EERSTE BLAD Indrukken van den dag BINNENLAND. KhUILLhTON De Erfgename van den Goudzoeker. d&üoeüuüü ai ^omëüsber mm 44ste JAARGANG No 15283 DE ABONNEMEHISi'EIJS BEDKAA6Ï VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENi PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER K WART. BEI VOORUITBETALING f 3.57»/, BUREAUX» NASSAU LAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen de wethouder in de moderne HET VERLOOP IN DE S. D. A. P. WAAR HET OM TE DOEN IS. NIET „KAPITALISTISCH" &1AAR „ONCHRISTELIJK". EEN WALGELIJK- FEflTGONIKG. 3inneniandsch Nieuws. Inkrimping van het ledental. In ver band met de critick, welke in den laat st en tijd door de Staten-Geaeraal is uit geoefend op de hoog© kosten, welke de verschillende Staatscommissies medebren gen, heeft de min is ter van Financiën aan zijn amntsgenooten medegedeeld, dat zijn inziens reeds belangrijke bezuinigingen zullen zijn te verkrijgen, door het leden tal van do in te stellen commissies zeer in te krimpen. Een inzicht dat o.i. in een daad behoort omgezet te worden. DE GRENS UITBREIDING VAN AMSTERDAM. De Tweede Kamer heeft hiet wetsont werp, strekkende tot grensuitoreiding van Amsterdam, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat door haar verworpen waren de amend omen te n-Snoeck Henke- mans en Coiijn. PREMiES VOOR WONINGBOUW Aangaande den door de Regeering te Verstrekken steun in zake den bouw van woningen, vernemen wij nog de volgende bij zónder heden: Voor oen oouw van woningen, zullen premies worden toegekend, die per wo ning een zeker bedrag per M2 beoouwd oppervlak bedragen, it at bedrag zal Vöór iedere gemeente, waar men op dezen voet vil bouwen, voor een betrekkelijk korte periode, worden vastgesteld. De bedoe ling is, dat de premies in opeenvolgende pariades geleidelijk zullen dalen. De premies zulLen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouwnijverheid,, maar ook aan vereenigin- gen, die niet duurder d-an deze bouwen. Da premies zullen, als regel, zonder nadere voorwaarden worden verstrekt, men zal dus in verkoopen en verhuren van de woningen vrij zyn. Desnoods zal door een enkele voorwaarde evenwel, eeni- ge beperking worden gemaakt. Aangezien ae ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijver heid economischer is dan de aanbestede bouw, worden de premies beduidend la ger dan de subsidies, die krachtens het Koninklijk besluit van November 1919 tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel voor rijks-rekening genomen. De regeering zal bevorderen, dat door dezen bouw met premie, zoo noodig het rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin dat de gemeente met het Rijks- vo.orschot hypotheekhoudster wordt. Het rijk zal het crediet geven tegen een ren te, welke, aan de hand van den geldenden renfceatandaard, zal worden bepaald; voor hands bedraagt zij 7 püt. De aflossing moet geschieden in 5 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden ver leend voor deugdelijke, eenvoudige wo ningen, zoowei voor den kleinen midden stand, als voor arbeiders, en in gemeente^ waai' een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten vol doen aan redelijke eischen van welstand Aangezien de regeering steun alleen verleent ter verruiming van de woning markt en zij door een aanvulling van d< Woningnoodwet tracht tegen te gaan dat woningen aan haar bestemming worden onttrokken, zullen in het vervolg premies of subsidies alleen worden gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker bestu ren aan de toestemming tot onttrekking van woningen aan haar bestemming de voorwaarue verbinden, d-at de woningen, welker bestemming veranderd wordt, op ko3ten van den belanghebbende worden vervangen door andere. de~peijsveaag VAN EEN NEDERL. FRANKEERZEGEL. Als gevolg van punt 8, 2e lid van de voorwaarden der prysvraag voor het ont werpen van frankeerzegels, deelt de jury inzake de prijsvraag van een Neder- Lanasch Frankeerzegel mede; le. dat ingevolge goedkeu, ing van deD Minister van Waterstaat, behalve de af metingen genoemd onder 1 van het pro gramma der prijsvraag, mede wordt toe gelaten, en wei voor de due series, on afhankelijk, of het zegel even uoog als breed, hooger dan breed, of wel breeder dan hoog wordt, ontwerpen: voor ae kortste axmeting 20 m.M. mini mum en 2-i m.M. maximum, voor de laag ste afmeting 20 m.M. minimum en 30 m.Xvi. maximum; 2e. dat, omtrekteekeningen of silhouet- teu van de beeltenis niet zijn uitgeslo ten en dat bovendien voor .de 2e en 3e serie stempei.drukK.eu, waardoor ae arak eenigszins verhoogd zieh/tbaar wordt, toe laatbaar zijn; 3e. dat het vrij staat iuet woord „Neder land" op het ontwerp aan te brengen of niet; jong, d aarbijkg-ezond en onder nemend. De reislust verteerde mij, eu de lichtzinnigheid schikte zich maar al te gaarne naar zijne verlokkingen, ik gaf üerhalve voor de hoeveelste maal sinds ik den Amerikaanschen bodem betreden had, weet ik zelf niet meer eene ver worven, zelfstandige positie prijs, deed mijne apotheek in Virginia City over aan iemand, die juist genoeg betaaLde om mij in staat te stellen al mijne schulden te dekken en een paar dollars tot aankoop van n poney benevens zadel en teugel en een revolver ov«r te houden, schudde het stof der stad, die in hare „Comstock Lode" 1) de wereld destijds jaarlijks nog 1) „Comstock Lode" werd naar zijn ont dekker, den goudgraver en prospector Comstock, die reusachtige aan goud en zilver zoo rijke ertsader genoemd, die voor zijne bewerking door het gebergte liep, op, hetwelk het stadklaverblad Virginia schier onmetelijke schatten aan goud- en zilverstaven leverde, van de voeten en trok nog eens weder op avontuur de wijde wereld in. Wie üezen reislust niet kent, wien de eigenaardige bekoorlijkheid vreemd is, welke dit zwerven in verre landen, dit haken naar avonturen, dit hopen en zoe ken in zich besluit, om door een of an dere niet alledaagsche gebeurtenis h|et ge luk te vangen, dat in het woord „vermo gen" opgesloten ligt: die zal zich wel bezwaarlijk kunnen voorstellen, hoe men zoo lichtzinnig kan zijn een zeker en waar- tyk met kommervol bestaan prijs te ge- te voren zoo®eaaamdo blinde toevaL Gelijk bekend is, iaat de jeugd zich niet licht raden: zy wil zelve door onder- vanding leeren. Zoo ging het mij. Op dat mijne geëerde lezers en lezeressen echter door de afgelegde bekentenis van lichte levensopvatting geen al te kwaden dunk van mij mochten krijgen, wil ik hier al dadelijk verklaren, dat ik mij heden, nu mijn haar begint te grijzen, stellig niet meer aan zulke jongelings- ddwaasheden zou schuldig maken. City, Gold Hill en Silver Git yin Nevada gebouwd werd Vooruit dus, op avontuur de wijde we reld inl De achter den zadel van. mijn poney vastgegespte mantelzak bevatte al Liujn aardsche bezittingen. In mijn zak had ik ongeveer twintig dollars. Dat is een karig sommetje, maar 'n echte zwer- i ui r of uaar, op eene geschikte plaats, zijn leger in de open lucht op; «oor uacudogies btóhoelt hfj dus niets te betalen. Levensmiddelen, waaruit met eenig overleg een sober avondmaal eu een even sober ontbijt kan klaargemaakt worden, voert hij hij zich en aan wild vooi eon sappig stuk vleesch ontbreekt het den gaoefenden jager nergens. En de pony? 01 de pony is evenmin verwend als zijn meester. Hij stelt zich, als h|et niet anders kan, ook wel eens eene week of langer met „sage brush" tevreden. Weet gij, beste lezer, wat „Sage Brush i&? Kent gij liet i&ncl, w<&&r dit zelfs ftcin muilezels eu Indianen-pony's slechts voor noodhulp dienende gewas in het diepe zand of op steenachtig heuvelland ge dijt, nu en dan eens met een eenzame cactusplant wedijverende, o-f deze meer schaduw aan duizendpooten en ratelslan gen na volbrachten roofmaaltijd kan ver leenen dan zij zelve? Als gij echter het sage brush niet hebt leeren kennen en gindsche onmetelijke, woeste streken van het Noord-Amerikaansche vasteland niet doorreisd hebt, dan hebt gij, eerlijk ge sproken, weinig verloren. Want die ein- deiooze zandwoestijn en haar eenig plant aardig voortbrengscL, juist deze wiLde ealie oieuen over het algemeen een vertwijfe lend troostelo-ozea aanblik aan, en nood zaken den reiziger voortdurend voor gif tige insecten en slangen en daarenboven in den nacht ook voor den wel is waar laf feu, maar hoogst arglistigen en ge vaarlijken „CaiiXornischen leeuw, ee pumasoort, op zijne hoede te zyn- Zulk eene streek was het, die ia, na dat üt Virginia City den rug gekeerd had, sinds eenige dagen doortrok. Ik had Car son, de hoofdstad van Nevada, vLuchiig bezocht en was verder gereden maar nu niet geheel en al meer op goed ge luk. Want onderweg had ik van zilver- bergwerken in Colusa County in Califor nia hoorea spreken, alsmede van de menschlievendheid der beide broeders Schack, de bezitters dier mijnen, en van de menigvuldige kansen, die zij uit hoofde hunner uitgebreide zaak een bekwaam jongmensch konden aanbieden. De schilderingen waren zeer uitlokkend geweest en zoo werd „Schack's Place" of „Gold Springs" in (Colusa County het naaste doel mijner reis. Sinds acht da gen was ik onderweg. Den volgenden dag had ik het alcalische meer Colusa langs gereden, waarin geen enkel Levend wezen ademen kan en waarin voor derti.r jaren een aantal bergwerk era en koe^ry vers, na een vertwijfelenden atrijd, vier honderd moordlustige Rinte- i- van de hooge rotahlippen af gedre ven hadden en bevond my nu nog op twin tig mijlen i) van het bovengenoemde reis doel. De bodem had van lieverlede een an der karakter aangenomen en was in heu velland overgegaan, dat volgens zijn langwerpige, golvende formatie de uit* looper van een krachtig bergterrein zijn moest Maar de verblindende etofadmosfeei het was in September welke dooi de inwerking der hevige nazomerliitte op. de onmeetlijke zandvlakte alles in 't rond en zelfs op garingen afstand, als in eenan gloeduevel dompelde yerhinderda een .vee uitzicht. 1) Zoo dikwijls er in dit verhaal sprake is van mijlen, warden hiermede Engel- ache bedoeld. Een Engelsohe mijl heeft ruim duizend meters, Vordt yjyvolgdj j UWE HAARLEMSCHE COURANT 122. GEMEENTE. Tegelijkertijd met het verslag der Staatscom missie tot herziening van de Gemeentewet, ver scheen het rapport der Commissie voor de Grondwetsherziening en het treit, dat deze laat ste onatnamtehjit van ue eerste eveneens tol ue conclusie komt, dat de Gemeenteraden der groo- te steden met werk overladen zijn en dat ei dringende beuoeite bestaat om andere organen in het Gemeentelijk bestuur met bestuursfunc ties te beaieeUen. Het sociaal-democratisch lid der Grondwetscommissie, de heer Schaper, kon deze opvatting niet deelen. Volgens hem is hel in strijd met de eischen der werkelijke demo cratie, dat ook in de gemeenten zou worden doorgevoerd Ue scheiding tusschen de uitvoeren de en de wetgevende bevoegdheid. Van de so- ciaal-dembcraten hebben wij dus tegenstand te gen deze ontlasting van werkzaamheden der ge meenteraden te wachten. En als gewoonlijk wordt van die zijde verzuimd aan te geven, hoe die ontlasting van ondragelijke bemoeiingen dan wel zou moeten geschieden. Ontkennen, dat de toestand ondragelijk gewor den is, kan toch in ernst niemand. En dan lijkt het voorstel der Staatscommissie de eenige uit weg. De eeuige bedenking, die rijzen kan is de-c: wanneer men allerlei overbodige bestuurs- areeid van den Raad afwentelt, moet dat werk toch door anderen worden gedaan; en komen die anderen dan weer niet in den knel? Die vraag is gewettigd, immers de Staatscom missie stelt voor om de uitvoerende bevoegdhe den zooveel mogelijk op burgemeester en wet houders over te uragen. Maar ook deze zijn im mers overladen met werk, meer zell's dan de Raad? Hiertegenover geldt de opmerking, dat op de eerste plaais een groot deel voorbereidende urutid overbodig w orut, wanneer de raadsagen- ua wordl vereenvoudigd. Thans moet de burge meester en Ue weihouders in velerlei opzicht dubnel werk doen. Tal van onndodig geachte raadsbesluiten moeten eerst worden voorbereid. Er moet een concept-voordracht worden opge maakt met bijbenoorende toelichting: zoo'n stuk moet den bekenden bureaucratischen weg afleg gen, moet in liet college van B. en W. komen, de sanctie krijgen van den Raad en dan begint de ambtenarij- aan de uilvoering. Die omslag kan voor tientallen-raadsbesluiten vervallen en daar mee treedt een groote vereenvoudiging in. Maar daarnaast blijlt vastslaan, dal de be stuursfuncties v;m li. en W. verzwaard worden. De Staatscommissie heeft naarstig gestreeld om hieraan te gemoet te komen en is zij niet geheel geslaagd 't is in haar te prijzen, dat zij den ontwikkelingsweg volgde, waarlangs de besturen der groote steden reeds jaren lang zeil bezig zijn geweest een uilweg te vinden. De wet houders moeten zelfstandige departementshoof den worden. Dat is een der voornaamste voor stellen. De Commissie wil zelfs voorstellen om aan de groote gemeenten de bevoegdheid te geven, meer dan zes wethouders te benoemen. Daarvan verwachten wij niet veel. De tegenwoordige wet laat de mogelijkheid om het getal wethouders tot zes op te voeren. Maar het is wel eigenaardig, dat zelfs steden als Rotter dam en Amsterdam het nog maar weinige jaren geleden mei vier wethouders stelden; dat de vijlde er in de oorlogsjaren bijkwam en de zesde functie voornamelijk uit politieke overwegingen werd geschapen. Niet in uitbreiding van het ge tal der functionarissen, wel in uitzetting van hun macht en bevoegdheid ligt de oplossing. Nu heet het in de bestaande wet, dat de wet houders den burgemeester bijstand verleenen en die opvatting is in de meeste gemeenten van ons land langen tijd gehuldigd. Wij kennen gemeen ten van 50 en 60 duizend zielen, waar de voor zitter van den Raad de alwijze alweter is en bij alle onderwerpen, hetzij van openbare werken, heizij van armenzorg, onderwijs, of financiën den Raad van antwoord dient ln de meeste groote gemeenten boven 40.000 /ieien echter heeft men al lang begrepen, dat, ■vilde hel gemeentehuishouden dragelijk mar- ci.eeren, de Wethouders zooveel mogelijk zelf standig moesten werken. Dien eenmaal gescha pen toestand grijpt de Staatscommissie aan om een betere arbeidsverdeeling voor het dagelijksch bestuur der gemeente mogelijk te maken. Zij gaat verder en wil geheel in de lijn liarer eerste voorstellen, iederen Wethouder tot bestuurs hoofd van een afdeeling maken. Evenals tot nn zullen de werkzaamheden tusschen burgemeester en Wethouders in onderling overleg worden ver deeld; de Commissie wenscht nu den wethou der de hem opgedragen taak persoonlijk te laten leiden; persoonlijk beslissingen laten nemen en de hem opgedragen bestuurstaak zelfstandig te laten uitvoeren. Voor een en ander is hij dan alleen en persoonlijk verantwoordelijk aan den Raad. De Wethouder zou dus in de toekomst een soort minister met eigen portefeuille wor den? Die conclusie lijkt gewettigd; maar de Commissie aanvaardt ze niet. En o.i. terecht. Een der grondpijlers van het huidige gemeente bestuur n.m. de collegialiteit in het college van B. en W. handhaaft de Staatscommissie onwrik baar. En dat is juist gezien. Een onvermijde lijk, ofschoon niet zeer verheugend verschijnsel der laatste jaren is het intreden van de politiek in de raadszalen. Krijgt de Raad de handen meer vrij, dan zal de politieke strijd veld winnen. Een tegenwicht hiervoor is een dagelijksch be stuur, dat in het gemeentebelang zooveel moge lijk streeft naar homogeniteit Blijft de bepaling gehandhaafd, dat het dagelijksch bestuur een college vormt, dat voorstellen den Raad niet anders bereiken, dan nadat zij in het college een meerderheid hebben gevonden, dan zal dat om een dubele reden den politieleen strijd mati gen. Ten eerste zal dat in bepaalde gevallen de Wethouders voor eenzijdig drijven behoeden en de Raad zal zorg dragen, dat het college van dagelijksch bestuur een afspiegeling geeft van de voornaamste slroomingen in zijn midden en dus in de gemeente Voor een rustige en echt democratische ont wikkeling lijkt dit de eenig juiste weg. Met dit al zou echter de taak van den toe- komsligen Wethouder nog niet worden verlicht; als zelfstandig hoofd van uitgebreide takken van gemeentedienst zullen integendeel zijn zorgen vermeederen. Daarom heeft de Staatscommissie verlichting gezocht op andere wijze, n.m. door aan ambtenaren en bedrijfsdirecteuren meer be voegdheden te geven eu de tegenwoordige bij standscommissies te veranderen in bestuurscom missies. Alvorens wij hierop echter nader ingaan, wil len wij een volgenden keer eerst een enkel woord wijden aan de oplossing, welke de Staats commissie voorstelt om de zeer uitgebreide be moeiingen van den burgemeester te verminde ren. Nog maar twee jaren geleden kon men in een groote stad van het Zuiden (met 59.000 in woners) gedurende -di» -oad-verg-it;ringen, de vier wethouders als wassen beelden naast den al maar pratenden burgemeester zien zitten. We wezen er onlangs op, dat de S. D. A. P. in de Residentie gedurende het laatste jaar meer dan 10 procent harere leden verloor. En op de jaarvergadering van het Gewest Overijsel der S. D. A. P. bleek uit het jaar verslag, dus uit een officieel document, dat het ledental gedaald was van 3244 op 2549. Dat is een vermindering van bijna 700 leden of meer dan 20 procent. Daarmee houdt het verloop echter niet op. Op de jaarvergadering der gewestelijke fede ratie „Noord-Holland" der S. D. A. P., Zondag te Alkmaar gehouden, sprak de Voorzitter over de „depressie" die in het Socialistische partyle ven heerscht Het aantal afdeelingen is sinds Oct. 1919 mei 4 verminderd, ook het aantal leden en dat der abonné's op „Het Volk" gaat achteruit. Er kan zeker van een algemeenen achteruit gang van de S. D. A. P. gesproken worden. De Voorzitter te Alkmaar wekte op „tot meer strijd legen de huidige regeering, die hij een in carnatie achtte van de groote reactie" (11) Of dit voorgestelde middel de kwaal van den achteruitgang der, het verloop in de S. D. A. P.zal genezen, betwijfelen we. De zetel der kwaal stoelt ergens anders: in het simpele feit, da» da arbeiders genoeg krijgen van den socialistischen humbug, die hun stee- nen in plaats van brood geeft Hun oogen beginnen open te gaan. De strijd tusschen werkgevers en werknemers wordt dag aan dag scherper toegespitst. En hoe kan dit ook anders, wanneer we le- 1 zen, dat in de vergadering der Ned. Verceniging van Spoor- cu Tramwegpersoneel van verleden Zondag, de woordvoerder van een der afdee lingen het betreurde, dat „het personeel het nog niet zoover gebracht heeft, het loon aan de werkgevers te kunnen decreteeren." Op dit verlangen werd door den Voorzitter het zegel gedrukt, toen hij opmerkte, dat „de organisatie nog niet in de positie is, dat zij kan voorschrijven wat zij wenscht.". Is het wonder, dat, waar zooals uit bo venstaand blijkt dc vakorganisatie iu een „strijdorganisatie" op leven en dood ontaard is, de werkgevers zich schrap zetten tegen de eischen van hun personeel, waarvan de leiders het alleen le doen is om de dwingende macht? He» „Hoog-Ambacht" bevat een artikel, getee- kend X, waarin wordt betoogd, dat „er cca gioot verschil bestaat tusschen de vrijheid van den arbeider om van patroon te veranderen en de vrijheid van den patioon om den arbeiders ontslag te geven." Met de strekking van het be toog, waarin de nadruk wordt gelegd op het verschil van positie tier twee en terecht wordt opgemerkt dat de geestelijke belangen, de licha melijke gezondheid, hel levensgeluk van den ai- beider niet mogen opgeofferd worden aan de zucht naar de winst van de ondernemers, gaan wij aceoord. Er wordt met enkele regelen op ge wezen, dat liet „zuiver liberaal, kapitalistisch standpunt," „de zuiver eommercieele opvatting van den zakenman"; „de rentabilitcilsgedachle, de koopmansgedachte, de kapitalistische, op geld en geldverdienen om wille van het geld gerichte mentaliteit, welke alles beheerscht in de indivi dualistische economie" niet houdbaar is. Inderdaad is de katholieke opvatting over goederen cn rijkdom en geld en de verhouding van den mensch tot dit alles geheel anders. „Wij zouden eenter willen, schrijft het „Ov. Dgbld," en de opmerking achten wij juist, dat het woord „kapitalistisch" niet in den gewonen woordenschat van de katholieke schrijvers werd opgenomen. Het is beier o.i. te spreken van on christelijk dan van kapitalistisch standpunt." „Het is de sociaal-democratische propaganda, aldus het Zwolsche orgaan, welke er op uit is geweest alle euvelen tier samenleving aan tiet kapitalisme toe te schrijven. i Toch is het kapitalisme op zichzelf een ge heel indifferent begrip. Het kwaad zit in het onchristelijk gebruik van het'kapitaal. En wanneer onzerzijds dat aanhoudend wordt onderlijnd, zullen misschien ook menschen buiten onze eigen rangen gaan inzien dat ver betering der wereld alleen te verkrijgen is door uitbreiding van dc christelijke gedachten, ook in het handels- cn bedrijfslc _u.' Een Reuter-telegram maakt wereldkundig, dal het bestuur der tweede Internationale, een ma nifest heeft uitgevaardigd, waarin het o.a. heet, dat het bolsjewisme „geweid en oorlog" betee- kent en het socialisme „vrede". De heeren zijn wel „door de wol heen" om zooiels te durven beweren. Inderdaad, een on gelooflijk staaltje van speculatie op de domheid Ier massa. Wat zijn die zelfbewuste arbeiders toch te beklagen, die dergelijke tastbare leugens voor goede munt moeten aannemen omdat de leiding het zegt. 't Moeten wel slaven zijn, die zooicts gewillig aanvaarden en dan nog van politieke avonturiers. Arme verblinden! Doch ook schandelijke misleiders. Want dat iemand als Troelstra, welbekend revolutionnair in merg en been, die 't manifest mede onderieekend heeft, te goeder trouw zou zijn, is toch heusch een al te naieve veronderstelling, 't Is in een woord walgelijk, roept de „Msb." terecht uit. GIFTEN. Wij ontvingen nog voor de weesjes van pas toor Graber te Berlijn: „tot lafenis der geloo- vige zielen", 200 Mk. Departement van Landsverdediging. Hel Hoofdbestuur van liet Algemeen Nederlandsen Verbond heeft bij de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin verzocht wordt den naam van het departement van Deiensie te veranderen in Departement van Landsverdediging. lleorganiscrtie-plannen en een geheime circu laire Het Kamerlid, de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van oorlog ge vraagd: Is het bericht in de bladen juist, dat aan de korpsen van het leger een geheime circulaire is toegezonden betreffende de reorganisatieplannen van den minister? Zoo ja, waarom heeft dan de Kamer van die reorganisatieplannen geen kennis gesregen te ge lijkertijd met de behandeling van het wetsont werp: tijdelijke afwijkingen van de Militiewet in de afdeelingen? Is de minister bereid alsnog zoo spoedig moge lijk de Kamer met zijn voorgenomen reorganisa tieplannen in kennis te steilen? Georganiseerd overleg rechtstoestand van de politieambtenaren in s rijks dienst. De minis ter van Justitie, overwegende dat het wenschelijK is in afwachting van de totstandkoming van een wet regelende den rechtstoestand van amb tenaren, voorloopige voorzieningen te treilen omtrent het georganiseerd overleg m aangelegen heden Ln het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de politieambtenaren in 's rijks dienst, heeft ingesteld een bijzondere commissie van georganiseerd overleg in zaken rakende de politieambtenaren. Deze commissie dient van advies over aange legenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de politie ambtenaren m 's rijks dienst als zoodanig, onder het departe ment van justitie ressorteerend. 4e. dat het aantal munteenU den in cij fers moet worden aangegeven eu be. aat tengevolge van besluiten, geno men op het postcongres, dat tit as te Madrid bijeen is, wyziging kan nomen iu de kleur der zegels van 2y»,. 5 en lzy» cent. BR. A. KUYPER. In de „Times" wofdt in een vrij uitvoerige levensbeschrijving van den overleden staatsman aan den oorlog met de Zuid-Afrik. Boeren herin nerd. In de laatste jaren van den Zuid-Afrikaan sell en oorlog schryft zij trad dr. Kujjk. naam op den voorgrond in verband mei nm gelijkheid eéiier vreeu/.aiuc rëgefing tusschen Gr. Briltannië en de Boeren. Een verklaring betrei- iënde de Nederlandsche neulralileil. door heul afgelegd en medegedeeld in de „Times" van 18 November 1901, was klaurul.jkelijk nustuo kennen te geven, dal zijn regeering bereid waj haar bemiddeling tol den vrede te \ci. In de laatste jaren ging hy tegen de open hare meeniug in Nederland in, door opeulyk d< zijde van Duitschland te kiezen, zegt de „Ti mes". Uit Boedapest wordt geseind: De dood van den voormaiigen Nederlandschen minister-presi dent dr. A. liuyper, wordl in de pers le Boeda- l est met deelneming ontvangen. Er wordt op gewezen, dat dr. Kuyper ten allen tijde een warm vriend van Hongarije was. Naar aanleiding van het overlijden van Dr. Kuyper schrijft de „Germania" o.m.: Met Dr. Kuyper is een der grootste staatslie den van Nederland heengegaan. Aan Dr. Kuy per en Mgr. Schaepman is het te danken, dat het Christelijk volksdeel van Nederland zich deed gelden en de macht van het liberalisme werd gebroken. Gedurende den oorlog en vooral in de jaren toen de groote meerderheid der bevolking in Nederland naar aanleiding van den aanval in België onverholen haat tegen Duitschland koes terde, is Dr. Kuyper in het openbaar ten gunste van Duitschland opgetreden. De helderheid en kracht van zijn artikelen werd in Nederland door niemand geëvenaard." H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moe der en Z. K. H. de Prins hebben brieven van rouwbeklag gezonden aan de betrekkingea van wijlen Dr. Kuyper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1