EERSTE BLAD In en om .Haarlem. BINNENLAND VIJF EN DERTIG GULDEN, DONBERDAa IS 1320 15291 PER KWARTAAL T 3-25 PER WEEKI f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. B!J VQBIHiiTBSTAL5H0 f 3.571/, BUREAUX: NA3-SAULAAH 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EH 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN LESJE AAN 0R. BRONSVELD, Heden keerden wij aan den heer C. J. DELISSBN, Zuid Brouwersstraat 38, uit de somma van wegens eenaanhem overkomen ongeval, aan zijn linkerarm* DE DIRECTIE. EEN SOCIALISTISCHE LAFHEID. Binnenlandsch Nieuws. DE REQEER1NG EN DE ZUIDERZEE- ViSSCHERIJ. AANHOUDING VAN BROEKHUIS VERZOCHT. In een speciale uitgaaf van het politie blad wordt de aanhouding verzocht van Willem Broekhuis, thans wonende te Apeldoorn, vroeger wonende te Rotter dam. Dit bevel tot arrestatie van den heer Broekhuis, den ondernemer van de Rot- terdamsch» Handels- en Landbouwbartk, staat niet in verband met handelingen die hij ten opzichte van deze onderneming gepleegd zou hebben. Naar de „Tel." verneemt, wordt zijn arrestatie verzocht uit anderen inoofde, vermoedelijk wegens de oude beleedi- gingszaak van oud-minister Posthuma, waarvoor hij destijds tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, doch welke straf hij nog niet heeft uitgezeten. DE NED. R. K. POLITIEBOND ,.ST. MIOHAëL." In het St. Josepiggebouw be Utrecht werd Woensdag een buitengewone leden vergadering gehouden van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" onder leiding van den heer E. van Duin, te Rotterdam. Na opening met den Christelijken groet wierden ©enigen tijd besprekingen gehou den van huishoudelijkea aard, t.w. over de ontslagnameKuape, waarna de vol gende motie by acclamatie werd aange nomen „De Ned. R. K. Politiebond St. Mi chael," in vergadering bijeen op Woens dag 17 November 1920 in het gebouw van de E. K. Werkliedenvereenigirtg; besprekend de ontslagname Kuape; gehoord de besprekingen omtrent deze kwestie; keurt de handelingen van het hoofd bestuur in deze goed; brengt het hoofdbestuur lof over het afhandelen van deze zaak; besluit het aan den heer Kuape ver> leeende ontslag goed te keuren." Vervolgens spoorde Prof. Bentel mans, voorzitter van „Voor Eer en Deugd" de aanwezigen aan deze vereeuiging te steu nen, terwijl apr. mededeelde, dat op 1 Januari 1921 het Centraal Bureau van „V. E. en D." zal worden opgericht en gevestigd te Roermond. Bij acclamatie werd benoemd tot vrij gestelde de heer M. A. L. Klein, lid v. d gemeenteraad te Haarlem, tevens secre taris van den R. K. Volksbond (Bisdom Haarlem). Hij zal in functie treden op I Januari a.s. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om in plaats van eenmaal per 3 maanden, de contributie iedere maand te innen. Voorts werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om met 1 Januari 1921 die contributie te verhoogen met 2 cent per lid en per week. Na «enige discussies werd ingetrokken een voorstel van het hoofdbestuur tot samenwerking met andere politie-organi- saties. Tot leden van het hoofdbestuur (vaca tures-P. Vettenburg en J. H. Krutzen) werden gekozen de heeren L. Lemmen, gemeente-veldwachter te Belfeld en J. L. v. d. Zijden, agent van politie te Bob fcerdam. Na rondvraag werd de vergadering ge> sloten. DE ONGEREGELDE TREINENLOOP De heer dr. Kanter, lid der Tweede Kat mer, heeft tot den Minister van Water staat de volgende vragen gericht: lo. Waaraan is de zeer ongeregelde trei nenloop te wijten? 2o. Welke maatregelen worden genot men om een geregeiden treinenloop te ver* zekeren? '-A EMSCHE COURANT tk ABOHNèMENTSPBU» 0EÖKA&ÜT VOGtf HAASLSMcN AGENTSCHAPPEN t UIT DEN GEMEENTERAAD. Bij zijn repliek in de discussies over brand- sloffenloeslag, verzocht men gisteren aan mr. Bomans om in telegramstijl te spreken. lot dal soort stijl zullen ook wij bij onze nabetrachting aver den Gemeenteraad binnenkort moeten over gaan, widen wij althans nog een schijn van vol ledigheid bewaren en anderzijds voor deze ru briek niet -ie halve courant in beslag nemen. wy tieJibeu gisterenmiddag weer onze be komst gehad, een mildagzitling lot kwart na vijl. gevolgd door een avondzitting tot elf uur. En toch mogen wij den Raad ditmaal niet van groole breedsprakigheid beschuldigen! voor de pauze waren belangrijke onderwerpen als de in stelling van -en gemeentelijken schooltandart sendienst en de verleening van toeslag op de brandstoffen prijzen atgeliaucield, benevens nog veertien meer of minder belangrijke punten. Maar de agenda was zóó overladen, dat het wel tot een avondvergadering moest komen. En wij kunnen er den burgemeester nu ook weer geen verwijl van maken; immers de tariefsver- liongiug van het gas- en waterleidingbedrijf was spoedeischend. Zoodat wij haast tot voorstander van wekelijksche vergaderingen zouden worden bekeerd In ieder geval blijkt een wijziging van de gemeentewet, in den geest ais wij dezer da gen bespraken, uit een zitting als die van gis teren w»er zonneklaar. Dat B. en W. in den Ruud moeten komen met een voorstel lot aan koop ven een „aanhangwagen" voor de licht fabrieken. waarover natuurlijk weer een aardige boom werd opgezet, moest toch eigenlijk over bodig Zija. Mochten dau zeer grondige opmer- fcingen ais van de hceren van Eiemt en Jouck- bloedl. dat de gemeenten bij zulke aankoopen dt Uaarlemsche industrie gelegenheid moet ge ven om mede 111 te schrijven noodig zijn, dan kan zoo iets bij wijze van interpellatie geschie den. Wat het voordeel heeft, dat de discussie zich clan tol één punt beperkt en bovendien een algemeen karakter heeft. Laten wij ons verder wat de middagvergade ring betreft, beperkeii tot de voordracht om trent de instelling van een schoollandartsen dienst en den toeslag op brandstoffen. Bij de behandeling van eerstgenoemd voorstel badden wij voor ons gisteren bet aangename gevoel buitenstaander te zijn en niet verplicht te zijn een slem uit te brengen. Is het den raads leden gegaan als ons, dan zal velen de stem ming over dit voorstel niet gemakkelijk zijn ge ▼allen. Wij voelen voor de bezwaren van hen. die niet gaarne de gemeenschap de lichamelijk verzorging van het kind uit de handen dor ou ders zien nemen; wij gevoelen voor de opmer king van dr. van den Berg. dat, bescheiden be gonnen, de tandheelkundige behandeling van schoolkinderen wil zij goed zijn in de toe komst een nitgebreid en kostbaar instituut zal worden. Ook lijkt ons de wensch van dr. Kue nen verklaarbaar, om te wachten totdat de zie keufondsen tandheelkundige behandeling moge lijk maken, straks wellicht verplicht door de Ziektewet. Zwaar woog het ernstige beloog van mr. 3o mans, dat het hier een persoonlijk belang van de schoolkinderen gold, dat men en hier kreeg collega Bruch een minder vriendelijken sleek onder water - wel listig tol een algemeen belang kan formulteren. maar dat nochtans een particulier belang blijft. De hoogst zorgelijke toestand van de gemeentekas maakt het noodig alle niet strikt noodzakelijke uilgaven van den bals der gemeente te schuiven en niet te zoeken waar onze hand nog iets te doen vindt Bewonder tegenover zulk een oppositie den moed van den weihouder van onderwijs, om niettemin hel instituut te verdedigen. Een on derzoek hier en overal elders beeft uitgemaakt, dat 50 procent der schoolkinderen een gebrek hebben aan het gebit Nu is verzorging der tan den wel iets van den laaisten tijd, maar toch geen modegril. Zelfs de leek heeft leeren begrij pen. van welke waarde een deugdelijke voeding voor de gezondheid is en dat deze zonder goede tanden en kiezen veel te wenschen laat. Maar verzorging van het gebit stuit op vele moeilijk heden; daar is een groote overdreven vrees voor den tandarts, niet slechts bij de kinderen, maar ook bij tal van ouders. De overheid is in staat om de schooljeugd voor 'n slecht gebit op late- ren leeftijd te behoeden. Hier ligt dus een stuk volksgezondheid te behartigen, dat de helft van het toekomstige geslacht omvat. Nu komt daar bij, dat in het buitenland bewezen is, dat vrije keuze van tandarts op niets uitloopt. De kinderen gaan eenvoudig niet "naar den „ver schrik kelijken" tandarts. Dus is hier wel dege lijk een overheidstaak. Het bezwaar van ge meentelijke uitgaven voor dit doel, mocht vot- eens mr. Bruch niet geiden, omdat van de ou- er* een bijdrage in de kosten naar draagkracht gevraagd. Ien*d el' allJus zuiver gesleld' niet moeilijk om hel inlt IT beslissing te nemen? De Raad deed leSen 12 stemmen in het voordeel van.de v°<mdracht van B. en W. r,.|!e.'lnCe de zaak nog slechts in beginsel eslisl; de uitvoering za] nog Veel moeilijkheden °I> ereren. Dat bleek al reeds uit twee ingeko- boofdhaC,reSSei1 Van gezaghebbende zijde. Het taadheen!UUr der Ned- MÜ- tot bevordering der W. overgel^d merk,e °P» dat het door B. en ging niet (Jeua-6 syaeem v°or sehooltandverzor- waardige brief 'en tweede was er een merk- dr. Sterck, die Ii*" den dislrictschoolopziener kracht tegen de uitvoerin ank°ndigde "ch me' de scholen te zullen verzit.^ ,deze proef °P ging zou «aar zijn meeninu l?"f' De tandverzor" uren in de war sturen, maar bovenn-" V3n 'eS~ nieuwigheid verderfelijk werken 00' T Z°1 dar schoolgaande jeugd, die al maar .Zn,elerust ,0" VCrt— - dreigender^ tandentrek ker.. Vijftig jaren geleden aldus schreef de schoolopziener had hij zelf als kind die ang sten doorgemaakt. B. en W. zullen dus straks bij de uitvoering van dit besluit nog wel op moeilijkheden stuiten Gemakkelijker leek ons de beslissing over het anuere punt: liet voorstel van den heer Klein om evenals in vorige jaren weer toeslag op ae brandstoffen te geven aan sommige groepen der bevolking. De voorsteller kon zich Ier verdedi ging niet dan op de practijk der laatste jaren beroepen, waartegenover bestrijders als de heer VLser, mr. Heerkens Thijssen, mr. Bomans en mr. Slingenberg konden betoogen, dat men in vorige jaren toeslagen had verleend omdat wij toen in een crisis verkeerden. Die crisis is thans voorbij. Wethouder Bomans ging zelfs zoo ver en dat onderschrijven wij gaarne dat de toeslag op brandstoffen, het vorig jaar gegeven, al verkeerd is geweest. De heer Klein vond dan ook merkwaardiger wijze alleen steun bij den heer Peper. De heer Reinalda kwam n.m. voor de soc.-dem. fractie verklaren, dat hij tegen zou stemmen. Gij begrijpt niet, hoe hij zoo iets durfde be staan? Ziehier de verklaring: de heer Visser had uitgerekend, dat het voorstel-Klein een half miilioen aan de gemeente zou kosten; de heer Reinalda kwam tol 350.000; in ieder gevat een veel te hoog bedrag, om voor de toch reeds verschrikte belastingbetalers aannemelijk te ma ken. Dies hield hij een sterk pleidooi tegen het stelsel van toeslagen, een stelsel van lapmidde len enz. waarvan de georganiseerde arbeiders zich los moeten maken door heel hun kracht op loonactie te stellen. De politiek van de wan hoop I interrumpeerde de heer Peper niet on aardig. Maar de heer Reinalda wilde toch Iets doen: de toeslagregeling moest worden gelikwi- deerd en dit jaar moest voor het laatst loeslag gegeven worden aan menschen, die niet aange slagen zijn in de gem. inkomstenbelasting of die niet meer dan f 600 belastbaar inkomen hebben. Afdoende daartegenover was liet antwoord van mr. Heerkens Thijssen, dat zulk een voor stel onuitvoerbaar was. De brandstoffencom- missie zou een 20.000 aanvragen hebben te on derzoeken en daar komt niets van terecht Wie zich herinnert, wat de Bossche Wethou der Krijgsman hieromtrent onlangs in ons blad heeft gepubliceerd, zal deze meening volkomen onderschrijven. Maar, zei mr. Thijssen, wij heb ben toch een Burgerlijk Armbestuur, dat niet alleen de armen moet bedeelen, maar ook tol taak heeft armoede te voorkomen. Dit college is aangewezen om deze likwidalie van den brand stoffenloeslag af te wikkelen. S. D. A. P. en Burgerlijk Armbestuur, men gevoelt, dat gaat niet samen. En omdat het Burg. Armbestuur geen „Maatschappelijk Hulpbetoon" heet, wil den de heeren er niets van wetenl Wat is er in een naam?l Met deze bestrijding waren beide voorstellen naiuurlijk verworpen en wij zouden hiermee kunnen volstaan, wanneer de repliek, welke mr. Bomans ten overvloede nog geleverd heeft, ons om een andere reden niet den schrik om het hart deed slaan. Met klem waarschuwde de Wethouder voor de financiën tegen voteering van zelfs maar één ton voor dezen toeslag. De crisisuitgaven heb ben beloopen een bedrag van f 4.605.000, waar van door leening en uitkeertng uit de O. W.-be lasting zóóveel is gedekt, dat nog pl.m. 240.000 gld. te dekken blijft. De hoop hiervoor is ge vestigd op nog een uitkeering uit de O. W.- belasting. Maar dat zal dan ook de laatste zijn. Wij zouden dan nu weer nieuwe crisisuilga- vcn maken; maar dat mag onder geen voor waarde I Hit een becijfering van den wethouder bleek n.m. dat boven de reeds verdubbelde inkomsten belasting voor 1921 weer een bedrag van f 1 MO.000 zal moeten worden opgelegdI Een dreigende verhooging van bet belasting percentage dus tot 15 procent? Is het wonder, dat na deze angstwekkende mededeeiingen zelfs de vrijgevige Raad van Haarlem ook het voorstel-Reinalda met 18 te gen 14 stemmen verwierp? Hoe lang de avondzitting heeft geduurd, of het wellicht middernacht is geworden, of dat bet ochtendgloren de heeren slapend op het Prinsenhof heeft verrast, kunnen wij niet mee deden. De klok had reeds elf geslagen, toen de burgemeester bezig was met het laatste punt, een regeling voor het werkloosheidsbureau, waarbij de heer Peper een heele lijst amendementen had ingediend. Zonder deze laatste zou de voordracht in een oogwenk zijn afgehandeld. En voor de amendementen, die de heer Peper niet voorlas, maar waarvan hij enkel het algemeen karakter verklaarde, voelde de Raad niets. Toch wilde men zoo beleefd zijn den communist gelegenheid te geven, bij ieder stuk een interessante toelich ting te verschaffen. De Pers was echter in hel geheel niet nieuwsgierig naar deze bolsjewisti sche verklaringen en ontruimde haar stellingen. Het was ook mooi genoeg geweest. Wij zijn overtuigd, het achtbaar college van den Raad een grooten dienst te bewijzen, door over deze avondvergadering maar zoo weinig mogelijk te zeggen. Het was een zeldzaam dwaze verlooning. Behandeld zouden worden drie voordrachten: tot verhooging van de tarieven van het gas, den eleclrischen stroom en de levering van water. Men zal zich herinneren, dat reeds in de vorige raadszitting werd verklaard, dat die Tariefsver- hoogingen al langen tijd geleden hadden moeten plaats hebben. En nu is er weer niets van te recht gekomen. Was de bestrijding alleen van den heer Peper gekomen, dan had liet wel gegaan. Deze rede neert heel simpel: bij onderwijs, politie enz. moet de gemeentekas ook geld bijleggen; waarom zouden wij het bij de levering van gas, electri- citeit en water ook niet doen? Onze communist verloochent zoo maar even hel karakter der ge- gemeentebedrijveu en maait er niet om, hoe dc tekorten door levering beneden kostenden prijs moeten worden gedekt Maar wie nitstel wist te bewerken, was de heer Roest, die namens de sociaal-democraten in de bijstandscommissie voor de lichtfabrieken zitting heeft. De heer Roest is nog maar korten tijd lid en laat dit wel zeer duidelijk bemerken. Verleden week is de verhooging der tarieven in de commissie behandeld en daar was 't de plaats voor opmerkingen van technischcn aard. Voor al over bedrijfstarieven, waaraan zooveel koop mansschap zit, moet zoo weinig mogelijk in het publiek worden gesproken. De heer Roest had het echter noodig geacht de zaak eens kalm te bestudeeren en kwam nu met een becijfering in den Raad, met een „miilioenenrede" zooals mr. Heerkens Thijssen opmerkte die niemand kon volgen. De conclusie was, dat de door B. ca W. voorgestelde verhooging niet noodig was; en de millioenencijfers gaven aan de uiteenzet ting een geheimzinnig karakter, waardoor de vraag rees: zou het misschien waar zijn? Weihouder Heerkens Thijssen kon toen niet anders doen, dan namens B. en W. verklaren: wij zullen rapport over die cijfers uitbrengen en dus de zaak nog 14 dagen aanhouden, mits de Raad goedvindt, dat, wanneer B. en W. blijken gelijk te hebben, de verhooging toch over de ge- heele maand November geheven wordt. Eigenlijk had de heer Roest dat niet verdiend. Hij had in de commissie uitstel van behandeling moeten vragen en den Raad met zulke dingen, die niet des Raads zijn, niet moeten lastig vallen. B. en W. waren daarom in hun recht geweest, wanneer zij hadden gezegd: met zulk een optre den van een commissielid kunnen wij geen re kening houden. De Raad moet nu op B. en W. en de meerderheid der commissie afgaan. Maar zij wilden blijkbaar zelfs den schijn van zwak heid vermijden. Eenmaal hel hek van den dam, probeerde de heer Roest bij het volgend punt hetzelfde spel letje. Hij kwam weer niet een hcete cijferreeks, maar, ofschoon moeilijk le volgen, bemerkten wij op 't eerste gehoor toch al dadelijk een groo te onjuistheid, n.m. het dooreenhaspelen der groot- en kleinverbruikers, waarop de Wethou der hem dan ook wees. Ongelukkig inoest wor den meegedeeld, dat in de laatste commissiever gadering de Directeur wegens ziekte afwezig was en dat de adjunct foutieve cijfers had overge legd. Dies kreeg de heer Roest na veel gehas pel opnieuw zijn zin en werd ook dit punt uit gesteld. Driemaal is scheepsrecht, dacht de heer v. d. Kamp. Toen de verhooging van het waterlei- dinglariei aan de orde kwam, begon dit raads lid te betoogen, dat Volgens dit tarief, het meest betaalt, wie het miust gebruikt. Bij een artikel als water mocht zoo iets zeker niet voorkomen en daarom diende hij een motie in, om den Raad tot levering van water tegen kostenden prijs over te halen. Hierop moeten B. en W. natuurlijk praeadvics uitbrengen en zoo ging ook deze zaak van de baan. maar niet voordat mr. Heerkens Thijssen al vast op de onmogelijkheid van dit voorstel had gewezen. Groote klanten als de Hollandsche Spoor zou men dadelijk verliezen en het geheele waterleidingbedrijf ontwrichten. Zoo komen wij in 't laatst van de maand nog maar weer op ai deze dingen terug eu denken nog niet aan de begrooting. Wie weet welke verrassingen Shit Nicotaas nog brengt! Papenhaat en Dr. Bronsveld teven met elkaar op zeer vriendschappelijken Voet En daarom zal ieder die dit weet, er niet in 't minst over verwonderd staan, dat de Utrechtsche dostor „mordicus" tegen een vast gezantschap van Ne derland bij 't Vaticaan gekant ig. Voor de zooveel honderdste, neen duizendste maal, heeft hij nu weer tegen „Rome" het har nas aangeschoten en is op zijn benepen manier in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" legen het door de Regeering voorgestelde vast gezantschap bij den H. Stoel, in verzet getreden. Luisteren we even naar zijn gefoetcr: „Waarom moeten wij dan een afgezant hebben bij den Paus? Moet deze hem van goeden raad dienen bij de oplossing van de vraag, of de bur gemeester van Cork, die den hongerdood stierf, een moordenaar of een martelaar is? In 't eerste geyal 's zijn ziel verloren, in '1 tweede zalig- Wat moet ouze afgezant zeg gen, als hij kennis neemt van de machte loosheid des Pausen tegenover de het ont redderde Ierland, of van de verwildering der Polen, voor wier zegepraal de Paus gebeden heefi uitgeschreven?" Niet wij zullen ditmaal dit kleingeestig en be ueden peil staand geschrijf uiteenrafelen en aan de verdiende verachting onzer lezers prijsgeven. Wij laten dat nu eens over aan de Christe- lijk-Historische „Nederlander", die het van haai standpunt, lang niet onverdienstelijk doet Het blad schrijft: „Dat wij niet gunstig gestemd zijn voor het voorgestelde nieuwe gezantschap bij den pauselijken stoel, is reeds bekend en zal nog wel blijken. Intusschtn is het juist bij zulk een teeder of netelig onderwerp zaak, dat de gedach- tenwisseling in de juiste lijn wordt gehou den en geen verdervende elementen daarin worden gemengd. Hierbij hebben wij niet enkel het oog op de argumenten maar even zeer op den toon. De laatste is bij de be staande sfeer even gewichtig als de eerste. Wij betreuren daarom, dat in de „Kro- niek" van de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" naast zekere juiste opmerkingen aangaande de vredes-pogingen van den paus ook deze zinnen voorkomen." „De Nederlander" haalt dau aan bovenstaand citaat uit Dr. Bronsveld'» „Stemmen voor waar heid en Vrede". Daarna vervolgt het Christelijk-Hisiorisch or gaan: „De woorden gaan om buiten de zaak. Dat is reeds afdoende. Bovendien kwetsen zij de Roomschen; wat vermeden moet worden. En als zij op Protestanten invloed oele nen, is het natuurlijk aileen deze, dat ze nu voor gaan stemmen, omdat zij niet ge acht willen worden met een bestrijding van dezen aard mee te doen. Anti-papisme heeft bij ons weten Rome nooit anders dan goed gedaan." Commentaar behoeven we daarop niet te leve ren. Het verschil tusschen deze tv.ee tegenstan ders van een vast gezantschap bij bet Vaticaan, is sprekend genoeg. Algemeen is de hulde door de politieke par tijen in 't land, aan den ontslapen Dr. Kuyper gebracht. Des te storender treft een wanklank, die op den dag der begrafenis van den grooten doode, te Utrecht werd vernomen. Op dien dag trad Duijs daar voor de S. D. A. op. Intusschen is hij het ditmaal niet, op wien ons verwijt moet siaan. De persoon in kwestie is de heer Bakker, voor zitter der socialistische federatie, die zich niet ontzag de volgende spotternij te uiten: „Het zon menscheiijk zijn als bij deze groeve bij ons gedachten opkomen aan dwang en muilkorf; maar bij ai het nadeel dat hij ons berokkende, denken wij toch ook aan de (ongewilde) propaganda, die hij in zijn beste jaren heeft gevoerd voor de S. D. A. P. Wij kennen niet bet instituut van het eerelidmaatschap, maar wij hadden hem bij zijn leven een diploma moeten sturen." Zooals gezegd, hier snerpt een wanklank. Maar het liberale „Utr. Dagblad" neemt de zaak hoog op en protesteert ten sterkste tegen deze socialistische lafheid. Het blad neemt den heer Bakker geducht ou der handen waar het schrijft: „Hij heeft niet geschroomd op zoutelooze manier te railleeren met de nagedachtenis van een persoonlijkheid, die op denzelfden dag aan de aarde werd toevertrouwd. Indien de S. D. A. P. niets had te zeggen omtrent de synthetische waarde, die dr. Kuyper in een zijner vele functies heeft ge had voor ons volk, dan had de voorzitter van de Utrechtsche afdeeling der partij be- hooren te zwijgen. Indien er alleen een ge voel van haat bestond, dan had hy moeten zwijgen. Of desnoods had de heer Bakkei het kunnen uitspreken: „Deze mensch heeft onze arbeidersbeweging bestreden. Wij dee- len niet in de gevoelens die men hem van andere zijde toedraagt, maar wij willen on ze gevoelens voor ons houden bij zijn graf." Maar de wijze, waarop de heer Bakker gek scherend zich vermaakt heeft ten koste van een overledene, is zacht uitgedrukt, diep te leurstellend." Inderdaad, in den heer Bakker was hier een socialist aan 't woord, die sprekend over een doode als Dr. Kuyper, zich zelfs niet tot de „Tribune" kon opwerken. Ontwerp eener steunregeling. De Regeering heeft naar aanleiding van de adressen van verschillende Zuiderzee-gemeente- besturen en vakbonden een voor 2 k 3000 kleine werkgevers kn de Zuiderzeevisschery gunstige steunregeling ontworpen. De thans voorgestelde regeling gaat naar de „Tel." meldt van deze grondgedachte uit: De vloot vaart zoolang mogelijk. Wie ter vischvangst gaat ontvangt toeslag als aanvul ling tot een bestaansminimum, dut in elk geval 75 pcL der normale verdienste is. De tegemoet koming geldt per vaartuig. Na aftrek van on kosten en loonen wordt de zuivere winst door baas en knecht gedeeld en de rest uit de steun- kas in bovengemelden zin aangevuld. In elke gemeente komt een plaatselijke com missie, gevormd door samenwerking van de da- gelijksche besturen der betrokken vakbonden. Deze commissie beoordeelt of uitvaren mogelijk is, bepaalt den plaatselijken vorm, waarnaar toeslag zal gegeven worden, regelt de uitkeering, de administratie enz. Het loontrekkend perso neel, dat thans uit de werkloosheidskas betaald wordt, wordt in de nieuwe steunregeling opge nomen en tijdelijk buiten de uitkeering der vak organisatie gehouden. Om de Regeering verder van advies te dienen en de leiding in één band te houden, is ingesteld een centrale commissie, waarvan de heer Snoeck Henkemans. lid der Tweede Kamer, als voorzitter zal optreden. Een tweede regeling is ontworpen voor „oa- vischbare" weersgesteldheid. In dal geval laat de plaatselijke commissie de werkverschaffingsre geling nagaan, de gemeenten genieten daartoe 50 pet. steun uil 's Rijks kas en kunnen zoo noodig bij het Departement van Landbouw een hoogere tegemoetkoming aanvingen. De Zuider- zeegemeenien van Noord-Holland. Utrecht. Gel derland. Overijsel en Friesland zijn mei deze steunregeling, die in economisch opzicht op de geheele Zuiderzeebevoiking een ymnligen in vloed zal uitoefenen, in kennis gesteld. PROTESTMEETING VAN ÜNDERr tVIJSEBb, Te Amsterdam heeft Woensdagavond een ru moerige prolestmeeting van onderwijzers plaats gehad tegen de door de Regeering voorgestelde salarisregeling. In een Vrijdagavond te houden huishoudelijke vergadering zal een proteststa king overwogen worden. Het Hoofdbestuur van den B. v. N. O. zal met de afdeeling: besturen van Amsterdam, Rot terdam, den Haag, Haarlem en Utrecht, de brandpunten nader overleg plegen. Te 's Hage vergaderde de ataeeling van den N. B. v. O. eveneens. Ze was buitengewoon druk bezocht en niet toegankelijk voor de pers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1