Wat de Pers zegt BUITEN LAM BINNENLAND. ONS VROOLIJK"HOEKJE7 büUILLETON De Erfgename van den Goudzoeker. limnenlandsch Nieuws. DONDERDAG IB NOVEMBER 1920. GÊ&SEK6ÜS BUlTOiL. BERICHTEN, De heer Gerhjard Polak, te Amsten- DRONKEMAN&-OVERPEINZING Jan Nat, eigenaar van een kar en 'a hit, viel langs den weg dronken in slaap, en een voorbijganger stal den hit. Toen Jan ontwaakte wreef hij z'n oogen, uit, en zag zijn naam, die op de kar ge schilderd stond,. „Kijk," zei hij tot ziclJ.elf, als ik nou Jan Nat heet-, hleb ik een paard verloren; en als ik géén Jan Nat heet) htób ik een kar gevondenl" dam heeft naar de „N.R.. Crt." meld,tl een adres gezonden aan de Tweeda Kamer, (waarin hij de aandacht vestigt; op het rijksgraanbedrijf, dat, naar zijn meening, voortgaat, dé Nederlandscha schatkist onnoodig te belasten en te vens door het bevorderen van het verr bruik van het slechte brood, de brood prijzen opdrijft. Het moet u, zoo schrijft hlij o.m., onf- bekend zijn, dat de balansen die u van dit bedrijf zijn voorgelegd, van 1914 af alle zonder uitzondering, vervalscht zijn. Dit blijkt, indien men deze balansen verget- lijkt met het rapport van den accountant Lucas, uitgebracht op verzoek van de commissie van onderzoek naar de gestie van het rijksgraanbedrijf. Nu sinds eeni- ge jaren zelfs de balansen u niet meer worden toegezonden, kunnen knoeierij ttt en vervalsching zich nog meer uitbreiden, dan voorheen. De erisis-enquéte-commis- sie is dan ook in gebreke gebleven, om trent het rijksgraanbedrijf rapport uit te brengen. Zij is daartoe niet in staat. De voornaamste werkzaamheid, waar mede 't graanbedrijf zich bezig houdt, is nu, tarwe in te voeren, omdat de meelfabrieken hebben medegedeeld,ook na 15 Augustus (toen de invoer van tar we werd vrijgesteld) niet voor eigen risico te willen invoeren. Het zou dus voor de hand liggen, dat de regeering, die tarwe invoert, teneinde te voorkomen, dat er tekort aan tarwe komt, die tarwe tot den best mogelijken prijs verkocht, of be slag legde op de fabrieken en zelf de tarwe liet vermalen. Zij doet noch het een, noch Eet andere. Zij voert tarwe in en verkoopt deze niet tegen de waarde van den dag hier te lande, maar tegen de waarde, dje de tarwe had in de proi- ductielanden, toen ze nog moest worden uitgevoerd. De tarwe, die de regeering aanvoert, stelt zij beschikbaar voor de meelfabrikanten, mits de meeltaorieken, in plaats van de geleverde tarwe, tarwe in de productielanden koopen en deze, bij Aankomst hier te lande, eenige maan den later terugleveren. Practised beta len de meelfabrikanten voor loco-goederen den prijs voor tarwe, die leverbaar is eenige maanden later. Dit spel, begonnen 15 Augustus, wordt rustig voortgezet. Bij de steeds dalende markt beloopt dit verlies millioenen, ten koste van de schatkist, ten voordeele van de meelfabrikanten en (of) hun le verancier. Indien, na verloop van tijd, een stijging intreedt, ligt het voor de hand dat de meelfabrieken er de voor keur aan zullen geven, zelf tarwe in te voeren en dan de regeering met d,e dure tarwe laten zitten, zooais ze dit reeds doen met het dure aardappelmeel en an dere minderwaardige grondstoffen voor de meeivereeuiging. Immers, de concurrentie met Amerikaansch meel, die sinds 15 sep tember mogelijk is, heeft de meelfabri kanten-trust gedwongen tot verbetering van de quaiiteit van hun vrij meel en ven- Laging van de meelprijzen, zoodat het ver valschte tarwemeel, oüicieel regeenngs- meel genoemd, vrijwel onverkoopbaar is geworden. Daarom heeft de minister, eeni ge weken geleden, aan de meelfaorikan- ten-trust medegedeeld, dat zij voortaan slechts een percentage tarwe zouden ont vangen voor hun vrij meel, indien niet een vast percentage tarwe voor regee- ringsmeeL gebruikt zou worden. Daarop werd geantwoord, dat men aan dit ver langen niet zou voldoen, waarop de minis ter bakzeil haalde. De zaak wordt dus op den ouden voet voortgezet en de schat kist zal, boven het verlies op de tarwe, tevens groote verliezen lijden op de min derwaardige surrogaten, welke thans, in hoofdzaak door intimidatie van de kleine plattelandsbakkerijen, afzet vinden. Dat de regeering tegenover deze bena- deeling van de schatkist niet d,e minste tegenprestatie vraagt, ligt in de histori sche lijn van het rijksgraanbedrijf, daar dit een monopolie is, waarvan het risico geheel voor rekening is van ue regeering en de winst voor de belang he boenden. Om deze lijn voort te zetten, heboen de meelfabrikanten zich hier te lande veree- nigd voor hun inkoop, en deze opgedra gen aan Van Stolk's Commissiehandel, die immers ook voor de regeering inkooper, adviseur, distribuant, importeur en con troleur is. was mijn vriend ge'wZ00rd deette deze »Partner< den onze bedden naast?w aapZa Verlichtte nns heidf? ander> een mijnlamp verlichtte ons beiden als wij na voibrachten ar- 5 lrndlang r°0kei!de en lezende. elkander Vertellende, op onze legersteden lagen. Wat hij bezat gebruikte tk, wat mij toebehoorde en hij nam h'j zonder lan2 te vragen. Ondanks het groote verschil in jaren o Rour- outri? °?freeks vijfti& ik nauwelijks half zoo anderen W'j blJ e'kander gelijk wij zelf en '»ee kwinkslagen over'de Uttk? heiden gelaten. Ten deele liX^tSS Wilskracht alsmede de nie4 onaanzienlijke fi chaamskracht, waarmede ik elke bezigheid van mijn nieuw beroep aanvatte en uitvoerde aan deze voor het meerendeel onbeschaafde, doch eerlijke naturen ontzag ingeboezemd, doch an derdeels ook O' Rourke's in de bres sprin gen voor mij, toen eenige bijzonder ruwe Ieren den nieuweling aan een soort van dekenwipping wilde onderwerpen, een heilzame afleiding ver schaft hij had namelijk aan allen verklaard, dat zij zich eerst met mes en revolver met hem te meten hadden, indien zij het waagden, mij ook maar met een enkelen vinger aan te raken, Bij deze gelegenheid gunde ik mij het ver maak de ruwe gasten piet eene proeve van mijne in Göttingen verkregen geoefendheid 'a het schieten den noodigen eerbied voor tnij in te boezemen. Ik haaide mijn grooten Colt'schen revolver voor den dag en vuurde op een ongeveer vijf pm twintig eilen verwij derden balk en wel op een zoogenaamden kwast; alle zes de kogels zaten op een af stand van een duim van alkendar in het gekozen doel. Verlangen de heetten soms nog eene proëvé van onze bekwaamheid?" had O'Rourke met een grimmigen lach aan de geheel verbluft toeziende mijnwerkers gevraagd en er bijge voegd: „Bij een hernieuwden twist zou zulk een kogel door vleesch pn been hééndrin- gen. Denkt daar wel aan, mijne hoeren, en weest op uw hoede." Sinds had ik rust; ja, men kwam! mii voor komend t« gemoet en poogde mijn arbeid te verlichten. Dg yporjuan Jonea bad blijkbaar al deze voorvallen en den omkeer, in de gezindheid in stilte opmerkzaam gadegesla gen, al liet hij daarvan in ambtelijke eigen schap niet veel blijken. Eens, kort na het geschilderde voorval, inspecteerde hij de vor deringen van den arbeid aan het einde vaji dqn gang, waar O'Rourke en ik werkten, en zeide tot mij, juist toen ik een „hond" (een ongeveer een halve ten be vu tien dé, géwoon- lijk op houten riggeL loopende kar) volgela den en de kostbare ziiverertslading een eind ver voortgescüoven had „Het doet mij pleirier, Terra, dat gij u zeiven eerbied hebt weten te verschaffen én jk niet genoodzaakt was ambtelijk te uwen be hoeve op te treden, de heer Ernil Schack voor sommige dringende gevallen voorge schreven heeft. Gij hebt den onbeschaafden, maar overigens gelijk gij reeds zeil bij onder vinding zuit weten, niet slechte gezellen ont zag afgedwongen en daarmede peas en voor altijd rust. Uwe vriendschap met O'Rourke verheugt mij. Hij beeft een mijnwerker uit u gemaakt en is geheel aan u verknocht. Be proef het toch, hem een wederdienst te be wijzen, hem van zijn gewoonte om zich te, bedrinken af te brengen. Een fatsoenlijk map als hij nuchteren is, wordt O'Rourke een wal gelijk en liederlijk sujet als hij zich yolge- drejukeu hjwft. (Weel gij VAN IEMAND DIE EEN MOOI DROOG PLAATSJE ZOEKT. Bekend is, dat sinds jaar en dag socialisten van allerlei richting overal in de baantjes krui pen. Zelfs bolsjewieken zijn er niet vies van. In de greote steden krioelen de bureaux van die hceren en speciaal de voornaamste posten hebben ze 't liefst. En er is onder hen zoon soort camarilla, zoodat ze de vrijmetselaars naar de kroon steken in het elkaar de hand boven 'i hoofd houden en de vriendjes vooruit helpen, hlct socialisme is dan ook niet voor niets de vrijmetselarij van den vierden stand genoemd. Na deze inleiding vertelt Criticaster in de „Resb.", van een zekeren Wesseiingh, een ge moedelijk heer die in de Hoofdstad rond loopt, wiens identiteit niet zoo heel makkelijk te bepalen is maar die toch zoo ongeveer tot de anarchisten behoort. „Deze heer was vroeger gemeentewerkman en als zoodanig zetle hij dikwijls den boel op stelten. Later werd hij Gemeenteraadslid en werkman af. Nu is hij weer Raadslid af en hij kreeg wel zin in een mooi droog plaatsje bij een der gemeentebureaux. Het „Volk" spol met da! droge plaatsje, maar de heer Wesse iingh heelt zijn lning naar dat plaatsje blijk baar mooi van de geestverwanten van 'l „Volk" afgekeken.. Om 't even. De beer Wesseiingh stapt naar Wethouder Wierdels. Die is de kwaaiste niet en zegt: nou ja, misschien is er wel kans op, maar, gij hebt een verleden, die zaak moet door li. en W. behandeld worden. Wesseiingh loopl cok toevallig wethouder de Vlugl legen 't lijf en klampt ook hem over de zaak aan. Deze. ook niet onhebbelijk, zegl: nou, jij bent wel een lastige kerel maar ik zou hel met jou wel klaar spelen, doch ik alleen kan er nicl over beslissen. De zaak komt bij B. en W. en deze ketsen ze kalmpjes af. Ze kunnen onruststokers als Wesseiingh missen. Daar is Leiden in last. Wat drommel, boe wagen B. en W. het, zulk een sollicitant af te wijzen? Hij heeft natuurlijk wel „geen laars" verstand van ambtenaars werk, maar 't'j is je man in deze tijden van oproer en verdwazing. En heel de „Telegraaf" staat vol van bet geval. En de „Tribune' weidt cr nog eens extra over uit. En alreeds wordt.... „in communistische Raadskringen overwogen naar aanleiding van deze kwestie een inter pellatie aan te vragen".... En de heibel is niet van de lucht. En dan zegt men nog, dat er in de regee- ringscolleges tegenwoordig zulke snertzaakjes behandeld worden. Hier is blijkbaar de anta- gonie lusschen Wibaut en Wijnkoop, tusschen socialisme en communisme aan 't woord en moet dan niet heel de wereld op stellen ge zet worden? Zelfs als het cr louter om ging, °f de socialisten dan wel de communisten de amblenaarspostjes moeten bezetten, zou er dagenlang over gedebatteerd kunnen wor den." En hel arme volk laat die officieele vechters bazen zulke zaakjes maar goedmoedig op zijn rug uitvechten.... Let er echter op, dal men ook dit heibeltje wet zóó weet te leiden, dat men het voorstelt, alsof het volk verongelijkt is door die niet-benoeming. DE TOESTAND IN IERLAND. Sinn F<im-rs gcarrestce.ct Zestien leden cener Sinn Fein-club zijn gis terenavond te Kingstown gearresteerd bij een inval door politie en soldaten. Het gebouw, waarin dj club vergaderde, kreeg brandschade! Een protest uit Ulster tegen afscheiding. Dezer dagen is te Belfast een protest namens de provinci- Ulster gepubliceerd legen afschei ding (van het overige deel van Ierland.) Het is oniierleekend door den mayor van Derry en de voorzitters der graafschapsraden van Fer managh, Tyrone, Cavan, Monaghan en Donegal, alsmede verschillende vooraanstaande nationa listen uit Ulsler. Er wordt in dit protest gezegd, dat de scheiding een zuiver politiek plan is be- slemd oin de lersche natie te verzwakken en haar eenheid te breken en in strijd is met weusch en doel van de groote meerderheid der bevolking in iedere provincie van Ierland. Aan het slot der verklaring wordt gezegd, dat men met alle mogelijke middelen weer stand zal bieden aan het voorstel der degeering om het tand te verdeelen. Aartsbisschop Mannix over Engeland. Aartsbisschop Mannix zeide Zaterdag j.l. toen bij te Radford een lersche demonstratie toe sprak, dat hij een der besle vrienden was van het Brilsche rijk. Doelende op een door kardi naal Bourne gedane uitspraak, dat er een door een eed gebonden vereeniging van moordenaars bestond, zeide de aartsbisschop dat er in Ier land zeker niet meer misdaden zouden worden gepleegd dan in Engeland, indien men den Sinn Eeniers in Ierland slechts een eerlijke kans gaf. Hij veroordeelde heftig de besliste poging der regeering Ierland uit te hongeren door het stopzetten der spoorwegen, en dit kan slechts voorkomen worden als de Engelschen als één man zouden opstaan om zich daartegen te ver zeilen. Het Uoogerhais en de Home-Rule-wet. Als de Home Rule-wel op 23 November in hel Hpogerhuis in tweede lezing zal worden behandeld, zal door Lord Dunraven worden voorgesteld te weigeren voort te gaan met een wet, die geen steun vindt bij de groote meer derheid van het lersche volk en geen vooruit zicht biedt op een duurzame regeling. Dit voor stel zal worden gesteund door Lord Midleton en leden der unionistische anli-verdeeling- partij. He oplossing der Britsche arbeiderspartij. De lersche arbeidersconferentie heeft de omstellen der Britsche arbeiderspartij voor de oplossing der lersche quaestie goedgekeurd. Dé grondslag dezer voorstellen is: lo. ontrui ming van Ierland door de troepen; 2o. bijeen- rocping eencr constituante gekozen volgens evenredige vertegenwoordiging; 3o. het ontwer pen door die constitueerende vergadering van een grondwet, waaraan twee voorwaarden zijn verbonden, n.l. bescherming der minderheden en het verhinderen, dat Ierland een militaire en maritieme bedreiging wordt. ENGELAND EN RUSLAND. Dv „Daily Telegraph" verneemt, dal Iïrassln ingelicht is, dat, indien de bolsjewieken vluch telingen uit de Krim, en in het bijzonder Bril sche vrijwilligers van Wrangei's leger vermoor den, een vreedzame overeenstemming met En geland onmogelijk is. Het blad voegt erbij, dal geen enkel lid van het kabinet in ernst gelooft aan een Russisch surplus en aan de mogelijk heid van uitvoer van graan. De toestand van Europa eischt echter groote voorzichtigheid in zake de behandeling der delicate Russische quaeslie. Een proces tegen de sovjcl-regeering. Namens meer dan twealf honderd Britsche firma's en particulieren zal, hij het sluiten eencr handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland, een proces worden begonnen legen de sovjet-regce- ring voor het geld, dat de eischers verloren hebben door de verbeurdverklaring hunner ei gendommen en effecten in Rusland. De eisch zal worden ingesteld op grond van de overweging, dal hm sluiten van een handelsverdrag een di ploma lieke erkenning is van het sovjet-bestuur als een de faclo-regeering. Ook zal een eisch legen Krassin worden ingediend om hem te be letten aver *4fel bolsjewiekschc goud te beschik ken voor de zaak berecht is. Het gaal hier om tientallen millioenen ponden. DE PRIJZEN DER LEVENSBEHOEF TEN IN ENGELAND. Een handelsman schrijft aan de „Manchester Guardian" dat de prijzen der eerste levensbe hoeften in den groothandel reeds sedert eenigen lijd dalende zijn en liet publiek zich begint ai te vragen, waarom het daarvan nog niet de ge volgen ziet in den kleinhandel. De zaak is, dus legt hij uit, dat tot op zekere hoogte de prijzen nog hoog gehouden worden door afspraken ou der de handelaars en liet terughouden van pro ducten van de markt, doch het is aan te nemen, dat spoedig de naluurlijke wetten van vraag en aanbod zich zullen doen gelden. Hij noemt dan ecnige producten o.a. suiker, graan, vleesch en bacon. Wat suiker betreft, kan gezegd worden dat de oogsten goed zijn en dat de prijs er van reeds twee stuivers per pond is gedaald en die daling zou nog meer zijn geweest als de koopers voor de regeering in het voorjaai net hoofd niet hadden verloren. Nu men eerlang de ontbinding der suiker-commissie te wachten heeft, kan men ook opnieuw verlaging der sui kerprijzen tegemoet zien. Hetzelfde geldt feitelijk voor tarwe. De oog sten zijn overvloedig geweest en de daling dei pi ijzen in Noord-Amerika met eenzelfde bewe ging in Australië en Argentinië, beteekent een bijna doodelijke prijsverlaging in Engeland en als men de tarwe-commissie zou kunnen over halen haar verliezen te aanvaarden, zou men nu reeds goedkooper brood kunnen hebben, ook al blijft de rijkssubsidie nog gedeeltelijk bestaan. Ook vleesch moet eerstdaags in prijs dalen. Inlandsch vleesch is duur, omdat de controle op den veestapel daartoe aanleiding gaf, maar de veestapel neemt toe in omvang en spoedig zal er meer geslacht kunnen worden en zullen de prijzen van vleesch dalen. Ondertussclien zitlen de pakhuizen met inge voerd schapenvleesch; werd dat goedkooper ver kocht dan tot dusverre, dan zou het publiek reeds veel gebaat zijn. De prijs van bacon (ontbijtspek) is hooger dan die wezen moest, zegt de schrijver, omdat het voedingsministerie ten aanzien van dit ar- tikel „gegoocheld heeft met koloniale bescher ming. De regeering besloot de vorige week de Canadeesche baconnijverheid te helpen, door een preferentie van 20 sh. per quarter-ton te g« ven. Maar aangezien Deensche bacon in Enge land meer gevraagd wordt dan Canadeesche, legde de regeering 2 2sh. per „hundredweight" op den prijs van het Deensche product. Boven dien heeft zij nog een groote hoeveelheid Arnerï- kaansche bacon, voor een groot deel ondeugde lijk, die zij voor hoogen prijs van de hand wil zetten. Een andere fout is, dat 't voedsel-ministerie den maximum-prijs voor appelen heeft gesteld oji 10 stuivers per pond. Als dat alleen gold voor de beste soorten, zooals Tamanians, zou daarte gen niets in te brengen zijn, doch dit maximum geldt voor alle appelen, ook voor die soorten, tot dusverre verkocht voor vier of zes stuivers per pond. De prijzen der overvloedige levensmiddelen worden dus, zegt de schrijver, kunstmatig hoog gehouden en daarin kan slechts verbetering ko men als de regeering haar handels-afdeelingen opdraagt de bestaande voorraden te verkoopen tegen handelsprijzen van het oogenblik, om daar na de wetten van vraag en aanbod weder te doen gelden. Hij meent dat zulks met gerustheid kan worden gedaan. MAATREGELEN TEGEN DE DUURTE IN SPANJE. Volgens de bladen heeft de Minister van Fi nanciën in Spanje, verklaard, dat de regeering besloten is alle noodige maatregelen te nemen, oin de duurte te bestrijden. Alle uitvoeren zullen worden verboden, zoolang het openbaar belang dit noodig zal maken. De Minister van Buiten- landsche Zaken zal nauwkeurig alle handelsver dragen nagaan. De Minister van Financiën zal een statistiek opmaken van productie en ver bruik en zal de douanerechten herzien. DE GRIEKSCHE REGEERINGSCRISIS. Naar „l'Oeuvre" meldt, heeft men in Griek- sche kringen een telegram ontvangen, meldende dat Venizelos naar Egypte is gevlucht aan boord van een Griekscli stoomschip. Volgens de verschillende correspondenten van Fransche bladen te Athene is de oorzaak, welke lol het echec van Venizelos heeft geleid, de be lofte van Goenaris van demobilisatie en vermin dering van de fiscale lasten, benevens het feit, dat Venizelos gednrendc twee jaar Griekenland vreemd is gebleven. Te Luzern is men in de omgeving van Kon- stantijn druk in de weer; een groot aantal tele grammen komt uit Griekenland, geadresseerd aan: Z. M. den Koning der Grieken. EEN GEVECHT TUSSCHEN WHISKY-DIEVEN EN POLITIE. Zondagavond is het te Newark hij New-York tot een gevecht gekomen tusschen 20 whisky- dieven en ongeveer een dubbel aantal politie agenten. Meer dan honderd schoten werden ge lost, zonder dat er inlusschen iemand werd ge raakt. Het terrein van den strijd was het goede- renemplacement van de Pennsylvania-Railway, waar voor een ,waarde van tweehonderddui zend gulden aan whisky in drie goederenwagens geladen was. De dieven verschenen in den voor avond met zeven gestolen vrachtauto's, vooraf gegaan door een automobiel, waarin de ingeze tenen den wachlhebbenden politieagent ontvoer den, hem een heel eind wegreden en in een grep pel deponeerden. De dieven hadden aldus zes uren ongestoord werk voor den boeg. De whisky was zorgvuldig verpakt en de dieven moesten de wagens open breken en de rekken, waarop de vaten laggen, doorzagen, voor zij in slaat waren hun buit weg te nemen. Er waren reeds twee vrachtauto's weg, toen er een locomotief het terrein opreed. Een jongmenscli, dat er uitzag als een spoorweg ambtenaar, vroeg den machinist den whiskytrein een eind le doen oprijden, opdat de „arbeiders" hun vrachtauto's tegen den goederenwagen kon den zetten. De machinist was al op het punt om te gehoorzamen, toen zijn achterdocht gewekt werd door het aanbod van een vaatje whisky. Een uitvlucht bedenkende beloofde hij over tien minuten terug te zijn, zoodra hij een wagen van bevroren vleesch had verwijderd. Hij verscheen met een goederenwagen m.et politieagenten, die met hun revolvers hun vuur openden. Sommi ge dieven klommen op andere goederenwagens en anderen liepen langs de treinen, al vluchten de het vuur der politie beantwoordend; zij wis ten te ontkomen, doch lieten de lading van vijf der zeven vrachtauto's achter. LOONSVERLAGINGEN. De New-Yorksche correspondent meent aan wijzingen te zien dat in de arbeiderswereld het besef doordringt, dat het met de hooge loonen niet door kan gaan. Hij ziet zulk een aanwijzing in het besluit van de New-Yorksche voerlieden om niet te gaan slaken ter verkrijging van een loonsverhooging, maar om voor het oude loon door te werken. Een andere aanwijzing ziet hij in het bericht uit Danville in Virginia, waar het personeel van een groote katoenfabriek op eigen initiatief besloot tot een loonsverlaging van 25 procent, met het oog op de dalende textielmarkt. In de textieldistricten te Pennsylvanië en New Engeland, is zonder dat liet tot een geschil aan leiding gaf, het loon 15 25 procent verlaagd. GEEN „ERSATZ--VAANDELS. Dezer dagen is beweerd dat de Fransche vaan dels van '70 door Duilschland teruggegeven, en welke bij de plechtigheid van 11 November wer den meegevoerd, op een kcle uitzondering na, vaandels van de nationale garde waren. De Duitschers zouden den deskundige van t Musée de l'Armêe, door de Fransche regeering naar Berlijn gezonden, bedrogen hebben; hij zou „Er satz" gekregen hebben. Dit wordt tegengesproken. De uitgezonden deskundige heeft tien vaandels en fanions zonder historische beteekenis, welke de directie van het Zeughaus hem wilde doen aannemen in ruil voor vijf vaandels en vijf fa nions, welke bij het opstootje van 23 Juni '19 verbrand zijn, geweigerd. Hij heeft met behulp van den Franschen ambassadeur 10 waardevolle vlaggen en vaandels meegenomen. Bovendien heeft de chef van de Fransche missie, dr. Celles, persoonlijk 14 vaandels van '70 meegebracht, waarvan twee met adelaar, benevens talrijke fanions en andere vlaggen. De Fransche regeering zal niet rusten voordat alle vaandels enz., welke zich nog in Duitschland bevinden, in Frankrijk terug zijn. PANIEK IN EEN BIOSCOOP. In een bioscoop in een derltaliaansche wijken van New-York, ontstond Zondagavond een paniek, doordat nien door reten in den vloer rook zag opstijgen. In het gedrang werden vijf kinderen van 10 tot 12 jaar en een klein kind van 2 jaar gedood, terwijl twintig andere kinde ren ernstig gewond werden. De rook, waardoor de paniek veroorzaakt werd, kwam uit een oven. De eigenaars van de bioscoop zijn gearresteerd, omdat zij kinderen zonder geleide hadden toege laten. In het douane-gebied Keulen zijn in één week van de maand October in beslag genomen de volgende uit Nederland gesmokkelde artike len: 793.730 sigaretten, 1300 sigaren, 86ê K.G. tabak, 5823 K.G. koffie, 10.000 K.G. tarwemeel, 143 K.G. cacao, 118 K.G. zeep. Gearresteerd werden 1525 smokkelaars in dezelfde week. De pakketboot „Afrique," die onlangs op de hoogte van La Rochelle is vergaan, waarbij 300 menschen verdronken, had een bedrag van 15 millioen fr. aan nieuwe biljetten van de „Banque occidentale d'Afrique," bestemd voor Dakar, aan boord. Sinds eenigen tijd circuleerde een abnormale hoeveelheid van die biljetten te Marseille en bij de wisselkantoren begon men reeds te denken aan vervalsching op groote schaal. Het ingestelde onderzoek leidde tot de arres tatie van een vrouw, bij wie men voor meer dan 700.000 frs. aan nieuwe biljetten vond, welke volstrekt niet valsch bleken. Een der kistjes, die voor anderhalf miliioen biljetten inhield van de 15 millioen welke de Afrique" moest vervoeren, is, zooals nu aan het licht is gekomen, verdonkeremaand op het oogenblik dat de colli's aan boord werden ge bracht van het stoomschip. Er is nog een arrestatie gedaan, n.l. van een autofabrikant, op het oogenblik dat hij het sta tion te Marseille wilde verlaten met een zwaar valies, dat nog voor 700.000 frs. aan biljetten bleek in te houden. Men verwacht nog andere arrestaties. GEF.N ANIMO BIJ DE HEEREN WET GEVERS. De Zitting van de Tweede Kamer is Woensdag middag om drie uur geschorst, aangezien bij stemming bleek, dat een niet voldoende aantal leden aanwezig was. DE SALAR 1SREG ELI NG DER ONDER- WIJZERS. Het Kamerlid, de heer Ossendorp heeft een interpellatie aangevraagd over de nieuwe sala risregeling voor de onderwijzers. 'N GELUKKIGE GEMEENTE. In dezen duren tijd hoort men in alle plaatsen klagen over* de hooge gemeente-belastingen. Giootendeels zijn deze het gevolg van den ramp zaligen distributietijd of van verhoogingen der ambtenaars- en arbeiderssalarissen. Toch zijn er ook nog plaatsen, zoo wordt aan de „Msb. gemeld, waar men het tegenoverge stelde kan waarnemen. Onder deze mag zich het stadje Valkenburg (Limb.) scharen. Bedroeg het gemiddelde percentage der belas ting op het inkomen in 1918 1.4 der totale bruto-inkomens, dit percentage was in 1919.... 0.47, terwijl dit voor het dienstjaar 19201921 niet hooger zal zijn. In vergelijking met andere plaatsen is de be lasting hier dus zeer laag. DE ONTSLAGEN AMBTENAREN DER P. T. Op het daartoe door hen gedane verzoek, heeft de Minister van Waterstaat, de heer König, Woensdagochtend in zijn departement, in tegen woordigheid van den directeur-generaal van Pos terijen en Telegrafie, den heer Westerveld, ze ven der acht ambtenaren der P. en T. ontvan gen, die ontslagen weiden wegens de onderteeke- ning van het uit de jongste staking bekende ma nifest tot lijdelijk verzet. De achtste ontslagene was door ongesteldheid verhinderd te komen. In het vooruitzicht van dat onderhoud van den Minister, had deze het ingaan van het ont slag opgeschort tot December e.k. HET RI JKSGIl AAN BED RUP. Vervalschte balansen. Verlies aan millioenen ten koste van de schatkist. „Helaas, ja, Jones. Maar ik vrees, dat voor Billy verbetering onmogelijk geworden is. Al zou hij zich ook paar mijne wenscben willen voegen, zijn ondermijnd gestel verlangt ge biedend naar spiritus." „Gij kunt wel gelijk hebben. Het is jammer, waarlijk jammer van den man! A propos; de heejen Schack laten u vriendelijk groeten; zij begrijpen niet, waarom gij des Zondags niet eens naar het dal rijdt en de heeren en het „tamp" een bezoek komt brengen. Emii Schack was reeds geneigd te veronderstel len, dat ik u ten slotte het voorbehouden) Zondags-verlof niet bekend gemaakt had. ik moest uitvoerig omtrent u berichten en datt, wat ik berichten kon, heelt beneden veel ge noegen gedaan. De heer Schack heelt bevolen dat gij voortaan gelijk de overige „bekwame mijnwerkers" vier dollars ontvangen zult. Gegroet!" Lang oogde ik den vriendelijken man of beter gezegd het alleen nog zichtbare vlam metje van zijn mijniicht na. Het is waar, ik had al wel eens naar het dal moeten rijden en mij bij de lieden moeten vertoonen, die mij zoo voorkomend bejegend en aangenomen hadden. Ik nam mij voor het binnen weinige dagen te doen. IV. Het was weder Zaterdag geworden en jk was van plan daags daarna naar het „camp" te rijden. O Rourke had een „pocket" ont dekt, dat is eene kleine, tusschen schieter samengedrongen, in geen verhand me' een regelmatigen ertsader staande laag zil veneris en boorde en groef als een hams Ier in onregel matige bocht den ontdekten schat na. ik had, «.laar ik mij, terwijl de Ier met de bewerking van den „pocket" bezig was, anders niet nut tig maken kon, den door hem naar beneden geworpen waardeloozen afval opgeladen en weggereden. Toen ik met den ledigen „hond" terugkeerde, deed een toeroep van Bilt mij spoedig onder de plek in het verwulf.el van de schacht snellen, van waar uit de ervaren bergwerker zich op de wijze der mollen m de hoogte gewerkt had. „Ik heb hier voor u eene lading van net rijkste zilvererts gereed liggen, dat ooit uit de „Apachia" aan het dagnunt gebracht is, riep hij. „Bekijk het eens nauwkeurig, my; boy! Strooken gedegen zilver komen in me nigte voor en ik moet er mij wel zeer m be driegen als de ton van deze stof met nare drie tot vier duizend dollars waard is. Zoo dra gij buiten komt, moet gij een der jongens naar Jones zenden; nij zai de lading waar schijnlijk van liet overige erts algezouderd willen laten liggen. En nu opgepast." (Wordt vervolgd.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5