f EERSTE BLAD BINNENLAND SIPKES' JAMFABRIEK. Aan onze Weekabonnées. Oe „waarde kameraden" van Oudegeest en Fimmen. Uver blijvende waarde. öinnenlandsch Nieuws. Verkeer en Posterijen Uit onze Oost Luchtverkeer Gemengd Nieuws M£4&üill&£; ia NOVEMBER liSO 44ste JAARGANa No I53£ per week f 0.25 iFRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57^ BUREAUX! HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN S5 CENTS PER REGEL* DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING." Wij verzoeken onze weekabonnées dring irid de abonnementsgelden steeds bij vooruit betaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voldoen. Het is voor onze agenten zeer lasUg wanneer de betaling dar weekabonnements gelden niet op tijd geschieden. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen n. Het spreekt van zelf, dat ook de verkie zingen in dit land van beloften overvloeien van denocratie. De Bolsjewisten houden dezelfde beginse len er op na als Troelstra, die immers ook in de Tweede Kamer verklaarde, dat niet de hoeveelheid mazr de hoedanigheid der stem men den doorslag geven, met andere woorden dus, dat alleen de sociaal-denocratische stem men geldig zijn. Precies eender doen de Com munisten, alleen met dit verschil, dat zij alleen de communistische stemmen tellen, doch dat is alleen maar een kwestie van uit voering van het stelsel. Natuurlijk geschiedt de stemming niet schriftelijk en nie geheim. Dat geschiedt in alle kapitalistische Regeeringen en dus is dit veel te ondemocratisch. Neen, in Rusland geschiedt de stemming per fabriek of werkplaats, mondeling en in t openbaar. Men behoeft echter niet te vragen welk een mogelijkheden van onregelmatigheden en verkiezings-corruptie dit systeem oplevert. Martow verhaalt hiervan eenige interres- sante staaltjes. Wie den moed heeft, zegt hij, op een niet-communist te stemmen, stelt zich bloot aan allerlei geniepige bestraffingsmaat regelen. „Maar dit is niet alles. Wie kunnen candi- d 'at zijn Aanvankelijk werden tot het lid maatschap der plaatselijke Sovjets alleen lede i der communistische partij toegelaten. In den laatsten tijd is het ook aan leden der Sociaal-democratische partij toegelaten lid der sovjets te worden. De leden der Sociaal- revolutionnaire partij (rechts-socialisten),zijn nog altijd uitgesloten, om van andere poli tieke richtingen maar niet eens te spreken. Maar als men eenmaal sociaal-democrati sche candidaten heeft gesteld, dan kan men nog niets doen, cm hun cancüdatuur te be vorderen. Men kan geen kranten of manifes ten uitgeven, geen vergaderingen beleggen. Zelfs bet verzoek, om een wetenschappelijk sociaal-democratisch tijdschrift te mogen uitgeven, is ons geweigerd. De communisten beschikken echter over alle middelen van propaganda en publiciteit, in onbeperkte mate. Zij maken er waarachtig geen zuinig en geen zachtzinnig gebruik van. En wij zijn niet in staat, om ook maar een van hun aan vallen af te slaan, of onze inzichten te propa- geeren." Maar als de oppositie er dan in geslaagd is om met groote moeite eenige candidaten gekozen te krijgen, dan zijn ze toch nog geen oogenblik zeker van hun zetel. De Sovjets hebben n. 1. het recht, om een of meer harer leden van het lidmaatschap vervallen te verklaren en daar schijnen de heeren geen zuinig gebruik van te maken. Ook hiervan verhaalt Martow eenige voor beelden. Toen de delegatie der Engelsche Labour- Party in Moskou aankwam, werd zij o.a. toe gesproken door onzen partijgenoot Abramo- witsch. Deze rede viel niet heel erg in den smaak van de Sovjet regeering en zij nam haar maatregelen. De arbeiders der fabriek, die Abramowitsch hadden gekozen tot lid der Sovjet van Moskou, hadden gezamenlijk eeni ge koeien gekocht, om zoo te komen aan wat üielk voor hun kinderen, die op geen andere wijze te krijgen was. Die koeien werden nu yan overheidswege weggehaald. Tevens werd een nieuwe verkiezing uitgeschreven en den arbeicLrs werd te verstaan gegeven, dat zij wif ^ei.en teruë zouden krijgen, als Abramo- Inn Aniet weer gekozen werd. En het kwam ,ro t> -Abramowitsch viel en de arbeiders kregen hun koeien terug. Dit voorbeeld tenslotte is niet minder aar dig: In de Sovjet der stad Nikolajev stelde een c°mmunist voor, om Lenin te benoemen tot cerelid der Sovjet. Een sociaal-democratisch "O zeide zich met dit voorstel niet te kunnen --?mgen, omdat dit verleenen van per- „i5ko. eer-bewijzen teveel herinnerde aan ruiken der burgerlijke wereld, rratischmvoorgesteld alle 33 sociaal-demo- Sao uit t»en,der Soviet van het hdmaat- aangenomen. Slwten* En dit voor3tel werd vPTbaatn eind gekomen van het leerzame verhaal Van Martow. Terecht wijst de «Residentiebode" er op dat deze man een geheel ander beeld geeft Van de Russische toestanden, dan David Wijnkoop, Kruyt en van Leuven, die na een twee-maandelijksch bezoek aan Rusland het voorstelden of Rusland een tweede paradijs «Men krijgt hierdoor,'.'zegt het blad ..eens een voorbeeld van de gewetenlooze manier waarop de arbeiders door deze leiders wor den voorgelicht., Maar onbegrijpelijk blijft bij dit alles ook de houding der sociaal-democraten. Zij ver- oordeelen deze Russische toestanden evenzeer als wij, maar toch durven zij niet krachtig tegen deze menschen op te treden uit vrees voor de concurrentie. Hoe laf is bijv. in dit licht de houding van de heeren Oudegeest en Fimmen, die deze duivels in menschenge- daanten betitelen als „Waarde Kameraden" en die om hand cn spandiensten aan deze Com munistische sujetten te bewijzen een boycot in het leven riepen, waarvan het onschuldige Oostenrijksche volk het slachtoffer werd. Hoe tweeslachtig de houding van Het Volk dat in zijn kolommen dit Russische systeem bestrijdt, maar tevens dagelijks het Christe lijk Hongarije belastert, omdat dit land krach tig tegen deze Bolsjewistische elementen op- eedt. Neen, do S. D. A. P. is wel de laatste om ach en wee te roepen over de reactionnaire wijze waarop in Rusland wordt geregeerd, want noch zij noch het haar verwante N. V. V. heeft ooit iets gedaan om aan deze tyrannie der arbeiders en eigen geestverwanten een eind te maken. Tegen de Hongaarsche Regeering, die het land zuivert van allerlei misdadige commu nistische elementen braakt zij eiken dag op nieuw haar gal uit. Maar oor Sovjet Rusland, welk land zijn ei&cn partygenooten in de gevangenis werpt en de meest schandelijke dictatuur uitoefent, treedt men op, opdat dit land toch maar geen haar worde gekrenkt. Alleen uit vrees voor de oppositie van de meer revolutionnaire elementen in eigen kring." Martow, de Russische socialistische leider, zeiüe te walgen van het regiem der commu nisten in zijn vaderland. Wij Zeggen het zelfde van de houding van bovengenoemde socialistische kopstukken in ons land, ten overstaan van hun „waarde Kameraden", de Russische bolsjewisten, die duivels in menschengestalte. HET PACHTWEZEN. In liet najaar van 1918 werd door hlet Centraal Bestuur yan den Nederlandischen Tuinbouwraad besloten tot het instellen van een Commissie aan welke zou wor den opgedragen liet pachtwezen, speciaal met het oog op de belangen van den tuin bouw, te bestudeeren en daaromtrent rap port uit te brengen. In een uitvoerige svadie komt de Com missie tot de volgen conclusiën: 1. Publieke verhuringen bij opbod of afmijiring behooren tl.or de wet te wor den verboden enandeï wijzen van publie ke verhuring dan door inschrijving behoo ren niet te worden toegelaten. 2. Ingeval de wetgever meent tot een verbod van publieke verhuring bij op bod of afmijning niet e kunnen overgaan behooren alle mijn-, i izet-, bod. verhang en andere soortgelijk gelden te worden verboden en bij dwim end wetsvoorschrift alle kosten ten lasto'der verpachters te worden gebracht. 3. Oprichting van p ohtbureanx beh,oort te worden aangemoedigd;. De Overheid richtc deze op daar 'vaar behoefte aan deze instellingen blij't te bestaan. Hun ressort zij een provincie of gedeelte daar van. Hun werkkring rij bemiddelend niet dwingend. 4. Voor de versclfdlende deelen van het land behooren ncdel-pachtvoorwaar- den te worden vastg-steld. 5. Voorbehoud van 'fuel jacbtrecht door den verpachter behotft niet dcor de wet te worden toegelaten. 6. De rechter behoort vrij hp M te heb ben contractueels bo ten te verminderen of niet toe te passé? en bij overtreding van de pachtv00rwaa:»ic een eisch tot ont binding der overeenkomst en tot schadev vergoeding af te wij ren, indien naai' bil lijkheid daarop geen aanspraak bestaat, 7. De oprichting van organisaties van pachters door particulier initiatief ver dient te .worden aangemoedigd. 8. Ofschoon van wettelijke regeling van 't remissie-recht voor den tuinbouw wei nig te verwachten is, verdient een re geling ,als door de «taatscommissie voor het Raeh'tvraagetukriis voorgesteld, mits eenigzins gewijzigd en aangevuld, aanbe veling. 9. Aan den vertrekkenden pachter behloort vergoeding voor aangebrachte verbeterin gen te worden verzekerd en wel: a. voor duurzame verbeteringen, indien deze zijn aangebracht met uitdrukkelijke of stil zwijgende toestemming van den verpach ter; b. voor bemesting, aangewend in het laatste huurjaar, tenzij de verpachter den pachter ten minste een jaar te voren hoeft kennis gegeven, dat hij de hiuur niet wenscht te verlengen en mits worde aan getoond, dat de mest werkelijk het ge pachte ten goede is gekomen. 10. Daar waar de pachtbureaus bestaan, behoort aan paohitcrs en verpachters de verplichting te .worden opgelegd aan deze lichamen kennis te geven van elke ver pachting, met vermelding van Huurprijs. 11. Ten zeerste aanbeveling verdient het verzamelen van gegevens, aan de boekhouding ontleend, inzake de netto-op brengst van gronden. Naar de „Tel." verneemt zijn onder handelingen gaande over de uitgifte van een Indische leaning. Het denkbeeld is daarbij geopperd van een gedwongen 6 pCt. leening, omdat men vreeset een belangrijk bedrag niet vrijwil lig te kunnen onderbrengen, tenzij cnier zeer ongunstige voorwaarden. De moeilijkheid eener gedwongen lee- ïtlng schuit, volgens J|et blad, o.m. in den dwang, dien men ook den velen vermogendien niet-Nederlanders in Neder- landsch-Indië zou moeten opleggen. SOSROKARDONO VEROORDEELD. t Eigen vruchtenkweekerijen. NIET NAAR GENèVE. Da escadrille van drie marine-Vlieg* tuigen onder commando van den Luitenant- ter-zee 2e klasse K. W» F. M. Doorman^ welke deel zou nemen aan den tocht naar Genève, ia Zaterdagochtend van Nieuwe- diep naai' Soesterberg vertrokken en daar niettegenstaande den mist in goede orde gearriveerd. Nader wordt uit Den Haag gemeld,: Naar gebleken is heeft Hst denkbeeld' om een demonstratie van militaire vlie gers te doen houden ter geLegenhleid van de opening van de Assemblée Générale van den Volkenbond te Genève niet over al instemming gevonden, zoodat op zijn hoogst enkeLe Landen vliegeniers daar-i heen zullen zenden. Ook de Nederland- sche Regeering Heeft van haar oorspron kelijk voornemen afgezien. De marine-vliegers zullen dus vermoe delijk niet uit Soesterberg naar Genève vertrekken. VERGiFTlalNG IN MASöA. NIEUWE HAAREEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BE3RAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPENs PER KWARTAAL T 3.25 WftS, Het Vrij-Liberalc weekblad „De Nationale" schrijft over de blijvende waarde van Dr. Kuyper. Die blijvende waarde ziet het blad hierin, dat de pas overleden staatsman een einde heelt ge maakt aan de opvatting, dat iemand geen ge zond versland en wetbnschappelijken aaulvg kon hebben, en tegelijk aan den uiterst-ortho doxen kant kon staan. De „Nationale" licht dit toe; „Liberalen en Roomschen hebben elkaar beter verstaan. Zij ontmoetten elkaar op me nig gebied denken wij slechts aan de kunst in haast iedere uiting en daar de Room- sche gaarne bereid is over kerk en gods dienst te zwijgen, als men hem daarover met rust laat, bood de dagelijksche omgang weinig moeilijkheid. Met den Calvinist is het anders. De streng heid van zijn meeningen, zijn opvatting van den Zondag, zijn geheele houding maakten hem wat vreemd voor den liberaal. Het kan niet ontkend worden dat hij in liberale oogen zoo niet minderwaardig dan toch min der bruikbaar voor publieke functies was. Daaraan heeft dr. Kuyper een einde ge maakt. Hij heeft zijn volgelingen lot den Staat gebracht, hun de macht gegeven, en aan den verbaasden liberaal het bewijs geleverd dat de orthodoxe kring niet minder dan ie der andere in staat was het materiaal voor ministers, burgemeesters, wethouders, nota rissen en ambtenaren te leveren. Dit is voor staat en godsdienst beide een geluk. Niet alsof alle liberalen ongodsdien stig waren. Maar men vergete niet dat zon der orthodoxie iedere godsdienst gevaar loopt uit te teren. De orthodoxie is altijd het krachtige element in de kerk. Dat de ortho doxie mede op het politieke en Staatsleven invloed is gaan oefenen, aan den anderen kant daardoor haar aanraking met de we reld behoudt, achten wij voor beide een ze gen." Met de bewering, dat Liberalen en Room schen elkaar op menig gebied ontmoeten, kun nen wij wel accoord gaan, mits daaraan uit drukkelijk worde toegevoegd, dat er principieel blijft bestaan een onoverkomelijke klove tus schen het Katholicisme en het Liberalisme. De door de „Nationale" als voorbeeld aan gehaalde „Kunst," komt ons als zoodanig ge lukkig voor. Tusschen de Katholieke en Liberale opvatting van het wezen en het doel der Kunst, bestaat een essentieel verschil, dus ook in haast ieder harer uitingen. In liberale oogen, aldus de „Nationale", wa ren de Calvinisten vroeger, zoo niet minder waardig, dan toch minder bruikbaar voor pu blieke functies en het is de verdienste van Dr. Kuyper daaraan een einde gemaakt te hebben. Voor redelijke tegenspraak lijkt ons dit laatste wel niet vatbaar. Echter, evenmin bruikbaar voor publieke diensten in „liberale oogen", waren vroeger de Katholieken. Hetgeen in dit opzicht de leider der Anti- Revolutionnairen voor de Calvinisten deed, dat heeft Dr. Schaepman voor ons, Roomschen, ge daan. Deze reus onder de wegbereiders der Katho lieke emancipatie, heeft den „verbaasden" libe raal" gedwongen te erkennen, dat de Katholie ken niet minder dan andere Nederlanders, in staat waren, het „materiaal" zooals do „Na tionale" dat noemt te leveren voor minis ters, burgemeesters, wethouders, notarissen cn ambtenaren. Daarin, met nog veel meer, bestaat voor ons Katholieken, de blijvende waarde van den man, die op het „Campo Santo" in de Eeuwige Stad den dag der blijde opstanding verbeidt. VAN HET HOF. In verband met de aanstaande terugkomst in de residentie van de Koninklijke Familie maken de grootmeester cn de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin bekend, dat, even als het vorig jaar, de collegiën, de militaire en burgerlijke autoriteiten, corporaties, vereenigin- gen en particulieren uit alle deelen des lands, die wenschen hunne opwachting te maken hij, ol voorgesteld te worden aan H. M. de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen 15 November en 31 December e.k. schriftelijk te melden, wat de civielen betreft bij den dienst- doenden Grootmeester, wat den militairen aan gaat bij den adjudant van dienst van II. M. de Koningin, beiden ten Paleize, Noordeinde te 's Gravenhage. Ook de dames uit alle deelen des lands, die hare opwachting wenschen te maken of voorge steld wenschen te worden aan H. M. de Konin gin, worden beleefd verzocht zich daartoe tus schen 15 November en 31 December dezes jaars, schriftelijk te wenden tot de Grootmeesteresse van H. M. de Koningin, Lange Voorhout 19. flet is de bedoeling van H. M., allen, die zich voor deze audiënties aanmelden, bij verschillen de gelegenheden te ontvangen, hetzij in de hoofdstad des Rijks, hetzij te 's-Gravenhage. Hare Majesteit zal uilsluitend des middags ontvangen. Kantoorschepen. Enkele stoomvaartmaat schappijen te Amsterdam hebben een aantal woonaken aangekocht, om deze om te bouwen tot „kantoorschepen", ter voorziening in het ge brek aan woonruimte. Het eerste dezer „kantoorschepen" ligt reeds voor het Scheepvaarthuis aan de Prins Hendrik kade. Hierin is de afdeeling Arbeidszaken van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. ondergebracht, PASSEN VOOR AMERIKA. De Amerikaansche legatie deelt mede, dat de passen, voor het verblijf in de Ver. Staten moe- ton geviseerd worden in het land, waar de be langhebbende woont. Aan de Amerikaansche consulaten in andere landen zullen 'Ie. .visa niet worden verleend. ZUID-LIMBURG EN DE MAAS-KANALISATIE. In een Donderdagavond te Maastricht gehou den meeting, gehouden namens het „Comité voor het Maasvraagstuk," werd door een zeer talrijk opgekomen publiek, met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: „De algemeene volksvergadering, gehouden te Maastricht op 11 November 1920, omvattende alle partijen, standen en belangen, gehoord de besprekingen over de noodzakelijkheid van de kanalisatie der gemeenschappelijke Maas, over tuigd dat deze kanalisatie is een levensquaestie voor Limburg, en in het bijzonder voor Maas tricht, spreekt als haar overtuiging uit, dat de regcering tot plicht heeft te zorgen, dat deze kanalisatie ten spoedigste wordt verwezenlijkt en zou het een ramp achten voor gewest en stad, als om eenigerlei reden deze kanalisatie, bij her haling toegezegd, en waarvan plannen zijn uit gewerkt niet zou tot stand komen." DE ONDERWIJZEEgSALARJSftEN. Niet bemoedigende verklaring. Het anli-rev. Kamerlid, de heer C. Smeenk, hield dezer dagen voor de A. R. Kiesvereeni- ging een politieke rede en bracht hulde daar bij aan de tegenwoordige regeering. Bij het debat werd door één der aanwezigen opgemerkt, dat de regeering de belangen dei- onderwijzers verwaarloosde. Hierop zon, volgens de „Tel.", de heer Smeenk o.m. bet volgende geantwoord hebben: „Wat de onderwijzers vragen zal 70 milüoen kosten, en als wij bedenken dat 's rijks inkom stenbelasting 60 A 70 millioen opbrengt, dan zal bij een algeheelc inwilliging der eischen door de onderwijzers gesteld, de inkomstenbe lasting moeten worden verdubbeld, zoodat aan de eischen niet kan worden voldaan." EEN INDISCHE LEENING? INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Op 1 Oclober j.l. werden 103 weduwenrenlen en 414 weezenrenlen krachtens de Invaliditeits wet genoten, terwijl op genoemden datum krach» tens art. 373 dier wet 5262 personen in het genot verkeerden van eene als vrucht hunner verze kering verkregen onderdomsrenIjj»B»ftn drie gul den per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren 9664 personen op vorenbedoelden datum in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. SALARISREGELING SPOORWEGPERSONEEL. Het ontwerp loon- en salarisregeling van de directie der spoorwegen is thans bekend gewor den, meldt de „Tel.". Dë directie vermindert het maximum van alle schalen van de door den Looaraad voorgestelde regeling met 300 of 400, terwijl de aftrek voor goedkoopere stand plaatsen is bepaald op 4 pet. en 8 pet. Het pre- micyrij pensioen wordt ingevoerd vanaf l Ja nuari 1921. Op verzoek van den Minister wordt de kindertoeslag op dezelfde wijze als bij het Rijk ingevoerd. Begin dezer week zal het hoofdbestuur der Ned. Vcreenigiug van Spoor- en Tramwegperso neel vergaderen, teneinde over deze aangelegen heid le beraadslagen. Mi».l De nieuwe landvoogd. Het „Bt. Nbl." schrijft: „Als niet alle vocrteekcuen bedriegen zal de nieuwe landvoogd de regeering beginnen met een geheel nieuwen Raad van Indië." EEN KRACH IN DE SUIKER? Den 6en October meldde „Aneta" uit Soera- baja: De suikermarkt is ernstig geschokt, omdat een groote Noorsche firma te Batavia genoodzaakt is ruim 30.000 ton suiker te verkoopen met on geveer 12,000,000 verlies. Zij heeft een accoord aangeboden van 60 pCt., hetwelk werd gewei gerd. Het verdere verloop wordt thans vol span ning afgewacht. De suikermarkt is zonder zaken en zakkende. Superieur wordt aangeboden voor November en December tegen 39, er is geen vraag. T7 1 ;l i L-en later bericht luidt: Wij vernemen nader, dat de Noorsche firma aanbood, 70 pCt. uit te keeren, hetgeen geweigerd werd. Alles hangt nu af van de vraag of het hoofdkantoor te Chris- tiania bijspringt of niet. Oud-minister Clemenceaa naar Medan. Clemenccau zal na een reis over Java naar Bali vertrekken en vandaar naar Penang, Fort de Cock, Sibolga, Stantar en Medan. Van Medan uit zal Clemenceau waarschijn lijk naar Singapore vertrekken, ter voortzet ting van zijn reis. Walvisch gestrand. De „Deli-Courant" deelt mede, dat op het strand te Pantaboe nabij Perbaóengan, een levende walvisch is gestrand, die een lengte had van 14 Meter. De inlandsche bevolking sleepte het inmid dels gestorven dier weg naar Perbaóengan. Tijdens het wachten der bevolking baadden enkele kinderen in de rivier. Plotseling sleurde een krokodil een inlandsch kind inèe naar de diepte en verscheurde het daar. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 11 Nov.i Sosrokardono is veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtnis. (Sosrokardono, de tot het communisme over hellende secretaris van de Sarekat Islam, werd door. de justitie vervolgd naac aanleiding van zijn gedragingen als lid der B-afdeeling in di Garoet-zaak). 150 militairen ziek. Wat is de oorzaakt Visch of pruimedanlent Gelukkig zijn de ge* velgen niet ernstig. In de Infanlerie-kazerne te Ede (Geld.), waar op het oogenblik in garnizoen liggen de eerste en tweede compagnie van het 22e Regiment 3e Bataljon Infanterie, in totaal circa twee honderd dertig man, hebben zich Vrijdag bij de man schappen, die uit Twente en Utrecht afkomstig zijn, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Volgens de „Crt." heeft zich het geval vol genderwijs toegedragen: Dien ochtend was in de kazerne een parity van twaalfhonderd vischjes aangekomen, afge zonden door een vischhandelaar uit Lunteren, die de visch op zijn beurt uit Harderwijk be trekt. De visch, die reeds gebakken was, zag er vrij onoogelijk uit; rij was bleek van kleur en blijkbaar niet schoongemaakt voor ze gebakken was. De visch werd na aankomst in de kazerat nier gekeurd en daar de menagemeester ze goed vond, werd ze 's middags om half vijf aan de soldaten verstrekt. Elk kreeg drie vischjes; d< jongens aten ze met graagte en deden daarna hun avondoefening. Omstreeks kwart over negen begonnen enkele soldaten zich onwel le gevoelen en te braken en gedurende een half uur deden dezelfde ver schijnselen zich bij ongeveer 150 manschappen voor. De officier van gezondheid 2e klasse, Dn F. C. A. Zuipers kon het groot aantal patiënte? alieen niet helpen en riep de hulp in van de? officier van gezondheid Dr. R. J. P. Mulder e? van Dr. G. H. A. Weyer te Ede. Inmiddels waf de kazerne het tooneel van groote wanorde. Op de kamers lagen de jongens te braken; de manschappen uit de politiekamer werden tijde lijk vrijgelaten, daar ook zij onwel waren en in de gangen kon men nauwelijks loopen, zoozeee was alles verontreinigd. De drie doktoren kwa men tot de slotsom, dat vischvergiftiging de oorzaak van dit alles was. In een café liet men in allerijl cognac halen, die de zieken met le pels werd ingegoten, hetgeen op velen een wel- dadigen invloed uitoefende. In een aan den Minister van Oorlog le dezer zake uitgebracht rapport, schreven de genees, heeren dan ook, dat er geen gevaar meer voor de mannen bestaat. Restanten van de gebakken haring, zoowel als de bieten, aardappelen en da jus, die het menu dien dag voltooiden, benevens braaksel van de manschappen, zijn naar het mi litair hospitaal te Utrecht opgezonden. Tot ongeveer twee uur 's nachts zijn de doc toren met de patiënten bezig geweest; tegen dat uur was het meerendeel in zooverre opgeknapt, dat zij konden slapen. Zondagmorgen waren de jongens ongeveer allen hersteld, zoodat zij des middags nog met verlof konden gaan. Een viertal patiënten moest het bed nog houden, welk aantal later met één verminderd werd. Merkwaardig is, dat ook de te Ede gelegerd® veld-artillerie een kwantum van dergelijke ge bakken baring heeft geconsumeerd, doch nie mand er nadeelige gevolgen van heeft onder vonden; ook in de infanterie-kazerne zijn niet alle manschappen, die van de visch gebruikten, ziek geworden. Volgen9 sommigen, ligt de oor zaak dan ook niet in de visch, maar in da pruimedanten, die door de manschappen, bij wij ze van nagerecht, zijn gebruikt. Geen van deze artikelen is vóór het gebruik gekeurd, hoewel zulks wel gebruikelijk is voor zoover het visch betreft. Op het oogenblik zijn nog drie patiënten bedlegerig, maar de behandelende geneesheer meent, dat ook zij de gevolgen van visch- en pruimedantenmaal weldra te boven zullen zijn, MOORD TE HOUTEN? Zaterdagmiddag werden te Culemborg op te lefonisch bericht van den burgemeester ta Houten bij Utrecht) twee zwervers, een man en een vrouw, aangehouden, de vermoedelijke daders van een aldaar in den afgeloopen nacht gepleegden moord op een oude, alleenwonende, vrouw. Ze zijn beiden naar Houten gebracht, waar het parket van Utrecht aanwezig was. Omtrent den vermoedelijken moord yer4 neemt de „Tel.", dat in een droge sloot lang? den weg Houten-Utrecht het lijk jan etu oudl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1