EERSTE BLAD1*' Indrukken van den dag BINNENLAND TELLOKAMMBN, W0£NS0£3i ^OVEfiSBER 1920 44ste JAARGAN9 No 15290 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AOENTSCHAPPENt PER KWARTAAL I 3.25 PER WEEKf 0.25 FRAHCQ PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENT!ÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- .0., d, ,i„. d*8~ EEN CHRISTELIJKE VOLKSPARTII. EEN NIEUWE TERREUBZWEvDEL. SLECHTS EEN WANKLANK. Binnenlandsch Nieuws. DE SALARISREGcLING OER ONDEP^ WlJZtRS. DE HUURCOMMiSSIEWET AANGENOMEN. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Drankbestrijding. Uit onze Oost DE OVEREENKOMST MET VANDERBILT. COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen 125. SPOORWEGMISèRE. Niet ten onrechte prijst menigeen zich tegen woordig gelukkig burger te zijn van den Neder- landschen staat. Wie om zich heen kijkt, vindt in deze lage landen zooveel, wat men ons elders benijdt: een rustig bewind, zekere bestaansvoor waarden, betrekkelijke welvaart. Maar in enkele opzichten schijnen wij maar steeds de Chineezen van Europa te moeten blijven, vooral op het ter rein, waar beele of halve staatsinstellingen pu blieke belangen behartigen. Eenigen tijd terug publiceerden groote bla den geregeld het tijdstip van afzending en ont vangst van telegrammen, met vaak een tusschen- ruimte van 20 of meer uren. De desorganisatie van den dienst der posterijen en telegrafie was na den wapenstilstand hopeloos en gaf weer eens een kijk, hoe slechte organisators wij Ne derlanders over het algemeen en onze ambtena ren in het bijzonder zijn. Nu beleven wij weer een spoorwegmisère, die alle perken te buiten gaat. Treinen naar Berlijn vertrekken en komen geregeld te Iaat en de schuld der vertraging moet alleen op het Neder- landsche traject gezocht worden. In Duitsch land zelf, waar men met revolutionnaire woelin gen, stakingen, materiaalgebrek etc. oneindig veel meer tobt dan bij ons, is de spoorwegdienst al weer geregeld punctueel, als een goed loo- pende klok. Maar in ons lieve vaderland zijn de vroeger concurreerende spoorwegmaatschappijen samengesmolten met het gevolg, dat er met ieder nieuw seizoen zooveel gewijzigd en gedelibireerd wordt, dat de verwarring al maar toeneemt. De vorige winterdienstregeling was betrekkelijk goed; in Juni begon het al leeiijk te haperen en thans met den onlangs ingevoerden winterdienst is de zaak zóó „geregeld" dat geen enkele trein meer op tijd komt of vertrekt, vertragingen van twintig minuten en een half uur regel, van een tot tv.ee uur geen zeldzaamheid zijn geworden, agehjks worden wij dan ook bestormd met achten van reizigers, die een aansluiting heb- be" gemist, wat met den beperkten treinenloop tot groote schade en ongerief aanleiding geeft. De excuses door de directies aangevoerd, lij ken ons niet .geheel steekhoudend. De groote fout schuilt o.i. in de slechte samenwerking dei administraties van Amsterdam en Utrecht. Wordt er tusjchen de bureaucraten van H. IJ. S. M. en S. S .geen spelletje gespeeldvft'n: „ik weel hel t beste lot schade van hel publiek? In dit ver band lijkt ons niet onjuist, wat een klagende inzender i i de „N.. II. i'rï." schrijft: „Voor den oonug wisselden jtomer- en Win terdicnslregeling elkander regelmatig 1 Mei en October af; de veranderingen, die met die data in de dienstregelingen gebracht werden, waren betrekkelijk klein in aantal en bestonden alleen in verbeteringen, die gewenscht gebleken waren terwijl vertier in den zomer enkele treinen wer den opgenomen, die in den winter wederom ver vielen, omdat deze treinen in de drukkere zo mermaanden in eene behoefte voorzagen, terwijl zij in den winter te weinig reizigers zouden trek ken. Stations, die door het vervallen van een trein eene goede verbinding verloren, werden al lijd schadeloos gesteld, b.v. door liet stoppen van een sneltrein. Geruimen tijd voor het begin van iedere dienst regeling werden de ontwerpen voor iederen be langhebbende ter inzage gelegd op de gemeente huizen en bij de Kamers van Koophandel en w'i2'8'nB werd op verzoek van belang- rif "u!cn no<> voor bet begin van eene nieuwe dienstregeling hierin aangebracht. rcuZr°0rdig evenwel komen nieuwe dienst- De wijzigingen zijn veel ingrijpender dan vroe ger; belangrijke verbindingen worden plotseling verbroken, drukke treinen worden ineens opge heven en dan dikwijls nog zonder eenige voor ziening in het daardoor ontstane ongerief. Hoewel er dus des te meer redenen zouden zijn de ontwerpen tijdig ter kennis van het pu bliek te brengen, geschiedt dit de laatste jaren niet meer. Het onvermijdelijk gevolg is, dat reeds in de eerste dagen van eene nieuwe regeling een belangrijk aantal wijzigingen worden aange bracht, die wel op de stations worden aangeplakt doch in de spoorboekjes uitteraard niet voor- omen, men reist reeds van den eersten dag ener nieuwe dienstregeling met een spoorboekje Na°nVOUedi8 ding Tot1^"6 meening zou de grootste aanlei- heven, indien 5°0rl klachten althans, zijn opge- den oorlog om1!)11 de 80ede gewoonte van voor te publiceeren, Wee onlwerPen der dienstregeling veel mogelijk met Tm,"1 opvaUe en daarbij zoo- gemaakte wenschen va^h0'8* c'aarvan kenbaar koning hield." Ct reizend publiek re- Wij zouden dezen juistea opmerk*, zeggen: zorg, dat de fusie der spoorweg^ schappijen zich ook gaat uitstrekken tot de bu reaux, waar de dienstregelingen worden ont worpen, want daar schijnt nog een kleinigheid te waperenl De vorige week vertrok de laatste trein uit Rotterdam naar Amsterdam een uur te laat Bij a weg on de stooomwagen niet verder; de passagier, mochten wachten en wachten en kwa men te dne uur 's nacht» in de hoofdstad aan. Men heeft er nu deze aardigheid op gevonden: wat is het verschil tusschen boemel- en snel trein? Een boemel trein stopt aan alle Nations, een Sneltrein er tusschen in. Moge ook hier spoedig bewaarheid worden, dat het belachelijke doodt Belachelijk is de toe stand in hooge mate, maar dood is de ver keerde geest, die zooveel spoorwegmisère ver wekt helaas nog niet Door deze nieuwe partij, gesticht door een aantal personen uit verschillende deelen des lands, die tot dusver behoorden tot de anti-rev., de christ. hist., de christ. sociale partij en den bond van christen-socialisten, is een beginselver klaring vastgesteld, die het theoretisch gedeelte van oen beginsel- en eischenprogram zal uit maken. Aan art 1 ontleenen wij: De Christ Volkspartij is de organisatie van hen die belijden te gelooven m God, die zich heeft geopenbaard in Jezus Christus, zijn eenig gebo ren Zoon, overgeleverd om onze zonden, opge wekt om onze rechtvaardigmaking (Rom. 4: 25), en die de eeuwige beginselen van Gods Woord aanvaardend als uitgangspunt en richtsnoer van hun denken en doen op alle levensgebied, bij het reformatorisch inwerken op de ontwikkeling der menschelijke samenleving trachten te bewer ken de omvorming van maatscüappij en staat op den grondslag der christelijke beginselen. In artikel 3 wordt o.a gezegd, dat de partij in Gods openbaring voor de oeconomische struc tuur der samenleving o.m. de volgende voor alle tijden geldende beginselen vindt: dat de arbeids plicht, behalve bij ongeschiktheid tot arbeiden, op allo menschen rust en hel voldoen aan dien plicht alleen reclil geeft op wat noodig is voor het levensonderhoud; dat van eigendom in vol strekten zin alleen bij God sprake kan zijn en mitsdien onder menschen slechts een relatief bezitsrecht mag worden erkend; dat de vorm, waaronder de eigendom onder menschen op treedt, afhankelijk is van de eischen van den tijd, doch altoos zoodanig geregeld behoort te worden, dat aller menschen deelgenootschap aan het be zit der arbeids-(voorbereidings-) middelen verzu kerd zij en behalve als gevolg van vererving of schenking geen andere eigendom der genotmid delen (verbruiksartikeien) toelaatbaar zij dan als vrucht van eigen arbeid en dan nog slechts in verband met den oiganischen samenhang der menschheid en haar goed, waarom bij onge schiktheid tot arbeiden een rechtmatig deel van anderer arbeidsvrucht verzekerd behoort te wezen. In artikel 4 leest men o.a.; „Strevende naar de vervanging van deze on christelijke maatschappij door een samenleving, waarin de arbeid bevrijd 'en aan zijn bestemming hergeven zal zijn, acht zij dezo bevrijding niet anders mogelijk dan door de opheffing van den privaten eigendom op de voortbrengingsniiddelen en de socialiseering van het bedrijfsleven als de voor onzen tijd eenig mogelijke vorm om naar den eisch der christelijke beginselen aller deel genootschap aan het bezit daarvan te verzekeren en allen te doen toevallen 't rechtmatig deel van eigen arbeidsopbrengst." Art. 8 luidt: Onvoorwaardelijke onderwerping aan Gods absolute sourereiuiteit gehoorzaamheid aan het gezag der overheid om Gods wil plichtmatig achtend, handhaaft zij het recht en den plicht, gehoorzaamheid te weigeren aan een overheid, die ingaat tegen Gods geboden. Tot dusver bleven de namen der personen, door wie uit vrij uiteenloopende bestanddeelen de nieuwe partij werd geslicht, ons onbekend. Daardoor is een beoordeeling van den vermoe- delijken invloed, welke deze partij op ons staat kundig leven zal kunnen uitoefenen, vooralsnog niet goed mogelijk. De naam van een zekeren heer P. Tjebbes te Dordrecht, die als secretaris van het voorloopig bestuur optreedt, zegt ons in dit opzicht niets. De S. D. A. P. van Troelstra, die altijd achter Wijnkoop aandraaft, wilde nu eens de Bolsje wieken vóór zijn en ze kondigde 'n geweldige protestmeeting aan. Daar zou niemand minder dan een Hongaarsch S. D. A. P.er de protestrede uitspreken. Die man zou nu eens onthullingen doen over die „Witte Terreur", waar de mensch heid zou van rillen. Het „Volk" was er dagen lang vol van. 1 e Amsterdam is de vergadering bijeengeko men. Ze werd door den pias der S. D. A. P. Kleerekoper geopend. Daarop verscheen de groote man, pas uit Hongarije, pardon uit Weenen, overgekomen. Dit heerschap, zekere Buchinger Mano, sprak over gruwelen, die al een half jaar geleden weerlegd zijn. Men zal zich de bewijzen herinneren der Engelsche Commissie, die had uitgemaakt, dat er van een terreur in Hongarije geen sprake was, behoudens enkele op zich zelf staande gevallen; die niet door den beugel konden en die zij dan ook afkeurde. Welnu, die sloome duikelaar Buchinger Mano, begon opnieuw met de bewijzen der Engelsche Commissie te goochelen. Ook de groot-revolutionnair Troclstra wierp een duit in 't zakje. Hij vergeleek de terreur gin der in Hongarije met de onaangename bejege ning, die de Socialisten hier in 't land wel eens ondervinden als ze het volk al te zeer ergeren. Wie lacht daar? En ook, wie verwondert er zich niet over, dat Troelstra's gehoor van ergernis over zijn onbeschaamd boerenbedrog, neen arbei ders verlokkerij, de zaal niet verliet? Intusschen komt de „Tribune," die Troelstra en „Het Volk" zonder mankeeren te lijf gaat, wanneer beiden ook maar een puntje van hun »ijf aan het strijdlustige blad bloot geven, met onthullingen aandragen over Buchinger Mano, Hij wordt natuurlijk geweldig uitgescholden. Hij is een „verrader van het proletariaat, die in het oogenbük van 't gevaar de revolutie in den steek liet." Want, zoo gaat David's fijn gestijleerd orgaan, met een zijdelingschen maar raken houw naar Troelstra en „Het Volk," verder, „et is inderdaad tea buit enge won# moed voor noodig, dat deze Buchinger Mano het thans waagt tegen den Witten terreur u op te roepen. Hij heeft gedurende zijn politiek optreden niets gedaan dan koketteeren met de bourgeoisie. Hij sprak slechts over hervormingen, toen de moge lijkheid voor de verwezenlijking dezer hervor mingen totaal verdwenen was en op het moment toen de tijd van handelen gekomen was, nam hij laf de vlucht en verdween van het schouw- tooneel der daden." Om Troelslra geheel schaakmat te zetten, ver telt de Hongaarsche schrijver in de „Tribune" nog eventjes, dat Buchinger Mano bij de mis sies der Entente om een ministerszetel heeft ge- bid en gesmeekt Maar de vuisten der arbeiders zijn tegen hem opgeheven, laat er hij vol wraak zucht op volgen. Troelstra en „Het Volk" zullen nu wel gaan inzien, dat ze er mét dien Buchinger Mano, lee iijk zijn ingeloopen en dat de nieuwe, door hen op touw gezette terreurzwendel, op een mislukte speculatie is uitgedraaid. Een volk eert zich zelf, wanneer het zijn groote mannen te eeren weet. Het Nederlandsche volk heeft openlijk blijk gegeven dat te beseffen bij den dood van dr. Kuyper. Al waren, gelijk men verwachten mocht, de beschouwingen uiteenioopend, met genoegen kan geconstateerd worden, dat alle persorganen, van welke richting dan ook, eenstemmig in hun oor deel waren, dat een zeldzaam groot vaderlander is heengegaan. En verleden Vrijdag den dag der begrafe nis deelde gansch het land in de droeve plechtigheid. Op één wanklank, één slechts die vernomen werd, wijst de „Tijd": „De Tweede Kamer vergaderde, onverschillig voor het feit, dat een der grootste Nederlanders der laatste eeuw ten grave werd gedragen. Zij ontging echter haar gerechte straf niet. Want de omstandigheden dwongen haar tot een stilzwijgen, waartoe vrijwillig te besluiten voor haar eereplicht ware geweest." In een brief aan de Tweede Kamer heeft de Minister van Onderwijs meegedeeld, wat het ka binet ten aanzien van het vraagstuk der salari- eering van de onderwijzers bij het openbaar en gesubsidieerd bijzonder lager onderwijs heeft be sloten. Samengevat komt liet ingewikkelde en zeer uitvoerig schrijven op het volgende neer: le. De jaarwedden voor den onderwijzer, in het bezit der gewone acte van bekwaamheid, wordt in minimum gebracht op 2200 en in maximum op 3600. Dit maximum wordt be reikt in 10 jaren en in 14 verhoogingen, ieder van 100. Ongehuwde onderwijzers kunnen echter niet verder komen dan een maximum van f 3200. 2e. De aanvang-jaarwedde van 2200 gaat eerst in op 21-jarigen leeftijd. Voor elk jaar, dat de onderwijzer jonger is, wordt 50 afgetrok ken. Ook de berekening der periodieke verhoo gingen begint op het 21e jaar. 3e. De jaarwedde van de z.g. hulponderwij zeressen acte A, bedraagt in minimum 1600, in maximum 3000, in 19 jaar le bereiken. 4e. De ouderwijzer, die hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs is, krijgt daarvoor een verhooging van 700 tot 800. 5e. De onderwijzer, die hoofd is eener school voor uitgebreid lager onderwijs of meer uitge breid lager onderwijs, krijgt daarvoor een ver hooging van 900 lot j 1000. 6e. De onderwijzer aan een school voor uit gebreid lager onderwijs en de onderwijzer van liet 7e of hooger leerjaar, van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, krijgen een ver hooging van 300. 7e. Voor het bezit van bijzondere actes wor den verhoogingen uitgekeerd van 100 tot 200. 8e. Aangezien de onderwijzers voorlaan wor den opgenomen in het Rijksbezoldigingsbesluit, zal voor hun salaris ook geiden de indeeling in gemeenteklassen, zoodut bovengenoemde salaris sen alleen gelden voor de gemeenten der le klas se Voor de gemeenten der 2e klasse worden de salarissen verminderd met 4 voor de gemeen- ten der 3e klasse met 8 /0 9e Wat het pensioen betreft zal ook voor cle onderwijzers de regeling gelden, die onlangs voor de burgerlijke rijksambtenaren is bekend gemaakt, zoodat er geen 7 meer wordt af ge- houden en van 1 -,anuan 1920 at terugbetaling zal plaats hebben van de gestorte pensioens-bij- drage. 10e. Ook voor de kindertoelagen geld de nieuwe regeling, onl:mSs door de regeering is gepubliceerd. zo°dal de bovenvermelde sa iarissen met de kindertoeslagen zullen worden verhoogd. De nieuwe salarisregeling zal in liaar geheel terugwerkende kracht krijgen tot 1 Jan. 1920. GIFTEN. Voor de weesjes van pasoor Graber ontvin gen wij nog 5* DE KLOMPEN- EN MANDENINDUSTRIE. De Nederl. B.-K- Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers en behangers schrijft ons: Meer dere malen komen in de Pers berichten voor, dat plaatselijke vereenigingen van klompen makers of mandenmakers-gezellen niet of heel slecht zich kunnen vereenigen met den achturen- dag. Niets is echter minder waar. Ondanks het feit, dat door de gezellen hier en daar aanmer kelijke schade wordt geleden door vermindering van werktijd, denken zij er niet over om aan het tot stand komen van oen langere arbeidsdag hunne medewerking to verleenen. OUD-MINISTER POSTHUMA WEER IN DEN F. N. Z. D« heer. K, J. A. G. baroa Coliot d'Escury, voorzitter van den Algem. Nederlandschen Zui- velbond (F. N. Z.) zal zijn functie neerleggen tegen het einde van het jaar. Tot opvolger zal worden benoemd de oud-minister Posthuma. Daarmede zal de heer Posthuma dan weer terugkeeren in het oude midden, waarin hij zoovele jaren een leidende positie heeft gehad als secretaris, welke positie hij ruim 10 jaar geleden verliet voor zijn benoeming tot direc teur van de Landbouw-Onderlinge. Deze nieuwe functie zal niet den geheelen persoon vragen, de voorzitter zal meer vertegenwoordigend naai buiten dan handelend in den technischen bin nendienst optreden. Zijn positie zal ongeveer zijn als in de Nederl. Maatschappij voor Nij verheid, waarvan de heer Posthuma ook voor zitter is. In de Dinsdagmiddag gehouden Kamerzitting is de Huurcommissiewet met 54 tegen 20 stem men aangenomen. Alle amendementen werden verworpen, be halve dat van den heer Van Rappard c.s., o.m. strekkende om in art. 1 den huurprijs te vet- anderen in huurwaarde en dat van den heer Snoeck Henkemans c.s., om de woningen, waarvoor bouwvergunning is verleend, na 31 December 1919 buiten de Huurcommissiewet te doen vallen. Dit laatste amendement werd aangenomen met 50 tegen 26 -stemmen. De aanvullende woning noodwet were zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na dat het amendement-Kuiper c.s. met 38 tegen 84 stemmen door de Kamer was aanvaard. DE EX-KROONPRINS. Het Tweede Kamerlid Van Ravesteyn heeft den minister van Binnenlandsche Zaken vra gen gesteld inzake den vroegeren kroonprins van Duitschland. Hij vroeg o.m. of het aan de Regeering bekend was, dat er tusschen den ge wezen Duitschen kroonprins en reactionaire, monarchistische organisaties in Beieren door middel van een geregelden koerierdienst ver bindingen bestaan? Uitvoer van varkensvleesch. Naar wij ver nemen, zal een beperkte uitvoer van varkens vleesch, waardoor de regeering boopt de var- kenstokkerij spoedig op behoorlijk peil te bren gen, dezer dagen een aanvang nemen. Naar aanleiding van de opheffing der depar tementen van Marine en Oorlog is een wets ontwerp tot instelling van een departement van Defensie ingediend. De indiening steunt blijkens de memorie van toelichting op de volgende beweegredenen: 1. De noodig geworden reorganisatie van le ger en vloot, welke eenhoofdige leiding bjj de voorbereiding en doorvoering dringend noodig maakt. 2. De tbaus zoo bijzonder op den voorgrond gebrachte eisch naar bezuiniging op defensie uitgaven, welke, door eenheid van bestuur kan worden bevorderd. 3. De instelling \an den Volkenbond. Waar deze besluiten zal nemen, welke van invloed zullen zijn zoowel op het gebied onzer natio nale als dat der internationale defensie, kan bij de toepassing eenheid in bestuur van groot voordeel zijn. 4. De omstandigheid, dat er door de waar neming ad interim van het bestuur van het departement van Marine door den minister van Oorlog behoorlijk gelegenheid is geweest de sa mensmelting der beide departementen te over zien. Eerst wanneer leger en vloot zijn gereorga niseerd, kunnen op het gebied van de organi satie van liet nieuwe Departement definitieve beslissingen worden genomen; voorloopig moet alles,, wat er is, worden samengevoegd; de practijk zal leeren wat kan worden gemist De samenstelling zal slechts langzamerhand, rekening houdende met de ervaring, kunnen worden voltrokken. De verwachte inkrimping van het personeel zal hiermede verband hou den. Inkomstenbelasting. Het noofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeres sen heeft den Minister van Financiën een adres gezonden, met het verzoek dat de Minister in het belang der gehuwde vrouw, een wijziging der wet op de Inkomstenbelasting zal bevorde- den, in dien zin dat het inkomen uit arbeid van de gehuwde vrouw afzonderlijk zal worden berekend en aangeslagen in de Inkomstenbelas ting. R.-K. Journalistenvereeniging. De R.-K. Journalisten vereeniging houdt een algemeene vergadering op Zondag 21 November a.». In Hotel Terminus, Stationsplein te Utrecht. Aan de orde komt o.a. de bespreking over het beleid van den secretaris, de voorbereiding van een Katholiek persprogram en het punt: De Nederlandsche R.-K. Joumalistenvereeniging en de Katholieke Internationale. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men zal zich misschien herinneren, dat een commissie van den Minister van Onderwij» de opdracht kreeg om de vraag te beantwoorden, welk stelsel van gymnastiek bij de lichamelijke opvoeding der jeugd met het beste resultaat kan worden gevolgd. Er zijn hierbij twee stelsels m t geding, de Duitsch-Nedertandsche en het Zweedsche stelsel, die beide hun hartstochtelijke aanhangers heb ben. De „Tel." kan thans mededeelen, dat het rap port der bovenbedoelde commissie gereed is. Toezending aan de regeering en publicatie kan dus spoedig verwacht worden. Het rapport komt tot de conclusie, dat de overheid zich behoort te onthouden voor een der beide stelsels zich party te stellen en noch het eene noch het andere als verplicht moet voorschrijven. Gezocht moet jvorden naar sen eigen Ncder- Iandsch stelsel, dat de voordeelen zoowel van nel Duitsche als van het Zweedsche stelsel in zich vereenigt Het rapport bespreekt vervolgens de eischen, die een Nederlandscb stelsel van gymnastiek moet vervullen, terwijl in overweging wordt go- geven een handleiding te doen samenstellen, welke echter slechts een aanbevelend, niet een bindend karakter zal dragen. R.K. VERGUNNINGHOUDERS. Op het 3e Nederl. Katholiek Congres tot b» strijding van het Alcoholisme, in Augustus te 's-Herlogenbosch gehouden, werd het idee geop perd, om een afzonderlijk congres te organise* ten, ter bespreking van 't goed recht der Room- sche vergunninghouders. Na een uiteenzetting van den secretaris van den Ned. R.-K. Bond vas Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, oor deelt de redactie van „Sobriëtas" het overbodig, dat de Federatie voor die aangelegenheid een apart congres bijeenroept VALSCHE MUNT. De „N. Soer. Crt." meldt: Reeds sinds geruimen tijd kreeg de afdeeling recherche onder de politie er de lucht van, dat hier op groote schaal valsche gouden munt stukken in omloop worden gebracht Zooals men weet, wordt daarin een levendige handel gedre ven als gevolg van de steeds loenemenden zucht naar opschik van de inlandsche vrouwen te Soe- rabaja. Van de gouden munten worden allerlei lijfsieraden vervaardigd: kabajaspelden en vooral haarspelden. Niet tevreden met de toch reeds groote winst, welke op het goudgeld gemaakt wordt trachten enkele handelaren die nog te vergroolen, door het in omloop brengen van valsche gouden muntstukken. Te Kerlosono werden drie Bandjareezeu ge arresteerd, die een flinken voorraad valsch goudgeld b(j zich hadden en daarvan reeds heel wat aan den man hadden gebracht De recherche heeft thans reeds 14 menschen aangehouden, die hetzij rechtstreeks, hetzij z(j- delings, betrokken zijn bij deze minder toelaat bare practijken. Onder meer behoort tot hen een Arabier, die een half müiioen aan gouden mun ten en lijfsieraden bezit NED. O.-INDIE EN DE GRONDWETS HERZIENING. Een Aneta-tel. meldt, dat de Regeering den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië telegrafisch heeft gevraagd, welke wijzigingen de Indische regeering in de Grondwet noodig acht. Men wil hieruit conciudeeren, dat men in Ne derland in beginsel niet afkeerig is van een her vorming van de staatsinrichting, ook betreffende het centraal gezag. OLIFANTEN JACHT OP SUMATRA. Men schrijft uit Palembang aan de „Pr. Bo de": Een bekend persoon in Sumatra, G. Schoen, heeft het geluk gehad dezer dagen in het Palembangsche twee olifanten, w.o. een reus van een beest neer te leggen. De slagtan den (ivoor) waren lang 1.40 meter, met een gewicht van pl.m. 40 kattie. Na zijn eerste schot kwam hg in groote moeilijkheid, daar de kudde niet van de plaats wilde gaan. Den volgenden dag zette h(j de jacht door en gelukte het den jager het aangeschoten beest te volgen. Na 6 uren de sporen te hebben ge volgd zag hij het beest Bekropen tot een af stand van pl.in. 16 meter viel het met een schot in den kop. SLAAPZIEKTE. Uit Weltevreden wordt d.d. 15 dezer geseind, dat op de houtaankap-maatschappij Sinabang, op het eiland Simeuloe (Si Maller)slaapziekte is uilgebroken. De echtgenoote van dokter Voort huis is aan de ziekte overleden. Verscheidene koelies zijn aangetast. De sterfte bedraagt 6 per sonen per dag. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Reuter seint: Volgens in omloop zijnde geruchten is Graat Bernstorff te Genève aangekomen. Bernslorff zou daar overigens slechts zijn als voorzitter van de Duitsche Liga voor den Volkenbond. In welingelichte kringen verklaart men dan ook, dat zijn komst in geen geval van groote betee- kenis kan zijn. Aan den anderen kant wordt er ook gezegd, dat Amerika een afgevaardigde zal zenden. De Amerikaansche regeering denkt er inderdaad aan om een gedelegeerde naar Genève te zenden, maar deze zou slechts tot taak hebben na te gaan, wat er gebeurt en de regeering van Washington in te lichten. In geen geval zou hij zitting nemen in de vergadering. EEN SOVJET IN SEBASTOPOL. De terugtocht van Wrangel's leger uit Sebai- topol geschiedde, naar Reuter uit Konstantino- pel meldt, in volkomen orde. Onmiddellijk na dat het leger was afgetrokken, nam een plaat selijke sovjet het gezag over. BERLIJN, 16 Nov. Volgens mededeelingen van den bekenden Amerikaanschen bankier Vanderbilt aan Zweedsche journalisten is Ame rika door den aankoop van grond in Siberië meester geworden op de oliemarkt aan den Groolen Oceaan. De bolsjewisten zullen in drie jaren voor 3 milliard goederen mogen koopen in Amerika; zij betalen met goud, platina, pel sen, olie- en olieproducten, mangaan, koper, hout, cellulose, wijn, huiden, graan en andere goederen. Veel daarvan ligt klaar om verzon den te worden. Wat men in Amerika niet wenscht zal onder de Europeesche landen ver deeld worden. Het consortium Vanderbilt word» de vertegenwoordiger van de Bus^he bliek op het gebied van financiën; het ^«rb">dt zich om aanhoudend te ijveren voor het her.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1