd weer aan 't werk te gaan en op verschillende plaatsen is de arbeid ook weer hervat. Alle kans bestaat dan ook, dat de regeerings- voorstellen toch zullen worden aanvaard en dat Lloyd George inderdaad het tooverwoord heeft gesproken om deze en volgende crises te be zweren, n.m. alleen meer loon voor meerdere productie. Het bemiddelingsvoorstel Immers komt hier op neer, dat de mijnwerkers wei hun gevraag de loonsvcihooging zullen krijgen, maar op de volgende voorwaarden: De loonsverhooging zal gedurende de maanden November en Decem ber worden uitgekeerd. Indien blijkt, dat de productie in November en December gedurende den, proeftijd geschiedt volgens een jaarlijksch cijfer van 216 miliioen ton, wordt de verhooging van het loon met 2 sh. in Januari bestendigd. Maar indien die pro ductie gelijk staat met een jaarlij ksche op brengst van 212 miliioen ton, zou de verhoo ging in Januari dalen tot 1 E sh. Daarna zou elke vermindering of vermeerdering met 4 miliioen ton een verlaging of verhooging van het loon met 6 stuiver per schoft tengevolge hebben. Voor elke 4 miliioen ton extra krijgen de mijnwerkers na Januari 6 stuivers extra. Er is geen maximum vastgesteld. Wat deze regeling beteekent? Dat de werklie den direct belang krijgen bij verhooging der productie. De loonschommelingen zullen van hun eigen praeslaties afhangen en automatisch werken. Er komt als het ware een onderling controlesysteem van den eenen arbeider op den andere; immers traagheid van enkelen betee kent verlies voor allen. Hiertoe moest de economische crisis der laat ste jaren wel voeren. Want de meest sociaal- doelende mensch kan ten slote zijn verstand het zwijgen niet opleggen, wanneer dit hem zegt: nu een aigemeene schaarscbte aan grondstof fen en levensbehoeften gepaard ging met een sterk waarneembare arbeidsmoeheid en wette lijke verkorting van den arbeidsdag, terwijl loonsverhooging en prijsstijging met elkander krijgertje bleven spelen, de maatschappelijke ruïne nabij was. In Duitschland en elders begon men dan ook al weer heel spoedig met het eens zoo gehate stukwerk in te voeren en kreeg dit systeem zelfs verdediging van sociaaldemocraten. In Engeland zal nu een geweldige kracht proef worden geleverd op groote schaal, om een oplossing voor de loon- en productie cri sis te vinden; een proefneming, die ons aller belangstelling overwaard is. Moge het prac- tische Engeland ook hier den weg hebben ge vonden, om tot meer evenwicht in het zwaar geschokte bedrijfsleven te komen! BE lUtöïAttü IN itiiLAhü Nieuwe aanvallen. De Engeische bladen meiden dal luitenant Hambleion, van het 1ste Northantsreghnent, ter wijl hy zich op een motorfiets naar iemplemore begai', anderhalve mijl buiten Nenagh doodge schoten is. Daarop zyn te Nenagh» waar reeds vroeger in de week represailles waren geweest, eenige herbergen en een Uruakerij m de asch gelegd. Een boterfahriek werd met bommen vernield, nadat de machines onbruikbaar ge maakt waren. Twee mannen die te Nenagh thuis hoorden, werden door de soldaten in hechtenis genomen onder verdenking dat zij met den moord op den luitenant te maken hadden en, bij een poging om te ontsnappen, doodgeschoten. Volgens een later bericht, zijn de burgers buiten de stad gevlucht. Men hoorde den ïeelen nacht schoten lossen en bommen ont ploffen. De stralen waren bezaaid mei gebroken ruilen. Te Belfast is een sergeant die bij een aanval, op een kazerne in het graafschap Fermanagh zwaar gewond was, aan zijn wonden bezweken. Bij een aanval op een station van de kust wacht bij Skibbercen is een matroos van de koninklijke marine gedood en zijn twee andere ernstig gewond. Eindelijk loopt er een nog niet bevestigd ge rucht, dat 17 man van de hulppolitie, die bij Mullingar in een hinderlaag waren gevallen, met machinegeweervuur gedood zijn. Een bemiddelingsvoorstel. De aartsbisschop van Tuam heeft een vredes boodschap van Ierland tot Groot-Brittannië ge richt, waarin hij de onverwijlde afkondiging van een godsvrede voorstelt Hij breekt evenzeer den staf over de moorden op de politie als over de represailles, maar stelt voor, dat de Engeische regeering het eerst over de brug zal komen. „Indien," schrijft hij, „de dienaren van de Kroon het verlangen van het (Iersche) volk naar vrede beantwoordden, zou er, geloof ik, dadelijk een godsvrede tot stand kunnen komen. De eerste stap moet echter van de regeering komen. Laat zy een wapenstilstand voorstellen, een wet- gevenden maatregel indienen en doen aannemen, die volledige Home Rule verleent met inbegrip van volledige fiscale controle (van de Ieren over de Iersche financiën) en, naar mijn meening,' zal de ernstige strijd dan onmiddellijk ophouden. „Ongetwijfeld zuilen een groot aantal men- schen om een republiek blijven vragen als een logisch recht voorvloeiende uit de aanvaarding van Wilson's veertien punten, maar de werkelijk heid van Home Rule, in de praktijk, zal de massa te zamen smelten." Dr. Gilmartin de bisschop van Tuam, bestuurt het grootste diocees van Ierland, welk een groot gedeelte van Galway en Mayo omvat, en wordt als de invloedrijkste bisschop in Ierland be schouwd. NA DE VERKIEZING IN DE VER. STATEN. Naar dc Martin meldt geven de thans vrij vol ledig ingekomen verkiezingsresultaten aan Har ding 404 stemmen iu het kiescollege en 117 aan Cox. Harding heeft, na zich tegenstander te hebben verklaard van den volkenbond in zijn huidigen vorm, gezegd, dat zoodra de nieuwe regeering in de Ver. Stalen aan het bewind zou zijn ge komen, hij aau de naties zou verzoeken, zich aan te sluiten om in het belang van hel recht te komen tot een vereemging van naties, die de opoffering van geen enkele der Amerikaansche vrijheden zou r.oodig maken. Naar het heet heeft Harding in een vergade ring te Marion, zyn woonplaats, verklaard, „dal de Volkenbond overleden was". Senator Borah (een Republikein, die echter vrij onafhankelijk staat tegenover de partij) heeft verklaard dat hij els bondgenootschap met een Europeesche mogendheid tot het uiterst zal bestrijden. Daarentegen zal hij er op aandringen, dat met Duitschland een afzonderlijken vrede wordt gesloten op den grondslag van het ver drag van Versailles. De verslagen candidaat voor het president schap Cox zal in het begni lilzi een reis maken in Europa en dan ook Duitschland bezoeken. DE 11 -NO VEMBERHERDENKING IN ENGELAND. Hel lijk van den onbekenden Engelschen sol daat dat op den dag van den wapenstilstand in de Westminster abdij wordt bygezet, zal met den Britxciien torpedo-jager Verdun naar Dover overgebracht worden. Bij de landing zal een veidmaarschalkssaluut gelost worden. Donderdagochtend wordt de kist op een affuit geplaatst en beuekt met een Union Jack, afkomstig van een van de Fransche slagvelden. De stoet zat zich dan naar de Cenotaaf hegeven. Onder de slippendragers zyn Lord Beatty en andere admiraals, Lord French, Lord ifaig enz. De Koning zal met de prinsen van den bloede het lijk opwachten bij de Cenotaaf in ge zelschap van ongeveer 40 tegenwoordige eu ge wezen ministers, den aarisbisschop van Kantel berg, booge commissarissen van de Demi- nions, Indische vorsten eu vele andere waardig heidsbekleeders. Wanneer Big Ben, de groote klok in West- minster, den laatsten slag van het elfde uur slaat zal de Koning de Cenolaal onthullen eu zal een stilte van twee minuten intreden. De korte plech tigheid zal besloten worden met het blazen van den Laagsten Post door trompetters. De stoet zal zich dan opnieuw opstellen. De aartsbisschop en de andere hoofden van gods dienstige gezindten zullen vlak voor de kist loopen en achter hen de Koning en de prinsen. In de Ahdy zijn zetels en staanplaatsen ge reserveerd voor familie-leden van gesneuvelde soldaten. Er is zoo'n groote aanvraag naar plaatsen geweest, dat men het lot heeft moeten laten beslissen. In de Londensclie restaurants zal 11 Novem ber met eenvoudiger feestmalen gevierd worden dan verleden jaar. In het Ritz-hotel zal men dit jaar voor 25 sh. een „banket" kunnen gebruiken, verleden jaar kostte het daar twee guinjes. De directeur zeide tot een journalist: „Het geld is schaarsch en in overeenstemming daarmee stel len wij onze menu's samen. De dagen van den nieuwen rijkaard zijn voorbij. Het wordt poene rig om in de beste restaurants buitensporige prijzen te betalen. Bovendien zijn de menscheu er niet zoo goed aan toe als een jaar geleden.... Het is beter oin 700 diners voor 25 sh. te leve ren dan 850 voor twee guinjes. Het houden van dure maaltijden is ook geen goede politiek, nu er zooveel onrust onder de arbeiders heerscht/- PRIJSDALING. Naar de Times opmerkt, wordt het meer en meer duidelijk, dat de daling, welke er in de grooihandelprijzen plaats vindt, zich ten slotte ook op verblijdende wijze gaat weerspiegelen in eenige noteeringen van den kleinhandel. Het was trouwens onvermijdelijk, dat de uit werking van verminderde vraag op het hoogs punt, dat de prijzen bereikt hadden, en toene mende midedinging van den kant der fabrikan ten op het vasteland zich vroeg of laat zou den doen gevoelen. Tot de artikelen, waarvoor reeds lagers prijzen in den kleinhandel te notesren zijn, be ii oor en karpetten, waterproofs, schoeisel, kle dingstoffen, gemaakte kleeren, sieraden, auto mobielen, thee, koffie, suiker en cacao. In vele andere gevallen heeft de kleinhandel tot dusver nog weinig of geen verlaging in de prijzen gebracht, en, behalve voor de laatstge noemde artikelen, handhaven de prijzen van voedingsmiddelen zich nog meestal ongeveer op het oude peil. Het blad is intusschen van meening, dat de tweede van de bovengenoemde invloeden dc buitenlandsehe concurrentie dus van steeds groolere beleekenis wordt voor de dalen de beweging van de prijzen. De zware belastingen die de Engelschen moeien betalen en lie per hjotl zwaarder zijn dan in eenig ander land, zijn noodzakelijk we gens de geweldige verplichtingen waaraan het land, meerendeeis ten gevolge via den oorlog, moet voldoen. Bijvoorbeeld moet Engeland nu „aar'.ijks 315 miliioen p.st. betalen als rente op de nationals schuld; 123 miliioen p.st. voor oorlogspeusioe- uen; 26 miliioen p.st. voor ouderdomspen sioenen; 2 sh. 0 d. soldij aan de soldaten in plaats van I sh. 63 miliioen p.st. voor onder wijs, wegens de verhooging vaa Je onJerwij- zerstrakleinenten, nog gezwegen van de sub sidies die nu verminderd worden. Het Duitsche rijkskahinet heeft besloten dat op 9 Nov. (de verjaardag der revolutie) in rijstbedrijven en -bureaux gewoon zal wor den gewerkt Men meldt uit Berlijn: Dt autoriteiten hebben thans een klacht ingediend tegen Erz- berger. Men beschuldigt den gewezen min is les van financiën van ontduiking der belastingwet ten. De Duitsche regeering heeft het wetsont werp om over tegaan tot een heffing in eens (Reichsnotopfer) by den Rijksraad ingediend. Zy stelt voor 1/3 van het geheele bedrag zoo spoedig mogelijk in twee termijnen te heffen, waarvan de eerste op 1 Februari 1921 valt. Dit derde deel zal ten minste 10 pet. van het vermogen bedragen. Men seinl uit Frankfort a. d. Main d.d. 6 dezer aan deN. R. Ct.: Volgens bier ter stede ontvangen berichten neemt een consortorium onder leiding van de Zmostenska Bank en van de Liga fabriek voor het vervaardigen van oliën en eetbare vetten, de ondernemingen over van de Centrale Ver zeep-, stearine- kaarsen- en vetwarenfnbriek ken met installaties te Arschwitz, Neralowitz cc Oderberg in Tsjeclio-Slowakije. Bij deze trans actie is in de eerste plaats de Hollandsche mar garinetrust betrokken. Aan de „Tenips" wordt uit Havre gameid, dat daar, in afwachting van den geregelden aanvoer van Engeische kolen, groote hoeveel heden Amerikaansche kolen worden aange voerd. Tien stoomschepen met kolen geladen worden er «-p het oogenblik gelost, twee wach ten er op lossing en er worden nog dertien stoomschepen met Amerikaansche kolen ver wacht Tien Dul sche hoogleeraren, die eveneens lid Tan den nieuwen Ryksdag zijn, hebben be sloten op het manifest der geleerden uit Ox ford te antwoorden, uat zij constateeren, dat iij bereid zyn om de door den wereldoorlog ge slaakte banden weer aan te knoopen cc te doen vergeten, wat er in beide landen aan kwetsend* is geschreven en gespreken. De we tenschappelijke arbeid moge het zijne er toe doen om den geest van rechtvaardige verzoe ningsgezindheid en wedorzijdsche internationa le hoogachting aan te kweeken, zonder welke de herbouw van de Ineengestorte wereld on mogelijk is. Carmen-opvoering waarin men alleen agi tatie geniet 1 En men weet hier achter de coulissen zoo goed hoe dit publiek te vangen is: Men schrapt zonder bes'en king een paar gedeel ten prachtige muziek, maar iaat vooral het gesproken oialoug „treilend" breed werken. Het eliect is ailes I De Fanjzenaars zijn bun muziek, hun kunstenaars niet w»-ard. Ze weten trouwens met hoe vaak in de n in itk aun wezen veracht of geparodieerd wo: dt Het beste wat ik 11a de concerten van Pier né en de Arléstcnne gehoord neb, vas het orgelspelen van Charles Xuurnemire m de St. Clotilue. Hij is één der leerlingen van César Franck en bespeelt nut orgel van zijnmeester.Hij im proviseerde de vorsetstusschen't gregonaansch „eér zuiver m stijl en lantaseerde ten slot te op een bekend gregonaansch tema raar den aard van Franck. Hij is veei beter dan ue beroemde Widor, die eenvoudig zonder meer musiceert. lournemire heeft althans héél aardige ge dachten en manieren, liet is wel uitstekend uat men in Parijs bijna overal voortrelielijke kunstenaars voor 't grand orgue benoemt. Nu moest men ook ue liturgische zang die hier zeer juist ter zijde van 't altaar uitge voerd wordt in handen van ztér kundige mannen stellen. Dan zal het alteruecren met net grand orgus een volkomen grootsche ker kelijke kunst zijn. Maar ik kan natuurlijk niet meedeeleu hoe het gaat in de vele kerken, die ik niet bezocht heb. Het is mogelijk dat de goede geest van d' Indy'» Schoia Cantorum gemakkelijker in kleine kerken en in de provincie doordringt uan m de groote kerken van Parijs. Want ten slottede Fransche geest is zoo prachtig, is zoo verrukkelijk. Wat kon men er van genieten op de vele onbedachte oogea- biikKen, wanneer een Parijzenaar eens niet probeerde een keurig heer te zijn, wanneer een paar bezigt menschen zich eens niet aanstel den, - of in de parken bij de spelende kin- ueren. In de kerken zoo terloops in de week, waar men kltijd tets zeer schoons ontmoette, in de cae'ndige, sidderende sieer, die men zweven net en voelt boven de stad, wanneer men Pu.js vanal Montmartre ziet, of ook, wanneer men zeer stil de onbeschrylelijke syraphonie- in- kleuren geniet in de baint- -of de wonderlijk- primitieve, myt- tex'Aos- ruiten m de bt. - Germain 1 Auxer- ruts. Dit is een heel gevoelige schoonheid, die teere en toch zéér vurige muziek nabij komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6