EERSTE BLAD Indrukken van den dag BINNENLAND. Gemengd Nieuws Handel en Nijverneid is WCESSOAi 10 N©W£ai3ES SS2© 44ate JAARGANG Ho 15284 PER KWARTAAL 3-25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER K«ART. B?I VOORUITBETALING f 3.57V, SUREAUXt NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- «J- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZE WORÜEN BEÜSUGE». VESZtKERiNGSPLiCHT VAN KLUO STER LINGEN. Ömnenlandsch Nieuws. f BK. A. KUYPEB. DE ZIEK. TEW ET-TALM A« Korte berichten. Landoouw en Vtsschenj iAARLEMSCHE COURA j>E ABOKNcMSNi'S^KUS BEOKAAttï VOO* HAARLEMEft AQIïNTSCiiAt'iPÉfil 121. VERLEGGING VAN HET ZWAARTEPUNT. Al vele jaren is geklaagd en gespot over cn met de gemeenteraden, die eens per maand in de groolere steden, twee tot driemaal per maand bijeenkomen, uren en uren beraadslagen bij avond en nacht zelfs, die hun begrootingsdebal- ten dagen en dagen rekken, extra vergaderingen houden over speciale onderwerpen, in één woord „parlemenlje spelen" van je welste. Wij, journalisten, hebben ons ten deze wel het ergst bezondigd; en nu de Staatscommissie tot herziening van de Gemeentewet, het vraag stuk van de verdeeling der bevoegdheden van de drie organen: Raad, burgemeester en- burgemees ter en Wethouders aan de orde stelt, nu dienen wij wel te onderzoeken, oi' niets ter verontschul diging van die vergader-manie is aan te voeren. Wu kunnen niet zoo ver gaan als de nohelijkc Staatscommissie, die eenvoudig oe gehcsle schuld aan de Wel geeft. „In scnier alle zaken, de nieligsle niet uitgezonderd, moet hij (de Ge meenteraad) worden gemoeid. Zijn vergaderin gen zijn daardoor talrijk en lang geworden, zoodat inderdaad van overlading van den raad mag worden gesproken", zegt het rapport. Wij v illen hieraan niets aldoen, maar ei toch wel iets aan toevoegen. De Staatscommis sie heeft -- blijkbaar opzettelijk, uit welover wogen beleefdheid verzwegen, dat de gemeen teraden ook met de wet in de hand veel werk aan B. en W. kunnen overlaten; maar dat zij met angstvallige bezorgdheid er steeds vooi waakten geen bevoegdheden uit de - handen te Staatscommissie komt de tijd voor opbouwende gemeentewetgeving. Dan zal moeten blijken, of in de burgerij krachten schuilen, die aan het zich ontwikkelende gemeenteleven stuur en richting kunnen geven, die nieuwe levensvoorwaarden weten te scheppen. 't Is een krachtproef, zeker, maar één, die ge nomen moet worden, in het belang van hot eigen bestuur der gemeente zelf, wil dat in de toe komst niet aan bedil- en bemoeizucht sterven en in allerlei beuzelarijen ten onder gaan. Nog één opmerking zouden wij in dit verband willen plaatsen: de Staatscommissie zegt, dat de Raad zich zeer belangrijke bestuursfuncties zon kunnen voorbehouden. En dat is natuurlijk juist. Maar het lijkt ons dan toch gewenscht, dat dio functies met name in de nieuwe Wet worden omschreven, opdat over de „belangrijkheid" geen verschil vau meening kunnen bestaan. Wij weten wel, dat de Wet den Raad ver biedt zijn wetgevende macht op B. en W. of een ander over te dragen. Maar reeds Oppenbeim schreef in zijn beroemd werk, dat de Wet geen scherpe scheiding tusschen „uitvoering" cn wetgeving" maakt. De Gemeenteraden hielden echter rneerendecls zooveel mogelijk rechten aan zich zelf, en vonden dan steun hij den Hoo- gen Raad. geven, welke de wet hun toestaat, maar waar toe zij niet verplicht (6) Het zou daarom wei eens kunnen gebeuren, dat de pogingen, welke de Staatscommissie heeft aangewend, om de ge meenteraden van veel werk te ontlasten, door de betrokkenen niet zóó op prijs worden gesteld als wel mocht worden verwacht En toch meent de Staatscommissie het goed eeeit zij de onzes inziens eenig juisten weg aan om in de toekomst uit de impasse te komen. De drie bestuursorganen der gemeente, raad, het college van B. en W. en acburgemees ter znn alle drie overladen met werkzaamheden. Slechts door ontlading van dat werk U er ver betering le krijgen. Aldus is blijkbaar gerede neerd. En ten opzichte van den Raad ts de Commissie o.i. niet het minst in haar werk ge- slaagd. Aan het karakter van den Raad wordt vast" gehouden, dat hij n.m. is het hoofd der gemeen te, dat hij heeft de regeling, do Wetgeving; slechts in beginsel moét hij echter hebben het bestuur. De bestuursfuncties moeten geheel in handen komen van B. en W. De Staatscommis sie stelt zich blijkbaar den toekomstigen ge ineenleraad voor ongeveer als thans de Provinci ale Staten. In de vergaderingen worden de lij nen aangegeven, waarlangs het gemeentebe stuur zal hebben té richten, de wijze, waar®F het gemeente huishouden zal Worden De Raad zal aangeven waarvoor en hoe het geld zal worden uitgcgeven* Maar Burgemeester en Wethouders lullen in veel grooler mate dan thans het bestuur uitoefe nen. Oogenschijnlijk lijkt het verschil tusschen hel voiiigestelde en den. bcslaanden toestand niet groot. Maar wie geregeld de lange agenda s der raadsvergaderingen volgt met allerlei voorstellen, die met de groote lijnen van gemeentewetgeving niets te maken hebben, die weet wel beter. Dat de Raad zich uitspreekt over het beginsel van gemeentelijke vischverkoop, wie zou anders ver wachten. Dat de bouw van een nieuwe lichtia bries aan het oordeel van den Raad wordt on derworpen, natuurlijk. Maar dat de Raad zich gaat bemoeien met de inrichting van een visch- krnampje. dat liij voor ieder huis een rooilijn aangeeft of den aankoop van allerlei benoodigd hdccn voor de gemeentebedrijven regelt; zich mengt in aanstelling Cn ontslag en loonregelin gen van personeel en allerlei huishoudelijke aai. gelegenheden, dat gaat zijn werkkracht te boven. Terecht wijst de Staatscommissie er op, dat de Raad te dien opzichte hel conüoleercnd college van B. en W. moet worden, 't welk In onbeperkte mate voor zijn bestuur rekenschap schuldig is aan den Raad. Wordt het bestuur niet in ziju geest uitgeoefend, dan heeft de Raad immers het recht van interpellatie, kan hij den burgemeester of een der wethouders of het college van B. en W. tot de orde roepen. De staatscommissie wijst bij voorbaat de vrees af, dat door deze verleg ging van het zwaartepunt van het bestuur de gemeente naar de vergaderingen van B. en W een belangrijke inbreuk zou worden gemaakt op de zelfregeering der gemeente. De Raad immers heeft het budgetrecht. Worden de voorstellen der commissie wet, dan stellen wij ons voor, dat de jaarlijksche begroo ting nog veel meer dan thans de belangstelling cal wekken. De Wethouders, zooals wij nader cullen zien, in de toekomst meer zelfstandige de partementshoofden, komen met een a gemeei schema van inkomsten en uitgaven, waaraan e Baad al of niet zijn sanclie geeft Op dat oogen blik is er gelegenheid om algemeene lijnen van bestuur uil te stippelen; want binnen het raam der bcgrooling zal de Wethouder vrijheid van bestuur moeten hebben. Het lijkt gewaagd? De Raad zal zijn macht om de richting van gemeentebeleid aan te geven, kwijt raken? Integendeel; of liever dat zal van den Raad zelf afhangen. De gelegenheid zal wor den geschapen om breeder werk te doen. Wan neer nu wel eens smalend op de gemeenteraden wordt afgegeven, dan luidt het excuse: maar die lichamen moeten zich ook met te veel kleinig heden bemoeien! Welnu, ia het schema der Een waarschuwing te richten tot de volgelin gen van David Wijnkoop voor het reusachtig be drog, dat dag op uag tegen hen gepleegd wordt inzake de arbeiderstoestanden in Sovjet-Rusland, achten wij boter aan de galg gesmeerd. De communistische arbeiders immers verkee- ren voortdurend onder de suggestie van den volksmisleider David en zeggen ja en amen op alles wat hij hun als z.g. waarheid over Rusland gelieft wijs le maken. Maar er zijn allicht ook niet-communislisclie arbeiders, die, zoo zij al niet dwepen met de arbeiderstoestanden in Rusland, toch meenen, dal men daar hard op weg is om betere levens voorwaarden voor de werknemers te scheppen. Dezulken moeten, om naar wuarhid ingelicht te worden, maar eens lezen wat het Zweedsehe Socialistische blad „Social-democraten" over den toestand der arbeiders in dat lieve Rusland open baar maakt Het blad publiceert een oproep van 220 Rus sische socialisten die in de Boetyrka-gevangenis le Moskou opgesloten zijn, aan de West Euro- peesche arbeiders. De afzenders zijn; 72 links- sociaal-revotutionairen, 42 sociaal-revolutionai ren, 27 bolsjewiki, 80 anarchisten en 6 sociaal democraten, die daar alien gevangen zitten. Het document is door 'n sociaal-revoluGonair uit dé gevangenis en uit Rusland naar buiten gesmok keld. In dien oproep staat te lezen: nalistenkring heeft aan de familie Kuyper een telegram van rouwbeklag gezonden. Het heeft er aan herinnerd, hoe Kuyper vorziiter en cere-voorzitler van den Kring is geweest, en het constateert, dat onder de Nederlandsche dag bladschrijvers zijn naam zal voorlleven als van een journalist met ongeëvenaarde talenten. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht, heeft uitspraak gedaan inzake de kwestie be treffen den verzekeringsplicht van kloosterlin gen ingevolge de Invaliditeitswet Uit het oordeel van den Centralen Raad mag worden afgeleid, dat ALS REGEL bij leden van geestelijke orden GEEN verzekeringsplicht aanwezig is. Slechts ALS UITZONDERING is loondienst en dus verzekeringsplicht aanwezig, indien n.l. uitdrukkelijk door den religieus een contract is gesloten, waarbij deze persoonlijk rechten verkrijgt. Dit is nu eigenlijk alleen 't ge val bij onderwijzers en onderwijzeressen, die een schriftelijke overeenkomst aangaan met een buiten de orde slaand schoolbestuur. Verder merken wij hierbij nog op, dat van dezo laatste personen nog van verzekeringsplichl uitgezonderd zijn, diegenen, wier pensioen van wege het Rijk verzekerd is, die m. a. w. reeds voor pensioen storten, zooals de meeste onder wijzers doen. Practisch geldt nu voor degenen, die in de verzekering opgenomen zijn, doch thans biij'ken niet-verzekeringsplichtig te zijn, dat zij vragen aan den Raad vau Arbeid nietig verklaring van hun verzekering. Later kan dan ook restitutie der reeds geplakte zegels aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam worden aangevraagd. Er is thans in deze belangdijke kwestie zeker heid verkregen. „Men bedriegt U. Nooit U de toestand der ar beiders zoo moeilijk en de heerschappij der speculeerden zoo schitterend geweest als nu in Rusland. Overal op het platteland vormt zich eén rijke burgerlijke klasse. De gevangenissen daar entegen zijn vol revolutionairen. De sociaal revolutionairen Gots, Timofejef, Eugenie Ratner, VV'endeniapin, Donskoj, Morosof, Berg, Gisettien Sletowa, de bolsjewiki Kaniesjof en Neastrojel zitten hier in e gevangenis. Een sociaal-demo craat is van honger omgekomen, de links-revo lutionair Tsjenunot is doodgeschoten. De vijan dige houding van de intellectueeleu en de arbei ders tegenover de bolsjewiki is thans sterker dan ooit. De toestand der arbeiders wordt eiken dag erger, tengevolge van 't militairiseoren van den arbeid en het vernietigen van den klein handel. Sedert Juni zijn er verplichte overuren ingevoerd en de 10-urige werkdag. Sedert 10 Augustus is het broodrantsoen voor arbeider.-, verminderd op 100 gram per dag. Het opkoopeh van levensmiddelen op de vrije markt wordt met gevangenisstraf bedreigd. Den lOdeu September hebben de arbeiders te St. Petersburg een motie aangenomen, die aldus luidt: „De commissaris sen en de sovjeioverheden krijgen alles, zelfs tarwemeel en suiker. Sedert Sinoljef de winkels der kleine kooplieden heeft gesloten, dwingt fifj ons en onze kinderen om van honger te sterven. De motie spreekt verder afkeuring uit over de bolsjewiki, die de arbeiders in slaven veranderen en een dictatuur van de bestuursorganen instel len. De arbeiders zijn op straat duidelijk te her kennen aan hun gescheurde kleeren en hun ver hongerd uiterlijk. Als teeken van rouw wegens den dood van dr. Kuyper zullen deze week aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam geen colleges gegeven worden. Het gebouw is van onder tot boven ge sloten en boven den ingang is de vlag halfstok gehesclien. Gedenkfeest der Fransche Republiek. Ter gelegenheid van de'öO-jarige herdenking der bransche Republiek, zal, bij afwezigheid van den Franschen consul. Baron Pallu de la Bar rière, de gérant van het Consulaat, de heer aid Cliesneau en eeh j ioote op Donderdag 11 dezer 's middags te 4 uur receptie houden in hel Consulaat te Amsterdam. Dienzelfden dag zulten door de zorgen van het consulaat, kransen van levende bloemen worden neergelegd op de grafplaatsen van de dertig Fransche soldaten die in het vroegere militaire district Amsterdam zijn overleden en begraven op de kerkhoven te Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Didam, Enschedé en Hengelo (O.) biaar de vergadering van den Volkenbond. De vertegenwoordigers van Nederland ter ver gadering van den Volkenbond te Genève op 15 dezer, zullen Vrijdag daarheen vertrekken. Het Bestuur van den Nederlandschen Jour- beid van 4 5 5 jaar bet bedrijf geheel verlaten eu dan meestentijds tot een huwelijk ivergaan, waarbij dan van premiedoorbetaling geen sprake is en zoodoende de gestorte premien aan bijna allen niet als pensioenuitkering ten goede komt. en men gaat daarbij na, dat men voor zulke meisjes p.lm. 50 cent per week premie moet be talen bij een loon van gemiddeld 15, terwijl voor een werknemer in welk bedrijf ook, die zijn gelieele leven in datzelfde vak doorbrengt en dus ten volle zijn pensioen verdient voor een loon van even minder dan J 40 per week, maat 60 cent premie betaald behoeft le worden, dan meent het besluui van boveiigenoeniden bond. dal die maatstaf riet billijk is en verzoekt bet daarom een andere berekening voor liet vrouwe lijk personeel in dergelijke bedrijven. Bond van Ambtenaren bij de Raden van Ar beid. Zaterdag heeft Be Bond van Ambte naren bij de Raden van Arbeidde 's-Gravenhage een buitengewone algemeene vergadering gehou den om de personeelsbestanden aan de onder scheidene raden van arbeid te bespreken. Het bleek, dat er niet de minste eenheid be slaat in de bclooning en de arbeidsvoorwaar den van het personeel. Besloten werd een ste vige actie in te leiden tot meerdere eenheid. Plakzegets. In het vervolg kunnen plakze- gels (bcursbclastingzegels inbegrepen), tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 100 niet worden ingeslagen bij de kantoren der posterijen in plaatsen, waar mede kantoren der registratie zijn gevestigd. Plakzegels die bij deze hoeveel heden worden verlangd, behooren te worden aangevraagd bij het kantoor der registratie ter plaatse. Bezuiniging ilt de gemeentelijke huishouding. Naar het „N. d. D." verneemt, is weldra de benoeming te verwachten van den heer R. Borger, thans lid van den Octrooiraad, tot in specteur, ten einde met den reeds daartoe aan- jestelde inspecteur, den lieer Van Os, burge meester en wethouders van Amsterdam voor te lichten inzake bezuinigingen in de gemeentelijke huishouding. Een goed voorbeeld dat voor meer dan een gemeente In ons land, navolging verdient. i)E ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LAND BOUWBANK. Aangaande deze geruchtmakende zaak, deeii „Het Volk" mede, dat op de Vrijdag gehouden vergadering van het gewestelijk bestuur der fe deratie Z.-Holland van de S. D. A. P., op voor stel van den partijsecretaris, de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen: Het gewestelijk bestuur, kennis genomen heb bende van Schlosser's relaties met de Handels- en Landbouwbank, acht in dit verband zijn aan .jlijven als propagandist ongewenscht, en aan vaardt daarom zijn ontsiag-aanvrage. Spronkers werd aangewezen als waarnemend gewestelijk secretaris, daar overeengekomen >verd, dat Schlosser zijn functie zoo spoedig mo gelijk zou neerleggen. Omtrent de vereenigbaarheid van de functies die Schlosser cn Van Staat bekleeden bij de Handels- en Landbouwbank met hun functie van Statenlid voor de S. D. A. P., werd besloten aan de gewestelijke vergadering het voorstel te doen aan Schtosser en Van Staal den eisch le stellen af te treden als Statenlid of te bedanken voor hun functies bij bovengenoemde bank. Ten opzichte van Van Staal s gemeenteraads lidmaatschap zullen nadere beslissingen geno men moeten worden in de federatie-Rotterdam e Naar aanleiding van de mededeeling. dat d heer K. R. van Staal, in verband met zijn dl recti urscbap van de Landbouwbank zijn man daat als Raadslid ter beschikking zou hebbei gesteld van de Federatie S. D. A. P. te Rotter dam, verzocht de heer Van Staal het Persbureai Vaz Dias te willen mededeelen. dat dit bericht onjuist is. Eveneens is het niet waar, meldt he Bureau, dat de heer Van Staat geconfereerd zo. hebben met het partijbestuur der S. D. A. P in verband met de aangenomen motie in de al deeling Rotterdam II. alsmede het bericht, da hij reeds thans besloten zou hebben, de raads zittingen niet meer bij te wonen. Do raadszittingen van Donderdag. Vrijdag eu Maandag zijn door hem bijgewoond, terwijl van bedanken geen sprake is. de WASCHINDUSTRIE en de INVALIDITEITSWET. He. bestuur van den R.-K. Vakbond voor de Waschindustrie heeft zich lol den Hoogen Raad van Arbeid gewend, met het verzoek, nu er toch wijzigingen aanhangig zijn iri de Invaliditeitswet, ook de premiën te herzien. Het verzoekt dit, om dat er naar zijn meening een onbillijke maatstaf bestaat bij de berekening van de zegelpremicn. Wanneer het bestuur nagaat, dat het personeel hoofdzakelijk bestaat uit meisjes, die na een ar- BESTRIJDINu VAN VLEKTYPHUS. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsont werp ingediend, lot wijziging van de wet, hou dende buitengewone maatregelen tol afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering haier uitbreiding en gevolgen. Men verwacht in de naaste toekomst een sterke verhuizing uit het üoslen van Europa, lijke het vaderland slechts weinigen kent. Niet dan noode doen wij afstand van een reus als Kuyper, Wie zat wagen, nog wel in een kort bestek, l^ schetsen weike leegten een heengaan als van dezen geest laat. Voor zijn overweldigen te eigenschappen past slechts een eerbiedig zwijgen. Jaren zullen voorbij gaan voor de man, die iha-is ten grave daalt, naar juistheid wordt nerichl. li. tijdgenooten moeten dit aan het nageslacht over laten. De ongemeen slechte gezondheidstoestand daar levert, indien die verwachting vervuld wordt, een groot gevaar voor onzen binncnlandschen ge zondheidstoestand. De minister van Arbeid acht het noodzakelijk, dat de Regeering de bevoegdheid heeft, dergehj ken toevloed te weren of te temperen, door bijv. telkens slechts een zeker aantal personen toe te laten. Aangezien geblekën is. dat voorat landloupers de ziekte overbrengen, wenschl de Regeering de bevoegdheid te hebben, dezen lieden het rond trekken te verbieden. Pas-Visum voor Luxemburg. Voor een ver blijf, ook van Nederlanders, in het Groot- Hertogdom Luxemburg, is een pas visum beslist noodzakelijk. Zonder pas-visum wordt men in Luxemburg niet toegelaten. De prijs van een visum voor Nederlanders is 3.75. De „Msh." verneemt, uit Den Haag. dat de Minister van Arbeid zich opnieuw tot den Hoe gen Raad gewend heeft om een nadere, meei zuivere uitspraak in de kwestie te stellen waai het om gaat, namelijk niet of wél over te gaan tot invoering van dé ziektewet-Talma, alvorens een onderzoek te hebben ingesteld naar den slaud van zickte-üitkeeriug in ons land. De Minister toch is van oordeel, dal het ge geven advies niet duidelijk de bedoeling van den Hoogeu Raad van Arbeid weergeeft Onder degenen, die voor een nader onderzoek stemden, kan men twee categorieën onderscheiden. Op de eerste plaats degenen, die een geheel Undei stelsel van ziekteverzekering wenschen. In deze groep vindt men tezamen de vertegenwoordigers der fabrikanten 'groep-Poslhuma) eu der mo derne vakbeweging (bien élonnés de se Irouvei ensemble), die de ziekteverzekering gelegd willen zien in handeu van de arbeiders- en werkgevers organisaties. De andere categorie, die voor een onderzoek stemde, omvat o.rn. de vertegenwoordigers dei katholieke en christelijke vakbeweging. Dezen kunnen, zich wet met het stelsel der ziekte-wei lulina vereenigen, maar achten een onderzoek naar den stand van ziekte-geld-uitkeering in ons land in het algemeen gewenscht De Minister heeft er nu den Hoogen Raad van Arbeid op gewezen, dat een onderzoek naai den stand van zicktegetd-uitkeering in ons land minstens vijf zes maanden zat duren én de ziektewet zooal niet in gevaar zat brengen, dan toch de uilvoering ervan geruimen tijd Zal te genhouden. Verwacht mag worden, dat de Hooge Raad van Arbeid op zijn vergadering tegen het eindt dezer maand tol een meer zuivere uitspraak in deze materie zal komen, zegt het blad. EEN GROOTSCHE ONDERNEMING. Naar het „Hbld." weet mee te deelen, zal een nieuwe scheepswerf komen in den Noorder IJpolder, in de onmiddellijke nabijheid der in aanbouw zijnde werf der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij. Voor hel nieuwe bedrijf zul len onmiddellijk 15 H.A. in gebruik worden ge- i omen; voor gronden, greinen le aar. dat tel rein, tot een gezamenlijke oppervlakte van 25 H.A., zal aan de nieuwe daartoe opgerichte maatschappij een opticrecht worden verleend. De werf wordt gevestigd aan den ingang van het Noordzeekanaal en zal voorzien zijn van de meest moderne dokinrichtingen. In plaats van scheepshellingen zullen o p ten worden ingericht; iedere r" Iing. zien van eigen het schip is ge- Wanneer he e(g'[(J' wa(er wordt gelaten, wordt dTdokpT.net water gevuld. Het in den dokput toegelaten water zal komen uit een daarvoor hij liet werfterrein te graven kanaal, dal een zijvaarl van het Noordzeekanaal zal zijn De gereed gekomen romp van het schip zal op die manier uit den dokput het kanaal in varen en daar worden afgewerkt. Schepen, die er komen dokken, leggen dien waterweg in tegen overgestelde richting af. Wanneer deze wt-rl gereed zal zijn, zullen zelfs de grootste schepen der wereld, gerekend naar de tegenwoordig bestaande afmetingen, niet al leen binnen Amsterdamsch gebied kunnen wor den gebouwd, doch er oou in reparatie kunnen komeo- Een meidoorn in bloei. Te Wijnburgen, gem. Bergh, (Geld.), staal in den tuin van «leu landbouwer H., de meidoorn in vollen bloei. Schaatsenrijden in Groningen. Het 5-jarig zoontje van B. 11.. le Hoogtnkerk (Gion.), is op het Aduarderdiep aoor het ijs gezakt en verdron ken. Ofschoon door den Urachtigen wind groote wakkeu in bet ijs van de .iepen in ie provmie Groningen zijn en liet niet vertrouwd is, werd gisteren op het Damster-, Boter- en Hoendiep scliaatsgeredcn. Watergebrek in Friesland. Door de aanhou dende droogte is er op het Friesche platteland groot gebrek aan regenwater. Voor drinkeu en wasschen wordt nu veel water uit kanalen en vaurten gebruikt. Burgemeesters waarschuwen l.i-l water eerst te koken, wa' le meer noodig is, nu kanalen in de gemeente Opsierland door t_i i s besmet verV taarcl «ij i. De Wassenaarsche politie heeft Zaterdag avond in Den llaag gearresteerd zekeren de S.. huisknecht bij den heer M. te Wassenaar. Hij wordt verdacht van dietstal vau een bedrag van 600. Bij zijn arrestatie was hel geld verdwenen. Eer meegenomen heerenrijwiel was nog in zijn bezit. In een nacht van de afgeloopsn week, is te Delft op de Voorstraat, door studenten met scherp geschoten, op een huis van mep van IL, waar een voormalige president van l.el Del I f sell Studentencorps de heer E. van ft., op kamen woont. Op de beneden- eu bovenverdieping weru een ruit verbrijzeld; een afgeschoten kogel is ge vonden. Men denkt aan wraakneming. De politie doel onderzoek. Zij behielden hun sijuarije. De Raad der gemeente Idaurderadeel (Ft.), heeft het voor stel der Financieele Commissie verworpen, om voorlaan in de Raadsvergaderingen geen sigaar tje meer aan te bieden. De kroonprins van Djokjakarta. De kroon prins van Djokjakarta koestert het plan naar Zijn vaderland terug te keuren, riet bericht van tiet persbureau Vaz Dias, omtrent den diefstal van kostbaarheden, ter waarde van 20,000 ten nudeele van den prins is, naar het „Vad" mede deelt, niet juist. De zaak zit anders, doch lei wille van het onderzoek is het gewenscht tham geen nadere bijzonderheden omtrent de toedracht te geven. Op het kantje af. Zondagmorgen wilde een 12-jarig meisje den overweg Nieuwe Sta tionstraat te Ede (.Geld.), terwijl de aisluitboo- men voor een naderenden trein reeds dalende waren, nog vlug dien weg oversteken. Zij ge raakte echter zoo met een barer schoenen tus schen de spoorrails beklemd, dat zij o..danki> haar pogingen niet tos kou komen. Gelukkig werd haar hachelijke positie opgemerkt door den stationschef, met het gevolg, dat door dea stationschef onmiddellijk maatregelen werden genomen den trein le doen stoppen en het meisje door i tuks de schoenveters stuk te snijden te be vrijden. .<i isiusic looiovttt.ig. Op ue te Am»,cruais genouden wolveiling zijn van de circa 1100 Le ien Hollancische wol, die aangeboden ziju. slechts 14 baal gegund. De overige konuen den taxatie-prijs niet opbrengen. Daar de Uruning- sche commissie van oorucel was, dat de meer- ueriieid der leveranciers liever nog wat wade wachten, dan ue wót van de baud te doen beneden onderstaande pnjzen, L de Orouiug- sche wol, die daar is heen gezonden, opgeuuu- den. De hoogst geboden prijzen waren voor: prima 2.32t/a; eerste 2.12y2: tweede 1.80; derde 1 en vierde f 0.70. Men kan dus zeggen, dat deze veiling geen resultaat heelt gehad. De wolhandel is zoo slap, dal er absoluut geen kooplust is. Het .V-kende verschijnsel, dal bij een terugJoopcnde markt niemand meer koopt, dan hij beJist direct ge- bruiken moet, deed zich ook hierbij voor. Dok van de in veiling gebrachte partijen builen- landsche wol, is zoo goed ais niets gegund. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 5 November treffen wg o.a. aan het vervolg van de beschrijving vuil de haven van Amsterdam als onderdeel van de reeks „Onze havens". Van hoeveel belang onze tweede zeehaven is blijkt ook weer duidelijk uit hetgeen in deze af levering wordt medegedeeld. Behalve een beschrijving van de haven wordi in deze aflevering ook een overzicht gegeven over de haven-uitrusting en o.a. een inzicht ge geven in het bedrijf voor opslag en verwerkint van granen. Verscheidene fraaie afbeeldingen verhoogen de aantrekkelijkheid van dit artikel. In de bijdrage „Tijd en Koers wordt een SU ut „yumgts M V f\k overzicht gegeven van hetgeen i servator te Overschie. een nog jonge fabriek waar zeevaartkundige instrumenten worden ge maakt. wordt vervaardigd. Ook bij dit artikel zijn verschillende afbeeldin gen opgenomen. In „De Nederlandsche Zuivel-industrie" wordt een belangwekkend overzicht gegeven van den omvang van dezen tak van nationale nijverheid. Tenslotte maken wij nog eens gewag van de rubriek „Van alles wat", waarin, als steeds, talrijke korte aardige berichten zijn opgenomen. Een blik In den groei van de Vereeniging wordt gegeven door de in deze aflevering opge nomen foto van de verzending van een aflevering van het orgaan. Een aardig begin. - De Meisjeslandbouw- huishoudschoot van den A. B. T. B., gevestigd in het St. Nicolaasgestlcht te Noord-Deurnin- gen, gem. Denekamp (O-I telt voor het le leer jaar 20 interne en externe leerlingen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1